egeringscrisis in Italië Mao s weduwe van poging tot moord beschuldigd „Links" onder de maat in verkiezingen voor Franse Senaat e hebben elkaar in het CDA nodig als brood ging en onder Partijraad PvdA tart lijsttrekker Den Uyl :abinet-cossiga komt 1 stem te kort ühina: tedische >rg deels [etalen !p-voorzitter hans den boer: le| \an onze correspondent Piet Tummers) [>ME - Na een bestaan van i dagen is het tweede ka- het-Cossiga zaterdag ten ll gebracht, toen het bij de pieime stemming in het van Afgevaardigden Ier de bekrachtiging van economische noodmaat- beien der regering een |m te kort kwam. Met 298 ren 297 stemmen wees het jrlement de regerings- orstellen af. Een half uur der had de regering met i tegen 264 stemmen een lime meerderheid behaald len in het openbaar ge- pmd werd over de door isiga gestelde vertrou- fenskwestie. I een half uur tijd is dus een tigtal afgevaardigden van drie partijen die het kabi- l steunen, overstag gegaan. Die partijen zijn de christen- -democraten, de links- socia listen en de republikeinen. De dertig „afvalligen" hebben meegestemd met de commu nisten, de radicalen en de ne- o-fascisten. De stemmingen van vorige week dinsdag waren voor de 52-jarige Cossiga al een teken aan de wand toen de stemmen met 267 tegen 267 staakten over een door de communis ten ingediend amendement betreffende een onbeduidende procedurekwestie. Om deze reden liet Cossiga de stem ming over het economisch be leid, dat onder andere een reeks accijns- en belastingver hogingen inhield, voorafgaan door een stemming over de vertrouwenskwestie. De afge vaardigden van de drie rege ringspartijen bewaarden toen hun discipline en verleenden het kabinet een ruime meer derheid. Voor de stemmingen van za terdag waren in allerijl afwe zige parlementsleden uit alle hoeken en gaten bij elkaar ge trommeld. Twee minuten voor de beslissende stemming arriveerde de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Zamberletti in het parlement. Hij was met een speciaal vliegtuig teruggehaald uit Sjanghai, waar hij de 84-jarige Italiaanse president Pertini vergezelde op diens Chinese staatsbezoek. Zamberletti had een spoedvlucht van 36 uur over 12.000 kilometer achter de rug, maar zijn stem kon het kabinet niet redden. Pech hadden de christen-de mocraten ook doordat een van haar vrouwelijke afge vaardigden van de zenuwen niet tijdig de sleutel kon vin den, waarmee ze vanaf haar zetel het electronische stemsysteem kan bedienen. Ze vond de sleutel in haar handtas, precies 20 seconden nadat kamervoorzitster Nilde Jotti haar toerbeurt had afge hamerd. De stembeurt van een andere christen-demo craat, Renato dell'Angelo, ging voorbij doordat een weerbarstig wc-slot hem een kwartier in het toilet gekluis terd hield. De val van het 39-ste naoor logse Italiaanse kabinet werd ook in de hand gewerkt door het zonder opgaaf van rede nen ontbreken van 15 chris ten-democratische parle mentsleden. Toen de uitslag bekend werd, weerklonk een langdurig applaus uit de ban ken van de oppositie. Na de stemming hield het ka binet een kort beraad. Ver volgens begaf Cossiga zich naar het Quirinaal om het ontslag van zijn regering aan te bieden aan plaatsvervan gend president Fanfani. Deze hield de aanvaarding aan tot dat president Pertini uit Hongkong zou zijn terugge keerd. Het tweede kabinet Cossiga kwam in april jl. tot stand na een kabinetscrisis van 16 da gen. Het volgde het eerste ka binet Cossiga op, waarin de christen-democraten samen werkten met de sociaal-demo craten en liberalen, die in het thans gevallen kabinet niet meer voorkwamen. Aan het eerste kabinet Cossiga ging een verkorte regeringscrisis