ft Lex Schoenmaker ïeeft spijt ^.jvan uitstapje naar Amerika Eén trainer voor zeven zwemmers i«W ielercrossen oet professioneler ,JE WORDT ER ECHT KIET RIJK VAN" -SPORTLEIDSE COURANT ZATERDAG 4 OKTOBER 1980 PAGINA 13 - DEN HAAG „Ik heb er clecnlljk !rel spi^ van dat ^aar wéer naar P|f|| kmerika ben gegaan". Deze toch wel plUH pt verrassende ontboezeming doet rx Schoenmaker enige dagen na zijn fftfjfj prugkeer uit de Verenigde Staten. PMh- Waar hij twee weken geleden met zijn pam, Fort Lauderdale Strikers, in de pndstriId stond van de Amerikaanse oetbalcompetitie. Eén restrictie wil de MMÊÈ veer naar FC Den Haag teruggekeerde 1PNN iiiddenvelder wel maken. „Sportief be- A j ien was het natuurlijk zéér geslaagd; f\' iet bereiken van de soccer bowl(de 'oetbalfinale; red.) is een hele beleve- lis. Maar financiëel en privé is het me I egengevallen. Iedereen schijnt te den- ;en dat je als je in Amerika gaat voet- iallen enorme bedragen kunt verdie- ien, maar dat is bepaald niet zo. Als je, oals ik, op huurbasis bij een Aineri- ;aanse club gaat spelen word je er echt liet rijk van. Je moet daar namelijk L ewoon belasting betalen. En dat is een iele mep. Daarom, er echt iets van verhouden, daar is nauwelijks sprake an. Zoals het er nu dan ook naar uit- iet is dit de laatste keer geweest dat Ic naar Amerika ben gegaan. Tenzij er olgend jaar een ecnt goed aanbod ;omt en ik word gekocht door een club aar ga ik na de competitie in Neder- and gewoon lekker op vakantie. Dat leb ik tenslotte twee jaar niet kunnen loen". ,ex Schoenmaker is dus weer terug, maar Is het aan hem en zijn eega had gelegen i du de familie nog steeds ingezetene zijn eweest van het altijd zonnige Fort Lau- erdale, een stadje in Florida waar de ge- oede klassen graag vertoeven. De choenmakers bewoonden daar een naar i zeggen schitterend appartement met prive-zwembad, bewaking en automatisch openende toegangspoorten, die konden worden bediend vanachter het dashboard van de auto. Die omstandigheden, waar voor maandelijks een bedrag van 865 dol lar (toch ruim 1700 gulden) diende te wor den betaald plezierden de in eigen omge ving aan een ietwat bescheidener woon- millieu gewende Haagse voetballersgezin bijzonder. Reden voor Lex Schoenmaker om te trachten zich te ontdoen van zijn contractuele verplichtingen aan FC Den Haag en zich voorlopig op te houden in het subtropische deel van de Verenigde Staten. „Maar Den Haag vroeg 100.000 gulden voor me en dat wilde Strikers niet betalen. Ik had er graag willen blijven om dan met de club zaalvoetbal te spelen. Maar ik moest terug, waardoor het nu waarschijnlijk wel de laatste keer zal zijn geweest dat ik in Amerika heb gespeeld. Volgens de nieuwe voorschriften kan ik dit seizoen niet eerder weg, zodat ik pas na de competitie begin juni eventueel weer daarheen zou kunnen gaan. En dat is te laat. Overigens kreeg ik uit het be drag dat Den Haag voor me wilde hebben niet het idee dat ze me zo vréselijk graag terug in het Zuiderpark wilden hebben. Dan vraag je toch meer dan een ton zou ik zeggen". Minder plezier Naast de al eerder genoemde wat tegen vallende financiële kant van het Ameri kaanse avontuur hebben ook persoonlijke omstandigheden een rol gespeeld bij het wat mindere plezier dat Lex Schoenma ker dit jaar beleefde aan zijn oversteek. Hij was twee maanden gescheiden van zijn vrouw Corry, die de geboorte van hun tweede kind in eigen land wilde af wachten om zich pas later bij haar man te voegen. Lex Schoenmaker kwam tussen tijds nog eenmaal over om op de geplande datum de gezinsuitbreiding mee te maken, maar de boreling werkte niet mee en Lex moest onverrichter zake terugkeren om vervolgens enige tijd daarna te horen dat hij er een (tweede) zoon bij had gekregen. Hoewel de gezinshereniging spoedig daar na plaatsvond kan uit de woorden van mevrouw Schoenmaker worden afgeleid dat de woonomstandigheden weliswaar ideaal waren, maar