Wernink meegesleurd in faillissement bouwgigant r Afsluiting Breestraat kan doodsteek in hart Leidse binnenstad betekenen ONTSLAG VOOR 120 WERKNEMERS Nieuw buurthuis Groenoord volgend najaar gereed Wijkcollectief Noord' tegen schoolsanering Ir. Heinsdijk hoofd Chemie bij Rijnland STICHTING LEIDSE BINNENSTAD: ma STAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 OKTOBER 1980 PAGINA 3 m „Als bom ingeslagen" LEIDEN Het faillissement van Wernink is bij alle 120 per soneelsleden van het Leidse dochterbedrijf aan de Morsweg als de spreekwoordelijke bom ingeslagen. De Leidse vestiging draaide uitstekend, maakte geen verlies. Dit doet een aantal werknemers hopen, dat zij tot de onderdelen behoren die verkocht kunnen worden. De werkgele genheid blijft dan tenminste be houden Het bedrijf aan de Morsweg werd ruim 140 jaar geleden opgericht door de familie Wernink. In 1970 fusioneerde het familiebedrijf met VanderVliet in Amsterdam om door schaalvergroting een so lidere basis te verkrijgen. In de Leidse vestiging bestaat behalve de betonfabriek een florerende handelsonderneming. LEIDEN/AMSTERDAM De 120 personeelsleden van Wernink Industrie en Handel sonderneming bv aan de Leid se Morsweg 340 staan binnen enkele dagen op straat. De be tonfabriek is meegesleurd in de val van het moederbedrijf, de bouwgigant VanderVliet- Wcrnink uit Amsterdam. De bewindvoerders van het Am sterdamse bouwbedrijf heb ben de de rechtbank gevraagd vandaag het faillissement uit te spreken. De bewindvoer ders mr H. Warners en drs J.S. Verheij proberen thans onderdelen van het bedrijf te verkopen, zodat op z'n minst de werkgelegenheid van het deel van het personeel kan worden behouden. Gegadig den zijn inmiddels gevonden. „Maar we onderhandelen met de rug tegen de muur", aldus bewindvoerder Verheij, die niet bereid is mee te delen over welke onderdelen van het concern gesproken wordt. Het faillissement was onontkoombaar nadat besprekingen over het verle nen van een boedelkrediet van vijf tien miljoen stuk liepen. Met het boe delkrediet hadden de bewindvoer ders het concern draaiende kunnen houden. De twee betoncentrales had den bij het verstrekken van het kre diet buiten de surceance van betaling kunnen blijven, omdat beide centra les als toeleveranciers van de andere bedrijfsonderdelen, een gunstig ren dement vertoonden. Nu het krediet niet is verstrekt, kunnen ook beide betonfabrieken niet aan de faillis- smentsaanvrage meer ontkomen. Be windvoerder Verheij, die overigens met ingang van vandaag als curator optreedt: „Uiteindelijk gaat het om een veelheid van dochterbedrijven met één overheersende moeder. De moeder is doodziek. De dochters zijn meegesleurd". Het boedelkrediet van vijftien mil joen, dat nodig was om in voorlopige surseance van betaling de beoogde fi nanciële sanering en herstructure ring door te voeren, werd deze week door de Amro Bank en de Depart- menten van Economische Zaken en Volkshuisvesting definitief gewei gerd. Dit tot grote teleurstelling van het bestuur van Vandervliet-Wer- nink en ook van de bewindvoerders, die hadden gehoopt de reorganisatie in een rustiger tempo te kunnen doorvoeren. Beide bewindvoerders/curatoren proberen thans van het concern nog te redden wat er te redden is. De heer Verheij: „We proberen de werk gelegenheid voor een zo groot moge lijk deel te behouden. Bij de diverse bedrijfsonderdelen werken in totaal ruim 550 mensen. Een belangrijk deel van het bedrijf zal echter geli quideerd moeten worden. Daaraan kan niets verholpen worden". Vol gens de bewindvoerder is het thans nog niet mogelijk om te beoordelen hoeveel van de werknemers inder daad op straat komen te staan. „Na het uitspreken van het faillissement zullen we de werknemers om zoveel mogelijk