Sid Bruinsma doet geen voorspellingen meer 4 AAN VOORAVOND NIEUW EUROPACUP-SEIZOEN VOOR PARKER Fiksen Velocitas spelen om koppositie in derde klasse B SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 OKTOBER 1980 PAGINA 1] „We beginnen dit jaar weer 'lekker' te spelen." Amerikaanse ex-prof, Neil Walk, in de ploeg. Die is trou wens niet al te jong meer. En verder ken ik Chaplin, een international die ik met de Nederlandse ploeg ben tegen gekomen. Mochten wij win nen, en ik vind eigenlijk dat dat eerst gebeurd moet zijn, dan komen we net als vorig jaar in een poule van vier te recht." Ten aanzien van de eigen kracht is de vervanging van John Washington door Steve Puidokas opvallend en juist voor het Europese bekerge- beuren van belang. Sid Bruinsma: „We zullen de blocks van John Washington missen. Maar daar staat tegen over dat Steve een enorm ge bied onder de basket bestrijkt. Zonder dat hij hard hoeft te spelen is hij heel moeilijk weg te zetten of te stoppen." Mus Over de vraag of de ploeg zich in de Nederlandse com petitie kan voorbereiden op het zware internationale werk laat Sid Bruinsma zich niet al te duidelijk uit: „Ook in de competitie gaan we er van uit dat we altijd moeten winnen en een prestatie moeten leve ren. Maar het is natuurlijk moeilijk te vergelijken. Neem nou de scheidsrechters. Euro pees is het spel steviger, er wordt minder streng gefloten. Dan moet je eens zien hoe er bijvoorbeeld kortgeleden bij E&A Stars - Parker werd ge floten. Het was zeker geen beste wedstrijd en die wordt dan helemaal kapot gemaakt. Dan ben je als scheidsrechter verkeerd bezig, dan schiet je op een dode mus." Uit Uitwedstrijden worden door vrijwel elke sportman met enige zorg tegemoet gezien. Maar er zijn uitzonderingen. Sid: „Als ik in Leiden goed heb gespeeld, dan is dat voor het publiek volgens verwach ting. Als ik het slecht doe heb ik teleurgesteld. Hier kun je het niet goed doen. Maar als wij uit spelen, voor een pu bliek dat ons niet kent, dan is dat voor mij een extra uitda ging. Als ik de mensen dan zover krijg dat ze opmerken 'hé, die nummer tien kan bas ketballen', dan doet me dat goed. Ik vind ook dat ik uit betef speel LEJO BUCK „Ik speel graag uit, dan speel Ik beter." LEIDEN In het team van Parker Lei den is Sid Bruinsma een vertrouwde ver schijning. Hij maakte, net ais Harrie Kip en Mitchell Plaat, deel uit van de eerste ploeg die onder de Parker-vlag opereerde. Verrassend - en volgens velen te vroeg - werd in '77/'78 direct de landstitel veroverd. Iets dat met op papier sterkere teams later niet meer lukte. Nu Parker Leiden op zoek is naar de Eu ropese top en die sinds vorig seizoen dicht is genaderd, is Sid Bruinsma er nog steeds bij. Hij gelooft dat het team vooral in het vorig seizoen veel op Europees niveau heeft geleerd. Hij vindt tevens dat er dit jaar ontzettend is versterkt. Toch waagt hij zich niet aan prognoses over kam pioenschappen of bekers: „Ik voorspel niet meer, dat is al een paar keer verkeerd uitgepakt." Sinds 1977 is er voor Sid Bruinsma het een en ander veranderd. Als Nederlandse Amerikaan moest hij wennen aan Nederland. Inmiddels is hij niet alleen veelvoudig in ternational geworden, maar heeft zijn vriendin en een flat gevonden in Voorschoten. Over een eventuele terugkeer naar de