Noord wijk heeft op begroting '81 overschot van ruim 1,2 miljoen legge schrijve. Ia £cïdóc6otu(uit Lovende woorden en geschenken bij afscheid burgemeester Kolfschoten erdwenen meisje vermoedelijk slachtoffer misdrijf Nutsbedrijven zorgen voor winst Leiderdorp kampt met dalend leerlingenaantal Lager waterpeil voor Zoeterwoudse polders LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 OKTOBER 1980 PAGINA 7 'ASSENAAR Het wordt steeds waarschijnlijker geacht at de 11-jarige Edith Post, die maandagmiddag tijdens hooitijd op raadselachtige wijze verdween, het slachtoffer geworden van een misdrijf. Dit vermoeden neemt bij de olitie van Wassenaar vastere vormen aan, nu er nog steeds een aanknopingspunt in deze mysterieuze zaak is gevon- en. De oproepen in de publiciteitsmedia hebben tot dusver wintig tips opgeleverd, afkomstig uit het gehele land. En- ele daarvan zijn inmiddels nagetrokken, maar bleken een enkele waarde te hebben. Het rechercheteam zet het nderzoek voort. ladat Edith Post, leerlinge van de Wethouder Huybregtseschool an de Burmanlaan in Wassenaar, maandagmiddag tijdens de ^combineerde handenarbeid/handwerkles omstreeks kwart yer twee met toestemming van de leerkracht het leslokaal ver- et, is zij spoorloos verdwenen. Een speuractie met honden en et dreggen in de achter de school gelegen wetering leverden een enkel resultaat op. Gistermiddag werd deze zoekactie stop- fzet, waarna de rechercheurs zich concentreerden op het jurtonderzoek. Een woordvoerder van de Wassenaarse politie eelde desgevraagd mee dat het onderzoek, ondanks alle inspan ingen, „nog geen stap verder is gekomen". Veer verlies Zilverfabriek Voorschoten 'OORSCHOTEN/ZEIST NV Koninklijke Van Kempen en legeer, in Voorschoten vooral bekend als 'De Zilverfabriek' rerwacht ook dit jaar verlies (v.j. f780.000) te leiden o.m. ïoor de moeilijkheden, waarmee de Europese goud- en zilve- rindustrie te kampen heeft. n verbetering zal zich pas voordoen, wanneer de voorraden 'an groot- en kleinhandel zullen zijn aangepast aan de verschui- ngen in de vraag, die de veranderingen op de edelrpetaal- rkt hebben veroorzaakt, aldus Van Kempen en Begeer. Zilveren feest bejaarden- verk Katwijk Rijn KATWIJK De Stichting Open Bejaardenwerk Kat- 'wijk Rijn vierde gisteren fliaar twaalf en een half jarige pestaan. Uiteraard passeerde tleze feestelijkheid niet onge merkt. Verschillende cadeaus werden aan het bestuur van de Stichting aangeboden. On- jler andere bood de Lyonsclub 'Katwijk een rolstoel aan. Het irootste cadeau werd door wethouder N. Parlevliet uitge sproken, namelijk de waar borg dat per januari volgend jaar de sociëteit van de Stich- ing in het parochiehuis rerbouwd wordt. Mie leden van de diverse lubs van de Stichting Open- Bejaardenwerk Katwijk Rijn derden tesamen met gasten en •bestuursleden in theater Tri- pdia het 12 1/2-jarig jubileum co grootse wijze. De ontvangst van de bejaarden vond onge veer om twee uur 's middags paats, waarop tussen drie en half vijf een druk bezochte re ceptie volgde. Tijdens deze re ceptie werden de bestuurders van de Stichting in de bloe men gezet, terwijl ook het zelf standig draaiende societeitsbe- stuur een bloemen hulde ont ving. Hoogtepunten waren ongetwij feld de door de Lyonsclub aangeboden rolstoel, om slecht ter been zijnde bejaarden tij dens de activiteiten van de Stichting van enig gemak te voorzien, en de woorden van wethouder N. Parlevliet (CDA) die beloofde dat de ver bouwing van het Parochiehuis aan de Kerkstraat te katwijk Rijn uiterlijk januari '81 zal starten. De ruimte wordt dan tot een redelijke sociëteit om gevormd. In ieder geval, zo sprak de wethouder, kan de Stichting hem aan zijn woor den vastpinnen, daarmee doe lend op de zekerheid van zijn uitspraak. NOORDWIJK De begroting 1981 voor de Algemene Dienst van de gemeente Noord- wijk sluit met een batig saldo van ƒ1.213.517.