Schlager hoopman roept rechter te hulp Zes cellosonates van een Vene tiaanse hoofdambtenaar 4 LICHTE MUZIEK PLATEN TIRANNIE VAN TIPPARADE DOET DENNIEDEDAS OM9 CONCERTAGENDA UTRECHT Stuk voor stuk zijn bet fastis ten. Zij tiranniseren de bele platenmarkt, bepa len eigenmachtig welke single wél en welke niet in de Tipparade mag worden opgenomen en oefenen zo'n schrikbewind uit dat platengi ganten steeds meer gaan lijken op huilerige hie lelikkers. Maar ik vertik het om bij de heren van Veronica mooi weer te spelen en alsjeblieft te smeken. Dat ligt niet in mijn lijn. Bovendien,- bet zou niets uitmaken. Die autocraten lusten nu eenmaal geen schlagers". Doodziek van al dit onrecht spuwt Harry Thomas j 35), die zijn naam op zijn Frans uitspreekt, dus zonder s en met een lange a, deze woordenbrij uit De manager van de Duitse schlagerzanger Dennie Christian is furieus, wil het liefst in één adem zijn grieven op tafel leggen en heeft slechts één ding voor ogen: de onttroning van diskjockey Lex Har ding. Deze Veronicaman volgens Thomas een van de machtigste heersers in platenland wei gerde „Vrijheid en Vrede, Freundschaft und Lie- be", de plaat die Dennie op het Schlagerfestival van 22 september jongstleden lanceerde, in de Tippara de op te nemen. En daardoor is naar zijn stellige overtuiging de kans op een nieuwe hit voor Dennie verkeken. Platendetaillisten kopen immers in op basis van die lijst. Dit schoot Thomas die uiteraard voor eerlijke concurrentie is, in het verkeerde keel gat en hij maakte een kort geding aanhangig tegen de acht bestuursleden (met Lex Harding als direc teur) van de Stichting Nederlandse Top 40 van Veronica die deze Tipparade samenstellen. Thomas' eisen zijn niet gering: publicatieverbod van de Tip parade zonder meer mocht dat niet haalbaar zijn, een verbod van die lijst wanneer die niet de criteria Zou vermelden waarom de ene plaat er wel in op wordt genomen en de andere niet bijvoorbeeld die lieve juf van wie ik overigens de naam vergeten ben. Die kan alleen maar schattig met haar ogen knipperen en lonken naar de ba zen Groot aanbod Harding, die op deze laatste opmerking niet wenst in te gaan, heeft echter nog een ander argument achter de hand. „Een feit is, dat onze luisteraars niet graag Duits- of Franstalige liedjes horen en wij zijn nu eenmaal in dienst van hen". Manager Harry lacht zijn tegenstander nu vierkant uit. „Waarom roept hij uit, „zijn liedjes als „Rosamunde" en „Be- sa me Muchodan wel hits geworden. Bovendien zegt het verkoopcijfer van Dennie's platen, in de loop der jaren 700.000 in totaal, toch ook wel iets". Harding laat zich evenwel door deze opmerking niet van de wijs brengen. „Vergeet ook niet", be klemtoont hij, „dat het aanbod groter is dan de vraag. Wekelijks krijgen we van de platenmaat schappijen zon honderd singles aangeboden met het verzoek die in de Tipparade op te nemen. Daar van kunnen we er maar zes tot twaalf gebruiken. Logisch is het, dat er dan een keuze gemaakt moet worden. Weliswaar speelt onze persoonlijk smaak i aar ook de voorspelling van de industrie én de aandacht die de nieuwe single krijgt via de radio of door bijvoor beeld een belangrijke reclamecampagne". Dik tevreden Dennie, de grootste belanghebbende in deze zaak, heeft tijdens ons gesprek met zijn beschermheer Manager Thomas is niet van plan de Strijdbijl Harry het zwijgen bewaard. Hij is druk bezig met neer te leggen. het poetsen van zijn witte laarsjes die moeten glim men voor zijn optreden die avond in het tv-pro- gramma „Op losse schroeven". Het resultaat schijnt WwEDK