-Stemming in YS nog kalm over onflict in Midden-Oosten Oeidóa<2owa/nt Veringa: CDA moet partij zijn van de solidariteit Veelomstreden VAD brengt 80 gulden per werknemer op Contract over kernmateriaal toch openbaar )ORLOG KAN GROTE INVLOED HEBBEN OP VERKIEZINGEN Een draaierige horzel ^erk mag vrouwen niet afstoten Scheepsbouw krijgt 5 miljoen extra Waarschuwing tegen nieuwe stakingen in Polen Chauffeur verongelukt - IINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 OKTOBER 1980 PAGINA 7 TEHERAN President Bani-Sadr van Iran heeft gis teravond verklaard dat zijn land geen reden ziet tot een staakt-het-vuren, dat Irak vanaf morgen zou wil len laten ingaan. „Het is belachelijk als een land eerst daden van agressie pleegt, bommen laat vallen op on schuldige mensen en doodt, en dan als het slecht gaat, om een bestand vraagt, aldus Bani-Sadr in een uitzen ding van radio Teheran. De strijd lijkt zich nog altijd te concentreren rond de Iraanse oliehaven Chorrams- jar waarvan zowel Iran als Irak beweren dat zij in on der hun controle staat. Iraanse vliegtuigen gooien bo ven Iraakse steden pamfletten uit waarin Khomeiny zijn sji'itische geloofsgenoten oproept in opstand te ko men tegen het „goddeloze" bewind in Bagdad. Hoe op de oorlog in de Verenigde Staten wordt gereageerd be licht onze correspondent. i onze correspondent Dick Toet) Washington - Ondanks de [weldige belangen, die op het iel staan wordt in de Vere- S jigde Staten tot nu toe opmer- jelijk rustig gereageerd op de orlog tussen Irak en Iran. k i enige paniek is tot nu toe n sprake. De berichten van {et front in de media zijn tal- uitvoerig, maar de toon commentaren, analyses en litlatingen van politici is bijna pnder uitzondering kalm en Jematigd. De meest opgewon- reactie kwam tot op dit (loment van Ronald Reagan, direkt verband legde lissen het uitbreken van de prlog en het feit, dat presi- ent Carter de sjah zou hebben kten vallen. De strijd om het [residentschap is vrijwel van voorpagina's verdwenen, ar dat heeft waarschijnlijk jet zoveel te maken met de lerichten uit het Midden-Oos- i als met het feit dat de ver kiezingsstrijd in ieder geval foorlopig een dood punt heeft [ereikt. Sinds het ook al weinig opwin ding veroorzakende televisie debat tussen Ronald Reagan John Anderson is er weinig gebeurd, dat een nieuw licht op een van de kandidaten heeft geworpen. Merkwaardig genoeg is Anderson na het de bat, waarin hij een uitstekende indruk maakte, aanzienlijk ge daald in de opiniepeilingen. Het verlies van Anderson lijkt grotendeels te zijn gegaan naar Ronald Reagan. Het Carter- -kamp is er echter van over tuigd, dat het verlies uiteinde lijk ten goede zal komen aan de president. Tot de verkiezingsdag (4 no vember) staan er niet veel op zienbarende gebeurtenissen die invloed op de verkiezingen kunnen hebben, op het pro gramma. Een tv-debat zit er niet meer in, nu Reagan een duel met Carter (zonder An derson) heeft geweigerd. Het einde van de „world-series", de strijd om het Amerikaanse honkbalkampioenschap, dat zo ongeveer 20 oktober zal plaats vinden, per traditie een da tum, waarop de meeste Ameri kanen serieuze aandacht aan de verkiezingen gaan beste den; de bekendmaking van de prijsindex over september op 24 oktober en een laatste s zijn op dit moment de enige vaststaande data van belang. Toch kan ook de oorlog tussen Iran en Irak een belangrijke rol in de verkiezingsstrijd gaan spelen. Een crisissituatie als die in het Midden-Oosten is in het verleden steeds gunstig ge bleken voor de zittende presi dent. Er blijkt weinig animo bij de Amerikaanse kiezer te bestaan om in zo'n situatie voor een aflossing van de wacht te zorgen. En het geeft de president doorgaans de ge legenheid om wat hier ge noemd wordt „presidentieel" te handelen. De situatie rond de Perzische Golf is echter nog te onzeker om nu al een gun stig effect voor president Car ter te voorspellen. De hoop op een kort conflict is inmiddels al de bodem ingesla gen. De meeste Amerikaanse experts