Tijdschrift „Streven" na 109 jaargangen opgeheven Willem Ruis pakt Privé" aan Voorbereiding verkiezing in Pastorale Raad Joke van Leeuwens droomhuis krijgt gouden en zilveren kamers kerk wereld Muziekliefhebber kopieert voor miljoenen van platen 99 KORTE METTEN Dr. Vriens nam afscheid van kerkprovincie igg :unst LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 OKTOBER 1980 PAGINA 9 Schitterende stukjes gevoel voor hu mor heeft de 27-jarige Joke van Leeu wen gelegd in haar „Een huis met ze ven kamers", waarvan de tekst een zilveren griffel opleverde. De illustra ties van de schrijfster waren goed voor het gouden penseel. Niet voor de eerste keer gaan penseel en griffel naar één persoon; Wim Hofman kreeg in het verleden beide versierselen voor zijn Koning Wikkepokluk de Merkwaardige. Dat Joke van Leeu wen en Wim Hofman beiden niet al leen schrijven maar ook tekenen, is in feite van ondergeschikt belang. Het aardige ligt hierin, dat in hun werk teksten en illustraties elkaar aanvul len of op elkaar aansluiten. De grapjes en vondsten in Jokes „Een huis met zeven kamers" zijn zowel in de tekst als in de illustraties vastge legd. Het gevolg werd een fraaie een heid, zoals ook Hofmans Wikkepo kluk een eenheid werd. Beiden heb ben bovendien een nogal gesloten ui terlijk gemeen, dat zich moeilijk laat openbreken. Maar éls het gezicht van Joke van Leeuwen door een lach in honderd plooitjes valt, wordt duidelijk waar haar geestige vondsten vandaan komen. Joke: „In het dagelijks leven ben ik helemaal niet zo grappig. De invallen voor een boek, maar ook voor cabaretteksten krijg ik op alle mogelijke momenten, ik hoef er niet speciaal voor te gaan zitten". Jokes „Een huis met zeven kamers" is een bundeling geworden van zeven korte verhaaltjes, die inhoudelijk niets met elkaar te maken hebben. Wel zorgde de schrijfster/illustratrice/ca baretière ervoor, dat de verhaaltjes vanuit wisselende vertrekkamers konden beginnen. Maar daarmee houdt het verband wel op. Erg is dat niet, want in elk kamerverhaaltje, met de daarbij behorende pentekenin-. De omslag van het dubbelbekroonde boek gen, breekt hetzelfde gevoel voor hu mor van Joke door. Dat gevoel voor humor bestaat overi gens niet uit gemakkelijke kinder grapjes, maar is gebaseerd op woord spelingen, dubbele bodems en relativi teit. Zelden zal de lezer van „Een huis met zeven kamers" hardop in de lach schieten, maar het hele boek kan wel worden vergezeld van een stralende glimlach. Als schrijfster heeft Joke van Leeu wen, die sinds 1966 in België woont, nauwelijks enige naam. Voor haar uit gever Omniboek schreef zij eerder een boek dat zij zelf illustreerde, maar dat vrijwel onopgemerkt bleef. Haar „Een huis met zeven kamers" leek de zelfde weg op te gaan, tot bekend werd dat er goud en zilver op toe wa ren gelegd. Joke: „Sinds bekend is dat het boek is bekroond, steeg de ver koop snel; er komt nu al een tweede druk van. Gelukkig maar, want in de eerste druk staan drie zetfouten, die er dan uit kunnen worden gehaald". Cabaret Liefhebbers van cabaret zal de naam Joke van Leeuwen bekender voorko men. Na het Delftse Camerettenfesti- val in december 1978 waar zij alle prijzen won, besloot Joke als cabare tière actief te worden. Met de Amster damse Henriëtte Oudshoorn aan de piano bracht zij het zelfgeschreven programma „Moeder dan gisteren", dat per maand zo'n vier tot zeven voorstellingen beleefde. Joke: „Ik ben nu bezig een nieuw programma te schrijven. Met dat nieuwe programma wil ik februari volgend jaar het land weer in, al moet ik er nog stevig aan werken. Het gaat „Hoe langer hoe zwanger" heten. Dat ik alle teksten nog niet bij elkaar heb vind ik niet erg en ik maak me er ook niet bezorgd om. Natuurlijk ken ik de momenten, waarop ik denk dat ik helemaal leeg ben en nooit meer iets aardigs zal kunnen bedenken. Maar ik weet, dat