Syrië levert felle kritiek op Irak Nieuw soort tampon oorzaak vergiftiging Probleem Britse G-bijdrage nu definitief geregeld Inbrekers zijn zenuwlijders Nederlander verdacht van bomaanslag op echtgenote J ONRUST BIJ MILJOENEN AMERIKAANSE VROUWEN ^buitenland' Italiaanse gevangenissen DUenGSU ïandhaven ;enheid in fondsdag Amerikaans ongreslid chuldig aan corruptie Washington Een fede- Monster betogingen in Frankrijk tegen neonazrs LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 OKTOBER 1980 PAGINA 11 EN LUXEMBURG De Europe- ic ministerraad heeft gisteren o Luxemburg de laatste hand plegd aan de regeling van het irobleem van de Britse bij» Irage, zodat op 1 november ran dit jaar (de datum van in werkingtreding) die kwestie indelijk definitief geregeld al zijn. Vorig jaar en begin lit jaar nog stond het onder werp van de Britse contribu te op de agenda van Europese opconferentie en ze heeft ge- uime tijd de sfeer in de Euro- lese Gemeenschap aangetast. )e vasthoudendheid van de Jritse premier, mevrouw hatcher, heeft ervoor ge- orgd dat de acht overige lid- taten van de EG tenslotte oor de knieën gingen. Iet resultaat was, dat de EG iet Verenigd Koninkrijk, dit en volgend jaar, in totaal bedrag van ruim 7 miljard ulden van zijn bijdrage aan EG-begroting gaat terugbe- ïn. Dat gebeurt via een echnisch ingewikkeld „cor- ectiemechanisme" enerzijds anderzijds door het ver trekken van geld voor Britse intwikkelingsprojecten in on der meer de sectoren vervoer en communicatie, watervoor ziening, de aanleg van indu strieterreinen, de levering van kant-en-klare fabrieken, huis vesting, stadsvernieuwing en verbetering van steenkolen mijnen. Een probleem was nog op wel ke manier deze projecten goedgekeurd dienden te wor den. Tot voor kort stelden; West-Duitsland en Frankrijk zich op het standpunt, dat men een „greep" moest kunnen houden op de projecten die het Verenigd Koninkrijk zou in dienen en zij wensten dan ook, dat er in de raad eenstemmig over besloten zou worden. Te genover die opvatting stond die van het Verenigd Konink rijk en die van de EG-commis- sie, welke luidde dat Engeland projecten moet indienen en de EG-commissie hierover be sluit. Gisteren werd besloten, dat als Engeland projecten in dient en de EG-commissie die goedkeurt de raad een besluit erover alleen nog kan verhin deren als een tweederde meer derheid tegen is. ri jzeling in flOME In twee Italiaanse Italiaanse gevangenissen zijn istanden uitgebroken, waarbij bewakers zijn gegijzeld. De istandige gevangenen eisen overbrenging naar andere ge- ngenissen. Volterra (Toscane) lieten de gevangenen drie bewakers vrij, adat inwilliging van hun eis was toegezegd. Twee bewakers 'orden nog vastgehouden tot de eis inderdaad wordt ingewil- gd. In Fossombrone lieten de opstandige gevangenen, onder lie Fiore, die betrokken is geweest bij de ontvoering van Aldo loro alle drie bewakers vrij, nadat hun was beloofd, dat zij niet aar het gevangeniseiland Asinara, tussen Sardinië en Corsica ouden worden overgebracht. BONN De christen-demo cratische CDU en CSU hebben gisteren officieel besloten dat rij in de Westduitse Bondsdag ben zij opnieuw CDU-voorzit- ter Helmut Kohl tot leider van hun gemeenschappelijke fraktie gekozen. Kohl kreeg 210 van de 214 uitgebrachte stemmen. De CDU en CSU hebben dit keer duidelijk sneller tot een voortzetting van de samen werking in het parlement be-i sloten dan na de eveneens ver loren verkiezingen van 1976. Toen besliste de Beierse CSU uit verbittering om de neder-' laag (die zij aan de CDU weet) het fraktie-akkoord op te zeg gen en haar eigen weg te gaan. Pas na dramatische onderhan delingen kon de breuk voor komen