m m deTijd Mgr. Ernst: Gehuwden moeten zelf identiteit christelijk gezin vinden Golfstaten gerustgesteld door stationering Awacs HP Saoedi's bereid olieproduktie te verhogen BISSCHOPPENSYNODE Parlementariërs willen niet langer nomaden zijn Industrielanden tegen wijziging rol van IMF Forlani gevraagd als formateur Italiaans kabinet ^BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 OKTOBER 1980 PAGINA 15 VATICAANSTAD - Het kerkelijk leerre- xag moet zich terughoudend opstellen bij het verkondigen van de morele leer over hu welijk en gezin. De kerk moet zich. net als bij de sociale leer, wel bindend uitspreken over de richting ervan, maar de concretise ring overlaten aan de gehuwden. Dit heeft mgr. H. Ernst, bisschop van Breda, gisteren naar voren gebracht tijdens zijn inter ventie (spreekbeurt) in de bisschoppensynode over het gezin. Hij woont deze bij namens de Nederlandse bisschoppenconferentie. Mgr. Ernst betoogde, dat het de gehuwden zijn, die in het licht van hun eigen ervaring, de arbeid van theologen, filosofen en beoefenaren van de menswetenschappen en de uitoefening van het kerkelijk leergezag, de identiteit van het chris telijk gezin moeten vinden. Bij een dergelijke benadering blijft de kerk trouw aan de waar den die zij altijd heeft voorgestaan en hoeft het pastorale handelen niet langer tegengesteld te zijn aan het leerstellig spreken van de kerk. Mgr. Ernst constateerde in zijn toespraak een kloof tussen enerzijds het geloof, zoals dat wordt beleefd door christenen die proberen volgens het evangelie te leven en anderzijds uitspraken van het leergezag van de kerk, met name over morele vragen over huwelijk en ge zin. Er zijn meer christenen die zich onbegre pen voelen dan christenen die zich gesterjct we ten door het spreken van de kerk in deze. De identiteit van het christelijk gezin, die geen vaststaand gegeven is, kan derhalve niet wor den gevonden door leerstellige uiteenzetting al leen. De bijdrage van de bisschoppen moet vooral van pastorale aard zijn. Bisschop Ernst bepleitte een nadere bestudering De bisschoppensynode in Rome over het gezin functioneert niet alleen als officieel gesprekscol- lege over zaken de kerk betreffende, maar is daarnaast, minder officieel, een aanleiding tot persoonlijke ontmoetingen, van nieuwe en her nieuwde kennismaking. Een ongedwongen voor beeld hiervan: kardinaal Willebrands met de aartsbisschop van Marseille, Roger Etchegaray, op straat aan de praat. van de manier waarop het leergezag van de kerk morele vraagstukken betreffende het hu welijk, met name de geboorteregeling behan delt. De criteria voor rechtmatig en onrechtma tig ingrijpen in de menselijke natuur komen voor verder onderzoek in aanmerking, aldus mgr. Ernst. Het Italiaanse dagblad „La Repubblica" maakte gisteren gewag van kritiek van kardinaal Peri cles Felici, voorzitter van de Vaticaanse com missie voor het kerkelijk recht, op de interven tie van de aartsbisschop van San Francisco, mgr. John Quinn, die namens de Amerikaanse bisschoppen, had gepleit voor een evaluatie van de ervaringen met de enycliek „Humanae Vi- tae". Voor Felici is de discussie over dat docu ment gesloten. Mgr. Quinn zei tegenover de pers, dat hij met zijn interventie in het geheel niet heeft willen tornen aan de leer van de kerk over anti-conceptie. WASHINGTON, BAHREIN Door dinsdag vier radar vliegtuigen van het type Awacs naar Saoedi-Arabië te sturen hebben de Verenig de Staten een eventuele uit breiding van de Iraaks- Iraanse oorlog willen tegen gaan en hun bondgenoten willen geruststellen, zo krijgt men te horen in diplo matieke kringen in Was hington. In de Golfstaten is inderdaad met een zucht van verlichting gereageerd op de komst van de Awacs-toestel- len waarvan er gisteren reeds twee in Saoedi-Arabië aankwamen. Ook de bekend making van Iran dat het scheepvaartverkeer in de straat van Hormuz niet ge- Het Amerikaanse