Uiterst rechts in Bondsrepubliek steeds geweldadiger Irak wil herstel grens van 1913 eer bier en hoempam )p plaats des onheils iynode over gezin geconfronteerd met rerscheidenheid jan opvattingen ft f Poolse vakbond dreigt met staking eza moet macht inleveren in Bolivia Amnesty: Irak vergiftigt vrijgelaten gevangenen Beroep Rhoodie in appèl toegewezen JITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 29 SEPTEMBER 1980 PAGINA 9 jan onze correspondent Ami van Vree) NN Alleen een kapotte klok, waarvan wijzers op 22.19 uur zijn blijven staan en paar bosjes bloemen op de plek waar de i zijn vernietigende werk deed, herin- 'den zaterdag nog aan de vernietigende paanslag van vrijdagavond. Voor het vige heeft de „Wies'n" in Milnchen, het ptsfe volksfeest ter wereld, zijn gewone 0 hervat. Honderdduizenden mensen dringen zich rond de attracties, het bier wmf in hectoliters en de geur van braad- (sf heeft die van de reinigingsmiddelen preven. nou toch eens naar die mensen, die \het toch een zorg zijnzegt een stand- der die niet zo makkelijk kan vergeten j zich nog maar enkele uren tevoren voor 1 ogen heeft afgespeeld. Maar hoe schrij- rjd het feestgedruis van het Oktoberfeest de betrokkenen ook moge zijn, men kan begrip hebben voor de beslissing om al les gewoon door te laten gaan. „We laten ons niet door politieke extremisten chante ren", zei burgemeester Kiesl van Milnchen. En afgezien daarvan: honderdduizenden mensen uit binnen- en buitenland zijn al op weg naar Milnchen of hebben reserveringen gemaakt, om dan maar niet te spreken over de miljoenen vorderingen die op het ge meentebestuur zouden afkomen als alle con tracten eenzijdig zouden worden verbroken. De waanzinnige aanslag, uitgevoerd met een bom die in een papiermand bij de hoofdin gang tot ontploffing werd gebracht, kwam op een moment dat meer dan 1000 mensen, op weg naar huis of wachtend op vervoer in de buurt waren. De gevolgen van de zware explosie waren ontstellend. Ooggetuigen vertelden hoe mensen als veertjes door de lucht werden geblazen. In enkele seconden was het terrein veranderd in een slagveld vol bloed, doden, verminkten en zwaarge wonden. Paniek brak uit onder de bezoe kers van het Oktoberfeest. Mensen liepen doelloos in het rond, schreeuwden, huilden, zochten hun verwanten en kennissen. Nieuwsgierigen die op het gebeurde afkwa men, verhinderden dat artsen en ambulan ces snel de plaats des onheils konden berei ken: de politie moest ze met geweld op een afstand houden. Als gevolg van het feit dat de slachtoffers van de aanslag naar allerlei ziekenhuizen in heel Milnchen en omgeving moesten wor den getransporteerd, werd pas zondagmid dag de omvang van de catastrofe duidelijk: twaalf doden, onder wie drie kinderen van 6,7 en 10 jaar; 213 gewonden, waarvan er tien nog altijd met de dood worstelen en vele anderen hun hele leven invalide zullen zijn. 225 onschuldigen mensen die feest wil den vieren. üe stilte is nu gevallen in de grote biertent, opgesteld op de Theresienwiese in München, maar tijdens de neo-nazistische bomaanslag was hij overvol: beeld van de grote drukte tijdens de oktoberfeesten, die de gevolgen van de aanslag ramp zalig maakte. (ele leden van de neo-nazistische „Wehrsportgruppe Hoffmann" op het landgoed van de Br Karl Heinz Hoffmann in Ermreuth (Beieren) bezig met een oefening, voordat de groep i anuari werd verboden. Behalve de leider werden vijf leden gearresteerd in verband met bomaanslag in München. i Van onze correspondent Ami van Vree) )NN De