Ali voor afgang behoed Sfeer bij FC Den Haag aanzienlijk verbeterd Cruijff en Rensenbrink gastspelers bij DS'79 [OLMES BEHOUDT WERELDTITEL DOOR OPGAVE TEGENSTANDER Sjaak Troost en Koko Hoekstra drie duels geschorst Karpov wint schaaktoernooi ??»S!'erloop 5P0RT LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 OKTOBER 1980 AS VEGAS Angelo Dundee, de man die Muhammad Ali 1 drie wereldkampioenschappen in het zwaargewicht „de en hem in zijn carrière van twintig jaar begeleidde, jek uiteindelijk de wijste. De kleine trainer kon na tien inden, waarin Ali een verschrikkelijk pak slaag had ge- gen, zijn bokser overtuigen de ongelijke strijd tegen wCS... «ldkampioen Larry Holmes te staken. Met zijn beslis- nooit de indruk echt Ali niet meer voor de elfde ronde te laten aantreden kansen te geloven, teft Dundee de grootste bokser aller tijden, zoals Muham- 1 Ali zich graag noemde, waarschijnlijk voor onhcrstel- rioge dekking schade behoed. wel nooit een treffer plaatsen. Bovendien maakte Ali on danks alle gebruikelijke groot spraak voor het gevecht en de perfecte show die hij voor het begin van de partij opvoerde, zijn hij en gevecht is in profpartij, waa de 25e maal Idkampioenschap uit- m, voor Ali geen sprake 'eest. Holmes, op 9 juni Las Vegas door een verwinning op Ken Norton 'ereldkampioen in het zwaar- ewicht geworden, was in alle pzichten superieur aan zijn •genstander. Iet zijn 38 jaar is Ali voor oksbegrippen een oude man. Ie bokser, die in zijn carrière riemaal wereldkampioen in zwaarste klasse was, kwam alle opzichten te kort tegen man, die jaren als zijn spar ingpartner heeft gefungeerd n nu eindelijk de kans kreeg it de schaduw van de grote te treden. )e 30-jarige Holmes, die na et veroveren van de wereld- itel volgens de versie van de orld boxing council zes uit- agers door knock out of opge- ger, ook heeft hij voortdurend gezegd in Muhammad Ali zijn grote voorbeeld te zien en hem mateloos te bewonderen. Op het moment dat Angelo Dundee scheidsrechter Ri chard Greene duidelijk maak te dat hij niet wilde dat de voor hem op het krukje zitten de Muhammad Ali voor de elf de ronde zou aantreden, ont stond bijna ruzie in de hoek van de uitdager. Verscheidene helpers begrepen niets van de beslissing van Dundee, die met pijn in het hart moet hebben gezien dat zijn bokser geen schaduw meer was van de pu gilist naar wie miljoenen over de gehele wereld jaren met be wondering hebben gekeken. De man, die danste als een vlinder en stak als een bij, stond tien ronden lang bijna weerloos in de ring. Ondanks zijn langere reach kon Ali vrij Weggekropen achter een hoge dekking werd Muhammad Ali door Holmes telkens tegen de touwen gezet. In die benarde situaties werd de uitdager vooral door de linkse van Hol mes voortdurend getroffen. Toen werd ook duidelijk, dat Ali die maanden lang in zijn trainingskamp Deer Lake had gewerkt om een overwicht van bijna twintig kilogram kwijt te raken, reactiesnelheid en stootkracht miste. De uitdager ging plat op de voeten door de ring en liet zich herhaaldelijk vastzetten tegen de touwen en raakte te gen het einde van vrijwel elke ronde, waarin