Specialisten moeten vandaag particulier tarief verlagen Jitkering 50 gulden ^aat toch niet door „PRIJSBESCHIKKING JURIDISCH AANVECHTEN" Kabinetsbeleid slecht voor vrouw op arbeidsmarkt TBR geëist voor dodelijke messteken Boomverplaatsers vaak ondeskundig 22? HNNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 OKTOBER 1980 PAGINA 13 Wageningenfonds": oor tijdelijke aan werkloze igenieurs AGENINGEN Mede- erkers van de Landbouw- igeschool, de Wageningse iderzoeksinstituten en af- estudeerde Wageningers, ebben onlangs per folder et verzoek gekregen voor fiige tijd een deel van hun ikomen aan het „Wagenin- enfonds"af te staan. Dit »nds wil door financiëring an kortlopende onderzoe opdrachten werkloze land- mwkundige „Wageningse" igenieurs tijdelijk aan erk helpen. et initiatief hiervoor is geno- door het Landbouwhoge- hoolfonds in overleg met het oninklijk Genootschap voor andbouwwetenschap en het ederlands Instituut van Lan- juwkundige Ingenieurs. Het Wageningenfonds gaat de in- omsten zo mogelijk nog het- •lfde jaar besteden. Er wordt is niet naar kapitaalsvor- ing gestreefd. DEN HAAG De meeste specialis ten moeten met ingang van vandaag lagere tarieven berekenen voor hulp aan particulier verzekerden. Alleen zij wier inkomen beneden het zoge heten „norminkomen" ligt, mogen vanaf heden iets hoger declareren. De radiologen moeten de grootste veer laten: 18,1 procent. De radiothe rapeuten daarentegen mogen 5,3 pro cent méér Vragen. Een en ander is vastgelegd in de prijsbeschikking ta rieven medische specialisten, die gis teren in de Staatscourant is gepubli ceerd. De ondertekenaars zijn minis ter van Aardenne (Economische Za ken) en staatssecretaris Veder-Smit (Volksgezondheid). Over de zieken fondstarieven is nog overleg gaande, maar het ligt voor de hand dat die navenant zullen worden aangepast. Mr. H. Overbeek, de directeur van het bureau van de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) zei gisteravond dat dat de LSV zich „overvallen" voelt door de prijsbeschikking. „Er is name lijk wel twee keer overleg geweest tus sen de LSV en de ministers Van Aar denne van economische zaken, Ginjaar van volksgezondheid en staatssecretaris Veder-Simt, maar dat betrof de alge mene problematiek. Het woord prijsbe schikking is daarbij niet gevallen, hoe wel minister Van Aardenne nas afloop van het laatste gesprek toen was de LSV-delgatie al vertrokken heeft meegedeeld dat zo'n prijsbeschikking er per 1 oktober wèl zou komen. Pas de afgelopen dagen is er op ambtelijk niveau overleg op gang gekomen over de inhoud van de prijs beschikking. „Maar", aldus Van Over beek, „dat overleg is nu door het af kondigen van de maatregel abrupt ver stoord. De LSV wordt zo wèl in een conflictsituatie gedwongen". De heer van Overbeek noemde het „welhaast onvermijdelijk" dat de LSV de prijsbeschikking juridisch zal gaan aanvechten. Overigens zijn Van Aardenne en Ve der-Smit bereid met de LSV verder te praten meningsverschillen die er nog bestaan. Zo vindt de LSV bijvoorbeeld dat de minister te weinig rekening heeft gehouden met de werkbelasting (de lange werktijden) en met de (on mogelijkheid de „produktiviteit" te verhogen. LOOPKRACHT MINIMA DIT JAAR OMLAAG Gebouw CBS in de as )EN HAAG Het kabinet i niet meer van plan de oopkracht van gezinnen ;en minimuminkomen it jaar op peil te houden, ok al was het bereid daar- 25 miljoen gulden uit te ekken. De voorgestelde re eling van 50 gulden ineens oor deze gezinnen kan door dministratieve problemen meer voor 1 januari rorden uitgevoerd. Daarom eeft het kabinet van de eer- plannen