Zuinigheid met vlijt' bepaalt financiële beeld in Alkemade PROBEER'M mm RIJNLAND Wassenaars vuil kan Leids capaciteitsoverschot verhelpen Ombudswerk Hazerswoude Vakantie voor gehandicapten KEIHARDE KORTING SOMBERE JAARBEGROTING 1981 EN MEERJARENPLAN Alkemade ziet geen brood in toeristenbelasting AANBOD HUISVUIL LOOPT STERKTERUG Tien jaar 'Peiling' Woubrugge studeert op reglement van orde 9e auto van de jaren '80 DE NIEUWE FORD ESCORT f.1500,- f.1500,- f.m- ALKEMADE De gemeente Alke made wil in het begrotingsjaar 1981 ruim 1,2 miljoen gulden meer uitge ven dan dit jaar. Om alle gemeentelij ke verplichtingen en wensen te kun nen financieren is er een bedrag van 27 miljoen gulden benodigd. Om de begroting sluitend te krijgen moet de gemeente Alkemade een bedrag van 21.000 gulden uit de saldireserve ont trekken. Dan is er nog een bedrag van bijna twee ton beschikbaar voor on voorziene uitgaven. In navolging van de rijksoverheid zal ook de gemeente Alkemade evenwel de broekriem aan moeten halen. De begroting voorziet in de realisatie van het door de raad uitgestippelde beleid. Ruimte voor fi nanciële bokkesprongen is er niet, zo laat het college van b en w aan de Al- kemadese raadsleden weten. Inwoners van de woonkernen Roelofa- rendsveen, Rijpwetering, Nieuwe Wete ring, Oud Ade en De Kaag kunnen vol gend jaar dan ook rekenen op een stij ging van de onroerend goedbelasting. De reinigingsrechten, honden- en woonfo- rensenbelasting zal in 1981 met 10 pro cent worden opgetrokken. Uit de Alke- madese meerjarenbegroting tot 1985 blijkt dat deze gemeente het na 1982 nog zwaarder te verduren zal krijgen. Met het oog hierop bestaat de keus uit het aanboren van nieuwe financiële bron nen of drastisch snoeien in de meerja renbegroting. Op dit moment zijn in de gemeente Al kemade 172 woningen in aanbouw. Hier onder bevinden zich 78 woningwetwo ningen en 46 premiekoopwoningen in Oude Wetering. Hier worden onder meer 'Van Dameenheden' voor jongeren en een aantal rolstoelwoningen gebouwd. Voor 1981 staan er nog eens 72 woningen op het bouwprogramma in 'De Gogh Noord I'. Dit plan bevat naast so ciale sectorbouw, 16 woningen in de vrije (duurdere) sector. Kabeltelevisie 1981 brengt Alkemade de felbegeerde kabeltelevisie. Kort geleden is in Ter Aar een aanvang gemaakt met de aanleg van de kabel. In de eerste maanden van het volgende jaar zullen de werkzaam heden plaatsgrijpen in Alkemade. Met het oog op de rioleringswerkzaamheden in het Zuid- en Noordeinde en de toe komstige asfaltering van een gedeelte van de Floraweg en Geestweg, wordt op die plaats nu al een kabel gelegd. Op verzoek van Alkemade bestudeert de ge meente Haarlemmermeer de mogelijk heid om een kabeltelevisieaansluiting op het voor Alkemade 'onrendabele' Kaag eiland te verzorgen. Een enquete onder de bewoners van het buurtschap Zeven huizen zal uit moeten wijzen of hier be- hr fte is aan een kabeltelevisie-aanslui- Openbaarheid 1981 kan Alkemade ook een nieuwe stap in de richting van een verdere open baarheid van bestuur brengen. De op 1 mei van dit jaar in werking getreden wet verplicht de gemeente niet alleen om bepaalde informatie aan burgers ter beschikking te stellen, maar doet ook een beroep op eigen initiatief vanuit het gemeentebestuur. Burgemeester en wet houders van Alkemade willen dit ver zoek honoreren met het ter beschikking stellen van vergaderstukken van open bare raadscommissies aan burgers. Dit verschaft het publiek en pers tijdens de commissievergaderingen in ieder geval enig inzicht in hetgeen besproken wordt. Waterrecreanten in de jachthavens worden niet belast ALKEMADE Het heeft weinig zin om in de ge meente Alkemade toeris