Kees Kist viert terugkeer in basis AZ '67 met hattrick Luuk Balkestein moet toch spelen „Zwartkruis heeft vergadering met clubs als kapstok gebruikt Return tegen Red Boys Differdange formaliteit MANAGER KEES PLOEGSMA VAN PSV: Ove Kindvall gelooft niet meer in kansen IFK Göteborg ILVES TAMPERE OP VAKANTIEREIS gesloten FC Utrecht en Arges Pitesti hebben al vrede SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 OKTOBER 1980 PAGINA 15 DIFFERDANGE Ver wonderlijk was het gistera vond niet dat AZ '67 de tweede ronde van de strijd om de UEFA Cup bereikte. De return tegen Red Boys Differdange, in Luxemburg met 4-0 door de Alkmaar- ders gewonnen, was na de 6- 0 van veertien dagen tevoren slechts een formaliteit. Het werd voor trainer Georg Kessler hooguit een nuttige oefenpartij, omdat kon wor den getest hoe Kees Kist de blessuretijd van zes weken heeft doorstaan. Gezien zijn productie kan worden geconcludeerd dat de Europese topscorer van weleer een bevredigende rentree heeft gemaakt in de Alkmaar- se hoofdmacht. Kist scoorde driemaal. Op de vraag of de inpassing van Kist bevredi gend is verlopen, kan echter ontkennend noch bevestigend worden beantwoord. Kessler wilde met de inpassing van Kist zo weinig mogelijk af breuk doen aan de formule die in de competitie tot nu toe zo succesvol blijkt te zijn. Het sy steem met twee aanvallers bleef gehandhaafd. Slachtoffer van de terugkeer van Kist werd Richard van der Meer. Peter Arntz was rechtervleu gelverdediger en Kist maakte zijn seizoendebuut in de basis op het middenveld. De eerste acties van Kist wa ren weinig gelukkig. Zijn pas ses kwamen vrijwel niet aan en ook verschillende duels gingen verloren. In die begin fase kon AZ '67 trouwens niet imponeren. Vanuit het mid denveld werden weinig bruik bare passes verzonden en vond het viertal middenvelders niet de ruimte om de defensie van Red Boys te breken. Ook voor in waren de automatismen, die in de competitie zo vaak wor den getoond, verdwenen. Kurt Welzl en Pier Tol kwamen niét uit de verf. Gezien de ge hele wedstrijd kwam Welzl, ondanks zijn doelpunt noch Tol aan het vertrouwde ni veau. Niet forceren Kessler weet dit na afloop niet aan het inpassen van Kist: „Ze hebben niet zo gespeeld als in de competitie, maar dat wijt ik aan de angst voor blessures. Zowel Welzl als Tol is niet tot het uiterste gegaan". Kessler wil trouwens geen prestatie ten koste van alles. Er diende voor te worden gezorgd, dat de wedstrijd winnend werd afge sloten. Daarom werd afgespro ken de zaak niet te forceren. De trainer daarover: „In de eerste helft gooide Red Boys er flink de beuk in. De ploeg wil de wat laten zien aan het pu bliek. In hun enthousiasme maakten de Luxemburgers nu en dan ernstige overtredin gen". In de eerste helft verdween Jos Jonker daardoor van het toneel. De oud-speler van FC Den Haag kreeg weer last van zijn heupblessure en liet zich vervangen door Richard van der Meer, waardoor Arntz naar het middenveld terug keerde. Ook Hugo Hoven- kamp leek de wedstrijd voor tijdig te verlaten, maar on danks een kneuzing net onder zijn linkerknie wenste de aan voerder verder te Spelen. In middels had Kist AZ '67 op een voorsprong gezet, toen hij na een afgeslagen hoekschop Kees Kist (rechts) op weg naar één van zijn drie doelpunten In Differdange. Links de Luxemburgse verdediger Bürger. de bal vanuit de tweede lijn inknalde. Even voor de pauze schoot Kist andermaal raak en wel vanaf de stip. Welzl was in het strafschopgebied neer gelegd door Frans Kremer. Kist voltooide zijn hattrick na een minuut in de tweede helft. Een aanval via rechts werd besloten met een voorzet van Arntz die dit keer goed aan kwam. Nygaard legde op fraaie wijze de bal klaar voor Kist die van zo'n twintig me ter doeltreffend uithaalde: 3-0. Een ouderwetse, op snelheid gebaseerde aanval van AZ '67 via Nygaard en Hovenkamp werd vervolgens simpel afge rond door Welzl, die pas toen voor de eerste keer van zich liet spreken. Welke speler Kessler komende zaterdag in de thuiswedstrijd