'De rek is er uit' Noordwijkse woningbouw grotendeels in't slop Bezuinigingen en belasting verhogingen in Oegstgeest CHAOS BIJ SLUISBRUG Directeur Beyk verlaat na 49 jaar Rabo Sassenheim Bromfietser tegen auto Overweldigende drukte voor jubilerende Warmondse peuterzaal —REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 OKTOBER 1980 PAGINA 7 DOOR BEZWAARSCHRIFTEN EN FINANCIËLE OBSTAKELS II NOORDWIJK De gemeente heeft heel wat woningbouwplannen op stapel staan, maar met de uitvoering wil het lang niet altijd vlotten. *|Vaak rijn het de bezwaarschriften, die een 'c in het wiel steken, soms zijn het finan- problemen, waardoor de plannen worden opgehouden. Een voorbeeld van dit laatste is het saneringsplan „'t Stille Zuie". „Helaas kun* nen wij over dit plan slechts in mineur spre ken", delen b. en w. mede in de aanbiedingsno ta op de begroting 198L Rond 't Stille Zuie zijn ernstige problemen ont staan, omdat het rijk meent, dat de kosten van dit plan veel te hoog zijn. Men weigert daarom de rijksbijdrage van 80% in de verwervingskosten van de grond beschikbaar te stellen. Eventueel zou het rijk bereid zijn een geringer percentage toe te ken nen, maar zelfs in dit geval is het nog onzeker wanneer Den Haag over de brug komt. Al met al is |het saneringsplan voor het „dammetiesgebied" van 1 Noordwijk aan Zee in de versukkeling gekomen. Minder rijksgeld betekent een aanzienlijk groter tekort op de exploitatie. Het gemeentebestuur is er nog niet uit hoe deze zaak moet worden opgelost. Er zijn enkele mogelijkheden. Eén er van is af te zien van de procent woningbouw in het plangebied of het aantal te bouwen honderd huizen op te voe ren. Een andere uitweg is de verhoging van de ge meentelijke bijdrage uit het ontwikkelings- en sa neringsfonds. Ook het bebouwen van open plaatsen in de be bouwde kom van Binnen en Zee blijkt op moeilijk heden te stuiten. In december 1978 sprak de ge meenteraad uit, dat in de komende vijftien jaar circa 340 woningen in de kommen dienden te wor den gebouwd. Over de reële mogelijkheden was het college vorig jaar ver van optimistisch. „Het af gelopen jaar heeft ons niet hoopvoller gestemd", deelt het college thans mede. Naast de reeds gesig naleerde financiële problematiek, valt ook de kwestie van de procedure niet te onderschatten. Het blijkt namelijk, dat tegen projecten in de be bouwde kom vrijwel steeds door omwonenden en ook wel door anderen bezwaren worden inge diend. Dit beperkt zich overigens niet tot bouw plannen van enige omvang. Ook verbouwingsplan nen leiden in toenemende mate tot bezwaarschrift procedures. „In bestaande situaties, vooral in een bewoonde omgeving van mensen, accepteert men niet gemakkelijk veranderingen", constateren b. en w. Zij laken deze ontwikkeling echter niet. „Het indienen van bezwaren is een in ons rechts bewustzijn levend en in onze wetgeving verankerd democratisch beginsel." In één geval lijkt de bouw in de kom wel snel van de grond te zullen komen en dat betreft de Flora- hof tussen de Voorstraat en de Offemweg. Hier gaan de aannemers De Raad en Noorlander voor eigen rekening enkele tientallen huizen bouwen. Andere projecten worden opgehouden door be zwaarschriften. Een voorbeeld hiervan is het woongebouw voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens aan de Abraham van Royen- straat. Tegen dit project is onder meer geoppo neerd, omdat er onvoldoende rekening is gehou den met parkeergelegenheid bij het pand. Omtrent de afloop van deze zaak bestaat nog geen enkele zekerheid, deelt het college mede. Ook het plan van aannemer Jan de Raad om op het terrein van de voormalige wasserij Thijswiik een zestigtal kleine woningen in de premie A- koopsector te bouwen, heeft geleid tot een aantal bezwaarschriften. Deze zullen de uitvoering van het plan op z'n minst vertragen, verwachten b. en Eveneens weinig hoopvol is het college over de mogelijkheden tot bebouwing van de dierenweide aan het Rederijkersplein in Boerenburg. „Alleen al de publicatie van ons voornemen heeft reeds tot beroering in de wijk geleid". Het gemeentebestuur verwacht dan ook niet, dat hier zonder problemen iets tot stand kan komen. Naast deze sombere geluiden, wordt ook gewag ge maakt van lichtpunten. Zo