Wat is wijsheid Een journalist moet mensen in hun waarde laten" Rechts Portugal stevent opnieuw op overwinning af ALGEMENE BESCHOUWINGEN IN TWEEDE KAMER: INNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 OKTOBER 1980 PAGINA 9 nstaande dinsdagmorgen om elf uur ginnen in de Tweede Kamer de alge- ene politieke en financiële beschou wingen over de rijksbegroting voor volgend jaar, die de regering op Prins jesdag in een sfeer van sombere gela tenheid presenteerde. De debatten, die drie dagen zullen duren en waarschijn lijk pas zullen eindigen in de nacht van donderdag op vrijdag, worden on getwijfeld de moeilijkste sinds jaren. „Wat is wijsheid?", zal de centrale vraag worden. Wie weet nu werkelijk het juiste antwoord op de sociaal-eco nomische problemen waar ons land in gedompeld is? Dat het kabinet geen pasklare toverfor mule tot z'n beschikking heeft, is inmid dels wel duidelijk. Zo'n toverformule, hoezeer ook door velen gewenst,., bestaat trouwens niet eens. In de staathuishoud kunde kun je nooit door middel van een maatregelen direct uit de zorgen ra- Wat je ook doet, het is altijd een zaak lange adem. Effecten worden pas i vele maanden, ïichtbaar. Het ontbreken v; het kabinet dus ■ingsploeg echter een toverformule zij feven. Wat de rege- verweten kan wor den, is dal er geen geloofwaardig, hoopge vend, inspirerend herstelplan is gelan ceerd. Dat was ook de algemene klacht die (zelfs uit regeringsbevriende hoek) in vrijwel alle kritische commentaren op de niljoennenota doorklonk. Welnu, het woord is volgende week aan dp Tweede Kamer. Elke fractie op zich zal pretenderen de juiste weg te weten, die het kabinet moet bewandelen om de werkloosheid terug te dringen en de prijs stijgingen een halt toe te roepen. Het Cen traal Planbureau is overspoeld met ver zoeken vanuit de verschillende politieke partijen, om rekenmodellen te maken. Als we het eens zus en zo aanpakken, wat le vert dat dan op En met hoeveel daalt de 'werkloosheid als we dit en dat doen Op [die manier heeft bijna elke fractie volgen de week z'n eigen „inkomensplaatje" voor zich. Er blijken nog altijd vele wegen naar IRome te leiden. De vraag is echter of ze 'allemaal begaanbaar zijn. Maatregelen Welke maatregelen staan het kabinet ook zelfs pas na jaren al weer voor ogen In het kort komt het begrotingspakket hierop neer: Bezuiniging van in totaal 1,4 miljard op alle afzonderlijke departementen tezamen. Verhoging van de sociale premies (0,4 pet. voor de werkgevers, 1 pet. voor de werknemers); Verhoging van het 4-procents BTW-ta- rief (heffing op de eerste levensbehoeften) naar 4,5 procent; Een korting op de ambtenarensalaris sen, die in totaal 800 miljoen gulden moet opleveren; Een extra korting op de onderwijssala- rissen, die in totaal 265 miljoen gulden moet opleveren; Verlaging van de arbeidsongeschikt heidsaftrek; Verlaging van de bejaardenaftrek; Inkomensmatiging voor iedereen, waar door de minimum-inkomens 1,25 procent in koopkracht achteruit gaan, de hoogste inkomens (vanaf 130.000 gulden) 3,5 pro cent. Algemene lastenverlichting voor het bedrijfsleven. In totaal is hiervoor 1,3 mil jard gulden beschikbaar, afkomstig uit de aardgasopbre ngsten Sociale partners Afgezien van de vraag wat de Tweede Kamer van dit alles vindt, is het van we zenlijk belang, te weten of de vakbewe ging al dan niet akkoord kan gaan met de door het kabinet gewenste inkomensmati ging. Gebeurt dat niet, dan neemt het be grotingstekort direct toe en zal het kabi-, net zich ernstig beraden over een nieuwe loonmaatregel. Tijdens het overleg van minister Albeda (sociale zaken) met werk gevers en werknemers is gisteren al ge bleken, dat FNV en CNV een forse loon matiging, zoals het kabinet zich die voor stelt, niet zien zitten als niet door de werkgevers de garantie wordt gegeven dat het inleveren van loon ook daadwer kelijk meer werkgelegenheid oplevert en als de regering er niet voor kan zorgen dat de koopkracht van de minimum-inko mens gehandhaafd blijft. Vooralsnog heb