Hoongelach in de Kuip Johnny Rep productief Ajax vergeet doelpunten- festijn UITSCHAKELING CELTIC GLASGOW ENORME SURPRISE TOTO 39A I I SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 OKTOBER 1980 PAGINA TRAINER JEZEK: „FEYENOORD HEEFT WAAR SLECHT VERKOCHT" Pierre Vermeulen (tweede dam bezoeken, Rotterdam be kijken. Maar tevoren had trai ner MakipSa gezegd dat zijn ploeg wel kwam om te voet ballen. Aan Rotterdamse zijde was gesteld, dat het publiek wat te zien zou krijgen, dat er doelpunten zouden vallen. Ze zijn gevallen, vier stuks en dat zou een aardige productie ge noemd kunnen worden, als het niet tegen een Finse ama teur was geweest die notabene nog tweemaal erin slaagde doelman Hiele te verschalken. Ellende Het was één en al ellende bij Feyenoord en daarvoor was onderschatting zelfs geen ex cuus. Er werd bitter slecht ge voetbald, waarbij aanvoerder Notten, Brard, Vermeulen, Van Deinse, Balkestein, Bud ding en Bouwens de kroon spanden. Dat zijn er nogal wat. En de andere vier staken er weinig bovenuit. Weer moest worden geconsta teerd, dat Feyenoord een spel bepaler mist. De één sleurde de ander mee in de eigen ma laise en er was niemand die de impuls kon geven die de ste ven kon doen wenden. De an links) opent de score. Finnen konden fris van de le ver spelen. Wat hadden zij te verliezen. Met 3-1 in eigen stad verliezen geeft geen hoop op overleving van de eerste ronde, zelfs niet tegen dit Fey enoord, dat een half uur nodig had om voor het eerst te sco ren. De ruimte die werd ge kregen werd slecht gebruikt en de counters van de Finnen trainer Makipaë: „Daarop hebben we gespeeld, en ik meen te mogen zeggen dat we het goed hebben gedaan" waren niet van gevaar ont bloot. Voor het Finse doel ont stonden echter ook weinig pe nibele situaties, omdat er bar slecht werd geschoten en de aanvoer beneden peil was. Zo wel Budding als Vermeulen gooide de ballen „blind" voor het Finse doel, daarmee wel voldoend aan de opdracht van Jezek „hoog voor het doel" maar hij had er wel op ge rekend, dat daarbij enige pre cisie zou worden betracht en die ontbrak volkomen. Er mocht verwacht worden, dat de impasse wellicht door broken zou worden toen Ver meulen, die alle vrijheid had gekregen voor een rush, Feye noord op 1-0 bracht. De ople ving was echter van korte duur. Getergd door het langza me handgeklap, door de lach salvo's van de tribune en het gefluit, voerde Feyenoord even het tempo op, maar de helden, die notabene nog in een trainingskamp waren ge weest, leken doodvermoeid. Terwijl de Finnen op de door de druilerige regen spekgladde grasmat met atletisch vermo gen behoorlijk overeind ble ven, tuimelden de Feyenoor- ders onderuit. Vooral aan de linkerkant was Feyenoord ontstellend zwak. Daarvan daan kwam ook de Finse ge lijkmaker. Uimionen glipte door de defensie, waar Balkes tein de schande voor een prof die durft te vragen niet opgesteld te worden omdat hij een paar weken geschorst is geweest en dan in vorm ach teruit is gegaan een hyper onzekere factor was en Hiele pakte de Fin bij de benen. De strafschop werd feilloos door Pirinen ingeschoten, pal voor de rust. Eigenwijs Jezek: „Ik heb ze geheel en al geïnformeerd, gezegd wie de strafschoppen zou nemen en in welke hoek: het was allemaal vergeefse moeite. Feyenoord was eigenwijs en zo overtuigd van eigen kunnen, dat het nauwelijks besefte dat die ar rogantie volkomen misplaatst is. Het was een pover troepje, dat de rust moest ingaan met een gelijke stand. Wat moest Jezek? Hij verving de falende Van Deinse, die ook nog een knieblessure op liep, door De Leeuw pn later Bouwens door Troost. Het bleef één en al misère. Combi naties werden op simpele wijze door Ilvest onderbroken