Vleeschmeesters ontslaan Teekens Krakers moeten snel uit pand Haarlemmerstraat CDA en CPN fel gekant tegen onderwijsnota 57 NZH: Funktioneren strippenkaart zal voorlopig stroef zijn .afstap ND Eerlijke vinder Man valt LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 OKTOBER 1980 PAGINA 3 Inform 5 Kinde 19.25 S LEIDEN Zijn mislukt avontuur in de onroerend joed - sector heeft de Leidse if slager Elmert Teekens nu ook in positie binnen De leeschmeesters b.v. gekost De raad van bestuur van De Vleeschmeesters, waarvan de heer Teekens lange tijd voor- sitter was en sinds dit voor jaar gewoon lid, heeft hem ge dwongen dit college per 1 ok tober jongstleden te verlaten j'en ook overigens alle bindin gen met het bedrijf te verbre den. voorzitter van de raad bestuur van De Vleeschmeesters is per 1 oktober benoemd de heer K. E. Baarda (41), die tot dan toe groeps- rEDWONGEN VERTREK NA MISLUKT AVONTUUR IN ONROEREND GOED directeur was bij het veevoederbe drijf Hendrix in Boxmeer. De heer Baarda deelde vanmorgen mee dat Eimert Teekens nu ook in fi nancieel opzicht geen enkele band meer heeft met De Vleeschmeesters, waarvan hij één van de oprichters is. Binnen de raad van bestuur, aldus de heer Baarda, bestond al geruime tijd onvrede over de activiteiten die Ei mert Teekens voor eigen rekening naast De Vleeschmeesters ontplooide. Deze activiteiten speelden zich voor namelijk af in de onroerend goed - sector, waarbinnen de Leidenaar ope reerde met de b.v. Teekens Beheer. Deze firma heeft de moeilijke tijden die het onroerend goed meemaakt moeten bekopen met een faillisse ment. „De publiciteit die deze privé- activiteiten van Teekens met zich meebracht had een zeer negatieve in vloed op De Vleeschmeesters", aldus Baarda. „Ook in bestuurlijke zin gaf het veel problemen dat heer Teekens Eimert Teekens. enerzijds deel uitmaakte van onze raad van bestuur en anderzijds aller hande andere zakelijke activiteiten ontplooide. Die vermenging was uit eindelijk niet meer aanvaardbaar. Beide partijen zijn toen tot de conclu sie gekomen dat de beste oplossing was de zaken volledig te scheiden. Dat is nu gebeurd, in goed overleg en in goede harmonie". „Maar ik vertrek, om in slagerster men te spreken wel met een bloe dend hart, natuurlijk", becommenta rieert Eimert Teekens zelf. „Je hebt in de loop van de jaren toch een mooi bedrijf opgebouwd met je medewer kers. Dan is het zuur als het baasje opeens niet meer nodig blijkt en aan de kant wordt gezet". Teekens begon zijn zakelijke loop baan toen hij op 15-jarige leeftijd sa men met zijn vader in Leiden een slagerij op poten zette. Spoedig wer den filialen geopend. De glorietijd be gon pas goed toen Teekens samen met vier andere grootslagers uit Den Haag (J.G. en G.J. de Kroes), Bever wijk en Rotterdam samenging in een holding die de naam kreeg De Vlees- meesters b.v. Deze holding telt van nu af zeven werkmaatschappijen. In totaal werken er zo'n 2500 mensen. De werkmaatschappijen exploiteren slagerijen en houden zich daarnaast bezig met het maken van vleeswaren en de levering van vlees en vleeswa ren aan allerhande instellingen. Op de precieze aard van de financiële regeling die tussen De Vleeschmees ters en Eimert Teekens is getroffen, willen de partijen geen commentaar geven. Teekens zelf beperkt zich tot de mededeling: „Ze waren wel bereid een royaal financieel gebaar in mijn richting te maken, maar aan geld heb ik niks. Ik heb winkels nodig, maar die ben ik kwijt". „Ik