tegen NEC buiten de basis laat is niet bekend. De Alkmaarse oefenmeester liet zich gistera vond wel ontvallen, dat Kist in de basis staat, ofschoon niet duidelijk is of hij in de spits staat dan wel op het midden veld. Kessler liet in Differdan ge eveneens blijken niet zo ge charmeerd te zijn van Arntz als verdediger en hem liever als middenvelder ziet. Aangezien Hovenkamp zeker en Jonker zeer waarschijnlijk zaterdag van de partij zijn, zal er een basisspeler moeten wij ken voor Kist. Onzekerheid kortom binnen de groep en dat in een periode waarin alles zo voor de wind gaat. ERIK VISSER Scoreverloop 15. Kist 0-1, 40. Kist (strafschop) 0-2, 46. Kist 0-3, 55. Welzl 0-4. Scheidsrechter: Bacou (Fra). Toeschouwers: 1500. Gele kaart: Bianchini (Red Boys). Red Boys Valli; Schmit (Nieren- hausen). Bürger. Kremer. Hotton; Schreiner, Baldimiri, Wagner; Mul ler, Bianchini, Di Domenico. AZ '67 Treytel; Arntz. Spelbos, .99 BIRMINGHAM PSVs manager Kees Ploegsma distantieerde zich gisteren voor het duel in de strijd om de UEFA Cup met Wolverhampton Wanderers duidelijk van de stellingname, dat bondscoach Jan Zwart kruis door de clubs gedwongen zou zijn de verjongingsplannen van Oranje te laten va ren om routine weer de voorkeur te geven. Maandag had voorzitter Arie Ligthart van AZ '67 als woordvoerder van de Oranje-leve ranciers op een persconferentie in Utrecht bekend gemaakt dat de verjongingskuur van Zwartkruis voor de interland tegen Ier land te drastisch was. In Engeland vertelde Ploegsma, dat hij die con clusie niet heeft getrokken uit de gezamenlijke bespreking: „Er waren geluiden van enkelen, die niet gelukkig waren met de aanpak voor Ierland. De selectie-procedure van Zwartkruis is bij mij niet overgekomen als een radicale verjonging. De bondscoach moest zeven spelers Doesburg, Wildschut, Poortvliet, Ling, Kos ter, René van de Kerkhof en Krol om ver schillende redenen van zijn lijst afvoeren. Had hij wel over hen kunnen beschikken, dan was er van een drastische verjonging geen sprake geweest. Na het echec van de Europese kam pioenschappen in Italië hebben we met zijn al len geroepen dat we moesten afzien van spelers die slecht te motiveren waren. Dat is gebeurd, maar Zwartkruis had de pech van Ierland te verliezen". Ploegsma voelt zich niet bevoegd over de tech nische capaciteiten van een bondscoach te oor delen. „Dat is een zaak van de KNVB", zegt hij om te vervolgen met: „Clubs zijn niet verant woordelijk voor zijn beleid. Ik weet niet waar om Zwartkruis op de persconferentie zelf zo nadrukkelijk het accent heeft gelegd op de te rugkeer van de routiniers. Misschien heeft hij onze vergadering als een kapstok gebruikt om zelf voor die nieuwe weg te kiezen". De Eindhovense voorzitter Aad Groeneveld voegde daaraan toe: „Iedereen heeft op school wel eens een onvoldoende gehaald. Dat wilde niet zeggen, dat je ook onmiddellijk zitten bleef". Ploegsma kon zich overigens wel voorstellen, dat de positie van Zwartkruis er niet eenvoudi ger op geworden is. „Kan hij de kritiek die mo menteel over hem heen komt wel aan?", vraagt hij zich af, „Als het een vent is, zal hij er wel doorheen komen. Zo niet, dan gaat het mis". De manager van PSV ontkende ook dat de clubs er in zouden hebben toegestemd om het aantal in terlands per seizoen van zes tot tien uit te brei den. „We hebben de KNVB gevraagd een gede tailleerd rapport op tafel te leggen waarin de fi nanciële consequenties voor de clubs uiteen worden gezet. Voorlopig blijft het aantal van zes gehandhaafd". Trainer Thijs Libregts kon nog geen opstelling geven voor de wedstrijd tegen Wolverhampton Wanderers. Teddy Maybank doet zeer waar schijnlijk niet mee en ook het meespelen van Willy van der Kuijlen, die met een teenblessure tobt, is nog twijfelachtig. Jan Poortvliet en Paul Postuma zullen er zo goed als zeker wel bij zijn. Bij de Wolves kampt vedette Andy Gray met een ernstige blessure die het meespelen vana vond tegen PSV zeer dubieus maakt. HENK WAGEMAN Nederlandse successen in bridge Olympiade