Beestenspul '80 groot succes Boerhaave verwacht sterke oename aantal leerlingen VEEL BELANG STELLING 700R iSIELDIEREN DAGONDERWIJS VOOR VOLWASSENEN Openingstijden PTT-kantoren op 3 oktober Economisch wel en wee BURGERLIJKE /STAND Voorproefje jubileumconcert Jeugdkamerorkest BijHaaghuishof: Uitgebreide kollektie accessoires invurehout LEIDSE COURANT MAANDAG 29 SEPTEMBER 1980 PAGINA 3 ,EIDEN De dierenshow 'Bees- mspul 1980' die het afgelopen reekend in de Leidse Groenoord- allen is gehouden, is een groot ucces geworden. Het aantal bezoe- ers was met 43.000 ongeveer even root als vorig jaar. Het fraaie reer van zondag had tot gevolg at er minder mensen kwamen an de organisatoren hoopten op asis van de grote belangstelling p zaterdag. Tijdens de opening an de show, die dit jaar door rinses Margriet werd verzorgd, iraren er al zeer veel mensen naar e Groenoordhallen gekomen om e vele verschillende dieren in alle oorten en maten te bewonderen. !en soepel lopende organisatie, reel variatie van artiesten en die- en op het podium en de feestelijk ersierde Groenoordhallen zorg en voor een buitengewoon week- nd voor alle dierenliefhebbers. 'rinses Margriet en haar gezin arri- reerden zaterdagmorgen even na lalf elf bij de Groenoordhallen. Zij verden daar opgewacht door een zes- al poolhonden die een erehaag rormden. Na de begroeting door mr. Vrolijk, commissaris van de Ko ningin in Zuid Holland, mr. C. Goe- koop, de nieuwbakken Leidse burge meester en de organisatoren van Beestenspul E. de Jong en E. Laan, ging het hele gezelschap in de rich ting van het grote podium waar de prinses de grootste dierenshow van Europa officieel opende. Hierna bood prinses Margriet de uit het Leids Die renasiel afkomstige hond Tina aan haar nieuwe bazin mevrouw T. Beu kers uit Noordwijk aan. Mevrouw Beukers vertelde later dat zij hier door zeer verrast was: „Ik wist hele maal niet dat ik hier mijn hond zou krijgen en dat ik Tina van prinses Margriet mocht ontvangen was hele maal een complete verrassing". De rondgang die het koninklijk ge zelschap na de officiële opening door de Groenoordhallen maakte, toonde de vele dieren die ook dit iaar weer naar de dierenshow gebracht waren. Behalve in Nederland veel voorko mende honden zoals herders en poe dels, was er ook een aantal bijzondere exemplaren uit de familie der blaf- fenden te zien. Zo ging de aandacht van menig liefhebber uit naar een paar zeer zeldzame naakthonden uit China, Mexico en Peru. Nog zeldza mer dan een hond zonder vacht is een poes die zonder haren probeert om op temperatuur te blijven. Maar welvoorzien als Beestenspul is, was er ook een naaktpoes te bewonderen. Alleen in Canada schijnen nog naakt- katten in het wild rond te springen. Het kleinste hondje van Nederland dat met de naam Calimero door het leven gaat en een zeer zeldzame grij ze New Foundlander waren ook van de partij. Maar er was nog veel meer dierlijks te bewonderen naast al dan niet opvallende honden en katten. Dierentuin Wassenaar trok de aan dacht met een kameel. Deze kameel had een vreemde voorkeur wat zijn eten betreft. Nadat hij eerst alle let ters 'R' uit het spandoek van de die rentuin geslecteerd had en vervol gens had opgegeten, probeerde hij daarna een spotje weg te werken. De knal waarmee deze lamp sprong, deed de voormalige woestijnbewoner behoorlijk schrikken. In de kooi van de kameel stond ook een klein uitge vallen roodbruine lama. Deze lama was zaterdag blijkbaar met zijn goede poot uit bed gestapt, want de gewoon te van deze dieren om zo nu en dan eens flink om zich heen te spugen, liet