van 126 dagen vooraf, ont staan toen het 10 dagen oude, vijfde kabinet Andreotti ten val kwam. Verwacht wordt dat de twee de partij in Italië, die der communisten, thans alles op alles zal zetten om de links socialisten van Craxi los te weken uit de coalitie met de Een eenzaam voor zich uitstarende premier Francesco Cossiga nadat hij door een stemming over het economisch program van zijn regering geheel onverwachts ten val is gebracht. christen-democraten en aan hun zijde te krijgen. Een deel van de Craxi-socialisten zou daar voor voelen, maar een ander deel is daar fel tegen gekant. Tot de erntige problemen waarvoor het kabinet Cossiga zich in zijn nadagen gesteld zag behoort de ontslagdrei ging voor 14.469 werknemers van de FIAT-fabrieken in Turijn, het grootste particulie re bedrijf van Italië dat met ernstige afzet-moeilijkheden op de buitenlandse markten kampt. Nadat communisten- leider Berlinguer dit week einde in Turijn had uitgeroe pen, dat zijn partij het organi satieschema klaar heeft liggen voor een bezetting van de FIAT-fabrieken in heel Italië, heeft de FIAT-directie beslo ten het ontslag voorlopig op te schorten tot het einde van dit jaar. Tot dan zullen 24.000 werknemers worden betaald uit speciale hulpkassen van de staat. pKING Verscheidene Chi- se afgevaardigden hebben orgesteld de kosteloze medi ae zorg af te schaffen ter be- tijding van verspilling en ftt te veel voorschrijven van jedicijnen. Dit heeft het hlksdagblad van Peking ge leld. blgens deze krant stelden lige afgevaardigden op de clangs gehouden zitting van t Nationale Volkscongres or, de verzekerden 50 pet Fin de ziektekosten zelf te la- n betalen. Als een patiënt in in ziekenhuis zou moeten Drden opgenomen opgeno- en en wanneer het zou gaan h een langdurige, kostbare ihandeling, zouden de kosten jhter zoals tot dusver geheel )or de staat moeten worden (dragen. PARIJS De stemmenwinst van links bij de verkiezingen voor eenderde van het aantal zetels in de Franse Senaat is gisteren onder de verwachting gebleven. De communistische partij onthield zich in een aantal departementen van steun aan socialistische kan didaten die er beter hadden voorgestaan na de eerste stem ronde. Communisten en socialisten zijn tot voor enige tijd bondge noten in een linkse unie ge feest. Zo zag het er voorlopig naar uit dat de socialisten de rege ringspartijen maar negen in plaats van de gehoopte twaalf zetels hebben kunnen afne men. De burgerlijke partijen behouden hierdoor in de se naat een meerderheid van on geveer 196 tegen 109 stemmen. De leden van de Franse Se naat worden voor negen jaar gekozen door ongeveer 42.000 grands electeurs' burgemees ter en gemeenteraadsleden der verschillende departementen. Gisteren stonden 100 zetels op het spel. Onder de herkozen senatoren zijn de ministers van defensie en ontwikkelingssamenwer king, Bourges en Galley en oud-premier en oud-voorzitter van de nationale vergadering, Edgar Faure. De verkiezingen van gisteren zullen leiden tot een kabinets wijziging, want de leden van de regering die gisteren tot Se nator gekozen werden, moeten kiezen of zij al dan niet hun zetel bezetten. Twee doden bij aanslag in Salisbury SALISBURY Twee Afrika nen zijn gedood en nog eens 25 zijn zaterdagavond gewond geraakt bij een aanslag op een hotelbar in de wijk Mabel- reign in Salisbury, de hoofd stad van Zimbabwe. De terroristen die de aanslag pleegden gooiden een hand granaat in de bar en vuurden vervolgens met automatische wapens op de barbezoekers. Daarna reden ze met een ge reedstaande legertruck weg. De oud-premier van Rhodesië Ian Smith is zaterdag herko zen als leider van zijn