ziet het er goed uit voor een bescheiden bouwplan van veertien wooneen heden voor alleenstaanden en tweepersoonshuis houdens aan de kop van de Voorstraat nabij het Westeinde. Tegen dit plan zijn bij de tervisieleg- ging geen bezwaren ingediend. Het gemeentebe stuur heeft aan de Noordwijkse Woningbouwvere niging gevraagd dit project uit te voeren. Optimis tisch zijn ook de verwachtingen voor de bouwerij in het Middengebied-Zuid. Het ziet er zelfs naar uit, dat dit bouwplan nog kan worden uitgevoerd, voordat de woningbouw in het Vinkenveld gaat beginnen. Ter afronding van het woongebied aan de Lijnbaanweg zullen in het Middengebied-Zuid circa 90 woningen worden gebouwd, waarvan 29 eengezinshuizen en 61 flatwoningen. Verder voor ziet dit plan in de bouw van 19 garageboxen en de aanleg van 106 open parkeerplaatsen. Met de be trokken bouwondernemers (De raad en Noorlan der) zijn nog besprekingen gaande over de aard van de te bouwen woningen. In de ontwikkeling van het Middengebied-Zuid is ook de verplaatsing van de apotheek betrokken. Grashoek De woningbouw in de Grashoek is voltooid. Er staan daar in totaal 407 huizen. Voor de bouwvak vakantie zijn de laatste panden opgeleverd. Thans wordt met voortvarendheid gewerkt aan de afwer king van de wijk. Het college omschrijft de Gras hoek als een kwalitatief hoogwaardige woonwijk met goede woningen en een fraai woonmilieu. Verheugd is men over de start van de woningbouw in het Middengebied-Noord. Er zijn nu 180 huizen in aanbouw, te weten 126 huurwoningen en 54 premiekoopwoningen. Volgend najaar zullen de woningen in het plangebied kunnen eerst worden gebouwd als de Weteringkade volgens het defini tieve tracé is aangelegd. Zoals bekend wacht in het Middengebied-Noord de bouw van enkele openba re en bijzondere voorzieningen (bibliotheek, sport spelzaal en uitbreiding van scholen) op het be- Wat het bestemmingsplan Vinkenveld betreft heeft het college de stellige verwachting, dat op korte termijn een aanzienlijk aaneengesloten deel van het plangebied eigendom van de gemeente zal zijn. Er bestaat daarom geen vr^es, dat de start van de woningbouw vertraging zal ondervinden we gens problemen van de verwerving van de grond. Wel kunnen bezwaarschriften roet in het eten gooien. Bij de gemeenteraad zijn twintig bezwaar schriften ingediend. Afgewacht moet worden of deze reclamanten hun aktie zullen voortzetten tot Gedeputeerde Staten, eventueel tot de Kroon. Ondanks de mogelijkheden, die het Vinkenveld straks voor de woningbouw gaat bieden, kijkt het college uit naar nog meer mogelijkheden. Zo heeft men onder meer het perceel open grond op de kor rel tussen de r.k. begraafplaats en het landgoed „Calorama" en de agrarische grond tussen de Mo lenstraat en de Weteringkade. li0) A C\ SASSENHEIM In Motel Sassenheim werd gisteren officieel afscheid genomen van directeur Beyk van de Rabo-bank Sassenheim. De m heer Beyk is 49 jaar aan de bank verbonden geweest, r waarvan sinds 1949 als kas- aier/directeur. mm Talrijke sprekers staken de loftrompet over de activiteiten van directeur bank. Burge meester Kret onder meer: „Hij was bezig als adviesorgaan tus- sen de bevolking, droeg mede L# een stuk verantwoordelijkheid en gaf een brok zekerheid". De vertrekkende directeur .ontvig tal van geschenken. Na Afloop volgde een druk be- 4-zochte receptie. Ienl Veertig jaar vrijwilliger bij bibliotheek Valkenburg Valkenburgse biblio theek. De heer Ouwerkerk indertijd een van de mensen van het eerste uur van de bibliotheek. Vandaar dat er zaterdag een dubbel jubileum gevierd wordt De heer Ouwerkerk begin veertig jaar geleden met het uitlenen van boeken tegen een "ijkse vergoeding van .vijf net aantal aanwezig boe ken bedroeg toen 500. In al die iaren is de heer Ouwerkerk bij net bibliotheekwezen betrok ken geweest. Een ruwe schat ting leert, dat hij meer dan tienduizend uur vrijwilliger- Isarbeid heeft verricht. Het jubileumfeest wordt zater dag gevierd in de Hervormde Kerk met een receptie van half drie tot vijf uur. Bingo voor invalidensport KATWIJK Een uit de wijk- vereniging „Hoornes-Rijnsoe- ver" gevormde groep organi seert morgen in Tripodia een grote bingoavond die om acht uur begint. De opbrengst hier van komt, evenals