zulke momenten overgaan en dat er altijd weer nieuwe ideeën ontstaan. Daar vertrouw ik op; het zal wel lukken. Misschien maak ik nog wel een derde cabaretprogram ma, maar zover ben ik nog niet, ik zie wel". Het ontvankelijke brein van Joke van Leeuwen legt dagelijks nieuwe vond sten vast, die worden geselecteerd en gevormd: tot tekeningen, vertellingen en cabaretteksten. Dat brein vormt een éénmansbedrijfje, waarvan de produktiviteit groot is. Joke, die vol gend jaar een universitaire studie ge schiedenis hoopt af te maken: „Ik ben in Antwerpen en Brussel naar de kunstacademie geweest. De moeilijk heid is, dat zulke instellingen je wel technieken bijbrengen, maar geen en kel lesuur besteden aan de manier waarop je jezelf met die verworven kennis in de maatschappij kunt hand haven. Wat je voor je werk mag vra gen. Hoe je een tentoonstelling orga niseert. De moeilijkheid was ook, dat tijdens je opleiding aan de ene kant van je werd verlangd opgelegd werk te maken in opgelegde technieken, terwijl je aan de andere kant je eigen heid niet mocht verliezen". „Die combinatie vormde soms een on mogelijke opdracht. Maar ik ben me er altijd van bewust geweest, waarom ik die opleiding volgde. Als ik met schrijfwerk bezig was, ging ik ter compensatie tekenen en andersom, dat is altijd zo geweest. Ook toen ik nog thuis woonde en één keer per maand onze huiskrant vol schreef en tekende. Ik kom uit een groot gezin met zes kinderen en iedereen deed iets creatiefs. Ik ging schrijven, waar bij ik tekeningen maakte. Misschien zat daarachter, dat ik iets anders wil de doen dan de anderen. Op die ma nier ben ik ook viool gaan spelen. Toen alle kinderen uit de muziekklas voor piano kozen, ging ik dus viool spelen; al had ik nu liever piano ge speeld..." Karakteristiek Deze vioolkeuze is karakteristiek voor Joke van Leeuwen. Zij gaat rechtsaf, als alle anderen linksaf gaan. Niet uit rancune of eigenwijsheid, evenmin omdat zij zich in een groep niet zou thuisvoelen. Joke, licht gereserveerd: Joke van Leeuwen, cabaretière die schrijft en illustreert. „In een groep kan ik me heel goed thuisvoelen, maar het is waar dat ik me in m'n eentje ook uitstekend kan vermaken". De schrijfster/illustratrice licht dat niet verder toe, maar de wisselende uitdrukkingen op haar gezicht zijn voldoende duidelijk. De ogen in dat gezicht nemen op als een spons en al zijn de daarachter liggende hersens niet hoorbaar werkzaam, ze zijn voortdurend in actie. Joke: „In gezel schap van vrienden en kennissen ben ik niet opvallend grappig; gewoon". Niemand zal iets van het rusteloze hersenwerk merken, als Joke van Leeuwen haar luistergezicht opzet, waaraan rimpeltjes en lachspoortjes ontbreken. Alleen in haar ogen, waaks en scherp, brandt een rood lampje: opname van impressies. Tot de impressies zijn verwerkt en het ge zicht, dat zo lang op neutraal stond, plotseling in stralende lijntjes open breekt. Onherkenbaar. Joke: „Als schrijfster en tekenaar zal ik wel een nieuwe naam zijn. Het is me eerder gezegd, dat ik wat dat betreft uit de lucht ben komen vallen. Vreemde uit drukking". Het gezicht van Joke van Leeuwen toont plotseling weer die hoekige lachplooitjes: vermoedelijk wordt op dat moment het idee geboren voor een pentekening in het volgende boek. Joke: „Natuurlijk ben ik aan een volgend boek bezig; ik blijf im mers schrijven en tekenen". FRITS BROMBERG DEN HAAG De Neder landse muziekliefhebber kopieert tweemaal zoveel muziek van radio en gram mofoonplaat op onbespeel- de muziekcassettes dan in 1976. Hij benadeelt daar mee auteurs, artiesten en platenmaatschappijen voor miljoenen guldens per jaar. Aldus blijkt uit een rap port dat is uitgebracht door de Stichting Economisch Onderzoek van de Amster damse universiteit. In 1976 werd 25 miljoen uur gekopieerd, twee jaar laten was dat opgelopen tot 47 mil joen uur. In platen