ben bankroet", zo besluit - niet zonder emotie - de Leidse slager, die desondanks alweer nieuwe zakelijke inititaieven in voorbereiding heeft. Welke wil hij nog niet zeggen LEIDEN Een verloofd stel uit Roelofarends- veen verloor het afgelo pen weekeinde een tas vol waardevolle goede ren, zoals portemonnee, giropas en bijbehorende betaalkaarten in het cen trum van Leiden. Uiter aard zat het tweetal, een 28-jarige journalist en een 26-jarige onderwijze res, in zak en as. De poli tie kon geen uitkomst bieden, want de tas was niet als 'gevonden voor- worp' aangeboden. Gisteren kwam de Veen- se postbode met een ver rassing. Hij bracht de tas, keurig in een enve lop gestoken thuisbezor gen. Met de giropas en de betaalkaarten er nog netjes in. Ook de porte monnee was present. Het contante geld was eruit verdwenen. Waarschijn lijk om de portokosten te dekken en als 'vin dersloon'. Een afzender stond niet op de envelop, want zo eerlijk was de vinder ook weer niet ge weest.. HEMA VASTBESLOTEN: LEIDEN Een 41-jarige Voordwijker heeft gister- niddag een val van tweeë- ijneenhalve meter gemaakt van het dak van een woning I aan de Hoge Morsweg. tan was bezig met het aanbrengen van dakspanten toen hij zijn evenwicht verloor Jen van het dak rolde. Het T slachtoffer kwam terecht op zijn rug en is overgebracht naar het Academisch Zieken- 4 huis Leiden. LEIDEN De Hema is vastbesloten op korte termijn het pand aan de Haarlemmerstraat 138a weer in bezit te krijgen. Men heeft de Leidse po litie verzocht zo snel mo gelijk een einde te ma ken aan het 'onrechtma tige gebruik' van het pand door krakers. De Leidse politie beraadt zich momenteel op de te ondernemen stappen. Vooralsnog laat men de krakers met rust. Een woordvoerder van de Hema: „De krakers moe- te eruit. We hopen dat dit langs vriendelijke weg kan. Lukt dat niet, dan moet de uitzetting maar met krachtige hand gebeuren". Het pand aan de Haarlemmer straat werd dinsdagmiddag ge kraakt door ongeveer acht personen. Volgens de krakers stond het gedeelte, dat zij nu bewonen al zeker vijf maan den leeg. Volgens de krakers is het de bedoeling van de Hema om het pand te verbou wen. Het pand dat nu een woonbestemming heeft, zou dan bedrijfsruimte worden. De krakers hebben er geen be zwaar tegen, dat het grootwin- Het gekraakte pand aan de Haarlemmerstraat. kelbedrijf wil uitbreiden, maar vinden het een schande dat dit ten koste zou gaan van nog be woonbare huizen in een stad waar zoveel woningnood heerst. Een woordvoeder van de Ko ninklijke Bijenkorf Beheer (KBB), de organisatie waartoe de Hema behoort, komt met de volgende verklaring. „Ons concern heeft sinds een paar maanden het thans gekraakte pand in bezit. We hebben het pand nodig voor een ingrijpen de verbouwing van de Hema- vestiging in Leiden. De goed keuring voor die bouwplannen is nog niet geheel rond. In af wachting daarvan willen we op een zo kort mogelijke ter mijn een broodboetiek in het pand vestigen. De boetiek komt dan op de begane grond, terwijl de bovenliggende ver diepingen worden gebruikt als magazijn e.d.. Er lagen al di verse goederen in het pand. Van het gemeentebestuur heb ben we toestemming gekregen de vroeger bewoonde delen van het pand aan de woonbe stemming te onttrekken. Daaruit concluderen we zon der meer, dat de krakers geen leegstaande woonruimte heb ben gekraakt, maar een be drijfspand. Er is hier sprake van wederrechtelijke inge bruikname. De krakers moe ten zo spoedig mogelijk ver