welwillendheid moeten vra gen. Dat is nodig om te trachten on derdelen van het concern te verko pen. Maar die welwillendheid kan niet langer dan zo'n een a twee we ken duren". Zoals bekend raakte het bedrijf in de problemen door het instorten van de woningbouwmarkt. Het concern bouwde woningen voor eigen reke ning, waarvan de verkoop stagneer de. De woningen legden een beslag op de liquiditeiten van het bedrijf, terwijl ook de rentelasten zwaar drukten. Het concern had een goed gevulde orderportefeuille: men had nog voor meer dan 300 miljoen aan opdrachten. De vakorganisaties noemden de gebeurtenissen bij Van- derVliet-Wernink 'een teken aan de wand'. „Dit concern was in feite een goed renderend bedrijf, dat geen structurele problemen had, maar al leen ten gevolge van conjuncturele problemen in de knel is geraakt", al dus een vakbondsbestuurder, die de kredietweigereing door de banken en ministeries als „moelijk te verteren" karakteriseert. d m,1 LEIDEN Als alles a volgens plan verloopt zal de bouw van het nieuwe buurthuis van de Stchting Buurtwerk Groenoord volgend jaar oktober voltooid wor den. Het nieuwe buurt- luis komt te staan op het oude Olga terrein in ch,Hde Halsenstraat. Vanmorgen is men begonnen s- met de sloop van de Perslucht centrale. Door de metersdikke muren en het feit dat de Pers luchtcentrale in dicht bebouwd gebied licht, zal deze sloop tot 15 november duren. Met de sloop van het Huiden pakhuis wordt 1 november be gonnen zodat vervolgens de grond bouwrijp gemaakt kan worden. IJs en sneeuw die nende zal de bouw 1 januari 1980 beginnen. Het nieuwe buurthuis gaat 825.000 gulden kosten. De tota le oppervlakte van het nieuwe onderkomen van Groenoord zal 500 vierkante meter be slaan met een daarbij behoren de speeltuin van 2000 vierkan te meter. De financiering van de verhuizing en de inrchting van de speeltuin is nog niet rond. In het nieuwe buurthuis zullen onder meer een peuterspeel zaal, een spreekkamer, een kantoor, een tienerzaal met een demontabele wand, een grote zaal en een bar te vinden zijn. jBrandweerwagen als koetsje .[Brandwacht Ruud Scheffer Itoonde gisteren zijn niet te blussen liefde voor zowel zijn Jbruid Mary Elysen als voor het lbrandweerwezen. De jonge spuitgast (23) en zijn bruid maakten de gang naar het Stadhuis in een felrode brand weerauto, die voor deze spe- "3 gelegenheid met bloemen was versierd. Overigens was het ook voor de brandweer spuit een beetje feest. Ten eer ste natuurlijk omdat aan de wagen de eer te beurt viel een bruidspaar te vervoeren, maar ook omdat het eigenlijk de eer ste keer was, dat de fonkel nieuwe wagen in actie kwam. Borstbeeld Brugman gestolen leiden Uit de Hortus Bo tanicus van het Universiteits gebouw aan het Rapenburg is tussen 22 en 29 september een borstbeeld gestolen. Het beeld is 50 centimeter hoog en stelt Brugman voor. De kleur van het beeld is crème. De waarde is niet bekend. LEIDEN De onderwijs nota van wethouder Van Dam heeft eveneens wrevel opgeroepen bij het wijkcol- lectief 'Plan Noord'. Het col lectief zegt al in een zeer vroeg stadium aan het colle ge te hebben gezegd, dat het veranderen van het scholen patroon in stadsvernieu wingsgebieden slechts sla gen in de lucht zijn. „Tij dens de vernieuwingsactivi teiten zijn er constant onge veer honderd gezinnen bui ten de wijk gehuisvest. Maar zij komen terug. Na de oplevering van de gereedge komen renovatieprojecten zet de verjonging door," al dus het collectief. Het wijkcollectief meent, dat de afname van het kinderaan tal op den duur overgaat in stijging. De verjonging in Noorderkwartier is nog niet doorgebroken, omdat het aan tal tijdelijk vertrokken gezin nen door gestegen activiteiten tot tweehonderd is opgelopen, zo meent het collectief. En