eidsche wolspinnerij luit haar poorten Start drie oktober-feest zonder problemen Leidenaar Sop de bres 7jvoor 'Purperkop' Gemeente mag pand aan Yollenhovenplein vorderen LEIDSESPAARBANK 5 agIC TAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 OKTOBER 1980 PAGINA 3 EDWONGEN ONTSLAGEN DOOR VERHUIZING NAAR VEENENDAAL )UtFilnf ervolg Van voorPagina) LEIDEN De vestiging van de De Leidse Wolspinnerij BV aan le Zoeterwoudseweg 3 in Lei den wordt gesloten. De vesti- ing wordt binnenkort overge- laatst naar Veenendaal, waar n ander onderdeel van het be- ijf reeds gevestigd is. Een leel van de 56 werknemers van e Leidse vestiging zal wellicht unnen meeverhuizen naar Gel- erland. De meeste werknemers afstaat ontslag te wachten. Het acSersoneel is over de sluiting an de Leidse vestiging nog iet officieel ingelicht. De Leid- he Wolspinnerij BV is produ- jcent van Neveda wol. directie van het concern heeft besloten de hoofdvestiging in Leiden te sluiten en de pro- jduktie daarvan over te brengen naar Veenen- i door centralisatie een beter bedrijfsre sultaat te behalen. In Veenendaal werken ruim Il50 mensen. In de Veenendaalse vestiging van pet wolconcern worden handbreigarens en ta- jpijtgarens geproduceerd. Directeur Hendriks i het Veenendaalse bedrijf verwacht zelf t zo veel van de samenvoeging. „Het is meer administratieve samenvoeging en het zal voor ons hoogstens tot gevolg hebben dat er misschien twintig mensen bij komen. De pro- duktie zal wel worden uitgebreid, daartoe zijn inmiddels een aantal nieuwe investeringen ge daan". De heer A.Evers, districtsbestuurder van de In dustriebond CNV is minder te spreken over de voorgenomen samenvoeging. „Voor mij is dit een volstrekt onbegrijpelijke zaak", zo liet hij gisteren weten. „We hebben de laatste tijd op een uitstekende wijze met de fabrieksvertegen- woordiging in Veenendaal onderhandeld. We hebben diverse integratiegesprekken gevoerd die uiteindelijk hebben geleid tot verbetering van de werkomstandigheden". Woedend is de vakbondsbestuurder over het feit dat hij „op straat" heeft moeten horen van de verplaatsing van het Leidse concern naar Veenendaal. „Tijdens al onze gesprekken is er met geen woord over gerept en dat vind ik een hoogst bedenkelijke zaak. Ik voel mij er be hoorlijk door gegrepen", aldus Evers, die ook de belangen van de vakbondsleden in Leiden behartigt. Directeur Hendriks van de Veenendaalse vesti ging zegt zelf ook pas afgelopen ipaandag van de voorgenomen overplaatsing te hebben ge hoord. Zodat het volgens hem niet zo verwon derlijk is dat tijdens de diverse onderhande lingsronden niet ter sprake is gebracht. Concerndirecteur Van Ingen weigerde gister middag commentaar te geven op de op handen zijnde overplaatsing van het Leidse bedrijf naar Veenendaal. „We zullen eerst ons eigen perso neel over deze zaak moeten inlichten. In de tweede helft van de volgende week zullen we' met officiële mededelingen naar buiten ko men", zo liet hij weten. Ook over eventuele ontslagen die in Leiden zullen vallen, wilde hij zich niet uitlaten. De Leidsche Wolspinnerij aan de Zoeterwoudseweg. i30 [Raadsvragen «ir. lover woon- ^Jvergunningen aa9*Willemshof je ,sus'LEIDEN Het PPK raadslid de heer F. van ju. a Oosten heeft het college linde van burgemeester en wethouders vragen ge steld over de toezegging 710|iie de gemeente Leiden (volgens de firma 'Het iHollands Huys' gedaan 'ieeft over het mogelijk verstrekken van woon vergunningen aan toe- omstige bewoners van de huisjes in het Wil- llemshofje. De heer Van Oosten trof in universitaire weekblad 'Mare' een advertentie aan de firma die hem enigs vreemd voor kwam. In die advertentie stond onder de kop 'Ook voor studenten': „Doordat deze woningen uit- jsluitend geschikt zijn voor be- woning door één of twee per sonen kunnen wij na overleg met de gemeente stellen, dat ua-Eide kans op een woonvergun- ning praktisch 100 procent is. Het raadslid vraagt net college