Smaak voor raswinst voor Shell en £sso niet extra belast Caballero Filter. Kabinet moet begroting overmaken Dankbaar voor een dienstbaar verleden wangsom voor dvertenties thuiswerk" VVESTERINGEN ALS WAARBORG 't Aardige van die Strippenkaart: JOVD kraakt VVD-programma xorte staking bij Müller-Thomsen 198 INNEN LAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 OKTOBER 1980 PAGINA 11 ninafiot [STERDAM „Thuiswerkkoning" Matt- s Giesberts moet voortaan voor elke mis lende advertentie die hij plaatst een angsom van tienduizend gulden betalen, heeft de rechtbank in Amsterdam giste- bepaald in een kort geding dat Konsu- ""fiten Kontakt tegen de 55-jarige Gies- ts had aangespannen. consumentenorganisaties hebben nu een ef- lief wapen in handen gekregen om de activi- de „zakenman", die al ruim dertig met zwendel een dik belegde boterham ient, een halt toe te roepen. Zoals bekend j M rteert hij met thuiswerk. Reflectanten ^%en een borgsom betalen en horen verder meer van Giesberts. De advocaat van osumenten Kontakt bepleitte tijdens het t geding een dwangsom per misleidende ad- lentie. omdat dat Giesberts op zijn enige sbare plaats raakte: zijn portemonnee. Knip u -. nó 3 Huisvuil als grondstof Premier Van Agt zette gisteren de eerste vuilniszak op de lopende band van de nieuwe „huisvuilschei- dingsinstallatie", die op het terrein van de VAM in Wijster staat. Deze installatie scheidt voedselafval, blik, papier en plastic voor hergebruik. Acteurs helpen politie ARNHEM Be- roepsacteurs en - actrices worden volgend jaar door de politie van Arn hem ingeschakeld om vooral jonge agenten te leren hoe in moeilijke si tuaties met het pu bliek moeten om gaan. Het gaat hier om een proef waarvoor het mi nisterie van bin nenlandse zaken 35.000 gulden be schikbaar heeft ge steld. Belangrijkste doel is de agenten te leren bij ruzies in cafés, woningen of op straat niet in paniek te raken en zichzelf te blijven. 'Van onze parlementaire redactie HAAG De overheid iet van plan de winsten Shell en Esso uit de ver ingen van de gasprijs ex- te belasten. Op dit mo lt krijgen beide olie- atschappijen vijf procent i de binnenlandse gasop- ngsten en 15 procent van opbrengsten uit de ver- p van gas aan het buiten- i. Shell en Esso zullen verwachting in de pe- ie 1980-1984 15,4 miljard den aan de gasverkopen rhouden. bewindsman vertrouwt p dat Shell en Esso eerdere, formeel vastgelegde af- jjken na zullen komen en ruim 14 miljard gul- de winsten zullen in vesteren in Nederland. Dit zal ondermeer geschieden in raffi nage, chemie, gebruik van ko len voor elektriciteitsopwek king, kolenvergassing en win ning van olie en gas. Eerder had de bewindsman de olie maatschappijen met een belas tingaanslag op overwinst be dreigd als zij niet in Nederland zouden investeren. In de Kamer is beroering ont staan over de afspraak van Van Aardenne met de olie maatschappijen. Dergelijke douceurtjes zijn niet op zijn plaats, zo vindt het PvdA-ka- merlid Van der Hek. Hij wees er gisteren in de vaste kamer commissie voor economische zaken op dat het volgende ka binet gebonden is aan de af spraken van Van Aardenne en dat daarmee een belasting op de overwinsten wel geblok keerd is. „De consumenten be talen steeds meer voor het gas waarvoor zij geen enkele com pensatie krijgen en de olie maatschappijen krijgen hon derden miljoenen zo maar toe geschoven", aldus de kritiek van Van der Hek. Brief Den Uyl Het werk van mr. Spierenburg als onderhandelaar met bui tenlandse afnemers van Ne derlands aardgas is bemoeilijkt door de belofte (in 1965) van de toenmalige minister van economische zaken Den Uyl dat de Nederlandse regering de gasexport op geen enkele wijze zou belemmeren. Dit blijkt uit antwoorden van premier Van Agt op schrifte lijke vragen van Den Uyl op basis van publicaties in onze krant. Den Uyl eiste daarin dat de premier zijn mening zou herzien omdat, zo meent de huidige fractieleider van de PvdA, de inhoud van de brief geen enkele rol speelt in de heronderhandelingen van de gascontracten. Van Agt doet dit in zijn antwoord niet. Ook wil hij zijn uitspraak dat de brief de