partij, het „Rhodesisch-front", die alle voor de blanken gereser veerde zetels in het parlement van Zimbabwe bezet. De 100 zetels omvattende volksverte genwoordiging telt 20 blanke afgevaardigden. PEKING In Peking zijn de laatste voorbereidingen getroffen voor het lang verwachte proces tegen de zogeheten „Bende van Vier". In dat proces zal de de weduwe van Mao Zedong (Mao Tse-tung) beschuldigd worden van poging tot moord op haar echtgenoot Verdere beschuldigingen tegen haar en negen andere hoge Chinese leiders, die terecht zullen st^an, zijn: samenzwering en poging de „dicta tuur van het proletariaat" omver te werpen; ac ties tegen en vervolging van partijleden en „uitoefening van een fascistische dictatuur" De bende van vier, waartoe, behalve Mao's we duwe Jiang Qing, ook Zhang Chunqiao, Yao Wenyuan en Wang Hungwen behoorden, ver wierf zich onder de laatste levensjaren van Mao grote macht, maar al een maand na de dood van de „grote roerganger" in 1976 werden de leden ervan opzij geschoven door met name Xiaoping. Sedertc^n zijn zij in gevangenschap. 1NENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 29 SEPTEMBER 1980 PAGINA 7 STERDAM ARP-voor- (r Hans de Boer heeft za- (ajag, tijdens de laatste par- sjiadsvergadering van de ^revolutionaire Partij een Ihtig beroep gedaan op P'ers die niet met de CDA- e op 11 oktober willen jgaan, alsnog van gedach- 'Jte veranderen. „Ik heb in 5 J mijn voorzitterschap aan- rd vanuit de opdracht: met gillen naar een zo herken- mogelijk CDA. Wij heb ben elkaar in het CDA nodig als brood om te trachten de spanning tussen ideaal en werkelijkheid te verkleinen", aldus De Boer. De voormalige medewerker aan het verkiezingsprogram ma en het program van uit gangspunten van het CDA, de ARP'er prof. dr. B. Goud zwaard, die onlangs besloot geen lid van het CDA te wor den, zei in een reactie op de oproep van De Boer echter, nog altijd geen vertrouwen te hebben in de toekomst van het CDA. Hij overweegt nog steeds serieus, een evange lisch-progressieve partij op te richten als tegenhanger van het CDA. Die nieuwe partij zal er echter niet komen, als de „dissidenten" uit de CDA-frac- tie in de Tweede Kamer be-, reid zijn de politieke uitgangs punten van de kritische CDA- werkgroep „Niet Bij Brood Al leen" (waarvan Goudzwaard één der stuwende krachten is) te onderschrijven. Of Goud zwaard in dat geval alsnog lid zou worden van het CDA, wil de hij nog niet zéggen. Voorlo pig zal hij als „politiek daklo ze alleen actief zijn in de werkgroep NBBA. De ARP-partijraad besloot za terdag tot opheffing van de 101-jarige ARP om op 11 okto ber met KVP en CHU te fuse ren tot het CDA. Ruim 94 pro cent van de kiesverenigingen ging, zij het niet allemaal van harte, met de opheffing van de partij akkoord. Vooruitlopend op de algemene politieke beschouwingen die op 7 oktober in de Tweede Ka mer beginnen, zei voorzitter De Boer onder meer dat de ex tra aardgasbaten niet geheel zouden moeten worden be steed aan de gezondmaking van het bedrijfsleven. „Wij ontvangen meer voor ons aardgas omdat olie duurder wordt. Juist ook de Derde Wereldlanden ondervinden hiervan de gevolgen. Ik vraag me af of niet een deel van de aardgasinkomsten aangewend zou moeten worden ten behoe ve van de versterking van de economische structuur van de Derde Wereld". De partijraad ging akkoord met het plaatsen van de voor malige CDA-fractieleider Aan- Ses op de kandidatenlijst voor e Tweede Kamerverkiezin gen in de kieskringen Noord- Holland, Utrecht, Zuid-Hol land en Zeeland. Aantjes komt op de lijsten op een onverkies bare plaats te staan, maar hij kan door middel van voor keurstemmen in de Tweede