en 'n Honda is vooral 12.495,- Complete „Lulu"groot artistiek succes voor Nederl. Operastichting Grootste Fokveedag van Midden-Nederland Zuinig, kompleet, komfortabel, veilig KORTWEG Qhonda VAN HAASTEREN B-V. Qhonda VAN HAASTEREN B-V. Shonda FRED MENKEN AUTO'S Qhonda AUTO SASSENHEIM B-V. EIhonda NIECAR B.V. Familiebeurs Femina in Ahoy' Rotterdam LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 OKTOBER 1980 PAGINA 8 PLANTEN In de Jochem Hof te Steyl (bij Tegelen) wordt morgen overtollig plan- tenmateriaal uit de botanische tuin verkocht. Het gaat om heemplanten, rotstuinplantjes, kruiden, bodembedekkers, heideplanten en kleine hees- ters. Voor niet-leden van de tuin vindt de verkoop plaats tussen 12.00 en 13.00 uur. HERFSTFLORA In het Sin ger Museum te Laren wordt morgen en overmorgen, beide dagen tussen 10.00 en 17.00 uur een tentoonstelling gehou den die de naam Herfstflora draagt. Het is een bloemen tentoonstelling, die anders dan anders is en waar bloe men in alle mogelijke variaties te zien zijn van Biedermeyer- ■vormen tot de „echte natuur". Daarnaast zijn er enige kun stenaars die hun werk tonen. FIESTA GITANA Fiesta Gi- tana is terug in Den Haag. Na de perfecte, maar wat sobere voorstelling van vorig jaar nu opnieuw een bruisend zigeu- nerfeest. Zaterdagavond en zondag 's middags en 's avonds in de Koninklijke Schouwburg. MINERALEN Morgen is er nog gelegenheid om in het Bouwcentrum 'n Rotterdam de tentoonstelling „Mineralen om mee te bouwen" te zien. Op de tentoonstelling wordt onder meer het ontstaan van grondstoffen voor bouwmate rialen getoond. Daarnaast wordt aandacht gevraagd voor alle mogelijke soorten natuursteen. Openingstijden van 9.00 tot 17.00 uur. TEXTIEL „Textiel nu" is de naam van een expositie die zal worden gehouden in het Ne derlands Textielmuseum in Tilburg. Morgen en overmor gen tussen 14.00 en 17.00 uur kan men zien hoe er wordt geëxperimenteerd in de he dendaagse textielkunst, waar bij de keuze van materiaal uit sluitend dient als expressie mogelijkheid in de beeldende kunst. Het werk op deze expo sitie is van de kunstenaars Se- bastiaan Holzhuber en Kathy Hoyer. 100 JAAR VU In het Histo risch Museum in Amsterdam wordt tot en met 30 november een tentoonstelling gehouden ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van de Vrije Uni versiteit. Zaterdags te zien van 9.30 - 17.00 uur en zondags van 13.00 tot 17.00 uur. Ge toond wordt: Vrouwen van de VU, studentenleven en spot prenten van Abraham Kuyper POTGIETERLAAN 32 - LEIDEN - TEL. 071-310300 TOUWBAAN 18 LEIDERDORP TEL. 071-395000 VALKENBURGSEWEG 56 - KATWIJK TEL. 01718-72346 HOOFDSTRAAT 349 - SASSENHEIM - TEL. 02522-12413 KOPERWEG 6 - ALPHEN a/d RIJN - TEL. 01720-31311 De Nederlandse première van de complete opera „Lulu" van Alban Berg door de Ne derlandse Operastichting gisteravond in het Circustheater te Scheveningen is een groot artistiek succes geworden. En dat be paald niet alleen door de formidabele ver tolking van de titeltol door Teresa Stratas, die deze ook bij de wereldpremière in Parijs zong, maar ook door een voortreffelijke ver dere cast en door de geïnspireerde muzikale leiding van Hans Vonk. Deze complete versie beleefde in februari 1979 in Parijs zijn wereldpreière onder Pierre Bou- lez. Het succes van deze première sloeg vooral terug op Opéra-directeur Liebermann die er ja