Outsiders' Genscher en Kohl stalen de show uriname wil nieuwe rerdragen met Nederland «povjet- jinanoeuyres aan grens van Polen Gemengde huwelijken dienen bemoedigd IEEN CONFRONTATIE SCHMIDT- STRAUSS IN TV-DEBAT MIGRATIE OPNIEUW REGELEN Labour is voor eenzijdige kernontwapening Juristen veroordelen Israël Billy Carter vrijgepleit Aanmelding voor volledig staatsexamen en deelstaatsexamen VW.O. - HiLV.O. - MJLV.O. 1981 ^BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 OKTOBER 1980 PAGINA 13 |(Van onze correspondent Am! van Vree) „ONN - „Outsiders" hebben het tv-de-' at beheerst dat gisteravond op beide jetten aan de vooravond van de West* Duitse verkiezingen werd uitgezonden dat de belangrijkste confrontatie de kandidaten Franz-Jozef s en bondskanselier Schmidt had boeten worden. Het tegendeel bleek De uitzending, die om 20.15 uur begon, het geval. De belangrijkste rollen wer den gespeeld door de CDU-voorzitter Helmut Kohl, die nadrukkelijk zijn aanspraken op een hernieuwde kandi datuur in 1984 stelde, en door Hans Dietrich Genscher, minister van bui tenlandse zaken en voorzitter van de FDP. duurde een uur langer dan was voorzien en werd pas om kwart voor twaalf beëin digd. De politici waar de hele verkiezings strijd om draait, Schmidt en Strauss, ble ven beneden hun normale niveau. De bondskanselier maakte een vermoeide, uitgebluste indruk, en kwam behalve aan het eind van de discussie niet tot de ironie en het relativeringsvermogen dat hem in normale tijden kenmerkt. De Beierse mi nister-president Strauss was door zijn ad viseurs kennelijk zozeer onder druk gezet om zich emotioneel niet uit de tent te la ten lokken, dat ook hij niet een schim was van de strijdvaardige figuur die op ver kiezingsbijeenkomsten duizenden mensen tot enthousiasme wist te brengen. Na meer dan een uur debatteren waarin de verveling hoogtij vierde en waarin de deelnemers aan de discussie meer weg hadden van een clubje sociëteitsleden dan van politici voor wie het om alles of niets gaat, ontpopten Kohl en Genscher zich als de stimulerende gesprekspartners. Gen scher profiteerde vooral van het feit dat de buitenlandse politiek, inclusief de ver dediging en de veiligheid zolang in het middelpunt van de discussies stonden. Helmut Schmidt kwam pas uit zijn zelfge kozen schuilkelder te voorschijn toen de klok al lang naar de kleine uurtjes toe ging en toen de thema's terrorisme en staatsschulden aan de orde kwamen. We derom stootte hij daarbij vooral op Helmut 'Kohl die zich zelden zo agressief aangebo den heeft als gisteravond. Strauss maakte vooral de indruk van de huiselijke bur gervader die zich aan zijn „Stammtisch" zorgen maakt over de toekomst van Duitsland. Haakmat 5*9 Z *JEW YORK De Surinaamse vice- premier Haakmat heeft minister De toning van ontwikkelingssamenwer- j in New York laten weten dat de Itwee Nederlands-Surinaamse verdra- en die 25 november aflopen, onder ndere over de toelating van Surina- uers in Nederland, moeten worden vervangen door twee nieuwe. Over de houd van deze nieuwe verdragen, zo rklaarde minister De Koning, heeft de Surinaamse vice-premier geen me dedelingen gedaan. De aankondiging "at Suriname nieuwe verdragen wil vas voor hem geheel nieuw. Surinaamse vice-premier verklaarde in ir York dat om „een reeks van redenen de :iale betrekkingen tussen beide landen moe- n zijn gegrondvest op een basis van volkomen ;elijkwaardigheid, niet op paternalisme", riname en Nederland „kunnen elkaar thans waarheid zeggen", aldus Haakmat. Een van Ie verdragen die op 25 november afloopt voor- et in de toelating van Surinamers op zeer ge- akkelijke voorwaarden, aldus minister De Koning. Na deze datum zal voor Surinamers het normale vreemdelingenrecht gelden, met Zijn bepalingen voor gezinshereniging en