mogelijkheid openlaat voor de Duitsers om te eisen buiten elke prijsverhoging van het gas te blijven niet terug trekken. Volgens de premier laat de brief wel degelijk die Uit de antwoorden van Van Agt blijkt wel dat de buiten landse afnemers er in 1976 mee hebben ingestemd de vas te prijs voor het gas die in de contracten was opgenomen te verlaten. De gasprijzen wer den toen gekoppeld aan het prijsverloop van olie. ADVFRTENTIE 'n OmmcUniaar Je ëtarmzaak scheelt it tin mimtmr 21,7 cent per humt. Anders gezegd: de Nationale Strippenkaart is in de voorverkoop voordeliger. Daarmee willen we de verkoop op het voertuig beperken. Hoe minder kaartjes er in bus en tram verkocht worden, hoe sneller het bij de haltes verloopt. Dus als u een 15-strippenkaart koopt bij de sigarenzaak, op het station of het postkantoor, dan bent u zo'n 12 cent per strip goedkoper uit. Wat niet wil zeggen, dat de strippenkaarten die wél in bus en tram verkocht worden (de 6- en 10-strippenkaart) nu onredelijk duur zijn. I NATIONALE i Een 6-strippenkaart, die f 2,85 kost, is altijd nog STR/PPEi voordeliger dan de prijs die u eerst betaalde voor /(AART drie enkeltjes van één zone. Met de Strippenkaart kom je overal. Openbaar Vervoer, Postbus 55,25Ü1CB Den Haag. apitein in beroep *en brief minister (.PHEN A/D RIJN ichtmachtkapitein Mein- rt Stelling heeft bij het jbtenarengerecht en het Inisterie van defensie be- tp aangetekend tegen de jef van minister De Geus efensie), waarin hem rdt meegedeeld dat „een |r uitgesproken mening er het bezit en de inzet n kernwapens van een of- ier niet mag worden ver- jchft". luchtmachtkapitein, die in verleden herhaaldelijk ft laten weten niet mee te rken aan een eventuele in- van kernwapens, vindt dat minister inbreuk maakt op vrijheid van meningsuiting, uister De Geus heeft de Ka- r laten weten dat de uitin- i van de kapitein op ge- innen voet staan met een yale" vervulling van zijn k, waardoor zijn militaire etbaarheid beperkt is. DEN HAAG De liberale jongerenorganisatie JOVD is bijzonder teleurgesteld over het concept-verkiezingspro gramma van de VVD dat gisteren naar buiten is gebracht. De algemene indruk is die van grote matheid en het ontbre ken van creativiteit, aldus het JOVD-bestuur. Volgens de jongeren is het programma bovendien vaag en wei nig concreet, terwijl geen duidelijke keuze wordt gedaan met be trekking tot werkelijk belangrijke zaken. „Het zit vol met oude stokpaardjes. Daar waar veel aandacht wordt besteed aan be strijding van het misbruik van sociale verzekeringen, ontbreekt elke methode om het zwart-geldcircuit te bestrijden", aldus het bestuur. Het programma maakt voorts geen keuze in de relatie tussen so ciale minima en de lonen. De JOVD vindt dat gekozen moet worden voor het behoud van de koppeling tussen sociale mini ma en het netto minimumloon. „Een hoeksteen van het VVD- programma is een krachtig milieubeleid, maar als gekozen moet worden tussen economische groei en milieu-omstandigheden is het volstrekt onduidelijk wat de VVD wil", aldus een paar pun ten van kritiek. Griffier Kamer ontdaan over uitlatingen WillemAantjes DEN HAAG De griffier van de Tweede Kamer, mr. W. Koops, heeft in een open brief van kamervoorzitter Dolman gezegd „ten zeerste ontdaan te zijn" over uitla tingen van het voormalig kamerlid Willem Aantjes in een vraaggesprek met Bi- bep, dat is gepubliceerd in het weekblad Vrij Neder land van deze week. In dit artikel suggereert Aan tjes volgens Koops dat hij de gene zou zijn geweest die de Haagse advocaat Hes op het spoor van Aantjes' oorlogsver leden zou hebben gezet. Mr. Hes is de man die dr. Lou de Jong, destijds directeur van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie, heeft inge licht. ERSONEEL VERTROUWT DIRECTIE NIET >n onzer verslaggevers) )TTERDAM Het voltallige perso- el van het Rotterdamse havenbedrijf üller-Thomsen heeft gistermiddag kele uren gestaakt. De 1300 werkne- rs vrezen dat zij allen op straat ko- :n te staan, inplaats van de (slechts) I man voor wie de directie ontslag in tto heeft. ondernemingsraad heeft tot nu toe van de directie van Müller-Thomsen