^BVA-KABO: salarismaatregel staat niet alleen Minima niet ontzien voor herstel economie Maak kans opeen reis bijde opening van de vergrote Fëmina Familiebeurs. innenland Massaal protest bracht 60.000 leerkachten op de been VVD PARTIJPROGRAM Toch proef ontgraving in Krimpen a/d Lek Ccidoc (Soupant Laatste redmiddel Pais en het onderwijs Nieuwe voorstellen omgangsrecht kinderen en ouders na scheiding leidse courant donderdag 2 oktober 1980 pagina 13 Publieatie onveran twoordelijk )ETERMEER De ambtena- nfederatie ABVA-KABO topt dat de minister van bin- ilandse zaken bij zijn voorne- blijft om de korting op de ginsalarissen van ambtenaren koppelen aan twee maatrege- die voor de lagere ambtena- van groot belang zijn: een be- re regeling voor zwaar, vuil en Hiermee reageert ABVA-KABO op de berichten in de krant van dins dag over verlaging van de aan vangssalarissen volgens schalen die thans in PTT-kringen in omloop' zijn. De berichten hebben volgens ABVA-KABO verwarring en on rust veroorzaakt. De ambtenaren- federatie verwijt het Ambtenaren- centrum dat de schalen liet uitlek ken dat het „niet gehinderd werd door enig besef voor belangenbe hartiging van overheidspersoneel". Er zou verwarring zijn ontstaan bij ambtenaren die ten onrechte zou den denken dat hun salaris recht streeks in het geding is. ATSTELLING ROND ENTRALE DODEWAARD ODEWAARD Tussen de overheid en de actiegroepen, de kerncentrale in Dodewaard op zondag 19 oktober wil- blokkeren, is een patstelling ontstaan. Waarnemend rgemeester Bergh van Dodewaard zei dat gisteravond tij- ns de gemeenteraadsvergadering. j heeft de afgelopen weken met de actievoerders gesproken en t de bewindslieden in Den Haag. Hij deed gisteravond een ingend beroep op de tegenstanders van kernenergie om hun lies uit te voeren „met de middelen die een rechtsstaat ons sdt". Een bezetting of blokkade van de centrale behoren niet die middelen, aldus Bergh. Wanneer men toch tot een blok- de overgaat, dan zal de overheid niet lijdelijk toezien. De poli- zal dan zeker ingrijpen „om have en goed van inwoners te schermen en om een legaal bedrijf ongestoord te laten door- Iverleg haven-cao weer afgebroken )TTERDA1VI Na ruim zes uur onderhandelen is gistera- ind het overleg over de haven-cao (voor 15.000 man in Am- erdam en Rotterdam) weer afgebroken. De werkgevers :bben de vervoersbonden-FNV gevraagd htm eisen „aan te issen aan de realiteit". voorstellen van de werkgevers behelzen een stijging van de asom voor 1981 van acht procent. De eisen van de vervoers- inden komen volgens de woordvoerder van de havenwerkge- •s neer op een loonstijging van veertien procent. Werkgevers vervoersbonden gaan morgen verder met onderhandelen. RNHEM De Dofdcommissa- t politie in .rnhem, W. Bak- fer, heeft giste- en de suggestie edaan de kente- r«ibewijzen voor uto's elk jaar op uit te ge- Bij ont- ingst van het be- !ou direct n heel jaar egenbelasting itaald kunnen orden. ouder dan „Elk jaar nieuw kentekenbewijs voor auto s drie jaar kunnen in zijn voorstel slechts een kentekenbe wijs krijgen als de eigenaars ook keuringsbewijs overleg- kunnen gen. Bakker om vouwde zijn ideeën naar aanleiding van de afslankings plannen vakminis ter Wiegel, die ook de politie in Arn hem treffen. Een regeling zoals door Bakker voorgesteld zou de politie een hoop controlewerk schelen. Vakbeweging: Uitkering voor ninima moet er toch komen ITRECHT De mededeling van minister Albeda (sociale iken) dat hij dit jaar geen kans ziet om via een eenmalige itkering de koopkracht van