houden er nu rekening mee dat het een lange oorlog van beperkte omvang zal wor den, waarbij een flinke schade aan de wereldeconomie vrij wel onafwendbaar zal zijn. Carter-doctrine Hoewel in de Verenigde Sta ten de kans op een groter conflict zeer klein wordt geacht, blijft zolang de vijan delijkheden tussen Iran en Irak voortduren het gevaar van een uitbreiding van het conflict bestaan. Nog in janua ri van dit jaat ontvouwde pre sident Carter in zijn State of Arbeiders van de olieraffinaderij in het Iraanse Abadan zwaaien vertwijfeld met geweren om het door Iraakse vliegtuigen in brand gestoken oliecomplex alsnog te beschermen. binnen het kader van de doc trine vallen. Deskundigen voorspellen, dat een blokkade van enige duur de olieprijs zou opvoeren van ruim 30 tot mo gelijk meer dan 200 dollar per the Union wat werd aange- Een fout, die hem onafhankelijk kandidaat opiniepeilingen op 2 november duid als de „Carter-doctrine", namelijk de mededeling dat de vitale belangen van de Vere nigde Staten in de Perzische Golf zonodig met militair geweld zouden worden verde digd. Een blokkade van de Straat van Hormuz zou zeker het recente verleden (Afghanistan, Iran) ernstig is kwalijk geno men, heeft president Carter inmiddels vermeden. Hij heeft onmiddelijk de bondgenoten geconsulteerd over mogelijk te nemen maatregelen om de Straat van Hormuz open te houden. Maar voor de rest is Carter vooralsnog genoodzaakt tot een neutrale houding aan de zijlijn. De door Iran geuite intentie de Straat niet te zul-, len blokkeren en de tot nu toe hier als „geloofwaardig" be stempelde Russische neutrali teit worden als de voorlopig belangrijktse positieve feiten beschouwd. De verrassend sterke weerstand van het als ongeorganiseerd beschouwde Iraanse leger is zeker het meest verrassende aspect. In een gunstig effekt op de si tuatie van de Amerikaanse gij zelaars in Iran wordt-hier nau welijks nog geloofd. Een nieu we Amerikaanse poging om de gijzelaars via een militaire ac tie te bevrijden, waarover met name in West-Europa geruch ten de ronde doen wordt hier volledig uitgesloten geacht. De vrijwel algemene opinie is, dat op 4 november, de verkie zingsdag en de eerste verjaar dag van het gijzelingsdrama zullen samenvallen. De AR-voorman Goudswaard blijft aarzelen. Nadat hij in één en hetzelfde jaar eerst zijn werk in de CDA-programma- commissie opschortte, daarna weer aan de slag ging, vervol gens uit die commissie stapte en aankondigde van het CDA- lidmaatschap af te zien, heeft hij nu laten weten onder voor waarden weer wél lid van dat CDA te willen worden. Door de dreiging die ervan uitgaat zal dat gedraai wel gerang schikt moeten worden onder wat men de „horzelfunctie"" noemt. Maar dan gaat het kennelijk om een horzel waar men alleen maar draaierig van wordt. De geloofwaardigheid van Goudzwaard gaat er hiermee niet op vooruit. Evenmin gebeurt dat door zijn uitspraak dat de zogenaamde dissidenten in de CDA-fractie zich zouden moeten uitspreken vóór een manifest van de werkgroep „Niet bij Brood Alleen", dat in november zal worden gepu bliceerd. Dat is een onaanvaardbare wens: een kamerlid kan niet'functioneren op basis van twee programma's, het eigen partijprogram en het komende manifest. Het is weinig fraai dat Goudzwaard zijn eigen gebrek aan besluitvaardigheid poogt af te schuiven op een groepje CDA-kamerleden. Die laatsten kunnen dat, willen ook zij geloofwaardig blijven, niet accepteren. GOUDZWAARD zou de politiek een dienst bewijzen als hij voor de verandering eens een keuze zou maken. Als hij zou besluiten om óf een eigen partij op te richten, óf in het CDA te blijven/komen om te trachten van binnen uit die partij in zijn richting bij te buigen. Zolang echter Goudzwaard en de zijnen de oprichting van een eigen partij niet aandurven, moeten zij de verantwoordelijkheid voor hun aarzeling niet op anderen afschuiven. OVERIGENS zou het voor de politiek én Goudzwaard het beste zijn indien hij voor het CDA zou kiezen. Ook zijn in breng