-. Op het eerste gezicht een riant resultaat, aldus B. en W. Uit de toelichting blijkt echter, dat het college geen aanlei ding ziet om de vlag uit te steken. Hoewel het royale overschot anders zou doen ver moeden, maken de cijfers duidelijk, dat ook voor Noordwijk de financiële ruimte krap per is geworden. De hierboven genoemde voordelige uitslag kon namelijk slechts worden verkregen na een drastische bezuini gingsoperatie van het college op tal van be grotingsposten. Het totaal van deze bezuini ging beloopt ƒ400.000.-. Verder is het ge meentebestuur voornemens de belastingen, tarieven en retributies (heffingen voor be wezen diensten) met 5% te verhogen. Het bedrag van het overschot op de begroting is bovendien nog geflatteerd. Zo konden de lasten van alle investeringen na juni nog niet in de begroting worden verwerkt - naar schatting 200.000.-, terwijl er ook nog een post voor on voorziene uitgaven van minstens 150.000.- in de begroting dient te worden opgenomen. In werkelijkheid blijft er dan slechts ƒ850.000.- over voor het opvangen van de lasten uit de kapitaalsinvesteringen. Er zijn echter nog meer redenen om niet te flo rissant tegen de begrotingsuitslag aan te kijken. De rek is namelijk uit de begroting. In het ver leden viel namelijk de rekening meestal aan zienlijk gunstiger uit dan de ramingen van de begroting en als gevolg daarvan konden na het bekend worden van de rekening soms zeer for se bedragen aan de reservefondsen worden toe gevoegd. Uit de toelichting van B. en W. blijkt dat men dit nu wel kan vergeten. De gebruike lijke positieve marge tussen rekening en begro ting is de laatste jaren zelfs omgeslagen tot een negatief verschil, melden de opstellers van de begroting. Dit zou nog dieper in het gemeente lijk vlees snijden als er geen uitstekend beheer de nutsbedrijven waren, die jaarlijks een flinke winst maken. Voor 1981 wordt die winst ge raamd op bijna 1,8 miljoen. Door te schudden aan de geldboom van de Losplaatweg bleef Noordwijk tot nog toe uit de financiële puree. De cijfers in de toelichting - met en zonder de invloed van de nutsbedrijven - spreken wat dit betreft duidelijke taal. Voor de eerstkomende jaren is het college som ber gestemd. In het kader van de meeijarenbe- groting 1981-1985 verwacht men dat het batig saldo voor 1981 geleidelijk zal omslaan tot een geraamd tekort van 1,1 miljoen gulden in de begroting van 1986. „Daarbij dienen wij ons te realiseren", aldus B. en W., „dat het spaargeld van de gemeente - de fondsen en reserves - in de planperiode van 1981-1985 tot een bedrag van ruim 11 miljoen zullen worden aangespro ken". (Verreweg de meeste van deze miljoenen worden opgeslokt door de raadhuisbouw en al lerlei aankopen en voorzieningen, die daarme de verband houden). In de reserves resteert dan nog slechts een bedrag van 6 miljoen. Zo'n oude kous met een bedrag van zes nullen lijkt heel wat, maar gelet op de talrijke dure plan nen, die voor de komende jaren op stapel staan, is een spaarpot van ongeveer 1/7 gedeelte van het jaarlijks budget van de gemeente, niet zo zullen gaan werken met het systeem van „geac cepteerd beleid". Dit houdt in, dat van de be grotingen van de algemene dienst, het investe ringsplan binnen de meerjarenbegroting, het personeelsplan, en dergelijke, geen afwijkingen zullen plaatsvinden, zonder dat daarvoor tevens de dekkingsmiddelen worden aangewezen. Op 'die manier wil het gemeentebestuur in ieder geval voorkomen dat het aanwezige structurele tekort groeit. Om de vinger aan de pols te hou den, wijst het college op de mogelijkheid om van maand tot maand bij te sturen. Wegens het ontbreken van een automatiseringssysteem, gaan B. en W. budgetbewaking toepassen, zodat bij elke dreigende overschrijding