Lage koers belemmert groei van Volkswagen Over breed front koersen terug VDAMRAK Matigen, maar met mate ONDANKS RENDEMENT VAN 9 PROCENT: Beurs van Amsterdam Z? FINANCIEN LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 OKTOBER 1980 PAGINA 17 beker i), bi ozijnt lesau Beg oter nde jus r jcht klein als h( de tiji he t ongi jgt da uit ee of ee BAF wil praten over toeslag vuil werk EINDHOVEN DAF-Trucks b.v. in Eind hoven wil met de bonden praten over ex tra toeslagen voor vuil, vies en zwaar werk. De onderneming is met een voorstel gekomen. De Unie-BLHP en de industrie- bond-FNV hebben geweigerd over deze kwestie te onderhandelen, omdat deze thuis hoort in het CAO-overleg. Het landelijk overleg over de CAO grootme taal is onlangs vastgelopen, onder meer op het punt van de toeslagen voor vuil, vies en zwaar werk. De unie-BLHP en de industrie- bond-FNV zijn wel bereid met DAF te praten over dit punt als ook de andere zaken die destijds een struikelblok vormden voor de CAO ter sprake kunnen komen. Dat weiger de DAF-trucks. De onderneming zal het be treffende voorstel nu toesturen aan de vak bonden. „Wij zenden die stukken dan wel weer door naar onze landelijke onderhande laars, maar ik heb DAF-trucks al wel laten weten dat ze er niets van moeten verwach ten", aldus Van Os van de Unie-BLHP. Brazilië beperkt suikerexport wegens oorlog M-Oosten BRASILIA Brazilië heeft in verband met de oorlog tussen Iran en Irak besloten voorlopig geen nieuwe contracten voor de export van suiker meer te sluiten. Een woordvoerder van het Braziliaanse minis terie van handel en industrie zei dat dit be sluit is genomen om ervoor te zorgen dat een vermindering van de olie-aanvoer als gevolg van verslechtering van de situatie in het Midden-Oosten, kan worden opge vangen door uitbreiding van de produktie van alcohol uit suikerriet. De Braziliaanse olie-import uit Iran en Irak is als gevolg van de gevechtshandelingen in die landen met bijna de helft verminderd. De re gering van Brazilië streeft ernaar de afhanke lijkheid van de olie-import te verkleinen door op grote schaal uit suikerriet geproduceerde al cohol als motorbrandstof te gebruiken. Het'is de bedoeling dat nog dit jaar alle auto's in het land zullen rijden op gasohol, een mengsel van twintig procent alcohol en tachtig procent ben zine. De automobielindustrie in Brazilië zal dit jaar 250.000 op gasohol rijdende auto's produce- Brazilië onderhandelt op het ogenblik met de wereldbank over een lening van een miljard dollar (ongeveer 1.96 miljard gulden) voor de financiering van het gasoholprogramma. Vol gens de woordvoerder van het ministerie van handel en industrie is een van de belangrijkste problemen bij deze onderhandelingen de wens van de wereldbank dat Brazilië voor buiten landse ondernemingen de mogelijkheid opent machines en distilleerderijen voor de alcohol- produktie te leveren. Oliemarkt R'dam terug op „oude stellingen ROTTERDAM De dreigende prijsex- plosie op de Rotterdamse vrije oliemarkt is niet gekomen. De prijs van gasoiie liep gisteren zelfs met zeven dollar per ton te rug tot 308 dollar. Volgens oliemarktkrin- gen is de markt tot rust gekomen nu dui delijk is geworden dat de Straat van Or- moez open blijft en nu eveneens is geble ken dat Noordwest-Europa heeft geleerd te leven zonder olie uit Iran. „De markt is bijna teruggekeerd op de oude stellingen", aldus een woordvoerder. Volgens hem zou een prijsexplosie van olie en olieproduk- 4en in de bestaande overschotsituatie eco nomisch ook niet correct zijn geweest. De prijsstijgingen die zich de laatste twee we ken hebben voorgedaan zijn volgens hem goeddeeld veroorzaakt doordat een hoeveel heid overschotolie veranderd is