dwijnen, want wij hebben de ruimte broodnodig", aldus een woordvoeder van de KBB. „Ook school meisjes in de boksring" LEIDEN „Het rollenpa troon in de schoolsport moet doorbroken worden. Ook meisjes moeten boks- les kunnen krijgen. Dit zei het raadslid mevrouw H. van Dongen (PvdA) in de gisteravond gehouden ver gadering van de commissie voor onderwijs. De voorzit ter van de schoolsportcom- misie, D.J. de Jong, was echter van mening, dat het niet de taak van de school sportcommissie is om rol lenpatronen te doorbreken. „Daarvoor moet u bij het ministerie van onderwijs of CRM zijn," aldus De Jong. „Boksen en polsstokhoogsprin ger is alleen voor jongens en. de cursus kunstzwemmen al leen voor meisjes toegankelijk. Wat is daar de reden van," vroeg Van Dongen. De Jong antwoordde, dat een gemeng de cursus boksen ongetwijfeld problemen geeft. Maar ook zei hij, dat indien er voldoende belangstelling zou bestaan, er zeker bijvoorbeeld een meis jescursus boksen gestart zou worden. Van Dongen bleef het echter belachelijk vinden dat meisjes niet aan de cursus kunnen deelnemen. „Ze wil len niet," meende mevrouw E. van Dee, „ze kunnen wel." De schoolsportcommissie bleek het onderscheid in sexe op grond van een jaar ervaring te hebben gemaakt. Uiteindelijk werd beslotem, dat bij de vast stelling van het volgende jaar- firogramma met de openstel ing van alle takken van sport voor beide sexen rekening wordt gehouden. LEIDEN De raadsle den mevrouw M.C. van Akkkeren (CDA) en J. i'i Brands (CPN) hadden gisteravond tijdens de behandeling van de dis- eQKCussienota over school- S sanering van wethouder af™ Van Dam bijzonder felle r kritiek op de essentie van het plan. De verte len,, genwoordigende ge meenteraadsleden van alle politieke partijen (behalve de PvdA) plaatsten gisteravond wel kritische kantteke ningen, maar de raadsle- 3r Par den waren het op veel punten toch inhoudelijk nemp,met Van Dam eens. verloi ileveri; De wethouder werd door hoe- atste genaamd alle raadsleden aan- ers o\ gevallen over de wijze waarop shots >de nota naar buiten is ge- dse fi, bracht. M. Witteveen ('D 66) noord zei niets aan de moed van de ezig n wethouder af te wilen doen, rouwe maar wel aan zijn tact. Verder werd de handelswijze als 'in- )NKE|correct' omschreven. De raads- leden doelden op het feit, dat de scholen en niet de schoolbe- [sturen (te laat) zijn ingelicht. •de „Het bestuurlijk overleg is verziekt en er is veel onrust werk- gestookt. De nota gaat voorbij aan de realiteit. Er gelden mo menteel andere criterea dan WETHOUDER VAN DAM DIENT NOTAKRAKERS VAN REPLIEK welke door u worden'gehan teerd. De bevoegdheden over het beslissen tot eventuele op- héffingen liggen bij de minis ter, niet bij de gemeente. Pro beer het geschonden vertrou wen te herstellen, trek de nota in en maak een nieuwe. Des noods een nota speciaal voor het openbaar onderwijs," aldus mevrouw Van Akkeren. J. Brands was al even fel: „De CPN is hevig verontwaardigd. Het bijzondere onderwijs is ge passeerd. Mijn kinderen krij gen les op een katholieke school. Als communist durf ik daar best voor uit te komen. Juist in arbeiderswijken is het goed om kleine klassen te heb ben. De kinderen daar hebben die aandacht nodig." M. Witte veen was blij, dat in Leiden met de discussie is gestart. „Zo wordt in ieder geval een de mocratisch advies aan de mi nister gegeven," zei hij. Voorts deelde Witteveen de mening van Brands voor wat betreft de kleine klassen in achter