heel bijzonders" „Ik ervaar deze onderscheiding als iets Albert Heijn Extra in Winkelhof grootste filiaal van Nederland Sluiting Leidsche wolspinnerij per 1 januari Verlaten Katwijkse fabriek uitgebrand Brescar houdt niet van poezen LEIDS EREBURGER PIET BIEGSTRAATEN BLIJ MET „STUK WAARDERING" LEIDEN Donderdag avond, kwart voor tien, werd Leiden een ereburger rijker. Althans: een drager van de erepenning in zilver der gemeente - Leiden kent immers, strikt formeel ge sproken, het instituut „ere burger" niet. P.F.S. Bieg- straaten, de nu zestig-jarige voorzitter van de Leidse Sportstichting viel in de Burgerzaal van het Leidse Stadhuis de eer te beurt door burgemeester Goe- koop (als zevenentwintig ste ingezetene van Leiden) de erepenning uitgereikt te krijgen. Dit vanwege „zijn grote inspanningen, gedaan voor de belangen van de Leidse sportgemeenschap." Voor Piet "Biegstraaten kwam deze onderscheiding als een „volslagen verras sing". „Want zoiets mag je misschien verwachten als je na vele jaren afscheid neemt van de NKS, of van de Sportstichting - maar zó'n onderscheiding van de gemeente, neen daar denk je zelfs niet aan. We had den donderdag eigenlijk ook voor een weekend weg willen gaan. Dat vertrek hebben we dus maar met een dag uitgesteld...". „Dat alles neemt natuurlijk niet weg dat ik er bijzonder blij mee ben. Dat het een stuk waardering is voor het werk dat ik gelukkig nog altijd mag verrichten. En, laten we wel zijn, ieder mens vindt het nu eenmaal fijn als zijn werk, zijn doen en laten door de gemeenschap wordt ge- De bestuurlijke loopbaan op sportief ge bied begon voor Piet Biegstraaten direct na de oorlog. Het bestuur van de voet balvereniging waarin hij tot voor de oor log op het veld („In het derde, soms in het tweede elftal") actief was geweest, DOCOS, trommelde hem in september '45 op als toeschouwer bij een bestuurs vergadering. Biegstraaten kwam die avond als bestuurslid thuis, hetgeen het begin van zijn functioneren binnen de sportgemeenschap betekende. Via het wedstrijd- en het gewone secre tariaat, bereikte Biegstraaten in '54 de voorzittershamer van DOCOS. Een ha mer die hij in 1963 weer neerlegde, maar intussen had hij wel al zitting genomen in de afdelingsbesturen van de NKS af deling Leiden, de toenmalige Leidse Voetbal Bond en de Leidse Sportstich- Biegstraaten als bestuurslid in de boeken bijschrijven. In 1970 werd Piet Bieg straaten tot voorzitter van de Sportstich ting Leiden gekozen en vervolgens werd de man die van 1962 tot. '70 eerste man van het afdelingsbestuur van de NKS Leiden was geweest, nu zes jaar terug, tot voorzitter van de „landelijke" NKS, afdeling voetbal gebombardeerd. Beide laatste functies bekleedt Biegstraaten tot op de dag van vandaag en als het aan hem ligt zal hij dat werk nog wel even blijven doen. „Ik hoop wat mijn werk bij het GAK betreft over anderhalf jaar van de VUT-regeling gebruik te kunnen ma ken, maar dat betekent beslist niet dat ik op dat moment ook mijn werkzaamhe den op sportief gebied zal gaan opgeven. Sterker nog, ik denk dat ik dan juist dat werk nog meer nodig zal hebben dan nu. En in welke functies ik tegen die tijd ac tief zal zijn, ach, dat zien we dan wel weer. Iets ambiëren doe ik niet. Eigen lijk heb ik dat ook nooit gedaan. Tot nu toe "is het allemaal gewoon op me afge komen. En heb ik vaak ja gezegd." Motivering Het tekent de figuur Biegstraaten dat hij zich afvraagt welke motivatie ten grond slag ligt aan het besluit juist hem dit jaar tot ereburger van Leiden te maken. „Ik ervaar deze onderscheiding als iets heel bijzonders. Als je in ogenschouw neemt dat zo'n erepenning normaal gesproken slechts eenmaal per jaar wordt uitge reikt, moet er toch wel een bijzonder zorgvuldige selectie plaatsvinden, moet er een uiterst steekhoudende motivering zijn. En zelf vraag je je dan af hoe bij zonder het nu is drieëntwintig jaar pro deo voor de Sportstichting te werken..." Eén van de door burgemeester en wet houders genoemde redenen van het toe kennen van de onderscheiding aan Bieg straaten was „dat onder zijn bewind en mede door zijn stimulerende arbeid een groot aantal zaken op sportgebied in Lei den is gerealiseerd". Piet Biegstraaten, terugblikkend naar 1970: „Toen ik in 1970 voorzitter werd van de Sportstich ting, zag het er allemaal heel anders, veel minder rooskleurig uit. Toen wen ste mijn directe voorganger op die post, Joop