van eigenaar, zonder dat dit overschot is teruggelopen. Op de vrije markt in Rotterdam bewoog de prijs voor superbenzine zich gisteren rond de 355 dollar per ton. ALBERT HEUN: (Van onze sociaal economische redactie) HILLEGOM Het filiaal- en grootwinkelbedrijf is voorstander van een mati ging in de loonontwikke ling, zoals die alom wordt gepredikt. Het is een zeer ar beidsintensieve bedrijfstak en de loonkosten vormen er dan ook een post van beteke nis. Niettemin heeft voorzit ter A. Heijn van de Raad voor het Filiaal- en Groot winkelbedrijf F.G.B. er voor tarschuwd, dat een te handige beperking van de koopkracht, zijn branche in de problemen kan bren- §en. De omzetten zouden an niet meer groeien en dat zou negatieve gevolgen kun nen hebben voor de werkge- tot legenheid. „Herstel op de Iene plaats mag niet tot af braak op de andere leiden". yot Heijn Waeli rede o.m. dat het op langere gvonJ termijn wel zal komen tot kortere werkweek, maar hij vond het verstandig om daar voor een moment te kiezen dat de conjunctuur weer wat aantrekt. Anders dan .dustrie, waar men dikwijls geen geschikte arbeidskrach 'ten kan krijgen en arbeidstijd verkorting dus weinig bij draagt aan de oplossing werkloosheid, kan het filiaal- i grootwinkelbedrijf met irttimers de resterende tijd iest vullen. Maar dan blijft I altijd nog het kostenproblei "onder evenredig inleveren loon door de werknemers er volgens Heijn dan ook n zijn bedrijfstak niet lidstijdverkorting te denken. De FGB-voorzitter kantte zich ook tegen plannen tot het ver bieden van het gebruik van wegwerpverpakkingen en tot het herinvoeren van retou remballage, met name voor bier, frisdranken, melk en sap pen. „Over practische en uit voerbare oplossingen valt wel met ons te praten, maar van achter een bureau decreteren dat het statiegeld weer moet worden ingevoerd, is niet vol doende". WINKELS KAMPEN MET OMZETDALING Huisvrouw houdt hand op de knip DEN HAAG Er komt steeds minder vaak groente, fruit en vlees op tafel. De verkoop van duurzame gebruiksgoed deren loopt terug. Er wordt minder kleding gekocht. De Nederlandse winkels kampen met een omzetdaling van ge middeld anderhalf pro cent. Buitenlandse rei zen worden minder' ge maakt. Het drankge bruik stijgt. Deze sombere feiten ko- onderzoek dat het Ko ninklijk Nederlandse On dernemers Verbond (KNOV) heeft opgezet, in samenwerking met het Centraal Planbureau en het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. De Neder landse huisvrouw, zo zegt het KNOV, houdt blijk baar de hand op de knip. Eerst moeten de (nog steeds stijgende) vaste las ten betaald worden, met wat dan overblijft worden inkopen gedaan. En dit be drag zal door de daling van de inkomens ook min der worden. De samenstel ler van het rapport, drs. Vonk, waarschuwt voor een te sterke daling van de koopkracht. Hij vreest problemen, niet alleen bij de winkels, ook bij de pro ducenten. Als er nog min der besteed wordt, zal het aantal werknemers in het winkelbedrijf met 15.000 tot 20.000 afnemen, ver wacht Vonk. AMSTERDAM De koers van de aandelen Volkswagen zou normaal gesproken twee maal zo hoog moeten zijn als de DM 170 van nu. Op de huidige extreme koers is de waarde van het con cern zelfs lager dan de liquiditeiten die er zijn. Vervelend is voor Volkswagen, dat er geen moge lijkheid bestaat voor de plaatsing van nieuwe aandelen, terwijl er plannen klaarliggen voor de uitgifte van DM 300 min nieuw aandelenkapitaal dat binnen de komende vijf jaar met voorkeurs recht voor oude aandeelhouders zal worden ge plaatst, als de marktomstandigheden zich daar voor lenen. Dit zei prof. dr. E. Fiala van de raad van bestuur tij dens een bezoek aan Amsterdam bij gelegenheid van de