Vara-uitzending over Borssele bevatte aperte onjuistheden' &ok: grootscheeps rogram nodig voor erkgelegenheid Krakerszender niet storen, maar in beslag nemen Tuberculose kan niworden uitgeroeid ,Havik' moet Manusama opvolgen DEMONSTRATIE VOOR ABORTUS MINISTER VAN AARDENNE: Eindhovense Tuigdag druk bezocht Adviesraad D'66 wil snelle val van kabinet Jongeman dood na mishandeling "Geef kinderen eigen rechtspositie VERPLICHTING TOT SOCIALE WONINGBOUW ^Recordaantal bezoekers „jop EO-jongerendag (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het contract dat de be heerder van de kerncentrale Borssele, de Provinciale Zeeuwse Electriciteits- maatschappij (PZEM), heeft lopen met een Franse firma voor de opwer king van uitgewerkte splijtstofstaven is een standaardcontract. Het bevat geen bepalingen waardoor de PZEM een boete zou moeten gaan betalen als zij weigert afval dat bij de opwerking vrijkomt, terug te nemen. Wel zou dit in strijd zijn met het volkenrechtelij ke verdrag tussen Nederland en Frankrijk dat het contract voor op werking bekrachtigt. Welke gevolgen dit zou hebben is nog niet voorspel baar. Dit schrijft minister Van Aardenne (Economi sche Zaken) in een toelichting op het contract aan de Tweede Kamer. De bewindsman doet zijn uitlatingen mede naar aanleiding van een recente uitzending van de VAR A-televisie over het contract. De bewindsman spreekt in dit verband over „aperte onjuistheden of halve waarheden". De VARA bracht een contract naar buiten tussen de Franse firma Cogema en een Zweedse kerncentrale voor opwerking van splijtstofstaven. Daaruit zou blijken dat niet al leen veel meer afval terug gezonden zou wor den dan tot nu toe werd aangenomen maar te vens dat de Zweden f 55.000 per dag zouden moeten betalen als zij het afval zouden weige ren. Het zou daarbij gaan om een standaardcon tract, gelijk aan dat met de PZEM. Ambtenaren op het ministerie van Economi sche Zaken spreken dit nu tegen. Volgens hen is het Zweedse contract geen standaardcontract. Het werd in 1976 afgesloten voordat Cogema overging tot invoering van standaardcontracten zoals dat met de PZEM. Dit stamt uit 1978. Bo vendien neemt de PZEM voor twee procent deel in de opwerkingsfabriek van Cogema, een reden temeer om boetebepalingen uit te sluiten. Intussen heeft echter een woordvoeder van de overkoepelende organisatie van een aantal op- werkingsfirma's, United Reprocessors, ver klaard dat beide contracten wel degelijk gelijk zijn. Aanstaande vrijdag beslissen de provincie Zee land en de gemeente Borssele over de bouw van een nieuwe opslagruimte voor radio-actief afval op het terrein van de kerncentrale. Dit gebouw is nodig, aldus de directie, omdat het verzet tegen het dumpen van afval in zee waar schijnlijk zo sterk zal toenemen dat dit spoedig zal moeten worden gestaakt. EINDHOVEN De eerste Nederlandse Tuigdag, die gisteren in Eindhoven is ge houden, heeft veel belang stelling getrokken. Volgens een schatting van de Eindhovense politie zijn de verschillende evenementen met motoren, brommers en auto's, en de zandzak- en touwtrekwedstrijden door on geveer 5000 mensen bezocht. De ordedienst, die de organisa toren zelf hadden ingesteld, hoefde nauwelijks in actie te komen. De Tuigdag was bedoeld als ontmoetingsplaats voor ver schillende randgroepen die in Eindhoven actief zijn. Daar naast wilden de organisatoren bij de overige bevolking meer begrip kweken voor deze jon gerengroepen. Volgens de poli tie bevonden zich onder het publiek behalve de vele jonge ren, ook veel gezinnen. BURGERLIJKE /STAND ZOETERWOUDE Gthuwd: M. Treffers en M. Doornenbal, M.G.M. Menken en J.T.C.M. van Dlemen, W.T.M. Zandbergen en A.F.M. Rutten Overleden: Q.M. Berg geb. Ammer- laan, P.M. Van Benten geb. Van der Hoeven, H. Rietveld. MAANDAG 29 SEPTEMBER 1980 PAGINA 5 UTRECHT De adviesraad van D'66, te vergelijken met de partijraad van de PvdA, heeft zaterdag in Utrecht met overgrote meerderheid van stemmen een motie aangeno? men, die de fractie van D'66 aanspoort stelling te