geen greintje zekerheid gekregen dat het onts lag tot die 253 beperkt zal blijven. Maan dag 6 oktober dient voor de president van de Rotterdamse rechtbank een kort ge ding dat de vervoersbonden-FNV tegen het ontslag hebben aangespannen. Het personeel van Müller-Thomson is on gerust over de geruchten over reorganisa tieplannen. Vooral de directie moet het ontgelden, omdat deze weinig overleg voert met de ondernemingsraad, de vak bonden en het personeel. Het afgebroken overleg over de haven cao (15.000 man) is vanmiddag voortgezet. Het overleg was woensdag afgebroken. Ook het gesprek over de metaal-cao (275.000 werknemers) zal (weer) worden hervat. De onderhandelingen over de cao bij Smit-sleepdiensten in Rotterdam (500 man), gaan 7 oktober verder. Dierendag Wat een hondebaan, zo'n bestaan. Je blik beperkt door al dat afgedankte blik. Daarom, gun ons morgen eens 'n extra blikje. Dierendag, weet u wel. STICHTING VAN DE ARBEID: DEN HAAG Hoewel vakbeweging en werkge vers onderling diepgaand van mening verschillen over de wijze waarop de economie en met name de werkgelegenheid weer in het goede spoor moeten worden gebracht, gaven zij vanmorgen als Stichting van de Arbeid in hun beraad met een kabinetsdele gatie toch de regering een gezamenlijke boodschap mee: de begroting voor 1981 moet worden overge maakt. Zij vielen echter meteen weer uiteen toen het erom ging, wat er dan wel in het nieuwe huiswerk zou moeten komen te staan. Minister Albeda van sociale zaken met name bleef vandaag met lege handen staan. Deze bewindsman had de bijeenkomst name lijk uitgeschreven met de bedoeling om althans enige principiële medewerking voor de kabinetsplannen voor het volgend jaar te krijgen. Hij wilde dit steuntje in de rug graag hebben om de vol gende week in de Tweede Kamer met kracht die plannen te kunnen verdedigen. Zijn gesprekspartners gaven hem echter die steun niet, zagen zelfs weinig heil in een volgende gespreksron de als de rijksbegroting niet wezenlijk zou worden veranderd. Omdat het kabinet er geen blijk van gaf tot die veranderingen bereid te zijn, wacht men nu eerst af wat de Tweede Kamer aan correcties zal afdwingen. ADVERTENTIE Nadat de partijle den van de CHU en AR in de afgelopen weken al eerder formeel het besluit hadden genomen hun partijen op te heffen, teneinde op 11 oktober te kun nen opgaan in het Christen Democra tisch Appel, zal de 54 jaar oude KVP het komende week einde tijdens een vergadering in Den Bosch besluiten de partij te ontbinden. De eenwording van de drie christen democratische par tijen ,,een won der eigenlijk in zichzelf" naar de woorden van frac tieleider Lub bers betekent ook een antwoord op de oproep (uit 1849) van de AR- politicus Groen van Prinsterer tot een heid: „Als tolk van een groot deel on zer landgenoten zeg ik: wij dié prijs stellen op onze ei gen rechten, wij willen oprechtelijk toenadering en ver geet niet dat wij hebben drie-erlei gemeenschap: ge meenschap van grondwet, gemeen schap van geloof, maar ook gemeen schap van gevaar". De katholieke staatsman Schaep- man had eenzelfde gevoelen. Hij ont wierp in 1876 een staatkundig pro gram, dat de grondslag werd voor de oprichting van de Rooms-Kat- holieke Staatspartij in 1926. Al ver voor die tijd waren over al in het land kat holieke kiesvereni gingen gesticht, zoals in Leiden in 1868, die zich later aaneensloten. De Katholieke Staatspartij (in 1945 omgezet in KVP) heeft ver scheidene afschei dingen gekend, zoals in 1922 de Nieuwe Katho lieke Partij, van 1933—1939 van Katholiek-Demo cratische Partij, 1948 van de Katho lieke Nationale Par tij. in 1968 van de Politieke Partij Ra- dikalen en in 1972 van de Rooms-Kat- holieke Partij Ne derland. Ter gelegenheid van de ontbinding van de partij schreef de voorzit ter van de KVP, de heer P.H. van Zeil, op ons verzoek bij gaande beschou wing. BIJ DE OPHEFFING VAN DEKVP (Door P.H. van Zeil. voorzitter van de KVP) DEN HAAG Bij de opheffing van de KVP, de Kat holieke Volkspartij, in het komende weekeinde past dankbaarheid. Dankbaarheid voor hetgeen de KVP en haar voorgang sters in katholiek politiek