Kamer worden gekozen. Hij zei zaterdag desgevraagd, bij een eventuele verkiezing weer in de Tweede Kamer te zullen terugkeren. rol ou V (STERDAM De ARP, met r 101 jaar Neerlands oudste po- apke partij, is zaterdag in het dsterdamse RAI-gebouw psalm- iijigend ten onder gegaan. De teer- x is geworpen, het opheffingsbe- genomen. „We namen dat be- niet in een sfeer van „we kken ons in het onvermijdelij- Nee, het was: een nieuwe op- fcht accepterend, een uitdaging ivaardend. De Anti's gaan blij- y^edig het CDA binnen!", riep iP-voorzitter Hans de Boer de rtijraad toe, toen de laatste jruiken van psalm 90 („O, God, restig het werk onzer handen") (ren weggestorven. Er volgde i staande ovatie van 15 seconden dat was dat. Terwijl de partij- idsleden schielijk him plaatsen rlieten om in de hal nog een af- teidsdronk te nuttigen, versche lt op het podium in lichtende, Dddraaiende reclameletters de tordjes „Daag ARP". De meesten j ifiben ze niet eens meer gezien. lewel verschillende sprekers het 2P"d weemoed in de mond hadden fiojiomen om direct daarna te ver- pdigen, dat er voor weemoed ei- plijk geen plaats mocht zijn, kon na opheffingsbijeenkomst maar één P'fyclusie worden getrokken: de laat- vergadering van de ARP-partij- dróóp van de weemoed, alle op- aaVkkende woorden ten spijt. Een he- elsbreed verschil met de jubelstem- ^'Mg waarin de CHU zichzelf twee fken geleden ontbond. „Zelden heb I zo'n matte partijraad meege pakt", zei een doorgewinterde par- ganger tijdens de lunchpauze, ïlukkig werd er 's middags toch af i toe gelachen. Tijdens de toespraak van „grand old man" Hendrik Algra bijvoorbeeld, die ARP-bestuurslid en toekomstig CDA-voorzitter Piet Buk man een eerste exemplaar aanbood van het boekwerk „Personen en mo menten uit de geschiedenis van de AR-Partij", waarbij hij zich oprecht kwaad maakte over het steeds toene mend gebruik van het woord „ach terban". „Ik verfoei dat woord. Het werd namelijk in de middeleeuwen gebruikt voor de groep mensen die door de ridders in uiterste nood te hulp werden geroepen in de strijd. Het waren achterleenmannen, boe ren met dorsvlegels en hooivorken. Zullen we het woord achterban voor taan dus maar vergeten?". Maar vooral werd er gelachen om de speech van Koos van der Steenho ven, voorzitter van de ARP-kiesver- eniging Amsterdam, de oudste in Ne derland. Hij bood alle partijraadsle den een CDA-ganzebordspel aan, waarin Van Agt als gans fungeerde. „We hadden aanvankelijk het plan, u allen een kaartspel aan te bieden, maar in een kaartspel zit vier keer De Boer en vier keer De Koning. Dat vonden we een beetje teveel van het goede", aldus Van der Steenhoven. Verheersend paars Afgezien van deze momenten werd de agenda afgewerkt in een verre van enthousiaste sfeer. Op het podi um overheerste het paars, de kleur van de ARP maar ook de kleur van de rouw, ditmaal zeer toepasselijk. Een paars tafelkleed op de bestuur stafel, bloemstukken met uitsluitend paarse bloemen, een paars vaandel aan de wand. Hans de Boer, de dag tevoren op be- Partijvoorzitter De Boer tijdens zijn toespraak tot de AR-partijraad in de RAI. zoek geweest bij een duidelijk te ent housiaste kapper, heette de bekende kopstukken welkom: Donner, Algra, Steenkamp, de ministers De Koning en De Ruiter (Albeda zat in de West), minister Gardeniers die de KVP ver tegenwoordigde en CHU-secretaris De Groot, aan wie excuus werd aan geboden voor het feit dat de ARP twee weken geleden niet vertegen woordigd was bij de opheffings bijeenkomst van de Unie. In de CHU-gelederen was, naar wij verna men, over dit verzuim flink wat irri tatie ontstaan. „Het spijt ons, het was een misverstand", klonk