Wehrsportgruppe iffmann (WSG) is de sterkste en eest militante groep neo-nazi's in i Bondsrepubliek. Onbetwist lei- r is de gisteren in verband met bomaanslag in München gear- steerde, 42-jarige graficus Karl- einz Hoffmann. Vanuit zijn oofdkwartier", slot Ermreuth bij 'langen in Beieren organiseerde sinds 1973 een streng hierarchie- op militaire leest geschoeide be ding waarvan volgens de West- tse BVD op dit moment circa meest jonge mensen lid zijn en wie er zestig als activisten worden aangemerkt. Bij hun mili taire oefeningen dragen zij unifor men die sterk lijken op die van de Waffen-SS Totenkopf. Hun politie ke acties worden ondergronds, in kleine anonieme groepjes voorbe reid en uitgevoerd. Het strijdor- gaan heeft de titel „Kommando" en propageert doeleinden die volstrekt ondemocratisch en uiterst autori tair zijn en veel, zo niet alles ge meen hebben met het natlonaal-so- cialisme van Hitier en diens „Füh- rer-princlpe". Behalve in Beieren heeft de WSG steunpunten in Ingol- stadt, Heidelberg en rond Frank- "furt. Op 30 januari van dit jaar verbood minister Baum van Binnenlandse Zaken de neo-na zistische groep in verband met het staats- vijandelijke karakter ervan. Een razzia die daarna in alle vroegte werd uitgevoerd bij verschillende leden bracht een grote hoe veelheid wapens, voertuigen, springstof, uniformen en ander oorlogsmaterieel aan het licht. Bij Hoffmaan werd zelfs een pant serwagen en een defect luchtdoelgeschut aangetroffen. Niettemin betoogde de Beierse minister van Binnenlandse Zaken Tandler De nu gearresteerde Karl Heinz Hoffmann, leider van de neo-nazistische „Wehrsport gruppe Hoffmann" poseerde in 1976 krijgs haftig in camouflage uniform met baret en machinegeweer. De baret is voorzien van een doodskop. ;f nog begin van dit jaar dat de WSG door zijn geringe aanhang nooit een bedreiging voor de staat is geweest. De neo-nazi's in de Bondsrepubliek nemen weliswaar numeriek in betekenis af, maar hun acties worden steeds geweldadiger. Be gin september werden zes rechts-extremis- ten gearresteerd en aangeklaagd wegens vijf springstofaanslagen alsmede brandstichtin gen. De branden waren onder andere ge sticht in twee tehuizen voor buitellandse asielzoekers in Lorrach en Hamburg. In het laatste geval kwamen twee Vietnamezen daarbij om het leven. De verdachten be hoorden tot de „Duitse aktiegroep" die zich richt tegen alle buitenlanders in de Bonds republiek en tegen degenen die de moord op joden levend willen houden. laticaanstad De 216 bisschoppen uit de gehele wereld Ijn vandaag in Vaticaanstad eerst goed begonnen aan hun ïsprekingen .over „de taken van het christelijk gezin in feze tijd". Het is inmiddels al duidelijk geworden, dat deze ïjfde algemene bisschoppensynode rekening zal moeten 4>uden met een verscheidenheid aan opvattingen en dat het "fel niet mogelijk zal zijn over het gezin centrale normen te stellen, geldig voor de gehele wereld. in voorbeeld hiervan biedt de bisschoppenconferentie van Ni- ïria, die aandacht heeft gevraagd voor de gewoonte in dat land a een „proefhuwelijk" aan te gaan. Het is er vanzelfsprekend, it twee families de relatie van. twee van hun telgen een tijdje inzien om te bekijken of ze het welzijn van die families bevor- frt. Aan dat „proefhuwelijk" is als voorwaarde ook de vrucht- larheid van de vrouw gekoppeld. Tegenover deze traditie staat leer van de kerk, die het recht van twee mensen om samen leven eerst erkent na een kerkelijke huwelijksinzegening. De ichoppen .an Ghana hebben een