hij achterwege. Hangbuikzwijn Het eerste dat opviel bij het binnen gaan van Beestenspul was na de geur die de 6000 dieren verspreidden, een hangbuikzwijn. Het dier maakt deel uit van een inzending van de 'Die renweide Koudekerk aan den Rijn' die de heer W. v.d. Voort daar voor de kinderen heeft ingericht. De heer Van der Voort vindt dat het tijd wordt dat iedere gemeente een kin derboerderij opzet: „Het is werkelijke verbazingwekkend hoe weinig som mige mensen van dieren afweten. Met een kinderboerderij leer je kin deren met dieren omgaan. Dat dat hoognodig is, is voor mij al lang dui delijk. Er kwam laatst een dame op bezoek die had gedacht dat konijnen uit een ei kwamen! Er heerst nog zo veel onbegrip over dieren..." Voor veel dieren uit het Leids Diere nasiel was Beestenspul een meer dan geslaagd weekend. Voor 20 honden en 25 katten die wegens hun leeftijd en soms ook karakter in de categorie 'moeilijk plaatsbaar', opgenomen wa ren, werd een nieuw tehuis gevonden in Leiden en omgeving. Kinderen konden een ritje op een paard maken. Prinses Margriet en haar gezin maken met burgemeester Goekoop een rondgang langs de dieren. Bernhard. zoontje van prinses Margriet kreeg evenals zijn drie broers een hamster in een kooit je aangeboden. Het prinsje heeft onlangs tijdens een voetbaltoer nooi zijn rechterpols gebroken. Uit de categorie vliegende dieren was een grote afvaardiging aanwezig. Van kleurkanaries tot zangkanaries en van parkieten tot tropische vogels, ze waren er allemaal. Behalve voor deze vogels was er ook veel belang stelling voor het bijenvolk. Aan de hand van tekeningen, foto's en bijen kasten werd getoond hoe boeiend het zoemende leven van een bij is. Ludiek Voor de dierenliefhebber die even een momentje geen zin meer had om rond te lopen, was er gelegenheid zich te verpozen bij de muziek van tal van artiesten. De bekende Neder landse dames met de weinig Neder landse namen 'Bonnie St. Clair' en 'Maggie McNeal' zijn daar voorbeel den van. Voor de kinderen was er het komische duo Peppie en Kokkie aangetrokken. De eveneens van ra dio en televisie bekende Peter Knegtjens zorgde op zijn geheel eigen wijze voor de presentatie van de Kind-Hond-Show. Deze show wilde laten zien dat Beestenspul bedoeld was om de band tussen mens en dier te benadrukken. Voor zover er wel wedstrijden gehou den werden met de vele uitzonderlij ke dieren, hadden deze een puur lu diek karakter. De heer Laan mede organisator van Beestenspul: „Het gaat er meer om de bezoekers te to nen tot welke resultaten men met de hobby gekomen is, wat een plezier het geeft een nauwe band te hebben met een dier en aan welke eisen een goede dierverzorging moet voldoen." Eén van de wedstrijden die onder lei ding van Meta de Vries werd gehou den was de verkiezing van de 'Pers muis' van het jaar. De Leidse studen ten kozen om het ludieke karakter van de dierenshow te benadrukken de 'Studentengeit' van het jaar. De meest studentikoze geit was volgens de studenten een geit uit Koudekerk aan den Rijn. Enkele andere prijs winnaars: De heer Kalenberg uit Lei den met de mooiste tropische vogel, de heer Hijdra uit Zoetermeer met het fraaiste konijn, de mooiste hoen der van de vereninging JJBC uit Alphen aan den Rijn en de mooiste kat van de heer Glimmerveen uit Oegstgeest. De eerste prijs bij het Concours d' elegance werd gegeven aan de eigenaars van een Duitse her der en van twee Boptails. H> .pot Wandelkring Lelden houdt zaterdag 4 oktober de 22ste 'Hutspot wandeltocht' over 5,10,15, 20 en 40 kilometer. Er wordt gestart bij bet restaurant