T2 Leiderdorps meisje fietste met vriendin ruim 6000 kilometer door Scandinavië Ziekenomroep St- Elisabeth tien jaar in de ether Totstandkoming centrale post ambulancevervoer roept nog problemen op UNA 4— TAD/REG 10 LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 OKTOBER 1980 PAGINA 5 els S let zie ie Fei Hah le-dor; vordei erkee Bewo in d ftelijl de vei immis en mi In de Seplei atrege reacti e brie li da oud en ge ssitua bren Wet oorzit de be rigou Er kan heel wat gebeuren, als je je zinnen hebt gezet op een flinke fietstocht. Dat hebben die Antonet en Anneke maar weer eens bewezen. Het vriendinnenstel peddelde, te beginnen in mei, even naar de Noordkaap, alsof het niets was. Gewoon om stil van te worden, als je die verhalen hoort. Nou heb ik zo'n verhaal gehoord en het was Anneke die het vertelde. Anneke van Rossum (23) komt uit Leiderdorp. Ze is nu bezig aan haar laatste jaar „publiciteitsvorming" op de kunstacademie in Utrecht. Vriendin Antonet (21) is een Brabantse en werkt bij een Utrechts reisbureau. Al een tijd geleden stond het voor die twee vast, dat ze een redelijk fietstochtje wilden gaan maken. Anneke wilde aanvankelijk Amerika van oost naar west doorfietsen en Antonet, ook niet mis, koos voor Israël. Dan maar meteen heel wat anders en de jongedames besloten, naar het noorden te gaan. Voor Anneke zou het haar vierde tocht worden en tegen Antonet zei iedereen, dat ze het niet zou halen omdat het haar eerste fietstocht was. Een te gekke tocht ook, oordeelde men, want het was daar veel te koud en te woest en er zouden te veel muggen zijn. De twee lieten zich niet van de wijs brengen en zetten door: Antonet met drie maanden onbetaald verlof van haar baas en Anneke met drie maanden vakantie. Het eerste traject begon rustig, op 20 mei: met de fietsen op de trein naar Flensburg, aan de Duits- Deense grens. Twee weken Denemarken werden gebruikt als een trainingsperiode en er werd een flinke kanotocht gemaakt. Op 4 juni kwam het tweetal in Kristiansand, Zuid-Noorwegen, aan, waar het 28 graden C. was. Anneke: „Dat temperatuurtje hebben we vijf weken gehouden en de muggen kwamen meteen al op c af. Voordat we ons konden insmeren met anti- muggenspul hadden ze ons al flink te pakken gehad. Enfin, de route ging langs prachtige meren, over stille wegen en geen mens te zien, over hoge bergen (als bij de volgende bocht de top nog niet is, stap ik af, dachten we telkens, maar je trapt door en als je dan eindelijk zwetend boven komt, ben je trots op jezelf omdat je het toch maar weer gehaald hebt). Op naar Oslo, waar we de eerste etappe afsloten op 10 juni, met 800 kilometer al in de benen". De eerste pech. Anneke werd door een auto met caravan van de weg afgereden. Dokter, ziekenhuis, röntgenfoto's; van binnen niets ernstigs, maar aan de buitenkant zat ze vol schrammen, wonden, bulten en een dik oog. Naar later bleek had ze ook nog drie gekneusde ribben door die Noor opgelopen en daar bleef ze zes weken lang last van houden. Na een paar rustdagen fietsten Anneke en Antonet verder, richting Trondheim, via kleine weggetjes zonder asfalt maar met een wegdek dat uit zand en olie bestond. „Niet zo'n ramp als het droog is, maar die nauwelijks onderhouden wegen zaten vol kuilen en gaten en daar maakten we dan en slalom omheen. Gevolg: onze eerste lekke band en een flinke deuk in mijn velg waardoor m'n remmen aanliepen. We wisten dat er in Noorwegen maar heel weinig fietsenmakers waren en we hadden op dit soort pech gerekend, dus met een grote tang werd de deuk eruit geslagen en de spaken werden opnieuw gespannen". Anneke van Rossum zuchtte er niet eens meer van, merkte ik. Het was nog maar het begin. Verder ging het, door een landschap dat bleef boeien, van lief en landelijk tot zeer ruig en w.oest. En de meisjes maar fietsen, op hun „iets zwaarder uitgevoerde" racefietsen