gezinnen met een minimumin- omen te handhaven, is bij de vakbeweging slecht gevallen. NV-hoofdbestuurder Terpstra vindt dat het de verantwoorde- nkheid van het parlement is om ervoor te zorgen dat die uitke- |ng er toch komt. Het CNV vertrouwt erop dat de Tweede Ka- her voet bij stuk zal houden. (en woordvoerder van de FNV zei dat deze vakcentrale het maanvaardbare" besluit van Albeda ter sprake zal brengen in gesprek dat de bonden morgen in de Stichting van de Ar- eid hebben met werkgevers en regering. „Wij zullen het de re- iring flink onder de neus wrijven dat zij niet op zo'n onverant- oorde manier met de koopkracht van de laagste inkomens mag mspringen", aldus de FNV-er. lichtlijnen voor taxi's iggen 20 jaar achter [OORN De gemeentelijke richtlijnen voor het er taxi liggen minstens 20 jaar achter. Er zijn nog gemeen- :n waar het taxi-gebeuren afhankelijk is van het humeur an de chauffeur. r is geen taxameter aanwezig in de wagen, gemeentelijke richt- jnen ontbreken, de klant is dus overgeleverd aan de man die em rijdt. Daar moet op korte termijn verandering inkomen, laar als staatssecretaris Nelie Smit-Kroes spreekt over „popula- isering" van het taxibedrijf, moet deze bedrijfstak eerst zelf rde op zaken stellen. Al is daarbij een (dwingende) hulp van de verheid onmisbaar. >it geluid klonk op de buitengewone algemene vergadering van KNVTO, vandaag in Hoorn. Bij het regelen van het taxiver- ?r, moet daarbij natuurlijk de ritprijs in ogenschouw worden enomen. Aan te bevelen is een vaste rit-prijs. Specialisten stappen laar de rechter 'TRECHT De specialisten gaan een juridische procedure anspannen tegen de dinsdag door minister Van Aardenne economische zaken) en staatssecretaris Veder-Smit (volks- ezondheid) afgekondigde prijsbeschikking. Volgens de SV komt de prijsbeschikking, rekening houdend met een iet-gecompenseerde inflatie van zeven procent, neer op een sële inkomensachteruitgang die varieert van tien tot vijf- Qtwintig procent. 'e landelijke specialistenvereniging (LSV) heeft gisteren na een Joedvergadering aangekondigd ook de hulp bij de planning van e gezondheidszorg te staken. Verder zullen de specialisten hun ledewerking opschorten aan activiteiten in het kader van de iciale verzekeringen en keuringen voor onder meer arbeidson- eschiktheidswetten, GGD en burgerlijk pensioenfonds, zolang e patiënten daarvan geen nadeel ondervinden. De LSV voert ^armee al eerder genomen principebesluiten van de ledenver- Idering uit. 's Werelds grootste Ter gelegenheid van luchtvrachttentoonstel ling „Aircargo" is gis teren op Schiphol 's wereldsgrootste vrachtvliegtuig, de Lockheed Galaxy aan gekomen.' Het toestel is enkele dagen te be wonderen op Schip- hol-oost. EINDE SCHELDE-STAKING Alle RSV-werknemers veertig gulden meer VLISSINGEN Alle dertienduizend werknemers van het Rijn-Schelde-Verol- me-concern krijgen op 1 januari een loonsverhoging van veertig gulden per maand. Deze loonsverhoging loopt voor uit op een nieuw systeem van functie-in deling dat in juli zal worden ingevoerd. Met dit akkoord, dat gisteren door de in dustriebonden FNV, de RSV-directie en de stakers van de Vlissingse werf De Schelde werd bereikt, is een einde geko men aan de staking bij de Vlissingse werf, die ruim twee weken heeft ge duurd. Het CNV is zeer verontwaardigd, omdat het niet bij de laatste onderhande lingen werd betrokken. De onderhandelingen zijn niet gevoerd in het kader van een nieuwe cao. De indu striebonden drongen daar onlangs op aan,i om een uittocht van vaklieden en jeugdig personeel tegen te gaan, waardoor de werf steeds meer gebruik moet maken van onderaannmers. De Schelde heeft gisteren toegezegd minder vaak gebruik te maken van inleenpersoneel. Er zal een onderzoek naar eventuele beloningsver- schillen tussen de diverse RSV-bedrijven worden ingesteld. Dergelijke verschillen zullen met terugwerkende krachten wor den weggewerkt. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Naar schatting zestig duizend onderwijskrachten hebben gis teren in Den Haag deelgenomen aan de nationale protestdemonstratie tegen de bezuinigingen op de onderwijssalaris- sen, die minister Pais volgend jaar wil doorvoeren. Volgens de organisatoren hebben ruim twintigduizend leerkrach ten gestaakt om aan de demonstratie te kunnen deelnemen. De overigen had den een vrije dag genomen of waren zonder meer vrij omdat ze geen lesuren hadden Honderden scholen zijn giste- Hcrman Brinkman, De voorzitter van het comité dat het onderwijsprotest had georganiseerd, Herman Brink man (rechts) overhandigt de petitie aan het kamerlid Gin- jaar-Maas. Geheel links de fractieleider van de PvdA, Joop den Uyl en midden Jan Terlouw van D'66. i dicht gebleven. Op het overvolle Malieveld spraken FNV- voorzitter Kok, CNV-voorzitter Van der Meulen en vertegenwoordigers van de on derwijsvakorganisaties hun afkeer uit van de plannen van minister Pais. In een onafzienbare stoet trokken de de- daarna naar het Binnenhof, Herwhs de leider van het organisatiecomité, petitie aanbood aan PvdA-fractieleider Den Uyl, D'66- fractieleider Terlouw en de onderwijsspe- cialisten uit de Kamerfracties van CDA en VVD, Deetman en Ginjaar-Maas. In het verzoekschrift wordt een klemmend beroep op de Tweede Kamer gedaan, de plannen van Pais af te wijzen en te plei- ;en hoge prioriteit voor het on- het geheel van de rijksuitgaven. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De VVD zegt in haar verkiezingsprogram ma dat alle inkomens, inclu sief de minimuminkomens, de komende jaren een pas op de plaats moeten maken. Van koopkrachthandhaving zal geen sprake zijn. Zonder periodieke loonsverhogin gen zullen de lonen zelfs ge middeld met één procent per jaar achteruit moeten. Vol strekt voorrang verdient het herstel van de economie. De economische groei is vol gens de VVD in zijn geheel nodig voor het herstel van de werkgelegenheid. Inkomens matiging (die de staat 11 mil jard gulden moet opleveren) is alleen gerechtvaardigd als die ter wille van de werkgelegen heid gaat. De overheid moet door gericht beleid een economische groei van twee procent per jaar na streven. Daartoe is een extra bezuiniging van 12 miljard gulden nodig in de vorm van een vermindering van de rijksuitgaven en van de bijdra ge aan de sociale uitgaven. Dit kan ondermeer door de werk gelegenheid bij de overheid niet sneller te laten groeien dan de Nederlandse bevolking, d.w.z. jaarlijks niet meer dan 40.000 ambtenaren erbij.An dere maatregelen die de VVD voorstaat zijn: ambtenaren moeten i premie gaan betalen, terwijl ook hun pensioenen aangepast moeten worden; korting op wao- en aaw-i keringen; sociale uikeringen niet m___ gelijk met het minimumloon laten stijgen; geen uitkering voor zieke werknemers over de eerste dag van hun ziekte. Negen leden van de PPR heb ben een manifest gepubliceerd waarin star dogmatisme wordt afgewezen en wordt aange drongen op een meer herken bare en reële politiek. Volgens de opstellers mag de PPR zich er niet bij neerleggen een splinterpartij te worden. ADVERTENTIE. of ga met een andere verrassing