.Redelijkheid en minimale concessies deden wonderen" w Onderhoudskosten voor kinderen beperkt GAS-ONDERHANDELAAR MR. SPIERENBURG: Economist: hoog werkloos heidsniveau in Westen is voorlopig onontkoombaar Surséance voor dochter Vand'ervliet Beurs van Amsterdam —«FINANCIËN LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 OKTOBER 1980 PAGINA 15 Reserve aardolie straks voor een maand verbruik DEN HAAG De crisisvoorraad aardoliepro- dukten, die op dit moment voldoende is om het binnenlands verbruik voor 15 dagen te dekken, zal worden vergroot tot een voorraad genoeg voor 30 dagen verbruik. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) heeft de stichting Interim Centraal Orgaan Voorraadvor- ming Aardolieprodukten (ICOVA) daarvoor toe stemming gegeven. De voorraad aardolieprodukten zal worden vergroot tot 1,5 miljoen ton. Op dit mo ment is dit 740.000 ton, bestaande uit 170.000 ton benzine, 315.000 ton gasolie en 255.000 ton stookolie. De kosten van de crisisvoorraad (rente en opslag) worden gedekt door een toeslag van 6 per ton af gezette stookolie en de per 1 oktober in de benzine prijs verwerkte opslag van 1 cent per liter op de prijs van benzine en gasolie. DEN HAAG Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken heeft beperkingen gesteld aan de omvang van de onderhoudskosten voor kinde ren die ouders menen te kunnen opvoeren. Hij heeft hiertoe besloten omdat meer en meer ou ders, en met name beter gesitueerden, deze kos ten buiten proporties opvoeren om tot meervou dige kinderbijslag te komen. Daarnaast zijn aan onderhoudskosten voor studerende kinde ren maxima gesteld. Om de ongewenste situatie tegen te gaan heeft de staatssecretaris besloten dat er voortaan een nood zakelijk verband dient te bestaan tussen de onder houdskosten die de aanvrager opvoert en het le vensonderhoud en de studiekosten van een kind. De Raden van Arbeid die de hoogte van de kinder bijslag vaststellen, kunnen voortaan bepaalde uitga ven die ouders voor hun kinderen doen, bij de be oordeling buiten beschouwing laten als die geen noodzakelijk verband houden met het levensonder houd of de studie. Voor kinderen die onderwijs of een beroepsoplei ding volgen is een maximum gesteld aan de even tueel in aanmerking te nemen onderhoudskosten. Voor thuiswonende studerende kinderen is het maximum vastgesteld op 9500 gulden per jaar en voor buitenshuis wonende studerende kinderen op 12.500 gulden per jaar. Bij die bedragen mogen de college- en inschrijfgelden en het schoolgeld wor den opgeteld en voor thuiswonende kinderen ook de reiskosten. De maxima zijn zo vastgesteld dat ook ouders van studerende kinderen met een maximale studietoe lage niet bij voorbaat hun recht op kinderbijslag verliezen. Bij het bdpalen van de eigen inkomsten van het kind blijven de inkomsten uit vakantie werk in de zomervakantie buiten beschouwing tot het bedrag van het bruto minimumloon voor vol- parlementaire re dactie) DEN HAAG „Als men on- rillig was dan zei ik: wacht (gaan berekenen". Triomfan- elijk kijkt hij zijn gehoor aan. Mr. D.P Spierenbrug r 1(71), regeringscommissaris (voor de aardgasexportprij- cen, heeft zijn doel bereikt. Negentig procent van de bui- tenlandse gasafnemers is jakkoord gegaan met nieuwe contractbepalingen, en een Iforse prijsverhoging, op ba sis waarvan men het Neder landse gas van de Gasunie krijgt. Een prijs die nu mi nimaal 27,5 cent per kubieke jmeter zal gaan bedragen. En altijd nog minder dan jde Russische vraagprijs op idit moment van veertig cent jper kubieke meter. „Het zijn redelijke contracten", zegt [hij. Waar anderen faalden had de man die eens Nederlands per manente vertegenwoordiger was bij de EG en de NAVO, werkte op het ministerie van Tiische Zaken en aan de wieg stond van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS), twee maanden hard onderhandelen nodig om zijn doel te bereiken. De als oud-minister van Buitenlandse Zaken mr. J. Luns ogende en druk. „Ik had natuurlijk de Wet Aardgasprijzen achter de hand waardoor wij eenzijdig de prijzen hadden kunnen verhogen. Daar ben ik echter niet mee begonnen. Maar ik stond natuurlijk wel met mijn rug tegen de muur. Kijk maar de moties die in de Ka mer zijn aangenomen". Van Aardenne zwak Moties die er inderdaad