vorig jaar, ten goede aan de Stichting Na tionaal Fonds Sport Gehandi capten, die hiermee in staat wordt gesteld voorzieningen te financieren voor sportbeoefe ning door lichamelijk gehandi capten. Met deze financiële actie haakt men vanuit Hoornes-Rijnsoe- ver in op de bedoelingen van het plaatselijke comité in Kat wijk aan Zee, dat onder voor zitterschap staat van mevrouw B. F. Bos-Beernink. In het co mité is men wederom druk be zig met de voorbereiding van een aantal financiële acties ten behoeve van de invaliden- sport. Zo zal in de periode van 10 t/m 14 november een col lecte ten bate van de invali densport worden gehouden. In dezelfde periode, en wel op donderdag 13 november, wordt 's avonds om acht uur in Tripodia een demonstratie avond gehouden door gehandi capte sporters. Iedereen kan zich dan met eigen ogen over tuigen welke mogelijkheden invalide sporters hebben en tot welke prestaties zij in staat zijn. OM SLUITENDE BEGROTING TE KRIJGEN OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest wil met bezuini gingen op een aantal uitgaven, verhogingen van de tarieven van sportaccommodaties en verhoging van de retributies en belastingen een tekort van ongeveer 400.000 gulden compen seren. Dat blijkt uit de gemeentebegroting voor het jaar 1981. De oorzaken van het tekort zijn onder meer de hogere kosten van het energieverbruik in 1981, de kapitaalslasten van de ver bouwing en uitbreiding van het gemeentehuis en het nieuwe schoolgebouw voor de openbare lagere school De Springplank en de uitbreiding van het personeel ter gemeentesecretarie. Ook de landelijke bezuinigingen, die doorwerken in de uitkeringen uit het Gemeentefonds zijn van invloed op het begrotingstekort. De gemeente Oegstgeest wil bezuinigen op de uitgaven door middel van het terugbrengen van de geplande personeelsuitbrei ding van drie naar twee man (één commies op de afdeling Alge mene Zaken geschrapt); halvering van de stortingen in het ver- keersleefbaarneidsfonds en het fonds voor de restauratie van het kasteel Oud-Poelgeest; een halvering van de raming voor de kosten van invallers bij ziekte of andere omstandigheden die zich kunnen voordoen bij het pesoneelsbestand. De extra inkom sten uit de verhoging van de tarieven voor de sportaccommoda ties met vijf procent en de verhoging van de huur van de gym nastieklokalen, de sporthal en sportterreinen met tien procent Voor wat betreft de gemeentelijke belastingen kunnen verho gingen worden verwacht in 1981 van de tarieven voor rioolrech ten met vijf procent Ook de tarieven voor de verwerking van het huisvuil zullen met dat percentage worden verhoogd. Bedrij ven en winkels en andere instellingen die geen gebruik willen maken van containers voor de afvoer van het afval, krijgen met hogere tarieven te maken. De onroerend-goedbelastingen zullen borden verhoogd met zes procent- Belangrijk vondsten bij opgravingen in Valkenburg VALKENBURG Het A.E. van Giffen Instituut uit Am* sterdam heeft belangrijke Romeinse resten aangetrof fen bij opgravingen in het centrum van Valkenburg. Het instituut heeft het ge meentebestuur gevraagd om voor de bouw van de sporthal aan de Hoofdstraat ter plekke eveneens opgravingen te mo gen verrichten. De bouw van de sporthal zou daardoor niet vertraagd worden. Zoals be kend moet voor de sporthal het oude schoolgebouw en een stal aan de Hoofdstraat ge sloopt worden. Overigens is de bouw van de sporthal nog on zeker. RIJNSBURG Een lfrjaH* ge Valkenburgse bromfiet ser is vanmorgen op de Vin- kenweg frontaal ingereden op een auto, bestuurd door een 35-jarige man uit Ter Aar. De bromfietser reed tan de linkerkant van de weg en zag de tegenligger niet, die hem op de smalle Vinkenweg niet kon ontwijken. De Valkenburger ia voor onderzoek overgebracht naar het Elisabeth-ziekenhuia in Leiderdorp. Hij is vermoe delijk niet ernstig gewond. De brommer werd totaal vernield en de auto liep zware schade OP- WASSENAAR OVER BEGROTING '81: WASSENAAR „De primitieve begroting van 1981 is een begroting waar de rek uit is". Sombere woor den van burgemeesters en wethouders van Wasse naar als begeleidende conclusie bij de financiële cij fers voor het jaar 1981. In tegenstelling tot vorige jaren kampt de gemeente