afgezien. heeft minister Albeda (so- ale zaken) de Tweede Kamer weten. De bewindsman aat hiermee in tegen de wens i een grote meerderheid in Kamer die handhaving van koopkracht voor de mini- ïuminkomens heeft geëist. Zonder de eenmalige uitkering daalt die koopkracht met een half procent. Albeda stelt in zijn bericht aan de Kamer dat uitbetaling van de uitkering bij een globale toetsing van het inkomen van het gezin hele maal onmogelijk is. Hij wijst daarbij op complicaties als man en vrouw beiden een in komen genieten op of beneden het minimum van twee ver schillende administraties. Ten slotte levert declaratie van de uitbetaalde bedragen bij de rijksoverheid schier onoplos bare problemen op, terwijl de in rekening te brengen admi nistratiekosten aanzienlijk zul len zijn. De bewindsman stelt het voorts niet verantwoord te vinden een maatregel te tref fen die wel uitvoerbaar zou de kosten het door het kabinet gestelde plafond van 25 miljoen gulden aanzienlijk zouden overschrij- Bij het CDA reageerde men te leurgesteld op de mededeling van de minister. „Het lijkt er inderdaad op dat de koop kracht van de gezinnen niet meer gehandhaafd kan wor den" aldus CDA-kamerlid Weijers. Hij noemde het. „een droeve zaak" dat dit kennelijk alleen om administratieve re denen het geval is. Het CDA zou zich vandaag beraden op nadere stappen. „We zullen het er niet bij laten", aldus Weijers. Het CDA is nu van richte uitkering paalde groep een mene uitkering vc be- Vntilliaans kader' trekt naar Nederland IEN HAAG De trek an Antillianen naar federland is dit jaar terk toegenomen. On er de veelal jonge emi ranten bevinden zich eel ambtenaren. De Lntilliaanse regering iet deze „kaderleden", waaraan de Antillen ebrek hebben, met ede ogen vertrekken. >e heer R. A. Casseres, ge- olmachtigd minister van Nederlandse Antillen, eeft dit gisteren gezegd een gesprek met minis- Albeda, met wie hij de logelijkheden bekijkt om ie uittocht in te dam- in. Op dit ogenblik zijn ongeveer dertigduizend ntillianen in Nederland, ij hebben steeds vrij ge makkelijk werk gevonden n hoefden geen beroep te loen op de sociale dienst. )e Antilliaanse bewinds: pan stelt voor de uittocht i verkleinen door de sala- ssen van de terugkeren- ambtenaren aan te vul- _fen met een, bijdrage van je Nederlandse regering •p het kader van de ont wikkelingssamenwerking, daarnaast wil Casseres de joorlichting over Neder- ind verbeteren, om dui- elijk te maken dat de •oorzieningen in Neder- ïnd beter zijn, maar dat intillianen daarvoor wel nige vorm van discrimi- iatie op de koop toe moe- De tanker „Energy Con centration", die op 22 juli tij dens het lossen in de Europoort bijna doormid den brak, ligt nu in het Verol- me-dok in de Rotterdamse Botlek. Nu het schip weer „ge strekt" ligt, is goed de opge lopen schade te Centime ters dik staal is als krantenpa pier gescheurd. JTRECHT De iraamcentra hebben ip korte termijn luizend nieuwe Lraamverzorgsters lodig om aan de de penemende vraag laar kraamhulp te oldoen. Dit meldt (Aaneen", het nieu we blad van de fede- atic Abva/Kabo, at de oude bonds- laden „Kabo-post" h „De Ambtenaar" ervangt. ,Werk voor duizend nieuwe kraamverzorgsters' De groeiende vraag naar kraamzorg is een gevolg van het rege ringsbesluit dat die op advies in een ziekenhuis be vallen, een eigen bij drage moeten betalen. De verwachting dat het aantal zienhuisbe- vallingen „op medi sche indicatie" daar door zal afnemen. Bo vendien zal het opne men van de poliklini sche bevalling in het ziekenfondspakket tot gevolg hebben dat veel vrouwen direct na de