van der Reijden, mij veel sterkte toe. Zoiets van: „Ik heb zelf nog iets kunnen regelen, maar ik ben bang ddt er in jouw tijd helemaal niets meer af kan". Gelukkig voor mij, maar vooral voor de Leidse sportwereld is het de laatste jaren wel allemaal erg goed verlopen. Hebben we wel erg veel kunnen realiseren. Ook al heb ik dan mijn twijfels gehad." Tesselaar Twijfels die omstreeks 1975 de kop op staken. Het net zittende linkse college bleek op de gemeentelijke begroting geen cent over te hebben voor de Leidse sportgemeenschap, reden voor Bieg straaten zijn traditionele nieuwjaarstoe spraak getooid met een rouwband uit te spreken. „Ik was toen erg kwaad op Tes selaar, zoals ik eigenlijk nijdig was op het hele college. Maar in de loop der ja- Tesselaar onvoorstelbaar veel gebeurd. Onvoorstelbaar veel goed werk afgele verd." Mede door dat gemeentelijk beleid is de rol die Piet Biegstraaten als voorzitter van de Leidse Sportstichting speelt in de loop der jaren duidelijk gewijzigd. Dien de hij vroeger als „oppositieleider" tel kens weer de barricades te beklimmen om de gemeenschap te wijzen op de no den en behoeften van de Leidse sport wereld, nu is zijn inbreng minder opval lend. Is het Dick Tesselaar die meer en meer op de voorgrond treedt en beperkt Biegstraaten zich tot het binnenskamers meedenken en meepraten. „Want er is natuurlijk nog veel te doen; je blijft altijd bezig. Alleen op een andere i Piet Biegstraaten, ereburger van Leiden. „Onderscheiding kwam als een volslagen verrassing." Biegstraaten, die blij is dat de Sportstich ting nog altijd als para-gemeentelijk or gaan opereert („Het andere punt waaro ver ik ooit met Tesselaar echt van me- sen in hun wereld, zaken vanuit hun ning heb verschild en trouwens nog al- standpunt bezien. En het meest fijne is tijd anders denk"), noemt als meest pret- wel om na een moeizame discussie te tige onderdeel van zijn veel tijd vergen- kunnen zeggen dat de sfeer in het ge- de hobby's de menselijke contacten die sprek altijd fijn is gebleven en dat er sa- hij dagelijks weer opdoet. „Persoonlijk "ten een oplossing is gevonden. Al lukt vind ik het ook heel prettig om met dat dan lang niet altijd. En zullen bij mensen om te gaan, om me te verplaat- voorbeeld de bij de Sportstichting aan kloppende clubs altijd meer blijven vra gen dan er door ons te besteden is..." LEIDERDORP Het nieu we Albert Heijn Extra-fi liaal, dat op woensdag 22 ok tober wordt geopend in het winkelcentrum De Winkel hof in Leiderdorp is met zijn verkoopoppervlakte van 2900 vierkante meter de grootste supermarkt van Al- bert Heijn in Nederland. De Albert Heijn Extra Leider dorp, het tweede filiaal in'zijn soort in Nederland heeft een klantenpotentiëel van onge veer 60.000 consumenten. De vestiging heeft, naast een uit zonderlijk groot levensmidde lenassortiment, een extra uit gebreid assortiment huishou delijke en doe-het-zelf-beno- digheden, alsmede kleding en textiel en artikelen in de re creatieve sfeer. Albert Heijn denkt met de sterke uitbrei ding van vooral het non-food assortiment in een plaatselijke behoefte te voorzien. Men ver wacht dat de vestiging een sterke regionale functie, zal hebben, waarvan de overige in het nieuwe winkelcentrum ge vestigde middenstand zou kunnen profiteren. Het Albert Heijn Extra-filiaal geeft werk aan 150 man perso neel. De bedrijfsleider is de heer H. Knoppert. Het Albert Heijn-filiaal is onder meer via lift en roltrap bereikbaar van uit de parkeergarage die onder het winkelcentrum ligt. De winkelwagens zijn op een dus danige manier ontworpen dat ze mee te nemen zijn op de roltrap. In de parkeergarage kunnen de winkelwagens in speciale vakken worden ach tergelaten. Het filiaal is op maandagochtend gesloten. Wolspinnerij NV aan de Leidse Zoeterwoud- seweg 3 gaat per 1 januari dicht. Zoals wij gisteren al meldden, verhuist de Leidse ves tiging naar het Gelderse Veenendaal. Het FNV heeft de directie laten weten beslist niet akkoord te gaan met de verhuisplan nen. Woordvoerder Jos Duinhoven: „We hebben i vrijwel dit gehele jaar door voortdurend be- j sprekingen gevoerd met de directie van de j Leidsche Wolspinnerij over een harmonisatie M binnen het personeelsbestand. Enkele weken geleden werd hierover een akkoord bereikt. En dan valt nu plotseling de beslissing over een in- aaj grijpende reorganisatie, die voor Leiden een '^1'verlies van zeker