hij in een hoek van de ring werd gedrongen, in moeilijkheden. Toch kon Ali nog wel de kracht opbren gen voortdurend tegen zijn te genstander te praten. Holmes, die Ali's kunsten door zijn op treden als sparringpartner door en door kent, liet zich echter niet van de wijs bren gen. Hij bleef zeer geconcen treerd boksen en stond na tien ronden, waarin hij het gevecht had gemaakt, nog bijzonder fris in de ring. Ali daarentegen was zeer vermoeid, toonde nauwelijks reacties en had twee behoorlijk gezwollen ogen. Dat laatste was veroor zaakt door de flitsende linkse directen en hoeken van de kampioen, die slechts zelden zijn rechtse in de strijd bracht. Iets terug In de vijfde en zevende ronde zag het publiek, dat duidelijk op de hand van de uitdager was, even iets terug van de oude Muhammad Ali. Hij dan ste door de ring maar in tegen stelling tot zijn grote tijd, bleek hij niet meer tot stoten in staat. Dat kwam vooral tot ui ting in de tiende ronde, en wat direct daarna zou blijken de laatste ronde uit de carrière van Muhammad Ali. In de hoek gedrongen probeerde de uitdager vergeefs de stoten van Holmes, die naarmate het „gevecht" vorderde zuiverder ging raken, te ontwijken. Ali firoduceerde drie krachteloze inksen, die Holmes met zijn rechtervuist achteloos weg duwde. Op dat moment moet het iedereen duidelijk zijn ge- ^ofcircuit verademing voor Ilie Nastase ROOSENDAAL Ook als lüdden-dertiger mag Ilie Nastase dan een schalk en [en schavuit zijn en zo nu en |an ietwat schizofreen, echt (ek is hij allerminst. Een »llk in het programmaboek je leerde de Roemeen dat de perste prijs in het nomadi- tche profcircuit van beide organisatoren Roffel en Sleur, dat momenteel door i Nederland trekt, meer ople- rert dan het winnen van Fimbledon. lastase weet dat hij een der- jelijk prestige-evenement niet neer kan winnen. De kans is elfs groot dat hij er geld op oelegt, nu in Grand Prix-ver- and iedere oprisping van zijn lumeur wordt uitgemeten in oetes, strafpunten en schor ingen. Voor hem betekent het oernooi in Nederland dan ook en verademing. Elke avond en ander bed, een andere laan, ander publiek en boven- lien tegenstanders die net niet ot het uiterste wensen te ;aan. In zo'n situatie van dol en en verdienen is Ilie Nasta- e vrijwel onverslaanbaar, ïisteravond zette hij zijn suc- :essenreeks dan ook in Roos Ilie Nastase in zijn element: grappend en grollend op de tennisbaan. endaal voort met e ning met tweemaal 6-3 op Vic tor Pecci zodat het wel heel vreemd moet lopen, wil de in middels 34-jarige showman zondag niet in de finale van het evenement in de Arnhem se Rijnhal staan. De tweede partij in Roosendaal, die tussen Tom Okker en John Sadri, werd door de Amerikaan sim pel met 6-1, 6-4 gewonnen. MORGENAVOND IN ZUIDERPARK TEGEN AJAX (Van onze sportredactie) DEN HAAG FC Den Haag krijgt morgenavond de kans voor eigen pu bliek de weg naar het herstel, die afge lopen zaterdag met de uitzege tegen NEC werd ingeslagen, verder in te gaan. Dan komt Ajax op bezoek en te gen tegenstanders van dit kaliber wil de Zuiderparkbrigade nog wel eens voor het nodige stuntwerk zorgen. Een gevolg van