van Ton Menken aan de Vondellaan 41. Het inschrijfgeld bedraagt voor de 40 kilometer vier gulden vijftig Cs inclusief enige verzorging onderweg) en voor de overige afstanden een rijksdaalder. De starttijden zijn van 's morgens negen tot tien uur voor de 40 kilometer en voor de ove rige afstanden van 's morgens negen uur tot 's mid dags twee uur. Het labyrinth van Quasilië Het poppentheater De Poppenkeet brengt zondag 5 oktober in het LAK-theater 'Het labyrinth van Quasalië'. De pop pen vertellen over de gevaarlijke reis van Frits en Koos om de meesteres Naga van de grote gele vogel uit het laby rinth te bevrijden. De voorstelling is bestemd voor kinde ren vanaf zes jaar. Oom Wanja' in het Lak Het Werkteater speelt vrijdag drie oktober 'Oom Wan ja' van Anton Tsjechow in het Lak-theater,Levendaal 150 In Leiden. Aanvang 20.30 uur. Oom Wanja vertelt het verhaal van ongelukkige liefdes in een geisoleerde situatie op het platteland. Het stuk wordt in wisselen de bezetting gespeeld door Cas Enklaar, Frank en Rene Schröder, Daria Mohr, Shireen Stroker, Herman Vinck, Helmert Woudenberg en Arjan Ederveen. Fietstocht De Leidse toervereninging 'Swiftoer' houdt zondag 5 okto ber een fietstocht onder de naam 'Leidens Ontzettoer'. De afstanden zijn 25 of 50 kilometer. De starttijd valt tussen 9.00 uur en 10.00 uur en vindt plaats bij het clubhuis van Swifttoer aan de Admitraal Banckertweg. Het inschrijfgeld bedraagt vier gulden. Kinderen tot 16 jaar betalen een gul den minder. Voor iedereen die de tocht uitrijdt, is een fraaie herinnering beschikbaar. Nadere inlichtingen bij A. Kordelaar, Diefsteeg 7 in Leiden, telefoonnummer 121265. FNV cursus De FNV houdt vanaf oktober een cursus voor alle ie- den van de bond en hun huisgenoten. De cursus be- tstaat uit 25 cursusbijeenkomsten, één per week. Tij dens de cursus komen zaken als de prijscompensatie, sociale verzekeringen en Cao's aan de orde. Vat alles nauw verbonden met de regio Leiden. De kosten zijn 63,50 gulden. Voor nadere inlichtingen: FNV, Buizerd- horst 36 in Leiden, telefoonnummer (na 18.00 uur) 211083. Tijgers en katten De werkgroep t.v.-issue van de Leidse Studenten Ekklesia vertoont maandag 6 oktober de film „Tijgers en katten" in het Trefcentrum aan het Rapenburg 100/102 in Leiden. De film gaat over twee basisgemeenschappen in Mexico en Equador en poogt duidelijk te maken hoe de mensen al daar van hun geloof een bevrijdend geloof (verzet) maken. Pater Koos Boets zal vanuit zijn Brazilaanse ervaring dui delijk maken hoe nodig de bevrijdingstheologie is. Deze documentaire werd al eerder (op 1 juli) uitgezonden door de KRO. De voorstelling begint om 20.00 uur. Bouwtoezicht gesloten De afdeling Bouwtoezicht van Bouw- en Woningtoe zicht in het Stadsbouwhuis, Langgracht 72 zal 30 sep tember voor het publiek gesloten zijn. Dit in verband met een studiedag voor de gemeenteambtenaren. De afdeling Woningtoezicht houdt normaal spreekuurvan 11.00 uur tot 12.00 uur. <EIDEN De Boerhaave avondscholengemeenschap ver dacht dat het dagonderwijs in de regio Leiden binnen af- ienbare tijd 1000 leerlingen zal tellen. Dat staat in het jaar verslag van de scholengemeenschap dat onlangs werd uitge Momenteel nemen 750 volwassenen aan het dagon- i er wijs van Boerhaave in Leiden, Noordwijk en Katwijk 'fleel. Jagonderwijs aan ouderen wordt in de volksmond afgedaan met Ie benaming 'moedermavo's', een benaming die niet erg best de nhoudt van het dagonderwijs weergeeft. De officiëele benaming j'an de overheid luidt 'avondonderwijs overdag', 'ook al een gia.am die zeker niet voor een