kan, zoals is gebleken uit het vorige verkiezingspro gramma van zijn hand, de uiteindelijke prof iel vorming van het CDA zeer ten goede komen. Zwitserland levert Rolf Wagner uit LAUSANNE De vermoede lijke Westduitse terrorist Rolf Clemens Wagner, die op 26 september in het Zwitserse Winterthur is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, wegens bankroof, moord en andere delikten, zal worden uitgeleverd aan West-Duits- land. Dit is besloten door het ge^ rechtshof in Lausanne, het hoogste rechterlijke college in Zwitserland. Over de datum van uitlevering is geen uit spraak gedaan. Wagner wordt onder meer verdacht van me deplichtigheid aan de ontvoe ring van en moord op de Westduitse werkgeversvoorzit ter, Hans Martin Schleyer. BELGISCHE PRELAAT: VATICAANSTAD Het iprlies aan geloofwaardig- pid van de katholieke kerk 'rouwen zou ernstige evolgen met zich meebren- Het geruisloos heen van jonge vrouwen en onge moeders uit de Kerk au misschien de gevaarlijk- aderlating kunnen zijn lit de gehele kerkgeschiede- Dit stelde de Belgische artsbisschop mgr. G. Dan- heels gisteren op de bis- ichoppensynode over het ge in in Vaticaanstad. Volgens ^VEFjle Belgische aartsbisschop poet de Kérk meer luisteren Jiaar wat de vrouwen over jichzelf vertellen. Mgr. Dan- peels bepleitte ook meer aandacht voor de ver- *cheurdheid binnen de kerk- emeenschap ten aanzien an de encycliek Humanae Vitae, die onder meer het ge bruik van de anti-conceptie pil afwijst. uit dpe Thaise bisschop Samanchit pepleitte meer aandacht van de Kerk voor abnormale ge zinsomstandigheden, zoals icheidingen en slechte huwe- Jijken. Samanchit is bang dat synode niet verder komt i herhaling van kerke lijke principes en idealen die ^edereen al kent. Hij vroeg om realisme, daarbij verwij zend naar de moeilijkheden van die katholieken die tot aan hun dood een mislukt hu welijk moeten verdragen. Terwijl in Vaticaanstad de sy node werd gehouden, werd in een hotel in Rome een alterna tieve synode over hetzelfde onderwerp begonnen. Enkele tientallen katholieke mannen en vrouwen uit negentien lan den willen tot en met 10 okto ber praten vanuit een andere belevingswereld dan die van de (celibatair levende) bis schoppen over huwelijk en ge zin praten. De bijeenkomst is georganiseerd door de interna tionale beweging Vrouwen en Mannen in de Kerk (Femmes et Hommes dans L'Eglise). Uit Nederland neemt aan de bij eenkomst deel mevrouw L.M. Staelo van het katholiek bu reau voor voorlichting en be geleiding bij sexualiteit en re latievorming in Utrecht. Vol gens mevrouw Staelo' hebben veel samenwonenden een groot gevoel van verantwoor delijkheid voor elkaar. Zij vindt dat de katholieke kerk de ^relaties moet respecteren van mensen die blij zijn met die relaties. Mevrouw Staelo meent verder dat vrouwen nu zelf wel eens willen zeggen wie ze zijn. Op de alternatieve synode krijgen ze daarvoor ruimschoots de gelegenheid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft 75 miljoen gulden extra uitge trokken voor steun aan de scheepsbouw. Het bedrag komt bo venop de 173 miljoen die de regering al voor dit jaar had be stemd in het kader van een nieuwe, meer algemene steunrege- ing aan de werven. Deze regeling, waarvoor nu in totaal 248,4 niljoen beschikbaar is, komt in de plaats van het tot nu toe gel dende systeem waarbij werven individueel steun kregen van de overheid. Dit systeem, waaraan sinds 1977 ongeveer 1 miljard gulden is besteed, werkt echter niet. De doelstelling om de icheepsbouw.daardoor weer op eigen benen te laten staan is niet feehaald, zo schrijft minister Van Aardenne (Economische Za ken) in een brief over de nieuwe regeling aan de Kamer. Het 75]kabinet noemt de nieuwe regeling zelf experimenteel. Er zijn 'jdan ook nog geen bedragen voor de komende jaren beschikbaar {gesteld. Naar verwachting zal de scheepsbouw rond 1982 weer Veer aantrekken en enkele jaren later het peil van voor de cri- i de scheepsbouw (rond 1975) weer hebben gehaald. GENERAAL VIOLA NIEUWE 