komende introduktie van de Volkswagen-aande len op de Amsterdamse effectenbeurs, die op 8 okto ber haar beslag krijgt. De lage koers is des te vreem der, omdat het Volkswagen-aandeel een vrij hoog rendement van rond de 9 pet heeft. Volkswagen zag in de eerste zes maanden van dit jaar het resultaat ten opzichte van dezelfde periode van 1979 afnemen met 28 pet tot DM 216 min. On danks de vele onzekerheden wordt voor het hele jaar een bevredigend resultaat verwacht, dat echter waarschijnlijk onder het resultaat van het voorgaan de jaar zal liggen. De omzet bedroeg toen DM 30.707 min en de nettowinst DM 667 min, waaruit een divi dend van DM 10 per aandeel van 50 mark nominaal werd betaald. Er werden 2,54 min auto's verkocht. Het personeelsbestand bedraagt 240.000 man, waar van 83.000 in het buitenland. Volkswagen heeft voor de jaren 1980-1983 een inves teringsprogramma van DM 14 miljard. De financie ring hiervan is veiliggesteld. Tachtig procent van het bedrag kan worden gedekt uit de kasstroom, de rest uit liquiditeiten. Het totale bedrag valt in ongeveer drie gelijke delen uiteen: investeringen in nieuwe modellen, herstructureringen om de concurrentiepo sitie te versterken en expansie, met name in het bui tenland. De nadruk ligt vooral op de beide Amerika's. Met name in de V.S. wordt vanaf 1982 een sterke concur rentie van de inheemse industrie verwacht, gezien de nu aan de gang zijnde investeringen, maar ook Japan blijft een bedreiging. Japan blijft voor de Europese auto-industrie een pro bleem. Het land van de rijzende zon heeft in verge lijking met veel Europese landen een achterstand op het gebied van de sociale zekerheid, wat de loonkos ten flink drukt, terwijl de arbeidsproduktiviteit hoog Prof. Fiala: „Onze sociale verworvenheden kunnen moeilijk teruggedraaid worden, maar Europa zal moeten gaan inzien dat men er niet komt met een De laatste „Kever" rolde op 19 januari 1978 van de band. Toen waren er in Duitsland 16.255.500 vervaardigd, en over de hele wereld genomen 19.300.000 gemakkelijk leven, er moet ook geproduceerd wor den". Handelsbarrière achtte hij uif den boze. Moge lijkheden tot verweer kunnen gezocht worden in bij voorbeeld innovatie. Problemen als met Japan kun nen ook worden verwacht van landen met lage lo nen, zoals Brazilië. De geschiedenis van Volkswagen gaat terug tot 1937, toen in Berlijn de Gesellschaft zur Vorbereitung des Deutschen Volkswagen mbH werd opgericht. De Duitse bevolking, die via een spaarsysteem geld bijeen kon brengen voor een auto, moest nog wel even op zijn wagens wachten. In 1940 werd de nog niet afgebouwde fabriek in het tegenwoordige Wolfsburg (oorspronkelijk Stadt des Kraft durch Freude-wagens) ingeschakeld voor de oorlogsindu strie. Direct na de oorlog kwam de produktie pas normaal op gang en in 1946 werd al de 10.000-e auto afgele verd. Nederland was het eerste exportland. In 1947 nam importeur Ben Pon de eerste kever in ont vangst. Volkswagen is nu een van de grootste auto producenten van Europa. Buiten Duitsland zijn er belangen in de V.S., Brazilië, Mexico, Zuid-Afrika, België^ en Argentinië In 1960 ging het concern „open". Nu worden buiten de Bondsrepubliek de aandelen ook genoteerd aan de beurzen van Zuerich, Bazel, Geneve, Wenen, Brussel, Antwerpen en Luxemburg. Van de aandelen is 60 pet in het bezit van ongeveer 590.000 aandeelhouders. De Bondsre gering en de deelstaat Nedersaksen hebben elk 20 pet. AMSTERDAM Het bleef misère, er was deze week weinig of geen plezier aan de aandelen te beleven. Over een breed front gingen de koersen terug, waarbij de Internationale Fondsen zich nog het beste hielden. Bij de banken en de scheepvaart' waren de verliezen wat dui delijker