of ze mislukten door eigen slordig heid of onkunde. De Finse amateurs, met een opmerkelij ke conditie en loopvermogen, terwijl de baltechniek zeer re delijk was, gebruikte inder daad weieens hun stoere body. Maar de Noordierse scheids rechter Moffatt zag het alle maal ook niet meer zo helder in het regengordijn. Op advies van zijn grensrechter gaf hij Brard een gele kaart omdat hij niet had gezien, dat Kuuluvai- nen finaal onderuit was ge schopt. Stafleu kreeg eveneens geel, omdat hij een Fin niet kon houden en hem toen maar ROTTERDAM In de an nalen van lives Tampere zal tot in lengte van dagen het wapenfeit staan vermeld, dat de amateurs uit Finland tegen het, zoals in hun eigen programmablad werd ge schreven, machtige Feye noord winnaar van de Eu ropa Cup I, winnaar van de wereldbeker, veelvoudig Ne derlands kampioen en be kerhouder in het jaar 1980 een prestatie hebben gele verd van niet gering for maat. Voor het eerst in de geschiedenis van de Finse club, die pas twee jaar gele den naar de hoogste divisie promoveerde, werd Euro pees gespeeld, het toernooi om Europa Cup II. Dat Il vest in de eerste ronde eruit werd geknikkerd, doet min der terzake, want het ge beurde immers door de full- profs van Feyenoord, vele malen gelauwerd. Helaas hébben de Finnen de data van de Rotterdamse succes sen erbij gezet, zodat de aan dachtige lezer uit het land van de duizend meren eruit kan opmaken, dat de gouden tijd ook verleden tijd is voor de Rotterdammers. Er zou in de annalen ook nog gemeld dienen te worden, dat Feyenoord zich in de tweede wedstrijd uit de eerste ronde onsterfelijk belachelijk heeft gemaakt met een uitermate zwakke partij voetbal, die werd gepresenteerd met een air of die Finse voetbaldreu mes wel eens even onder de zoden zou worden gespeeld. Il vest verloor inderdaad met 4- 2, maar het applaus was voor de Finse amateurs, die niet eens zoveel minder waren dan de Rotterdammers, die meer malen simpelweg voor aap werden gezet, door de benen werden gespeeld, vele per soonlijke duels verloren en met hoongelach werden over laden door de nog niet eens 13.000 bekochte kijkers. Trai ner Jezek kon dan ook kort maar krachtig zijn: „Het is doodeenvoudig onderschatting geweest". Als er een ploeg was die deed wat beloofd was, dan was dat Ilvest Tampere. De Finnen hadden er inderdaad een uit stapje van gemaakt, gingen uitgebreid winkelen, Amster- Sören Lerby (tweede van links) wordt door een Albanesi verdediger aan zijn shirtje vastgehouden zodat doelmai Luarasi rustig de bal uit de lucht kan plukken. DINAMO TIRANA DOODZIEK NA KRAPPE NEDERLAAG AMSTERDAM Ajax heeft het produkt voetbal slecht^ verkocht. Zelfs de meest verstokte fan van de landskampi- as oen heeft geen greintje plezier beleefd aan de manier waar- ur op de ploeg zich via het nietige Dinamo Tirana door de eer !t ste ronde van de Europa Cup voor landskampioenen heen worstelde. Zelfs een doelpuntenfestijn zat er in De Meer c niet in. Integendeel, want de produktie van Ajax stopte bij slechts een enkele treffer. Nog een dubieus doelpunt ook,s want de Ierse arbiter Farrell bestrafte zeven minuten voor f zi tijd de overtreding van Cipi tegenover Arnesen wel erg zwaar. De Deen Lerby had er verder geen enkele boodschap aan. Vanaf de elfmeter-stip stuurde hij doelman Luarasi on- jr barmhartig de verkeerde kant op. y Dinamo was er ziek van. Doodziek zelfs. Vanaf het eerste fluit signaal van Farrell had de ploeg maar één uitgangspunt: de nul achterin handhaven. Dat de ploeg daarmee na de nederlaag van T| 2-0 in Tirana uitgeschakeld zou zijn, deerden de volgelingen van oefenmeester Dauti allerminst. Daarom ook schoot de beslissing M van Farrell bij de Albaniërs in het verkeerde