radartoestel Awacs hinderd zal worden, heeft aan de vermindering van de Emiraten vormen, zijn de spanning bijgedragen. Koe- laatste dagen herhaalde ma- weit, Bahrein, Qatar en de len bedreigd door Iran. Met leven sjeikdommen die sa- uitzondering van het links- :n de Verenigde Atabische georiënteerde Koeweit, heb- PARIJS/BEIROET Saoedi-Arabië zal niet toestaan dat de westerse landen de komende winter aan „oliehonger" gaan lijden. In een boodschap aan het Internationaal Ener gie Agenstschap (IEA) in Parijs hebben de Saoedi's laten weten dat zij, als de strijd tussen Iran en Irak langere tijd voortduurt, bereid zijn hun olieproduktie te verhogen. Saoe di-Arabië neemt momenteel al ruim een derde van de totale OPEC-produktie voor zijn rekening. Als enige voorwaarde zou Saoedi-Arabië de bescherming van haar olie-installaties tegen Iraanse aanvallen of sabotage hebben gevraagd. Waarnemers verwachten echter, dat het nog wel een tijdje kan j duren voor Saoedi-Arabië en mogelijk ook andere Arabische staten hun produktie opvoeren. Niet alleen zijn de voorraad- tanks in het Westen momenteel tot de rand toe gevuld, maar te vens heeft een aantal OPEC-staten al afgezien van de produc tievermindering met tien procent, waartoe kort voor het uitbre ken van de oorlog tussen Iran en Irak was besloten. Hierdoor kan de westerse wereld het wegvallen van de invoer uit Irak en Iran ongeveer acht procent van het totaal tot zeker begin volgend jaar zonder problemen verwerken. Verder heeft het IEA bekendgemaakt, dat de voornaamste wes terse olieverbruikers zullen proberen-te voorkomen, dat op de I vrije oliemarkten „paniekaankopen" worden gedaan. Het IEA zal waarschijnlijk maatregelen uitvaardigen, die een evenwicht in de olietoever en de olieprijs moeten bewerkstelligen. ben zij eerder deze week sa men met Saoedi-Arabië ge zinspeeld op de vorming van een gezamenlijke strijd macht om eventuele gevol gen van de Iraans-Iraakse oorlog het hoofd te bieden. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft verklaard dat de leverantie van de Awacs-toestellen louter van verdedigende aard is en ge schiedt op verzoek van Saoedi- Arabië. Toch lijkt het onge bruikelijke aantal van vier Awacs-toestellen te wijzen op een toezichthoudende missie van grote omvang. Militaire deskundigen hebben namelijk met belangstelling opgemerkt dat de Verenigde Staten geen ogenblik geaarzeld hebben met de levering van de Awacs aan Saoedi-Arabië, hoewel de Amerikaanse lucht macht zelf over maar 22 toe stellen van dit type beschikt. De Awacs-toestellen die een soort gewijzigde Boeings-707 zijn,zijn gemakkelijk herken baar aan de radarschotel die op de rug van het toestel is aangebracht. De toestellen NAVO in 1982 zal worden uit gerust, hebben een drievoudi ge opdracht: surveillance op geringe hoogte, het alarmeren van onderscheppingseskader, onfeilbaar gestuurd per com-, puter en automatische over dracht door dezelfde computer van de gegevens over het slag veld aan het algemeen hoofd kwartier te velde. De vier Awacs zullen de VS niet alleen waarschuwen voor een aanval, maar kunnen elke activiteit registreren in een wijde omgeving van het ge bied, die van Russische vlieg tuigen in het zuiden van Af ghanistan incluis. Met behulp van straalvliegtuigen op het vliegdekschip Eisenhower in de zee van Oman is een doel treffende onderscheppings macht te vormen. De drie Westduitse kinderen, die gisteren zijn vrijgelaten na ruim twee maanden ontvoerd te zijn geweest, konden enke le uren later vanuit een venster van het politiebureau weer opgelucht zwaaien naar bekenden. Het zijn Susanne en Sa bine Kronzucker, dochters van een Westduitse televisie commentator en (links) hun neef Martin Wachter. „Schat 1980" weigert half miljoen Isabella Ardlgo, door het Ameri kaanse mannen blad Penthouse uit geroepen tot „Schat van het Jaar", wuift naar fo- rograven, nadat zij In een restaurant In New York