niet liegen. Achtereenvolgens in eistten PvdA en CDA toepas sing van de wet als de staat via onderhandelingen geen hogere prijs voor het gas zou kunnen ,jj bedingen. Een zaak die minis- n ter Van Aardenne zelf al had proberen te bereiken in onder- handelingen met zijn collegae, die liepen stuk. Dreiging onszelf niet overschatten. Het gas moet nog wel verkoopbaar blijven". Basisprijs D.P. Spierenburg, regeringscommissaris voor de aardgasexportprijzen. met een nieuw Socialistisch kabinet in 1981, en daarmee zeker eenzijdige prijsverhogin gen zonder onderhandelingen, hielp niet. Bovendien vroegen de collegae zich af wat zij te maken hadden met contracten van gasmaatschappijen met de Nederlandse Gasunie Boven dien stond Van Aardenne vrij zwak. Een brief van zijn voor ganger Den Uyl (geschreven in 1965) stond hantering van de wet, tenminste voor de Duitse afnemers (goed voor de helft van onze gasexport), in de weg. In die brief schreef Den Uyl dat de regering niets zou doen wat de uitvoering van de contracten in gevaar zou kunnen brengen. Dus ook hantering van de wet niet, zo redeneerden de Duiters. Een zaak waarmee ook Spieren- brug werd geconfronteerd. Zeuren om een snoepje weten natuurlijk Afname uitsmeren gaan omhoog. Die van de jet-Unie, Algerije.en Noorwe gen. Men zag de redelijkheid van onze wensen wel in. Het is te waarderen dat men op een businesslike manier heeft on derhandeld", aldus Spieren burg. Hij zei verder dat hij nauwelijks concessies had hoe ven te doen. „In dit soort on derhandelingen begint ieder een te zeuren om een snoepje, de Duiters hadden problemen met de Gasunie over de leve ring. Die probeer ik dan op te lossen. Met de Italianen had ik heel veel moeite. Dat contract kent geen heronderhande- lingsbepaling. Die vroegen mij, waar komt je over praten Ze wilden echter graag meedoen in het consortium dat Noors gas gaat kopen. De Gasunie zit daarin dus heb ik zo een entre voor de Italianen kunnen re gelen", zo verduidelijkt Spie renbrug. Een andere concessie kant is een nieuwe bepaling zij n de contracten dat de afnemers hun gecontracteerde hoeveel heid over een groter aantal ja ren kunnen afnemen dan nu in de contracten is bepaalt. „Ze kunnen dat zelf uitsmeren. Het blijft echter binnen dezelf de hoeveelheid. Ik had niet veel instructies, maar één had ik er wel. Ik mocht niet méér gas verkopen. Minder wel, en dat heb ik ook herhaaldelijk laten blijken.", aldus Spieren burg. Als een concessie van zijn kant valt ook de niet vol ledige koppeling van de gas- prijzen aan de olieprijzen aan te merken. Die koppeling is nu op 95 procent gesteld in plaats van 100 procent. „Ik had na tuurlijk mijn marges maar de afnemers moeten ook de ruim te hebben zelf de stijgende prijzen weer aan hun klanten door te berekenen. We moeten Dit is er ook de reden van dat de gasprijzen gekoppeld zijn aan de prijs van laagzwavelige (één procent zwavel) stookolie en niet aan ruwe aardolie. „Niemand hanteert de prijs van ruwe aardolie. Algerije niet, de Sovjet-Unie niet. De Algerijnse prijs ligt beslist niet hoger dan de onze en zij wil len hun gas kwijt", zegt Spie renburg waarschuwend. Be langrijkste oorzaak van de ex tra baten uit het gas voor de staat vormt de nieuwe basi sprijs in de contracten. Nu is die prijs nog gekoppeld aart een prijs van 200 gulden per ton stookolie terwijl de wereldprijs inmiddels is opge lopen tot ver boven de 300 gul den per ton. Spierenburg is er dan ook in geslaagd de koppe ling te leggen op 360 gulden per ton stookolie. „De Belgen en de Fransen hebben al te kennen gegeven dat ze daar door flink wat klanten zullen verliezen", geeft hij te kennen. Nu met vakantie Daarbij heeft Spierenburg ook nog voor een ontsnappings clausule in de contracten ge zorgd. Dit sluitstuk, zoals hij het zelf noemt, is de bepaling dat de contracten vóór 1984 (de overeengekomen her-on- derhandelingsdatum) bij plot selinge sterke prijsstijgingen op de oliemarkten opengebro ken kunnen worden. „Zouden de Sovjet-Unie, Noorwegen en Algerije hun prijzen koppelen aan die van ruwe aardolie, dan kunnen wij de besprekingen heropenen. Komt bijvoorbeeld de Sovjet-Unie met een veel hogere prijs voor hun gas, dan zou dat voor ons een reden ge noeg zijn". Spierenburg ver wijst