Socialistische i havenbaron gaat ook i zelf korter werken l niet als de belangrijkste oorzaak mogen worden gezien. Het almaar duffer worden van het werk. vrees voor verdere afkal ving van de werkgelegen heid en een gevoel van machteloosheid tegenover de krachten die het ar beidsproces in de haven bepalen, zijn veel belang rijker factoren, zo stellen zij. „Werken in de Rotter damse haven", heet de pu blicatie die W. Buitelaar, G. Evers, H. Peer en B. Westerveld (allen verbon den aan de universiteit van Amsterdam) hebben opge steld naar aanleiding van de havenstaking vorig jaar. Ter illustratie van de duf heid een passage uit het rapport waarin een stuk- goed-arbeider in de bana nen wordt aangehaald: „Wanneer je in zo'n bana- nenloods staat en daar staan drie loopbanden en overal auto's die met de hand geladen worden... En je ziet de loopband hon derd meter lang en de mensen staan eraan en dan zie je de hele dag voor je gezicht bananen Dat vind ik verschrikkelijk wan neer ik naar de bananen- haven moet. De produktie moet lopen, dat is ver plicht, misschien 18.000 ot 20.000 dozen per bana moeten gedaan worden. Je wordt werkelijk helemaai gek, alleen maar de hele dag dozen, dozen en nog eens dozen. Nou, alles is banaan in mij. Eentoniger Stukgoedoverslag is de oudste techniek die bij het laden en lossen van sche pen wordt gehanteerd. Be halve fruit worden bijvoor beeld ook machine-onder delen, tractoren en vlees als stukgoed verscheept. Van oudsher is werken in deze havensector een kwestie van teamwork, waarvoor onbetwist een zeker inzicht en enige er varing vereist zijn. Een schip moet worden ge stuwd in een bepaalde vol gorde en ritme van wer ken. Nieuwe technische vindingen als de lopende band hebben er geleidelijk aan voor gezorgd dat de ploegen kleiner zijn gewor den en het werk eentoni ger. Rond de eeuwwisseling ontstond de machinaal- massagoed-overslag. De sector machinaal behelst arbeid die veel meer ma chine-gebonden is en min der variatie kent. Het werk in de „put" (het scheeps ruim) heeft hier plaats ge maakt voor werken aan „de veter" (elevatorpijp). Overgeslagen worden bij voorbeeld granen, olie, peulvruchten, kolen en ert sen. De invoering in de jaren zestig van de gigantische stalen dozen die contai ners heten, bracht nieuwe verpakkingstechnieken voor stukgoederen als bier, chemische produk- ten, elektronica enzovoort. Werken met containers doe je op basis van com puterinstructies. Voor de verplaatsing van contai ners wordt gebruikt ge maakt van hoge vierwielige voertuigen, van-carriers of kangaroes genoemd, die de 20 tons bakken als het ware onder hun buik han gend verplaatsen. Een kangaroe-chauffeur over zijn werk: „Je zit in de van-carrier, dan gaat het door de por tofoon zo van:Moeder 20 5 Anton". Is dat jouw dode, dan ga je er op af. Meteen daarna gaat het door de portofoon van: „Moeder 20 5 Barend", dat is dan bijvoorbeeld voor je collega. En zo heb je Moeder, Hendrik, Si mon, Ferdinand, Ronald, Gerard, Xerxes, Dirk, Edu- ard en dat zijn allemaal na men voor vakken. Verder heb je nog straten: 1 tot 20. Alles bij elkaar een hele familie dus" Van oorsprong, stellen de sociologen vast, is haven arbeid zwaar en vuil werk, maar vooral ook een vak. Machines en compu ters hebben dit vak uitge hold. Het werk is er lichter door geworden maar ook eentoniger. Veelal is de ar beider aan zijn arbeid on dergeschikt geworden; hij heeft nauwelijks nog greep op het arbeidsproces. Dat geldt voor de technologi sche ontwikkelingsgang van stukgoed via machi naal/massagoed naar con tainers, maar gaat ook op voor elk van deze sectoren afzonderlijk. Efficiënter Wat die technologische evolutie betreft is de grootste zorg van dit mo ment de verschuiving van de traditionele stukgoed overslag naar de veel effi ciëntere overslag per con tainer. Steeds meer pro- dukten die vroeger per krat, kist of vat werden verscheept gaan nu mas saal de container in. Die verandering brengt niet al leen een