omgere kend komt dat neer op 70 miljoen langspeelplaten. Op 59 miljoen daarvan staat werk, waarover auteursrech ten zouden moeten worden betaald. Zoals al voor het onderzoek bij ingewijden vaststond, is het motief om thuis van ge leende platen muziek over te nemen het" kostenaspect de belangrijkste factor. Een on- bespeeld bandje kost gemid deld 5,-, een grammofoon plaat tegen de 25,-. Een der de van diegenen, die zowel opname-apparatuur als een platenspeler bezitten, zei minder grammofoonplaten te kopen dan vóór de aanschaf van de apparatuur. De helft van de ondervraagden zei niet minder platen te kopen. Aan het antwoord van de laatste categorie wordt enigs zins getwijfeld. De onderzoe kers gingen ervan uit, dat de thuiskopieerder zich wel vaag bewust is van iets onbe hoorlijks, maar daar niet lang van wakker ligt. Stemra en NVPI (Nederlandse Vereni ging van Producenten en Im- f>orteurs van beeld- en ge- uidsdragers) trekken zich het feit wel aan, dat door het thuiskopièren van platen niet alleen minder platen worden gekocht, maar ook anderen rechtstreeks worden bena deeld. Via een heffing op appara tuur en cassettes zou de over heid de gedupeerden althans gedeeltelijk schadeloos moe ten stellen, vinden Stemra en NVPI. De consument zou hiervan nauwelijks iets mer ken. Met de uit het onder zoek verkregen cijfers zou het vermoeden, dat de thuis kopieerder een regelrechte bedreiging vormt voor de phonografische industrie, be waarheid zijn. Totaal zouden platenproducenten en arties ten tegen de 120 miljoen per jaar worden benadeeld. Opvallend is voorts, dat naar verhouding veel apparatuur is aangetroffen bij gezinnen met kinderen van 6 tot 17 jaar. Reeds in 1975 zijn tussen de 30 tot 40 miljoen onbe- speelde cassettes verkocht. Vooral zij, die regelmatig muziek kopiëren, zouden grammofoonplaten als bron gebruiken; popmuziek het is favoriete genre. In het onderzoek is aan het overnemen van film op vi- deo-apparatuur via het tele visietoestel nauwelijks aan dacht besteed. FRITS BROMBERG (Van onze radio- en t.v.-redactie) AMSTERDAM Televisiepresenta tor Willem Ruis heeft geëist dat het weekblad „Privé" van Henk van der Meyden een artikel rectificeert, waar in de financiële reputatie van Ruis in discrediet wordt gebracht. Dat ge beurde in een kort geding dat diende voor de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. W. J. Borgerhoff Mulder. Tevens wenst Ruis dat Van der Meyden zich niet opnieuw zou schuldig maken aan het publiceren van onwaarheden over Ruis, met een dwangsom van 50.000 gulden voor iedere keer dat dit wel ge beurt. De raadsman van Ruis, mr. H. N. Voete link, voerde aan dat zijn cliënt door het artikel niet alleen morele schade had ge leden, maar ook materiële: „Privé" schreef namelijk letterlijk deze maand: „Willem Ruis komt in ernstige financiële moeilijkheden te verkeren als hij niet binnen zeer korte tijd zijn luxe droom villa weet te verkopen". Volgens mr. Voetelink is daardoor het onroerend goed van Ruis in waarde ge daald. De raadsman voegde er aan toe dat de publikaties in „Privé" steunen op een systeem van onwaarheden en ver valsingen. Al eerder had er in dit blad een artikel gestaan over Ruis. Weliswaar stond dat ook vol met onwaarheden maar het was niet kwetsend, waardoor het toen niet tot een kort geding is geko men zoals nu. Hij bracht verder naar vo ren dat er ook andere artikelen verschij nen in „Privé", die ver naast de waar heid zitten, zoals onlangs over Rudi Car- rell, wiens belangen mr. Voetelink ook heeft behartigd en die tot een financiële schikking zijn gebracht. Mr. Oranje, de raadsman van „Privé", moest toegeven dat achteraf gebleken is dat het artikel over Ruis onjuist was. Dat was onder meer bevestigd door een ac countantsrapport. Hij vroeg zich alleen af waarom Ruis en diens raadsman het kort geding toch hadden doorgezet, na