tenbelasting in te voeren. Dit schrijven burgemeester en wethouders aan de raad van deze gemeente in de toelichting op de uitgeko men jaarbegroting '81. Het college stelt op verzoek van de raadscommissie fi nanciën de zaak nog eens bekeken te hebben. Het ge meentebestuur wijst in dit verband op de bestaande woonforensenbelasting voor eigenaars van een ca ravan, woonboot of een zo merhuisje. In het invoeren van een toeristenbelasting naast deze belastingvorm, ziet het Alkcmadese colle ge geen heil. Verwacht wordt dat het innen van toeristenbelasting grote problemen zal opleveren en derhalve zien b en w er maar liever van af. Burgemeester en wethouders schrijven in hun toelichting op de begroting dat het uit sluitend mogelijk is om toe risten te lokaliseren als ze in Alkemade overnachten. Een voudiger zou het zijn als Al kemade een recreatievoorzie ning had zoals 'De .Keuken hof' in Lisse of de Bloemen veiling van Aalsmeer. In dat geval zou de toeristenbelas ting via de toegangsprijs kun nen worden geïncasseerd. Evenmin is het mogelijk om toeristenbelasting te innen op de pontverbinding met het Kaageiland. Het aantal over nachtingen in hotels, pen sions en de jeugdherberg van De Kaag is volgens het colle- door Alkemadese toeristenbelasting. ge zo gering, dat ook op deze wijze toeristenbelasting geen kassucces zal blijken te zijn. Ervaringen van omliggende gemeenten met het aanslaan van waterrecreanten in jachthavens, heeft het Alke madese college doen beslui ten ook van deze mogelijk heid af te zien. Niet in de laatste plaats omdat een der gelijk systeem de gemeente Aalsmeer een enorm groot aantal bezwaarschriften ople verde. Afgezien hiervan creëert dit heffingssysteem een duidelijke rechtsongelijk heid ten aanzien van water sporters die elders in de ge meente 'illegaal' aanleggen. Een goede controle op dit verschijnsel weegt met het oog op de personeelskosten financiëel weer niet op tegen het te verwachten resultaat. LEIDEN Tijdens de gis teravond gehouden vergade ring van de Algemene Raad van de Gemeenschappeljke Regeling Vuilverwerking voor Leiden en omgeving kwam het voorstel ter tafel ook Wassenaar hierin op te nemen. De heer F. van Over- meire, direkteur van de Ge meenschappelijke Vuilver werking Leiden en omge ving, maakte in een uitvoe rig betoog duidelijk dat er het afgelopen jaar een capa citeitsoverschot is ontstaan. Dit overschot is deels te dan ken/wijten aan de vervan ging van de verouderde koelcyclonen door moderne koeltorens en een optimale benutting (ploegendienst) van de capaciteit; bovendien draagt het gescheiden opha len van oud papier en glas een aanzienlijk steentje bij. De verwachting is dat de over heid in de nabije toekomst een wet op de verpakkingen zal invoeren, waardoor een ver minderd aanbod van verpak kingsafval zal ontstaan. Waar schijnlijk als gevolg van de economische teruggang daalt het aanbod van grof huisvuil (bankstellen, koelkasten e.d.) belangrijk; in Leiden zelfs met 25 tot 27% dit jaar. Om nu de gemeenschappelijke vuilver werking te behoeden voor een miljoenenverlies, is het opne men van Wassenaar in de re geling de oplossing. „Wassenaar zal onze financiële pijn helpen verlichten", aldus de heer van Overmeire. In Wassenaar heeft men nogal wat tuinafval, te weten 7000 ton van de totale 17.000 ton is organisch vuil. Dit vuil wordt de eerste tijd nog op de oude stortplaats gelost. Voor de toe komst denkt het gemeentebe stuur van Wassenaar erover het idee van Monnickendam na te volgen. In Monnicken dam namelijk kan men bij de gemeente tegen gereduceerde prijs een compostcontainer ko pen. Dan is het de bedoeling dat de particulieren (en even tueel