OMDAT U WETEN MOET, WAAR IJ WEZEA MOET. Scheidende dr. P.Vriens: Verdeeldheid is na Nederlandse bisschoppensynode niet verminderd MAMMA, KAN JE DE WAS OPHANGEN AAN DE NULLIJN HET ANTWOORD STAAT IN DE KRANT. m Issd kerk wereld BINNENLAND Het resultaat van de Nederlandse bis schoppensynode in Rome begin dit jaar is voor het herstel der bisschop pelijke eenheid nihil. Ook de verhou ding tussen het Nederlandse bisschop pencollege en de Romeinse curie is sinds de synode niet zichtbaar verbe terd. Dit heeft mede te maken met het welwillende oor, dat Rome nog steeds leent aan de negatieve informatie van behoudende groepen, die in de bis schoppen Gijsen en Simonis hun woordvoerders hebben gevonden. Aldus pater dr. P. Vriens, die deze week zijn functie heeft neergelegd van secre taris-generaal van de Nederlandse kerk provincie. Sinds 1972 heeft hii deze func tie vervuld. „Het was moeilijk maar niet onmogelijk", zegt hij, refererend aan de omstandigheid, dat hij al die jaren heeft moeten werken voor een episcopaat, dat in zichzelf verdeeld was. Die verdeeld heid is echter wel de reden geworden, waarom hij ontslag heeft genomen en te rugkeert naar de parochiële zielzorg. Zijn ontslag is in goed overleg geregeld: „Ik heb met niemand ruzie, maar ik kan nu niet genoeg vooruit om het nog met hart en ziel te doen en geloofwaardig mijn persoonlijke beleidskeuzen door te zetten." Toch voldoening Ondanks de verdeeldheid aan de top zijn er toch dingen tot stand gebracht, waar op hij met voldoening kan terugzien. Hij noemt in de eerste plaats de oprichting en uitbouw van het secretariaat van de kerkprovincie. Het heeft zich in kerke lijk Nederland een plaats verworven. In terdiocesane en diocesane instituten en instanties zijn na enige aarzeling in het begin wellicht volop bereid met dit secretariaat mee te werken. Er is in de loop van de jaren in dit secretariaat veel kennis verzameld, waar men van alle kanten graag een beroep op doet. Pater Vriens denkt vervolgens aan de sterk verbeterde communicatie tussen allerhande instanties, zowel kerkelijke als maatschappelijke, en de bisschoppen conferentie. In de afgelopen jaren zijn er talrijke goed voorbereide gesprekken ge voerd tussen de bisschoppen en verte- genwoorigers van die instanties, zoals de landelijke raden voor de katechese, de li turgie, de missieaangelegenheden en ontwikkelingssamenwerking, de Katho lieke Schoolraad, de Raad voor Kerk en Samenelving, universiteit en hogescho len. Bijzonder vermeldt pater Vriens de gesprekken van de bisschoppen met FNV en CNV en de werkgeversorgani saties. De bedoeling was om de bisschoppen meer dan tot dusver in contact te bren gen met de landelijke organisaties ten einde een sfeer van vertrouwen te scheppen met mensen die de bisschop- Een meestal alleen op afstand meema- en. Hij meent ook te mogen zeggen, dat er op het terrein van de verkondiging goe de dingen zijn gebeurd, gezien het goede onthaal, dat verscheidene bisschoppelij ke brieven hebben gehad. Het Landelijk Pastoraal Overleg ook heeft enkele zeer belangrijke zittingen gehad. „Wat daar aan voorafging aan bezinning en ge sprekken over het hele land mag men niet onderschatten, ook al heeft datzelf de LPO duidelijk gemaakt hoe moei zaam de bisschoppen met zo'n open dia loog kunnen omgaan". Groot wantrouwen Een grote moeilijkheid bleef echter de verdeeldheid in de Nederlandse katho lieke gemeenschap. Het ging niet om een meningsverschil alleen dat zou in on derling overleg kunnen worden over brugd het ging om een verdeeldheid in kampen, die in groot wantrouwen el kaar bestreden en geen middel onge bruikt lieten hun gelijk te bevechten. Dit heeft de relatie tussen de kerk in Neder land en Rome verslechterd. Ook de bisschoppen bleken hun ver deeldheid niet te kunnen overwinnen. Deze trad bovendien naar buiten in tal rijke van elkaar verschillende standpun ten. De verdeeldheid aan de top had kwalijke gevolgen voor de basis. Pater Vriens wijst erop, dat de gelovigen als gevolg van de verdeeldheid van hun lei ders geleidelijkaan het vertrouwen in hun leiding hebben opgezegd. Volgens een KRO-enquête voelden nog maar weinig gelovigen zich verbonden met hun bisschoppen. Een en ander leidde uiteindelijk tot overleg tussen kardinaal Willebrands