a ei j »r hem niet te bevallen en hij laat zich, in bijna per- een strafkamp en ikzelf ben jarenlang door de Na- fect Nederlands, ontvallen dat hij zich met die Manager Thomas, die schoon aan de haak zeker 140 as achtervolgd. Maar dan nog we leven nu en met laarsjes toch niet kan vertonen. Thomas, die inmid- kilo moet wegen en daardoor regelmatig in adem- gisteren, we moeten nu met elkaar m vrede leven dejs zjjn verhn gezicht heeft gedept met een in af- nood komt, koestert al jarenlang een wrok tegen de en de jongeren niet opfokken met allerlei vooroor- ter shave doordrenkt zakdoekje, stelt hem gerust en radiomensen die in Hilversum de dienst uitmaken, delen tegen hun buurvolk. Dit is dan ook de strek- zegt dat j}et om ZI,n nummer gaat Dennie Volgens hem draaien zij daar alleen platen, die zij king van Dennie's liedje en daarom zingt hij dit heeft oor naar dit argumenU zet zijn iaarsje pardoes mooi vinden. „Dat houdt in", gaat hij als een brie- nummer niet alleen met Duitse padvinders, maar jn een hoek en mengt zich in het gesprek Natuur- sende leeuw tekeer, „dat Duitstalige repertoire niet ook met Nederlandse". lljk is hij he, hejemaal eens met ZIJn manager maaT pan de bak komt. De godsganselijke dag hoor je uit- hij kan niet zeggen dat hij onder zijn lans iets .sluitend Engelse nummers, soms Nederlandse". De merit van haat tegen zijn landgenoten. „Mijn Ne- druppel die zijn emmer vol opgestapelde wraakge- derlandse fans", gaat hij verder in het Duits, ,jui- voelens jegens disjockeys deed overlopen, was ech- chen nog steeds wanneer zij mij zien en met mijn ter de houding van Harding. „Die nam onze single Lex Harding, die als baby de oorlog twee weken twee gouden LP's, twee gouden singles en platina niet aan, louter en alleen omdat hij met zijn gefru- heeft meegemaakt, lacht schamper en onder- LP ben ik dik tevreden". Zijn baas denkt daar ech- streerde haat tegen Duitsland geen raad weet. Hij drukt met moeite zijn verontwaardiging, wan- ter anders over en is geenszins van plan de strijdbijl noemt Duitsers letterlijk beesten en vindt dat de neer hij de beschuldigingen van aanvaller Tho- neer te leggen. En als het kort geding nu eens in jeugd constant geconfronteerd moet worden met de mas hoort. „Die man", reageert hij, „is alleen zijn nadeel uitvalt? „Dan heb ik nog een hoop ande wandaden tijdens het Nazi-regime. Natuurlijk heb uit op een goedkope publiciteitstunt. Hij wil re middelen achter de hand", laat Thomas met na- ik ook geen goed woord over voor de praktijken geen geld maken en daarom op deze manier druk weten. van Hitler, die ik overigens van zeer nabij heb meegemaakt. Mijn vader zat tijdens de oorlog in aandacht vestigen op die nieuwe plaat. Want dat ik de nederlandse jongeren tegen de Duit sers zou willen ophitsen, is natuurlijk klinkkla re nonsens. Wèl vind ik, en precies zo heb ik dat tegen Thomas gezegd, dat de jongeren moeten weten wat er zich in het verleden heeft afge speeld. Zij moeten behoed worden voor een Der de Wereldoorlog". Onzuiver „Maar mijn persoonlijke mening staat helemaal buiten deze kwestie. Die heeft geen invloed gehad op de samenstelling van de Tipparade, want daar beslis ik niet alleen over. Wèl heb ik geweigerd de plaat in mijn privédiscotheek op te nemen. Niet omdat ik iets tegen dat nummer zelf heb, of tegen Dennie en de scouts tenslotte ben ik zelf tien jaar padvinder geweest, maar omdat ik grote bezwaren heb tegen de strekking van het verhaal in de Schlagerkrant waarin „Vrijheid enz" werd geïntro duceerd. Daarin werd geschreven dat deze plaat was