het niet al te overtuigend. Slechts één keer werd de openings toespraak van De Boer, die bijelkaar drie kwartier duurde, onderbroken door een applausje. Het was bij de, op gedragen preektoon uitgesproken zin: „Het opheffen van de ARP en het opgaan in het CDA was en is niet een zaak van een enkeling, de leiding of wat idealisten. Het was en is een zaak van bijkans de hele partij, van zeer, zeer velen". Samenwerking Na de lunch, die was opgeluisterd met videobeelden van de viering van het honderdjarig bestaan van de par tij, een jaar geleden, kregen de volge lingen van Groen van Prinsterer een forumdiscussie voorgeschoteld, onder leiding van NCR V-radioverslaggever Jan Zindel. Het enige aardige daar aan was, dat de forumleden (Aantjes, Bukman, „dissident" Van Houwelin- gen, staatssecretaris Kraayeveld en Europees parlementariër Beumer) om strijd tussen de regels door een nieuwe samenwerking tussen CDA en PvdA propageerden. Vanuit de zaal geen enkele reactie. Algra en Van der Steenhoven waren een verademing, het is al gezegd. Waardig en zonder opsmuk, maar ge laden met politieke idealen was de slottoespraak van minister De Ko ning van Ontwikkelingssamenwer king, eerste ARP-man op de CDA- lijst, misschien wel het prototype van „de mannenbroeder". „We gaan niet Ckend ten onder", had Hans de r kort daarvoor nog eens ferm ge zegd. Nee, niet jankend, maar ook niet juichend. Ook niet met het Wil helmus, zoals de CHU. Het typeert de ARP dat zij psalmzingend ten onder gmg' DICK VAN RIETSCHOTEN Fractieleider Den Uyl en zijn vrouw Liesbeth zien toe hoe zijn.herverkiezing tot lijsttrekker een zaak was van grote eenstemmigheid. (Van onze parlementaire redactie) AMSTER DAM De partijraad van de PvdA is zaterdag op het nip pertje ontko men aan een diepgaand conflict over het kemwa- penvraag- stuk met de zojuist tot PvdA-lijst- trekker her kozen drs. J.M. den Uyl. De afdelin gen Amster dam en Utrecht hadden een voorstel ingediend, waarin stond dat alle kernwapens uit Nederland moeten worden verwijderd. Bij de stemming bleek de uitslag 58-58 te zijn: volgens het stemmingsreglement betekende dit echter (tot grote opluch ting van de partijtop) dat het voorstel was verworpen. Vervolgens nam de partijraad een door het partijbestuur opge stelde motie aan, waarin werd gepleit voor eenzijdige Neder landse stappen ter bevordering van de ontspanning en het door breken van de bewapeningswedloop in de wereld. Dit houdt on der meer in, dat Nederland moet afzien van de plaatsing van 48 NAVO-kruisraketten op zijn grondgebied. Bij zijn unanieme verkiezing tot lijsttrekker bij de Tweede Ka merverkiezingen (voor de vijfde achtereenvolgende maal) had Den Uyl verklaard, zijn twijfels te hebben over eenzijdige stap pen door Nederland ten behoeve van de ontspanning. „De posi tie van ons land binnen de NAVO zal daardoor onder geweldige spanning worden gezet", aldus Den Uyl. Zijn terughoudende op stelling ontmoette in de partijraad veel kritiek. Voorstellen om met de verkiezing van de lijsttrekker te wachten tot het PvdA- congres in februari werden echter verworpen. M'Bow herkozen als directeur van Unesco Belgrado De Senegalees Amadou Mahtar M'Bow is za terdag unaniem gekozen voor een tweede ambtstermijn als directeur-generaal van de on derwijs-, wetenschaps en cul tuurorganisatie van de Vere nigde Naties, Unesco. De 59-jarige M'Bow had zo'n. sterke greep op de niet-gebon- den meerderheid van de Unes- co-lidstaten, dat zelfs landen die kritisch staan tegenover een nieuwe ambtsperiode wei nig heil zagen in het naar vo ren schuiven van een andere kandidaat.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7