met zwaar- profiel achterbanden (in het geheel slechts vier lekke banden en vier buitenbanden) en ieder ongeveer 14 kilo bagage. Meestal slapen in hun tentje ergens langs een riviertje of aan een meertje en een enkele keer op een camping campings liggen daar te ver van elkaar om dat in één dag te kunnen fietsen. Na Trondheim (1400 km) weer flink wat bergen voor de boeg en om de 20 of 30 kilometer een bootje nemen Anneke en Antonet tegen elkaar: hier komen we een keer terug. Op een gegeven moment de poolcirkel over. Anneke van Rossum: „We hadden een slechte dag gekozen; wel droog, maar een temperatuur van 6 graden, en om dan in een racebroek een hoogvlakte over te gaan is niet aan te raden. De Clcirkel ligt op 700 meter gte en we moesten 20 km. klimmen om daar bovenop te komen. Met een felle noordenwind en sneeuw rondom ons gingen we erover. Toen we daarna 30 km. moesten dalen, kregen we het zo koud dat we zaten te klappertanden op de fiets. Dan is het erg fijn als je zo gauw mogelijk in de slaapzak kunt kruipen om weer een beetje warm te worden". De twee meisjes namen een omweg om de Saltstromen te gaan zien, „de snelst opkomende vloed in de hele wereld, omdat het water door een engte in een fjord geperst moet worden. Bij Bodö namen we de boot, een echte oude boot die rook naar boenwas en ingericht was met veel pluche, naar de Lofoten en Vesteralen, de eilandengroep bij Narvik. En nog steeds bloedheet, niet te geloven. De natuur was zo schitterend dat we het wat rustig aan gingen doen, zo'n 60 km. per dag, en 's middags lekker liggen zonnen. Maar dan waren er de hordes muggen die je aanvielen en opvraten. En dan de horzels die ons het leven zuur gingen makend. Het best kon je op een steen in het water gaan zitten, maar fijn bijbruinen is andere In Narvik hadden ze er 2600 km. opzitten. Met de trein naar het Zweedse Kiruna, omdat er geen weg heenging. Door Zweden en Finland op weg naar de Noordkaap, gewapend met een mijnwerkerehelm uit de grootste ertsmijn var^ Europa als souvenir. En met de muggen op de hielen. „Immers, Lapland", vertelt Anneke, toch wel ontzag stem, „Lapland is hèt muggencentrum, en soms moesten we met muskietengaas om ons hoofd koken en lagen we om 7 uur al in ons tentje omdat het buiten zwart zag van de muggen. Met ademen zoog je ze gewoon mee naar binnen. Intussen was de temperatuur flink gedaald, tot zowat 5 graden; ook overdag, en de koude noordenwind maakte dat we rillend wensten dat we wanten meegenomen hadden. Op 15 juli, hartje zomer, kwamen we na 3200 km. aan de Noordkaap, het noordelijkste puntje van de bewoonde wereld, een raar gevoel en een fantastische ervaring Anneke en Antonet waren intussen dermate aan het fietsen verslaafd geraakt, dat ze voor honderd Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag ménsen tegen Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen, Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. nriwi? kilometer meer of minder niet meer terugdeinsden en op Kirkenes aan de Sowjet- grens afstevenden. Daar waren ze op 20 juli en 3500 km. van huis af. Nog even proberen een visum voor Rusland te krijgen, r vlieger ging niet op" die Anneke is daar nog verwonderd over, maar ze moet wel begrijpen, dat de Sowjets ter plekke de meest intensieve en geheime militaire activiteiten ondernemen die voor westeree ogen niet geschikt zijn. Goed (of niet goed), maar ze reden toen Finland binnen: 140 km. langs het fantastische Inarimeer over de slechtste weg van heel Scandinavië, met bergen, kuilen, zand, grint en keien. De Noordkaap; dat spreekt voor zich, meenden Anneke en Antonet, toen ze voor het bord stonden, In een grandioze verlatenheid aan de rand van de wereld.. Soms hele stukken lopen, vanwege het mulle zand. En weer eventjes zomaar 28 graden. Het leek niet normaal meer. Om dan je fiets met 14 kg. bagage naar boven te zeulen is geen pretje Op 26 juli voor de tweede keer de poolcirkel over, na 4000 km. fietsen. „Onze conditie was door het bergen fietsen best geworden en we snelden als gekken door Finland, dat veel minder bergen heeft dan Noorwegen. Soms hadden we 's middags om 3 uur al 130 kilometer gefietst. 