of het juist is ddt er toezeggin gen gedaan zijn door de ge meente aan de firma over het verstrekken van woonvergun ningen aan mensen die daar volgens de huidige regeling woonruimteverdeling niet aanmerking komen eens is „dat het feit dat een woning klein is, geen reden is af te wijken van 'l de regeling woonruimteverde ling. Tenslotte vraagt hij het college of de advertentie cor rect gesteld is. I LEIDEN De heer K. Kort af mulder van het Zoölogisch J Laboratorium Leiden wil la[proberen door het opzetten ;eJ van een kwekerij de vis soort 'Purperkop' van uit sterving te behoeden. Omdat deze vis in Sri Lanka voor komt, wil hij ondersteuning van het Ministerie van Ont wikkelingssamenwerking voor zijn plannen. Het PvdA Tweede kamerlid De Graaf heeft de minister van Ontwikkelingssamenwer- 1 j king vragen gesteld over deze tr<* vissoort met als doel subsidie voor dit projekt los te krijgen. C(fln zijn artikel in 'Het Aquari- um' betoogd de heer Kortmul- rl der dat de purperkop met uit- K" sterving wordt bedreigd door de handel die er in Europa mee gedreven wordt. Deze Ip'i kwekerij is ook bedoeld om ,l!,f andere vissoorten te bescher- pien. T LEIDEN De gemeente Leiden te vanochtend bekend gemaakt De eigenaresse van de woning, me vrouw M.J. van Hagen-Jansen, die het pand zonder vergunning als be drijfsruimte heeft ingericht, ging bij de Raad tegen de gemeentelijke plannen in beroep. Behalve het pand Vollenhovenplein 23 is zij in het be zit van de panden nummer 13 en 14, die als woonruimte dienst doen. De gemeente is tegen kantoorbestem ming van het derde pand en vindt derhalve, dat het bewoond moet wor den. De huidige huisvestingsproble matiek gebiedt dat, aldus de gemeen te. Sinds 1976 heeft de familie Van Hagen het pand Vollenhovenplein 23 als kan toorruimte in gebruik. „U hebt drie flats in gebruik, terwijl u slechts twee vergunningen hebt. Dat kan natuurlijk niet met een weigering in uw zak," al dus staatsraad dr M. Troostwijk tijdens de behandeling van het beroepschrift. Mevrouw Van Hage zei te hebben ver trouwd op toezeggingen van een amb tenaar. Volgens haar zou een functio naris haar telefonisch de toezegging hebben gedaan, dat er mogelijkheden voor een vergunning waren. „Maar vindt u niet, dat u een enorm risico hebt genomen," wilde de staatsraad we ten. Raadsman F. van Schaik meende, dat zijn cliënte vertrouwde op vage toe zeggingen van een gemeentefunctiona ris. Gemeentevertegenwoordiger J. Me melink geloofde niet, dat iemand der gelijke toezeggingen zou hebben ge daan. De appelante beschuldigde de ge meente ervan in strijd met het zorgvul digheidsbeginsel te hebben gehandeld omdat de gemeente haar nooit de mo gelijkheid zou hebben geboden haar si tuatie toe te lichten. Memelink had echter bewijsmateriaal, dat mevrouw Van Hagen tegensprak. „Door vorde ring van de woning, wordt de bedrijfs voering niet ernstig in gevaar gebracht. In verband met de woningnood moet de woonruimte bewoond worden. We hebben tot vordering beslist, om te ko men tot doelmatige verdeling van wo ningen. Ik zie geen' reden om van ons standpunt af te wijken, omdat een hulpbehoevend gezin te kennen heeft gegeven de woning graag te betrek ken," aldus Memelink. Volgende week wordt de woning gevorderd. De eigena resse ontvangt een maandelijkse huur- TAPTOE GROTER DAN OOIT LEIDEN De Taptoe is zonder noemenswaardige problemen verlopen. Rellen zoals vorig jaar, deden zich gisteravond niet voor. De kilometers lange stoet ge vormd door 23 muziekvere nigingen en ruim 50 sport verenigingen kon zich onge- Leidse centrum. De belang stelling was dit jaar min stens zo groot als voorheen. Zoals elk jaar werd de Taptoe gehouden om hulde te bren gen aan de nagedachtenis van P.A. van der Werf, Prins Wil lem van Oranje, Jan van Hout, Jan van der Does en Louis de Boisot; de grote man nen van 1574. Er werden kransen gelegd bij het stand beeld van Van der Werf en bij het Jan van Hout-monu ment in