een merkwaardig ver schijnsel bij FC Den Haag, namelijk dat er tegen topclubs wel inspiratie en motivatie voorhanden is, factoren die in andere wedstrijden vaak node wor den gemist. „De sfeer is aanzienlijk beter na de winst bij NEC", geeft trainer Hans Kraay toe. „Vooral bij een aantal jongens is de uit werking van die overwinning erg goed zichtbaar. Zoals bijvoorbeeld bij Van der Zwan en Treling. Dat ze, zoals Treling, in het sterrenelftal van Voetbal Internatio nal staan, doet hen goed. Ik hoop dan ook dat het zaterdagavond een goede wed strijd wordt, waarbij ik er een beetje op reken dat er Zo'n 15.000 toeschouwers ko men". een thuiswedstrijd is en er toch getracht moet worden doelpunten te maken". Die drie spitsen zijn dan Melis, Van Leeuwen en Treling. Voor zijn middenveld heeft Kraay weer de beschikking over Albert- sen en Schoenmaker, die beiden zeker spelen. Wie de derde middenvelder wordt wenste Kraay gisteren nog niet openbaar te maken, maar het meest waarschijnlijk is dat hij kiest voor Keloglu, die afgelopen zaterdag tegen NEC een sterke wedstrijd speelde. Zodat Pen zijn reeks teleurstel lende optredens ziet uitmonden in een plaats op de bank. In de defensie brengt Kraay geen wijzi gingen aan, zodat Van Vliet en Korevaar opnieuw naast de basis staan en Wickel en Wetzel spelen. Hans Kraay blijft vertrou wen houden in doelman Dido Havenaar, met wie hij tijdens een etentje een gesprek heeft gehad. De opstelling ziet er als volgt uit Have naar; Van der Zwan, Mansveld, Wickel, Wetzel; Albertsen, Schoenmaker, Keloglu; Melis, Van Leeuwen, Treling. De wed- FC Den Haag gaat Ajax met drie spitsen strijd, die om half acht begint, staat onder bestrijden, omdat zoals Kraay zegt „het leiding van Egbert Mulder. Roger Albertsen. )EN HAAG Tijdens de winterstop, die 'oor de eerste divisie van maandag 22 de- ember 1980 tot vrijdag 9 januari 1981 luurt, zullen Johan Cruijff en Rob Ren- enbrink in vier vriendschappelijke wed- trijden als gastspelers voor DS'79 uitko- nen. Cruijff noch Rensenbrink heeft in lie tijd andere verplichtingen, aangezien Ie Amerikaanse profcompetitie waarin de >eide spelers uitkomen zich in ifspeelt. Wie de tegenstanders van DS'79 n de wedstrijden zijn, is nog niet bekend. Volgens de clubleiding zal een aantal zeei terke (buitenlandse) ploegen worden be- taderd. jrijzenhout Ian Grijzenhout is gisteren aangesteld als )efenmeester bij AA Gent. De Nederlan- ler die op vrijdag 19 september bij Club ïrugge werd ontslagen, volgt Leon Noliet )p die door de clubleiding aan de kant Werd gezet. Grijzenhout zal met de spelers de training van vrijdagmiddag naar trainingskamp bij Knokke vertrek ken. Zondag moet het op de één na onder ste plaats vertoeven Gent (twee punten Jit zes wedstrijden) spelen tegen koploper Standard Luik. long Oranje In de selectie van Jong Oranje, dat op woensdag 8 oktober in München een 'riendschappelijk duel speelt tegen Jong- Duitsland, zijn Martin Jol en Heini van FC Twente opgenomen als dis- insatiespelers. e selectie bestaat uit veertien man, twee lelers zullen er in het komende weekein- worden toegevoegd. '5? Huub Smeets en Johan