de „zeer liberale" voorwaarden voor hen die in Nederland willen studeren. „Het zou onbarm hartig zijn Surinamers - de enigen die afgezien van Zuidafrikanen Nederlands spreken - van het vroegere moederland te isoleren". De mi nister maakte een duidelijk onderscheid tussen studeren in Nederland en blijvende vestiging. „De permanente vestiging is de grootste ramp die Suriname heeft getroffen. Ze heeft het land een generatie achterop gebracht en de proble men die Nederland in vergelijking daarmee heeft zijn een „fluitje van een cent". Vice-premier Haakmat verklaarde „niet te be grijpen waarom Nederland een visumplicht voor Surinamers heeft ingevoerd", nadat Suri name oplossingen voor de problemen heeft aangedragen en ernstige pogingen heeft gedaan en doet om terugkeer te bevorderen. „Wij wil len dat Nederland, in samenwerking met Suri name, de voorwaarden schept voor de terug keer van Surinamers en onzerzijds zullen wij een zodanig klimaat scheppen dat Surinamers niet hun land verlaten. Dit is in het belang van zowel Suriname als Nederland. Personenver keer behoort naar humanitaire opvattingen vrij te zijn, zeker als eenderde van de Surinaamse bevolking, met alles wat daaruit voortvloeit aan familiebezoeken, in Nederland woont". Minister De Koning zei, dat in New York de vi sumregeling niet ter sprake was gekomen. Bij de vorige gesprekken, in juli, was dat wel het geval, „maar toen was Suriname niet bereid tot een gemeenschappelijke operatie" *en daarom was eenzijdig optreden van Nederland „onver mijdelijk". Volgens minister De Koning zijn de regels voor het verlenen van visa „strikt geba seerd op het akkoord van 1975, dat pas 25 no vember afloopt. Of, en op welke manier dan nieuwe verdragen moeten worden gesloten, en wat de inhoud daarvan moet zijn, is een open zaak. Ik heb nu voor het eerst gehoord dat Su riname initiatieven wil nemen, en natuurlijk zijn wij bereid hierover te spreken". Hulp Het probleem van de waardevastheid van de Nederlandse ontwikkelingshulp aan Suriname is, aldus minister De Koning, „gelukkig" niet besproken. Zoals bekend liepen de besprekin gen hierover eerder dit jaar vast. Minister de Koning vertrok toen uit Suriname en de be trekkingen tussen de landen kregen een knauw. De Koning: „Het zou alleen maar hebben geleid tot nieuwe frustraties". Maar dr. Haakmat zei na zijn gesprek met minister De Koning „tot de conclusie te zijn gekomen dat er voor het pro bleem van de waardevastheid van de Neder landse ontwikkelingshulp aan Suriname een oplossing moet bestaan. We moeten elkaar er gens kunnen ontmoeten". Sprekend over de bijzondere rechtspleging in Suriname zei dr. Haakmat dat „onze bijzondere De Koning rechtsspraak niet dezelfde is als die welke in Nederland is toegepast. Dat was geen rechts spraak". In Suriname gaat het om een rechts spraak „die in onze situatie onvermijdelijk is", aldus de Surinaamse vice-premier. Minister De Koning verklaarde dat dr. Haak mat had gezegd, dat het „weinig zou bijdragen tot de verbetering van de betrekkingen tussen Nederland en Suriname en herstel van de rechtstaat, als in de huidige situatie kritische opmerkingen van buitenaf zouden worden ge maakt. Ik ben het daar mee eens, Suriname moet zelf zijn weg gaan". Echter „de publieke opinie in Nederland zal zich in kritische zin met Suriname blijven bemoeien en ook de Ne derlandse regering zal zich niet van opmerkin gen kunnen onthouden, als de democratie en de rechten van de mens in het gedrang zouden ko- Over de in Nederland wonende Surinamers zei minister De Koning dat een onderzoek heeft uitgewezen, dat de Surinamers die na 1975 naar Nederland zijn gekomen over het algemeen hardwerkende mensen zijn, die weinig aan spraak maken op uitkeringen volgens de wer kloosheids- en bijstandswet. „Het