ben de sociale partners (werkgevers en werknemers) echter de bal teruggespeeld naar de Tweede Kamer. Eerst moet de volksvertegenwoordiging maar spreken, zo vindt men. Schoten voor de boeg hebben de vakbon den al wel gegeven. Zij vinden onder meer, dat de BTW-verhoging niet mag doorgaan (dat tast de koopkracht te zeer aan) en dat de lastenverlichting voor het bedrijfsleven (1,3 miljard uit de aardgas opbrengsten) niet zo maar in het wilde weg aan alle bedrijven mag toekomen. De lastenverlichting moet „gericht" worden toegepast: alleen bedrijven die werkelijk arbeidsplaatsen zullen scheppen, kunnen een financiële oppepper krijgen. Het CNV gaat zelfs nog verder. Het wil een alge meen werkgelegenheidsfonds in het leven roepen, waarin iedereen 1 procent van z'n inkomen moet storten en waarin boven dien de genoemde 1,3 miljard gulden aan aardgasbaten moet terechtkomen. Met dit fonds zouden in „gerichte projecten" vol gend jaar 16.000 arbeidsplaatsen kunnen worden geschapen. Tweede Kamer De Tweede Kamer zijn deze hints natuur lijk niet ontgaan. Om met de laatste vin gerwijzing te beginnen: de aardgasbaten gebruiken ten behoeve van het bedrijfsle ven zal volgende week een belangrijk punt van discussie worden. De oppositie en het CDA zullen een sterk pleidooi voe ren voor een „gericht" gebruik van het aardgasgeld. De VVD zal zich daar echter met hand en tand tegen verzetten. Alle bedrijven in Nederland moeten, zoals het kabinet heeft voorgesteld, meeprofiteren van onze aardgasinkomsten, zo vinden de de neus gewreven krijgen: de koopkracht voor de minimum-inkomens is zelfs in dit jaar ondanks de belofte van het kabinet niet gehandhaafd. Immers, minister Albe- da heeft deze week laten weten, dat het onmogelijk is, in te gaan op het CDA-plan om alle gezinnen die van een minimum aan inkomsten moeten rondkomen, een eenmalige uitkering van vijftig gulden te geven. In een poging om toch iets voor de minima te doen nam de Kamercommissie voor Sociale zaken deze week een CDA- motie aan, waarin staat dat per 1 decem ber de minimumlonen en -uitkeringen met 24 gulden moeten worden verhoogd. Albeda voelt daar echter bitter weinig voor. De Kamer zal nu haring of kuit wil len: voert de bewindsman de motie uit of niet? Werkgelegenheid liberalen. Naar verluidt zal de VVD dit „hard spelen", zoals dat in het politieke jargon heet. Verder zal de PvdA volgende week pro beren, van de regering de garantie los te peuteren, dat de koopkracht voor de laagstbetaalden in 1981 gehandhaafd blijft Dat zou onder meer kunnen door af te zien van de BTW-verhoging, het voeren van een strak prijsbeleid en het niet laten doorgaan van bepaalde premieverhogin gen in de sociale verzekeringen. Wat de BTW-verhoging betreft bestaat er een grote kans, dat de PvdA het CDA mee krijgt. De christen-democraten denken in de richting van een uitbreiding van het hoge BTW-tarief (18 procent), onder meer door bepaalde goederen die nu nog onder het lage tarief vallen, bij het hoge tarief onder te brengen. Tevens denkt men aan invoering van een speciaal tarief op luxe goederen. Toch is het CDA er niet gerust op, of het financieel wel haalbaar is volgend jaar de koopkracht voor de laagstbetaalden ge heel onaangetast te laten. Men is er op dat punt nog niet uit. De VVD heeft zich neergelegd bij de stelling van het kabinet: „Werkgelegenheid" zal in de komende debatten het sleutelwoord zijn. Een be langrijke voorwaarde voor het creëren van nieuwe arbeidsplaatsen is het omlaag brengen van de loonkosten, daar is ieder een in de Kamer het wel over eens. Voor stellen van het CDA om de prijscompen satie „af te toppen" en een stuk af te knabbelen van de hogere vakantie-uitke ringen, kunnen dan ook zeker op een meerderheid rekenen. Vrijwel unaniem zal de Kamer volgende week het voornemen van minister Pais afwijzen, om de onderwijssalarissen extra te snoeien. Daarmee verdwijnt dus voorlo pig f 265 miljoen uit de begroting, die be doeld was om de werkloosheid in het on derwijs te bestrijden. Dat