3 Duitse verkiezingsstrijd schijngevecht boven en buiten de burgers om 1 i Keuze Schmidt of Strauss verdeelt Duitse volk a amJJ jJH ail. lat®" k I Morgen hebben in de Bondsrepu bliek verkiezingen plaats voor het Westduitse parlement, de Bonds dag. Daarbij gaat het erom of de "J- regeringscoalitie van Helmut Schmidt nog eens vier jaar. mag regeren, of dat de oppositie ónder aanvoering van Franz-Josef Strauss de macht overneemt. Onze correspondent in Bonn, Ami van Vree, beschrijft de schimmig heid van deze strijd en gaat te vens in op de confrontatie ?£AlSchmidt-Strauss. BONN Het was een krankzinnig spektakel. We kenlang reisde iedereen die politiek ook maar iets te betekenen heeft in de Bondsrepubliek door het land. Honderdduizenden kilometers werden afge legd met speciale treinen, met helikopters en vlieg tuigen of met zware dienst-Mercedesseri inclusief blauw zwaailicht en politiebegeleiding. Terwijl Strauss nog voor duizenden mensen in Hamburg sprak, wachtten zijn volgelingen in Kiel hem al op. FDP-voorzitter Genscher maakte dagen met meer dan drie verschillende optredens. Bondskanselier Schmidt legde zich na een partijtje schaken met zijn vrouw Loki enige uren ter ruste in het comfor tabele treincompartiment om de volgende morgen fris zijn zoveelste massabijeenkomst op te luiste ren. Het voetvolk, de minder prominente politici, deed hetzelfde op kleinere schaal in zijn kiesdi strict: van kroeg naar dorpshuis, van naaikransje naar bejaardenoord. In Bonn was het stil de afgelopen weken. Ambte naren zorgden ervoor dat de routinekarweitjes werden afgewerkt, maar echt geregeerd werd er niet meer. Ministers deden belangrijke zaken per telex af en lieten de rest tot na die magische da tum van de verkiezing liggen. Af en toe keerden de lijsttrekkers met hun gevolg naar de hoofdstad te rug om het daar verzamelde journalistenvolk hij gend kond te doen van hun successen en van hun vertrouwen in de uitslag van de verkiezingen..., om dan weer gezwind naar een of andere uithoek van het land te vertrekken. Honderd miljoen D-Mark hebben de partijen ultge- fjeven om hun image bij de bevolking op te vijze- en. Nieuwsgierige passanten werden op de markt plaatsen overstroomd met folders, tassen, potlo den, en ballonnetjes, voorzien van de leuzen die in niets van elkaar verschilden. Popconcerten moes ten de jeugd politieke bewustwording bijbrengen. De brievenbussen raakten verstopt met reclame materiaal. Overal in heel Duitsland keken de la chende, de ernstige, maar in elk geval vertrouwen wekkende gezichten van de lijsttrekkers je aan. De media lieten zich evenmin onbetuigd. Als op et eerste net de ene gortdroge politieke discussie nog niet was afgelopen, begon op het andere net Ie zoveelste impressie van de verkiezingsstrijd. In Irommen volgden de journalistem de machtheb- iers of degenen die dat willen worden, tekenden iun woorden op en noteerden wat zij beleefden, om daar krantestukjes van te maken die allemaal op elkaar leken, ledereen zocht wat nieuws en ond hetzelfde: echtgenotes die het voor hun man- len opnemen, excentriekelingen in de strijd en al ternatieven; over de politicus als huisvader, als sportman, als lekkerbek of als filosoof. Hun chefs op de redactie schreven ernstige commentaren vaarin te lezen stond dat deze „Wahlkampf" wer- ;elijk de allervervelendste, allersmakelooste en laag bij de grondste was die de Bondsrepubliek ooit in zijn korte bestaan had meegemaakt. Kemphanen Toch eiste deze schimmige verkiezingsstrijd vrijwel alle aandacht en ruimte op. Mede omdat alle „ech te" nieuws In het land of daarbuiten door de poli tieke kemphanen meteen tot inzet van hun onder ling gekrakeel werd gemaakt. Dat begon met Af ghanistan en ging door met het probleem van de asielzoekers, de opsporing van terroristen, de conflicten in Polen, de spoorwegstaking in Berlijn, de brief van de bisschoppen. Bij de oorlog tussen Irak en Iran kon helaas niémand iets bedenken, of het moest de vraag zijn of Duitse soldaten in de Perzische Golf mochten worden ingezet. Het diep tepunt van deze onvolledige reeks kwam aan het eind van de campagne, toen