is een zaak van honderden, niet van duizenden en gaat in tegen de beeldvorming van Surinamers in Ne derland", aldus minister De Koning. „Het zijn mensen, die zoals andere emigranten, hard werken om een nieuw bestaan op te bouwen, en daar ook redelijk in slagen". WASHINGTON Er hebben op het ogenblik Russische manoeuvres plaats ten oosten van de Russisch-Poolse grens, zo wordt vernomen uit een Amerikaanse militaire bron in Washington. Deze oefeningen zouden, volgens deze informa ties, een offensief karakter hebben. Dit heeft een Ameri kaanse deskundige aan het Franse persbureau AFP ver klaard. De leiders van de Poolse onafhankelijke vakbeweging hebben gisteren inmiddels de laatste instructies gegeven voor de natio nale staking van een uur, die vandaag zou worden gehouden. Zij tonen zich niet zeer onder de indruk van de zware druk van de regering, die wil dat de actie wordt afgelast. Men schijnt de wer konderbreking te beschouwen als een eerste proeve van de kracht van de nieuwe vakvereniging. Dit temeer nu de onder handelingen die gisteren over de grieven van de arbeiders wer den gehouden, zonder enig resultaat zijn gebleven. De Poolse regering is van mening, dat de nieuwe Poolse vak bond „Solidariteit" de akkoorden van Gdansk schendt, door te volharden in de „prikactie" van een uur. Regeringswoordvoerder Barecki heeft overigens toegegeven, dat „nog niet alles" geregeld was. „De inwilliging van sommige ei sen heeft tijd nodig", zo zei hij. De goede wil van de regering stond naar zijn mening „buiten kijf". De FNV heeft nog geen bevestiging gekregen van de officiële Poolse staatsvakcentrale CRZZ, dat een FN V-delegatie welkom is voor een al maanden lang geleden afgesproken bezoek aan Polen. De FNV wil bij dat bezoek niet alleen met de officiële vakbeweging praten, maar ook met de onafhankelijke bond. De laatste maanden zijn al verschillende bezoeken van buitenlandse vakbondsdelegaties door de Polen afgezegd. 500 Kunstwerken in het water GRONINGEN Zon vijf honderd kunstwerken, die in de kelders van een voormalig Gronings café lagen opgesla gen, zijn verloren gegaan, om dat de kelders onder water lie pen toen de elektrische pomp uitviel. De werken, die een nacht in het water hebben ge staan, werden vorig jaar in het kader van de regeling voor beeldend kunstenaars door de gemeente gekocht. Daarmee was ongeveer een miljoen gul den gemoeid. Het was de bedoeling de kunstwerken over te dragen aan de artotheek, die in net Groningse gebouw gevestigd zou worden. Volgens cultuur wethouder Wits kunnen maar een paar van de honderden et sen, tekeningen en schilderijen gerestaureerd worden. De ge meente verwacht geen proble men met de kunstenaars, die nu geen gebruik meer kunnen maken van hun recht hun kunstwerken binnen twee jaar terug te kopen. Lid VS-Huis Afgevaardigden uitgestoten WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een der leden, Michael Myers, wegens omkoping uit het Huis gestoten. Het is de laatste 120 jaar niet meer gebeurd dat een afgevaardigde werd verwijderd. Een poging de zaak tot na. de verkiezingen van november aan te houden werd met 332 te gen 75 stemmen verworpen. Auto van de toekomst in Parijs Liefhebbers likten op de autotentoonstelling in Parijs hun vingers af bij deze. door Citroën ontworpen droomwagen, die de schone naam draagt van Karin. Deze „futuristische" wagen Is, figuurlijk, zeer laag bij de gronds en het dashbord is geheel elektronisch uitgerust. Foto beneden: Een ander droomstuk is deze nieuwe Rolls Royce acht cilinder met automatische koppeling en verkrijgbaar voor de aardige prijs van 200.000 gulden. (Van onze correspondent) BLACKPOOL De Britse Labour-partij heeft zich giste ren op haar jaarcongres uitgesproken voor een eenzijdige afstoting van de nucleaire