VALKENBURG In de zes- eind tegen Singapore: 14—6. de ronde van de bridge-Olym- piade in Valkenburg vielen twee Nederlandse overwin ningen te noteren. De heren versloegen in een schitterende wedstrijd Columbia met 20 5, de dames bleven goed over- Ook in de zevende ronde won nen zowel de Nederlandse da mes als de heren. De dames versloegen Brazilië met 155 en staan nu tweede op de ranglijst met in totaal 99 pun ten, tien punten minder dan het leidende Ierland. De heren zegevierden in groep A met 146 over Zuid-Afrika en staan nu in derde positie met 105 punten. Denemarken is eerste met 119 punten voor België dat 106 punten heeft. GOTEBORG Ove Kindvall weet teveel van het interna tionale voetbal om nog in wonderen te geloven. De vaardige spits, die Feyenoord in 1970 te Milaan als eerste Nederland se club de Europa Cup voor landskampioenen bezorgde door in de verlenging van het duel met het Schotse Celtic de eindstand op 2-1 te bepalen, denkt dan ook niet dat IFK Gö teborg er vanavond in zal slagen de nadelige marge van vier treffers tegen FC Twente weg te werken. De inmiddels 38-jarige Kindvall, momenteel scoutingsmanager bij Idrotts Föreningen Kamraterna Göteborg stelt dan ook simpel vast dat FC Twente zonder meer de tweede ronde van het toernooi om de UEFA Cup zal bereiken. De nog altijd uitstekend Nederlands sprekende Zweed: „We hebben nog een heel kleine kans om verder te komen, maar dan moet alles ook wel voor de volle honderd procent meezitten en daar geloof ik niet in. We hebben in Enschede verzuimd een goede uitgangspositie te scheppen. Eerlijk gezegd snappen we nog niet goed hoe het veertien dagen geleden zo heeft kunnen mislopen. We zijn de laatste tijd namelijk in de Zweedse compe titie aardig op dreef, die wedstrijd tegen FC Twente was qua uit slag bepaald een dissonant in een reeks goede prestaties. We wisten dat FC Twente thuis zo nu en dan verschrikkelijk sterk kan zijn, maar het vervelende voor ons is, dat die ploeg zo'n dag twee weken geleden helemaal niet had. Met een beetje meer ge luk had er ook veel meer voor ons ingezeten. Nu we echter met 5-1 hebben verloren, moeten we zo reëel zijn toe te geven dat we er vermoedelijk uitliggen". Volgens Ove Kindvall doet IFK Göteborg er onder leiding van trainer Sven Göran Eriksson dan ook beter aan zich volledig op de slotfase van de Zweedse competitie te richten. De ploeg staat met nog drie duels voor de boeg als tweede genoteerd met drie punten achterstand op Oster Vaxjö en met één punt voorsprong op Brager en Malmö FF. Kindvall: „Ik geloof niet dat er nog een kampioenschap in zit. Daarvoor is het verschil met Oster toch wel wat te groot, maar we gaan in elk geval tot het einde door om te proberen die titel toch nog te pakken. Lukt het niet, dan is er echter geen man overboord. Als we maar bij de eerste drie eindigen, dan hebben we hier volgend jaar weer Europees voet bal en is ons seizoen toch geslaagd. Temeer omdat we een jonge ploeg hebben, die alleen nog maar kan groeien. Hoewel het con tract van onze trainer afloopt, zal hij zeker nog één of twee jaar blijven om verder aan het elftal te bouwen en ik ben er zeker van dat de successen niet zullen uitblijven". Dat succes zal Kindvall nu echter vermoedelijk nog aan het in vergelijking met ruim een jaar geleden eveneens drastisch ver jongde FC Twente moeten laten. „Toen we deze tegenstander lootten, vond ik het fijn weer eens de kans te krijgen naar Ne derland te gaan. Ik heb het bij jullie vijf jaar lang prima naar mijn zin gehad. Ik had me echter van die hernieuwde kennis making wel wat meer voorgesteld dan een nederlaag van 5-1". Aldus Ove Kindvall, die op de relatief jeugdige leeftijd van 28 jaar besloot het bij Feyenoord voor gezien te houden. Daarover: ,,Ik had inderdaad nog wel een tijdje meegekund en nog wat langer kunnen profiteren van meer inkomsten dan ik na terug keer in Zweden genoot, maar door. een complex van factoren heb in 1971 besloten niet langer in Nederland te blijven. Ten eerste omdat zowel mijn gezin