Drie Oktober 'Leesfeest' uitbundig gevierd PAGIH-' STAD LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 OKTOBER 1980 PAGINA 3 3 19 02) LEIDEN Mochten de Spanjaarden ooit zing n0g eens van plan zijn om Leiden weer «öeït in te nemen dan kon dat hen wel eens oerMn'i erg slecht bekomen: ervan uitgaande dat v midd», een behoorlijk gedeelte van de vele tien duizenden Leidenaars die gisteren Drie Oktober gevierd hebben, bereid zijn om niet alleen Leiden's Ontzet te vieren maar Leiden ook ontzet te houden. Lei- o overh den was de hele dag een bruisende, te- o/hSSi vendige stad vol uitbundige aktiviteiten. 21 oo ci Van straatmuzikanten en orgeldraaiers 2225^1'°' de enorme kermis en de Grote Op- bilis ten er pardoes tegenaan reden. Dat gebeurde bijvoorbeeld enkele malen aan de Burggravenlaan. Zoals de traditie vereist begon het festijn ook dit jaar met haring en wittebrood. Dik ke rijen hongerige haringliefhebbers ston den bij het Waaggebouw in de rij voor het Leidse ontbijt. Overal in de stad was mu ziek te horen. Muziekkorpsen zorgden voor de begeleiding van de majorettes die in hun kleurige outfit het beste beentje voorzetten en in het lunapark probeerden de exploitanten elkaar te overstemmen met disco-muziek. In de Nieuwe Rijn bij het stadhuis lagen drie waterfietsen en een reddingsboot met zwaailicht voor noodgevallen, waar door de wat oudere jeugd driftig gebruik van werd gemaakt. Op het stadhuisplein was een Oude Ambachtenmarkt. Voor onder meer de glasblazer, mandenvlechter, kaasmaker en klompenmaker was veel aandacht. Tegelijkertijd vermaakte de jeugd zich met de poppenkast in de Haar lemmerstraat. In de Breestraat werd een demonstratie 'Rhönraderen' gegeven: In grote ijzeren hoepels rolden vijf meisjes statig door de straat. Tekenwedstrijd Bijna 200 kinderen deden mee aan een door de Leidse Courant georganiseerde tekenwedstrijd in de Haarlemmerstraat. Het onderwerp van de tekeningen was vrij. De bekende zangeres Connie Vink inspi reerde de kinderen tot zeer verschillende creatieve prestaties. Natuurlijk hadden veel tekeningen de 3-oktober feesten tot onderwerp. Zo werd een uitbeelding van de optocht één van de prijswinnaars. Voor de winkel van een bekend warenhuis had den de kleine kunstenaars veel plezier in het op papier zetten van hun ideeën. Prijs winnaars waren in de leeftijdsgroep van 8 tot 10 jaar: 1e prijs: Cristian Vlagt, 2e prijs: Piet-Hein Leune, 3e prijs: Charlotte Schrama. In de categorie van 10 tot 12 jaar ging de eerste prijs naar Alex Jonge- vos, de 2e naar Diana Moeliker en de 3e naar Hannneke Canters. Grote Optocht Het Absolute hoogtepunt van de festivitei ten was traditiegetrouw de Grote Optocht. Het thema van de herdenking van 3 okto ber was dit jaar 'Leesfeest'. De Wijze Uil opende de optocht als symbool van het 'oplettend lezen'. De volgende groep die langs de dichte haag toeschouwers trok, was de wagen met Laurens Janszoon Cos-' ter als symbool van de boekdrukkunst. Het sprookje van Fabiola en als één van de opvallendste deelnemers Baron von Münchhausen, zittend op zijn kogel waren de volgende groepen in de stoet. De ont spanningslectuur werd vertegenwoordigd door James Bond en Sherlock Holmes. De 15 fraai opgetuigde en aangeklede wagens en de rest van de stoet vielen bij iedereen in de smaak. Eveneens geheel volgens de traditie werd het 3 oktober feest besloten met het losbarsten van een vuurwerk op het terrein achter het Schuttersveld. 'Het' Leidse feest is weer achter de rug. Brandweer verwijdert resten ruiten kraakpand (in de nacht van 2 op 3 oktober werden de ruiten ingegooid) van het gekraakte pand in de Haarlemmerstraat verwijderd. Midden in het gewoel van de Drie Okto berfeesten reed de brandweer met twee brandweerauto's de Haarlemmerstraat in en ging de ruiten op de tweede verdieping van het pand met een breekijzer te lijf. Volgens een politiewoordvoerder was deze actie noodzakelijk omdat de ruiten in de staat waarin ze verkeerden een gevaar op leverden voor de feestgangers. Enige om standers waren van mening dat de han delswijze van de brandweer meer gevaar opleverden. De kinderen die op dat mo ment midden op straat aan een tekenwed strijd deelnamen, moesten plotseling plaats maken voor de brandweer en het vallend glas. De bewoners van het deze week gekraakte pand, werden met rust gelaten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3