de tragische bomaanslag in München nog onverwijld werd aan gegrepen om er op de valreep politieke munt uit te slaan. De Wahlkampf was een gigantisch schijngevecht dat zich boven de hoofden van de burgers en bui ten hen om afspeelde. Een Conic-strip, een zeep bel, ver van de werkelijkheid verwijderd en dan nog niet eens amusant. Het weekblad „Der Spie gel" zag het waarschijnlijk ook zo toen het afgelo pen maandag op zijn titelpagina Schmidt als „Su perman" en Strauss als diens vreselijkste tegen stander met een ijzeren vuist afbeeldde. Hoe ver het spektakel varf de realiteit was verwijderd, wordt zeker als je er beroepsmatig bij betrok ken was en daardoor een tik van de molen mee kreeg ontnuchterend duidelijk in een gesprek met een vakman die beter dan wie ook weet waar door het gedrag van kiezers wordt beïnvloed. Uiterst stabiel We spraken deze week met een deskundige van INFAS, een bekend instituut voor toegepaste so ciale wetenschappen dat onder andere bij verkie zingen de computerberekeningen maakt voor de ARD, het eerste Duitse tv-net en dat daarna weke lijks representatieve enquêtes onder de bevolking houdt. Al maanden lang, zegt hij, is de politieke mening in de Bondsrepubliek en de voorkeur voor de verschillende partijen uiterst stabiel. Zelfs de ingrijpendste gebeurtenis van dit jaar, de Russi sche inval in Afghanistan, vermocht niet meer dan een rimpeling en dan nog maar tijdelijk in de opi nie van de bevolking te bewerkstelligen. In het algemeen, aldus de INFAS-man, Is er alleen op lange termijn sprake van duidelijke politieke mentaliteits- veranderingen en dan nog vrijwel uit sluitend als gevolg van ontwikkelingen op die ge bieden die de kiezers direct aangaan. Dat betreft voornamelijk zaken als economische ontwikkelin gen, inkomen, werkgelegenheid, belastingen, pen sioenen, inflatie etc. Soms kunnen ook andere zaken een rol gaan spe len in de besluitvorming, bijvoorbeeld het terroris me in 1977 of vrede en veiligheid, zoals nu een beetje het geval is. Vaak is deze belangstelling echter tijdelijk en bovendien geldt ook hier dat ze pas op de lange duur effect sorteren in het kie zersgedrag. Plotselinge, hevige schokken la München vorig weekeinde, blijken ervaringsgewijs door „Jan Mo daal" altijd eerst te moeten worden verwerkt voor ze in diens politieke gedrag tot uiting komen. Daarmee gaan volgens de ervaringen zeker twee drie weken voorbij. Bovendien hebben dergelijke emotionele indrukken meestal niet tot gevolg dat men van politieke keus verandert; integendeel, een bestaande trend wordt er meestal door versterkt. Onze INFAS-deskundige mag uit hoofde van zijn beroep geen cijfers bekend maken die hem ter be schikking staan omdat zij alleen voor zijn op- De verkiezingsstrijd in de Bondsrepubliek werd vaak met harde en niet erg smaakvolle middelen gevoerd. Zo richtte de CDU een tentoonstelling in waarin moest worden aangetoond dat bij de aanvallen op Strauss onder andere in het SPRD-gezinde blad „Vorwarts" en op plakkaten van de gra ficus Klaus Steek de- drachtgever zijn bestemd. Uit zijn woorden blijkt echter zonneklaar hoe op dit moment de verhou dingen in de Bondsrepubliek liggen, zeker wanneer je de publikaties van andere bekende opiniebu reaus er naast legt. Daaruit blijkt dat de regerings coalitie van Helmut Schmidt, bestaande uit' so ciaal-democraten (SPD) en liberalen (FDP) onge twijfeld in staat zal zijn haar overigens vrij kleine meerderheid in het Westduitse parlement, de Bondsdag te behouden. Niemand twijfelt er eigen lijk aan dat de FDP, die in Noordrijn-Westfalen met enkele honderden stemmen de voorgeschre ven grens van vijf procent niet wist te behalen en daardoor uit de Landdag verdween, deze onver wachte debacle in de Bondsdag niet nog eens zou moeten beleven. SPD en de gemeenschappelijke oppositiepartij van CDU en de Beierse CSU liggen in een nek aan nek race, waarbij hét er vooral om gaat wie de grootste fractie in de Bondsdag zal vormen. In elk geval ligt Helmut Schmidt in popu lariteit mijlenver voor op zijn tegenstander Franz- Josef Strauss. Aan een „aardverschuiving" ten gunste van CDU-CSU die