worden. Jale jury iri Washington eeft het Amerikaanse Con- [reslid Jenrette schuldig be- fonden aan corruptie. Eind jugustus was een ander lid het Amerikaanse Con- s, Myers, aan hetzelfde lelict schuldig bevonden en teroyeerd als lid van het luis van Afgevaardigden, «nrette heeft verleden jaar 00.000 gulden aan steekpen- [ingen aangenomen van een Bi-agent, die zich voordeed Is een rijke Arabier die voor ^eel geld een inreisvisum voor VS wilde kopen. Tot aan t royement van Myers op 2 jktober was het sinds 1861 iet meer voorgekomen dat Jen Congreslid wegens corrup- de kant werd gezet. Iraanse grondtroepen zijn er met deze tanks er In geslaagd het Iraakse offensief tot staan te brengen. DAMASCUS, BAGDAD. TEHERAN In de offi ciële Syrische pers zijn gisteren scherpe aanval len verschenen op de Iraakse president Sad dam Hoessein die een in strument van de Vere nigde Staten werd ge noemd. Het was de eer ste keer sinds het uitbre ken van de Iraans- Iraakse oorlog dat Irak van Arabische zijde in het openbaar werd ge kritiseerd. De persartikelen weer spiegelen de vrees die de Syrische regering koes tert over de mogelijk heid dat een Iraakse overwinning in de oor log president Saddam Hoessein de sterkste mi- lititaire leider in het ge- voor acties tegen de Syrische president Assad. Deze brengt vandaag op uitnodiging van de Russische leiders een bezoek aan Moskou. De Verenigde Staten en Enge land hebben gisteren het tradi- de strijd. Koning Hoessein om te roepen dat de Verenigde Staten betrokken zijn bij het conflict". Jordanië zou sinds gisteren klaar staan om op een teken te springen in tioneel pro-westerse Jordanië bied van de Perzische gewaarschuwd buiten Golf ZOU maken en zijn Iraans-Iraakse oorlog te blij- prestige in de Arabische wereld op zou kunnen vijzelen. In Irak is een met de Baath- partij rivaliserende partij De Amerikanen zeggen verder dat de Sovjet-Unie zich tot nu toe neutraal heeft opge steld in de oorlog tussen Iran en Irak. Wel beschuldigde de Ameri kaanse oud-minister Warren de macht, die er door Syrië Christopher de Sovjet-Unie van beschuldigd wordt onder- van het scheppen van een ge- grondse oppositiegroepen te vaarlijke situatie door „zónder bewapenen en op te leiden enige grond in feite verzinsels icheurtjes in kernreactor |ERKLEY In het koelsys- n van de kerncentrale in Engelse Berkley is een [antal kleine scheurtjes ont- lekt, waarna de reactor is ge-, jloten. Er zou geen gevaar be- oor lekkage van ra- ioactief materiaal. Men an dat de scheurtjes al- i het koelsysteem heb- gezeten. PARIJS De Parijse poli tie heeft gisteravond te verstaan gegeven dat het onderzoek naar de daders van de bomaanslag op de synagoge in de Rue Coper- nic een geheel nieuwe wen ding heeft genomen. Er wordt melding gemaakt van mogelijke sensationele onthullingen, maar bijzon derheden of nadere aanwij zingen waren gisteravond niet te krijgen. Inmiddels maakte Parijs een van zijn grootste protestop tochten van de historie mee, toen naar schatting 300.000 personen van de Place de la Nation naar de Place de la Re- publique trokken om tegen de fascistische terreur te proteste ren. Alle politieke en confes sionele groeperingen behalve extreem-rechts waren verte genwoordigd en vele politieke kopstukken van het land lie pen in de stoet mee. Deze was meer dan vier kilometer lang en op de Place de la Republi- que was men al lang tot ont binding van de stoet overge gaan terwijl aan het uitgangs punt nog duizenden wachten om zich in gelederen te scha ren. De optocht verliep groten deels in stilte afgezien van wat luidruchtige leuzen van jonge Joods militanten. Een moment lang was erop de Place de la Bastille paniek toen geroepen