Cruijff De geselecteerden zijn: Edwin Metgod (Haarlem); Hans de Koning, Richard van der Meer, Ronald Weijsters (AZ'67); Sjaak Troost (Feyenoord); Ton Lokhof (NAC); Martin Jol, Heino Otto (FC Twente); Jur- rie Koolhof (Vitesse); Willy Carbo, Frans Adelaar (FC Utrecht); Ruud Kaiser (Ant werp); Michel Valke, Willy Janssen (PSV). Overleden De Europese voetbalwedstrijden van woensdagavond hebben één supporter het leven gekost. De 40-jarige Portugees José Lopez Brito overleed in Lissabon na een val van de tribune. Brito was tijdens de wedstrijd BenficaDinamo Zagreb (20) voor de Europese beker voor bekerwin naars op het hek van een noodtribune ge klommen. Hij verloor het evenwicht. Twee andere toeschouwers werden ge wond. Talrijke supporters moesten zich na afloop van het duel voor brandwonden la ten behandelen. Zij waren geraakt door vuurwerk. Griever Azing Griever, de doelman van FC Gro ningen, krijgt zondag 5 oktober voor de thuiswedstrijd tegen MVV de Tonnie van Leeuwen-trofee uitgereikt. Griever was het afgelopen seizoen de minst gepasseer de doelman van het betaalde voetbal. Het. is voor de tweede keer dat Griever de prijs in ontvangst mag nemen. Eerder ge beurde dat in het seizoen 1973/'74, toen hij nog voor Heerenveen speelde. Sinds 1972 hebben de volgende doelverdedigers de trofee gewonnen: Stey, Schrijvers, Grie ver, Schellekens, Van Geffen, Beukhof, Van Beveren en Treytel. Gress De Franse vereniging van oefenmeesters is in het geweer gekomen tegen het onts lag van Gilbert Gress bij Racing Strass- bourg. Het is de eerste keer, dat de Franse trainers zich in een ontslagzaak zo opstel len. Gress, die Racing Strassbourg van de tweede divisie naas de nationale titel leid de, werd onlangs op staande voet ontsla gen. Gress heeft het bestuursbesluit juri disch aangevochten. Ook de supporters van Racing laten het er niet bij zitten. Zij hebben massaal tegen de maatregel gede monstreerd. Met een handtekeningenactie werd de terugkeer van Gress bepleit. Johnny Broers evenwichtig SAUIVETERRE DE BEARN Johnny Broers heet zich gisteren als beste amateur in de Ster der Belof ten op de negende plaats in het algemeen klassement ge nesteld. Niet dat Broers in de twee ge deelten van de tweede etappe een ereplaats kon behalen, maar hij leverde een dusdanig evenwichtige prestatie in zo wel de rit over 100 kilometer tussen Mauleon en Sauiveterre de Bearn als in de individuele tijdrit over 29 km, darbij zijn ploeggenoot Van de Poel voor bijstreefde. De Franse prof Gilbert Du- clos-Lassalle was de enige in de tijdrit die onder de 41 mi nuten bleef. De ruime winst, die hij op leider William Tac- kert maakte, was genoeg om de witte trui om de schouders te krijgen. ZEIST Sjaak Troost van Feyenoord en „Koko" Hoekstra (PEC) zijn door de tuchtcommissie van de KNVB voor drie wedstrijden geschorst. Troost moet daarbij een boete van vier honderd gulden betalen en Hoekstra van tweehonderd vijftig gulden. Beiden liepen vorige week zaterdag tegen hun derde gele kaart op. De overige straffen, die de tuchtcommissie uitprak zijn. H. Bastiani (FC Amsterdam) drie wedstrijden onvoorwaardelijk; G. van der Lem (FC Utrecht) één wedstrijd onvoorwaardelijk en één voorwaardelijk plus een boete van 350 gulden; E. Wie- renga (Veendam) vier wedstrijden onvoorwaardelijk en een boe te van 150 gulden. Jeugd: M. Koers (FC Amsterdam) twee wedstrijden voorwaardelijk en één wedstrijd voorwaardelijk; M. Kozsters (AZ'67) drie wedstrij den onvoorwaardelijk en één wedstrijd voorwaardelijk; W. van Zinnen (Feyenoord) twee wedstrijden onvoorwaardelijk en 250 gulden; D. Kwakman (Volendam) drie wedstrijden onvoorwaar delijk en één wedstrijd voorwaardelijk; R. Bekkers (PEC) vier wedstrijden onvoorwaardelijk. Kloosterboer opgewaardeerd AMERSFOORT De Ko- ninklijke Nederlandse Schaats Bond is er nog steeds niet in geslaagd de juiste figuur voor de gepro grammeerde trainingscoor- dinator te vinden. Leen Pfrommer en Hank Lam berts hebben bedankt Het bestuur heeft nu nog slechts drie maanden de tijd om iemand te vinden, voor wie de beschikbaar gestelde vijftigduizend gulden van CRM kan worden geclaimd. De meest in aanmerking ko mende man is Tjaard Kloos terboer, die ten koste van Eg- bert van 't Oever is opgewaar deerd tot de verantwoordelijk leider van de all-rounders Van 't Oever zal hem daarbij als ijstrainer assisteren. Met die opmerkelijke rolwisseling worden de zaken terugge draaid naar het begin van het seizoen 1977. De schaatskalender ziet er voor komend winterseizoen als volgt uit: 22 november IJsselcup De venter; 29 november: Residen tie Cup (Den Haag), Brabant Trofee (Eindhoven); 29/30 no vember: sprintwedstrijden (West-Berlijn); 6/7 december Dynamo Cup (Oost Berlijn); 8 december- Dom Trofee (Utrecht); 20/21 december Noorwegen-Nederland (Kongsberg); 28/29 december junioren Polen Nederland; 10/11 januari: Nederlandse A kampioenschappen; 17/18 ja nuari: Nederland-Zweden, 17/18 januari: EK dames (Heerenveen); 24/25 januari: EK heren (Deventer); 7/8 fe bruari: WK dames (Quebec); 14/15 februari. WK heren (Oslo) en junioren Nederland- Polen (Utrecht); 21/22 februa ri: WK sprint (Grenoble); 28 februari/1 maart. WK junio ren (Elverem, Noorwegen) en Gouden Schaats (Inzeil); 7/8 maart: Nederland-Sovjet Unie dames en heren (Alkmaar); Tips voor Duindigt WASSENAAR Drie ren nen en zes draverijen staan er morgenmiddag op het programma van de Wasse- naarse renbaan Duindigt De eerste start is om 13.30 uur. Onze tips voor deze meeting luidden:. FALAISEPRIJS (tweede afdeling) Felicia. Frances May en Ma Fille II HOEFSLAG WISSELBEKER: Out of Date. Margot en Brusselton LOLIPOPPRIJS: Theo Koomen Thomas Vaar en Toscan Fortuna. SABLIER DU BOISPRIJS: Udino Albo, Uruguay en Uniek Boszorg. LA GAULOISEPRIJS: Stef Tessa LIANTHUSPRIJS: Speedy Volit Rainier Gallant en Evento. Lotto en toto DEN HAAG De toto, waar op een aantal wedstrijden uit de Europese Bekertoernooien voorkwam, nummer 39a van woensdag 1 oktober, heeft drie winnaars van de eerste prijs opgeleverd. Ze ontvangen ie der ruim 11.500 gulden. In lot to nummer 39 van jongstleden zondag streek één deelnemer de eerste prijs op van bijna 600.000 gulden. no. 39. tc 39a zijn ï-gelijk no 39 t was voor 28.505 win naars een prijzenbedrag beschikbaar van 1.593.782 Voor de eerste prijs was er één gelukkige die bruto 598.703.50 ontvangt; 2e prijs. 