10 Augustus waren we in Helsinki: 5200 km. gefietst. Helsinki is een heel leuke stad, maar nog niets vergeleken met Stockholm, waar we enkele dagen later de boot heen namen. Zo'n geweldige stad hadden we nog nooit gezien: zo mooi, groots, vriendelijk, helder, enfin noem maar op Aangezien we al drie maanden geen echte winkels meer hadden gezien, keken we hier onze ogen uit Na vijf dagen Abba- hoofdstad bereikten Anneke en Antonet op 22 augustus de Deense hoofdstad Kopenhagen. Na al die geweldigheden van Stockholm besteedde Anneke in haar verslag geen woord aan Kopenhagen, dat minstens zo fantastisch en uitzonderlijk is als de stenen trots van Zweden. Ze hadden toen 6036 km. in de ervaren benen zitten. Toen vonden de vriendinnen het welletjes en namen op 30 augustus de trein terug naar Nederland. Terug in het milieu. Maar zo voldaan als wat Vermoeid, maar dankbaar. En Anneke heeft nog steeds heel veel goeie woorden over voor de mensen in Scandinavë en dan moet ik haar bijvallen, al zijn mijn noordse ervaringen tot stand gekomen via auto-matische uitstapjes in een gebied waar de Noordkaap nog een sprookje is en de midzomernachtzon een verre idylle. Ook die nachtelijke zon moet Anneke en Antonet laag boven de horizon beschenen hebben. Maar toen lagen ze, waarschijnlijk moe gefietst, te slapen. Anneke repte er in elk geval niet van. „Maar die mensen in Scandinavië zijn ontzettend aardig en gastvrij. Vaak gebeurde het, dat ze ons spontaan in hun huis uitnodigden voor een kop koffie en vaak aten we met die mensen mee, konden in huis slapen in een bed. Ze deelden alles met ons, hoe arm ze ook soms zijn, en van een vergoeding was geen sprake. We maakten ons verstaanbaar door tekeningetjes op de rand van de krant en door onze handen en voeten te gebruiken, vooral in Finland. Als ze weten, dat ej uit Hólland komt, is alles helemaal okee. Op de Noordkaap kwamen we twee Stockholmse meisjes op de motor tegen. Ze nodigden ons uit in Stockholm aan te komen. Daar hebben we toen vijf nachten geslapen en we kregen de sleutel van hun appartement mee. En dat was geen uitzondering; dit soort dingen gebeurde aan de lopende band. Ongelooflijk Anneke en Antonet, die volgend jaar uiteraard weer op de fiets springen, zijn weer thuis. En ze weten nu, wat je nodig hebt om dergelijke ondernemingen op touw te zetten: een flinke dosis moed, uithoudingsvermogen, fietskennis wat reparaties betreft, een fototoestel, een racebroek met zeem en een regenjack: „is het niet voor de regen dan is het wel de wind waartegen je je moet wapenen". Anneke van Rossum en routinière geworden Antonet van Bommel weten er alles van. Daar moet je je petje diep voor afnemen, vind ik. LEIDEN ONDERTROUWD: I. E. Poelman en E. i. M. Overdevest, A. H. Siebert en G. Trouerbach, J. V. E. E. Aubry en A. [Rlezebos. J. Rusman en E. M. Jeus- ',_C. L. P. Stikkelorum en L. Visser, i Raalte en E. S. Mulder, J. Boom en W. M. Hoogeveen. R. ïn M. E. C. Bosch. J. J. H. i J. Noppe, R. P. J. Ooslburg en M. J't Hoff. Jacob z van J. van der Plas en jj. Kromhout, Diana Renata d van C. ?lfj. Hoogenboom en H. M. Tjoelker. Sandra Cornelia d van J. Kuijt en S. ""nlc, Mariska Greta Maria d van Giesbergen en M. E. M. van den amlBurg, Chrlsta Thea Dora Margaretha n A. Hillebrand en T. D. M. Tls- Johannes Hendrlcus Maria z fnvan L. M. Duivenvoorde en H. C. H. J. atfvan der Drift, Margrietje d van H. S. van der Zee en M. J. A. Berk- !rJhout, Vincent z van P. Ouwerkerk en G. E. Regeer, Teunis z van H. Guijt en A. de Jong, Patrick z van P. A. Ouds hoorn en