nemen te gen het kabinet Van Agt-Wiegel. Deze uitspraak wordt opgevat als een aanwijzing aan de fractie om zo spoedig mogelijk een motie van afkeuring tegen het kabi net in te dienen of te steunen. In een tweede door de raad aanr genomen motie wordt de fractie impliciet gevraagd zich te ver zetten tegen plaatsing van de kruisraket in Nederland. In Amsterdam heeft het partijbestuur van de CPN besloten zich te wenden tot de partijbesturen van de PSP en de PPR om te komen tot een mogelijke lijstverbinding bij de komende verkie zingen voor de Tweede Kamer. Namens de PPR heeft Ria Beckers al laten weten hiervoor weinig te voelen. So u venirmark t: f11.000 voor Terre des Hommes BERGEN OP ZOOM De sou- venirmarkt in Ber gen op Zoom, waar afgelopen zaterdag eigendommen van bekende Nederlan ders bij opbod zijn verkocht, heeft in totaal 11.000 gul den opgebracht. Het geld is bestemd voor de Stichting Terre des Hommes, een hulporganisatie voor de Derde- Wereldlanden. Op initiatief van actrice-schilderes Wieteke van Dort, werden eigendom men van artiesten, politici en sportlie den verkocht om de veilingpot te spekken. Eigen dommen van poli tici hebben echter weinig tot de ver beelding gespro ken. Zo heeft een stropdas van de minister van bin nenlandse zaken, Wiegel, niet meer dan 35 gulden op gebracht en wer den de fietsschoen- tjes van premier Van Agt terugge nomen, omdat geen koper hoger dan 60 gulden wilde gaan. De peignoir die Pleuni Touw in de televisieserie De Stille Kracht droeg, heeft des tijds meer tot de verbeelding ge sproken: het tere gewaad verwissel de voor 225 gulden van eigenaar. Een kladschrift met teksten van schrij ver Carmiggelt bracht 450 gulden op en een Japanse kimono van tennis- ter Betty Stöve 300 gulden. Hetzelfde bedrag kwam bin nen voor een gele trui van Joop Zoe temelk, maar de schminkjas van Wim Kan bracht het zelfs tot 50Ö gulden. Dit bedrag werd ook neerge teld voor het vlin derdasje van Jos Brink, dat Mij droeg op de avond toen hij voor de te levisie koningin Juliana een zoen gaf. «STAATSSECRETARIS SMIT-KROES: (Van onze parlementaire redactie) "vl HILVERSUM Staatsecretaris Nelie Smit- ve' Kroes vindt dat de illegale zender „De Vrije >1 1 Keizer", die in Amsterdam door krakers in de lucht wordt gebracht en onder meer op ruiende teksten uitzendt, moet worden we- gehaald. Zij voelt er niets voor de illegale zender „weg te drukken" met stoorzender. In een radio-intervieuw zei de staatssecretaris zaterdag dat PTT er is om de ether schoon te houden, niet om haar nog verder te vervuilen. „Dat storen is maar lapwerk, dat geeft nog meer ellende ip de lucht". Mevrouw Smit zei. dat niet de PTT, maar de burgemeester van Amsterdam uitmaakt of de zender in beslag moet worden genomen. „Hij heeft dat tot dus ver niet nodig geoordeeld en storen is niet aan de orde geweest". De bewindsvrouw zei voorts dat zij telefoon aansluitingen voor kraakpanden weigert. De PTT moet erop toezien, dat sle&hts aanvragen worden gehonoreerd van mensen die kunnen aantonen dat zij „met recht en titel" op het aan te sluiten adres wonen. Dat is het voorschrift. „Bovendien zou het waanzin ziin kraakpanden aan te sluiten terwijl nog zovelen, die wel le gaal wonen, nog moeten wachten op een tele foon". ENSCHEDE Een nog onbekende, twintigjarige jongeman is in de nacht van vrijdag op zaterdag in kraakpand in En schede om het leven gebracht. Het slachtoffer is daarbij zó danig toegetakeld, dat de politie de identiteit nog niet heeft kunnen vaststellen. Als verdachte is zaterdagmiddag een 24-jarige medebewoner van het pand aangehouden. Hij heeft de politie een dusdanig verward verhaal verteld, dat deze nog geen duidelijk zicht op het gebeuren heeft. Uit onderzoek van het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk blijkt dat de jongeman is overleden aan hersenletsel. Het slchtof- fer bleek bewerkt met een mes en een bromfietsuitlaat. 