gemaakt om de Nederlanders en de Duitsers te verbroederen. De eenzijdig voorstelling van zaken in ons land zou dat in Nederland onmogelijk ge maakt hebben. Maar dit motief vond ik zo onzui- LUÖUINA SALTERS Strooplikkers Om aan te tonen dat zijn persoonlijke overtuiging geen noemenswaardige invloed uitoefent op de sa menstelling van de Tipparade, wijst Lex Harding op het gegeven dat daarover ook nog zeven andere mensen, onder wie Veronica-directeur Rob Out, hebben te beslissen. De heer Thomas neemt dit ar gument echter met een grote korrel zóut. „Al die vijf andere mensen", werpt hij tegen, „durven hun Lex Harding: ,,Die man is uit op een goedko- mond niet open te doen tegen de grote heren Har- pe publiciteitstunt". ding en Out. Het zijn allemaal strooplikkers. Neem Schlagerzanger Dennie kan niet zeggen dat hij bij zijn Nederlandse fans iets van haat merkt tegen zijn landgenoten. David Bowie Scary Monsters Vernieuwing en verande ring kenmerkt de artiest die streeft naar kunst van een creatief hoog gehalte. Voortborduren op be staande, succesrijke for mules is hem nagenoeg vreemd. Als een kameleon verwisselt hij consequent, van gedaante en aanpak, zijn adepten telkens op de proef stellend, en daarna tevreden stellend. Maar helaas, zo zijn er maar weinig in de popmu ziek te vinden. Zappa mis schien, de Rolling Stones met stellige zekerheid. In ieder geval heeft men aan de vingers van één hand genoeg om hen te tellen. De wijsvinger van die hand is zonder twijfel Da vid Bowie. Vaandeldrager van de artistieke groothe den, trendbepaler van al- lure. Bowie wijst en leidt, de massa volgt. Zijn werk stukken zijn stuk voor stuk gebeurtenissen waar men naar uitkijkt, waar men aan moet wennen, en vooral, werken die zich niet moeiteloos laten door gronden. Onvoorspelbaar, maar altijd even kleurrijk. Dat is ook weer het geval met zijn zestiende elpee Scary Monsters, en dat zal eveneens het geval zijn met de tweeëndertigste el pee. Want Bowie is een kunstenaar. Dit keer is Bowie de clown. Niet de kitscherige The Michael Schenker Group Michael Schenker (ex- UFO en ex-Scorpions) is terug aan het hardrock- front. Hij knipte zijn haar, raakte van de drank af en begon een eigen band: de Michael Schenker Group (de MSG-band zoals Mi chael hem zelf noemt). Te recht draagt deze beton- formatie zijn naam, want Schenker eist vanaf de eersfe groef van deze de- clown met de traan in de ogen, maar de clown die met zand in ogen strooit. De clown die we nog niet kenden. De clown die „fashion-followers" ver werpt, maar de fashion zelf ontwerpt (Fashion). Bowie is niet doorgegaan met de Low-Heroes-Lod- ger reeks. Stilstand is ach tergang (Up The Hill Back wards) en replicas als Gary Numan en Human League kregen het spel van David door. Hij zegde Brian Eno's medewerking op (Eno mocht eens gaan buut-LP alle aandacht voor zichzelf op. En dat terwijl hij toch met drum mer Cozy Powell en ex- UFO gitarist Paul Ray mond een aantal gerenom meerde muzikanten om zich heen heeft verza meld. De door Roger Glo ver (ex-Deep Purple) ge produceerde LP opent overtuigend met het bik kelharde „Armed and ready", dat op single is uitgebracht. In de overige denken dat hij wat in melk te brokkelen had) e viel terug op de .jeugd Tom Verlaine, en voorm melijk zichzelf (Maji Tom in Ashes to Ashes, Bowie lijkt dan zijn mi ziek op het eerste gehoo te hebben gesimplificeerd Edoch, niets is echter mini i der waar, want de mei ril dieën laten zich pas vier, vijf keer draaien ontM dekken. En pas dan weel je, dat Scary Monsters eei) van de rijkste platen