gat moet natuur lijk wel weer opgevuld worden. De VVD wil dat onder meer doen, door nog forser te bezuinigen op de collectieve uitgaven, maar ook op dit punt zal de VVD weinig succes kunnen boeken. Wat de details betreft is er nog nauwelijks iets bekend van wat de fracties volgende week te berde zullen brengen. In sommi ge fracties wordt dit weekeinde en aan staande maandag nog druk gerekend, ge wikt en gewogen. Dat er enkele gaten in de begroting zullen vallen, is wel zeker. Ook is zeker, dat die gaten niet in dezelf de week alweer opgevuld zullen worden Het laatste woord is uiteindelijk aan de werkgevers en werknemers. DICK VAN RIETSCHOTEN TILBURG „Tilburg is begonnen", heet het nu in de journalistieke onderwijswereld. Na een korte voorbereidingstijd is de tweede opleiding voor de journalistiek in ons land ongeveer twee weken geleden in Tilburg gestart. Op dit instituut, waar momenteel 105 studenten staan ingeschreven, zullen uiteindelijk 450 aspirant journalisten, volgens een strak leerplan, hun drie jarige opleiding krijgen. DIRECTEUR VAN NIEUWE ACADEMIE IN TILBURG: De nieuwbakken katholieke academie is naast de veertien jaar oude, algeme ne School voor de Journalistiek in Utrecht, in het leven geroepen om te kunnen voldoen aan de groeiende be hoefte aan journalisten. Maar nu ook de Theologische Hogeschool in Kam pen een school voor de journalistiek taat starten (een protestants-christelij- e in dit geval), en de Utrechtse School voor de Journalistiek haar ca paciteit gaat uitbreiden, is de kans niet denkbeeldig dat er in de toe komst te veel nieuwe journalisten bij komen. Anders gezegd: het is de vraag of de afgestudeerde journalisten de arbeidsbureaus of de krantenredac ties gaan bevolken. Intussen gaat de Tilburgse academie door het leven als een katholieke ho gere beroepsopleiding: onderwijs ge baseerd op de christelijke beginselen. „Juist het etiketje „katholiek" heeft de gemoederen hier en daar in beroe ring gebracht", zo vertelt de heer G.A.M. van de Heuvel (43), directeur van de Academie voor de Journalis tiek in Tilburg. „Laatst heb ik op een feestje zelfs ge zien hoe twee mensen vanwege het katholieke aspect van deze academie met elkaar op de vuist gingen. Ik krijg trouwens van velen de vraag waarom deze school een katholieke geworden is. Wat we in feite willen is de studenten een soort geestelijke kaart voorleggen. Er moet ruimte zijn om .godsdienstige en levensbeschou welijke zaken te bespreken. Eéns móet een ieder van ons bepalen op wat voor manier hij of zij bijvoorbeeld met anderen om wil gaan. De studen ten moeten ook voor hun toekomstige beroepsuitoefening een houding bepa len en daar willen we hen bij helpen. Vergeet niet dat juist de journalistiek een geweldig middel is om mensen te maken of te breken. Volgens mij moet een journalist mensen in hun waarde laten, die waarde zelfs verhogen. In feite staat deze academie dus een meer ethische benadering van de journalistiek voor", aldus Van de Heuvel. Om op de academie toegelaten te wor den, behoeven de studenten en docen ten niet katholiek of christelijk te zijn. Wel moeten zij de christelijke basis van het onderwijs onderschrijven. De overgrpte meerderheid van de mo menteel ingeschreven studenten en van de staf, is overigens wel katholiek of christelijk. Uitgangspunt Directeur Van de Heuvel: „De studen ten die binnen deze school komen, moeten eerst kennis nemen van een tekst die ons uitgangspunt verduide lijkt. Dan later zeggen: „Vent, je kunt doodvallen met je ideeën", dat kan hier niet. Begrijp me goed, ik heb het niet over hagepreken in de kantine en ik zeg evenmin dat niemand hier zelf z'n richting mag bepalen". Van de Heuvel merkt voorts op dat de toevoeging „katholiek" voor de acade mie wellicht meer te maken heeft met de Katholieke Leergangen, die het be voegd gezag over de academie uitoefe nen. De Katholieke Leergangen over koepelen namelijk verschillende on derwijsinstituten, vooral academies, in het zuiden van het land. Vandaar een