dat er aan het sociale verkeer in Fort Lauderdale nog wel wat schortte. Het team van de Strikers was een compleet vreemdelingenlegioen, waarin naast de Nederlanders Van Beve- ren, Waslander en Pot spelers uitkwamen van Duitse, Chileense, Joegoslavische, Pe ruviaanse, Engelse, Zuidafrikaanse, Hai- tiaanse, Jamaicaanse, Braziliaanse en Tsje- choslowaakse nationaliteit. „Bovendien waren de spelers erg verspreid over Fort Lauderdale gehuisvest", vertelt Lex Schoenmaker. „Daardoor waren de on derlinge contacten niet erg intensief. Jan van Beveren, die overigens bij de Strikers onder contract staat en daar is gebleven, woonde op tien minuten afstand, maar erg veel contact hadden we toch niet met hem. Het meest trokken we nog op met John Pot en zijn vrouw. Maar ik heb me toch wel vermaakt. Door het mooie weer kon je lekker een paar uurtjes in de zon bakken en vervolgens televisie kijken. Ik ben een echt televisiemens en daar kun je je hart wel ophalen". Toeval Het toeval wil dat Lex Schoenmaker nu bij FC Den Haag weer onde de hoede staat van Hans Kraay, die hem vorig jaar naar Edmonton haalde, waar Schoenma ker bij de Drillers kennis maakte met het Amerikaanse voetbal. Hoewel Kraay de Edmonton Drillers voortijdig verliet, om dat er problemen ontstonden met de clu bleiding heeft Schoenmaker naar zijn zeg gen plezierig getraind onder de huidige oefenmeester van FC Den Haag. Die er geen geheim van maakte Schoenmaker graag weer in zijn selectie te willen opne men. En het liefst onmiddellijk na de Amerikaanse voetbalfinale, zodat Schoen maker vorig weekeinde al had kunnen spelen. „Maar ik kon niet eerder weg. Ik heb ge boekt zodra bekend was dat we de finale hadden bereikt. Dat kon niet eerder. Het was zeker geen onwil dat ik pas begin deze week ben teruggekomen". Die terug keer naar Den Haag ging overigens ge paard met een stevige portie ongerustheid, want Lex Schoenmaker bleek de soccer bowl niet ongeschonden te hebben door staan. „Er bleek ineens vocht in m'n knie te zitten; ik schrok me rot. Maar na enige onderzoeken bleek dat het niet ernstig was. Ik heb afgelopen woensdag een in jectie gekregen en ik ben vrijwel weer he lemaal fit". Die lichte knieblessure deed Lex Schoenmaker onmiddellijk denken aan de probleemperiode van een paar jaar geleden toen de oorzaak van rugklachten maar niet kon worden gevonden. Pas na zeer geruime tijd werd duidelijk dat een hernia allerlei bijverschijnselen tot gevolg had, waarna operatief ingrijpen het euvel verhielp. Toch waren velen zeer sceptisch toen Schoenmaker vorig jaar afreisde naar Amerika, nadat hij net in de Neder landse competitie zijn rentree had ge vierd. Maar de gok pakte zeer gunstig uit. Toen de middenvelder zich begin augus tus weer bij FC Den Haag meldde bleek hij topfit en hij groeide later in dat seizoen uit tot de meest regelmatige speler van zijn team. Beste speler „Ik heb bewezen dat het kan, dat doorspe len tussen twee seizoenen in. Ik heb dit jaar in Amerika goed gespeeld en werd verscheidene keren, ook eenmaal toen ik laatste man had gespeeld, door de pers uitgeroepen tot beste speler van de Stri kers. Dat zegt toch wel iets. Ik heb trou- Lex Schoenmaker In een shirt dat herinnert aan een eerder avontuur In de Amerikaanse voetbalcompetitie, bij de Edmonton Drillers waar Hans Kraay indertijd trainer was. Bij FC Den Haag Is Schoenmaker weer onder de hoede van Kraay. wens negenmaal gescoord en zestien be slissende voorzetten gegeven. Dat wordt daar allemaal keurig bijgehouden, want die Amerikanen zijn gek op cijfermate riaal. Maar ook op andere dingen, zoals ontmoetingen met supporters na afloop van wedstrijden. Dat is allemaal officieel geregeld. Ik ben daar bijvoorbeeld meer op radio en televisie geweest dan in al die jaren hier. Die randgebeurtenissen zijn niet altijd even leuk, maar het hoort erbij en daarom doe je het maar". Lex Schoenmaker dus terug in het Zui derpark, waar