H. A. Remmelzwaan, Maya I Saira Roslta d van D. J. de Vries en G. Abdulla, Klasina Lisette d van W. J. Piket en L 1'Amie, Dragan z van Z. Horvat en O. Cosic, Martine Agnes d i C. la Lau en L. A. Duiverman, Mark z van R. C. A. Verstraeten en P. iIJNH Kulk. Edwinus Jacobus z van J. Vliegenthart en M. J. Schipper, Nata- scha d van L. C. C. Volkers en D. Vlieland, Martje Christina is(Jacobs. Jan-Pieter z van P. Boot en F. J. P. M. van Rooden, Amber d van W. T. Pompe en C. M. Verhaar, Carel - Jong, Jo- kaa J A. C. Rijper e hannes Adrianus Maria z Schrama en A. M. E. v: Raymond Jordie z van J 25 mrt. 1911, echtg. van J. Broëke- ma; J. N. van der Geest. geb. 2 jan. 1917 man; N. A. van Zandwijk, geb. 23 juli 1966 dochter; J. Ouwersloot, glïij geb. 9 okt. 1909, echtg. van J. T. aanfPommer; S. den Os. geb. 25 jan. 1897 man; H 1915 man; M. C. 1906, geh. gew. m. A. Pronk; K. B. Krijger, geb. 16 jan. 1905. geh gew. m. M. Vink; M. A. H. Starren- er burg, geb. 8 juni 1902 man; A. A. 'Blom. Aanen. geb. 25 juli 'Blom, geb. 14 mrt. 1899, geh. gew. A. H. van der Vooren; C. Varkevis- geb. 20 dec. 1897 man; J. van Soest, geb. 20 dec. 1946, geh. gew. m. J. Klootwijk; A. Scheffer, geb. 21 Jan. 1906 man; D. Perekalin, geb. 13 LEIDERDORP De zie kenomroep Radio 0-3-0 van het St-Elisabeth Zie kenhuis in Leiderdorp bestaat tien jaar. Radio 0-3-0 werd opgericht op 3 oktober 1970 naar aan leiding van het Drie Ok toberfeest en dankt daar ook zijn naam aan, want de combinatie „0-3-0" staat voor „Opgericht 3 Oktober". De ziekenomroep groeide 'in tien jaar tijd uit van een hand vol apparaten bediend door een paar mensen in een ach teraf kamertje tot een vol waardige studio met dertig medewerkers die een pro gramma van 24 uur per week verzorgen. Toen Radio 3=-0-3 in 1970 werd opgericht stond het St-Elisa- bethziekenhuis nog aan de Hooigracht in Leiden. De di recte aanleiding tot de oprich ting van de ziekenomroep was een gesprek tussen de patiënte Petra Jacobs en een mede werkster van de welfare, Cla ra Sikking, die bespraken wat er kon worden georganiseerd voor de patiënten op de dag van de viering van Leidens Ontzet. De collega's van het Academisch Ziekenhuis Lei den waren bereid een paar banden met reportages af te staan, maar eerst moest wor den onderzocht of het tech nisch mogelijk was deze repor tages naar de patiënten door te seinen. Bij de technische dienst van het ziekenhuis trof fen de twee dames de electri- cien Kees van der Hulst, die dusdanig enthousiast werd over het idee dat dezelfde dag nog het idee werd geboren om een eigen ziekenomroep op te richten. Tien dagen later ging de eerste uitzending de lucht in vanuit een klein kamertje naast de hoofdingang dat on der meer dienst deed als radio- kamer. Met het weinige aan wezige en veel eigen materiaal werd begonnen met een ver- zoekplatenprogramma van an derhalf uur dat éénmaal in de v/eek werd uitgezonden. Lang- medewerkere zich uit. Verhuizing In de maand december van het jaar 1972 verhuisde het St- Elisabethziekenhuis naar Lei derdorp. Daar kwam in de kelder een veel ruimere studio beschikbaar. Aanvankelijk bleef het echter „afzien" voor de medewerkers van Radio 3- 0-3 omdat de studio nog vol stond met opgeslagen materia len en men verder onder „moerasachtige" omstandighe den te werk moest gaan met een vloer die vol stond met plassen en wanden vol met stemmig meezoemende mug gen. Met pijn en moeite werd nog even een keretuitzending in elkaar gedraaid en daarna bleef het een tijdlang stil in de studio. Er volgde een periode van improviseren en tenslotte kon dan in november 1974 een compleet ingerichte studio in gebruik worden genomen, op gebouwd door de technische dienst en de eigen niet betaal de medewerkers. De burge meester van Leiderdorp, de heer M.A. van der Have was er dan ook als de kippen bij om dit werkstuk officiëel te