In emancipatie kunnen (jonge) vrouwen een sigaar of zware pijp leren roken Academisch Ziekenhuis Leiden maakt niet langer geheim van eigen fouten Gemeente Leiden kijkt terug op 25 jaar administratief werk „Zangkoor van de derde oktober" bestookt de grote optocht weer NAI TAD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 OKTOBER 1980 PAGINA 5 ERFTEMEIJER EN DUBELAAR ONTWIKKELDEN EEN NA-ZOMERSE Hoe nu? Hoe moet dat een vervolg kriigen denk je algauw na net lezen van een advertentietje in het Leids universitair weekblad Mare. Biedt me daar het Opleidingsinstituut Dövelmeijer, decent gehuisvest aan de Klikspaanweg 39, 2324 LX Leiden (inderdaad gaat het ab origine om brieven) een cursus sigaren roken aan, aan dames van 19 tot 23 iaar. Les door bevoegde leraren. Schriftelijke reacties verwacht, voorzien van pasfoto. Ook het leren pijproken behoort tot de mogelijkheden, hoorde ik later. Je denkt aan een grap, warm gedijend in het studentikoze brein van deze of gene aspirant- afgestudeerde. Je vraagt je af, wie er nu een zware pijp zal gaan roken of wie er de sigaar wil zijn. Maar geen sprake van be- of verdenkingen. Ik sprak gisteren even snel met de twee aanstichters van de gedroomde cursus: de heren Antoon Erftemeijer en Jean-Marie Dubelaar. Erftemeijer bekwaamt zich in kunsthistorische richting aan de universiteit en Dubelaar bepaalt zich in hoofdzaak tot geschiedenis en rechten. Inmiddels vragen ze zich ook af, welke bijdrage ze zouden kunnen leveren in de emancipatie van de vrouw. Want die blijft in het nieuws, nietwaar die emancipatie. De illustere heren maakten weliswaar een semi- betrokken indruk. Ik bedoel, het leek er sterk op, dat ze met iets groots bezig wilden zijn. Heer Antoon had een gekrabbelde apologie bij zich en die werd gestut door vriend Jean-Marie. Alleen kon ik niet, in de loop van het gesprek, van de gedachte afkomen, dat heer Antoon moeite had, niet in een schaterlach uit te barsten. Erftemeijer dan („je moet de naam van ons instituut zien als een samenvoeging van de geslachten Erftemeijer en Dubelaar met genealogische zij- verbintenissen met Dövelaar, maar daarop dieper ingaan zou ons te ver voeren"): "Onze voorgenomen actie bestaat uit twee elementen. Vrij exact, dacht ik. Daar is, inderdaad, u heeft enigszins gelijk, het element grap, de lichte humor. Anderzijds is Een nazomerse zotheid. Of: wat je als student niet allemaal verzinnen kunt... de de er de serieuze kant zaak. De advertentie valt waarlijk ernstig op te vatten, omdat hier willen meewerken emancipatie van de vrouw De gelaatskleur van heer Antoon werd iets roder. Het gaat erom, gelegenheden te scheppen om tot meer gelijkheid te komen. Erftemeijer: „En de ongelijkheden zijn er: in studierichtingen, in de politiek, in promotiekansen. En dan is er hgt sigaren- en pijproken. Dat is tot nogtoe een mannending. Duidelijke ongelijkheid. We vragen ons, bijna in gemoede, af: vrouw niet Natuurlijk staat het eenieder vrij te roken of niet. Ook een vrouw rookt, of rookt niet. Ze kan zelfs ongehinderd naar de sigaar grijpen. Maar in de praktijk gebeurt dat sporadisch. Ze is nog niet geheel geëmancipeerd. Pure onzin en een vreemd gegroeide traditie, dat niet sigaren en een pijp roken door de meeste vrouwen. Toch gaat het hier om het eerlijke sigaren roken, een edele kunst. We willen een rollenpatroon doorbreken. Het is een experiment; kan het pijproken en de zwaardere sigaar dan een cigarillo erin komen, voor zover het de vrouw betreft Hmmm, wat Ah, er zijn dames die er voor voelen. Leuke reacties al gehad. Die willen met de sigaar kennismaken". Het gaat om een geestelijke ontspanning, die Erftemeijer en Dubelaar als jong instituut de jongere dames willen voorschotelen. Erftemeijer weer: „Die ontspanning is er meer dan bij het sigaretten roken. Het is rustiger, met de sigaar, je gaat er voor zitten. Er is gezelligheid, naast het genot. En dan het sociale aspect: sigaren uitdelen heeft veel meer inhoud dan een sigaretje presenteren. En dan pijproken hè, dat is ook minder ongezond dan een shagje of een sigaret. De leeftijdsgrens van 19 tot 23 jaar? Dat slaat ook op de gezelligheid; je krijgt zo cursisten die in leeftijd bij ons passen. En je moet