'lij (Vervolg van de voorpagina) tyEN BOSCH Over het regeringsbeleid brak FNV-voorzitter Kok vanmorgen op jet congres van zijn vakcentrale in Den ulosch een vernietigend oordeel uit. „Geen beleid dat alle mogelijkheden uitbuit n het economische proces weer op gang te engen, geen evenwichtig beleid met een ptimale keuze en inzet van instrumenten, rechtvaardig beleid met een eerlijke uQerdeling van de lasten, kortom een wan- hirestatie". Kok pleitte voor een groot- lijcheeps produktie- en werkgelegenheidspro- nlramma van circa 3 miljard gulden, te put- <fen uit de extra aardgasbaten en uit het geld op een andere manier naar het bedrijfs leven zou gaan. rfliervan zou 600 miljoen moeten worden inge- ajet voor de bouwproduktie, want de bouw staat i. lp instorten. Alle institutionele beleggers zou- oaen wettelijk verplicht moeten worden een be haald percentage van hun middelen beschik- te stellen voor de sociale woningbouw, tlöok moet er geld komen om onze olie-afhanke- ijke positie te verbeteren via het zoeken naar energiebronnen. utowel de plannen van de regering als de voor- njtellen van werkgeverszijde om te snijden in de sociale voorzieningen wees de FNV-voorzitter af. „Wij zullen nooit aanvaarden, dat kabinet en werkgevers steen voor steen het sociale ze kerheidsgebouw afbreken, dat onze grootou ders, ouders en wijzelf met veel inzet en offer vaardigheid hebben opgetrokken". Over een eventuele teruggang in koopkracht zei Kok, dat er een gelijke behandeling moet plaats vinden van de verschillende categorieën inkomen strekkers: werknemers in het bedrijfsleven, so ciale uitkeringstrekkers, ambtenaren en trend volgers. Het extra korten van ambtenaren en onderwijzers noemde hij ontoelaatbaar; als dat plan niet wordt opgegeven wordt aan verder overleg niet deelgenomen. De laagstbetaalden moeten van een koopkrachtachteruitgang wor den gevrijwaard. Heel nadrukkelijk zei hij, dat dit congres alleen dient om de miljoenennota te bespreken, niet om het arbeidsvoorwaardenbeleid voor komend jaar vast te stellen. „Er wordt dan ook niet be slist over de eenheid van de FNV", zei hij, dui dend op de interne verschillen van opvatting. In dit verband wekte hij de FNV-bonden op de op gang zijnde discussies niet te belasten met machtswoorden, niet onderling te praten met het mes op tafel. Eerst wil Kok. dat het parle ment de regering de begroting laat overmaken. VERTROUWENSARTS: UTRECHT Het feit dat I kinderen nog steeds geen ei- l fen rechtspositie hebben kan de hulpverlening bij jiindermishandeling soms ernstig bemoeilijken. Dit Signaleerde de Arnhemse vertrouwensarts E. van Rul ler vrijdag in Utrecht op het van de Ver- fefeniging tegen Kindermis handeling, die tien jaar he Van Ruller vergeleek de posi tie van de vertrouwensarts met iemand die een kind in het water ziet vallen, maar eerst toestemming van de ou ders moet vragen om het kind te redden. „Sommige ouders zouden in zo'n geval weige ren", aldus Van Ruller. De hulpverlener zou wederrech telijk handelen als hij de hel pende hand toestak, maar zou tevens strafbaar gesteld kun nen worden als hij dat niet deed. Volgens Van Ruller gaat het kind gezien zijn positie schuil achter de ouders, i heeft het bij die ouders soms niet de gewenste schuilplaats. Daarom zou de wet meer aan dacht moeten besteden aan de rechtspositie van het kind. LEIDSE COURANT Karpers voor de vijver Prins Johan Friso schudt samen met de Japanse ambassadeur Hiroshi Uchida een plastic zak met Japanse karpers leeg in de vijver van kasteel Het Loo. De twintig karpers zijn een geschenk van de Japanse kroonprins Akahito aan koningin Beatrix. Van links naar rechts verder op de foto prins Willem Alexander, prins Claus, prins Constantijn en de koningin. arr.Een van de sprekers voor een stampvolle Jaarbeurshal Q(op de EO-jongerendag was de evangelist J. Kops. DEN HAAG Per jaar sterven meer dan een half miljoen ineimensen aan tubercul°se' afgezien van de extra sterfte ^eze ziekte in ramp- en vluchtelingengebieden. Dr. H. A. van Geuns, hoofd van de afdeling tuberculosebestrijding van de geneeskundige hoofdinspectie, zei zaterdag op het '„Van