geboorte van hun kind weer naar huis gaan. En daar hebben ze dan nog zo'n acht dagen kraamzorg nodig. Het aantal „verzorgingen" zal daarmee met 20.000 per jaar stijgen. HAARLEM Een felle uitslaande brand heeft gistera vond een vestiging van het grammo- f oonplatenbedri jf CBS in Haarlem verwoest. De brand, die op een nevenliggend transportbedrijf oversloeg, breidde zich zo snel uit, dat de schade kort na het uitbreken al op meer dan een mil joen gulden geschat werd. Na anderhalf uur had de brandweer, die met meer dan honderd man aan wezig was, het vuur onder controle. Waarschijnlijk is de brand ontstaan in de opslagplaats voor hoezen. Deze ruim te, waarin tijdens de brand een gasfles ontplofte, is volle dig uitgebrand. Van een huis in de buurt brandde de boven verdieping uit. Een brandweerman controleert de hoe zen-opslagplaats op mogelijke nieuwe brandhaarden. OMBUDSVROUW: DEN HAAG Het beleid van het kabinet- Van Agt leidt tot een steeds slechtere posi tie van vrouwen op de arbeidsmarkt. Dit staat in het jongste jaarverslag van de Stichting Ombudsvrouw, die de emancipatie van de vrouwen probeert te verwezenlijken door de mentaliteit en de maatschappij-struc tuur te veranderen. Volgens de Ombudsvrouw hebben allerhande bezuinigingsmaatregelen die worden getroffen tot gevolg dat de werkgele genheid voor vrouwen terugloopt en hun rol van moeder en huisvrouw zwaarder wordt. De Ombudsvrouw wijst in dit verband op bezuini gingen in de gezondheidszorg, het welzijsnwerk en het onderwijs. Drie jaar geëist voor zwendel in melkpoeder ROTTERDAM Drie jaar gevangenisstraf heeft de of ficier van justitie van de Rotterdamse rechtbank geëist tegen de twee hoofd verdachten van een grote zwendel in melkpoeder. De overige vier verdachten hoorden straffen van twee a drie maanden tegen zich ei- De organisatie drietal deel zou hebben uitge maakt, kocht in Nederland een grote partij melkpoeder, bestemd voor uitvoer naar een niet-EG-land, Zwitserland. Daarmee streken zij een forse subsidie op, omdat er in de EG een melkpoederberg is.'. Daar na werd de melkpoederberg opnieuw ingevoerd. Maar om de heffing, die de EG dan zou opleggen, te ontduiken, wer den douanedocumenten ver valst. Daarna werd de melk poeder (weer met vervalste documenten) naar West-Duits- land vervoerd. De organisatie wilde zo anderhalf miljoen gulden opstrijken. Maar door dat de juistitie ingreep kwa men ze niet verder dan een kwart miljoen. LMSTERDAM De officier bij de Lmsterdamse rechtbank, mr. C. Goes, leeft gisteren ter beschikkingstelling 'an de regering geëist tegen een 34-jari- je Egyptenaar, die op 4 april zijn hulp- lerleenster Alina Aukema met een ïes heeft doodgestoken. met een in een bar genuttigd drankje. Ali na Aukema was een medisch studente die zich ontfermde over buitenlandse vluchte lingen. Ondanks verzekeringen van art sen dat het drankje niets met de impoten tie uitstaande had, bleef Yeria de vrouw verdenken. Uiteindelijk wilde hij haar on der bedreiging van een mes laten beken nen, maar toen Alina begon te schreeu wen, stak hij haar voor haar woning in Amsterdam neer. Daarna ging Yeria terug naar een psychiatrische verpleeginrich ting waar hij al was opgenomen. Zijn toe stand zou zijn veroorzaakt door fronterva-r ringen in de oorlog tegen Israël in '73 en gevangenschap en marteling in zijn eigen land. Anderhalf jaar geleden ging hij naar Nederland, waar hij niet als politiek vluchteling werd erkend. Een Ommen, de heer Wol- ters, heeft tij dens de ver bouwing van zijn zaak een zakje oude munten gevon den. Ze zouden uit de achttien de eeuw stam