soortgelijke kwestie aan de de gesteld. De Ethiopische bisschoppen hebben gevraagd de ciale contekst niet uit het oog te verliezen en bij een gedwon- »n huwelijk van een heel jong meisje niet te vroeg te eisen, dat it voldoet aan de kerkelijke regels. ten tentoonstelling, onder meer van boeken, is In Vaticaanstad georganiseerd bij gelegenheid van de algemene bisschoppensy node over de taken van het christelijk gezin. Ook paus Johannes Paulus II bezocht de expositie, waarbij de omvangrijke foto van een slapende baby zijn aandacht vasthield. ■olgens dr. A. Vermeulen, studiesecretaris van de Nederlandse lerkprovincie.en aan de synode deelnemend als adviseur, zou e bisschoppenconferentie mislukken als alleen werd geconclu- eerd, dat de kerkelijke voorschriften duidelijk geformuleerd en oorgevoerd moeten worden. De afstand tussen de bisschoppen In de gelovigen zouden dan veel te groot worden. Volgens hem fcgt het rapport voor de synode al te veel nadruk op de negatie- Je kanten van de westerse cultuur en gaat het voorbij aan de kritiek op de consumptiemaatschappij van veel jonge mensen, ie tegenwoordig afzien van het gebruik van chemische midde- pn om bevruchting tegen te gaan. WARSCHAU De vrije vakbond in het Poolse Gdansk, die. vorige maand via stakingsacties als eerste het recht op vrije organisatie binnen het Sovjetblok bevochten heeft, heeft gisteren gedreigd met een stakingsactie van één uur uit protest tegen het uitblijven van de beloofde loonsverho gingen. Een woordvoerder van de bond, Andrzej Kolodziej heeft ver klaard, dat ook de arbeiders in de rest van het land zal worden gevraagd met de actie mee te doen. Vandaag zouden afgevaar digden bijeenkomen om zich over de gezamenlijke actie te bera den. Volgens de woordvoerder is de regering nog niet eens de helft nagekomen van de beloofde loonsverhogingen, die eind voorige maand met de stakers waren overeengekomen. De assemblee van de raad van Europa, een samenwerkingsver band van 21 Europese landen heeft in Straatsburg een resolutie aangenomen, waarin de afgevaardigden op de regeringen in Oost-Europa een beroep doen om het recht op de vorming van vrije vakverenigingen te respecteren. De afgevaardigden ver wijzen hierbij naar de verschillende internationale verdragen over economische, sociale en culturele rechten. PAZ De opperbevelhebbers van zee- en luchtmacht hebben zich ndag uitgeroepen tot hoogste regc- ngsorgaan van Bolivia. Zij deden dit ia een decreet dat hen voor zeker drie aan de macht zal houden. olitieke waarnemers verklaarden dat het ecreet van de strijdkrachten de macht an de president Luis Gracia Meza die de iding had bij de staatsgreep van 17 juli, in belangrijke mate beknot. De drie on derdelen van de strijdkrachten hebben nu bevoegdheden gekregen op militair en po litiek terrein, waaronder het recht om een 'president te benoemen. Bolivia heeft nog steeds een ministerie van marine; dit'ondanks het feit dat het geen directe toegang tot de zee heeft. Boli via moest zijn kustgebieden aan Chili af staan na de zogenaamde oorlog van de Stille Oceaan in 1879. Na drie jaar zal de junta, bestaande uit de opperbevelhebbers van' de land-, zee- en luchtmacht, beslis sen of op de huidige voet móet worden doorgegaan of niet. Het decreet bepaalt 'voorts dat de opperbevelhebber met de meeste dienstjaren de president zal ver vangen tot er een nieuwe met algemene stemmen door de drie opperbevelhebbers is benoemd in geval de president overlijdt of blijvend invalide wordt. BAGDAD, TEHERAN