het aanbod tot rectificatie in „Privé", waarbij ook het verbod tot verdere pu- blikatie zou zijn aanvaard. Mr. Voetelink merkte hierover op dat hij niet zulke goede ervaringen had met rectificaties in „Privé", omdat direct on der de rectificatie de mening van „Pri vé" wordt gegeven, waardoor de recht zetting in feite wordt ontkracht. Boven dien wil Ruis geen geld maar recht. De president van de rechtbank zal don derdag 9 oktober om 16.00 uur uitspraak doen. Het tijdschrift „Streven" zal aan het einde van dit jaar na 109 jaar gangen worden opgeheven. De per soneelsbezetting en de financiële si tuatie zijn twee van de belangrijk ste redenen voor dit besluit. De Ne derlandse jezuïeten, die dit cultu reel maatschappelijk maandblad leiden, deden twee jaar geleden een laatste poging om het blad te red den, maar deze leverde te weinig resultaat op. Er zijn nu 1290 abon nees, terwijl er voor een sluitende exploitatie ongeveer drieduizend nodig zijn. De leiding van de jezuïeten slaagde er ook niet in een geschikte opvolger te vinden voor pater drs. G. Adriaansen, die ruim zeventien jaar hoofdredac teur is geweest en volgend jaar vijfen zestig wordt. Volgens hem is de op heffing deels te wijten aan de ver schuiving van het lezerspubliek naar weekbladen en bijlagen van dagbla den. Het werd ook steeds moeilijker te beantwoorden aan de doelstelling. Deze i i christelijke optiek zowel aanvullende als analyserende informatie te verschaffen bij de ont wikkelingen, zoals die zich op cultu- reel-maatschappelijk terrein binnen en buiten Nederland voordoen. In een verklaring naar aanleiding van de opheffing noemt de provinciaal van de jezuïeten, dr. Hans van Leeu wen, „Streven" een „belangrijk apos tolisch middel, dat vooral de katholie ke intelligentsia in Nederland bereik te". Hij vindt het zorgwekkend, dat er steeds minder jezuïeten zijn die schrij ven en publiceren. Vroeger gaf de orde onder mer bladen uit voor de Mariacongregaties, voorts het theolo- gisch-filosofisch tijdschrift „Bijdra gen" en het weekblad „De Linie". Via het Apostolaat van het Gebed geeft de orde onder meer onder re dactie van Hans Bijmans het maand blad voor geloofsbezinning „De Her aut" uit, het jongerenblad „Jonge Kerk" en het tijdschrift voor ouderen „Ons Blad". Aan een aantal andere bladen en tijdschriften wordt door je zuïeten meegewerkt. Tweehonderd personen ne men deel aan de assemblee van de Wereldbond van Bijbelgenootschappen, die momenteel in Chiang Mai in Thailand wordt gehou den. Bij hen zijn ook zeven katholieke waarnemers, af komstig van het Vaticaan se secretariaat voor de een heid en de katholieke wereldfederatie voor het bijbels apostolaat. Een be langrijk punt op de agenda is de vraag hoe de bijbel kan worden doorgegeven aan de ruim achthonderd miljoen analfabeten in de wereld. Een ander punt is hoe in de komende tien jaar de bijbels moeten wor den gefinancierd die voor het eerst in mer dan hon derd talen zullen worden overgezet. Een derde punt is hoe meer samenwerking tot stand kan komen met rooms-katholieken en oosters-orthodoxen aan wie steeds meer bijbels worden geleverd. Volgens een verslag van de protestantse drankbestrijding in de DDR, gepubliceerd in het Oostberlijnse weekblad „Die Kirche" is een miljoen van de zeventien miljoen in woners van de DDR alcoho list. Niet alleen in het ver keer maar ook bij echtschei dingen speelt alcoholmis bruik een grote rol. Behalve de oorlog heeft niets zo veel leed over de mensheid ge bracht als de drankfles, aldus het verslag. De politici en de grote staatslieden hebben hun ogen gesloten voor wat ie dere huisvrouw, die in de rij voor de levensmiddelen staat, zag aankomen: de economische catastrofe. Deze is echter nog gemak kelijker te overwinnen dan de morele crisis in Polen, aldus de aartsbisschop van Warschau, kardinaal Wyszynski, in een toe spraak