de kro ning tot „Schat 1980" en het bijbe horende bedrag van ruim een half miljoen gulden van de hand had gewe zen. Isabella ver klaarde „liever vrij" te zijn. SIMONE VEIL VOORZITTER EUROPEES PARLEMENT: DEN HAAG Simone Veil, de voorzitter van het Europees Parlement, verwacht veel van het Nederlandse voorzitter schap van de Europese ministerraad, van 1 januari tot 1 juli van het komend jaar. Zij zei dit gisteren, na het gesprek dat zij, aan het slot van haar driedaags bezoek aan Nederland, had met premier Van Agi Nederland zal in 1981, zo verwacht zij, de aandacht kunnen richten op de verhoudingen binnen de gemeenschappen zelf. Tiidens haar onderhoud met premier van Agt, minister Van der Klaauw en commissies en vertegenwoordigingen uit het parle ment, heeft mevrouw Veil nogmaals haar voorkeur uitgespro ken 'voor één vaste werkplaats voor het Europees Parlement. Het reizen tussen Brussel, Luxemnberg en Straatsburg is kost baar, vermoeiend en inefficiënt. „De parlementariërs willen niet langer als nomaden leven", aldus mevrouw Veil. Mugabe zet leger in tegen geweld SALISBURY De Zimbabwese premie Mugabe heeft gisteren bekendgemaakt, dat hij het leger heeft ingezet om tegenstanders op te pakken die verantwoordelijk zijn voor een golf van wette loosheid. „De taak van de ingezette troepen zal zijn recht en orde te her stellen in de betrokken gebieden door alle dissidente elementen op te pakken en alle illegale wapens in beslag te nemen" aldus Mugabe in een uitzending voor radio en televisie. Dodental München gestegen tot 13 MUNCHEN Het aantal doden door de bomaanslag op feest vierders tijdens het oktoberfeest in München, vrijdag, is gisteren tot 13 gestegen. Het laatste slachtoffer is een 17-jarige jongen uit München, die bij de aanslag zwaar gewond was geraakt. Negenennegentig personen liggen nog in het ziekenhuis. WASHINGTON De industrielanden zijn niet van plan tegemoet tc komen aan de wens van de ontwikkelingslan den om verandering te brengen in de functie van het Internationale Mone taire Fonds (IMF). Dit bleek op de jaarvergadering van het IMF en de Wereldbank in Washington. Uit de Der de Wereld was kritiek geuit op de voor waarden die het IMF verbindt aan het verstrekken van leningen aan lidsta ten. Het IMF is in 1944 opgericht om landen met betalingsbalansproblemen uit de brand te helpen. Bij de oprichting waren vrijwel uitsluitend Westerse landen be trokken en ook nu speelt het Westen nog steeds een overheersende rol binnen het fonds. De ontwikkelingslanden vinden het IMF een verouderde instelling, die op gericht is om een herhaling van de finan ciële crisis in de jaren dertig te voorko men, maar niet is ingericht op het voldoen aan de behoeften de Derde Wereld. De directeur van het IMF, Jacques de La- rosiere, toonde zich dinsdag bewust van de noodzaak tot aanpassing. Wanneer het IMF een rol wil blijven spelen in het cen trum van het internationale monetaire stelsel zal het zich in staat moeten tonen tot verandering en zal het ontvankelijk i de jonge staten nieuwe ontwikkelingen de wereldeconomie, zo verklaarde hij. ROME De Italiaanse president Sandro Pertini heeft van morgen de 54-jarige ex-minister van buitenlandse zaken en momenteel voorzitter van de christen-democratische partij, Arnaldo Forlani, verzocht een nieuw kabinet te vormen. Slaagt hij niet, dan lijkt het aannemelijk dat in socialisti sche op republikeinse kring naar een formateur zal worden gezocht. Eerder had de zaterdag weggestemde premier Cossiga laten we ten, niets te voelen voor de formatie van een derde kabinet on der zijn leiding. Hij is diep teleurgesteld door het feit, dat tot zijn val is bijgedragen door een dertigtal parlementsleden uit de drie partijen die zijn kabinet steunden. Bij de formatie zal waarschijnlijk blijken dat de meest voor de hand liggende regeringscombinatie volgens de uitslag van de verkiezingen: christen-democraten en