standswijken. Ook M. Zon- nevylle (VVD) sprak zijn waardering uit over het ver schijnen van de discussienota. „Alleen de sfeer is fout," aldus Zonnevylle. F. van Oosten (PPR) was van mening, dat de gemeente ten onrechte de sug gestie heeft gewekt, dat het verreweg het meeste in de pap te brokkelen heeft, terwijl het slechts een voorstel betreft. In derdaad leek het er sterk op of vele van de aanwezigen de aard van de nota (discussie) op de achtergrond drongen. Van vol gens hem geen onderbouwing en over kwaliteit van het hui dige onderwijs wordt helemaal niet gesproken. Mevrouw A. Ponsen (PSP) verklaarde zich niet in de discussie te willen mengen omdat de nota 'onei genlijk' zou zijn. Wel vond zij, dat de wethouder gelijk had door in sommige gevallen het openbare boven het bijzondere onderwijs te verkiezen. Repliek A.M. Groos (PvdA) wilde niet meedoen met de 'emotionele hoogstandjes' van Van Akke ren en Brands. „Van Dam sug gereert helemaal niet, dat hij wel even beslist welke confes sionele scholen gaan verdwij nen," meende Groos. „Het be leid van de wethouder is erop gericht om jarenlange ondui delijkheid weg te nemen." al dus mevrouw H. van Dongen (PvdA). „Een gezamenlijk voorstel van de scholen zat er niet in. Daar om heb ik me genoodzaakt ge voeld met een gemeentelijke nota te komen," zei de wet houder. Van verscheidene kanten werd kritiek geuit om dat er namen van 'bedreigde' scholen zijn genoemd. „Dat heb ik gedaan, omdat de men sen dan weten waar ze aan toe zijn. Ik heb geenszins de sug gestie gewekt, dat ik bepaal welke scholen gaan verdwij nen," aldus Van Dam. De nieuwbakken onderwijswet houder verklaarde verder, dat de nota is gebaseerd op de laatste richtlijnen van het mi nisterie. „Beseft u niet, dat als u bepaalde kleuterscholen noemt, die te weinig leerlin gen hebben, u bereikt, dat ou ders hun kinderen niet meer naar deze scholen sturen en dat op die manier de daaraan gekoppelde basisscholen ook geen bestaansrecht meer heb ben," was de vraag van me vrouw E. Van Dee (CDA). De wethouder bleek dat wel dege lijk te beseffen, maar was ter- gelijkertijd van mening, dat er op die manier in de toekomst daadwerkelijk over fusies ge sproken gaat worden. Zon nevylle viel Van Dam bij: „We moeten onder ogen zien, dat niet alle scholen bestaansrecht hebben. Er moeten nou een maal scholen verdwijnen." De onderwijswethouder zei verder, dat de vraag of er klei ne scholen moeten komen best een zinnige discussie op kan leveren. „Ik vind alleen van niet," aldus Van Dam. Finan ciële aspecten hebben volgens yan Dam bij de totstandko ming van de nota geen rol ge speeld. Het gaat immers om geld van Pais. Tenslotte zei Van Dam, dat de ouders uit maken welke scholen zij goed of slecht vinden. Dat ligt niet op de weg van de gemeente, zo meent hij. En die mening ma nifesteert zich in leerlinge naantallen. Zodoende is Van Dam in de nota tot de conclu sie gekomen, dat de ouders het openbaar onderwijs kennelijk vaak prefereren boven het bij zonder onderwijs. Herbestrating Van der Werfstraat De gemeente Leiden gaat komend voorjaar de riole ring in de Van der Werfstraat vernieuwen. Aan de voorbereiding wordt momenteel in het Stadsbouwhuis gewerkt Wanneer het riool in de grond zit wordt de Van der Werfstraat opnieuw bestraat Om de mening van de bewoners over de opzet van deze herbestrating Apothekersdijk 33. Dieren uit het verleden K&O houdt dinsdag 7 oktober een excursie in het Rijks museum van Geologie en Mineralogie. Het