ren voor geijverd had het door de weduwe van Berg onder embargo gehouden derde bedrijf van de opera uitgewerkt en uitgevoerd te krij gen. Van dit derde bedrijf bestond een z.g. par tieel, een beknopte partituur waarin de zang stemmen geheel waren uitgewerkt maar de in strumentatie nog niet. Alban Berg stierf in 1935 en liet werk onvol tooid achter. Schönberg, Webern en Zemlinsky weigerden om uiteenlopende redenen het te voltooien, zodat het bij de reeds lang tevoren geplande première in 1936 tot een uitvoering van de eerste twee bedrijven bleef met als epi loog de beide laatste delen van de „Symfoni sche Stücke", die geschreven werden in dezelf de tijd dat Berg aan het derde bedrijf werkte. En zo heeft de opera steeds geklonken de laat ste veertig jaar. Pas na de dood van Bergs we duwe kon Friedrich Cerha met veel kennis van zaken het werk voltooien. Of het daarmee nu beter of slechter is gewor den is geen relevante vraag. Berg bedoelde uit gaande van twee verhalen van Wedekind eeen cyclisch werk te maken waarin na de opgang van het sloppenmeisje Lulu, zij daar ook weer terecht komt. In de eerste twee bedrijven huwt zij driemaal en doodt zelf haar derde echtge noot. Als hoertje in de het laatste bedrijf komen deze drie figuren, gespeeld door dezelfde zan gers, als drie klanten weer terug en sterft zij door de hand van de laatste. Jack the Ripper. Ook muzikaal vertoont het werk een grote een heid uitgaande van één twaalftonenreeks die als „Leitmotif" aan de persoon van Lulu gebon den is en die al het materiaal levert voor de an dere reeksen die met de overige personages sa mengaan. Lulu, het oervrouwelijke wezen, in stinctief en primair reagerend staat door het hele werk centraal en overschaduwt alle ande ren. Teresa Stratas die deze rol ook reeds tevoren hier zong, vereenzelvigt zich met haar katachti ge soepelheid en haar sterke theater persoon lijkheid volkomen met deze figuur en domi neert alle andere figuren. En die anderen mochten er stuk voor stuk zijn, met Julian Pa trick als dr. Schön, en Andrew Fodi als Schi- golch, voorop. Naar stralende en sterke sopraan blijft ook als zij op de grond ligt of in een ande re onmogelijke houding zingt steeds helder en goed verstaanbaar doorkomen. Dirigent Hans Vonk, met wie zij volgens een recent interview, in dit werk nog liever samen werkt dan met Boulez, overspeelde de zangers nergens en gaf deze complexe muziek een pul serende vitaliteit terwijl het totaalbeeld steeds licht en helder gestructureerd bleef. Hij en met hem het orkest verdient een compliment voor dit spel. Over de regie kan verschillend gedacht wor den. De Parijse regie van Patrick Shéreau was veel realistischer en zette de dramatische struc tuur zwaarder aan. De regie van Rhoda Levine in deze uitvoering is terughoudender, iets waar het bijna tweedimensionale toneelbeeld van Robert Israël en Tom Munn direkt op aansluit. Binnen een gietijzeren raamwerk zijn de steeds in Jugendstil uitgevoerde interieurs als het ware oude prentbriefkaarten of ook filmbeel den. Alles is in sepia kleuren gehouden. De overgang van de ene scene naar de volgende, vormt een diaprojektie op het gesloten voor doek, van de bevroren laatste toneelhandeling. Ongetwijfeld een verwijzing naar de film die Berg bedoeld had te maken bij de „Verwand- lungsmusik", het intermezzo tussen de eerste en tweede scene