'RESIDENT ARGENTINIË ÖUENOS AIRES Generaal Roberto Viola, voormalig opper bevelhebber van het leger, zal in maart volgend jaar generaal pidela opvolgen als president van Argentinië. Dit is gisteren rnomen uit een bron dichtbij de militaire junta. benoeming van Viola (56) tot opvolger van Videla had maan- lag moeten plaatsvinden maar binnen de junta was naar het ïek onenigheid ontstaan over de bevoegdheden van de nieuwe [bresident en de verdeling van de ministersposten in het nieuwe abinet. Met name de marine zou zich tegen de benoeming van t als gematigd omschreven Viola hebben verzet. Ook het openbaar vervoer in Warschau was buiten bedrijf in verband met de waarschuwingssta king WARSCHAU Aan de „waarschuwingsstaking" van een uur in heel Polen is giste ren deelgenomen door hon derdduizenden werknemers uit alle mogelijke bedrijven en diensten. De zorgvuldig voorbereide manifestatie was bedoeld om de autoriteiten te tonen dat de jonge, onafhan kelijke vakbeweging serieus genomen wenst te worden. De actie van vrijdag had ten doel de autoriteiten te dwin gen de afspraken na te komen waarbij via een rechtbank te Warschau onafhankelijke bon den konden worden inge schreven en dan meteen „offi cieel" zijn. Maar in Warschau was verleden week tegen een aantal voorwaarden bezwaar gemaakt. Een regeringswoord voerder uitte gisteravond in een uitzending van de Poolse televisie een bedekte waar schuwing tegen verdere soort gelijke stakingen. Hij maakte een onderscheid tussen de spontane stakingen van de af gelopen zomer, waarbij de re gering ervan afzag geweld te gebruiken, en de zorgvuldig voorbereidde „demonstratie- poging" van gisteren. De laat ste categorie was volgens hem ingevolge de akkoorden van Gdansk verboden. Hij voegde hieraan toe dat de staking zo wel de stakers zelf als de rege ring schade had berokkend. „Zij treft de volledige econo mie, verzwakt de produktieca- paciteit en vertraagt op die wijze de realisering KVP BEZEGELT OVERGANG NAAR CDA s-HERTOGENBOSCH Met algemene stemmen heeft de partijraad van de KVP gisteravond ingestemd met de overgang op 11 okto ber naar het CDA. Tijdens de laatste bijeenkomst van de KVP riep oud-onderwijs minister dr. G.H. Veringa, thans lid van de Raad van State, het Christen Democra tisch Appel op de partij van het solidarisme te laten zijn. Onze evangelisch geïnspi reerde zorg voor de mede mens moet tot uiting komen in de zorg voor de wereld, aldus dr. Veringa. Het CDA moet de partij zijn, „die niet afstoot maar die uitnodigt om elkaar bij de hand te ne men bij het zoeken naar op lossingen voor grote proble men". Volgens dr. Veringa staat de maatschappij aan het einde van het tijdperk van de steeds groter worden de welvaart. De bundeling van christelijk gefundeerde, constructieve politieke krachten in „een wereld vol conflict, onrecht, georgani seerde haat, materialisme en pragmatisme" is naar zijn mening onmisbaar. Voordat de KVP-raad gisteren unaniem het besluit nam de KVP te ontbinden, haalde KVP-voorzitter P. van Zeil nog even kritisch uit naar de „loyalisten" in de CDA-Twee- de-Kamerfractie. „Het loyalis me heeft niet goed kunnen functioneren en als gevolg daarvan heeft ook de fractie niet goed kunnen functione ren", aldus Van Zeil. De KVP-voorzitter drong er verder bij de regering op aan nog vóór volgend voorjaar te zorgen voor de afhandeling van de abortusproblematiek en de wetten op het gebied van de grondpolitiek. De partijraad meende verder dat het CDA over een „voor treffelijke" kandidaat beschikt voor het Nederlands lidmaat schap van de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeen schap, namelijk oud-minister F. Andriessen van Financiën. Premier Van Agt sloot gistera vond evenwel niet uit dat de Nederlandse kandidaat een lid zal zijn van het huidige kabi- (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - De regering verwacht dat het bedrijfsleven volgend jaar in totaal 300 a 320 miljoen gulden zal af dragen voor de vermogensaanwasde- ling (VAD). Alle vier miljoen