States bestaan voorlo pig nog geen plannen. Sid: „Ik zal wel zien." Terug naar het basketbal. Sid: „Nog steeds vind ik dat we in dat eerste jaar het best speel den. In de play-off wedstrijd in Groningen en de finale in Rotterdam ging het vrijuit èn goed. Dat waren de beste wedstrijden ooit door Parker gespeeld. In de jaren daarna hadden we eigenlijk steeds betere spelers. Maar het was steeds op het beslissende mo ment te verkrampt. Het werd te serieus. Zodat Den Bosch, dat wel steeds zonder die ver kramping voor de dag wist te komen, uiteindelijk twee keer het kampioenschap wegkaap te." Lekker Het team van Parker bestaat dit jaar voor het eerst uit een tiental gelijkwaardige spelers. De tijd van de 'tot bankzitten gedoemden' is voorbij. Toch ziet Sid Bruinsma een over eenkomst met zijn eerste jaar bij Parker: „Toen hoorde ik bij een man of vijf die de kern vormden, nu komt iedereen flink aan de beurt. Toen werd er niet zo veel verwacht en we werden kampioen omdat we gewoon 'lekker' speelden. Nu wordt er veel meer ver wacht, de druk wordt ieder, jaar groter. En toch is het dit jaar terug aan het komen. We beginnen weer 'lekker' te spe len." Hapoel De dag van vandaag leert dat Parker niet alleen op Neder lands niveau aan de weg tim mert (herovering van de na tionale titel is een vast voor nemen) maar dat de Europa Cup zelfs meer aandacht krijgt. Over de eerste tegen stander in dat toernooi weet Sid Bruinsma overigens niet al te veel: „Hapoel Ramat- Gan is de nummer twee van Israël na het befaamde Mac- cabi Tel Aviv. Ze hebben een LEIDEN De twaalf tallen zijn beide nog on geslagen. Fiks won vier maal achtereen, terwijl Velocitas slechts een ge lijkspel moest toestaan aan Nieuwerkerk. Het duo Fiks/Velocitas voert dan ook gezamen lijk de ranglijst aan in de derde klasse B. Van daag 'ontmoeten ze el kaar op de Voscuyl in Oegstgeest Een streek- derby, die, met als inzet de eerste plaats, tevens een topper is. „Ons uitgangspunt was dat we, als we met zes punten uit de eerste vier wedstrijden aan de derby fegen Fiks zouden be ginnen, tevreden moesten zijn. En," zo vertelt Velocitas-coach Co Vavier, „het zijn er zeven geworden". Velocitas vergaar de de punten in duels met Val- to, Oranje Nassau, Nieuwer kerk en, afgelopen zaterdag, tegen Bolnes. Duels waarin Velocitas niet altijd imponeer de. Alleen tegen het zwakke Valto en Oranje Nassau wisten de Leiderdorpers een ruime overwinning te boeken. Het duel tegen Nieuwerkerk kost te Vavier c.s. bijna twee pun ten, toen de thuisclub onver wacht Velocitas op een 42 achterstand zette. Deze kon I worden goedgemaakt, maar meer dan een gelijkspel zat er, mede door het missen van een strafworp, niet in. Ook tegen het puntloze Bolnes was de zege nipt; 54 nadat Velocitas tot tweemaal toe een achter stand had moeten goedmaken. Niettemin ziet Vavier geen problemen. Het duel tegen Bolnes doet hij af met de op merking dat de ploeg nadat zij achterkwam verkrampte als gevolg van de spanning. On danks zijn waarschuwingen vooraf om de geroutineerde ploeg vooral niet te onder schatten. Van onderschatting zal zaterdag geen sprake zijn. Misschien heeft FiksVeloci tas onbewust al door het hoofd gespeeld tijdens het treffen te gen Bolnes. De derby tussen de beide re gio-ploegen heeft ten slotte een lange