werd dat daar een met springstoffen geladen gepar keerde auto ontdekt was, maar' dat gerucht bleek vals te zijn. Ook in andere Franse steden werd betoogd. Daarbij wierpen' in Nice onbekenden een hand granaat naar een groep beto gers. Niemand werd gewond. Voorts werd in Nice het huis van een joodse zakenman ver nield. Een overzicht van de reusachtige betoging in de straten van Parijs. Jordanië heeft volgens Arabi sche bronnen twee zwaarbe wapende divisies van in totaal 40.000 man aan de grens met Irak klaar staan. Volgens de Koerden in Irak, wier guerril lastrijders zich roeren in het het land zijn dat Jordanië ..heden in Ii__ heeft die tegen de guerrilla strijders moeten vechten om zoveel mogelijk Iraakse troe pen vrij te maken voor de strijd met Iran. Gisteren kwa men er ook steeds meer aan wijzingen dat Jordanië via zijn haven Akaba wapens door voert naar Irak, maar volgens het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gaat het niet om Russische schepen. Onder welke vlag de schepen dan wel varen wilde de Ame rikaanse woordvoerder van het ministerie niet antwoor den. Betrouwbare bronnen in Beiroet hebben vanmorgen meegedeeld dat de schepen, die reserveonderdelen en mu nitie van Russische makelijk aanvoeren, varen onder Iraak se en Jordaanse vlag. Het ma teriaal zou afkomstig zijn uit arsenalen die de Sovjet-Unie heeft in Ethiopië en Jemen. Saoedi-Arabië staat intussen volgens Arabische diplomatie ke kringen in Beiroet onder zware druk van Bagdad om zich duidelijk uit te spreken voor de Iraakse oorlogsinspan ning. Iran en Irak hebben gisteren de aanvallen op eikaars olie centra verhevigd, maar de Iraanse artillerie was rond de stad Chorramsjar, het belang- gisteren rond de Chorramsjar opnieuw versterkingen samen. De stad wordt beheerst door Iraakse troepen. Ondertussen schijnt de voorraadpositie van Iran beginnen te nijpen. Dit wordt afgeleid uit het feit dat dat Iran onderdelen voor zijn Amerikaanse vliegtuigen pro beert te kopen. LONDEN In brekers lijden aan nerveuze spanningen als gevolg van hun beroep en dat verklaart de grillige dingen die zij soms in de woning van hun slachtoffers doen. Volgens Dermot Walsh in het so ciologisch tijd schrift „New So ciety", wordt de inbreker bijna evenzeer getrok ken door de spanning en op winding van het inbreken als het vooruitzicht op buit niet dat het veel verschil maakt voor de eerzame burger die bij thuis komst zijn deur of raam openge broken aantreft en in de kamers grote of kleine boodschappen. Diefstal betreft volgens Walsh niet slechts het stelen van geld en goederen. „Re search wijst uit, dat de zaken ge compliceerder zijn, meer een zaak van psycho logie. Het is niet alleen maar geld. Inbrekers breken in, zo lijkt het, voor een deel vanwege de span ning en opwin ding die het in hen opwekt. Angst is het eti ket op hun spel". Walsh heeft 27 in de gevangenis te rechtgekomen in brekers onder vraagd en de meesten wekten de indruk dat het zeer normaal was, dat een inbreker angst had wan neer hij aan het werk was. „Er was er één die zei, dat de grootste opwin ding voor hem zat in het naar een huis gaan, wetend dat hij ging inbre ken en het voor uitzicht op ver trek met het ge- stolene. In het huis verkeren was betrekkelijk gemakkelijk, maar ook daar waren de zenu wen uiterst ge spannen. Een van de redenen voor die spanning is dat gerucht van wat voor aard ook, moeilijkhe den kan beteke- Inbrekers werken volgens hem dan ook nogal eens half-beschonken. De angst wordt erdoor wegge drukt en het ver trouwen vergroot. Het is ook de ver klaring voor het feit dat inbrekers zo dikwijls een grote of kleine boodschap achter laten in het huis dat zij