van het tweede bedrijf. Nu werd tijdens dit orkest-tussenspel Lulu's ge vangenschap en haar ontvluchting door middel van dia's uitgebeeld. Was de eerste scene van het derde bedrijf in de salon van Aiwa in Parijs misschien wat lang, de tweede in een prachtig uitgebeeld souterrain in Londen, was sublien). De onherroepelijke ondergang van Lulu en tenslotte ook van haar in deze scene steeds grootser uitgroeiende vriendin Gravin Ge- schwitz, gezongen door Elaine Bonazzi, was be paald aangrijpend tot en met de twee kale abrupte slotakkoorden. De symmetrie die Berg bijna tot een obsessie werd was daarmee be reikt en voor mij daarmee de zin van de com- Slete, zij het bewerkte uitvoering, ammer genoeg was de belangstelling slechts matig. Bovendien kwamen velen door op de abonnementen en in de kranten verkeerd aan gegeven aanvangstijden ook nog een uur te laat. Meer zorgvuldigheid zouden de Operas- tichting hier wel gesierd hebben. Immers deze magistrale uitvoering verdient optimale aan dacht. IIIII1IIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1 Met de 69e Hoornaaree Fokveedag wordt morgen de traditie voortgezet. Deze landbouwtentoonstelling is de grootste van Midden-Nederland. Kij kers en kopers komen uit het hele land, soms ook wel uit het buiten land. Er is een stierenmarkt en ook fokvee wordt er verhandeld. Wanneer er meer spint" een demonstratie wolspinnen gegadigden voor dezelfde koe zijn, gegeven door zeker vijfentwintig spin- wordt het dier bij loting verkocht. Dit sters. De spinsters gebruiken wol van jaar worden er ongeveer vierhonderd verschillende schaperassen zodat er koeien verwacht en circa honderd jon- een mooi kleurenpalet ontstaat binnen ge stieren. Als bijkomstigheid wordt er de natuurlijke mogelijkheden. Verder onder het motto „De Alblasserwaard is er een overdekte warenmarkt waar men terecht kan voor onder meer volksschilderkunst, delftsblauw, er wordt glas gegraveerd, hout gebrand en klompen worden er met de hand gemaakt. Verder zijn er nog allerlei evenementen in en om de fokveedag georganiseerd. Het tentoonstellingscomplex Ahoy' in Rotterdam (gemak kelijk te bereiken met de me tro vanaf het Centraal station, uitstappen halte Zuidplein) herbergt vanaf vandaag tot en met 12 oktober de Fami liebeurs Femina. Op 21.000 m2 tentoonstellingsoppervlak zijn niet alleen huishoudelijke noviteiten (de „beursnieuw- tjes") ondergebracht, maar ook is bijvoorbeeld de Eem- hal omgebouwd tot een soort modeshow-dorp: een reeks boetiekjes en terrasjes rond een plein waarop elke dag een modieus/muzikaal spek takel wordt gepresenteerd. Onder de titel „teletijd" val len de nieuwste systemen als Teletekst, Viditel, Faxpost en scribofonie. Het publiek kan hier door de monstraties kennis mee ma ken. Bovendien wordt er een programma van Teleac ge presenteerd over de teopas- sing van micro-processors (chips) in het huishouden. Openingstijden dagelijks van 10-17 en van 19-22.30. Zondag alleen van 10-17 uur. Toegang ƒ7.- per per soon, kinderen tot twaalf jaar 4.- 65+ 5.