hij als 33-jarige onmiddel lijk een belangrijke rol krijgt toebedeeld in het tot tot dusver matig draaiende team van Hans Kraay. „Ik wist tot ik terug kwam helemaal niets van de manier waarop FC Den Haag in de competitie speelde. Ik had eigenlijk verwacht dat ze met het huidige spelersmateriaal meer punten zouden hebben gepakt Ik moet ook absoluut niet als een soort verlosser worden beschouwd. Ik wil, ondanks het feit dat ik liever in Amerika zou zijn ge bleven, nu graag zo goed mogelijk spelen bij Den Haag. Maar er moeten geen over dreven verwachtingen worden gekoes terd". Waarna Lex Schoenmaker nog een kriti sche kanttekening zet achter de teleurstel lende prestaties van FC Den Haag, niet al leen nu, maar ook in het recente verle den. „Er zitten te veel jongens in deze ploeg die maatschappelijk al geslaagd zijn. Jongens als Aad Mansveld en ik komen uit een normaal millieu. Voor ons bete kende voetbal alles; wij gaven er alles voor. Sommige jongens nu hebben die drijfveer niet; voor hen is het niet zo be langrijk of er wordt gewonnen of verlo ren. Dat is jammer. Bovendien zijn er de laatste jaren te veel jonge talenten wegge gaan bij Den Haag. Als er maar een aantal van was gebleven speelden we nu mis schien bij de eerste drie...." FRANK WERKMAN PEKING In jali 1966 zwom de toen al 76-jari- ge Mao Tse Toeng op de grote rivier de Jangtze vijftien kilometer vol gens de Chinese persbe richten in vijfenzestig minuten. Een onwaar schijnlijk snelle tijd, ook stroomafwaarts, die neerkomt op 27,3 secon den over honderd meter schoolslag, de van ouds her bekendste slag in China. Ter meerdere eer en glorie van de eens als „redder van China" be wierookte leider vol brachten later talloze Chinese arbeiders dezelf de tocht. Meldingen van Chinese persbureaus over razendsnelle tijden kwamen echter niet meer binnen. Toch heeft China op de schoolslag de meeste vor deringen gemaakt ten op zichte van de internationa le zwemwereld. De 18-jari- ge Liang versloeg onlangs de vijfvoudige Ameri kaanse wereldkampioene Tracy Caulkens op de honderd meter in de tijd van 1.12.91. Met deze pres tatie neemt de Chinese zwemster de dertiende tijd op de wereldranglijst van dit seizoen in. Bij de heren overbrugde Wang Lin in dezelfde afstand in 1.04.5, waarmee hij de veertiende tijd van dit jaar op zijn naam bracht. Liang en Wang Lin zijn op dit moment de voornaam ste twee exponenten van het vierhonderd leden tel lend wedstrijdzwemmende elitekader van China. Die vierhonderd zijn geselec teerd uit een totaal van twintigduizend wedstrijd zwemmers, inclusief wa terpolo, schoonspringen en kunstzwemmen, die de Chinese zwembond telt Op de totale bevolking van bijna en mijard (1.000.000.000) mensen is dat procentueel gezien na tuurlijk een belachelijk klein aantal. Zwemmen is echter voor het merendeel voor de Chinezen nog een elitair begrip. Naar schat tingen van de Chinese zwembond kunnen tussen de tachtig en honderd mil joen mensen zwemmen, tien procent dus van de to tale bevolking. Vergeleken bij het wel vaartsland Nederland is dat een schijntje. Volgens gegevens van de KNZB worden er jaarlijks rond de driehonderdduizend zwemdiploma's uitgereikt exclusief het schoolzwem men. De verplichte zwe- moefenstof op het leer- rooster van de lagere school houdt in, dat rond de negentig procent van de lagere schoolverlaters de zwemkunst machtig is. Tegenover de twintigdui zend wedstrijdzwemmers Ideale situatie voor Chinese sportlieden in China telt de KNZB per 1 januari van dit jaar 44.529 aangesloten leden. Straatlengten Daar staat tegenover, dat Nederland waar het het beroepskader aangaat, op straatlengten achterstand komt in vergelijking tot China. In de volksrepu bliek bestaat in theorie de ideale werksituatie van één op zeven: één trainer voor zeven zwemmers. In de praktijk ligt de verhou ding anders, zoals bij de selectie duidelijk wordt. Daar worden vierhonderd leden