Tilburgse academie in plaats van een school voor de journalistiek, zoals in Voorlichting De opleiding heeft als hoofdvakken de journalistieke technieken, de taal beheersing en de massa-communica tie. Hieraan is een groot aantal zoge heten ondersteunende vakken toege voegd. Economie, politieke weten schappen, sociologie, psychologie, mo derne geschiedenis, moderne talen, geestelijke en maatschappelijke stro mingen zijn er enkele van. De studie wordt afgerond met een zogenaamd dossierdiploma. De opleiding gaat ook aandacht schenken aan voorlichting. Volgens de directeur heeft het be drijfsleven een zeer grote behoefte aan journalistiek geschoolde voorlich ters. Dit veronderstelde tekort illustreert overigens de behoefte aan journalisten die al geruime tijd ook bij met name de schrijvende pers bestaat. De School voor de Journalistiek in Utrecht kon echter vanwege de geringe capaciteit de afgelopen jaren niet aan die geste gen vraag naar beroepskrachten vol doen. Wel zijn er jaarlijks vele aan meldingen méér dan studieplaatsen. (Vorig jaar 1300 aanmeldingen, 150 konden worden toegelaten). Van de Heuvel: „Er moesten meer iournalisten komen en wat is er dan logischer dan nog een school voor de journalistiek op te richten? Wat had je anders kunnen doen? Wanneer de ca paciteit van de Utrechtse school zou zijn uitgebreid, waren er wel meer studenten dan voorheen gekomen, maar dan vooral uit de Utrechtse re gio en niet uit bijvoorbeeld het zuiden van het land. Ik doel op de regionale functie van een instituut dat landelijk functioneert. De meeste van ónze stu denten komen uit de Tilburgse regio. Ik denk dat velen van hen in Utrecht niet aan de bak waren gekomen. Je zou kunnen zeggen dat deze nieuwe academie bijdraagt aan de spreiding van opleidingen voor journalistiek". Verhuizen Voorlopig speelt het onderwijs van de academie zich nog af in een noodbe huizing: de twee bovenste kantooreta ges van het voormalige directiege bouw van Volt Tilburg. Over een jaar betrekt men elders in de stad een nieuw gebouw. In dit opzicht verschilt de academie weinig van de School voor de Journa listiek in Utrecht, zo blijkt uit de woorden van P. Craghs, directeur van die school. Naar hij vertelt, nestelt ook de Utrechtse opleiding zich over een jaar in een nieuw gebouw. „Utrecht" zal dan net als „Tilburg" beschikken over onder meer een tele visie- en radiostudio, telefoons en schrijfmachines. Faciliteiten, die de Utrechtse opleiding nauwelijks heeft gekend. De verhuizing van de SvdJ in Utrecht heeft meer betekenis dan op het eer ste gezicht lijkt. De SvdJ gaat name lijk haar capaciteit na de verhuizing optrekken van 440 naar 530 studen ten. Craghs rekent desgevraagd voor dat wanneer Utrecht, Tilburg en een nieuwe school in Kampen over enkele jaren voluit „draaien", er jaarlijks on geveer 300 afgestudeerde journalisten naar een baan zullen zoeken. Craghs: „Werkelijke kwantitatieve gegevens zijn er niet, maar toch denk ik dat de rek in de arbeidsmarkt er nog vóór 1990 uit is. Je kunt er wel haast zeker van zijn dat de boel dan spaak loopt. Nu is er nog wel wat ruimte, denk aan de groeiende be hoefte aan voorlichters, en misschien komen er nog wat tijdschriften bij, maar bij radio en televisie is al be kend dat daar in de toekomst zeker, niet méér mensen geplaatst kunnen worden". Viewdata Een woordvoerster van de Nederland se Vereniging voor Journalisten (NVJ) beklemtoont eveneens dat er geen betrouwbare gegevens voorhan den zijn om de gevolgen voor de ar beidsmarkt te voorspellen van de uit- breiding van opleidingen in de jour nalistiek. „Overigens hebben we van verschil lende perscombinaties de verzekering dat zij hun eigen, uit nood geboren be drijfsopleidingen stoppen, wanneer de drie scholen goed draaien. Maar de krantenwereld is zeer conjunctuurge voelig, alles blijft dus afhankelijk van de economische ontwikkelingen. Ook wij hebben het jaartal 1990 horen noe men. Verder hangt veel af van de ontwikkeling van Viewdata en Tele tekst, want wie