terwijl er hier en daar in de sector industrie nogal wat spaanders afvlo gen, vooral bij die bedrijven welke, met slecht nieuws voor het voetlicht kwamen. Stimulerende berichten die de beurs konden opkrikken wa ren er niet. In het Midden- Oosten duurt de strijd tussen Iran en Irak nog onvermin derd voort. Als het olietrans port naar het Westen onge stoord zal doorgaan, moeten we ondanks geruststellende mededelingen van de oorlog voerenden maar afwach ten. Dat uit die oorlog in elk geval opnieuw hogere olieprij zen kunnen voortvloeien, moeten we zeker onder ogen In Wall Street ging met zelfs al zo ver, om hieraan gunstige vooruitzichten voor de olie maatschappijen te verbinden, hetgeen afgelopen woensdag tot een koersstijging van de aan de New Yorkse beurs ge noteerde oliefondsen leidde. Die stijging was zelfs zo sterk dat de hele beurs er door werd meegesleept, zij het dan wat beter economisch nieuws ook zijn aandeel in de koersstijging had. Het Dow Jones gemiddel- voor industrie-aandelen, dat dinsdag al door koopjesja gers was aangetrokken, kon woensdag een peil bereiken dat nagenoeg even hoog was als vorige week vrijdag waar mee de sterke val op maandag (ingegeven door de vrees door een steeds hogere rente) weer ongedaan werd gemaakt. Op het binnenlandse front overheersten de scherpe te genstellingen tussen het kabi net, de werkgevers- en de werknemersorganisaties over het sociaal-economische be leid, dat volgend jaar gevoerd moet worden. Aan voorstellen hoe het zou moeten om uit het dal te komen was geen gebrek. Maar als de partijen het toch niet met elkaar eens worden zal het parlement de knoop moeten doorhakken. Voor de beurs betekenen die grote te genstellingen overigens wel, dat de sociale onrust binnen de bedrijven groeit, dat de pro duktie stagneert en dat de be drijfskosten oplopen. Al met al gleed het koerspeil door gebrek aan kooplust ver der naar beneden. Van de we deropleving in Wall Street trok men zich op het Damrak niets aan. Stond het algemene ANP-indexcijfèr vorige week vrijdag nog op 83,9, deze week zakte het tot 82,5 op donder dag. Het is een algemeen gemiddel de, dat een indruk geeft van de ontwikkeling van het alge mene koerspeil. De afzonder lijke rubrieken laten echter af wijkingen van het algemene beeld zien, zij het dat er van een stijging van het koersni- veau deze week geen sprake was, maar wel dat de achter uitgang verschillend was. Het geringst was die tot en met donderdag bij de groep Inter nationale Fondsen en het grootste bij de rubriek Scheep en Luchtvaart. Van de Internationale Fond sen waren AKZO, Hoogovens en Unilever wat zwakker, Philips maakte op de plaats rust, maar Koninklijke Olie kon - in navolging van de stemming in de Verenigde ken tot 175,70 op donderdag. Teleurstellend was de koer sontwikkeling bij de groep Scheep- en Luchtvaart, met dien verstande dat KLM zich kon handhaven, maar dat de schepen tegen de sterke niet konden opvaren: De aannemerswereld is nog steeds in beroering door de ca tastrofe bij Van der Vliet Wer- jaar een winst van 10 miljoen gulden). De directie rekent toch nog voor dit jaar op posi tieve resultaten. De beurs kijkt er wat huiverig tegenaan. En de koers zakte deze week dan ook 10 gulden tot plus minus 40 gulden op donderdag. On der druk stonden in deze hoek verder Bos Kalis, Bredero Verenigde Bedrijven en Vol- ker Stevim Laatstgenoemde moest vorige week bekend maken dat er door stroppen in het buitenland dit jaèr een verlies van 28 miljoen gulden nink, een bedrijf, waar 550 man werken en dat vorig jaar een omzet van 142 miljoen gul den had, maar ook een verlies van 2,5 miljoen gulden door de teruggelopen vraag naar hui zen. Dat is dit jaar nog veel