bedrijven) hierin hun or ganisch afval en het stof uit de terugloopt, heeft te maken met stofzuiger doen. Na circa 8 we- het feit dat grote bedrijven nu ken is dit tot compost gewor- verplicht zijn het vervoer van den; een compost die zeer hun afval door middel van het bruikbaar is voor de tuin. beroepsgoederenvervoer te Een andere reden waarom het doen plaatsvinden. Volgens de aanbod van gemeentelijk afval wet mag een gemeente name lijk alleen huisafval vervoe ren. Diverse gemeenten, die tóch bedrijfsafval meenamen, zijn op dit moment hierover zelfs in gerechtelijke procedu res verwikkeld geraakt. Toegevoegd punt op de agenda was de brief van de verenigin] van fabrieksleveranciers ou< papier met een klemmend be roep op gemeenteraden en col leges van B. W. te stopper met het subsidiëren van he inzamelen van oud papier „Op den duur zullen de pak huizen overvol raken er wordt het evenwicht op d< markt verstoord", waarschuw de vereniging. Veel beter den de oud-papierhandelarer het als de diverse gemeenten zich nog meer inspannen om de afzet van recycled papier t< stimuleren. De problemen lig gen namelijk niet bij de be schikbaarheid van de grond stof, maar bij nog onvoldoend! verkoop van papier en kartoi gemaakt van oud papier er karton. Alle afgevaardigdei van de deelnemende gemeen ten bleken bereid hieraan mei f te werken. Het jongerenkoor Peiling uit Hazerswoude-Rijndijk: tien jaar eigentijdse muziek in de kerkdiensten voor en door de jeugd. IIAZERSWOUDE Het Hazerswoudse jongerenkoor •Peiling' bestaat tien jaar. Ter gelegenheid van dit feest worden er in de maand oktober aan aantal evene menten georganiseerd. Op 5 oktober is er een feeste lijke jongerendienst in 'het Anker' in Hazerswoude-Rijn dijk. De bijeenkomst begint om kwart over elf. Vrijdag 10 oktober om acht uur verzorgt het jongerenkoor een concert wederom in 'het Anker'. Aan dit concert zal een aantal paro chiële koren meewerken. De dag erna, zaterdag, is er in het jongerencentrum 'Plein '68' een feestavond voor leden en oud-leden. Deze avond begint om half negen. Eind oktober is de klap op de vuurpeil voor de jubilerende vereniging, dan zal men een vierdaags bezoek aan de Westduitse plaats Waldkap- pel brengen. In dit Duitse plaatsje brengt het koor onder meer concerten in de Evange lische Kerk en in de Rooms- Katholieke Kerk. De feeste lijkheden omtrent het tien-ja rig bestaan worden woensdag 5 november afgesloten met een jongerenkorenavond waaraan vele koren uit de om geving zullen meewerken. Ook deze avond wordt in het Anker gegeven en begint om acht uur. ROELOFARENDSVEEN/LEIDEN De streekgenoten gaan met een speciaal gers vertrekken zaterdag om twee uur daarvoor bestemde bus naar Eindhoven vanaf het parkeerterrein tegenover het De stichting 'de Zonnebloem' verzorgt waar z'j de week in een pension zullen gemeentehuis in Roelofarcndsveen, waar- volgende week een vakantiereis voor doorbrengen. De gehandicapten worden na men richting Leiden gaat. Bij de Anto- twintig streekgenoten die om welke re- begeleid door een team van 25 mensen die niuskerk in deze plaats voegt het overige den dan ook gedwongen zijn in een rol- de verzorging gedurende de reis en het deel van de reizigers zich bij gezelschap stoel te zitten. verblijf op zich nemen. De vakantiegan- en vertrekt men naar Eindhoven. HAZERSWOUDE De Ha zerswoudse afdeling van de Partij van de Arbeid is sedert kort actief in het zogenaamde ombudswerk. Zowel aan de Rijndijk als in het dorp is een ombudsman werkzaam; res pectievelijk Aldert Dreimuller en VVijnand van der Lecq. Bei den bicden Hazerswoudenareh de helpende hand, wanneer ze problemen inzake huur, uitke ring, werk, belastingen