De Iraakse mi nister van buitenlandse zaken Saadoun Haddami heeft in het weekeinde de voor waarden voor een wapenstilstand met Iran nader toegelicht. In een toelichting voor de pers zei de Iraakse minister niets over het Akkoord van Algiers uit 1975 waarin de betrekkingen tussen Iran en Irak zijn geregeld. Dit akkkoord werd be gin september door de Iraakse president Saddam Hoessein opgezegd. „Wij willen ons alleen houden aan het ondertekende en beregelde verdrag dat tussen Irak en Iran is gesloten in 1913. In dit verdrag staat precies omschreven waar de grens tussen ons ligt. Wij zouden graag willen dat men zich daar aan hield. Daarover willen wij dan ook niet onderhandelen." Het akkoord van 1913 stelde de grenzen op het land vast met behulp van de oostelijke oever van de Sjatt-el-Arab rivier. Volgens het Newyorkse blad Energy User News is de Iraakse invasie het rechtsstreekse gevolg van geheime gebeurtenissen op de bij eenkomst van de OPEC in Wenen. Daar zou Iran indirect hebben gedreigd de Straat van Hormuz, de belangrijke olieroute voor de olielanden, af te sluiten. Het blad meldde ook dat een aantal staten langs de Perzische Golf zoals Saoedi-Arabië, Koeweit en de Verenig de Arabische Emiraten „economische, politie ke en morele" steun voor de Iraakse militaire actie hadden toegezegd. De vernietigende oolog tussen beide olie-ex porterende landen beleefde gisteren zijn ze vende dag. De Pakistaanse president Zia-Ul- Haq, die gisteren in Teheran verbleef voor een bemiddelingspoging namens veertig isla mitische landen, noemde de stemming in Te heran zelfverzekerd en onverzoenlijk. Hij zei er echter op te rekenen dat beide partijen ge noeg gezond yerstand zouden opbrengen, als zij beseffen welke rampzalige economische gevolgen en kosten deze strijd met zich mee brengt. „Ik hoop dat zij dit zich realiseren. Kijk naar het verloren gaan van de raffina derij in Aabadan (in Iran) en de raffinaderij in Basra (Irak)", zo z(h hij in een vraagge sprek in zijn hotel. Zia zei zeer onder de in druk te zijn van de gedisciplineerde sfeer in Teheran. Iran heeft volgens zijn centrale bank nog de viezen genoeg om de strijd acht maanden vol te houden. De bank riep evenwel de bevol king op niet meer geld bij banken op te ne men dan strikt noodzakelijk is. Een hoge ambtenaar van het Israëlische mi nisterie van buitenlandse zaken heeft giste ren meegedeeld dat Israël bereid is Iran mili tair te steunen als dit land zijn vijandige hou ding tegenover Israël opgeeft. De revolutionaire rechtbanken in Iran heb ben hun activiteiten gestaakt vanwege de oorlog met Irak. Veel legerofficieren en pilo ten van de luchtmacht zijn uit de gevangenis ontslagen en in actieve dienst teruggekeerd, aldus een bericht van de Israëlische radio. DEN HAAG Amnesty Internationaal wil dat een onderzoek wordt ingesteld naar berichten over vergiftiging van poli tieke gevangenen in Irak. Amnesty zegt over bewijzen te beschikken inzake drie vergiftigingsgevallen. In deze drie gevallen was vergiftiging geconstateerd door middel van het langzaam werkende gif thallium, dat onder meer wordt gebruikt bij het maken van rattengif. De organisatie vraagt de Iraakse president Saddam Hoessein in te stemmen met het houden van een der gelijk onderzoek. Amnesty Internationaal zegt in mei de eerste berichten te hebben ontvangen uit Irak over mogelijke vergiftiging van politieke gevange nen. Het ging daarbij om een aantal gevange nen die waren aangehouden op verdenking van oppositie tegen het regime van