historie, teruggaand tot in de tijd van de CKB. Al zullen de Leiderdorpers de laatste ontmoeting in de twee de klasse overigens, dit seizoen '76-'77, die een uitslag had van 101 maar liever willen ver geten. Van dat twaalftal zijn thans maar weinig spelers over. Velocitas degradeerde dat seizoen en ook het daarop volgende. „Dat is ook het grote verschil tussen de ploegen", vindt Vavier. „Fiks heeft in vergelijking met Velocitas een veel langere staat van dienst in het district. Seizoenen in de derde klasse, een tijd lang in de tweede klasse en daarna weer terug in de derde klasse. Maar wel om daarin direkt weer tot de top te behoren. Velocitas is een eind verder teruggezakt. Twee jaar gele den zijn we met een totaal nieuwe ploeg teruggekomen uit de afdeling Rijndelfland. We hebben ons vorig jaar nog wel onnodig in de moeilijkhe den laten zakken, maar daar zijn we nu overheen. We kun nen nu kijken wat er verder haalbaar is". Ondanks de ver schillen ziet Vavier ook wel overeenkomsten tussen Fiks en Velocitas. Op het speltech- nische vlak vooral. Beide ploe gen moeten het hebben van technische hoogstandjes en niet van pure fysieke kracht. Vavier verwacht hiervan uit gaande zeker een aantrekke lijk kijkspel. Over de afloop van het treffen wil hij niet veel kwijt. „We hebben niets te,, verliezen. Fiks speelt thuis en heeft als ex-tweede klasser iets waar te maken. Het klinkt erg clichématig maar de ploeg met de vorm van de dag, na de drie oktoberfeesten in Leiden, gaat winnen. Ik ben met een punt tevreden, maar Cees Zuurmond de coach van Fiks zal wel willen win nen". Programma voor de Leidse regio: Vandaag: (aanvang 15.30 uur): Ons EilandVriendenschaar, Brahsmlaan; TOP—GKV (G). Menneweg; FiksVelocitas, De Voscuyl; TempoODO (M), Alphen. Zondag: (aanvang 14.00 uur): De AlgemeneBlauw Wit '51, Leidse Hout. Standen veldkorfbalcompeti- tie: Promotieklasse B AKC 4-5, DOS 4-5, Fides Pac ta 4-5, Swift (A) 4-4, Sperwers 4-4, ZKV 4-4, Rozenburg 4-3, Excelsior 4-2. Promotieklasse C De Danaïden 4-7, Oost Arn hem 4-6, Ons Eibernest 4-6, Keizer Karei 4-4, Ready 4-4, Klimop 4-3, PSV 4-2, Het Zui den 4-0. Zuid West IA Pernix 4-8, Albatros 4-6, GKV (G) 4-5, Vriendenschaar 4-4, Ons Eiland 4-3, Kinderdijk 4- 3, Animo 4-2, TOP 4-1. Zuid West IB Blauw Wit '51 4-7, Quick 4-7, Zuiderkwartier 4-6, Kwiek (H) 4-5, De Algemene 4-3, OSCR 4-2, DKG 4-2, Crescendo 4-0. Zuid West IIIB Fiks 4-8, Velocitas 4-7, ODO (M) 3-4, Oranje Nassau 4-4, Nieuwerkerk 3-3, Tempo 4-3, Bolnes 4-0, Valto 4-1. Zuid West IIID ALO 3-6, Stormvogels 4-6, KNS 4-6, Eureka 1-2, Actief 3- -2, Dubbel Zes 3-2, Juliana 3-0, HPV 3-0 Gezien In de Kikkerpolder. Op het zonnige UVS-terrein bleek de voorzitter van de eni ge echte Leidse hoofdklasser. Piet Kruit, zondag voor de zon te hebben gekozen. De (bijna) gereserveerde plek op de overdekte zittribune bleef leeg, op de zonnige staantribu- ne werd middels campings toeltjes een gezellige plek ge creëerd. Niet dat de heer Kruit daar persoonlijk plaats nam om - onder meer - de acti viteiten van zoon Hans te be schouwen; nee, die plaatsen waren duidelijk gereserveerd voor het vrouwelijke be- stuurs-supportersclubje dat de blauwwitte hoofdklasser we kelijks met veel enthousiasme volgt. Piet Kruit zelf koos in de directe nabijheid voor het wat roestige