verschuiving naar eenzamer en eentoniger werk teweeg, maar vermin dert ook de benodigd^ mankracht. In totaal werken er in de Rotterdamse haven mo menteel 13.000 mensen. Te wéten 1.500 in de sec tor containers, 3.500 in het machinaal/massagoed en maar liefst 8.000 in het stukgoed. Algemeen wordt aangenomen dat van deze laatsten er in de komende jaren duizenden overbodig worden. Of ze elders in de haven nieuw werk kunnen vinden, is voor de meesten een bange vraag. Werkgeversvoorzitter Pie- ters: „Ten onrechte. Onze stellige verwachting is dat het aantal arbeidsplaatsen in de haven zeker tot 1990 gelijk zal blijven. Wel zal de aard van het werk ver anderen. Dat het aantal ar beidsplaatsen in het stuk goed belangrijk zal terug lopen. staat buiten kijf. Daartegenover staat ech ter een toename van ba nen in de containerover slag, terwijl ook de verwer king van massagoederen als voedergranen en ert sen nog steeds groei te zien geeft. Vlak ook de toekomstige kolenterminal niet uit. Voorwaarde om aan het werk te blijven zal voor een groot aantal mensen wel zijn: de be reidheid tot bij- of om scholing. Aan die bereid heid schort het nogal eens. ledereen wil nou eenmaal graag blijven zitten waar ie zit. Ook al betekent om scholing meestal dat men doorschuift naar een hoge re functie met een nave nant hoger salaris". Dat het havenwerk minder leuk wordt, kan mr. Pieters in een aantal opzichten wel onderschrijven. „Door de verschuiving van stukgoed naar containers wordt het werk individueler, het con tact met je ploegmaten verdwijnt. Aan de lopende band staan in een bana- nenloods, lijkt me geen pretje. Maar de positieve kanten van de industriali sering mag je evenmin uit het oog verliezen. Het sjouwen en tillen is groten deels verdwenen terwijl de kostbare apparatuur van tegenwoordig de haven werkers een veel grotere verantwoordelijkheid dan vroeger geeft". Ondoorzichtiger Een ander voornaam punt dat volgens de Amster damse sociologen het ar- beidsgenoegen yan de ha venwerkers vergalt is het almaar ondoorzichtiger worden van de bedrijfs structuren. Overnames, fu sies en samenwerkingsver banden hebben concerns doen ontstaan met talloze, vaak ook internationale vertakkingen, die soms el kaar beconcurreren. Neem een bedrijf als Internatio- Müller, dat bestaat uit 150 verschillende onderneming- Werkgevers en werknemers in het havenbedrijf hebben deze week de onderhandelingen hervat over een nieuwe cao, die „over de loonmaatregel heen" van kracht moet worden tot 31 december 1981. Met de hete adem van links-radicale actie- comtiés in de nek, hebben de vervoersbonden FNV het eisenpakket van begin dit jaar weer op tafel ge legd. Een pakket dat nou niet direct spoort met de door de regering voorgestane matiging. Als de werkgevers aan alle eisen voldoen, wat uitgesloten is, krijgen de 13.000 Rotterdamse en 2.000 Amster damse havenarbeiders én reële loonsverbetering, én arbeidstijdverkorting, én verlaging van de vut- leeftijd. Een van onze verslaggevers sprak met voorzitter mr. L. Pieters van de Scheepvaart Vereni ging Zuid over de achtergronden van de onvrede in de Rotterdamse haven, die vorig jaar ook al tot een wekenlange staking escaleerde. ROTTERDAM „Een illu sie", bevestigt mr. Ludo Pieters, voorzitter van de werkgevers in de Rotter damse haven. „Meer winst leidt niet tot nieuwe arbeidsplaatsen. Dat is te zeggen hier en daar misschien, maar in zijn algemeenheid gaat dat verhaal voor het Neder landse bedrijfsleven niet op. Winst wordt juist geïnvesteerd in nieuwe technieken die arbeid be sparen. Hier bij ons, in de haven, is dat al helemaal duidelijk. Ik ben er dan ook erg tegen om de mensen lekker te maken met dat „meer winst wordt meer werk"-ver- haal. Je schept verwach tingen die je niet kunt waar maken". Zo mag Flip Schults het horen. Schults, CPN-er en FNV-kaderlid, is aanvoer der van de voorhoede binnen de Rotterdamse havenarbeiders. „Omdat wij arbeiders dus geen cent wijzer worden van nieuwe