het Plantsoen, waar bij de deelnemende muziek korpsen hun vaandels en vlaggen neigden. De Taptoe was dit jaar kleurijker en uit bundiger dan ooit. De leden van de muziekverenigingen zorgen voor veel vrolijk la waai door met enorm veel en thousiasme op hun trommels te slaan en hun trompetten te laten schetteren. De vele fak kels, lampions en zwaailich ten verlichtten dit alles als vanouds. Eén van de deelne mende verenigingen presteer de het om met een kampvuur op een draagbaar mee te lo pen in de stoet. Als laatste on derdeel van de Taptoe speelde het Drum-, Pijper-, en Trom petterkorps 'K en G' onder grote belangstelling een volle dige taptoe op het Stadhuis plein. Ereburger Ter afsluiting van de taptoe werd gisteravond door burge meester Goekoop de erepen ning van de gemeente Leiden uitgereikt aan de heer P.F.S. Biegstraaten, voorzitter van de Sportstichting Leiden. Deze onderscheiding werd voor het eerst in 1927 uitge reikt aan de toenmalige direc- De heer P.F.S. Biegstraaten ontvangt van burgemeester Goekoop de erepenning van de gemeente Leiden teut van Gemeentewerken ir. G.L. Driessen. De heer Bieg- straten is Leidenaar van ge boorte en momenteel voorzit ter van de Sportstichting Lei den. De gemeente heeft hem toegekend, vanwege zijn inge spanningen voor de belangen van de Leidse sportgemeen- schap. Burgemeester Goe koop: „Hij heeft in deze vee leisende functies steeds in woord en daad en vaak op niet mis te verstane wijze geij verd voor de belangen van in- dividule verenigingen en voor de sportbeoefening in het al gemeen." Het college is ook van mening dat onder het be wind van de heer Biegstraat en een groot aantal zaken op sportgebied in Leiden is ge realiseerd. De heer Biegstraat en vertelde dat hij zeer ver rast was, toen hem verteld werd dat hij de de erepenning zou krijgen: „Zelfs in mijn stoutste dromen is deze onder scheiding nooit voorgeko- Lunapark Haring en wittebrood, ook vanmorgen weer een traditioneel genoegen. Als een onderdeel van de 3 October feesten staat er ook dit jaar weer een lunapark op het terrein rond Molen de Valk. Het lunapark is van daag nog tot 24.00 uur geo pend. Meer dan 100 attracties staan dit jaar opgesteld. De prijzen zijn hoog. Een ritje in een botsautootje kost al twee gulden, de achtbaan vier gul den. De belangstelling was gisteravond al enorm. Vanmorgen werd het traditio nele gerecht van haring en wittebrood door ongeveer 17.000 mensen, onder wie burgemeester Goekoop en de Japanse ambassadeur, als ont bijt genuttigd. De eerste hon- gerigen meldden zich al vroeg terwijl het Eerste Leidse Jeugdorkest en Drumband De Burcht' voor de muzikale begeleiding zorgden. Promotie Imke de Pater Is gisteren cum laude gepromoveerd tot doctor in de Wiskunde en Natuurwetenschappen. Haar proefschrift betrof onderzoek over de atmosfeer en magnetosfeer van de planeet Jupiter. Hierbij maakte zij gebruik van gegevens die verzameld zijn door de ruimteschepen Pioneer en Voyager. Volgens haar pro moter prof. dr. H. van der Laan is door dit onderzoek het Jupiteronderzoek op een hoger plan gebracht' „Het betekent een belangrijke aanvulling op het onderzoek van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart (NASA)." Bij haar onderzoek heeft Imke de Pa ter gebruik gemaakt van de radiotelescoop in Wester- bork. Cursus schilderkunst De Volksuniversiteit K&O houdt onder de de titel 'Minia tuurschilderkunst en Vlaamsè Primitieven' een cursus over de schilderkunst in de Nederlanden tussen 1350 en 1500. Deze periode is met name interessant, omdat Jan van Eek omstreeks 1420 de schilderkunst met zijn verfijnde schilderijen nieuw leven inblies. Tijdens de cursus zal ge bruik gemaakt worden van dia 's. De cursus, die negen vrij dagochtenden omvat, begint vrijdag 10 oktober en duurt van 9.15 uur tot 11.15 uur. Belangstellenden kunnen zich wenden tot K&O aan de Oude Vest 45 (telefoonnummer 141141.) Dreimadelhaus Het Leids Operette- en