van een be grotingspost, er een beleidsbeslissing door het college moet worden voorbereid. De inkomsten van de gemeente stijgen met 6,1% tot bijna 42 miljoen, terwijl de uitgaven toenemen met 7,8% tot ruim 40,5 miljoen. De begrotingsvergaderingen van de gemeenteraad worden gehouden op 20, 21 en 22 oktober. LEIDSCHENDAM Een koffer „vol chèques" voor een buitenlandse reis en de hoogste Leidschendamse onderscheiding, dc draag- speld „Gouden Zwaan", wa ren de voornaamste ge schenken die het echtpaar Kolfschoten gistermiddag kreeg tijdens de buitenge wone raadsvergadering ter gelegenheid van het af scheid van burgemeester E. J. M. Kolfschoten. Ongeveer tachtig genodigden, onder wie de burgemeesters van de gewestgemeenten, van Voorschoten en Hazerswoude (oud-wethouder J. M. ten Heuvelhof) en gewestvoorzit ter Chr. Buijtendijk, zagen bo vendien op drie tv-toestellen een video-opname van het omwisselen van het straat naambord Amstelweg in Bur gemeester Kolfschotenlaan. Een verrassing die, volgens de heer Kolfschoten in zijn af scheidsrede, alleen mogelijk was omdat „er niemand rechtstreeks woont en er dus ook geen kosten zijn voor nieuw postpapier". Tevoren hadden de fraktie- voorzitters elk drie minuten Burgemeester Kolfschoten temidden van zijn familiele den gekregen voor een (uiteraard voor het merendeel lovend) woord aan het adres van de scheidende burgemeester. CDA-fraktievoorzitter C. H. de Ruijter roemde de wer klust van burgemeester Kolf schoten die „heengaat met de zelfde ambitie en belangstel ling voor Leidschendamse za ken als toen hij kwam". Met een variatie op een uitspraak van burgemeester Kolfscho ten dat „weinig gerucht een goed bestuurder tekent" zei de heer De Ruijter dat de heer Kolfschoten „zonder veel gerucht goed werk heeft geleverd". Fraktievoorzitter J. A. W. Pohlkamp van Gemeentebe langen die zijn fraktie in de burgemeestersperiode ver driedubbeld zag bij de waarde waarvan burgemeester Kolf schoten overigens later een vraagteken zette, zei dat alle raadsvergaderingen door de heer Kolfschoten „boeiend" waren geleid. Beleid Frits IJmkers, PvdA-fractie- voorzitter, die in het gemeen telijk voorlichtingsblad kriti sche geluiden had laten horen over het gebrek aan vooraf gaand opgesteld beleid van burgemeester en wethouders, zei toch onder de indruk te zijn gekomen van de be kwaamheid van de scheiden de voorzitter. De nestor van de raad, de VVD'er G. M. v.d. Ruit, bood vervolgens de kof fer met hét geschenk aanf waarbij een aantal folders Loco-burgemeester Van Dongen spelt hem de „Gouden Zwaan,, op waaruit het echtpaar de reis zou kunnen kiezen. Loco-bur gemeester wethouder H. L. van Dongen bracht de danko- ver van de wethouders, wier taakopvatting en mening al tijd waren gerespecteerd. De burgemeester zei tenslotte dankbaar te zijn „voor alles". In de richting van de heer IJmkers zei hij bij zijn amb tsaanvaarding als burgemees ter van Eemnes in 1948 „een geavanceerde jongen" te zijn geweest „tot schrik van colle ga's van omliggende dorpen". De heer Kolfschoten zei dat een nieuwe burgemeester met nieuw élan en een nieuwe aanpak voor Leidschendam gunstiger zou zijn. „Met ver nieuwingen heb ik nooit veel moeite gehad", zei de burge meester „maar het moesten wel verbeteringen zijn". Namens de gewestburgemees ters bood vervolgens burge meester F. Schols van Den Haag een ets van het Haagse stadhuis aan waarbij hij op merkte niet over Leino te willen praten, „in het huis van de gehangene spreekt men immers niet over de strop". Burgemeester Kolf schoten had hij in vergaderin gen immer meegemaakt als „ieders dienaar en niemands knecht". Gewestvoorzitter Buijtendijk bood het boek van Sillevis over de reizen per trekschuit van de beroemde Haagse etser Lafargue en zijn familie in de omgeving van de Haag aan. De trekschuit