David Bowie is. nai AvdNjQ ken. De nagenoeg onbeVQ kende zanger Gary BaM* don neemt hierbij met ee/f J degelijk maar weinig perfel soonlijk stemgeluid de voj|®n calen voor zijn rekening .f Het Queen-achtige „BijoC Pleasurette" haalt de vaaric~ er jammer genoeg behoorjug lijk uit. Het ongepaste uitïan stapje is niets meer dai een onnodige bevestiging^ van het vakmanschap-is^e\{ meesterschap-gitaarspel oelt van onze oosterbuur. Dfe andere kant van de schijton maakt een betere indrufaan „Into the Arena" met ee&ei bezeten gitaarsolo vai(ooi Schenker, maakt onomf°o wonden duidelijk dat gej001 vestigde betongroepen al\oe AC7DC en Status Quo ej'en' een geduchte concurren, bij hebben. Na het tweedff0. rustpuntje van de LP, heF.^ fraaie „Tales of Mystery'!~0 is het tijd voor de zeveH^ minuten durende finaly a1 van „Lost Horizons". Eetyag oorverdovende, dus waararb, dige afsluiter van de deaan buutplaat van de MichaAch Schenker Group. Een sfeBeu vige aanrader voor liederpen met goed op de proef getiigl stelde trommelvliezen. N.MQf 5 oktober Ry Cooder en John Hiatt, 19 oktober Robert Palmer Doelen in Rotterdam. bouw in Den Haag. 5 oktober Lire Wire, Paradiso in Amster- 21 oktober Matchbox. Paradiso in Am dam sterdam. r 6 oktober Iron Maiden. Groenoordhal in 2° oktober Leonard Cohen, Concertge. Leiden. Voorprogramma Kiss. bouw in Amsterdam. L 10 oktober Kaz Lux, Midas in Alphen 21 oktober Skids. Paard van Troje in Del): aan de Rijn. Haag. 999, 'Eksit in Rotterdam. 1 11 oktober The Meteors, Paard van Troje 1 november Captain Beefheart, Paradist, in Den Haag. Steppenwolt, Paradiso in Am- tn Amsterdam. 999, Paard van Troje in Der sterdam. Haag. "er 12 oktober Kevin Ayers, Paradiso in 2 november The Stylistics, in De Dot Iel'', Amsterdam. in Rotterdam. - 13 oktober Robert Palmer, Carré in Am- 12 november Nicolas Peyrac, Vreden sterdam. burg in Utrecht. 'd 14 oktober Kevin Ayers, Lantaarn in U november Vrbanus, Diligentia in Del Rotterdam. Robert Palmer. Vredenburg in Haag. Nicolas Peyrac, Doelen in Rotterdam Utrecht. - 27 november Queen, Groenoordhal iLaJ T rsirlrsrs Pel pleK sterdam The Dark, Paradiso in Amsterdam. f i Rotter- 4 december Orchestral Manoeuvres li The Dark, Paard van Troje in Den Haag. T In onze dagen zou Benedetto Marcello waarschijnlijk als hoofdambtenaar zijn begon nen en later burgemeester of staatssecretaris zijn gewor den. In het begin van de 18e eeuw was hij als patriciërs- zoon in 1686 in Venetië ge boren verplicht de repu bliek van zijn welvarende va derstad mee te helpen bestu ren. Weliswaar was zijn jeugd vervuld geweest met kunst, want zijn ouders musiceerden, dichtten en schilderden en lie ten hun zoons daar rijkelijk aan deelnemen, maar zij mochten hun plichten jegens de plaatselijke gemeenschap niet verzaken als die gemeen schap een beroep op hen deed. Benedetto moest dan ook in Rome rechten gaan studeren en daarna deel uitmaken van de stedelijke magistratuur van de lagunestad, niet alleen als juridisch maar ook als finan cieel expert. Niettemin was het voor hem een levensnood zakelijkheid de kunst trouw te blijven, met name de muziek. Hij bleef zich beschouwen als „nobile Veneto dilettante di contrappunto" zoals zijn vader was geweest en zoals zijn broer Alessandro het naast hem zou zijn. Benedetto was lid van et telijke zogenaamde „acade mies" voor kunsten en weten schappen maar hij was bepaald niet wat men tegenwoordig progressief zou noemen. Integendeel: in zijn muziek hield Benedetto Marcello zich aan wat zijn befaamde leer meesters Francesco Gasparini en Antonio Lotte