deze partij de absolute meerderheid zou brengen, gelooft eigenlijk nie- zelfde methoden werden gehanteerd als indertijd het antisemitische naziblad „Der Stiirmer" deed. Daarmee werd de suggestie gewekt dat ook de inhoud dezelfde zou zijn. SeUbcCotMont mand meer, ondanks alle betuigingen van het te gendeel. Daarmee lijken de kaarten geschud, ook al wekt de verkiezingsstrijd in de Bondsrepubliek de in druk dat nog van alles mogelijk is. Natuurlijk weten de rekenaars op de partijcentrales net zo goed als de wetenschappelijke instituten hoe hun kansen liggen, wat hen er echter toe brengt om de politici, tot het bittere einde op te jagen, is het feit dat de kiezers moeten worden gemobiliseerd. Want dat is een factor de opkomst die nog een hoop kan bederven of goed kan maken. Aangenomen echter dat de oppositie voor de vier de achtereenvolgende keer er niet in zal slagen de macht in Bonn te bereiken, staan er in Duitsland toch interessante dingen voor de deur. Dit geldt niet zozeer voor de sociaal-liberale coalitie, die in wezenlijke trekken door zal gaan met het beleid dat het duo Schmidt-Genscher de afgelopen jaren heeft uitgestippeld. Nee, boeiend is vooral de manier hoe CDU en CSU op hun verlies en op hun terugkeer in de opposi- tiebanken zullen reageren. Bij de CDU hebben heel wat tegenstanders van Strauss allen met zijn kan didatuur ingestemd omdat zij hoopten met diens nederlaag voorgoed van een lastige querulant uit Beieren af te zijn. Er zijn aanwijzingen dat dit mo gelijk een valse hoop is geweest. Niet uitgesloten is dat Strauss, ondanks het feit dat hij onlangs 65 is geworden, de moed niet op zal geven en op nieuw zal aankomen met een plan dat ook al na da verkiezingen in 1976 een rol speelde, maar dat toen bij een dreigement bleef. Het plan van „Kreuth" (de plaats waar het werd genomen) be helst de opsplitsing van CDU en CSU in die zin dat bij de volgende verkiezingen beide partijen als zelfstandige eenheid in heel de Bondsrepubliek met lijsten zullen uitkomen. Voor de CDU is dit een schrikbeeld, omdat het haar wel eens heel wat stemmen zou kunnen gaan kosten. In de stilte na de storm die straks ongetwijfeld over Bonn zal neerdalen en waarin winnaars en verliezers tijd vinden om op adem te komen of hun wonden te likken, kan een dergelijk conflict tussen de zusterpartijen CDU en CSU wel eens het be langrijkste en bovendien ook voor het eerst weer eens echt politiek nieuws worden. AMI VAN VREE „Franz-Joo-sef, Franz-Joo-sefl" Uit 18.000 mon den klinkt zijn naam, gescandeerd, begeleid door dreunend geroffel met de voeten op de houten vloer van de Westfalenhalle in Dortmund. Meer dan zes minuten houdt deze aanhankelijk- heid8betuiging aan, zes minuten van vervoering, van ongekende emoties. De gedrongen kandi daat op het spreekgestoelte buigt zich nog ver der onder dit geweld, wuift bezwerend met de handen cl is hij er zichtbaar gelukkig mee. Dan, ale de etorm van bijval wat ie geluwd, begint hij te spreken. Aarzelend eerst, en dankbaar. Dit is hem nog nooit overkomen, zegt hij. Maar al spoedig wordt hij de Franz-Josef Strauss waarop zijn gehoor heeft gowacht. Voortdurend voor- en achterover wippend op zijn vooten, de armen geen moment in rust en steeds rijkelijker trans pirerend, ontpopt hij zich weldra tot de geboren redenaar dio hij is en die op dit moment zijne gelijko in de Bondsrepubliek niet vindt. Een vloed van woorden daalt over de massa neer, nu eens ironisch, dan weer bijtend, in een mengsel van hoog-Duits en plat-Oeiers. Ingewikkelde his torische betogen worden gevolgd door onver wachte grappen, felle uithalen naar zijn tegen standers, eoms duidelijk onder de gordel; hoon voor het handjevol jongelui dat hem ondanks het elektronisch geweld van do luidsprekers pro beert uit to fluiten. Meer dan een uur houdt hij het publiek in zijn ban; demagogie komt voort durend om de hoek kijken. Morgen, zondag 5 oktober zal bijna de helft van de Duitse kiezers met het uitbrengen van hun stem de wens te kennen geven dat Franz-Josef Strauss voor de komende vior jaar het land zal regeren. Het zullen er hoogstwaarschijnlijk niet genoeg