Wassenaar voor het eerst met „een nauwelijks sluitende begroting", aldus b en w. Hoewel op verschillende fronten aan strenge kostenbewaking moet worden gedaan, is het niet een en al treurnis, die uit de cijfers spreekt. Zo wordt de onroerend goedbelasting in 1981 niet ver hoogd. Dit heeft onder meer te maken met een ver hoging van het aantal woningen, die naar verwach ting nog dit jaar gereed komen. De verhoging van de reinigingsrechten door de sluiting van de vuilstort aan de Hogeboomseweg laat aan de andere kant niet na zijn schaduw ver vooruit te werpen. Hoewel het college een ex tra verwachte begrotingslast van vier ton nog niet in de begro ting heeft verdisconteerd, is het duidelijk dat de verhoging van de reinigingsrechten de 5 ver te boven zal gaan. Net als in andere Nederlandse gemeenten is ook bij het Wasse naars college de vermindering van de uitkering uit het Gemeen tefonds een gevoelige klap gebleken. Wassenaar ontvangt vol gend jaar naar schatting 360.000 gulden minder. Daar staan ech ter enkele meevallers tegenover. Zo heeft de regering een ander systeem van Gemeentefondsuitkeringen aangekondigd. In plaats van die uitkering te koppelen aan het aantal inwoners van een plaats, denkt de regering nu de baten voor de gemeenten te kop pelen aan het aantal woningen in de stad of het dorp. Een en ander heeft tot gevolg dat in Wassenaar met zijn relatief kleine gezinsgrootte de uitkering omhoog zal moeten gaan. Voor ande re gemeenten met een groot „bezettingspercentage" per woning is deze verandering echter een nadelige. De verkeerssituatie aan de Damlaan in Leidschendam was gistermiddag een chaos. Een en andere was het gevolg .yan de verwijdering van de Sluisbrug, die met een grote kraan van zijn steunpunten werd gelicht. Nu is er nog maar één mogelijkheid om de Vliet over te steken, namelijk de brug vlakbij de Petrus en Pauluskerk. De politie van Leidschendam hoopt vurig, dat de werkzaamheden niet langer dan drie weken hoe ven te duren. Mevrouw De Vreeze (r) bekijkt met een mede-jurylid het dozendorp. WARMOND Het tienjarig bestaan van de peuterspeel zaal werd gisteren zo uitbundig gevierd dat een deel van de feestvreugde naar buiten verplaatst moest worden. De orga nisatoren hadden wel op veel belangstelling gerekend, maar niet op de overweldigende hoeveelheid reftaisten die gistermiddag bij de oude gymzaal verscheen. 's Morgens trad voor de peuters de clown Woudi op. Niet zo maar een clown van lachen, gieren, brullen maar een heel bij zondere clown met veel pedagogisch talent. Woudi heeft ook een eigen instituut en therapie bij gedragsmoeilijkheden. Vooral heel jonge kinderen hebben zijn aandacht. De peuters genoten dan ook volop van ziin optreden, 's Middags werd een feestmiddag gehouden voor alle kinderen die ooit de peuterspeelzaal bezoch ten. Aan al die reünisten werd het verzoek gedaan een gebouw te maken bijvoorbeeld van een doos zodat een Warmonds Madu- rodam gebouwd kon worden. Bijzonder fraaie bouwwerken werden in groten getale naar binnen gesleept en binnen zeer korte tiid verrees een kompleet dorp. Dit Warmonds Maduro- dam is komend weekend te bezichtigen in het gebouw van de Vereniging voor Gezondheidszorg van 14.00-17.00 uur. De Warmondse peuterspeelzaal werd 10 iaar geleden gesticht en vond onderdak in de Burcht in een zaaltje dat 's avonds dienst deed als jeugdsociëteit. Geen riant onderkomen want het zaaltje en het sanitair waren helemaal niet aangepast aan peuters, 's Morgens, voordat de kinderen kwamen, werd er grondig ge veegd en gedweild om eventueel gebroken glas te verwijderen. Gelucht werd er ook, maar de bierlucht liet zich niet zo makke lijk verdrijven. Na enkele jaren werd het nut van een peuter speelzaal veel meer ingezien en overheerste niet meer ae idee dat de speelzaal er alleen was voor het gemak van de moeders. Er kwamen steeds meer kinderen voor meestal twee ochtenden en dus werd er een eigen gebouwtje achter de lagere school ge zet. Helemaal aangepast aan de kinderen in de leeftijd van twee tot vier jaar. Ook buiten is er een veilige ruimte om te spelen en er zijn twee ervaren kleuterleidsters die garant staan voor verantwoorde lei ding.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7