ook vrij jong beginnen met de sigaar of pijp. De pasfoto Bijzonder verklaarbaar. Het werpt enig licht op de vraag: welke sigaar hoort bij welk hoofd We moeten ook een inzicht hebben in wat we aan sigaren moeten inslaan, voordat de cursus start. En dan het type pijp, of het type sigaar; dat moet je laten aansluiten op het type rookster. Enfin". Inschrijvingen worden tegemoetgezien op bovengenoemd adres. Waartoe kunstgeschiedenis 'en rechten al niet kunnen leiden. Verbrede vrouwen emancipatie; aangericht door Erftemeijer en Dubelaar. Een frontdoorbraak die in rook opgaat. Geen telefonische aanmeldingen, want Antoon is als kantoorhouder niet de godganselijke dag aanwezig. Hij heeft nog wel wat anders te doen ook. En verder wil het instituut niet de kant op van reclame slogans, zoals: "ik ben wild, ik ben zuiver, ik ben vurig..!" Dat doen ze maar ergens anders. Voorlopig prijzen Erftemeijer en Dubelaar zich al gelukkig, als ze tegen een deelneemster-in- emancipatie kunnen zeggen: „Have a cigar...!" Dat vredige uitdelen...., Holy smoke Ook zo kom je je studententijd wel door en ik vind het helemaal niet zo benauwend, ook daar eens op te wijzen. Ik hoop nog een keer iets van het ge- institutionaliseerde duo te vernemen, nadat de eerste animo in as is opgegaan. Hoe zeggen ze dat tegenwoordig ook alweer „Ashes to ashes..!" Maar de vrouwen-emancipatie leve hoog Was getekend „Erftemeijer en Dubelaar". Zomaar een nazomerse zotheid. Of niet soms? tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. MET STRIJDLIEDEREN EN LEUZEN TEGEN PROGRAMMA VERSPREIDING Vorig jaar heb ik het nog gehoord, op de hoek van de Morsstraat en de Steenstraat en geruggesteund door de tap van het etablissement dat in. het Nederlands „Schoonzicht" zou kunnen heten. Het viel me toen wel op, dat het geluid ongecoördineerd was en enigszins aan kracht had ingeboet. Ook komt het me voor, dat de kwaliteit van zang te lijden kan hebben onder een nauwelijks te lessen dorst. Maar het zal er vrijdagmiddag weer staan, gehavend of niet, het gelegenheidszangkoor op 3 oktober dat aan z'n eerste lustrumviering toe is. Beschermheer is nog steeds woelige Henny Kwik, die veel op touw zet en zelf ook graag op het vinkentouw zit. Omtrent het „koor" deed hij mij weer een missive toekomen. In hoog-Kwikkiaans vertelde hij iets over „het unieke koor, dat slechts eenmaal per jaar van zich laat horen"; „ze werken (dat zijn de leden) in slecht gebundeld verenigingsverband en weigeren hardnekkig elk jaar een bedrag van duizend gulden aan subsidie. Het zangkoor wil zich absoluut niet gebonden voelen, aan wie dan ook". Men mag weten, dat de ledenvergadering „altijd twee weken vóór 3 oktober begint". Kwik deelde niet mede, wanneer die vergadering sluit. Ter vergadering wordt dan de strategie voor de ontzet tende feestdag bepaald. Dat is een plezierige aangelegenheid in de gelagkamer. De leden stroomden in voorgaande iaren toe en dreven bijkans net café uit. Kwik: „Nu is dan ook besloten een ledenstop in te voeren. Een uitzondering wordt slechts gemaakt voor talentvolle dames en heren met prima stemmateriaal". Op 3 oktober wordt weer in hetzelfde drank, pardon hoofdkwartier verzameld tussen 11 en 12 uur, „waarbij nog een laatste generale repetitie wordt gehouden onder het genot van een glas bier". Men ziet: het zangkoor van de derde oktober is nog springlevend en der dagen niet zat. Volgens Henny Kwik wordt wederom een strategisch punt in de binnenstad ingenomen om de optocht want dat is het hoofddoel van het koor met strijdliederen te bestoken. Wel deed hij in zijn rondschrijven uit de doeken, dat dit jaar de liedteksten zich toespitsen op onderdelen van de optocht „die on-eigenlijk Nederlands" zijn. Ook hier plaats ik een vraagteken: Kwik weer: „Bovendien wil het koor deze keer het bestuur van de 3 October Vereeniging aan de kaak stellen. De leden zijn „boos" op dit bestuur, waar ze normaliter een hoge hoed van op hebben. Wat is er gebeurd Alle Leidse gezinnen hebben het programmaboekje kosteloos thuisbezorgd gekregen in een huis-aan-huis-actie. Zangkoor heeft daar geen enkel bezwaar tegen, maar dat de leden van de 3 October Vereeniging hetzelfde boekje dan ook nog eens per post