taken van het land. Tegelijker tijd hebben de afgevaardigden de volgende Labour-regering verboden partner te worden in een defensiebeleid „dat op de inzet (of de dreiging daartoe) van kernwapens berust". Men ging echter niet akkoord met uittreding uit de NAVO. Het was de tweede grote ruk naar links van de door strijd ver deelde partij op deze conventie. Eerder stemde de Labour-partij voor terugtrekking van Groot-Brittannië uit de Europese Ge meenschap, wanneer zij weer aan de macht zouden komen. Het congres van de Britse Labour partij in Blackpool heeft zijn definitieve beslissing inzake een nieuw systeem voor de keuze van partijleiders drie maanden uitgesteld. In januari 1981 zal een speciaal eendaags Labour congres plaatsvinden, dat de knoop moet doorhakken. Na een wijze tussenkomst van partijleider Callaghan besloot nog niet over te gaan tot een systeem dat de vakbonden en de locale afdelingen grote macht geeft bij het aanwijzen van dr. partijleider. Zowel de rechter- als de linker vleugel van Labour zullen in de komende drie maanden meer steun trachten te winnen voor hun kandidaten. Achter de scher men zal een harde strijd geleverd worden. Voor het prominente linkse element Tony Benn is het een kwestie van nu of nooit. Hoe meer invloed de vakbonden en de locale afdelingen krijgen, hoe beter hem. Carter krijgt minder steun NEW YORK Als de ver kiezingen voor het president schap niet op 4 november, maar op 2 oktober plaats zou den hebben gehad, was de aanhang van president Carter onder de Amerikaanse negers flink wat lager dan vier jaar geleden. Wel ligt de kandidaat van de Democratische Partij nog aanzienlijk voor op ziin republikeinse rivaal, Ronald Reagan. Dit is de uitkomst van een gisteren gepubliceerde opiniepeiling. GENEVE De internationa- juristen heeft Israël verweten zich op de be zette Westelijke Jordaanoever te gedragen als een soevereine mogendheid en de op grond van het internationale recht gestelde grenzen voor een be zettende mogendheid ver te hebben overschreden. In het rapport wordt erop ge wezen dat de Israëlische mili taire autoriteiten als bezetten de mogendheid krachtens het internationale recht alleen die veranderingen mogen aan brengen in het op de Westelij ke oever vigerende rechtsstel sel en het plaatselijke bestuur die nodig zijn voor de veilig heid van de Israëlische strijd krachten. Pak slaag kost 40.000,- VISTA Een 17-jarige leer linge van een school in Vis ta, in de Amerikaanse staat Californië, heeft een schade loosstelling van 20.000 dol lar (ongeveer 40.000,ge kregen voor een pak slaag dat het hoofd van de school haar had toegediend. Dit smartegeld werd door de verzekeringsmaatschappij van de school uitgekeerd om een proces te voorkomen. De in specteur van het plaatselijk onderwijs deelde mee dat de moeder van het meisje de di recteur toestemming had gege ven om haar dochter zo nodig te tuchtigen. Ditmaal was het schoolhoofd volgens haar ech ter de perken te buiten ge gaan. KARDINAAL IN SYNODE: VATICAANSTAD Veel niet-lcatholieken en katholieken die met elkaar getrouwd zijn vragen om samen de heilige communie te mogen ontvangen. De tijd is rijp om deze kwestie verder te bestuderen. Dit is de strekking van de interventie die kardinaal Willebrands als hoofd van het Vaticaans secretariaat voor de eenheid van de christenen gisteren heeft gehouden tijdens de algemene bis schoppensynode over het gezin. De kardinaal zei, dat de dialoog tussen de rooms-katholieke kerk en andere kerken de meningsverschillen over de sacra- mentaliteit en de onontbindbaarheid van het huwelijk welis waar niet hebben opgelost, maar wel aanzienlijk hebben ver minderd. Deze dialoog heeft veel gemeenschappelijke opvattin gen getoond en ook laten zien, dat alle kerken de druk van de wereld