men of nog ou der zijn. Vorig jaar kwam de heer Wolters ook met een vreemde vondst in het nieuws. Hij meldde dat hij een haai in zijn tuin had ge vonden. Maar dat bleek ach teraf een practi cal joke te zijn... DRONTEN Duizenden bomen i jaren doodgegaan als gevolg va: plaatsing door beunhazen. ons land zijn de laatste een ondeskundige ver- Dit zei ing. H. Tabois, het hootd van de bomendienst van de Heidemaatschappij gisteren in Dronten ter gelegenheid van de Bomendag van de Heidemij. Volgens hem maken gemeenten en andere overheidsinstanties uit onwetendheid en om financiële redenen nogal eens gebruik van de beunhazen. Het gaat hierbij volgens Tabois vooral om enige tientallen kleine bedrijfjes met graafapparatuur. Een boom verplanten is echter wel iets anders dan zomaar een boom uit de grond trekken, aldus Tabois. Hij denkt dat er in Nederland een vijftal groetere en nog enige klei nere bedrijven zijn, waaraan het deskundig verplanten van bo men wèl overgelaten kan worden. Het totale aantal verplante bomen in ons land ligt tussen de drie- en vijfduizend per jaar. Een deskundig verplaatste boom heeft een overlevingskans van 97 a 98 NIEUWSNET TER ZIELE AMSTERDAM Het weekblad Nieuwsnet is ter ziele. Vandaag verschijnt het laatste nummer, het vijfentachtig ste. De redactie zal geen gebruik maken van de mogelijk heid om een andere uitgever te zoeken, zo heeft een woord voerder gisteren bekendgemaakt. Maandag ging de directie van uitgeverij Nieuwsmedia BV. ak koord met de verschijning van nog vier nummers, zodat de re dactie een andere uitgever kon zoeken. De redactie zal van dat recht geen gebruik maken. De redenen voor dat besluit zou de redactie vandaag uiteenzetten. Onderhandelingen haven-cao hervat ROTTERDAM De onderhandelingen over een cao voor de havens in Amsterdam en Rotterdam zijn vandaag hervat. Op 6 augustus hadden de vervoersbonden het overleg afgebro ken voor besprekingen met hun leden. Dezen wezen het laatste cao-aanbod, van de werkgevers als volstrekt onvoldoende van de hand, maar stuurden de afgevaardigden wel terug naar de on derhandelingstafel. De werknemers eisen ondermeer: verlaging van de leeftijd voor vervroegde uittreding, arbeidstijdverkor ting, herstructurering van de lonen en twee procent initiële loonstijging. Minderheidsstandpunt bestuur D'66 over kernwapens DEN HAAG Nederland moet doorgaan de NAVO-bond- genoten ervan te overtuigen dat de aanschaf en de plaatsing van de 572 nieuwe kruisraketten onjuist is en dat derhalve in de huidige omstandigheden plaatsing op Nederlandse bo dem niet aanvaard kan worden. Dit is het minderheidsstandpunt van het hoofdbestuur van D'66 dat op het congres van deze partij eind van de maand moet wor den beoordeeld. Dit standpunt zou de oorspronkelijke tekst in het ontwerpprogramma van D'66 moeten vervangen. Aan de nieuwe tekst is het voorbehoud .toegevoegd dat D'66 zich op nieuw zal beraden over de Nederlandse veiligheid indien zich ontwikkelingen voordoen die de internationale militair-strategi sche situatie ingrijpend veranderen. Eerste Kamer akkoord met benzineheffing DEN HAAG Ook de Eerste Kamer is akkoord gegaan met de heffing op benzine, nodig in het kader van de bestrijding van de geluidhinder door het wegverkeer. Deze heffing bedraagt 0,47 cent per liter benzine. Ook de voorgestelde heffing op auto wrakken kreeg de instemming van de Eerste Kamer. De heffin gen zijn nodig om de overheid de nodige financiën te verschaf fen om het de milieu-wetgeving uit te voeren. Gedupeerden Christoffel hoeven niet te betalen ROTTERDAM Toeristen die een reis bij