naar de Russische voor nemens 40 miljard kubieke meter gas per jaar aan het Westen te gaan leveren tegen een prijs van zo geeft men nu aan 40 cent per kubieke Spierenburgs opdracht is vol tooid. Hij gaat met vakantie. Carel Goseling LONDEN De werkloosheid in de wester se industrielanden zal in de afzienbare toe komst waarschijnlijk hoog blijven, zelfs wanneer de economische groei weer toe neemt. Dit staat in een gepubliceerd rapport |van de research-afdeling van het gezagheb bende Britse weekblad "The Economist". Wanneer men de mogelijkheid van een volle dig onvoorspelbaar en daarom zeer onwaar schijnlijk economisch wonder buiten beschou wing laat bestaat er volgens de econoom Harry Shutt, de opsteller van het rapport, geen enkel vooruitzicht op een terugkeer naar volledige werkgelegenheid. Er zijn tekenen voor dat zich in de westerse in dustrielanden op lange termijn een ontwikke ling voltrekt waarin de produktiviteit onder in vloed van de opkomst van de mikro-elektroni- ca sneller toeneemt dan de economische groei. Dat zou het steeds moeilijker maken nieuwe ar beidsplaatsen te scheppen, zo meent Shutt. Het aantal werklozen in de 24 westerse indu strielanden van de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) is het afgelopen jaar toegenomen van 9,8 mil joen tot twintig miljoen. Dat komt overeen met een stijging van het percentage werklozen on der de beroepsbevolking van 3,1 tot zes. Volgens het rapport kunnen de nadelige gevol gen van de toeneming van de produktiviteit voor de werkgelegenheid alleen ongedaan wor den gemaakt wanneer het lukt opnieuw de on gehoorde economische groei tijdens de periode 1951-1973 te verwezenlijken en dit groeitempo vele jaren te handhaven. Er bestaat echter alle reden te twijfelen aan het vermogen van de OESO-landen of van de wereldeconomie als ge heel, om een dergelijke krachttoer te volbren gen. Volgens Shutt neemt de weerstand in de OE SO-landen tegen uitbreiding van de industriële bedrijvigheid toe. Voor een deel heeft dat te maken met het verschijnsel dat de vraag van de consument na perioden van snelle groei minder snel toeneemt of zelfs stagneert. Er ontwikkelt zich echter bovendien steeds meer vijandigheid tegenover industriële groei en de "consumptiemaatschappij" opgrond van bezorgheid over het milieu en de volksgezond heid. Om de wereldeconomie voldoende te la ten groeien voor het verminderen van de werkloosheid is het noodzakelijk nieuwe be hoeften te bevredigen en nieuwe afzetmarkten te vinden, zo meent Shutt. Hij ziet echter geen manier om dat te verwe zenlijken. De basisbehoeften van de bevolking in het Westen zijn al in hoge mate bevredigd en het is onduidelijk in hoeverre de toeneming van de vraag naar goederen diensten voor vrij etijdsbesteding de economische groei in de OE SO-landen kan stimuleren. Videocassetterecorders en computers voor huis-, tuin- en keukengebruik, twee vruchten van de opmars van de mikro-elektronica, zou den juist wel eens kunnen leiden tot een toene ming van de werkloosheid doordat zij artiesten het brood uit de mond stoten, zo meent Shutt. ADVERTENTIE DIAMANT BEZITTERS Hoewel wij volledig vertrouwen hebben in belegging in diamant op lange termijn, kunnen er voor u motieven zijn Daar mogelijkerwijze uw "betrouwbaar en gerenommeerd" uwer beschikking te stellen, om zodoende v hoog mogelijke verkoopopbrengst te realiseren, waarmede ook onze eigen bemiddelingscourtage 1 Vi - 3 is gebaat. REMTJEMS REMTJENS BREDA Bij de rechtbank in Breda is surséance van beta ling aangevraagd voor Basto in Oudenbosch (fabriek van sier- gevelelementen en andere be- tonfabrieken). Hoewel aan vankelijk aan een faillisse ment voor deze dochter van de gefailleerde VanderVliet-Wer- nink niet leek te ontkomen, heeft overleg met huisbankier ABN alsnog tot het verkrijgen van een boedelkrediet geleid. Daardoor is de rustige voort gang van de werkzaamheden bij Basto vooralsnog gegaran deerd. VAN DER GIESSEN Het resultaat over het eerste half jaar 1980 is bij Van der Gies- sen - de Noord ƒ2,2 min ge weest tegenover een verlies in de eerste zes maanden van 1979 van 22,2 hnln. Helaas is de verbetering niet te danken aan bedrijfseigene oorzaken, maar uitsluitend aan het om zetten van alle nog resterende bijzonder