8 win. elk bruto 19.136.10 ont. 14.90 o angen; 5e prijs 20 539. elk is er geen enkele winnaar voor ae eerste prijs Als jackpot naar week no. 40 gaat een be drag van ƒ23.885. 2e prijs (11 goed 32 winnaars die elk >2 239.20 bruto, ontvangen; 3e prijs ló goed) 373 win naars die elk ƒ384.20 ontvangen Ook in toto-gelijk no. 39 was er geen enkele winnaar voor de eerste prijs Als j - week i 40 i ƒ2.983.--2e prijs (4 tw) 4 winnaars die elk J 1.123.80 bru to ontvangen; 3e prijs (4 goed) 57 winnaars die elk 184.90 ontvangen 4e prijs (3 goed i 1789 winnaars die. elk ƒ8,40 ontvangen Uitslag toto no. 39a Voor de 3.596 winnaars van toto no. 39a was een* prijzenbedrag beschikbaar van 115.704. Er waren drie winnaars, voor de eerste prijs, die elk bruto ƒ11 570.40 ontvangen: 2e prijs (11 goed) 155 winnaars, die elk 149,20 TILBURG De n.irl TILBURG Het internatio nale schaaktoernooi in Til burg is. zoals bij het ingaan van de laatste ronde bij het ingaan van de laatste ronde ook verwacht kon worden, ge wonnen door Anatoli Karpov. De wereldkampioen speelde een snelle remise tegen zijn vroegere secondant Tal en verzekerde zich daarmee in ie der geval een gedeelde eerste plaats. Portisch, die toen de enige was die Karpov nog in zou kunnen halen, speelde re mise met Hübner en werd daardoor tweede. Karpov en Tal probeerden niet om een werkelijke strijd op het bord te brengen. Zij speelden in vlug tempo een variant van het Spaans, ruil den alle belangrijke stukken af en bereikten snel een dui delijke remise-stelling. Portisch zou daarna ongetwij feld graag tegen Hübner op winst hebben gespeeld, maar zijn stelling was er niet naar. Hij kreeg na een gesloten va riant van het Spaans een stel ling van het soort waarin de zwartspelers over het alge meen alleen aan de verdedi ging kunnen denken. Toen Portisch deze verdediging goed voerde, zag ook Hübner af van winstpogingen. De partij tussen Sosonko en Ribli werd niet gespeeld. Ribli had te horen gekregen dat zijn vader was overleden en reisde onmiddellijk terug naar Hon garije. Zijn partij- tegen Soson ko moest hij daarvoor opge :n <Dcn>—Hort (Tsj) 1—0; Tin (Ncd)Spasski (Sov) 1/21/2; Hüb ner (Wdl)Portisch (Hon) 1/2—1/2 Kavalck (.Vst)Andersson (Zwe 1/21/2; Sosonko (Ned)Ribli (Hon) 1—0 Eindst 1. Karpov 7 1/2 Ribli 4 1/2. 12 Kavalek 4. TILBURG De partij tus sen Larsen en Hort had het volgende zettenverloop: Wit: B. Larsen (Denemarken) Zwart- v Hort (Tsjechoslawa kije). 1. d2-d4 Pg8-f6; 2. c2-c4 e7-e6; 3. Pbl - c3 Lf8-b4; 4. Pgl-f3 0-0. 5. Lcl-g5 h7 h6; 6. Lg5-h4 c7-c5 7 Ddl-c2 c5xd4 8. P13xd4 Pb8-c6; 9. e2-e3 Pc6xd4; 10 e3xd4 b7-b6: 11. Lfl-e2 Lc8-b7 12 0 0 Lb4-c7; 13. Tal-dl Ta8-c8; 14. Dc2 a4 a7-a6; 15. d4-d5 c6xd5: 16. Lh4xf6 Lc7xf6: 17. Pc3xd5 Lf6xb2. 18 Le2 Pd5-e3 Dd8-c7 23. g2-g3 Lb7 f3 24 Tdl-d4 b5xc4; 25 Pe3xc4 Tf8-b8; 26 Db4-d2 Tc5xc4; 27. Td4xd6 Tc4-c2 28. Dd2-f4 Tc2xa2; 29. Tfl-cl Dc7-b7 30. Td6-d7 Db7-b2; 31. D14xf7 Kg8 Db2xb8; 36 Tclxal Db8-e5; 37 Tal cl Lh5-f3; 38. Lh3-fl Zwart geelt op ijdovcrschrijding)

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15