communisten opnieuw uitgesloten zal zijn. Communistenleider Berlinguer heeft al vast laten weten, geen genoegen te zullen nemen met tegemoetkomingen aan zijn partij zonder dat deze een aantal zetels krijgt in, bijvoorbeeld, een na- ELSEVIER heeft een enquête laten houden met de volgende „onthutsende" uitslag. „Vrij wel de hele Amsterdamse be volking (95 procent) heeft wei nig of geen vertrouwen meer in het beleid van burgemees ter Polak. Bijna 90 procent heeft begrip voor de protestac tie van de Amsterdamse poli tie. Meer dan de helft is van mening dat het kraakbastion aan de Keizersgracht terstond dient te worden ontruimd". Ook een interview met de Iraanse president Bani-Sadr. „De oorlog helpt ons in zover re, dat zij de mensen duidelijk maakt, dat zij het hoofd moe ten bieden aan de moeilijkhe den van de revolutie. In dit opzicht is de oorlog voor ons zeer nuttig. Maar ik moet toe geven, dat er een kans op de duizend is, dat onze revolutie ineen zal storten". Een hoofd artikel over de noodzakelijke versobering stelt: „Het is een bedroevend schouwspel, dat in een volwassen democratie op zo'n manier kiekeboe moet worden gespeeld. Het is de verdienste van Arie Groene- velt dat hij aan dit spelletje niet meedoet". Ook een necro logie van de«KVP. Voorzitter Piet van Zeil: „Wat er in het CDA van overblijft, is de kunst van het relativeren en hopelijk wat roomse blijd schap. Die misstaat niet naast de gedrevenheid en sterke ge motiveerdheid van de oud anti-revolutionairen en de ruimhartige tolerantie van de christelijk-historischen". Het 85ste nummer van NIEUWSNET is tevens het laatste. Een verlies van min stens 20 miljoen gulden heeft de uitgever genoopt het op te hellen. Geen woord erover echter in de redactionele zwa- nezang. Wel veel aandacht voor het atoom-pacifisme van de Nederlandse soldaat. „Onze enquête toont aan dat 28 pro cent van de iongemannen (leeftijd 18 tot 24 jaar) gewa pend militair optreden ver werpt, waarbij 15 procent ab soluut pacifistisch reageert. Atoom-pacifisme scoort 31 procent". Een portret ook van VARA ombudsman Frits Bom, die ruiterlijk toegeeft dat hij chanteert. „We zoeken de zaak uit en doen een voorstel aan betrokkenen. De beste onder werpen komen niet op het scherm omdat ze tevoren wor den opgelost of bijgelegd. Dat is de macht van het medium. Men zwicht voor de bedrei ging om voor de televisie aan de schandpaal te worden gena geld". Voorts een gesprek met mr. P. Dobbelmann die Ame rikaanse bedrijven naar Ne derland moet lokken. „Ik hoop nu maar, dat de vermogens- aanwasdeling geen nieuw le ven ingeblazen wordt. Van be lang is voor ons werk hier, dat er in Nederland niet wordt ge sleuteld aan wettelijke regelin gen, zoals met de Wet op de Investerings Rekening is ge beurd". De HAAGSE POST conclu deert bij de oorlog tussen Irak en Iran: „Het vreemde is, dat het westen in zijn geheel veel meer belang heeft bij een be middelingspoging van de Sov iet Unie dan bij een Ameri kaanse militaire ingreep. Pas wanneer de brand is geblust, kunnen de diplomaten uit Washington proberen iets van het eventueel verloren terrein terug te winnen". Aandacht ook voor de acties van de on derwijsbonden. „De bereidheid om te matigen is op dit mo ment erg gering, en wel op grond van het totaal ontbre ken van een werkelijk per spectief en van de dwangposi tie waar je in feite inkomt, doordat je tegenover een vol strekt falend beleid niets an ders kunt doen dan de eis stel len: wij wensen te houden wat we hebben". Voorts wordt ge praat met kinderboekenschrij ver Guus Kuijer. „De algeme ne gedachte is dat kinderen zo snel mogelijk ontkinderlijkt moeten worden, dat kinderen zo snel mogelijk aan ons moe ten worden gelijk gemaakt. Het kind wordt nog steeds on derdrukt en daarvan zullen we binnenkort de rekening gepresenteerd krijgen. Het wordt oorlog". De rest van het blad is eveneens gewijd aan de kinderboekenweek. In