keelgat. Kinde- rachtige tonelen, die uiteindelijk Kokoli geel kostte, waren er]*" het gevolg van. Trainer Leo Beenhakker van Ajax later: „ALs ik zo'n ploeg als Tirana zie, dan vraag ik me toch af waar we in hemelsnaam mee bezig zijn. Volkomen belachelijk natuurlijk dat die mannen probeerden met 0-0 weg te komen. Dat zal wel met het land te maken hebben. Verlies in het westen wordt kennelijk als staats-- gevaarlijk gezien, een andere verklaring heb ik niet voor hunlan bedenkelijke spelopvatting". Leo Beenhakker verzuimde ook niet om de hand in eigen boe-r? zem te steken. „Het was niet best", mompelde de technisch ver-\]ei antwoordclijke man van Ajax. „Wij voelen ons schuldig tegeno- J? ver het publiek. Het trieste is alleen dat wij beslist wel wilden, het liep echter niet. De ploeg zat vast. En als zo'n eerste goal dan niet wil komen, ga je helemaal de mist in. Erg jammer allemaal, want wij voelen dat wij het publiek een verloren avond hebben bezorgd. Helaas, de constatering van Beenhakker was juist. De 8.000 toe- schouwers die de moed opbrachten naar De Meer te komen zul- len zich uiterst bekocht voelen. Het liep allemaal niet bij Ajax. r De wil was er zo nu en dan wel, maar de echte bezieling ont- brak. Verder dan wat heilloze afstandsschoten kwam Ajax dan ook niet. Temeer niet, omdat het huidige Ajax nu eenmaal niet ele de beschikking heeft over een echte spits, waardoor, omdat alle aP. aanvallende acties vanuit de tweede lijn moeten komen, echte eD pressie ontbreekt. es* r nei Denen ch' Een rol in het falen van Ajax speelde de zwakke avond die Lerby en Arnesen, normaal gesproken de dragers van Ajax, hadden. Beenhakker weigerde echter zijn Denen al te zwaar aan te vallen. „Drie wedstrijden binnen vijf dagen is te veel van het goede. Zondag tegen Groningen ging het nog goed. De reactie op de trip van het Deense elftal naar Joegoslavië kwam pas vanaf dinsdag. Toen waren zij niet meer vooruit te branden. Dat heeft vanavond doorgewerkt". Niet alleen de Denen waren niet vooruit te branden, het gehele Ajax-team niet. Dinamo Tirana had ook niet eens zoveel moeite om de nul te handhaven. Sterker nog: alleen Schoenaker was een keer dichtbij een doelpunt, maar zijn inzet werd op de doel lijn onschadelijk gemaakt door Dauti, die zijn doelman Luarasi uitstekend assisteerde. Juist omdat Dinamo zo eenvoudig Ajax op afstand hield, kwam de beslissing van Farrell zeven minuten voor tijd hard aan. Zelf zo hard, dat trainer Dauti niet eens meer de moeite nam om na afloop zijn visie op het wedstrijdgebeuren te geven. En dat was eigenlijk nog maar goed ook, want de brave man zou toch niet te verstaan zijn geweest. Op het spreken van een woordje over de grens staat in Albanië immers nog steeds een lijfstraf. Op 90 mi nuten met man en macht verdédigen kennelijk niet. En dat is erg jammer, hoewel die constatering Ajax allerminst vrij pleit. Integendeel zelfs ROB HARTOG Ajax Schrijvers; Wijnberg, Zwamborn, Ziegler, Boeve; Molenaar (Van Roon), Schoenaker, Arnesen, Lerby; Wiggemansen, Jensen. Dinamo Tirana Luarasi; Dauti, Kokoli, Cipi, Targae; Marko, Brecu, Baja- ziti, Pernaska; Zeri, Balgjini. DEN HAAG De resultaten Jena—AS Roma 4-C; Red van de voetbalwedstrijden. Boys—AZ 67 0—4, wolver- die voorkomen op het formu- harnpton Wanderers—PSV ege lier 39A van de Europa-Cup- 1—0; FC Utrecht—Arges Pp toto, xijn: testi 2-0; IFK Goteborg—FC Ajax—Dinamo Tiriana 1—0; Twente 2—0; Anderlecht—FC |p Austria Wien—Aberdeen 0—0; Kaiserslautem 3—2; AC Tori- B FC Basel—Club Brugge 4—1; no—RWDM 1—2 m Nottingham Forest—CSKA Een juist ingevulde kolom ziet m Cnfio o1- PfnmnnArH_Tl vee er als volst uit: 1-3-1-2-1" iNoumgnam roresi««i juwv «- Sofia 01; Feyenoordlives er als volgt