van vandaag op een christelijk huwelijk en het christe lijk gezinsleven voelen. Volgens de kardinaal moet de algemene bisschoppensynode „gemengde gezinnen" bemoedigen en hoop geven. Hij wees erop, dat een op de twaalf huwelijken in de rooms-kat holieke kerk wordt gesloten tussen een katholiek en een niet- katholiek of een niet-christen. In veel gebieden is één op de twee huwelijken gemengd. Hij stelde, dat zulke huwelijken tus sen gedoopte mensen „een waar sacrament" zijn. Gemengde hu welijken, aldus kardinaal Willebrands, vormen wellicht niet een normale manier om de christelijke eenheid te herstellen, maar naar zijn mening volbrengt een gemengd huwelijk zijn taak niet als het niet die eenheid dient. Volgens de kardinaal zouden de katholieke kerk en andere ker ken een gemeenschappelijk getuigenis kunnen geven van het christelijk ideaal van huwelijk en gezinsleven. Dit getuigenis kan onder meer tot uitdrukking komen in gemeenschappelijke pastorale zorg voor „gemengde gezinnen". Deze is in beginsel aanvaard, maar er moet nog worden gewerkt aan de verwezen lijking ervan. Arabische prinses als winkeldievegge LONDEN Een 28-jarige prinses uit Saoedi-Arabië, Noera al-Saded, is gisteren wegens het stelen van snuisterijen in een warenhuis in Londen ter waarde van 18 pond veroor deeld tot een boete van 750 pond en het betalen van de kos ten van het geding. 40 pond. Toen zij werd aangehouden had zij in haar tas een bedrag van 350 pond. De prinses is gehuwd met een zakenman en prins uit haar land die naar men zegt een maandelijks inkomen heeft van 12.000 pond. De verdediger van de prinses zei dat het vonnis „vermoedelijk vergaande gevolgen zal hebben als zij in haar land teruggekeerd „Miss Lilian" Carter breekt heup AMERICUS „Miss Lilian" Carter, de 82-jarige moeder van president Carter, is gisteren in haar huis in Plains gestruikeld en heeft haar heup gebroken. Zij is opgenomen in een ziekenhuis. Volgens de artsen is haar toestand „goed". „Miss Lilian", die ac tief campagne voert voor de herverkiezing van haar zoon, zou binnenkort naar Texas, Oklahoma en Missouri zijn vertrokken voor de verkiezingsstrijd. Oproer in gevangenis in Bangladesj DACCA Bewakers en politie hebben de gevangenis van Rangpoer in het noorden van Bangladesj bestormd, waar €50 gevangenen al een week een bewaakster gegijzeld hou den. De bestorming werd door de muiters afgeslagen. De politie gaat nu proberen de opstandigen uit te hongeren. De gevangenen ei sen betere omstandigheden en het recht eens in de twee weken hun vrouw op bezoek te krijgen. WASHINGTON De com missie van onderzoek van de Amerikaanse Senaat naar de zaak van Billy Carter, broer van de Amerikaanse presi dent, heeft een rapport uitge bracht dat zegt dat er geen spoor van bewijs is gevonden van eventuele wetsovertredin gen 0— de president of zijn raadslieden. Het heeft het Wit te Huis wel een slecht beoor delingsvermogen verweten. Politieke waarnemers zijn er van overtugid dat het rapport de president geen nadeel bij zijn verkiezingscampagne zal berokkenen. Zij, die in het jaar 1981 op v.w.o., hav.o., ma.v.o.-4 of ma.v.o.-3 niveau een volledig examen (staats examen) of een examen in één of meer vakken (deelstaatsexamen) wensen af te leggen, moeten vóór 1 december 1980 per briefkaart - onder duidelijke opgave van het soort examen - een inschrijvingsformulier aanvragen bij een van de volgende adressen: voor v.w.o. en Iulv.o.: bij de Voorzitter van de commissie staatsexamen v.w.o. - h.a.v.o.. postbus 11535.2502 AM 's-Gravenhage-, O voor mav.o.-4 en ma.v.o.-3: bij de Voorzitter van de commissie staats examen ma.v.o., postbus 11599,2502 AN s-Gravenhage. Na aanmelding ontvangt men nadere instructies. Publikatie van bet Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13