Hoessein, en die kort na hun vrijlating plotseling ziek werden. In enkele gevallen volgde hierop vrij snel de dood. Kort voordat de gevangenen waren vrijgelaten had men hun vloeistoffen als vruchtensap en yoghurt te drinken gege ven. Meer dan 1500 doden door watersnood in India New Delhi De overstro mingen die sinds juni de In-' diase deelstaat Uttar Pradesj hebben getroffen hebben aan 1.592 mensen het leven gekost, aldus de jongste cijfers die uit Lucknow, hoofdstad van de staat, in New Delhi zijn ont vangen. Van de 112.000 dorpen in Ut tar Pradesj hebben 43.000 van de wateroverlast te lijden en er zijn 1.490.000 woningen ver nield of beschadigd. De schade aan de gewassen beloopt 390 miljoen gulden. Albeda: voorstel van werkgevers onrealistisch HILVERSUM Minister Al beda van sociale zaken wil in het loonoverleg van komende vrijdag met werkgevers eri werknemers niet praten over de zijns inziens „onrealisti? sche" extra bezuinigingen van 2,7 miljard op de sociale uitke ringen, die VNO-voorzitter Van Veen vorige week heeft voorgesteld. „Ik zie niet in hoe we dat zouden kunnen doen zonder een algemene verla ging van de sociale uitkerin gen". zei Albeda vanmorgen via de radio. Extra bezuinigingen noemde Van Veen een van de harde voorwaarden waarmee de werkgevers het overleg zullen ingaan. Op de vraag of zijn weigering het gesprek tot mis lukken zou doemen, ant woordde Albeda: „In de huidi ge geweldige economische pro blemen vind ik dat elk van de sociale partners zedelijk en moreel verplicht is zoveel mo gelijk tot elkaar te komen". Egypte schaft vrouwelijke postbode af CAIRO In Egypte zal de PTT geen vrouwen meer aanstellen voor de postbestelling. Naar de Egyptische pers zaterdag meldde, heeft de directie tot deze maatregel beslo ten, omdat vooral de jon gere bestelsters het slachtoffer waren van „ongepaste belangstel ling" van de kant van de Egyptische mannen. Armeniërs pleegden aanslag op Turkse diplomaat PARIJS Een Armeense ter roristische organisatie heeft de verantwoordelijkheid op geëist voor de vrijdag in Pa rijs gepleegde aanslag op een Turkse diplomaat, die hierbij zwaar gewond is geraakt De 53-jarige Selcuk Bakkalba- si, persvoorlichter van de Turkse ambassade in Parijs werd vrijdagavond verschei den malen in de nek geschoten toen hij op het punt stond zijn woning in het westen van Pa rijs binnen te gaan. De dader wist te voet te ontkomen. Luchtverkeer in Canada verstoord TORONTO De luchtver keersleiders op de meeste Canadese vliegvelden heb ben zich gisteren ziek ge meld, waardoor het binnen landse luchtverkeer werd ontwricht en transatlanti sche vluchten belemmerd. De landelijke actie was een be tuiging van steun aan de stipt heidsactie van luchtverkeers leiders in Toronto die het luchtverkeer op de luchthaven van deze stad de afgelopen week heeft bemoeilijkt. De luchtverkeersleiders in To ronto eisen hoger loon en pro testeren tegen tuchtmaatrege len tegen 36 collega's die eer der deze maand hun werk hebben neergelegd. BLOEMFONTEIN Het Zuidafrikaanse Hof van Appèl heeft vandaag het beroep toe gewezen, dat Eschel Rhoodie, voormalig hoofd van het de partement van voorlichting, had aangetekend tegen zijn veroordeling wegens fraude in samenhang met het regerings schandaal dat de Zuidafri kaanse regering op haar grondvesten heeft doen schud den. Het vonnis is nu gesepo neerd. Rhoodie was vrij op borgtocht sedert hij in novem ber vorig jaar tot zes jaar ge vangenis was veroordeeld.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9