onderwerp van deze excursie zal zijn 'Dieren uit het verleden'. Wie onder leiding van mevrouw E. van der Wilk, hoofd educatieve dienst van het museum, meer te weten wil komen over overblijfselen van dieren uit het verleden, kan zich voor deze excursie opgeven bij: K&O, Oude Vest 45 in Leiden, telefoonnummer 141141. Fassbinder In de Kapelzaal van K&O-gebouw wordt dinsdag 7 ok tober de film 'Wildwechsel' van Rainer Werner Fass binder gedraaid. Aanvang 20.00 uur. Deze film gaat over het 14-jarige vroegrijpe meisje Hanni. Zij is vol gens haar ouders zeer onzelfstandig. Het gezin woont in Zuid-Dultsland waar de sociale controle en de bur- gelijke fascistoïde moraal nog sterk overheersen. Tel- fonisch plaatsbespreken is mogelijk via de nummers 141141 en 141200. Rebel Rebel is een jongerenorganisatie in oprichting die is afge leid van de linkse jongerenkrant met dezelfde naam. Ie dereen, die geïnteresseerd is in de nieuwe vereniging en die Rebel een goede krant vindt, is welkom op de eerste bijeenkomst van Rebel-Leiden. Tijdens de bijeenkomst wordt gesproken over het eerste nummer van Rebel en over wat er in Leiden allemaal gedaan kan worden. De bij eenkomst begint zaterdag om twee uur in het Leids Vrije tijdscentrum aan de Breestraat. Meer inlichtingen kunnen verkregen worden bij Sabine Kraus, Langestraat 8a tele foon 124261. Cursus mime en clownerie Onder leiding van de de Nederlandse Amerikaan Ray mond Broerma start het LVC, Breestraat 66 in Leiden maandag 6 oktober met een cursus mime en een cursus clownerie. De cursus mime (maandag van 20.00 uur tot 21.15 uurbestaat uit warming-up oefeningen, mime- technieken, het spelen met objecten en het gebruik van grime en kleding. In de cursus clownerie (maandag van 21.30 uur tot 22.45 uur) wordt aandacht besteed to neelspelletjes, balans-bewegingstechnieken, de timing en opbouw van een komische scène, improvisaties en de ontwikkeling van schetsen. De eerste les van de bei de cursussen zal een introductieles zijn waarna nog ne gen cursussen volgen. Kosten 40 gulden per cursus. Orgelrecitel Zuiderkerk De dirigente van het City of Oxford Choir heeft besloten het zondag niet te laten bij 'slechts' een optreden van haar koor tijdens de kerkdienst. Dirigente Caroline Broek heeft toegezegd na afloop van de dienst een orgelrecitel te geven. De kerkdienst begint zondag om tien uur in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg. Belgische film In het Filmhuis van het LVC, Breestraat 66 in Leiden wordt vanavond de film 'Les rendez-vous d'Anna' ver toond van de Belgische regisseuse Cantal Akerman. Aanvang 21.00 uur. De film gaat over Anna. een film maakster die heel Europa doorreist om haar films te verkopen. Op één van die reizen ontmoet ze onder meer een leraar Duits die wil dat ze bij hem blijft en in de de trein een man die in Parijs een nieuw leven wil beginnen. Anna besteed echter nauwelijks aan dacht aan deze mensen, ze bindt zich emotioneel aan niemand. Toegang 4,50 gulden. Leden van het LVC be talen 3,50 gulden. Painist William Black De jonge Amerikaans pianist William Black zal woensdag 8 oktober zijn debuut maken in Nederland. Dit vind plaats in de Kapelzaal van het K&O-gebouw, Oude Vest 45 in Leiden. Aanvang 20.15. Wiliam Black werd in Texas gebo ren en behaalde tijdens zijn studietijd vele muziek-prijzen. Hij heeft een grote naam opgebouwd in Italië, Zwitserland en Oostenrijk. Het concert omvat werken van Beethoven (Sonate in As, opus 