ontvangen gaat onze zangkoorleden te ver. Vandaar dat ze ditmaal het oer-Nederlandse liedje „Twee ogen zo blauw" op het repertoire hebben genomen, voor deze keer omgedoopt in „Twee boekjes van jou". Overigens wordt de leden verzocht, een „stevige hoeveelheid serpentines mee te nemen, terwijl het bestuur Hongkong-3 truffels zal verstrekken, ter verhoging van de feestvreugde". Aldus Kwik. LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis in Leiden (AZL) is het eerste Nederlandse zie- kenhuis, dat het heeft aangedurfd cijfers open baar te maken van fouten, ongevallen en goed I afgelopen vergissingen, die bij de behandeling I en verpleging van patiënten door medici, ver plegend personeel of anderen in het recent ver leden zijn begaan. Het AZL maakt over 1979 melding van 15 „ernstige" fouten, waarvan er zes aan de inspectie voor de volksgezondheid en de officier van justitie zijn doorgegeven en waar door de betreffende patiënten schade claims tegen zijn ingediend. Het AZL ontving in de afgelopen vier jaar enkele honderden klachten over de interne medische verzorging van zowel patiënten als van de eigen medewer kers zelf. Het ziekenhuis mag wat de behande ling hiervan betreft een nationale primeur voor zich opeisen, want geen ander ziekenhuis in het land heeft het tot dusverre gewaagd op een dusdanig openlijke manier zijn vuile was buiten te hangen. Dat het Academisch Ziekenhuis Leiden dit toch heeft gedaan is te danken aan de Nationale Zie kenhuis Raad, die in 1975 alle ziekenhuizen advi seerde een betere reglementering toe te passen ten aanzien van de aanmelding en behandeling van klachten over de interne medische verzorging. Het AZL heeft zich dit advies ter harte genomen en startte kort hierop met een officiële klachten procedure voor patiënten, familie en medisch per soneel. Een speciale commissie werd in het leven geroepen, die de klachten diende te onderzoeken, de zogeheten FONA-commissie. De letters FONA staan voor Fouten, Ongevallen en Near (bijna) Ac cidents (ongevallen). In het Academisch Ziekenhuis in Leiden worden per jaar circa 22.000 patiënten verpleegd, terwijl daarnaast nog eens een kwart miljoen mensen voor een consult bij de poliklinieken aankloppen. Er worden in een jaar meer dan een miljoen me dische handelingen in het AZL verricht, waaron der het toedienen van medicijnen tot aan het uit voeren van grote operaties. In dit enorme scala van verrichtingen worden fouten gemaakt, waar van een aantal ernstige. Voor medisch directeur A.Th Schweizer van het AZL wil een en ander echter niet zeggen, dat zijn ziekenhuis nu opeens door patiënten moet worden gemeden: „Elke fout is er eén te veel, maar uit het aantal ernstige fou ten, dat in ons ziekenhuis is gemaakt, kan en mag beslist niet worden opgemaakt dat het hier onvei lig zou zijn. Bovendien heeft het merendeel van de gemaakte fouten niet tot ernstige gevolgen voor de betreffende patiënten geleid. Het had ge kund, maar is gelukkig niet gebeurd. Uit de cijfers mag zelfs worden afgeleid, dat in het AZL zéér zorgvuldig te werk wordt gegaan door de medi sche staf en het verplegend personeel. We willen alleen af van het verstoppertje spelen met patiën ten. Fouten moeten ruiterlijk kunnen worden toe gegeven. Men moet fouten durven melden. Door er op toe te zien, dat er zo min mogelijk brokken worden gemaakt, kan de kwaliteit van de verzor ging alleen rnaar toenemen. Het is tevens erg be langrijk, dat de patiënt voor gemaakte fouten ge noegdoening kan krijgen." De totnogtoe gesignaleerde fouten zijn op verschil lende manieren en op verschillende afdelingen binnen het ziekenhuis tot stand gekomen. Onder bezetting van het personeel, drukte en vermoeid heid zijn factoren die daar een grote rol in hebben gespeeld. Een fout kan al worden begaan bij het vervoer per ambulance of bij het voorschrijven van een verkeerd dieet. Een van de ernstigste fou ten, waar de FONA-commissie gewag van maakt, is afgelopen jaar begaan in een van de laboratoria i van het AZL, waar in een bepaalde periode con- stant verkeerde uitslagen werden doorgegeven. Het ging hier om een persoonlijke fout van een van de laboratoriummedewerkers. Het ziekenhuis kan in bij het constateren van een al