VRIJ NEDERLAND een groot interview met Aantjes. „Ik dacht in het begin dat er in het nationaal socialisme ook dingen zaten die positief wa* ren. Het leger was defect, ter wijl onze jongens mijn broer was militairmet zwachtels om de benen eruit werden ge stuurd en in vier dagen van de kaart waren geveegd. Ik be wonderde de gedisciplineerd heid van de Duitse militairen". Ook met ex-KVP-politicus Schmeltzer wordt gepraat. Komt hij terug? „Een nog niet bekendgemaakt feit is, dat hij op verzoek van het CDA-be- stuur het voorzitterschap heeft aanvaard van de buitenland commissie die de nieuwe partij rijk zal zijn. Hij is straks niet meer alleen een adviseur op de achtergrond; hij gaat weer een hoofdrol spelen". Het blad vreest escalatie rond Dode- waard. „Straks komt de Mo biele Eenheid met wurgkettin- gen. Het is minder de vraag of de meerderheid van de actie voerders tegen geweld is, het is de vraag of zij dat principe in confrontatie met de politie weten vol te houden". Een vraaggesprek tenslotte met ex- beatle John Lennon die voor het eerst sinds tien jaar weer een plaat heeft gemaakt. „Yoko werd indertijd kostwin ner. Ik werd huisvrouw. Maar nu wil deze huisvrouw wel een beetje carrière maken. Op 9 oktober word ik 40 en dan zal onze zoon 5 zijn en dan kan ik het me permitteren te zeg gen: pappie doet ook nog iets anders". Het blad heeft een kinderboekenbijlage. De TIJD speculeert over Irak, Iran en de onvermijdelijkheid van een kernoorlog. „Druk van de publieke opinie, druk van de kleine landen in de richting van tweezijdige wa penbeheersing en wapenbe perking, dat is de enige oplos sing. Kerken, vakbonden, in dividuen en regeringen, allen moeten daaraan meewerken, want anders is het snel te laat en vluchten kan niet meer". Veel aandacht in het blad voor het einde van de KVP. Eric Jurgens, christenradicaal van het eerste uur, schrijft: „Heel duidelijk is ook nu te merken hoe de katholieke CDA'ers hun nieuwe partij op de eerste plaats waarderen vanwege de nestgeur van hun bloedgroep. Dit betekent dat bij een ver dergaande deconfessionalise ring in roomse kring het CDA steeds meer zal toegroeien naar de algemene volkspartij, die de KVP anders toch wel geworden zou ziin". Ook een artikel over de boosheid van de binnenschippers. „We zul len ons recht krijgen, goed schiks of kwaadschiks. Des noods door blokkades van Rot terdam. Als het moet, dan slui ten we wereldhaven nr. I weer helemaal af". De rest van het blad is gewijd aan lite ratuur. In HERVORMD NEDER LAND zegt professor Goud zwaard over de nieuwe politie ke partij waarvoor hi; zich sterk wil maken, dat het geen evangelische partij moet zijn. „Want dan wek je de sugge stie, dat door alle politieke ac tiviteiten iets van het konink rijk Gods zou kunnen worden bewerkstelligd. Daar heb ik moeite mee. Het overschat de rol van de politiek, maar geeft de politiek ook iets zelotisch". Bij de „verdwazing" in Irak en Iran verzucht' een commenta tor: „We horen wel wanneer de eerste kernbom klaar is". Een gesprek ook met de Gro ningse socioloog Hans Ormel die onderzoek heeft gedaan naar het welbevinden onder Nederlanders. „Weerbaarheid is veel belangrijker voor je welbevinden. In hoeverre ben je in staat er tegenaan te gaan? Als je weerbaar bent, richten zelfs ernstige gebeurtenissen geen blijvende schade aan. We moeten niet persé tegenslag willen voorkomen. Dankzij treurige gebeurtenissen zijn andere dingen prettiger". Voorts wordt gepraat met een vertegenwoordiger wegin, strijc gevoerd tegen drie vijanden: tegen de Russen die het land willen overheersen, tegen de Amerikanen die via de Islam hun invloed in een deel van de wereld willen uitbreiden, en tegen de Islam zelf, de ex plosieve godsdienst die rege ringen kan laten sneuvelen. Scheiding tussen kerk en staat is onontbeerlijk, wil Afghani stan onafhankelijk kunnen Z'jn PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15