vergeleek hij hierbij met „de bestuurlijke reorganisatie van de provincies die ook niet zo vlot gaat". Na afloop van de bijzondere raadsvergadering was er in de ontvangsthal in de nieuwe vleugel van het raadhuis een uiterst drukbezochte receptie waarbij honderden, onder wie ook de vroegere KVP-fraktie- voorzitter in de Tweede ka mer oud-minister Frans An- driessen, het burgemeester sechtpaar de hand kwamen drukken. KORTWEG VOORSCHOTEN De eer ste bijeenkomst van het sei zoen in het kader van het Po litiek Café Voorschoten op maandag 6 oktober zal in het teken staan van de leegstand van woningen. Het PvdA-ka- merlid mevrouw N. Salomons, één van de samenstellers van het wetsontwerp van de PvdA over de leegstand zal een inlei ding houden. Het Politiek Café wordt gehouden in de Lindehoeve, Koninklijke Ma rinelaan 8 in Voorschoten en begint om acht uur. VOORHOUT De Stichting Kontakt houdt zondag 12 okto ber het Bollenstreek Filmfesti val. Op deze inmiddels tradi tionele filmdag worden een aantal bekende films vertoont, waaronder 'Zorba de Griek', 'Blue Movie' en een meer re cente film, 'The Deep'. Toe gangsbewijzen voor dit film festival zijn telefonisch te be stellen op nummer 02522- 11024. De toegangsprijs be draagt 25,- voor niet-leden en 20,- gulden voor leden. In de oorverkoop krijgt men een reductie van 5,- gulden. De deuren van het S.E.C.-gebouw (tegenover sporthal 'de Gaas- bak') zijn geopend vanaf half twaalf en de eerste film begint om twaalf uur. Brand verwoest bovenverdieping HAZERSWOUDE RIJN- DIJK Een felle uitslaan de brand heeft vanmorgen aanzienlijke schade aange richt in een gerenoveerd pand aan de Zonneveld straat 16 in Hazerswoude. De brand ontstond in de slaap kamer aan de voorkant van de eerste verdieping van het pand. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De bewoonster van het pand en haar twee kinderen van drie en vijf jaar konden zich tijdig in veiligheid stellen. De brandweer van Hazerswoude was de brand binnen een kwartier meester met behulp van één autospuit. AEEL SCHOOLLOKALEN KOMEN LEEG LIIDËRDORP De gemeente Leiderdorp voor ziet een verdere daling van het leerlingenaantal. Vdgens de leerlingenprognose opgesteld door de afleling onderwijs van de gemeente zullen in 1915 nog 2119 kinderen de lagere school bezoeken. Oj het moment van de peildatum van 16 april 1910 waren dat er 2597, een teruggang derhalve vai 478 leerlingen. Berekend is dat, als gemeente enschoolbesturen niet tijdig maatregelen nemen, ie leegstand van schoollokalen, die nu al proble- ictiek is, in 1985 tot 29 a 30 lokalen zal zijn op hopen. n Leiderdorp-Oost (Centrum en Oranjewijk) daalt iel aantal leerplichtige kinderen dat in die wijk naar ichool gaat met 20 Verhoudingsgewijs is de leeg stand daar nu reeds het grootst: 8 van de 30 lokalen. In de jaren tot 1985 komen daar nog eens 3 lokalen bij. In het middendeel van Leiderdorp wordt een da ling van het leerlingenaantal met 17 1/2 verwacht. De huidige leegstand van 10 van de 42 lokalen stijgt dan nog eens met 4 a 6 lokalen. In de wijken Bin nenhof, Voorhof en Winkelhof houdt men rekening met een daling van 14 Het effect op de leegstand is hier iets gunstiger (3 op de 30 lokalen), omdat op grond van een reeds eerder genomen besluit, in de toekomstige wijk Buitenhof-oost geen lagere scholen zullen worden gebouwd. De gemeente heeft, om aan de problemen van de leegstand het hoofd te kunnen bieden, de hoop ge vestigd op de op handen zijnde integratie van het kleuter- en lager onderwijs in het kader van de nieu we wet op het basisonderwijs. Zodra bij het ministe rie toestemming kan worden verkregen om een kleuterschool in het gebouw van een lagere school te huisvesten kunnen de leegkomende kleuterscholen aan het onderwijs worden onttrokken. Afhankelijk van de bouwkundige staat is