er ger geworden, waardoor er dringend behoefte aan een krediet van 15 miljoen gulden ontstond. De bank wilde al leen helpen als de overheid het ook deed, maar laatstge noemde weigerde. De surséan ce van betaling liep dus op niets uit, waardoor nu het fail lissement aangevraagd moest worden. Het aandeel van 100 gulden werd donderdag voor 5 gulden aangeboden, maar kopers waren er niet. Op 1 ja nuari van dit jaar werd er nog 89 gulden betaald. De BAM moest mededelen, dat de winst in het eerste halfjaar door de stagnatie op de wo ningmarkt is gedaald (vorig zal worden geleden, maar dat dit bedrag nog aanzienlijk gro ter kan worden, als een bedrag 45 miljoen gulden worden. Alleen Ballast Nedam kon deze week 4 gulden oplo pen. Bij de huizenmarkt zijn ook de hypotheekbanken nauw be trokken. Zij verlenen hypo theek voor onder andere aan koop van huizen en bedrijf spanden. Maar er worden door particulieren veel minder hui zen gekocht en het aantal hy potheken loopt, mede door de hoge hypotheekrente, hierdoor terug. Op de beurs weet men dat natuurlijk ook en vandaar dat de koersen al vele weken naar beneden gaan. Afgelopen donderdag werd voor een aan deel van 50 gulden van de Westland Utrecht Hypotheek bank 212,50 betaald maar op 1 augustus jl. was dat nog 279 gulden. En de koers van een aandeel van 10 gulden van de Friesch Groningse Hypotheek bank zakte in die twee maan den van 77,50 tot 56,80. Tot slot willen we nog memo reren, dat verschillende ban ken alleen tegen behoorlijk la gere koersen verkocht konden worden, dat de uitgeversaan delen min of meer op de plaats rust maakten, dat er in de aandelen van Holec en de Verenigde Machinefabrieken ook weinig beweging zat, maar dat scheepsbouwer Rijn Schel de Verolme een paar gulden en collega Giessen die in het eerste halfjaar sterk verslech terde exploitatie-resultaten boekte, een 14 gulden kwij traakte. De obligatiemarkt was ook op haar retour wat de keerzijde is van een lichte opwaartse druk op de rente. De 10,5 procents lening van de Nederlandse Kredietbank, eind vorige week uitgeven tegen 99 een kwart, is in feite mislukt om dat van de gevraagde 75 mil-! joen gulden maar 50 miljoen gulden binnenkwam. Donder dag was de koers dan ook al gedaald tot 98,30. Er zijn nu twee nieuwe lenin gen aan de markt: De 10 driekwarts procents van le ning van 75 miljoen gulden van assurantie concern Stad Rotterdam, en de 10 driek warts procents lening van 150 miljoen van de Europese In vesteringsbank. Bij de bekend making had die lening nog een rente van 10,5 procent, maar de gewijzigde verhoudingen op de kapitaalmarkt dwongen de bank de rente met een hal- f procent tot 10 driekwart procent te verhogen. Wat de resultaten zullen zijn, zullen wij de volgende week wel zien. hoofdfondsen rvier-NDU ,75!* ïron.Hyp. S6> Nediioyd Gr. Pakhoed Holding overige aandelen koers 1-10 Maxwell Petr. 199.60 A «Ml berg 125,0( Asa St. R'darn 69.5< Audet 105.01 Ballast-N 7|!s< Batenburg 380.01 Beek. van ^47.01 Begemann 44,01 Bellndo 276.01 Berg o»s 35.0* Berk el P 62. Oi Blydenst C 275,0" Bols 55> Borsuml) W 233.0" I. Scheep I. Springs!. Gejder^ce Giessen Ravaat Reeslnk Reeuwljk RIVA ld eert Rohte Jlsk Rommenholl. Ri|n-Schelde Sanders Sarakreek Sehev. Expl. Schlumberger Schok beton Schultema Schuppen Ned. Pap |5.6 ïapolsky 66.5 Alg. Fondsenb. Alrenta America Fnd Blnn. BetE^/G* B.O.G. Converto Goldmlnea Holland F IKA Beiegg. obligaties beurs van New York cTfc, Chrysler Gen. Electric Gen. Motors Goodyear 65 3/8 65 3/8 Kennecott Shell OH South Pac. St. Brands uTsT* Unlroyal buitenlands geld (Prijs In guldens) Belgische tr. (100) Canadese dollar Spaanse pes. (100)

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17