naar Huis Openingsochtend-attracties Verrassen... dat doet Femina Familiebeurs van 3 t/m 12 oktober élke dag. Maar op de openingsochtend is 't extra prijs. Behoort u bij de eerste 300 bezoekers, dan ontvangt u zomaar een aardige attentie. Maar 't mooiste komt nog. Als u zorgt dat u er vóór 11 uur bent, kunt u meedingen naar één van de fantastische openingsprijzen: 2 reizen van 'n week naar Karinthië. Dus... vlug naar Femina. Reden genoeg. Femina nu Süper-Femina Ahoy' werd uitgebreid met twee nieuwe hallen. Da's meer ruimte voor gezelligheid. Voor nieuwtjes. Voor attracties. Kijk 'ns wat een presentaties 't Echte Bakkers gilde met o.a. 't stadhuis in brood Mode-showplein met o.a. kappersdemonstraties en modeshows Karinthië met o.a. citerspel en handwerks lieden Groenten- en fruitshow Teletekst en Viditel Enz., enz. Gratis crèche voor kinderen tot 12 jaar. Nieuw! Speciaal Femina-gezinstarief: bij bezoek 2 ouders 2 kinderen slechts ƒ17,50 (voordeel: ƒ4,50). Normale tarieven: volw. ƒ7,-, kinderen ƒ4-, 65+ers ƒ5,-. 3 i/m 12 oktober 1980 Ahoy'- Rotterdam Ahoy' - Rotterdam: geopend 10-17 uur en 19-22.30 uur, zondags alleen 10-17 Voordelige trein-toegangsbiljetten op vele stations verkrijgbaar. KRIMPEN A/D LEK In het Zuid hollandse rivierdorp Krimpen a/d Lek zal, vermoedelijk volgende maand, in de nieuwbouwwijk Neptunushof toch een proefontgraving plaatsvinden. Bij onderzoek van bodemmonsters zijn op één plek zeer hoge concentraties gevon den van typische stoffen uit de "erfin- dustrie zoals tolueen, xyleen en onscha delijke verbindingen van benzeen. De gemeente liet enige tijd geleden weten dat de bodemverontreiniging wel meeviel. Dat bleek uit twee grondwatermonsters. Het derde monster, waarvan de analyse nog niet bekend was, heeft ni^ toch duide lijk verontreiniging aangetoond. De proe fontgraving zal plaatsvinden onder twee huizen. Een snuffelonderzoek zal het juis te terrein moeten afbakenen. Er kan pas in november mee worden begonnen, om dat alle instanties die zich met bodemver ontreiniging bezighouden, door de golf van meldinger overbelast zijn. De organisaties van werkgevers en werknemers blijken, zo is in de afgelopen dagen steeds duidelijker geworden, nog maar nauwelijks doordrongen van het feit, dat we met onze nationale economie langzaamaan werkelijk in een noodsitua tie verzeild zijn geraakt. Bij iedere verklaring die in het openbaar wordt afgelegd doet men geen enkele poging dich ter tot elkaar te komen. En het is toch absoluut noodzakelijk dat overheid en sociale partners tot een zekere mate van ge zamenlijke opstelling komen. MORGEN komen regering en sociale partners bijeen in een vergadering van de Stichting van de Arbeid. Van die bijeen komst hebben we, zo is inmiddels wel gebleken, weinig te verwachten. De organisaties zijn nog niet in staat met elkaar de schouders te zetten onder de problemen, waardoor de eco nomie van ons land steeds meer klem komt te zitten. UlT troonrede en miljoenennota is gebleken dat de regering daar in feite ook geen kans toe ziet. Waarschijnlijk door in terne verdeeldheid heeft het kabinet geen concrete en krachtige voorstellen kunnen formuleren. Nu alles er op wijst dat werkgevers en werknemers evenmin de vereiste bouwstenen zullen aandragen, moet de wijsheid dus elders worden gezocht. DAARMEE is een zware druk komen te liggen op de Twee de Kamer, die volgende week een begin maakt met de alge mene beschouwingen over het regeringsbeleid. In het belang van 's lands zieke economie kunnen we slechts hopen, dat het