investeringen, is er geen enkele reden om onze gerechtvaardigde ei sen te matigen. Loonsver hoging, vervroegde uittre ding, arbeidstijdverkor ting met behoud van het volledige inkomen: daar mee houden we de werk gelegenheid juist in stand". „Nou nee", repliceert Pie ters. „Die gevolgtrekking kan de Rotterdamse ha ven nu juist noodlottig worden. Meer winst leidt weliswaar niet tot meer werk, maar minder winst leidt wel tot minder werk. Als de Rotterdamse ha venbedrijven -niet de fi nanciële ruimte hebben om technisch bij te blij ven en duurder worden dan de Belgische en Duit se havens, dan vertrek ken onze klanten. Dan krimpen de bedrijven in of gaan op de fles. En gaat er wel degelijk werk gelegenheid verloren. Als je dat niet wilt, is mati ging onontkoombaar. Na tuurlijk is het moeilijk te achterhalen hoe hoog de lonen in Hamburg of Bre men liggen ook daar werken ze met vreselijk ingewikkelde tarieven en toeslagen maar zeker is dat Rotterdam niet veel meer kan hebben. Ver geet niet dat de Rotter damse havenarbeider op dit moment al minimaal 44.000 gulden per jaar verdient". In een recent rapport van vier arbeidssociologen over de havenproblema- tiek wordt sterk benadrukt dat hoge looneisen een spectaculair gevolg zijn van de onvrede in de ha ven, maar dat geldzorgen en die actief zijn in han del, industrie en havenwer ken. een van de dochter ondernemingen is Müller- Thomsen, een stukgoed- bedrijf, dat door de con currentie van containerbe- drijven zodanig in moeilijk heden is geraakt, dat er al geruime tijd voor 250 man ontslag dreigt. Rotterdams (en Europa's) grootste containerbedrijf is Europe Container Terminus. Hierin nu heeft het moederbedrijf Internatio-Müller net zo goed belangen. Dat de merendeels oudere werk nemers die bij Müller- Thomsen wellicht de laan uitmoeten, zich slachtoffer voelen van een volstrekt ongrijpbaar krachtenspel, lijkt begrijpelijk. „Die toegenomen ingewik keldheid is niet iets waar mee alleen de Rotterdam se haven kampt", consta teert mr. Pieters. „Dat er geïnvesteerd wordt in die activiteiten die het hoogste rendement bieden is voor het behoud van een ge zonde economie pure noodzaak. En nogmaals: wie bereid is zich om te scholen en ander werk in de haven te accepteren, hoeft voor werkloosheid niet bang te zijn. Anders dan bijvoorbeeld de scheepsbouw of de textiel, kan je de haven niet tot de zwakke bedrijfstakken re kenen. Maar om gezond te blijven, moeten de onder nemers voldoende finan ciële ruimte houden om in technologische vernieuwing) en te kunnen investeren". Spelen met vuur CPN-er Flip Schults, woordvoerder van het Ge zamenlijk Aktie-comité van Rotterdamse Havenarbei ders, blijft volhouden dat die investeringen alleen aanvaardbaar zijn, wan neer ze gepaard gaan met belangrijke tegemoetko mingen in zowel het loon zakje, als de arbeidstijd en de vut-leeftijd. Zo niet.^Jan moet de haven weer plat, net als vorig jaar. „Spelen met vuur", noemt mr. Pieters het dreigen met een nieuwe staking. „Men realiseert zich de schade niet die een sta king teweeg brengt. Re ders sturen hun schepen naar een betrouwbare ha ven. Dat blijkt heel moeilijk duidelijk te maken. Toch is het niet te loochenen dat we door de staking van vo rig jaar juist in de zo ge voelige stukgoed-sector belangrijke ladingpaketten zijn kwijt geraakt. Het on- m n geluk hier in Rotterdam igg> natuurlijk ook de enorrrftr verzwakte positie van de 1 vakbonden. Die hebbeëk zoveel vertrouwen verlorerpi bij hun leden, dat links-ra-tr dicale elementen vrij baant* hebben. Een frustrerendën zaak. Je ziet en hoort diéa activisten overal hun valsëli informatie rondstrooien en je kunt er niets tegen on^ dernemen. Zolang ze hurfk dagtaak naar behoren ver-k* vullen, kan je ze onmoge-it* lijk de haven uitzetten". e< WILLEM SCHEEflai f ROTTERDAM Na acht jaar voorzitterschap van de i Scheepvaart Vereniging Zuid heeft mr. Ludo Pieters (59V zichzelf ook maar arbeidstijdverkorting toegekend. Eind$ van dit jaar neemt