hem hadden bijgebracht over stijl en tech niek van het vokale en instru mentale bel canto zoals dat toen op het Apenijnse schierei land hoogtij vierde. Hoewel hij er niet de minste behoefte aan had nieuwe wegen in te slaan, had hij wel een heel sterk ont wikkeld besef van kwaliteit zodat zijn muziek altijd niveau houdt, ook als die alleen maar dient om een spirituele tijdpas sering te zijn. Over Marcello's ideeën zijn we aardig ingelicht door zijn ge schrift „II Teatro alla moda" dat hij omstreeks 1720 moet- hebben geschreven en waarin hij zich heftig keert tegen ba naal en gemakkelijk maak werk in de opera alleen om het publiek te behagen en er als scheppend of uitvoerend kunstenaar een kortstondig succes mee te behalen. Heel typerend is deze vrij ver taal- de) waarschuwing uit zijn pen: Wees nooit bang voor geves tigde regels want die kunnen geleerd worden. Wees voor zichtiger met wat aan geen er kende regel voldoet want dat heeft niemand u kunnen le ren, tenzij de natuur het in uw hart heeft geplant. Ondanks zijn niet geringe ambtelijke en sociale verplich tingen heeft Benedetto Mar cello nogal wat gecomponeerd. Omdat de grammofoonplaten tot nu toe in hoofdzaak aan dacht vroegen voor zijn con- certi en sinfonia (met feestelij ke trompetten) zou het kun nen lijken alsof hij zich in hoofdzaak op instrumentale muziek had gericht. Dat is evenwel niet juist want zijn persoonlijke voorkeur ging uit naar vokale muziek, wereldlij ke zowel als geestelijke. Hoe wel bijna al zijn werken in de muzikale hoofdsteden van het 18e eeuwse Europa in druk verschenen, was het vooral de verzameling van vijftig op heel verschillende manieren getoonzette psalmberijmingen van zijn vr'ënd Giustiniani die weerklank vond en hem zelfs compositie-opdrachten van het Weense hof opleverde. Er bestaan enkele platen met een beperkte keuze uit Mar cello 's psalmen maar men moet hopen dat er met name meer van zijn geestelijke wer ken (waaraan hij zich de laat ste tien, twaalf jaar van zijn le ven uitsluitend heeft gewijd) uitgevoerd en vastgelegd zul len worden. In afwachting daarvan kun nen we blij zijn met een aan winst in de onvolprezen Flori- legium Series van L Oiseau- Lyre, die Philips in ons land importeert. Op nummer DSLO 546 zijn zes sonates voor vio loncello en basso continuo op genomen die waarschijnlijk tussen 1712 en 1717 zijn ont staan. Het zijn fijne speelstuk ken met fraai geprofileerde melodieën, soms elegant en sierlijk, soms beschouwelijk maar altijd voorbeeldig van verhoudingen, niet te lang, niet te kort. Hoewel de muziek niet verrassend is, is zij toch ook nooit vervelend of oninte ressant. Dit is natuurlijk mede te dan ken aan de voorbeeldige ver tolkingen van een drietal spe cialisten in dit soort muziek. Het zijn de jonge Brit Anthony Pleeth, die een magnifieke Rubio-copie van een Stradiva-' rius-cello bespeelt, verder Ri chard Webb die op een Rubio- copie van een Gagliano de cel- lo-continuo voor zijn rekening neemt en tenslotte Christopher Hogwood aan een copie naar een oud Italiaans klavecimbel. Wie bij oude cellosonate's ge wend is een enkele cello en een toetseninstrument te ho ren, moet wellicht even wen nen aan de tweede cello ter ondersteuning van het conti nuo maar Webb speelt zo deli caat en het trio vormt een zo homogeen geheel met zorgvul dig tegen elkaar afgewogen stemmen, dat de onwennig heid spoedig zal zijn overwon nen. JOHN KASANDER Een statig en stijf portret van een briljan te geest: de magistraat en componist Benedetto Marcello (1686-1750)

Leidse Courant | 1980 | | pagina 22