zijn om hem inderdaad in het kanseliers- huis te brengen, maar toch... Nooit is een kandidaat in een na-oorlogse Duitse verkiezingsstrijd zo omstreden, zo aangevallen, zo gehaat geweest als de huidige minister-presi dent van Beieren. En dat is niet zo verwonderlijk. Want nooit eerder heeft een kandidaat zijn op wachting gemaakt voor do hoogste regerings functie in Bonn die zoveel schandalen in zijn ba gage had, die zich zo vaak vergaloppeerde, die zoveel hardheid tegenover anderen paarde aan zo'n achtervolgings- en eigenwaan. Toch kreeg hij in 1980 meer toeloop dan Adenauer ooit te beurt viel. Het aantal boeken, pamfletten en arti kelen dat de afgelopen maanden over Franz-Jo sef Strauss is verschenen, staat langzamerhand in geen enkele verhouding meer tot zijn werkelij ke betekenis. De inhoud ervan heeft een reik wijdte van fascist en tweede Hitier tot redder des vaderlands en bolwerk tegen Moskou. Want één ding is zeker: Strauss polariseert, zowel ac tief, als passief: het is voor of tegen hem. Sinds zijn benoeming anderhalf jaar geleden tot kandidaat van CDU en CSU voor het kanselier schap (waarbij hij zelf en zijn Münchense lobby een krachtig handje hebben geholpen) was het duidelijk dat daarmee ook de verkiezingsstrijd tot een scheiding der geesten zou voeren: Schmidt of Straus9. Die voorspelling is werke lijkheid geworden. Programma's of partijen de den niet meer terzake, alleen do personen tel den. Dat daarmee de prille democratie in de Bondsrepubliek geen goed werd gedaan, is voor Franz-Josef Strauss in zijn drang naar de macht geen punt, gezien de manier waarop hij zijn campagne voerde. Simpel gezegd komt deze neer op do volgende punten: Schmidt heeft zijn partij (SPD) niet in de hand en laat zich daar door leiden. Zijn achterban complotteert met communisten en jaagt do Bondsrepubliek regel recht in de armen van het Kremlin. Vrijheid moet wijken voor onderdrukking on staatssocialisme. Bovendien drijft het schip van staat steeds dich ter naar de klippen van een financieel bankroet. Schmidt, die altijd nog in een nek-aan-nokrace met zijn opponent ligt, reageert hierop onder koeld (te onderkoold menen vele van zijn partij genoten) en doet een beroep op hot gezond ver stand en het herinneringsvermogen van de kio- zers. Hij spreekt zelden direct over „Strauss". Meestal noemt hij hem „Die man" of „Der da", dio denkt dat hij do inval in Afghanisten had kunnon verhinderen, die denkt dat Polen en Rus sen op hem zouden stemmen als zij vrijo verkie zingen kenden, die graag rijkskanselier in 1932 zou zijn geweest. Schmidt vaart dan voort: „Mijn god, wat een zelfkennis, welk een aanmatiging!" De teneur van het betoog van de Bondskanselier is: „Een man, die zichzelf nog niet eens in zijn Als gevolg van de confrontatie tussen Schmidt en Strauss blijven de andere politici van beide partijen „voor zover zij niet door de tegenstan- dor worden aangevallen" eigenlijk op de achter grond. Do sociaal-democraten hebben bewust hun campagne helemaal ingesteld op de zoge naamd© „Kanzier-Bonus"; het positieve effect dat van de vertrouwde en bewonderde figuur van de zittende Bondskanselier uitgaat. Bij de CDU heeft Strauss nauwelijks een tegenspeler omdat velo toppolitici van deze partij meer bezig zijn met hun carrière na de 5o oktober dan dat zij nu in een overwinning geloven. Alleen de FDP, die ook het volle gewicht op de verdienste van zijn voorzitter Hans-Diotrich Gen scher heeft gegooid, lijkt tussen het geweld van de groten overeind te kunnen blijven (de opmars van do „Groenen" i3 duidelijk tot stilstand geko men). Dit liberaal herstel is niet alleen een ge volg van het feit dat Genscher door zijn functie cis minister van buitenlandse zakon en het daardoor veelvuldig verschijnen voor de tv-ca- mera's goede sier maakt bij do kiezers, de FDP valt bovendien do verdienste toe het eerst zakelijk en oprecht in do verkiezingsstrijd te zijn getreden. Dat weten de Duitse kiezers die van het politieke gedram hun buik vol hebben, waar schijnlijk te honoreren. De dag van morgen zal het bewijzen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 19