Christoffel Rei zen in Rotterdam hadden geboekt, maar deze door het fail lissement van het reisbureau niet konden maken, hoeven die reizen niet te betalen. Dit is meegedeeld door Slavenburg's Bank, zoals bekend de bank waarmee Christoffel zaken deed. Slavenburg kwam tot deze uitspraak na berichten als zouden de bij Christoffel geboek te reizen toch aan de curator zouden moeten worden betaald. „Dit is vanzelfsprekend niet het geval", aldus de mededeling. GIF GEGOOID NAAR KRAKERS Eigenaar kraakpand gearresteerd TILBURG De Tilburgse politie heeft gisterochtend een 37-jarige eigenaar van een kraakpand gearresteerd omdat hij gif naar de krakers heeft gegooid. Het bewuste pand is ongeveer een week gekraakt en sindsdien heeft de eigenaar op allerlei manieren geprobeerd de jongelui er uit te krijgen. Maandagnacht werden door een kapotte ruit em mers formaline naar binnen gegooid. Drie krakers die daar za ten te eten kregen het gevaarlijke goedje over zich heen. Ze moesten voor behandeling naar het ziekenhuis waar een van hen nu nog verblijft. Hoewel de politie spreekt van „nog onbe kende daders" wordt de eigenaar in elk geval wel verdacht van medeplichtigheid. Omstreden woonruimteverordening Rotterdam ingetrokken ROTTERDAM Burgemeesters en wethouders van Rotter dam hebben besloten met onmiddellijke ingang de nieuwe regeling in de woonruimteverordening, die bepaalt dat kopers van goedkope huurwoningen niet meer in aanmer king komen voor een woonvergunning, te laten vervallen. Aanleiding is de uitspraak van de president van de Rotterdamse rechtbank gisterochtend dat de verordening in strijd is met de Woonruimtewet van 1947. B en W zullen tegen de uitspraak niet in beroep gaan. Maar dat betekent niet dat het college zal terug komen op zijn standpunt dat er een rem moet komen op de uit verkoop van goedkope woningen in Rotterdam, aldus een woordvoerder van de gemeente. B en W hoopt binnenkort een regeling op tafel te kunnen leggen. Prof. N. Luypen overleden TILBURG Na een langdurig ziekbed is op 58-jarige leef tijd in Tilburg overleden prof. dr. Nico Luypen osa, hoogle raar in de wijsbegeerte aan de Katholieke Theologische Ho geschool van Tilburg. Hij doceerde ook aan de Technische Hogeschool te Delft, waar hij voor de Radboudstichting de bijzondere leerstoel in de wijsbegeerte bezette. Prof. Luypen studeerde filosofie in Rome en Parijs. In 1950 pro moveerde hij op het proefschrift „De psychologie van de verve ling". Hij doceerde in Leuven en Freiburg, gaf gastcolleges in Pittsburg, Chicago en Curasao, schreef talloze artikelen en een vijftiental boeken, zoals „Existentiële phenemenologie", dat ze ven herdrukken beleefde en in vijf talen werd vertaald. Max. temp: omstreeks 16 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro- Vooruitzichten voor vrijdag: Droog en zonnig. Koude nacht. Middagtemperaturen ongeveer 16 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag. Aantal uren zon: 3 tot 9 Min. temp: omstreeks 6 graden W ieleramateurs winnen proloog PAU De Nederlandse amateurwielerploeg is giste ren bijzonder sterk van start gegaan in de open wedstrijd Ster der Beloften. De nationale equipe zegevier de in de proloog, een ploegen tijdrit over 5200 meter in Pau. Nederland legde de afstand af den en verwees de beroepsrij ders van La Redoute naar de tweede plaats (6.30,90). Gerrit Solleveld, die als eerste Neder lander de finish passeerde, mocht symbolisch de witte lei derstrui aantrekken. De tijden telden namelijk niet mee voor het algemeen klassement.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13