vijftig arbeidsplaatsen bete- 178i kent. Dit is onaanvaardbaar". De vakbondsbe- j.stuurder noemt de situatie op de Leidse ar- oed beidsmarkt uitermate somber. „We zitten met >eW het dreigende verlies aan arbeidsplaatsen bij teu-i Wernink. Nu dan de Wolspinnerij. Er staat om waarschiinliik nog meer te gebeuren". KATWIJK Een fel uitslaande brand heeft gistermiddag, rond vijf uur, de voor malige brilmonturenfabriek 'Precosia' in de Katwijkse woonwijk 'Het Molenblok' volle dig in de as gelegd. De hitte van de vuurzee was zo groot dat de verf van de raamkozij nen van omliggende woningen begon te bla deren en een raam barstte. De brillenfabrikant is kort geleden uit de woonwijk vertrokken. Sindsdien wacht de fa briekshal de slopershamer. Het huidige bestem mingsplan staat geen industrievestiging meer toe. Er zijn plannen om op het terrein van 'Pre cosia' vijf woningen te bouwen. Voor de omwo nenden vormde de lege fabriekshal nogal wat overlast. Er huisde ongedierte, terwijl de fa briek ook enkele malen het mikpunt was van brandstichters. De toegesnelde Katwijkse brandweer kon zich gistermiddag beperken tot het nablussen van de restanten van de fabriek. Dit dan onder grote publieke belangstelling. De politie had de han den vol om de menigte op afstand te houden, hetgeen pas lukte na het uitdelen van de nodi ge klappen. Verondersteld wordt dat de brand in de voormalige brillenfabriek is aangestoken. Wekelijks verschijnt in de Loidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In dezo rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) boschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekore dood togomoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschre ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gobracht. Ze worden om uitoenlopendo re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar ooms ook vol slagen onzinnig. Do in „hond zoekt huis" beschreven die ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, zo. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. Alle kwalen van Brescar zijn verdwenen. LEIDEN De in het afgelopen weekend gehouden die- renshow 'Beestenspul 1980' is voor het Leids Dierenasiel een groot succes geworden. Alle 20 tentoongestelde poe zen vonden een tehuis en ook ruim 25 honden konden hun hok in het asiel verruilen voor het huis van een die renliefhebber. Maar bij een dergelijke eenmalige belang stelling kan het voor de dieren in het asiel niet blijven. Bijna elke dag worden er honden en katten opgenomen in het asiel en het blijft dus nodig dat er voor deze die ren een tehuis gezocht wordt. Ook de hond van deze week heeft Beestenspul met een be zoek vereerd. Hij heet Brescar en hij is een bastaard bouvier. Brescar had het best naar zijn zin op Beestenspul, hij was eens een dagje uit en hij ontmoette vele familieleden die hij lang niet gezien had. Zijn dag werd nog beter toen hij door een Leidenaar meegenomen werd, die hem een nieuw tehuis wlide geven. Hélaas, er bleek een groot probleem te zijn in de vorm van een poes. Brescar vond de poes geen leuke speelkameraad en de poes was zo bang voor Brescar dat hij het grootste deel van de dag in de gordijnen verbleef. Bres car zit dus weer in het asiel waar hij drie maanden geleden terecht kwam nadat hij door de politie van Katwijk in zeer verwaarloosde staat op straat aangetroffen was. Hij was toen erg vies, zijn huid was er slecht aan toe en had last van lint worm. Al deze kwalen zijn door de liefderijke verzorging in het asiel verdwenen zodat Brescar weer in zeer gezonde staat verkeert. Brescar is ongeveer acht jaar oud en hij heeft een zwarte vacht. Op zijn kop is hier en daar een grijze haar te vinden en een lange staart. Hij is in huis erg lief, ondanks zijn al aar dig gevorderde leeftijd nog speels en hij vindt het heerlijk als hij aangehaald wordt. Voor kleine kinderen is misschien wat te groot en te sterk. Tegen autorijden heeft hij geen bezwaar en zijn schofthoogte is ongeveer 55 centimeter. In een huis met poezen is hij niet op zijn plaats want poezen kan hij niet met rust laten. Joris Joris, de hond van vorig week heeft zijn verblijf in het asiel ook beëindigd. Hij heeft met behulp van Beestenspul een nieuw tehuis gevonden in Roelofarendsveen. t STAD/REG 10 LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 OKTOBER 1980 PAGINA 5

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5