hij definitief afscheid van de Rotter-d damse havenwerkgevers. Hij wil meer tijd krijgen vooM zijn artistieke interesses en zal zijn inkomen voortaart aanvullen door adviezen te verstrekken aan noodlijdenddel bedrijven. De SVZ verliest er twee onophoudelijk glinste-1 rende pretoogjes mee die altijd speuren naar de ander# kant van de medaille. c „Tja", neemt hij zijn pijp in de hand, „zeker in het begin vonden de werkgevers mijn lidmaatschap van de PvdAti nogal merkwaardig. Mijn politieke geestverwanten varfl hun kant konden zo'n uit de boot gevallen havenbarorl weer moeilijk plaatsen. Ik heb altijd als mijn taak gezienh! de wederzijdse vooroordelen zo vee! mogelijk te bestrijd den. De Nederlandse ondernemers identificeren de PvdA nog ai te dikwijls met een revolutionaire beweging, di&* hun het leven zo zuur mogelijk wil maken en uiteindelijk alle bedrijven wil nationaliseren. Wat de PvdA in werke^r lijkheid beoogt is natuurlijk niet meer dan de „vermaat schappelijking" van de onderneming. Ondernemer^'' moeten hun verantwoordelijkheid voor het reilen en zei1 len van de samenleving waar maken. Anderzijds kijkene mijn politieke vrienden nog al te vaak tegen onderne-™ mers aan als dikbuikige sigarenrokers die louter op e/'-di gen winstbejag uit zijn. Een volkomen achterhaald idee& Al heel tang is binnen een groot bedrijf ook de onderne mer een werknemer. De directeuren van Quick Dispatch— Kroonvlag, Seaport om maar een paar grott stuwa- doorsbedrijven te noemen staan net zo goed op de loonlijst als de vorktruckrijders en de kraanmachinis ten" iDreigement Ludo Pieters is de achterkleinzoon van de oprichtei van Hudig Pieters, cargadoors van 1856 tot 1967, he jaar van de overname door Dammers Van der Heiden Ludo zelf specialiseerde zich aan de Leidse universiteit ir het volkenrecht om aldus de basis te leggen voor eer carrière in de diplomatie. „Maar in 1947 deelde lan, mijt enige broer, mede dat ie beeldhouwer zou worden Waarop vader dreigde met opheffing van het familiebe drijf als ook ik bleef weigeren in de zaak te komen. II ben gezwicht en heb me nooit meer los kunnen maker van de haven. Nadat onze zaak in Dammers Van dei Heiden was opgegaan, ben ik in '69 bij Müller gekomen dat op zijn beurt weer fuseerde tot Internatio-Müller" Creativiteit wordt zijn stopwoord wanneer Pieters ingaa op het wezen" van de ondernemer. „Helaas heb je ei ook hele slechte rondlopen, maar als het goed Is, dan li een ondernemer een bij uitstek creatief mensenkind. Eet kunstenaar, iemand die behoeften opspoort binnen dt samenleving en de voorwaarden schept waaronder dit behoeften vervuld kunnen worden. Daarbij is winst dt graadmeter waaraan hij kan aflezen of hij in zijn opze slaagt. Net als andere kunstenaars hebben ondernemer vrijheid nodig. Geen onbeperkte vrijheid. Een onderne mer moet ter verantwoording kunnen worden geroeper door de andere werknemers in zijn bedrijf en door de sa menleving. Maar hij kan niet zonder speelruimte". Zalige tijd Vriend van Gerard Reve, publiceerde Pieters kort na dt oorlog twee dichtbundels. Een ander kunstwerk van hei is een rederij van zogeheten supply-vessels, die later t Engelse handen is gekomen en thans voortleeft onder dt naam International Off Shore Services. „De behoefte aai die fourageringsschepen ontstond in de jaren zestig me de komst van de boor-eilanden. Ik werkte nog in ons fa miliebedrijf en heb die rederij opgezet samen met Engel sen en Noren. Je kreeg te maken met uiterst ingewikkel de juridische en fiscale problemen. We hebben ze stuk voor stuk opgelost en binnen drie jaar hadden we 27 vat die bootjes varen. Een zalige tijd, waarin ik echt creatie bezig was". WERKGEVERS VOORZITTER MR.L. PIETERS: „WE MOETEN NATUURLIJK NIET DOEN ALSOF MEER WINST 00K TOT MEER WERK LEIDT" Flip Schults: „Meer werk, meer poen, meer staken". Ludo Pieters: „Een ondernemer is een kunstenaar een ondernemer is ook een werknemer".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 20