-Gezinskaart (ouders met twee kinderen tot twaalf jaar) 17,50. Brabantse klompenbeurs Op het marktplein van Sint- Oedenrode staat vandaag, morgen en overmorgen een grote tent opgesteld waar de 53e Brabantse Klompen- beurs wordt gehouden. Veel uitstallingen van uiteen lopende artikelen, die ver band houden met de fabrika- tie van klompen, maken deel uit van de beurs. Zo wordt er bijvoorbeeld getoond hoe de klomp nu wordt gemaakt en hoe dat vroeger ging met al lerlei oude gereedschappen. Er is een verzameling klom pen te zien met zeldzame, soms eeuwenoude exempla ren. De klompenmakers tonen verder de vele toepassingen van de klomp in het dagelijks leven van nu en het gemak dat een mens van klompen kan hebben. Binnen worden er in verband met die tuinen, demonstraties gegeven van bloemsierkunst. De openingstijden zijn mor gen van 10 tot 21 uur en zon dag van 10 tot 19 uur. vrouwen Duigen zien dit weekeinde in Rotterdam over het groene laken tijdens de landag voor damesteams. die zich indertijd heeft sterk gemaakt voor het oprichten van de VU. DOODSTRAF De afdeling Tilburg van Amnesty Intèrna- tional en het Volkenkundig Museum hebben samen een tentoonstelling georganiseerd in het kader van de grote ac tie van Al tegen de doodstraf. Vanaf aanstaande donderdag tot en met 9 november is de tentoonstelling in het museum te zien. Op werkdagen van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. In het weekein de van 14.00 tot 17.00 uur. OUDE AUTO'S Wie zondag naar de Herfstflora in Laren gaat, kan gelijk een wedstrijd voor oude automobielen „meepikken". Om 11.00 uur starten de oldtimers op het kermisterrein Zevenend. De wagens kunnen bovendien tussen 14.00 en 16.00 uur worden bezichtigd. VROUWEN BILJARTEN In Rotterdam wordt zondag de Nationale Landdag voor da mesteams biljarten gehouden. Zes teams zullen elkaar, onder leiding van de Koninklijke Ne derlandse Biljartbond het kampioenschap betwisten. Do wedstrijden worden gehouden in het grote biljartcentrum aan het Weena 215-219 en begin nen om 11 uur 's morgens. Go Zuinig. Een Honda Civic loopt op gewone benzine en is nog 'ei extra zuinia door z'n vijfde versnelling. De Civic laat zich, net als alle Honda's trouwens rap ombouwen op LPG en loopt daar vlekkeloos op. Komen we bij het onderhoud: kleine beurt na 12.000 km. Grote na 24.000. Dat is, voor de meesten, hoog uit één keer per jaar. Dat is zuinig. is een middenklasse-wagen met heel veel topklasse, maar na: AM/FM radio', achterwitverwarming kontrole- lampjes voor alle belangrijke funkties. Verder een onfwase- mingssysteem voorde zijruiten, een neerldapbare achterbank voor heel veel laadruimte, halogeen koplampen en toerenteller. niet in de Economy-uitvoering. Komfortabel. In de verrassend ruime Civic vindt u alles onder handbereik. Buitengeluid houdt de Civic ook echt buiten, motorgeluid krijgt binnen bijna geen kans. De stoelen van de Civic zitten perfekt en u kunt kiezen tussen een 3-deurs en een 5-deurs uitvoering. Als u liever niet schakelt is er natuurlijk de Hondamatic, nu ook met overdrive. Veilig. Daar gaat-ie: gescheiden remsysteem met bekrachtiging. Kooikonstruktie, kreukelzönes voor en achter, dubbelbeveiligde stuurkolom. Doorzijn staalgordel-radiaalbanden heeft de Civic extra grip weg. Noemen we nog de onafhankelijke wielophanging en voorwielaandrijving. Civic al vanaf f .1,1. a. Honda Accord 3-deurs vanaf f16.995,-, Accord Sedan variaff 18.595^^^^^ frefude vanaf f18.795,-. Prijzen incl. B.T.W.excl. f268,- afleveringskosten. HOIVDA. Nederland, Divisie Honda Benelux N.V., Nikkelstroat 17,2984 AM Ridderkerk, telefoon 01804-23333, telex 20147.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 8