CNV vraagt van ieder één procent inkomen I „Plan-Pais is schaamteloos" OCCASIONFESTIVAL OfuHetMotoriiuis Herziening gascontracten levert staat 1,7 miljard op Sovjet-Unie beschuldigt VS van inmenging in oorlog Midden-Oosten VOOR BEHOUD VAN WERKGELEGENHEID Spaarbank weigert nieuwe klanten van sociale dienst WIM KOK TOT DEMONSTRERENDE LEERKRACHTEN: Leidens ontzet Onkruit bezet Martinitoren Ceidóe Gou/ia/iit Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Woensdag 1 oktober 1980, 71e jaargang no. 21774 Fruitspel Trekking van het Nationaal tv-fruitspel om 21.00 uur op Ned. II en om 18.59 uur gedra matiseerde serie „Kinderen van de rekening". Op Ned. I om 20.00 uur pro gramma „Cinevisie" en om 20.40 uur tv-serie „Will Sha kespeare". Droog Zonnig en droog. Middagtem- peratuur ongeveer 17 graden.. Matige, aan de kust tot hard toenemende zuidwesten wind. Morgen zon: 6.40 - 18.13. Schev. hoogw.: 9.03 en 21.28. Laagw.: 4.25 en 17.06. ns Bezetting op hoog niveau PARIJS Toeris ten in Parijs zullen voorlopig niet kun nen eten in het res taurant van de Ei- feltoren. Het perso neel heeft de zaak bezet als protest te gen het ontslag dat dreigt, nu het res taurant van eige naar gaat verwisse len. Het personeel is van plan de bezet ting op hoog niveau het zo lang voort te ietten, totdat hun èisen zijn inge- wilgd. HUISARTS KWARTJE DUURDER UTRECHT De huis- artsen mogen hun ta rieven voor particulier verzekerden vanaf vandaag met een kwartje verhogen. Een bezoek aan het spreek uur gaat voor mensen die niet via het zieken fonds zijn verzekerd gemiddeld 21,50 gulden kosten en een visite van de dokter aan huis 32,25 gulden. Dit staat in een prijsbeschikk- king van het ministerie van economische za- 200 miljoen aan orders voor Boskalis PAPENDRECHT De Koninklijke Boskalis in Papendrecht heeft in de afgelopen twee maanden voor ruim 200 miljoen gul den aan opdrachten in de wacht gesleept. De orders hebben betrekking op bag geren (89 miljoen gulden), constructiewerken (99 mil joen gulden) en het leggen van pijpleidingen (14 mil joen gulden). De opdrach ten zijn afkomstig uit Eu ropese, Afrikaanse en Zuidamerikaanse landen. VERZETS- MONUMENT VERNIELD STEENWIJK Onverla- ten hebben gisternacht het Monument voor Gevalle nen in het park Rams Woerthe in Steenwijk zwaar beschadigd door het beeld te onthoofden. De kop is door de vandalen meegenomen. Het beeld is in 1947-1948 vervaardigd door de in Steenwijk gebo ren beeldhouwer Hildo Krop en gefinancierd door de plaatselijke bevolking. De politie stelt een onder zoek in, maar van de da ders ontbreekt nog elk spoor. Koffieprijs voorlopig niet lager UTRECHT Het is best mogelijk dat de koffie prijs nog eens zal dalen, maar zoals het er nu uit ziet zal dat niet dit jaar nog gebeuren. Dit heeft de heer J. Vonk, lid van de Raad van Bestuur van Douwe Egberts gisteren gezegd. Volgens hem is Nederland met de afgelo pen twee prijsverlagin gen vooruitgelopen op een daling van de koffie prijs op de wereldmarkt. Minister tussen .het groen Minister Van Aar- denne (Economi sche Zaken) ver toefde gisteren in Rijswijk enige tijd tussen de komkom- merplanten. Hij opende daar een demonstratieproject energie-arme (tuin bouwkas. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De christelijke vakcen trale CNV wil, dat er een nationaal werkgelegenheidsfonds wordt opge richt, waarin iedere Nederlander een procent van zijn inkomen wettelijk verplicht moet storten. Volgend jaar kan dit 2,7 miljard gulden opbrengen. De regering moet daaraan de 1,3 mil jard gulden aan extra aardgasbaten bijvoegen, zodat het eerste jaar een pot ontstaat van vier miljard. In 1981 kun nen daarmee 16.000 arbeidsplaatsen worden geschapen of behouden, waar van 8000 in de bouw. Met het fonds moet niet alleen de bouw weer op gang worden gebracht, de gelden eruit zullen ook worden gebruikt voor het starten van nieuwe industriële projecten en voor uitbreiding van het scholings- werk, zodat bedrijven de werknemers kunnen krijgen die ze nodig hebben. Het CNV meent voor dit fondsplan, dat de voornaamste knelpunten voor de werkge legenheid wil