26), Brahms, Dai mond en Chopin. Kaarten kosten 4 gulden en 4,50 gulden. In de voorver koop zijn kaarten te verkrijgen onder telefoonnummer 141141. Kinderfilm In de Kapelzaal van het K&O-gebouw Oude Vest 45 in Leiden wordt woensdag 8 oktober een kinderfilm ge draaid. De titel is 'Jason de Bergleeuw'. De film ver telt het verhaal van Randy die vriendschap heeft De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Telefonisch plaats- bespreken is mogelijk onder nummer 141141 in Leiden. Bedevaart Het bisdom Rotterdam houdt dinsdag 7 oktober ter gele genheid van het Feest van de O.L. Vrouw van de H. Ro zenkrans een Rozekransbedevaart naar Maria 's Heiligdom in de Belgische Ardennen; Banneux-Notre-Dame. Onder meer vanuit Leiden zal een bus vertrekken. Geestelijk lei der van deze bedevaart is Kapelaan R. Van de Vring uit Den Haag. Thema van de bedevaart is: 'Hier ben ik; Gij hebt mijn toch geroepen'. De kosten bedragen 64 gulden per persoon. Dit is inclusief een koffiemaaltijd, 's Morgens wordt er een Eucharistie-viering gehouden en 's middags een Bidweg naar de Bron. Belangstellenden kunnen opge ven bij: Zr. Theodora, Haagweg 49 Leiden, telefoonnum mer 310415. LEIDEN De busonderneming NZH verwacht dat het functioneren van de nationale strippenkaart de eerste we ken tamelijk stroef zal verlopen. Woordvoerder de heer C. Zwaagman: Doordat het ministerie van Verkeer en Waterstaat onvoldoende publieiteit geven heeft aan de strippenkaart, uilen de chauffeurs nog wel eens ge- nfronteerd worden met mensen die niet weten wat er van hen verwacht wordt en onvoldoende op de hoogte zijn van de mogelijkheden en onmoge lijkheden van de strippenkaart. Desge vraagd zeiden enkele chauffeurs dat zij het ook niet allemaal al te duidelijk vinden en er maar het beste van hopen. Met ingang van 1 oktober zullen er bij de stads- en streekvervoersbedrijven nog slechts twee soorten kaarten te koop zijn. De door het ministerie met veel bombarie aangekondigde nationale strippenkaart en het sterabonnement. De strippenkaart is gebaseerd op, wat wordt genoemd het zone-systeem en is in geheel Nederland geldig. Dit houdt in dat een NZH-chauf- leur ook op de hoogte moet zijn van de zone-indeling van bijvoorbeeld de buson derneming West-Nederland. „Dat heeft dus tot gevolg, dat wanneer mensen niet weten hoeveel zones ze moeten reizen wij dat uit moeten zoeken op een behoorlijk ingewikkelde kaart. Het zou me niet ver bazen als dat weer tijdsverlies tot gevolg heeft", aldus een chauffeur die al vele ja ren voor de NZH door Noord- en Zuid- Holland rijdt. Een ander probleem dat in het begin volgens de gevraagde chauf feurs kan gaan spelen, is dat er in de bus geen „enkeltje" meer te koop is. „Kinde ren die met 1,50 gulden in de hand instap pen voor een ritje naar het zwembad moe ten nu opeens een 6 of 10 strippenkaart kopen die veel duurder is". Ook de chauf feurs zijn van mening dat er te weinig be kendheid gegeven is aan het nieuwe sy steem. De NZH ziet de strippenkaart toch zeer zeker als positief. De heer Zwaagman: „Al die verschillende kaarten en systemen die nu nog bestaan gaan op de helling. Voor de passagiers wordt het veel overzichtelij ker. Elk nieuw systeem kent zijn kinder ziekten en aan elk nieuw systeem moeten de mensen wennen. Ik denk dat het best wel zal lukken". De chauffeurs: „In theo rie is het een goede uitvinding. Of het in de praktijk ook werkt moeten we maar afwachten".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3