openen. Ieder jaar werden apparatuur en materiaal dankzij de steun van de directie wat uitgebreid en de studio is nu, in 1980 uit gegroeid tot een professioneel apparaat waar het materiaal inmiddels driehoog staat opge stapeld. Het huidige jasje be gint alweer aardig te knellen. De grootste wens van de me dewerkers is om te verhuizen naar de verpleegafdelingen zo dat de patiënten nog meer bij de programma's kunnen wor den betrokken. Radio „0-3-0" heeft zich ten doel gesteld om IxCCeptie de gedwongen verblijfstoes- tand voor de patiënten wat te veraangenamen. De zendtijd van 24 uur per week die via het kanaal vier van de huisra dio de patiënten bereikt omvat verzoekplaten en kinderpro gramma's, geestelijke en klas sieke muziek, jazz en popmu ziek, eigen reportages en nog veel meer. Het tienjarig jubileum van de ziekenomroep wordt gevierd op zaterdag 11 oktober in het restaurant van het zieken huis. De receptie wordt ge houden van 15.00 tot 17.00 .uur en alle belangstellenden zijn van harte welkom. Te vens wordt op deze dag een open huis gehouden zodat ook de studio in groepjes kan worden bekeken. Voor de patiënten wordt er op zondag 12 oktober nog een speciaal feestelijk programma vanuit het restaurant georganiseerd en ook aan de kinderafdeling is gedacht. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Het bestuur en ambulancevervoerders gebroederlijk bijeen. LEIDEN Vooruitgang in de uitvoering van de centrale post ambulancevervoer is voorlopig niet te bespeuren. De bestuurlijke basis van de centrale post is weliswaar aan wezig, maar concrete resultaten blijven uit. Met name het vraagstuk van de kostenver deling is een groot struikelblok. Het eind augustus geïnstalleerde algemeen bestuur kwam gisteren bijeen om informatie over de stand van zaken uit te wisselen. De wet Ambulancevervoer gebiedt gemeenten en particuliere ambulancevervoerdere tot sa menwerking. Aanvankelijk stuitte de wet op nogal wat problemen vanuit de particuliere vervoerswereld, omdat deze vervoerders hun zelfstandigheid zagen vervliegen. Toch moet een compromis worden gevonden. De proble men, die aangepakt moeten worden, zijn niet gering. De prille basis is inmiddels gelegd door dat er een algemeen bestuur is gekozen. „Ge lukkig heeft de gemeente Leiden het opge bracht om wat betreft bepaalde punten van me ning te veranderen," aldus mr. M. Teekens jr., de vertegenwoordiger van de particuliere am bulancevervoerdere. Wat betreft de kostenver deling houdt de gemeente echter voet bij stuk. Volgens de overheid moeten de ziekenfondsen en ziektekostenverzekeraars de kosten voor hun rekening nemen. Als de fondsen daar ech ter niet toe in staat zijn, kan een deel van de last afgeschoven worden aan de gemeente, die op haar beurt een beroep op de vervoerders zal doen. „De gemeente moet een vergoeding van de ziekenfondsen krijgen en de ambulancever voerdere moeten de kosten, die zij door de ge meente voorgeschoteld krijgen op hun beurt met de ziekenfondsen verrekenen," aldus Teekens, die voorts van mening was, dat de ambulancevervoerdere en de gemeente elkaar niet langer de 'Zwarte Piet' moeten toespelen. „Die hoort thuis bij de ziekenfondsen," zo. meende Teekens. Dit plan stuit ongetwijfeld op grote tegenstand vanuit de ziekenfondsen. Het is dan aan de rechter om uit te maken wie in het gelijk wordt gesteld. Voorts zei Teekens aan welke eisen voldaan moet worden om tot een goede samenwerking te komen: Het marktaandeel van de particulie re vervoerders ten opzichte van de GG- en GD moet gerespecteerd worden; de gemeentelijke en particuliere vervoerders moeten over eén kam worden geschoren, buiten de centrale post om moet van geen kant invloed worden uitge oefend; de directie moet onafhankelijk en on partijdig zijn en het bestuur mag geen 'carte blanche' krijgen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5