als ik toch wel een beetje last van heimwee had. Bovendien had ik de Europa Cup een keer ge wonnen en dan wordt het met de eerzucht gewoon wat minder". Voorwaarden „Ik zou echter desondanks wel gebleven zijn als Feyenoord niet zo moeilijk had gedaan over een contractverlenging. Ze wilden me eerst niet de door mij gewenste meerjarige verbintenis geven en op een gegeven moment heb ik de knoop doorgehakt en ge zegd dat het mijn laatste jaar in Rotterdam was. Toen ze veer tien dagen voor ik naar Zweden terugging toch accoord gingen met mijn voorwaarden, heb ik vriendelijk voor de eer bedankt. Ik vond dat de club me best wat correcter had kunnen behande len, ben eigenlijk nog steeds een beetje kwaad op Feyenoord". Ruim drie jaar geleden, op 34-jarige leeftijd, stopte Ove Kindvall vervolgens ook als spits bij Norrköping. Hij was er toen achter dat aanvallers niet meer de ruimte genoten, die hij in zijn beste iaren kreeg. „Het is allemaal anders geworden, ook in Zweden krijg je lang niet meer zoveel vrijheid als in mijn tijd. Het voet bal is mede daarom lang zo aantrekkelijk niet meer. Dat het pu bliek steeds vaker wegblijft, verbaast me dan ook niet. De men sen zien niet /neer het spektakel van pakweg tien jaar terug. Wat niet wegneemt, dat ik die hele entourage van het voetbal nu wel een beetje mis". Momenteel maakt de nog altijd afgetraind ogende Ove Kindvall, die tijdens de trainingen nog regelmatig bewijst zijn neus voor doelpunten niet verloren te hebben, zich voor IFK Göteborg verdienstelijk met het opsporen van jong talent. Dat gaat hem goed af, getuige de kwaliteiten van het jeugdteam van IFK. Echte Vruchten zullen zijn werkzaamheden echter pas de ko mende jaren moeten afwerpen. En dat zal FC Twente best pret tig vinden. WILLEM PFEIFFER Feyenoord moet het vanavond tegen lives Tampere doen zonder de geblesseerde Wim van Til. ROTTERDAM Feyenoord zal vanavond toch aantre den met Luuk Balkestein. De voorstopper, die te ken nen had gegeven liever niet mee te spelen in de tweede wedstrijd voor het toernooi om de Europa Cup voor be kerwinnaars tegen lives Tampere, moet in het veld komen omdat Wim van Til door de artsen te verstaan is gegeven dat hij, in verband met zijn knieblessure, beter aan de kant kan blijven. Het zal lives Tampere overi gens een zorg zijn, want de Finnen, die na de nederlaag van 3-1 in eigen land alleen maar naar Nederland zijn ge komen om er een vakantie tripje van te maken, koesteren geen enkele hoop om verder te komen dan de eerste ronde, lives Tampere is met een ge zelschap van liefst 28 personen naar Nederland gekomen. Het feit dat aanvoerder Wacklin, wegens rugklachten niet opge steld in het eerste duel met Feyenoord veertien dagen ge leden, ditmaal wel van de par tij is, maakt niets uit. De Fin nen hebben weliswaar enige malen getraind, maar ook een tripje naar Amsterdam ge maakt en wekken geenszins de indruk dat ze zullen aantre den met de gedachte alsnog de tweede ronde te kunnen berei ken. Trainer Pertti Makipaa zei gisteren: „We zullen ons best doen zo goed mogelijk voetbal te spelen. We zijn hier gekomen om te voetballen maar we maken ons geen en kele illusie". Middenlinie Inmiddels was Feyenoord, ge stationeerd in een trainings kamp in het goede Brabantse land, tot de conclusie gekomen dat er in de oorspronkelijke opstelling enige wijziging komen. Luuk Balkestein m toch spelen en André Stafleu verhuist daardoor naar middenlinie waar hij de plaats van Van Til zal innemen. De Finnen brachten gisteren de dag door met boodschappen doen en een bliksembezoek aan Amsterdam van twee i Ze trainden daar tussendoor wat en waren uiterst geïmpo neerd door het stadion Feye noord. Geen wonder als je zelf op een knolleveld speelt. Er was ook geen enkele moeilijk heid met het verkrijgen van de opstelling, waarover trai ners gemeenlijk nogal moeilijk plegen te doen. lives Tampere treedt in de wedstrijd, die ge garandeerd de uitschakeling betekent, aan met: Sairanen; Hurri, Wacklin, Rasanen, Vih- tila; Pirinen, Vidgren, Kuulu- vainen, Lindström; Uimonen, Vuorinen. HERMAN