tot de dekens van Warschau. Hij noemde de officiële propaganda van het atheisme de hoofdoor zaak van de huidige toe stand. Daardoor is het christelijk verantwoorde lijkheidsbesef ondergraven en de publieke moraal zwakker geworden. Niet al leen de hoogste partijfunc tionarissen waren schuldig aan verrijking uit de staatskas, maar het mid delbaar en lager personeel had dit voorbeeld grif na gevolgd, zo zei hij. De liturgie voor de jaarlijkse Wereldgebedsdag, die over de gehele wereld op de eerste vrijdag in maart wordt ge houden is voor 6 maart 1981 samengesteld rondom het thema „De aarde is des He ren". Het Nederlands Comité heeft dit thema ingediend en de liturgie is gemaakt door indianen uit Noord-Amerika. In Nederland worden ter voorbereiding van de dag twee kaderdagen belegd en wel op 4 november in de Marturiakerk aan de Thor- beckelaan te Assen en op 8 november in gebouw „De Schutse" aan de Jac. Lois- straat te Rotterdam. De be doeling van deze dagen is een zo groot mogelijk aantal comité-leden in staat te stel len de Werelgebedsdag 1981 gezamenlijk voor te bereiden. „Ontvangen als intersub jectieve act" was de titel van de oratie, waarmee dr. Th. van Velthoven aan de Universiteit van Amster dam het ambt heeft aan vaard van bijzonder hoog leraar vanwege de Rad- boudstichting in de betrek kingen tussen christendom en wijsbegeerte. Prof. Van Velthoven (46) studeerde in Nijmegen en Leuven, was docent wijsbegeerte aan het groot-seminarie te Haaren en medewerker aan het Diocesaan Pasto raal Centrum van het bis dom Den Bosch. Sinds 1974 is hij wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de Universiteit van Amster dam voor geschiedenis van de middeleeuwse wijsbe geerte. Studiedag van St.-Willibrord- vereniging over eenheid en vrede De St.-Willibrord Vereni ging (SWV), die zich vanuit de katholieke kerk in Nederland wijdt aan de oecumene organi seert zaterdag 25 oktober in het kader van haar jaarlijkse ledenvergade ring een studiedag onder de titel „Eenheid en Vre de". De bijeenkomst, die wordt gehouden in het Doopsge zind Centrum Amersfoort aan de Stadsring te Amersfoort, wordt georga niseerd in samenwerking met de plaatselijke raad van kerken in Amers foort. Inleiders zijn dr. W. E. Verdonk, hoogleraar et hiek aan de universiteit te Leiden en Amsterdam en Jan ter Laak, omroeppas- tor en nauw betrokken bij het werk van Pax Christi en IKV. De Diocesane Pastorale Raad Rotterdam komt maan dagavond om half acht weer bijeen op de gebruikelijke plaats, te weten de Adelbcrthof aan de Röntgenweg 99 te Delft. Aan de orde komt onder meer de vaststelling van de gros lijst in verband met de bestuursverkiezing, die in de verga dering van november zal worden gehouden. Dan zal ook een nieuwe voorzitter moeten worden gekozen in de plaats van mr. dr. B. A. Meulenbroek, die aan de beurt van aftre den en niet herkiesbaar is. Andere punten op de agenda zijn de rapportage over het jaarthema (diaconie) en een rapportage van de commissie „Beleggingen". Dr. P. Vriens ofm cap heeft gisteren afscheid genomen als secretaris-generaal van de kerkprovincie in Neder land, nadat hij deze functie als eerste sinds 1972 heeft bekleed. Binnenkort zal pater Vriens een functie aanvaarden in het basispastoraat. De bisschoppenconferentie zal in haar vergadering van 11 november een besluit nemen over zijn opvolging. Tot dan zal dr. W. Rood, adjunct-secretaris van de bisschoppencon ferentie de leiding waarnemen van het secretariaat van de conferentie. Het voorzitterschap van de Bisschoppelijke Be heerscommissie wordt waargenomen door de vice-voorzit- ter mgr. drs. J. van Laarhoven, vicaris-generaal van het bisdom Den Bosch. De dagelijkse leiding van het secrp* riaat van de kerkprovincie is tijdelijk geheel in hand' de directeur mr. H. Meeussen. -

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9