uit: 1-3-1-2-1 Tampere 4—2: Carl Zeiss 1-2-1-1-1-1-2, Cosmos verslaat Hajduk Split SPLIT De Amerikaanse kampioen New York Cosmos heeft een vriendschappelijk duel tegen Hajduk Split uit aY® Joego-Slavië met 1-0 gewonnen. Giorgio Chinaglia schoot In J™ de 38e minuut raak. Er waren 30.000 toeschouwers. Het nationale team van de Verenigde Staten verloor voor aar slechts 2.00C toeschouwers een oefenduel tegen FC Nürnberg met 3-0. In Nürnberg scoorden Brunner (2x) en Volkert DEN HAAG De eerste ronde van het toer nooi om de Europese beker voor bekerwin naars heeft slechts twee flinke verrassingen gekend. De uitschakeling van het eens zo roemruchte Celtic Glasgow door het inter nationaal totaal onbekende Politechnica Ti- misoara mag echter wel een enorme surpri se genoemd worden. De Schotten, die in de eerste wedstrijd op eigen veld niet verder kwamen dan een magere overwinning van 21, speelden in Roemenië kennelijk op de 00, maar dat brak hen op, want negen mi nuten voor tijd scoorde spits Paltinisan uit één van de schaarse uitvallen de voor de Roemenen gouden treffer. Want hierdoor be reikten zij de tweede ronde en dat was veel meer dan was verwacht. Bepaald teleurstellend is het optreden van de Poolse vertegenwoordiger Legia Warschau ge weest. In een hard duel trachtten de Polen de twee weken geleden achterstand van 31 te gen Sofia weg te werken. Maar tevergeefs woedde de storm die slechts in de 50e minuut een treffer - en dan nog wel uit een strafschop - opleverde. Sofia verdedigde echter bekwaam en de slechts 15.000 toeschouwers schreeuwden vergeefs hun kelen schor voor de tweede be slissende treffer van hun favorieten. West Ham United heeft^een verlenging nodig gehad tegen Castilla. In*Spanje was het twee weken geleden 31 geworden, een negatief re sultaat voor de Londenaren, die op eigen veld feller van zich afbeten maar bij het eindsignaal dezelfde score hadden bereikt. In de noodzake lijk geworden verlenging kreeg daarna Cross een bevlieging. Hij had reeds één doelpunt op zijn naam geschreven, maar produceerde in de extra tijd nog eens twee doelpunten, waarvan er één van zeldzame schoonheid was. Het bete kende tevens een onverwacht grote overwin ning (51) en een ronde verder. Valencia moest in Monaco tegen de gelijknami ge club een achterstand van 20 wegwerken (Petit en Barberis scoorden voor de Monagas- ken), waardoor de zaken gelijk waren getrok ken. Valencia pakte daarna wat energieker aan en Morena sloeg met een kopbal terug (21). Maar opnieuw gloorde voor Monaco een kans toen Petit zijn tweede en het derde doelpunt van Monaco liet aantekenen. Maar vanaf dat moment begon Kempes op toeren te komen en de ster van het wereldkampioenschap 1978 leidde zijn ploeg naar een grote vorm. Hij scoorde zelf het tweede doelpunt voor Valencia, waarna Felman met nog een kwartier te spe lende ploeg op gelijke voet bracht. Dat was de genadeslag voor Monaco. vastgreep, en aan Finse zijde, hoewel er niet van een kei hard duel kon worden gespro ken, moest Pirinen een gele kaart in ontvangst nemen en kreeg Vidgren zelfs rood, vlak voor het einde. Een overdre ven straf, want Moffatt gaf aan dat hij Vermeulen onder uit had gehaald terwijl hij al leen maar een forse duw had uitgedeeld. De treffers waaraan Feye noord ondanks alles nog toek wam, ontstonden uit Finse de- fensiefouten. Nielsen kon van afstand hard inschieten, Troost gleed de bal na een hoekschop in het doel en Sairanen, de doelman, greep naast een ver schot van Notten. Vermeulen demonstreerde zijn slechte vorm door een strafschop, om dat Uimonen Nielsen tegen de vlakte had gewerkt, zo slap in te schieten, dat Sairanen erbij kon. Erger was dat de Finnen nog tot 4-2 konden terugko men. Jezek: „Ik heb ook ge zegd hoe de aanvoerder, Wac- klin, de vrije trappen neemt". Feyenoord had een muurtje van tien man, jawel, alle tien veldspelers, geformeerd, maar Wacklin wipte met effect de bal erover en Hiele kon slechts het leer nakijken. Weer scha terde de lach in de kuip. Je zek: „Dat is nog het meest triest van alles, we hebben onze waar erg slecht ver kocht". Er is weieens opgemerkt wat ploegen als Ilvest eigenlijk in een Europees toernooi zoeken. Dit kan met evenveel recht van dit ontstellende slechte Feyenoord worden gezegd. Morgen is de loting voor de tweede ronde. Er zit nog een amateurploeg bij, het Deense Hvidovre. Daarop moet Feye noord in deze barre vorm ho pen. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 27. Vermeulen 1-0, 43. Pirinen (strafschop) 1-1, 55. Nielsen 2-1, 70. Troost 3-1, 79. Notten 4-1. 83. Wacklin 4-2. Scheidsrechter Moffatt (Ier). Toeschouwers: 12.773. Rode kaart; Vidgren (lives Tampere). Gele kaarten: Brard en Stafleu (Feye- Feyenoord Hiele; Wijnstekers, Nielsen, Balkestein, Brard, Stafleu, Notten, Van Deinsen (De Leeuw); Budding, Bouwens (Troost), Vermeu- Ilves Tampere Sairanen; Hurri, Rasanen, Wacklin, Viktila; Pinnen, Vidgren. Kuulaivanen, Lindstróm (Martinsen); Uimonen, Vuorinen. West Ham United en Castilla werkten hun duel om de Europa Cup voor bekerwin naars at voor lege tribunes. Die straf was de Londense club door de UEFA opgelegd. Deze Bobby kon dan ook in alle rust van de wedstrijd genieten, die spectaculair zou verlopen. Langer (Lokeren) springt over doelman Pilguy van DinamcTMos- kou heen. Op de rug gezien verde diger Nikulin. De Belgen zegevier den in de Russi sche hoofdstad dank zij een doelpunt in de laatste minuut. DEN HAAG De vier Neder landse vertegenwoordigers in het toernooi om de UEFA-cup hebben xich voor de tweede ronde geplaatst. Veel moeite heeft dat niet gekost en de verrichtingen zijn nauwelijks opzienbarend te noemen. PSV en FC Twente moesten welis waar een nederlaag in de uit wedstrijd incasseren, maar beide ploegen hadden twee weken geleden op eigen ter rein al een marge geschapen die voldoende bleek voor kwa lificatie. FC Utrecht, de Ne derlandse debutant in het Eu ropese voetbal, liet in de Gal- gewaard een zege volgen op het gelijke spel in Roemenië en AZ '67 was de enige vader landse vereniging die in dit toernooi een dubbele winst boekte. Op AZ '67 na toonden de Ne derlandse clubs zich niet al te schotvaardig. De met drie doelpunten zijn rentree vie rende Kees Kist kwam nog het verst. Daarbij moet reke ning worden gehouden met het feit dat AZ 67 aantrad te gen een elftal Luxemburgse amateurs. Meest productieve Nederlander was echter Johnny Rep. die vier keer raak schoot, zijn scoringslust legde de basis voor de zege van 70, die Saint Etienne te gen Kuopio Palloseura behaal de. Ook het eerste duel eindig de met die cijfers. De Franse formatie was daarmee de eni- fe vereniging, die de energie on opbrengen twee keer kor te metten met de tegenstander te maken. Minder gunstig verging met de Belgische clubs. Ondanks een overwinning van 32 op Kai serslautem werd Anderlecht op uit gescoorde treffers geëli mineerd. In Turijn moest er een verlenging aan te pas ko men om RWD Molenbeek uit te schakelen. Na de gewone speeltijd hadden de Brusse laars een voorsprong (21), mede door toedoen van Michel van de Korput, die zijn eigen doelman passeerde. In de tweede minuut van de extra speeltijd redde Graziani de plaats in de tweede ronde voor AC Torino. Troost kunnen de Belgen slechts putten uit de overwinning, die Lokeren in Moskou op Dynamo bevocht. In de laatste minuut maakte Snelders het bevrijdende doel punt.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16