of an dere aangelegenheden hebben en daarvoor hulp inroepen. Het ombudswerk is gratis en anoniem. WOUBRUGGE Reeds enige tijd bezint men zich in Wou brugge over het uit de jaren vijftig stammende reglement van orde van de raadsvergaderingen. In de commissie Alge meen Bestuurlijke zaken was dit gisteravond aan de orde. Hoewel men de behandeling van het ruim dertig artikelen tellende stuk niet rond kreeg, kwamen er enige interessante punten naar voren. Over de termijn, waarop de raadsstukken de raadsleden voor de vergadering dienden te worden toegezonden was men het lang niet eens. De voorstellen verschilden van de huidige zes dagen tot veertien dagen. Het probleem is natuurlijk, dat de raadsleden de tijd moeten hebben zich in de stof te verdiepen. Tevens moe ten zij tijd genoeg hebben om informatie in te winnen en in fraktieberaad te overleggen. Aan een lange termijn van tocstu- ring kleven wel bezwaren. De sekretarie krijgt dan minder tijd de stukken gereed te maken en de gegevens van de laatste B en W-vergadering kunnen niet meer „mee genomen" worden. Men zal zich nog over de uiteindelijke termijn bezinnen. Bij bezinning over het reglement van orde ontsnapte ook het ge bruikelijke ambtsgebed voor de raadsvergadering'niet aan de aandacht. Leen Vos (P.v.d.A) stelde „stil gebed,, voor, maar zijn mening vond weinig weerklank. Men werd het er over eens, dat de tekst van het huidige amntsgebed wat wordt gemoderniseerd. De lengte van de raadsvergaderingen vormt ook in Woubrugge een teer punt. Men stelt zich voor om elf uur te eindigen. Dat wilde de commissie wel zo veel mogelijk bindend maken. Burge meester Brouwer de Koning wees erop, dat in een commissie vergadering ter tafel gebrachte standpunten in de raadsvergade ring echt niet in den brede herhaald behoefden, te worden. Over de behandeling van de notulen in de raadsvergadering kwahien aardige suggesties ter tafel. Het ligt in de bedoeling, dat de notu len spoedig na de raadsvergadering bij de raadsleden zijn. Zij kunnen dan schriftelijk reageren, indien de notulen niet correkt zijn. Men verwacht, dat deze procedure de raadsvergadering zal bekorten. Het recht van interpellatie vormde ook een belangrijk onderdeel van de beraadslagingen. Dit recht van de raadsleden is afhanke lijk van de meerderheid van de raad, zoals vermeld staat in arti kel 129 van de Gemeentewet Vos (P.v.d.A) vond dat toch maar jammer. „Het democratisch funktioneren van vooral kleine frakties leek hem in het gedrang te komen". Om de uiteindelij ke tekst van de wet kon men toch niet heen. WARMOND Het Neder lands Madrigaalkoor en het Ensemble Madrigalesco treden op vrijdag 10 oktober op in de Ned. Hervormde Kerk in Warmond. Solistische mede werking wordt verleend door de sopraan Esther Hillinga, de harpiste Helga van der Louw en de fluitist Han Leenderts. ALPHEN AAN DEN RIJN In de Sionskerk aan de Pla- netensingel in Alphen worden morgen radio-opnamen vooi de evangelische omroep ge maakt. De bijeenkomst wordt verzorgt door dominee J. Ou wend ijk en twee koren, 'Sol Deo Gloria' en 'Exelsior' ondei leiding van S.de Kleuver. D< heer J.van de Velde bespeel tijdens de opnamen voor he EO-radioprogramma het orgel De avond begint om acht uur ADVERTENTIF. Fórd Rijnland Kom r.aar onze showroom en maak een proefrit. Dan kunt u zelf zien dat de Escort: De nieuwe Escort is er in velo uitvoeringen, voor ieders smaak. Bij ons geen gezeur over hoge inruilprijzen,kopjes koffie etc. wij geven Ford Escort Ford ïounus Ford Fiësta Festival Til" 0 /l t':'o7I 'Woaoi1 T.-l,01718 - 72744 Donder»;j.j kooi ..uml Leiden Vrijdag koopavond Leiderdorp.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4