parlement wèl instaat is een duidelijk begin voor een krachtige sociaal-economische aanpak voor volgend jaar op tafel te leggen. De onderwijsorganisaties hebben gisteren voor hun demon stratie in Den Haag vele duizenden leerkrachten op de been weten te brengen. Nodeloos, want datgene waartegen zij te hoop liepen zal zo kan ieder die iets van politieke verhou dingen afweet constateren vrijwel zeker niet gebeuren. Die wetenschap heeft het onderwijs desondanks niet van de massale actie van gisteren kunnen weerhouden. HET ging om het plan van het kabinet om, ter dekking van ombuigingen op onderwijsgebied, volgend jaar een extra kor ting toe te passen op de salarissen van alle leerkrachten. Een plan dat minister Pais afgelopen zomer bij de begrotingson derhandelingen zelf bij het kabinet heeft ingebracht. Nadat hij het bij zijn collega's aanvaard had gekregen, ging hij ver- volgens eveneens zelf de onderwijswereld tegen het voorstel mobiliseren. Met succes, zoals Pais afgelopen zomer al met vrij grote zekerheid kon taxeren. De overige ministers kon den dat kennelijk niet. Nu zowel „de politiek" als „het onderwijs" al heeft laten weten dat het voorstel tot de extra-korting geen haalbare zaak is en het afwijzen van het plan daarmee in feite al vast staat, blijft op de begroting van onderwijs straks een finan cieel gat bestaan van 260 miljoen gulden. Het is te laat voor dit bedrag nu nog bruikbare andere bezuinigingsposten op onderwijsgebied te vinden. De enige andere mogelijkheden lijken nu nog: de 260 miljoen uit smeren over andere depar tementen, een extra algemene loonmatiging, of optrekking van het financieringstekort. Al die mogelijkheden houden in, dat Onderwijs bij de ombuigingen wordt ontzien. Dat bete kent dat minister Pais in zijn vuistje kan lachen. De andere ministers, die wel het nodige hebben ingeleverd, zijn door hun collega gewoon gepakt. DEN HAAG Het wets voorstel van minister De Ruiter van justitie over de omgangsregeling tussen ge scheiden ouders en hun kin deren is een goed begin, maar de wetstekst is nog te onvolledig. Dat is de mening van het Samenwerkingsver band Beter Omgangsrecht, dat vandaag daarom een rapport met aanvullende voorstellen heeft aangebo den aan de bewindsman van justitie. Het Samenwerkingsverband bestaat uit een aantal organisa ties die zich met de belangen behartiging van gescheiden ouders en hun kinderen bezig houden. In het rapport wordt onder meer voorgesteld nor men vast te stellen voor om gangsregeling. Ook zouden straffen tegen diegenen die een omgangsregeling niet na komen duidelijk in de wet moeten worden opgenomen. Elk jaar zijn 20.000 tot 25.000 kinderen bij een echtscheiding betrokken. De situatie daarna I leidt dikwijls tot leer- en op- voedingsmoeilijkheden; jeugd- misdaad en zelfmoordpogin gen komen bij kinderen van gescheiden ouders vaker voor. KOUDE NACHT DE BILT - Een zöne met veel bewolking bracht gisteravond en de daarop volgende nacht op veel plaatsen in ons land wat regen. Vanmorgen begon het op te klaren onder invloed van een over de Atlantische Oceaan naderend hogedrukgebied. Dit systeem zal morgen het weer bij ons beheersen. Er wordt een tamelijk heldere nacht verwacht met weinig wind en een kleine kans op nachtvorst. Overdag blijft het droog, mo gelijk komt er later op de dag wat meer bewolking. De mid- dagtemperatuur zal ongeveer normaal zijn voor de tijd van het jaar, zo'n graad of 16. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122243 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13