achtergestelde lenin gen (BAGL's) in BALG-bewij- zen, zo zegt het bestuur. Het bestuur verwacht dat het resultaat over heel 1980 weinig zal afwijken van het halfjaar resultaat. Markt lusteloos en afwachtend AMSTERDAMOp de laat ste dag van een beursweek met overwegend verliezen had men weinig trek de bakens te verzetten. Het enige pluspun tje was, dat de meeste koersen op peil bleven maar daar was dan ook alles mee gezegd. De lust om zaken te doen was erg klein en de koersveranderin gen mochten geen naam heb ben. Van de internationale aande len zette Kon. Olie de langza me stijging voort met een winst van 70 cent op 176. De andere waarden in deze sector bleven rondom de oude prijs schommelen. Voor handels- en hypotheekbanken kwamen minimale winsten voor, de verzekeringssector was ver deeld en de uitgevers waren fractioneel beter. Van de bouwmaatschappijen was Bos Kalis bepaald zwak met een achteruitgang van 1,50 op ƒ84,50. HBG was 40 cent beter op 65,40 en Volker Stevin handhaafde zich rondom de 32. Verder was Nedlloyd 80 cent lager op 93,20 en verloor Pakhoed een halve gulden op f 40,30. Het aanbod voor Ogem blijkt wat te zijn opgedroogd, want na een winst van 30 cent de vorige dag kon de koers zich nu iets boven de 7 hand haven. Eerder deze week is het dieptepunt bereikt van ƒ6,50. Van Gelder op nieuw laagte- punt, ADM Beheer zeer flauw Op de lokale markt trad hier en daar een schuchter herstel in maar de algemene trend bleef neerwaarts gericht. Zeer flauw was ADM Beheer waar 16 verloren ging op 180. Van Gelder kwam op een nieuw laagtepunt terecht. In de eerste periode kwam het niet tot handel, geadviseerd werd 8 tot 7,50 tegen don derdag nog 8,80. Van Assel- bergs viel 25 lager op 100 weer niet af te komen. Vijf gulden verlies was weggelegd voor Leidsche Wol op 125, Gelatine Delft op ƒ285, San ders op 107 en Unikap op 105. Ook Bergoss, Cindu- -Key, Kluwer, Palthe en Bege- mann waren zwakker. Opval lend was de winst van 3,50 op 68,50 voor Otra. Op de actieve markt bleef veel bij het oude. Volker Stevin kon enigszins aantrekken tot 32,80 en Nedlloyd werkte het aanvankelijke verlies hele maal weg, maar veel had het allemaal niet op het lijf. De obligatiemarkt was meren deels goed prijshoudend. Onder invloed van de nauwe lijks veranderende aandelen koersen bleef het vrijdagmor gen op de optiebeurs rustig. Alleen in Kon. Olie was de handel vrij levendig. De cal- lopties in deze klasse profiteer den van de koersstijging. De totale omzet op de optiebeurs bedroeg om twaalf uur 478 Samenwerking PTT en Eurocard gehandhaafd DEN HAAG Het is noodza- kelijk dat de PTT deelneemt in de omstreden Eurocard als aanvulling op de serviceverle ning. De minister van Finan ciën en de Nederlandse Bank zijn het daarmee eens. Dat daarbij de Eurocard alleen te verkrijgen is voor degenen die een inkomen hebben van 60.000 gulden per jaar of meer is noodzakelijk om de toeloop van klanten te beperken. De hoogte van het inkomen stemt bovendien overeen met gel dende normen voor aanschaf van soortelijke kaarten, die vooral worden gebruikt voor het betalen van reizen en in de zakelijke sfeer. De kaart zal dan ook gaan functioneren naast de bestaande „gewone" betaalmiddelen. Op dit mo ment zijn er ongeveer 6000 Eurocards in omloop. Dit heeft staatssecretaris Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) de Tweede Kamer laten weten in antwoord tip de kritiek die daar was ontstaan naar aanlei ding van de financiële deelna me van de PTT in Eurocard. Ook vormde de verplichting van het miniuminkomen een punt van kritiek voor de Ka mer. De PTT bezit 30 procent van de aandelen in Eurocard BV. Smit-Kroes blijkt niet be reid iets aan het stellen van een minimuminkomen te gaan doen. hoofdfondsen overige aandelen Borsumlj W 230.50 Schlum berger Schuppen 250.00 252.0 IKA Belegg. 138!50« Toky"bpH(S> 126,00 Tokyo PH 177.00 obligaties beurs van New York buitenlands geld (PrIJa In guldens) tngelae pond 4 5e *glsche fr. (100) q qq wUltse mark (100) 11*1. Ure (10.000) Portugese esc. (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. 00) Deense kroon (100) Ooetenr sch (100) Spaanse pee. (100) Griekse drachme (10C Finse merk (100) Joegosl. dinar (100)

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15