wegwerken, zijn leden te kunnen winnen omdat erdoor een duide lijker relatie tussen loonmatiging en uit breiding van werkgelegenheid ontstaat. Nu blijft het door loonmatiging ingelever de stuk loon in eigen bedrijf. Niet alleen ziet men dan niet, wat het effect ervan is, ook kan het nodig zijn bespaarde loonbe dragen over te hevelen naar een onderne ming, die er meer om verlegen zit. Het is voor ondernemend Nederland ui termate moeilijk aan risicodragend kapi taal te komen voor het financieren van nieuwe projecten, het fonds moet dat nu gaan verstrekken, met name aan het mid den- en kleinbedrijf Van de eerste vier miljard gulden zou 750 miljoen moeten dienen voor de bouw van 15.000 extra woningwetwoningen (meer kan de bouw volgend jaar niet verwer ken), 300 miljoen voor extra renovatiepro jecten, 500 miljoen voor scholingsbeleid en anderhalf miljard voor nieuwe industriële projecten; de rest kan op de kapitaalmarkt worden gebracht. Het fondsplan is nog niet volledig uitgewerkt; het zal voor het eerst worden gelanceerd in het overleg tussen werkgevers, vakbeweging en over heid van vrijdag aanstaande. VNO-voorzitter Van Veen heeft echter al gezegd dat het plan van het CNV „voor bijgaat aan de werkelijke problemen". ROTTERDAM In Rotter dam is deining ontstaan over de beslissing van de hoofddirectie van de Stich ting Spaarbank Rotterdam om met ingang van vandaag klanten van de gemeentelij ke sociale dienst, die hun uitkering willen laten stor ten op een nieuwe rekening bij de Spaarbank, te weige ren. Elke vrijdag moet de bank 12.000 uitbetalingen doen aan uitkeringsgerechtigden. Vol gens de directie kan de bank dit niet meer aan. Op die da gen zouden de vijftien kanto ren van de Spaarbank zoveel GSD-klanten krijgen, dat ze aan gewone bankzaken niet meer toekomen. De toeloop leidt, aldus de directie, tot ver tragingen, lange rijen en irri tatie bij de wachtenden. Daar bij komt nog dat duizenden uitkeringstrekkers telefonisch vragen of de uitkering al bin nen is. Deze situatie is onhoud baar, aldus de directie van de Spaarbank Rotterdam. De populariteit van deze bank bij uitkeringstrekkers is dat hij de enige is die uitbetaalt op de dag dat de storting binnen komt. Volgens de directie is er geen sprake van discriminatie en evenmin van commerciële motieven, hoewel men toege eft dat aan GSD-klanten wei nig te verdienen valt. DEN HAAG „Schaamteloos". Zo kwali ficeerde FNV-voorzitter Wim Kok van middag op het Malieveld in Den Haag het plan van minister Pais om met een beroep op de solidariteit van de leerkrachten. 265 miljoen gulden te korten op de onderwijs- ssalarissen. Volgens Kok zegt de regering wel dat de korting no dig is om te voorkomen dat de werkeloosheid onder de leerkrachten verder toeneemt, maar „doet zij niets om ook maar enig zicht te bieden op verbete ring van de werkgelegenheid in het onderwijs". Het onderwijs, aldus Kok, is zó belangrijk, dat wij van de gemeenschap als geheel vragen het geld daarvoor op te brengen: „Daarvoor laten we natuurlijk niet een bepaalde groep opdraaien". Naar het zich vanmorgen liet aanzien, zou het door de organisatoren voorspelde aantal demonstranten nderdaad tot 50.000 oplopen. Honderdduizenden eerlingen kregen vrij af. Bomen X ih; S3} W) r rt£r -"ifc; Vele bomen sneuvelen als ze door beunhazen worden ver plaatst. :*av »maar pas als het door een ïskundige gebeurt heeft de oom 97% overlevingskansen. prlijks worden zo'n 3 tot tóOO bomen verplaatst. Grote rookwolken van de brandende olie-opslagplaatsen in Abadan verduisteren de hemel boven de Shat Al Arabrivier. ADVERTENTIE Op vrijdag 3 oktober zijn de kantoren van de Leidse Courant vanaf 's middags 1 uur gesloten. Advertentiemateriaal voor de krant van zaterdag 4 en maandag 6 oktober kan tot vrijdag 12.30 uur worden aangeleverd. Gezien het feit, dat de Leidse binnenstad op vrijdag 3 oktober vanaf 13.00 uur voor alle verkeer zal zijn afgesloten, moet met vertraging van de bezorging van de krant, ook voor de abonnees buiten de stad, rekening worden gehouden. Directie Leidse Courant. GRONINGEN Ongeveer vijftien leden van de anti- militairistische