Zeben-symposium" in Den Haag dat tuberculose altijd een gevoelige graadmeter is geweest voor honger, armoede oii en ellende. Het symposium was georganiseerd ter gelegenheid van het af- scheid van dr. W. van Zeben, geneesheer-directeur van het Haagse Juliana-kinderziekenhuis. Van Zeben, die met pensioen .gaat, verwierf vooral bekendheid vanwege zijn inzet voor de tu- jjberculosebestrijding. Het aantal Nederlanders dat jaarlijks tuber- culose oploopt is zeer gering: slechts twee op de tienduizend. Maar in sommige gebieden in Afrika en Azië krijgen jaarlijks u.drie a vijf op de duizend mensen deze ziekte. De bestrijdingsmo-, gelijkheden zijn echter veel groter dan dertig jaar geleden. Vol- 'gens dr. Van Geuns beschikt men thans over de kennis en de 'ine middelen om tuberculose op den duur als volksziekte uit te ban- gnen. WELZIJNSBELEID STUIT OP WEERSTAND BIJ ZUIDMOL UKKERS Een beeld van de demonstratie In Amsterdam van vrou wen die zich opwerpen voor legalisering van abortus. AMSTERDAM Een paar duizend vrouwen hebben zater dag in Amsterdam gedemonstreerd voor legalisering van abortus. De demonstratie was georganiseerd door „Wij vrouwen eisen" met het doel te bewerkstelligen dat abortus uit het wetboek van strafrecht wordt gehaald. Abortus zou voorts moeten worden opgenomen in het zieken fondspakket en de vrouw moet het beslissingsrecht krijgen over het al dan niet laten uitvoeren van de ingreep. Tijdens een de monstratie in het Vondelpark stelden zij dat het abortus-wets ontwerp van PvdA/D'66 „erop begint te lijken", omdat hierin het beslissingsrecht van de vrouw serieus wordt genomen. „Maar daarmee zijn we er nog niet, want het betekent dat er toch weer een abortuswet komt, terwijl wij willen dat het als een normale medische ingreep wordt beschouwd", aldus de „ei sende vrouwen". y ftNNENLAND se/UTRECHT De zesde jongerendag van de Evangelische vaOmroep, zaterdag in de Jaarbeurs in Utrecht, trok een re- ordaantal van twaalfduizend bezoekers. t de sprekers op de jongerendag behoorde de astronaut kolo- l James B. Irwin, die in juli 1971 op de maan landde. „God, op aarde wandelde, is belangrijker dan mensen die op de naan wandelden", zei Irwin onder meer. „Door Hem kunnen tvij uitzien naar de dag dat wij omhoog zullen gaan zonder ons jruimtepak te hoeven aantrekken". ellrwin had vrijdagmiddag een ontmoeting met de heer Pieter van Vollenhoven, aan wie hij de Nederlandse vlag overhandig de die tegelijk met Irwin in 1971 op de maan was. Pas onlangs is vlag door NASA vrijgegeven. De opvolger van Ir. Manu- sama: de 57-jarige arts F. Tutuhatenewa. MOORDRECHT Tot opvolger van de 70-jarige Zuidmolukse presi dent ir. J. A. Manusama is zaterdag benoemd de 57-jarige F. L. J. Tutuha tenewa. Tot de benoeming van deze als „havik" bekend staande arts uit Friesland is besloten tijdens een tweedaags congres in Moordrecht van de Zuidmolukse beweging Ba- dan Persatuan Manusama is voor de Molukkers in Ne derland president-voor-het-leven. Tu tuhatenewa zal hem pas na zijn dood opvolgen. Met het oog hierop zal de arts, die sinds 1975 lid is van de RMS- regering, geleidelijk aan taken van de huidige president overnemen. Anders dan de „diplomaat" Manusama neemt Tutuhatenewa meestal geen blad voor de mond als het gaat om zijn opvattin gen over het Nederlands beleid. Mede hierdoor geniet hij volgens insiders vrij veel vetrouwen onder de jongeren in de Zuidmolukse gemeenschap. De Frie se arts is verbonden aan de Zuidmoluk se stichting Tjandu, die zich bezig houdt met drugsbestrijding. Inmiddels zijn er in Molukse kring pro blemen gerezen over de Nederlandse aanpak van het maatschappelijk werk voor Molukkers. Gesteld wordt dat dit welzijnsbeleid geen recht doet aan de eigen identiteit en de specifieke situatie van de Zuidmolukkers in ons land. In afwachting van een nadere verklaring omtrent de Nederlandse beleidsvoorne mens heeft het Inspraakorgaan Welzijn Molukkers het overleg met het ministe rie van CRM opgeschort.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5