dan niet ernstige fout zijn nmedewerker op het matje roepen, formeel berispen, een uitbrander geven of zelfs schorsen. Volgens AZL-directeur Schweizer kan zo'n strafexpeditie in bepaalde ge vallen buitengewoon ver gaan en bijzonder nare gevolgen hebben voor de verdere loopbaan van zo iemand. Wat betreft de honorering van de vrijwillig door personeel of patiënten bij de FONA-commissie ge melde klachten stelt de heer Schweizer, dat 1/3 hiervan terecht was, 1/3 twijfelachtig en 1/3 onge grond. Klachten over bijvoorbeeld een zoekge raakt kunstgebit of gehoorschelp tijdens de perio de van verpleging zijn in het genoemde honderd tal ook inbegrepen, maar worden natuurlijk als minder ernstig van aard gekwalificeerd. Op dit moment zit het AZ1 op een klachtenniveau van twee aanmeldingen pe: week en dat wordt door AZL-directeur Schweizer „bijzonder laag" ge noemd. LEIDEN De afdeling Gemechani seerde Persoons- en Leerlingen Admi nistratie (GPLA) van de gemeente Lei- den viert vandaag het feit dat het 25 jaar geleden is dat de administratie ge mechaniseerd werd. Ter gelegenheid hiervan heeft deze afdeling een boekje geproduceerd waarin de technische ont wikkelingen op de afdeling in de afge lopen 25 jaar beschreven worden en herinneringen worden opgehaald. I De afdeling GPLA houdt zich onder meer bezig met gegevens over de Leidse (be- I roeps)bevolking, kerkelijke gezindte, leef- tijdsopbouw, situering van schoolgebou- j wen en de leerlingen van deze scholen. In de j?.ren vijftig bleek dat de methode van beantwoording van allerlei vragen over deze gegevens niet meer uitvoerbaar was volgens de tot dusver gehanteerde metho den. Deze werkzaamheden waren zeer ar beidsintensief en vaak geestdodend. De heer C. Montanus die tot 1961 op deze af deling werkte: „Er was bijna geen perso neel meer te vinden voor dit zeer verve lende werk en we konden de werkzaam heden ook niet meer aan. Het werd nood zakelijk dat er gebruik gemaakt ging wor den van f r efficiente methode." In oktober 1955 gingen de ambtenaren van GPLA gebruik maken van de 'Cito- graf-ponsmachine'. Dit apparaat werd ge bruikt om gegevens in te ponsen op licht metalen platen. Via een ingenieus systeem was het nu mogelijk om de gewenste ge gevens op een snellere manier op een rijt je te krijgen dan tot dusver. Zo konden onder meer oproepkaarten voor verkie zingen veel sneller geproduceerd worden. Een nadeel van deze machine was wel dat hij een zoveel lawaai maakte, dat een ge sprek op een normaal geluidsniveau niet meer mogelijk was. De gemeente Leiden was in 1955 zeer progessief want zij was één van de eerste Nederlandse gemeenten die van deze apparatuur gebruik maakte. Dit gebeurde na intensieve schermutselin gen tussen de diverse betrokkenen over het nut van de invoering van deze machi- In de jaren zestig werd het machinepark van de heren en dames gemeente-ambte naren aanzienlijk uitgebreid. De appara tuur werd verbeterd waardoor een snelle re verwerking van de gegevens mogelijk werd. Zo werd het fenomeen zelfklevende etiketten ingevoerd. Aan het eind van de jaren zestig werd een ponsmachine aange schaft die veel minder luidruchtig bleek dan zijn voorganger. In de jaren zeventig werd de voortschrijdende techniek ook op de afdeling GPLA merkbaar. De heer J. de Bruin, chef van de afdeling bevolking: „Er werden in 1976 elektronische pons machines en elektrische adresseermachi- nes geïnstalleerd. Die ponsmachines zijn de modernsten die er op dit gebied te vin den zijn. Ze zijn eigenlijk niet meer voor verbetering vatbaar". Momenteel is ge meente aan het uitzoeken of het tegen een aanvaardbare prijs mogelijk is de bevol kingsadministratie nog verder te mecha niseren zodat de afdeling GPLA in de toe komst haar werkzaamheden nog sneller en efficiënter kan uitvoeren. Om dit 25-jarig jubileum te vieren wordt er voor de medewerkers en oud medewer kers enige festiviteiten op touw gezet. Ponsen nu.... Vanmiddag vanaf drie uur is er voor hen de mogelijkheid het huidige machinepark van de afdeling GPLA te bezichtigen. Ook is er een kleine herdenkingstentoon stelling ingericht. Vanaf vier uur wordt een receptie*gehouden in de koffiekamer

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5