daarom is het basiscijfermate riaal, waarop de nota 'Instand houding kleuter-en basison derwijs' steunt, niet deugde lijk. Op een enkele na liggen alle te sluiten scholen in of aan de rand van stadsvernieu wingsgebieden. De helft daar van staat in het Noorderkwar tier en de Kooi, de twee groot ste stadsvernieuwingsgebieden van Leiden. Voorts meent het collectief, dat de niet-leer- plichtige kleuters niet naar school gaan vanwege de grote afstand. Het wijkcollectief dringt er bij de gemeente dan ook op aan geen beslisingen te nemen alvorens de vernieu wing in plan Noord zijn beslag heeft gekregen. Pas dan kan inzage in de juiste cijfers wor den verkregen. Tevens wijst het wijkcollectief er op, dat voor alle scholen in Plan Noord en de Kooi een onder wijsstimuleringsproject van drie jaar is gestart. „Ten vroegste over drie jaar mogen de beslissingen vallen. Niet eerder," aldus het collectief. Koninklijke onderscheiding De heer Chr. J. van Wingerden heeft gistermiddag een ere medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau, opgespeld gekregen door burgemeester C. H. Goekoop. Dit ter gelegenheid van zijn 50- jarig dienstjubileum bij de B.V. Fabrieken van Verduurzaamde Levensmiddelen. Voor de heer Goekoop was de eerste maal in zijn loopbaan als burge meester, dat hij aan huis een onderscheiding uitreikte. Schoolverlaters Jongerencentrum Stats houdt morgen een informatie middag over wat jongeren te doen staat als ze al dan niet met een diploma van school af komen. Leo Duin dam van het arbeidsbureau is aanwezig om allerlei vragen over het arbeidsbureau, rww-uitkeringen enzo voort te beantwoorden. De informatiemiddag begint om drie uur aan de Haarlemmerstraat 73. De toegang is gratis. Engels koor 'The City of Oxford Choir' en 'The New Oxfordshire Brass' uit Oxford in Engeland zullen van morgen tot zon dag een bezoek brengen aan het Rijnlands Christelijk Man nenkoor. Dit gemengde Engelse koor zal medewerking verlenen aan de herdenkingsdienst in de Hooglandse Kerk op vrijdag 3 oktober. Aanvang 10.15 uur. Zaterdagavond is er een gezamenlijk concert in de Stadsgehoorzaal in Lei den aanvang 20.00 uur. Het koor 'The City of Oxford' Braak De Utrechtse groep 'Braak' treedt zaterdag 4 oktober in het LVC op, Breestraat 66 in Leiden. Braak zingt zijn num mers in het Nederlands en programma heet: Suite voor een Hypochonder. De muziek van Braak kan omschreven wor den als Rock Roll. Aanvang 21.00 uur. Een kaartje kost zes gulden en leden van het LVC betalen twee gulden minder. Aanvangstijden Kerkhofkapel De aanvangstijden van de H. Mis voor de overledenen in de Kerkhofkapel worden met ingang van november gewijzigd. Dinsdag 7 oktober begint deze H. Mis nog om 9.00 uur maar in november, december, januari en februari zal de aanvang 9.30 zijn. Klankbeelden De werkgemeenschap 'De Ratel' in het Leidse Volkshuis houdt zondagochtend een bijeenkomst, waarbij de toe schouwers en toehoorders aan de hand van dia's en mnu- ziek het beeld voor ogen krijgen waaraan de muziek asso cieert. Voor de pauze neemt de heer A. Bloemendaal be langstellenden mee op reis naar de Ardèche, de Provence en de Rivièra. Na de pauze worden de Spaanse Pyreneeën bezocht. In het klankbeeld over Frankrijk is de muziek door Bizet geschreven. Wat Spanje betreft is het Isaac Al- béniz, de pianist, die in zijn uit acht delen bestaande Suite de landstreken van zijn vaderland klankschildert. De bij eenkomst aan de Apothekersdijk begint om half elf. De toegangsprijs bedraagt twee gulden per persoon. Medewerkers gevraagd Ook dit jaar wordt er weer een kerst in in het gebouw van de jongerenvereniging 'Augustinus' gehouden. Dat betekent dat het gebouw vanaf Kerstavond tot en met tweede Kertsdag vrij toegankelijk is voor