Instrumentaal Muziekgezel schap Crescendo voert op vrijdag 10 en zaterdag 11 ok tober „Das Dreimadelhaus" ten tonele. Het is een zang spel in drie bedrijven van Franz Schubert-Berté. Het orkest staat onder leiding van W. van Strien en de re gie is in handen van Maup Bakvis. Das Dreimadel haus is een muzikale klucht waarin Franz Schubert als rokkenjager optreedt en tussen de bedrijven door ook nog prachtige muziek maakt Kaarten zijn ver krijgbaar bij de voorzitter van Crescendo, Herensingel 20, telefoon 142313; de secretaresse, Herensingel 20, tele foon 311563 of de penningmeester, Druivenstraat 45, te lefoon 767223. De kaarten kosten op vrijdag 6,- en op zaterdag f 7,50. Aanvang beide voorstellingen 20.00 Cursussen voor de vrouw K&O-Oegstgeest heeft een speciaal pakket de vrouw samengesteld. Het pakket omvat vie. 'Niet alleen het huishouden met aan dacht voor onder meer bloemschikken, spreekvaardigheid en voedingsleer. 'Ik en mijn mening', is de tweede cursus. Bij deze cursus staat de eigen meningsvorming centraal. De derde cursus onder de titil 'Klusjes in huis' spreekt vqor zichzelf. Ten slotte de cursus 'Bewegingsleer' met als doel de vrouw meer zelfvertrouwen bij te brengen. Laatst genoemde cur sus wordt gegeven in gebouw 'Taberna', de andere drie in 'Het Drieluik'. Het K&O heeft ook twee lezingen voor de vrouw op het programma staan. De eerste op 9 oktober om 20.15 over wat er anno 1980 bij de wet geregeld is op het gebied van onder meer huwelijk, samenwonen en ouderlij ke macht. De tweede lezing op 6 november eveneens om 20.15 uur houdt zich bezig met belastingen, waarbij de al dan niet gelijke fiscale behandeling van de werkende vrouw en de werkende man centraal zal staan. Inlichtin gen bij K&O, Oude Vest 45 in Leiden, telefoonnummers 141141 en 141200 of in 'Het Drieluik van 9.00 uur tot 11.00 uur, telefoonnummer 155868. Terugkijkend Onder het motto 'Terugkijkend naar het verleden' wordt zondag 12 oktober om elf uur in de Herensingelkerk een eucharistieviering gehouden met pastoor P. de Ridder als voorganger. De viering vindt plaats ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan van de Herensingelkerk - O.L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph. Mendelssohn-Trio iff Het Mendelssohn-Trio zal vrijdag 10 oktober een concert geven in de Kapelzaal van het K&O- gebouw. Oude Vest 45 in Leiden. Aanvang 20.15 uur. Op het programma staan werken van Man neke, Ravel ^n Mendels sohn. Het trio werd in 1969 opgericht en wordt sinds anderhalf jaar ge leid door de cellist Elias Arizcuren, nadat pianist Jan van der Meer we- tt&ZS&SËiïSZ. H ëTMedeissohn-trio^ viool, en Al win Bar, pia- verkrijgbaar. The Lord's Folks The Lord's Folks verzorgen zondag 5 oktober om 11.00 uur een eucharistieviering in de kerk aan de Herensingel. Voorganger in deze mis is pastor P. de Ridder. Het koor en Combo staan onder leiding van dirigent J. van Beieren Bergen en Henegouwen. Themadag De vakgroep politieke wetenschappen van de Leidse Universiteit houdt vrijdag 10 oktober een themadag over het onderwerp 'De politiek in de post-industriële samenleving'. Om 10.00 uur zal de voorzitter van de vakgroep prof. dr. H. Daalder een openingswoord spre ken, gevolg door twee referaten door prof. dr. H. Van Gunsteren over 'De post-industriële samenleving: wat staat er op het spel?' en prof. dr. G. Irwin over 'Empi risch onderzoek met betrekking tot de post-industriële samenleving'. Ook 's middags zijn er een aantal refera ten te beluisteren vanaf 13.30 uur met aansluitend een discussie. Het ochtendprogramma wordt gehouden in het Groot Auditorium van het Academiegebouw, Ra penburg 73 en het middagprogramma in zaal 9 van het Academiegebouw. Belangstellenden kunnen zich opge ven bij het secretariaat van de vakgroep, Hugo de Grootstraat 27, telefoonnummer 149641, toestel 324. ADVERTENTIE 7/'77077/<55Z&5V7E 70A17: 735V7e 77J?%)

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3