verband, samen met andere partijen, in de loop van de tientallen jaren heeft tot stand gebracht. De beperktheid van deze beschouwing staat slechts toe om enkele hoofdlijnen te trekken. De eerste grote verdienste is geweest, samen met de Anti Revolutionairen, de realisering van de gelijkstelling van het bijzonder onderwijs. Katholieke politici participeerden ook in het democratiseringsproces in onze samenleving Deze blijkt o.a. uit hun bijdragen aan het realiseren van het algemeen kiesrecht en de invoering van de dienst plicht. Van recenter datum is het aandeel in de totstandko ming van de verschillende wetten op de ondernemingsra den. waarmee de lijn van de democratisering naar het werkgebied van de onderneming werd doorgetrokken De totstandkoming van de Arbeidswet en de Ouderdoms wet in 1919f alsmede van verschillende andere sociale wet ten in die tijd, droeg het stempel van de katholieke minis ter Aalberse, die sterk werd geïnspireerd door de pauselij ke rondzendbrief uit 1891 „Rerum Novarum", die handel de over de toestand van de arbeiders. Professor Romme zorgde in 1939 voor de introductie van de kinderbijslag in de sociale wetgeving en het was dezelf de politicus die na 1945 de bouwstenen aandroeg voor maatregelen t.b.v. de persoonlijke bezitsvorming Dr. G.M.J. Veldkamp legde grondslagen voor de uitbouw van onze sociale zekerheid. Een complex van voorzienin gen dat wereldwijde bekendheid verwierf Het was in 1945 pater de Beaufort die, als lid van de Ne derlandse delegatie naar de oprichtingsvergadering van de Verenigde Naties, als eerste in wereldwijd verband sprak over de mensenrechten, daarbij benadrukkend dat een echte en duurzame wereldvrede er niet kan zijn zonder het in acht nemen van de rechten van de mens Ook vanuit de katholieke politiek werden initiatieven ge nomen en impulsen gegeven in de na-oorlogse periode om tot Europese samenwerking te komen Katholieke politici gaven het startsignaal voor een overheidsbeleid m b.t de ontwikkelingssamenwerking. Het departement van maatschappelijk werk was een vrucht van inbreng vanuit de KVP in de toenmalige kabi netsformatie, met name om te benadrukken dat ook de overheid een taak heeft om voorwaarden te scheppen voor een op welzijn gericht beleid. Wij staan dus niet met lege handen Ik herhaal nog eens dat het niet om uitsluitend verdien sten van alleen katholieke politici gaat. Dat kon en kan niet in ons land. Als wij dan onze dankbaarheid uitspreken geldt dat tevens dankbaarheid ten opzichte van degenen met wie wij a'l dat werk hebben kunnen doen Geëmancipeerd Nu de specifiek katholieke partijformatie wordt opgeheven staan de katholieken in de Nederlandse politiek voor de uitdaging en de opdracht, om te bewijzen dat zij op politiek terrein geëmancipeerd zijn. Wij moeten nu bewijzen dat de waarden die wij te verdedigen hebben door ons kunnen worden ingebracht in het brede verband van de christen democratie en dat wij erin slagen die waarden ook in be leid te vertalen. De verhoudingen in het CDA zijn. en ik kan dat met stel ligheid zeggen, zodanig dat ernaar wordt gestreefd dat én de leden van de ARP, én de leden van de CHU, en de rechtstreekse leden én de leden van de KVP zich in het nieuwe CDA zullen kunnen herkennen. De verschillen in denk-, leef en cultuurpatronen zullen nog wel eens spanningsvelden veroorzaken, maar de be reidheid is er om van elkaar'te accepteren dat een ieder het beste wil, dat wij naar elkaar willen luisteren, dat wij elkaar willen aanvullen en corrigeren. Als wij daarin sla gen, dan wordt het CDA meer dan een optelsom van de drie. Gelet op de problemen en de vraagstukken waarvoor wij in Nederland en daarbuiten staan, en rekening houdende met het feit dat christen-democraten wezenlijke bijdragen kunnen leveren aan de oplossing ervan, alsmede aan een verantwoorde inrichting van onze samenleving, hoop en vertrouw ik dat het CDA een vernieuwende en vernieu wingsgezinde politieke beweging zal blijken te zijn. Daar mee zal tevens worden voldaan aan hetgeen zeer velen in dit land verwachten en verlangen

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11