VAN BERGEM Goalgetter UTRECHT FC Utrecht intro duceert vanavond in de rust van de Europa Cup-ontmoeting met Arges Pitesti een nieuw voetbal spel: goalgetter, waaraan het pu bliek op uitnodiging kan deelne men. Bondscoach Jan Zwartkruis en Utrecht's burgemeester Von- hoff zullen het uit Amerika af komstige voetbalspel demonstre ren. FC Utrecht wil het vanaf heden bij alle thuiswedstrijden vijf toeschouwers laten spelen. Wie aan het einde van deze com petitie de hoogste score heeft be reikt, krijgt van de Utrechtse club een reis naar Amerika aan geboden. Per wedstrijddag zijn er ook dagprijzen te verdienen. Goalgetter is een spel dat te ver gelijken is met het televisiespel: doelschieten. Op deze manier hoopt de Utrechtse clubleiding meer publiek naar het stadion De Galge waard te halen en gelijktij dig het publiek bezig te houden •om relletjes te voorkomen. ZEIST FC Utrecht is een groentje in het internationale voetbal. De fu sieclub uit de Domstad, die 22 jaar na DOS de stedelijke kleuren in het toernooi om de UEFA Cup hoog moet houden, neemt volkomen oner varen en daardoor ook ontspannen aan het toernooi deel. Alles moet men nog leren. Daarom heeft voorzitter Kees Werkhoven be sloten aanstaande vrijdag het laatste vliegtuig uit Zilrich terug te nemen om geen belangrijke fouten meer te kunnen maken. Het feit dat hij al een ticket in de zak heeft voor de loting van de tweede ronde, duidt er op dat men met vertrouwen uitkijkt naar de return, die vanavond in het stadion De Galgewaard wordt gespeeld. Het zelfde rotsvaste vertrouwen heeft trainer Han Berger die zijn ploeg gis teren in Zeist bijeen liet komen voor een trainingskamp van twee dagen. Hoe onbevangen en amateuristisch FC Utrecht aan de strijd is begonnen, bewees ook de persbijeenkomst die gisteren in het KNVB-sportcentrum werd belegd. Wat sinds de invoering in 1954 van het Europese bekervoet bal nog nooit was voorgekomen, presteerde de club gisteren. FC Utrecht, Arges Pitesti en het arbitra le trio uit Ierland (scheidsrechter Carpenter en zijn beide grensrechters O'Sullivan en O'Cooney) waren pre^ cies om vijf uur present. Ongedwon gen, frank en vrij en broederlijk sa men vormden de selecties van FC Utrecht en Arges Pitesti een stel apart. De 22 spelers, die vanavond el kaar misschien „naar het leven staan", speelden samen aan het biljart en aan de kaarttafel hun spelletjes. Een en al vriendschap. FC Utrecht en Arges Pitesti hadden in Zeist al vrede gesloten. Supporters Werkhoven: „Samen een persconfe rentie houden, samen kaarten en sa men biljarten, dat is nog nooit in het internationale voetbal voorgekomen. Als FC Utrecht er nu ook nog in slaagt om de supportersgroepen bij elkaar te brengen, dan zijn we in al les geslaagd". De supporters van FC Utrecht en Arges Pitesti zullen el kaar echter niet ontmoeten, want de Roemeense ploeg is zonder aanhang naar Nederland gereisd. Slechts één Roemeense verslaggever mocht met de club mee naar het vrije westen. De sfeer in het KNVB-sportcentrum was ontspannen. De Roemenen, die in het centrum verblijven, kennen geen problemen. Trainer Florian Ha- lagian meldde geen blessures en ook zijn collega Han Berger, die met zijn ploeg een hotel in Zeist had opge zocht, kan de return met vertrouwen tegemoetzien. Wim van Hanegem speelt definitief en dat is voor Berger een hele opluchting. Over de opstelling van FC Utrecht FC Utrecht re kent vanavond tegen Arges Pitesti op de aanwezigheid van routinier Wim van Ha- negem. kan Han Berger echter nog niets zeg gen. Hij wil eerst Mircea Petescu raadplegen. Deze in Roemenië gebo ren manager van DS '79 is tolk en in termediair van de Roemeense tegen stander van FC Utrecht en uit die bron hoopt trainer Han Berger voor vanavond nog iets te weten te komen over de opstelling van de Roemenen. „Als ik de opstelling van Arges weet, dan kan ik mijn tegenspel pas bepa len", aldus Han Berger. WIL VAN DER PLAS

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15