hekwerk als rug gesteun. Gezien (2) Het clubje nu, zag de bui in de tweede helft al snel hangen. De 2-0 voorsprong op Unitas was wankel en als doorgewin terde supporters voelden zij dat ook aan. Het directe resul taat was grappig. Kreetjes, op merkingen en angstige waar schuwingen. Maar telkens was daar weer voorzitter Kruit die ingreep. Die stelde dat het al lemaal zo erg niet was en met veel vertrouwen de toekomst bleef inblikken. Het werd uiteindelijk 2-2, dus evenals het clubje op de tuin stoelen had ook hij half gelijk. Gehoord Nu kende leraar Kruit zondag nog meer „aangenomen werk". Met dat jeugdige Leid se supportersvolkje achter het doel van Unitas, bijvoorbeeld. Een groepje dat besloot tot het helaas maar al te bekend ge worden hi-ha-hondedinges toen een struikelpartij van een Gorkummer wat al te een voudig met een strafschop werd gehonoreerd. Hoewel ook Kruit zo zijn twijfels zal hebben gekend Kikker in Kikkerpolder. over de juistheid van voor noemde beslissing, greep hij onmiddellijk in. Een forse, maar beschaafde schreeuw volgde. En bleek voldoende om het gemor voor vijf minu ten te doen verstommen. Gehoord (2) Tekenend voor de huidige mentaliteit op en om de sport velden is echter dat de blauw witte supporters kort daarop toch weer besloten tot voor noemde kreet, en daarbij ook het populair geworden „Dood" luidkeels scandeerden. Door ervaring wijs geworden zweeg Kruit nu. Teleurgesteld ongetwijfeld. En waarschijn lijk wat nostalgisch terugden kend aan de tijd dat - ook in de klas - één opmerking van de leraar voldoende was voor weer een rustige week... het geven van een mondelii berisping. Was dus zijn boekje vergel Gezien (5) Op Sportpark de Westmaat l Spakenburg. Twee wereldbewegingen een Noordwijkse rechterspitsj Timo Gerlof; hij moet wel hele grote worden. Gezien (6) In de Katwijkse Cleijn hal. Een bijzonder onbaatzuch voetballer. Vijf keer in ri scoringspositie, maar niet rend. Zijn mee opgeko teamgenoten voeren er bij. Scoorden wel. Ziektewet? Ziektewet Gehoord (3) Behalve hierboven gememo reerde groepjes waren er zon dag in de gezellig drukke Kik kerpolder nog veel meer toe schouwers aanwezig. Toe schouwers. die zich met de verzamelde Leidse Sportpers verbaasden over de wedstrijd die zo duidelijk twee verschil lende helften kende. Een eer ste met een knap en slagvaar dig spelend UVS, een tweede met een nauwelijks aanwezi ge Leidse hoofdklasser. Die ene kijker die zich pas in de rust in de Kikkerpolder meldde, had echter dat eerste part duidelijk gemist. En vroeg zich na tien minuten Leids geklungel dan ook hard op af of UVS vanmiddag met een 2-0 voorsprong was begon nen.,. Het kostte de rond hem verza melde medekijkers veel moei te hem van zijn ongelijk te overtuigen... Gezien (3) Een kikker in de Kikkerpol der. Of: met het hoofd gescoorde doelpunten tellen dubbel Of: Mario Faber. Gezien (4) Op het Schiedamse sportpark Harga. Een scheidsrechter die tot drie, viermaal toe in de ach terzak van zijn korte, zwarte broekje op zoek ging naar het grote opnoteerboek. Een scheidsrechter ook die tegelij kertijd met de andere hand de boosdoener wenkte om op het door hem even tevoren uitge legde matje te komen. En een scheidsrechter die drie, vier maal uiteindelijk besloot tot

Leidse Courant | 1980 | | pagina 12