weet hoeveel werkge legenheid hierdoor geschapen wordt?", aldus de NVJ-woordvoerster. Tot slot Van de Heuvel: „Hoe vraag en aanbod van studenten zich ia de toekomst gaan verhouden, dat is voor ons een secundair probleem. Momen teel houden we ons voornamelijk be zig met het opstarten van het onder wijs". HENK ENGELENBURG LISSABON In Portugal wordt morgen een nieuw parle ment gekozen. Afgezien van het feit dat de ongeveer zeven miljoen stemgerechtigden hopen dat er een duidelijke meer- I derheid uit de bus zal komen die het land een krachtige re gering kan geven, waagt nauwelijks iemand zich aan een voorspelling over de uitsla; en de ontwikkeling in de ko mende jaren. Het is de zevende maal dat de kjézers naar de stembus gaan sinds het leger met de 'Anjerrevolutie' van 25 april 1974 een einde maakte aan de regering van Marcelo Caetano en daardoor een tijdperk van bijna 50 jaar rechtse dictatuur afsloot Tijdens de heftige, officieel tot verkiezingen van 2 december drie weken beperkte verkie- 1979 behaalde de Democrati- zingscampagne, heeft de sche Alliantie (AD) 128 van de belangstelling zich geconcen- 250 zetels en daarmee de abso- treerd op twee coalities. De lute meerderheid in de Natio- meeste kans wordt gegeven nale Vergadering. Sindsdien aan de rechts van het centrum regeert de Democratische Al- staande Democratische Allian- liantie het land. Vele waarne- tie (AD), bestaande uit de So- mers betwijfelen echter, of de ciaal-Democratische partij AD opnieuw een absolute (PSD) van premier Francisco meerderheid zal kunnen krij- Sa Carneiro en de partij van gen. het Sociaal-Democratisch Cen trum (CDS). Bij de tussentijdse Vol vertrouwen ziet het Repu- Ramalho Eanes. blikeinse en Socialistische Front (FRS) de uitslag tege moet. In deze beweging neemt de socialistische partij van oud-premier Mario Soares de belangrijkste plaats in. Zij kreeg in december 74 zetels. Nu werkt zij samen met een afgescheiden groep van de partij van Sa Carneiro en de radicale splinterpartij Unie van Socialistisch en Democra tisch Links (UESD). Nederlaag Na hun zware nederlaag van eind vorig jaar hebben de so cialisten verrassend veel belangstelling gekregen. Hun verkiezingsbijeenkomsten worden druk bezocht. Deze gang van zaken doet denken aan de situatie in de nazomer van 1975, toen de partij van Soares vele duizenden om zich verzamelde die de invloed van de communisten die de laatste Mario Soares. keer bijna 20 procent kregen, te sterk vonden. Premier Sa Carneiro moet op drie fronten strijden: tegen zijn socialistische rivalen, te gen persoonlijke aanvallen omdat hij zich op oneerlijke wijze zou hebben ontdaan van grote bankschulden, én tegen het staatshoofd, generaal An tonio Ramalho Eanes. Tot dusver zijn alle pogingen van de eerste-minister mislukt om de grondwet zodanig te wijzigen, dat de uitgebreide bevoegdheden van de presi dent worden ingeperkt. Vol gens de huidige grondwet kan pas het nieuwe parlement tot een grondwetswijziging beslui ten en daarvoor is wel een meerderheid van twee derde nodig. De socialisten streven, zij het met minder klem dan Sa Car neiro, naar een afzwakking van de in de eerste grondwet Francisco Sa Carneiro. neergelegde nationalisaties en de landhervorming. Toen zij van 1976 tot 1978 aan de rege ring waren, gaven zij in toene mende mate aan de economi sche sanering voorrang boven de in de grondwet voorge schreven socialistische poli tiek. Het is echter de vraag of de socialisten na de verkiezing Sa Carneiro, die tijdens de ver kiezingscampagne elke samen werking met hen heeft afge wezen, zullen helpen de „ver worvenheden van de revolu tie" te beperken. Wanneer Eanes na. zijn ver- moedlijke overwinning bij de in december te houden presi dentsverkiezing er niet in slaagt zijn oude streven naar een samenwerking tussen Sa Carneiro en Soares te verwe zenlijken, moeten de Portuge zen erop rekenen dat zij nog lange tijd op een stabiel be wind zullen moeten wachten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9