iedereen die in een gezellige sfeer Kerstmis wil vieren. Er zal gele genheid zijn om aan het Kerstdiner deel te nemen. Om alles goed te laten verlopen is er weer een groot aantal medewerkers nodig. Belangstellenden kunnen contact opnemen met het bestuur van Augustinus tel. 121531, met Loes Amptmeier tel. 132607 of met Fijke Midden dorp tel. 131129. LEIDEN Het college van dijkgraaf en hoogheemraden is ir. M.A. Heinsdijk benoemd tot hoofd van de afdeling Che mie en Technologie van de Technische dienst van het hoog heemraadschap. De heer Heinsdijk was sinds 1 oktober '72 waarnemend hoofd van deze afdeling, die bij Rijnland waakt over de kwaliteit van het oppervlaktewater, het lozen van afvalwater en de techni sche grondslagen voor de verontreinigingsheffing. -Heinsdijk is de opvolger van ir. H.A. Meijer, die kort geleden een ander ambt aanvaardde. li LEIDEN De Stichting Leidse Binnenstad heeft het college gisteren meegedeeld hoe het economische leven in de binnenstad van de ondergang kan worden gered. Een goede bereikbaarheid is volgens de Stichting het levenselixer voor de binnenstad. Eerst dat moet gewaarborgd worden en pas daarna kunnen de werkzaamheden beginnen. De stichting vreest, dat de plannen zoals die momenteel ter tafel liggen, desastreuze ge volgen voor de binnenstad hebben. Om de pijn, die de afsluiting van de Breestraat (vier maanden) en het Kort Rapenburg (zeven maanden) met zich meebrengt zo veel mogelijk te verzachten, heeft de gemeente diverse in stanties, waaronder de Stichting Leidse Bin nenstad, om advies gevraagd. De Stichting hoopt met de suggesties, die gisteren aan de wethouders mevrouw J.G Fase -en C. Waal werden gegeven, een constructieve bijdrage tot de problematiek te leveren. „Voordat de subsidie voor het project Bree- straat/Kort Rapenburg werd aangevraagd, had de gemeente met ons overleg moeten plegen. Er is te haastig gehandeld voor een cardinaal punt als de Breestraat. De plannen zijn te veel ruim telijk belicht en te weinig economisch. Ons in ziens kunnen de werkzaamheden pas beginnen als de druk op het afgesloten gebied zo klein mogelijk is. Daarom moet de Hooigracht een 'groene golf' krijgen en moet de Valkbrug voor verkeer van twee kanten toegankelijk zijn," al dus prof. Kraal, voorzitter van de Stichting. De Stichting is van mening, dat de marktenroute vrij moet komen en dat markthandelaren zo lang op de Hooglandse Kerkgracht kunnen staan. Want ook de marktkooplui zijn er niet mee gebaat als de binnenstad onbereikbaar is, zo meent de Stichting. Voorts vindt de stichting, dat de omleidingsrou te vooral duidelijk moet worden aangegeven (beslist niet zoals bij de Haagweg het geval is geweest) en dat het bromfietsverkeer en open baar vervoer eveneens goed moet worden bege leid. De Stichting heeft de voorkeur voor de volgende maatregelen: busroute naar station via Gangetje-Botermarkt-Vismarkt-Aalmarkt- Apothekersdijk-Prinsessekade; busroute var af station via Prinsessekade-Boommarkt-Aal- markt-Vismarkt-Koornbrugsteeg-Breestraat, de busroute is in dezelfde richting ook toeganke lijk voor fietsers; autolusje Bostelbrug-Boom- markt-Kippenbrug-Apothekersdijk voor be stemmingsverkeer ten einde parkeerplaatsen te bereiken; autolusje Hogewoerdsbrug-Gangetje- Botermarkt-Koornbrugsteeg-Breestraat even eens voor bestemmingsverkeer; route voor la den en lossen van Korenbeursbrug naar Kip- penbrug via Vismarkt-Aalmarkt, eventueel be perkt tot een aantal uren. „Het zou verschrikkelijk zijn, als Leiden door wat voor kortzichtigheid dan ook, de naam krijgt, die het eens heeft gehad: Leiden 'n last. De stad verdient het begrip 'Leiden 'n lust'," al dus B. Markslag van de Stichting Leidse Bin nenstad.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3