werkne mers (inclusief het overheidsperso neel) zullen hierin meedelen, zodat er gemiddeld rechten ontstaan van circa tachtig gulden per werknemer in één jaar. Deze rechten kunnen pas na een groot aantal jaren worden verzilverd. Gelet op de economische toestand zul len afdrachten en rechten niet veel ho ger zijn. Dit blijkt uit een nota van het kabinet aan de Tweede Kamer over, de veelomstreden en herhaaldelijk, ook nu weer, gewijzigde VAD. Het is nu de bedoeling de VAD te laten ingaan op 1 januari 1980 als de wet nog vóór 1 april in het staatsblad komt, anders wordt het 1 januari 1981. In het thans gepubliceerde wetsontwerp, dat vo rige twee wetsontwerpen samenvoegt, zijn de wijzigingen aangebracht, die eerder dit jaar reeds werden aangekondigd. In grote lijnen wordt, als het parlement ermee instemt, de regeling, dat onderne mingen, die onder de vennootschapsbelas ting vallen en een hogere winst maken dan 125.000 gulden, VAD-plichtig zijn. Ze moeten 24 procent van de overwinst (dat is ruwweg de bruto-winst min het divi dend voor de aandeelhouders) afdragen. De helft gaat naar een landelijk fonds dat elke werknemer laat meedelen. De ande re helft is bestemd voor de werknemers in eigen onderneming. De tegoeden bij het landelijke fonds kunnen pas na tien jaar in contanten worden omgezet, die in eigen onderneming na zeven jaar, uitzonde ringssituaties daargelaten. De VAD-uitke- ring in eigen onderneming mag niet meer dan circa 1850 gulden per persoon bedra gen; is de afdracht uit de overwinst groter dan gaat het meerdere naar het landelijke fonds. De ondernemer mag zijn reeds be staande winstdelingsregeling inpassen in de VAD-regeling, mits die winstdelingsre geling reeds vóór april 1978 werd inge voerd. In het nieuwe wetsontwerp is voorts bepaald, dat Er zullen naar schat ting 3000 ondernemingen VAD-plichtig zijn. Het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) vindt dat het kabinet geen slechter moment had kunnen uitkie zen voor een nieuw VAD-wetsontwerp. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Kamerleden kunnen het contract dat de be heerder van de kerncentrale Borssele, de Provinciale Zeeuwse Electriciteitsmaatschppij (PZEM) heeft met de Franse firma Cogema over de opwerking van uitgewerkte splijtstofstaven helemaal lezen. Wel 'moeten zij daarvoor vooraf een verklaring afleggen waarin zij verklaren geen copie van het contract te maken en zich verbinden ook mon deling niets te zullen loslaten. Dit blijkt uit een brief van minister Van Aardenne (Economnische Zaken) aan de Ka mer. Tot nu toe beschikten de Kamerleden alleen over enke le uittreksels uit het contract Vragen van Kamerleden het hele contract in te zien had Van Aardenne tot nu toe afgedaan met de mededeling dat het hier om privaatrechtelijke contracten ging waarover hij geen zeggen schap had. Bovendien zou Cogema op geheimhouding staan om dat uit het contract geheime produktiegegevens te halen zouden zijn. Cogema is nu in overleg met de PZEM tot andere gedach ten te zijn gekomen. Over de contracten is de laatste tijd veel te doen geweest Zo zou de PZEM een boete moeten gaan betalen als zij het bij de opwer king vrijkomend radioactief afval niet zou terugnemen. Ook zou de hoeveelheid afval veel meer zijn dan tot nu toe werd aange nomen. In ons land is geen opslagplaats voor dit zwaar radioac tieve afval. Overigens heeft een woordvoerder van de PZEM al eerder beide vermoedens weersproken. ROTTERDAM In de buurt van het Klein Polderplein nabij Rotterdam is gisteravond op Rijksweg 20 (Maassluis Utrecht) een vrachtwagencombinatie door nog onbekende oorzaak geslipt en gedeeltelijk over de vangrail geschoten. De 32-iarige uit Rot terdam afkómstige bestuurder kwam daarbij om het leven. De rijbaan was als gevolg van het ongeluk geruime tijd gestremd. In het Gelderse Lienden zijn gisteravond drie mensen om het le ven gekomen bij een frontale botsing tussen een motorrijder en een personenauto.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7