beweging Onkruit hebben gisteren jeni- ge uren de Martinitoren in Groningen bezet. Zij willen hiermee kracht bijzetten aan de eisen van zeventien diens tweigeraars, die in verschil lende gevangenissen in ons land in hongerstaking zijn. 02 «T4AH 1<5o CCCf^iCH^ \DNAtueM02k0t Aier ek razkHWe en ez een cH&euje&jxt- H c&e lf4C2UiGPÏ2kl<=> \JCCCOg AUTo! bOjaaxd&g'vxft^.daaXmjxïJs.wélwaivocyi.doefi vondellaan 80, Leiden,Tel. 071-769313. ONDERHANDELINGEN MR. SPIERENBURG AFGEROND (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Topdiplomaat mr. D. P. Spierenburg is erin geslaagd met vrijwel alle buitenlandse afnemers van het Nederlandse aardgas overeenstemming te bereiken over een aanpassing van de exportcontracten. Alleen twee Duitse elektriciteitsmaatschappijen liggen nog dwars. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) en mr. Spierenburg zullen dit morgen tijdens een vertrouwelijk overleg met de vaste Kamercommissie voor economische zaken bekendma ken. Door het succes van mr. Spierenburg zal Nederland een extra-gasinkomsten hebben ten bedrage van 1,75 miljard gulden. Een woordvoerder van de Gasunie, de feitelijke leverancier van het gas, en een woordvoerder van het ministerie van economi sche zaken wilden het succes van mr. Spierenburg niet ontken nen, maar verwezen naar de mededelingen die de minister mor gen zal doen. Tot begin deze week was allen bekend, dat met een drietal afnemers overeenstemming was bereikt over een aanpassing van de contracten. Voor alle herziene contracten gaat vandaag een overgangster mijn van een jaar in. De bassisprijs van ons aardgas wordt uit eindelijk opgetrokken tot 27,5 cent per kubieke meter. Dat is 3.5 cent meer dan nu berekend wordt. Door de koppeling van de aardagsprijs aan de olieprijzen kan Nederland, wanneer de olie prijs bijvoorbeeld met tien procent stijgt, rekenen op extra-gas inkomsten van 2.475 miljoen gulden per jaar. In de hernieuwde contracten is de t'-'pMing opgenomen, dat de ovt.eenkomsten na 1984 opnieuw te bespreken moeten zijn. MOSKOU, NEW YORK De Russische president Leonid Brezjnev heeft gisteren tijdens een banket ter ere van de bezoekende Indiase president Sanjiva Reddy tot Iran en Irak de oproep gedaan de oorlog te beëindigen en zo snel mogelijk onderhandelingen te beginnen. Het was de eerste keer dat Brezjnev zich in het openbaar over het conflict tussen beide landen, dat hij als een tragisch misverstand bestem pelde, uitliet. Tegelijkertijd deed hij zonder de Ver enigde Staten met name te noemen een felle uitval naar dit land. „Er zijn duidelijk lieden die proberen het conflict ten eigen voordele aan te wenden. De oorlog komt alleen „imperialistische krachten" ten goede, aldus Brezjnev. Hij verwees ook naar de (al weer op een zijspoor gezette) plannen van de Ame rikaanse regering een speciale westerse vlooteen- heid op te zetten om de Straat van Hormuz vrij te houden. Amerikaanse functionarissen hebben gisteren officieel bekend gemaakt dat de Verenigde Staten vier Awacs-vliegtuigen aan Saoedi-Arabië zullen leveren, die met zeer verfijnde radar- en afluisterapparatuur zijn uitgerust. De levering van de speciale vliegtuigen waarmee het conflict in de Perzische Golf van nabij is te volgen, brengt volgens de functionarissen de neutraliteit van de VS niet in gevaar, omdat Saoedi-Arabië de toestellen al sinds lange tijd zou willen hebben voor de bewaking van haar oostelijke provincies. Egvpte heeft gisteren de Arabische staten rond de Perzische Golf bescherming aangeboden tegen bedreigingen van Iran. De Egyptische vice-premier zei in New York dat Egypte bereid is zijn „historische taak" te vervullen. Egypte heeft het grootste landleger van de Arabische landen. De Iraanse geestelijke leider ayatollah Khomeiny heeft gisteren verklaard dat er „geen enkele verzoening" mogelijk is met de Iraakse president Saddam Hoessein, want hij is goddeloos en verdorven". De Iraakse minister van buitenlandse zaken Hadda- mi herhaalde gisteravond het onderhandelingsaanbod van zijn land. (Zie verder pagina U js

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1