er de keus tussen af braak, verhuur en verkoop. De belangstelling voor dergelijke gebouwen blijkt nogal groot te zijn. In aanmerking daarvoor komen de Engelendaelschool (r.k.) en de Engelenbak, de Willem de Zwijgerschool (p.c.) en Marijke, de Meijergaardschool (r.k.) en 't Meijeweitie, Zijlkwartier (p.c.) en 't Splintertje. Ook is er sprake van de integratie van p.c. kleuterschool Minihof met De Houtkamp. Hierdoor hoopt men dat de leegstand in 1985 beperkt kan blijven tot 7 a 9 lo kalen. ZOETERWOUDE De Vcr- nifde Vergadering van het waterschap „De Ommc- iijc'<" in Zoeterwoude heeft fisttravond in een enigszins urbulente vergadering het leslait genomen een lager waterpeil vast te leggen /oor de voormalige Grote Polder, de polder Westbroek, ie Zwet- en Grote Blan- taar.polder en de Grote iVesteindse Polder. De aanwezige boeren toonden zich ingenomen met het het besluit omdat zij hierdoor be tere opbrengsten verwachten. Bijstelling is van tijd tot tijd nodig door de natuurlijke zak king van het maaiveld. Overi gens wordt in de praktijk al sinds jaren een lager peil ge hanteerd. Vertegenwoordigers van de werkgroep Milieube heer toonden zich niet tevre den met het besluit. De be sluitvorming werd fel aange vallen omdat de boeren pas na vaststelling van het besluit aan het woord konden komen. Het bestuur van het waterschap werd verder verweten het ge volg van het besluit te verdoe zelen omdat niet duidelijk werd gemaakt dat er nu hoge investeringen gedaan gaan worden in het kader van de ruilverkaveling. De uitbreiding; aanpassing en aanleg van nieuwe watergan gen is in feite het inlopen van een achterstand. Door het ja renlang niet uitbaggeren komt het water niet meer naar de gemalen. De één miljoen gul den die voor de waterwegver betering in waterschap De Ommedijck uitgegeven gaan worden gaan op aan het pas gereed gekomen gemaal in de Weipoort, een nieuw gemaal voor de Zwetpolder. De reste rende 300.000 gulden worden besteed aan baggerwerk en de aanleg van bruggen. Van extra uitgaven als gevolg van het peilbesluit is geen sprake, al dus het dagelijk bestuur van de Ommedijck. Nu aangetoond is dat de Nederlandse Aardolie Maatschappij wel degelijk de veroorzaker van de verzilting in de Stompwijkse polder is zullen maatregelen worden ge troffen, deelde dijkgraaf P. van de Marei de vergadering mede. Op de vergadering werd voorts nog besloten de machi nistensalarissen en de bezoldir ging van'de hoofdambtenaren aan te passen, zodat vooral voor de machinisten een rede lijker vergoeding ontstaat. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllilll! Kinder opera in Noordwijk NOORDWIJK De Stich ting Kulturele Aktiviteiten Noordwijk (SKAN) houdt zaterdag 4 oktober een kin dermiddag in het kader van de kinderboekenweek. Van af 14.00 uur is er in de biblio theek een presentatie van bekroonde kinderboeken, terwijl er een kleine exposi tie is van illustrator Mance Post. In de bibliotheek zal ook de Noordwijkse werkgroep Boven Volta zich manifesteren Om drie uur brengt theatergroep KIP de kinder-ooera 'Dromen wijkse Duinweg. Deze theater groep zal in Middelburg ook de landelijke kinderboeken week officiëel openen. Kaar ten voor de kinder-opera zijn in de voorverkoop onder meer verkrijgbaar bij het VVV-kan toor aan de Grent. De toe gangsprijs is 5 gulden, terwijl SKAN-donateurs 3,50 gulden betalen. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor deze handige 4-kleurenbalpen. noteer m.i.vals nie abonnee van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (automatische aischrijving) U per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite handige matstalen 4-kleurenballpoint. Naam_ Postcode/Plaats_ Telefoon Adres_ I I Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel I plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7