en paus Johannes Paulus II en tot het be sluit, dat er een Nederlandse bisschop pensynode zou moeten worden gehou den. Deze synode in januari was primair gericht op de „communio" (eenheid) bin nen de gehele katholieke geloofsgemeen schap van Nederland, maar beperkte zich praktisch tot de onderlinge eenheid van de bisschoppen en tot hun relatie met de Romeinse curiale instanties. Resultaat nihil Over het resultaat van de synode is pater Vriens weinig te spreken. Het resultaat voor het herstel van de bisschoppelijke eenheid was volgens hem nihil. Hij con cludeert dat onder meer uit het feit, dat de werkzaamheden van de commissie voor de ambtsopleiding, waartoe door de synode was besloten, vrijwel onmiddel lijk weer stokten en tot dusver niet meer op gang konden worden gebracht. Ook het herstel van de samenwerking op het terrein van missie en ontwikkelingshulp tussen Limburg en de andere bisdom men is nog geen stap dichterbij geko men. Ook is volgens pater Vriens in de ver houding met de Romeinse curie niets zichtbaar verbeterd. Hij wijst erop, dat kardinaal Willebrands nog steeds wacht op zijn in 1977 aangevraagde hulpbis schop. Ook blijven belangrijke besluiten, zoals de regeling van aanstelling en onts lag van pastorale werk(st)ers op de Ro meinse burelen liggen. Dr. Vriens zegt zich af te vragen of ook dit niet heeft te maken met het welwillend oor, dat Rome steeds leent aan de negatieve in formatie van behoudende groepen. In deze situatie, zo motiveert pater Vriens zijn heengaan, kan ik geen kant meer uit Er is een voortdurende gehei me informatie naar Rome in plaats van open overleg. Ook moeten de bisschop pen zich steeds met hun eigen problema tiek bezighouden in plaats van te kun nen aansluiten bij de vragen van de mensen in hun concrete situatie. „In de afgelopen jaren", zegt dr. Vriens, „heb ik steeds via het secretariaat der kerkprovincie en de bisschoppelijke be heerscommissie geprobeerd te werken aan een levensnabije pastoraal van de bisschoppen, waarin ook de stem van de basis en van de deskundigen tot zijn recht kwam. Ik wilde bereiken, dat de bisschoppenconferentie een vriendelijk, bemoedigend en duidelijk gezicht naar de gemeenschap toe zou herkrijgen. Maar daaraan ontbreekt het nu juist." Dr. Vriens zegt deze opmerking niet te willen laten gelden voor het optreden De groeiende kloof tussen bisschoppen conferentie en gelovige volk bestaat niet in die mate in de afzonderlijke bisdom men. Daar geven bisschoppen met hun directe medewerkers over net algemeen blijk van hun betrokkenheid met hun diocesanen. Zij ziin verschillend van el kaar, maar duidelijk levensnabijer. Niet gelukt Ten aanzien van de bisschoppenconfe rentie is het echter bij proberen geble ven. „Het is niet gelukt en dat was een frustrerende bezigheid. De bisschoppen hebben veel vergaderd, veel beloofd, maar beleidsbesluiten bleven uit als ge volg van de verdeeldheid, die na de Ne derlandse bisschoppensynode niet klei ner blijkt te zijn." Een bijkomende moeilijkheid voor de bisschoppenconferentie is volgens dr. Vriens het feit, dat de voorzitter met zijn twee zeer belangrijke volle banen een te zware taak heeft. Van kardinaal Wille brands, die behalve aartsbisschop van Utrecht ook hoofd is van het Vaticaanse secretariaat voor de christelijke eenheid, kan men moeilijk verwachten, dat hij op zijn leeftijd op beide werkterreinen vol ledig kan functioneren. Volgens pater Vriens zullen de bisschop pen de aansluiting bij de weggegroeide basis weer kunnen realiseren, wanneer zij erin slagen hun onderlinge samen werking te herstellen. Hij zegt ',Dit is de enige weg voor de oplossing in Neder land. Elke andere weg is verdoezeling van de problemen." Plattegronden van 50 Nederlandse steden. De Stadsgids is samengesteld an WE. in overleg met de Koninklijke Nederlandse Toenstenoo 't Zijn vaak de kleine dingen die 't doen. Ook bij Esso. Want daar vindt u nu weer in honderden Esso-stations een uitermate handig boekje: De Esso-stadsgids. Met maar liefst 50 plattegronden van de belangrijkste steden in Nederland. Duidelijk en overzichtelijk op handig zakformaat Kortom, voor f4,50 een boekje dat in iedere auto thuishoort Hebt u vibgen? Bd 070-73 93 93.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 12