onderricht door veertien trainer/coaches. De trainingsmethodes lig gen nog ver achter bij de wetenschappelijke aanpak van de toonaangevende zwemnaties. Maar de Chinezen zijn zeer leergierig. Na de cul turele revolutie werden vermaarde trainers, als de Australiër Forbes Carlisle en de Amerikaan Doe Counsilman geraadpleegd. Uit de terugkerende vra gen, speciaal op het gebied van de jaarplanning en seizoenindeling, sprak een grote mate van onbekend heid met de materie. Vooraanstaande landen als de Verenigde Staten en West-Duitsland werden uitgenodigd voor wedstrij den, waarbij het de Chine zen voornamelijk om ging de trainingsmethodes van de gasten af te kijken en met de ploegleiding uren lang te discussiëren over de hedendaagse aanpak. Discussies waarbij van Chinese zijde vaak veertig vijftig trainers aanwezig waren, die tijdens de wed strijden de badrand geen seconde verlieten. Groot tekort De opbouw van China als concurrerende zwemnatie wordt vertraagd door het gebrek aan overdekte zwembaden. In dat opzicht Mao Tse Toeng tijdens zijn veelbesproken zwemtocht op de Jangtze veertien jaar gele den toen de toenmalige Chinese leider een verbluffend snelle tijd realiseerde. is er sprake van een groot tekort. Bovendien wordt het als een nadeel be schouwd, dat de Chinese sport niet zijn basis vindt in verenigingsverband zoals in Nederland het ge val is, maar in scholen, be drijven of leger waarin aan sport gedaan wordt. Daarnaast dat is de keerzijde bestaan er sportscholen, zoals in Sjanghai met zijn tien mil joen inwoners, waarop aan vierhonderd leerlingen onderricht wordt gegeven in dertien verschillende takken van sport. In Chi na wil men het exclusieve karakter aan die sport scholen op korte termijn onttrekken om ze meer en meer toegankelijk te ma ken voor alle lagen van de bevolking. Onder invloed van buiten af zijn de Chinezen tot op merkelijke prestaties in staat. Het meest tot de ver beelding sprekende voor beeld ligt in het schoon springen. Vijf jaar geleden bezaten de Aziaten weinig of geen kennis omtrent de trainingsaanpak op dit specifieke terrein. Om op een verantwoorde manier aan de kennis te komen werd een Amerikaanse trainer uitgenodigd, die negen maanden lang les gaf aan Chinese trainers. Vijf jaar later zijn, met name de meisjes van wereldniveau. In een tweekamp tegen de Ame rikaanse dames in Colum bus (Ohio) versloegen de Chinezen de Amerikanen gedecideerd, waarbij zij sprongen uitvoerden, die nog nimmer werden ver toond. Op beide onderde len, drie-meterplank en toren, waren de Chinese dames aan de winnende hand. Bij de heren was de progressie minder. Maar voldoende om over de ge hele linie de Verenigde Staten, in het schoonsprin gen toch een vooraan staande natie, voor te blij ven met twee punten (45- 43). Een tweede voorbeeld is de vooruitgang van beide schoolslagzwemmers Liang en Wang Lin, die negen weken stage liepen bij Carlisle in Australië. Zij verwezenlijkten na te rugkeer tijden die hen op de wereldseizoenranglijst brachten. En dat was^in meer dan twintig jaar niet meer voorgekomen. In 1959/'60 mocht Mu Xing- Xiung dan wel vier keer achtereen het wereldre cord op de honderd meter schoolslag verbeteren en van 1.11.4 brengen naar 1.11.0, deze prestaties wer den door de woreldzwem- federatie (FINA) niet er kend, omdat China geen lid was van deze organisa tie. Nu de terugkeer van China in de FINA een feit is, willen de Chinezen deze schade zo vlug moge lijk herstellen. TRAINER/COACH ALBERT STOFBERG De aanpak van de wielercrossers ofte wel veldrijders moet professioneler, vindt de nieuwe bonds coach. RIETEN De onlangs door de JLNWU benoemde trainer/coach jifoor de veldrijders heeft in Gie- fcn de eerste stap gezet om het 1 brouwen te winnen. Ondanks kke werkzaamheden is Al- Stofberg naar Drente af ge- jeisd teneinde op regionaal ni- au zijn kennis uit te dragen. opvolger van Cees Zoontjes leeft daarmee een vorm van |oodwill gepleegd, die wellicht 1 doorwerken. Enkele dagen i zijn benoeming heeft de wie- ferwereld bol gestaan van de ge dichten. Stofberg zou een ge- jeesde zwemtrainer zijn. Hij öu van wielrennen geen grein- je verstand hebben en zou zelfs niet de man zijn die de teldrijders zo broodnodig heb- refeien. Stöfberg kan er niet om la- jhen wanneer hij met deze tek- jten wordt geconfronteerd, maar tekt zich er ook niet veel van jan. „Ik wil gewoon een doel be- jeiken. Wielrennen boeit mij. Al vjie verhalen doen me niets". toch probeert hij fijntjes het tegen- van alle in omloop zijnde ver in aan te tonen. „Ik heb vijftien voor de Spaanse zwembond ge kerkt. Ben vervolgens naar Neder- |nd teruggekomen omdat ik een inbod uit Kerkdriel kreeg om di- cteur te worden van een over- ikt zwembad. Bovendien ben ik altijd diploma-consul bij de ivembond en een dergelijke func- krijg je niét wanneer je in on- pin bent geraakt. Maar het zal wel i zijn dat iemand die kampioenen flevert geen vrienden krijgt. De pvaliteit is nu eenmaal groot". De 43-jarige sportleraar is min of meer toevallig in de wielrennerij verzeild geraakt. Zes jaar geleden is hij zich gaan interesseren voor de wegtraining en sinds een drietal ja ren bemoeit hij zich intensief met de cross. „Ik ben zes jaar geleden begonnen met het invoeren van ge wichtentraining voor wielrenners. Geen haltertraining, dat is iets an ders. Nu gebeurt het in heel Neder land". Met enige trots suggereert hij verder dat aan zijn zorgen toe vertrouwde renners als Jan van Houwelingen, Guus Bierings en Bert Oosterbosch het ver hebben feschopt. Na verloop van tijd heeft et veldrijden zijn voorkeur gekre gen. „Als je een wegrenner traint, moet je meer met de auto volgen. Daardoor heb je minder contact. Bovendien is de mentaliteit in de crosswereld anders. Dat is een heel aparte omgeving. Ik heb de laatste drie jaar speciale crosstrainingen gegeven. Drie keer per week zijn er zo'n dertig coureurs uit heel Ne derland naar Kerkdriel gekomen om daarvan te profiteren". Ervaren Albert Stofberg maakt overigens meteen duidelijk niet de wijsheid in pacht te hebben. „Herman Snoeijink heeft me verteld dat hij dit seizoen wat later met het cros sen wil beginnen in verband met zijn zwakke rug. Ik heb geant woord daar geen enkele moeite mee te hebben. Hij is een ervaren coureur die precies weet wat goed voor hem is Het zal de zwemdi- recteur overigens niet verhinderen een plan de campagne te ontwer pen. Niet alleen ten aanzien van de te selecteren veldrijders, maar ook rond de opleiding. „Er moeten meer trainers komen. Zeg maar gewoon kader. In de toe komst moeten die gediplomeerde trainers zich ook verenigen. Uit de verschillende groepen komen de talenten dan wel naar voren. Als ik dan word getipt, zal ik met die ge gevens rekening houden wanneer er een selectie wordt samengesteld. Wanneer die regionale trainingen niet worden bezocht, zullen de crossers die toch mee willen naar het buitenland zich op andere ma nieren moeten bewijzen. Gewoon via het leveren van goede presta ties". De aandachtig meeluisterende KNWU-bestuurder Harry van Ge stel Stofberg: „ik ben helemaal nieuw. Het is goed dat Van Gestel meeluistert" is het er uiteraard helemaal mee eens dat de crossza ken professioneler moeten worden aangepakt. „We gaan stapje voor stapie verder", zegt hij. „Het budget is al veel ruimer dan in het verle den. En we zijn er nog niet. Wel staat nu vast dat we een week naar Spanje kunnen om het parcours te bekijken waarop volgend jaar fe bruari de wereldkampioenschap pen worden afgewerkt Een titelstrijd waarop wellicht bij de profs ook Wil Brouwer in actie zal komen. Volgens Stofberg heeft hij besloten het overstapje uit de gelederen der beroepswielrenners maar gewoon te wagen. Stamsnij- der staat daardoor wellicht volgend jaar niet alleen in Spanje. PETER VAN PUTTEN I

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13