binnenge drongen zijn. Het is het gevolg van een combinatie van drank, angst en lichamelijke bedrijvigheid en weerzin tegen de kans betrapt te worden in een enge ruimte als een toilet. Er is een groter gevoel van veiligheid in een grotere ka mer. Een aantal inbra ken die Walsh be studeerde toon den aan dat de dief in 73 procent der gevallen een buit had van nog geen 250 gulden of minder. Het betekent dat maar 27 procent ontkwam met een redelijke „belo ning". Inbrekers schijnen ook niet zo goed geïnfor meerd te zijn als zij zouden moeten zijn over wat ze aantreffen. Proeven die Walsh deed met studenten als „would be-inbre- kers" brachten aan het licht dat allen een snelle hartslag hadden en dat een aantal in zijn haast meu bels omver liep, wat erop zou wij zen dat inbrekers t meer om deze re-' den vernielingen aanbrengen dan uit vernielzucht. Na de „inbraak" hadden de meeste studenten hoge nood en dat, aldus Walsh, „is meer dan een aanwij zing over wat er in echte huizen gebeurt tijdens echte inbraken". BRUNSSUM/PARIJS Twee rechercheurs vao de Parijse politie bevinden zich sinds maandag in het Lim burgse Brunssum. Samen met de plaatselijke politie stellen zij een onderzoek in naar de „familie-omstandig heden" van het Nederlandse echtpaar, van wie de 33-jari- ge vrouw het afgelopen weekeinde in de Franse hoofdstad ernstig gewond raakte. Haar beide benen moesten worden geampu teerd en haar toestand is nog steeds zorgwekkend. In middels is de 33-jarige man van het echtpaar aangehou den, omdat hij ervan wordt verdacht de aanslag te heb ben gepleegd. De echtgenoot van de Neder landse vrouw is na zijn aan houding naar gisteren be kend werd al afgelopen maan dag voorgeleid aan de rech- ter-commissaris in Parijs. Dit gebeurde nadat de zwaar ge wonde vrouw tegenover de politie zou hebben verklaard, dat haar man gedurende een kwartier het café waar zij sa men een glas dronken, had verlaten „om iets in de auto te controleren". Toen het echt paar later op de avond het café verliet, zou de man zijn echt genote hebben gevraagd de wagen op te halen omdat hij behoefte had aan wat frisse lucht. Op het moment dat de vrouw het contactsleuteltje omdraaide ontplofte de onder de voorstoel geplaatste bom. De vrouw heeft haar man, zo werd in Parijs en Brunssum benadrukt, echter niet van een poging tot moord beschuldigd. „Er is geen enkele voor de man belastende verklaring af gelegd", aldus hoofdinspecteur Buyink van de Brunssumse gemeentëpolitie, die evenwel moest toegeven dat de Parijse politie sterke aanwijzingen te gen de Nederlander moet be schikken om hem in staat van beschuldiging te kunnen stel len. De man onkent overigens iets met de aanslag te maken te hebben. De verantwoordelijkheid voor de aanslag werd zondag in eer ste instantie opgeëist door een extreem-rechtse beweging. De politie heeft echter vanaf het begin verdenkingen tegen de Nederlander gekoesterd, mede omdat de bom in een afgeslo ten wagen was aangebracht. Inmiddels zijn de kinderen van het echtpaar, die met hun ouders een korte vakantie in Parijs doorbrachten, bij kenis- sen in Brunssum onderge bracht 1 Indien de verdachte schuldig wordt bevonden aan een po ging tot moord, kan hij in Frankrijk in principe tot le venslange gevangenisstraf worden veroordeeld. Mocht zijn echtgenote komen te over lijden, dan zou de man zelfs de doodstraf kunnen krijgen. In Frankrijk worden zelden nog mensen ter dood veroordeeld en de doodvonissen die zijn uitgesproken, zijn vrijwel alle maal omgezet in een langduri ge gevangenisstraf. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Het begint met overgeven en diarree, gevolgd door hoge koorts, een hui duitslag die aan zonnebrand doet denken, en een extreem lage bloeddruk. De ziekte treft ge zonde jonge vrouwen. De naam van de ziekte, die voor bijna 10 procent van de tot nu toe ge registreerde gevallen fataal is gebleken, is ..toxic-shock syndrome", waarmee wordt aan geduid, dat het gaat om een door een bacterie veroorzaakte vergiftiging, die in verband is ge bracht met het gebruik van tampons. Een 'merk, Rely, dat overigens, zoals eerder in onze bladen vermeld, niet in Nederland in de handel is, is hals over kop van de markt genomen, maar aangezien alle tampons als risico-verhogend zijn aangemerkt, is de verkoop in de VS in min der dan een week tijds drastisch gedaald. Naar schatting zo'n 50 miljoen Amerikaanse vrouwen worden geacht min of meer geregeld tampons te gebruiken. Het nationale registratiecentrum in Atlanta heeft 344 gevallen geregistreerd, waarvan 330 bij vrou wen; 29 vrouwen zijn overleden. Behalve de symptomen hadden de vrouwen, waarvan in de eerste meldingen gewag werd gemaakt, nog een opvallende zaak gemeen. Ze waren allemaal ziek geworden in hun menstruatie-periode. Het duurde tot juni voordat onderzoekers in At lanta en de gezondheidsdienst van de staat Wis consin vrijwel gelijktijdig tot de conclusie kwa men, dat het gebruik van tampons onmiskenbaar verband hield met de ziekte. Al snel ook waren er aanwijzingen, die leidden in de richting van een groter risico bij het gebruik van een bepaalde tampon, de Rely-tampon van de firma Procter and Gamble. Bij een uitvoerig onderzoek half sep tember, waarbij alle in juli en augustus geregi streerde gevallen werden nagegaan door drie spe ciaal met de zaak belaste deskundigen van het centrum in Atlanta, kon het verband met Rely ge legd worden. Enkele dagen later werden de onderzoekresulta ten aan de makers van Rely en later ook aan an dere tampon-producenten voorgelegd. Aanvanke lijk bestreed de firma Procter and Gamble de re sultaten van het onderzoek, maar een week later besloot de firma het produkt uit de markt te ne men. Rely was begin dit jaar door middel van een omvangrijke advertentiecampagne op de markt gebracht als een tampon „met een super-absorp tievermogen". Proefpakketjes werden op grote schaal in honderdduizenden Amerikaanse brie venbussen gedeponeerd. Deze week is de firma op last van het ministerie van gezondheid een uitge breide actie via de media begonnen, om op de ge varen van de tampons te wijzen. Hoewel tegen an dere producten geen maatregelen van deze aard worden overwogen, is het ministerie wel van plan om een waarschuwing op de verpakking van alle tampons verplicht te stellen. Overigens is het be trokken syndroom geen nieuw verschijnsel. Se dert 1927 is er in de medische vakliteratuur al op gezette tijden melding van gemaakt. Maar tot on geveer 1975 deed de ziekte zich uitsluitend voor bij patiënten, die leden aan een infectie, veroor zaakt door bacteriën van de staphylococcengroep, die ook voor steenpuisten verantwoordelijk is. Pas daarna begon de ziekte voor te komen bij jonge, gezonde vrouwen. Amerikaanse onderzoekers achten het waarschijnlijk, dat ook nog andere fac toren dan de tampons, meespelen. Maar welke factoren dat zijn, is vooralsnog een raadsel. Voorlopig kan men dan ook, buiten de directe ac tie tegen Rely niet veel anders doen dan op de ri sico's wijzen en een voorzichtig gebruik van tam pons adviseren. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van volksgezondheid erkent, dat de berichten nogal wat onrust hebben ver wekt, maar „reden tot paniek is er niet; uiteinde lijk blijkt het syndroom niet meer dan tien tot vijftien vrouwen per 100.000 te treffen".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11