eervolle vermelding in aanmer king komt', aldus het jaarverslag, waarin gekozen wordt voor de lenaming 'dagonderwijs voor volwassenen'. In 1976 werd in de regio Leiden een dag-mavo en een dag havo- /vwo opgericht. Toen bleek dat vele aspirant leerlingen door de grote kloof tussen lagere school en de gestartte opleiding de vak ken niet goed beheersten werden een jaar later zogenaamde op- stapcursussen opgericht in Leiden, Katwijk en Noordwijk. Met gemeentelijke subsidie werden er aan de dependances in Leiden en Katwijk peuterspeelzalen aan toegevoegd die zijn onderge bracht in hetzelfde pand als dat van de dagopleiding. Momenteel studeren aan de dagmavo in Leiden 300, in Noordwijk 130 en in de pas op 1 augustus opgerichte vestiging in Katwijk 120 leerlin gen. Op de havo/vwo afdeling in Leiden studeren ruim 200 leer lingen. Door de onderwijsinspectie werd in het kader van de sterke groei van het dagonderwijs voor volwassenen gesproken van 'de onderwijsstunt van de eeuw'. Voor wat de regio Leiden zijn de prognoses dat bij volledige uitgroei in Noordwijk en Kat wijk het aantal volwassenen aan de dag en avondscholenge meenschap Boerhaave omstreeks 1000 leerlingen zal tellen. LEIDEN De PTT heeft met het oog i het 3 oktober-feest in Leiden de gebrui- pkelijke openingstijden van postkanto ren gewijzigd. Op vrijdag 3 oktober zullen de postkanto ren aan de Gerestraat, Bevrijdingsplein, winkelcentrum Kopermolen, Breestraat, Leiderdorp-Heinsiuslaan en Oegtstgeest- Langevoort van 08.00 tot 10.00 uur zijn ge opend. Het kantoor Leiden-Lammer- markt is de gehele dag gesloten. Het post agentschap van Vroom en Dreesmann in Leiden is geopend van 9.00 tot 12.00 uur. Voorts is het postagentschap Leiderdorp- Hoofdstraat nog geopend van 08.30 tot 10.00 uur. In verband met de Taptoe op 2 oktober zal de vestiging in de Breestraat om 17.00 worden gesloten. Het aan.bedrijf van timmer werken (van niet bouwkundi ge aard), sloopwerken, gevel- reiniging en rioolreiniging „Zeevo" aan de Corantijn- straat 55 is opgeheven. Het zaakadres van het schoon maakbedrijf „De Volharding" is verplaatst van de Weidehof 24 naar de Bachstraat 212. De (straat) handel in 2e hands auto's „O.K.-cars" aan de Bui zerdhorst 101 is opgeheven. Het kamerverhuurbedrijf „Het Uilennest" aan de'Witte singel 90 is overgenomen door M. Tielkemeyer-Wagner. De winkel in tabaksartikelen enz. van B. Merbis in de Lijs terstraat 11 is opgeheven. Het schoonmaakbedrijf „De Plataan" aan de Platanenrode 18 is opgeheven. De handel in gebruikte en nieuwe auto's „Auto '80" aan de Oude Vest 101 is opgehe ven. De groothandel in cons, ijs en diepvriesprod. „De Toekomst" aan de le Binnenvestgracht 15 is voortgezet door D. Durieux. Het zaakadres van jachtbouw Spek, bouwen en rep. en han del in houten en polyester ple ziervaartuigen enz. is ver plaatst van de Maredijk 149a naar Koudekerk. Het motorbrandstoffenver- koopstation J. G. de Haan aan de Haarlemmerweg 41a is overgenomen en onder de naam Theo voortgezet door T. K. R. Creemers. Het zaakadres van het metsel en tegelzetbedrijf J. en H. van den Broek Leiden b.v. is ver plaatst van de Waldeck Pyr- montstraat 48 naar de Narm- straat 14. De autorijschool Kleyn aan de Hoge Rijndijk 250 is opgehe ven. Het zaakadres van Media Net works International (Nether lands) b.v., advertentie be- midd. is verplaatst van de Rooseveltstraat 55 naar de Zoeterwoudseweg 5-7. LEIDEN Geboren: Anthony Da niel z.v. L. J. Allamandola en M. E. Scott, Wilhelmina Petronella d.v. P. Ouwehand en W. P. van Duijn, Fio na d.v. P. Straathof en B. Dijkstra, Ferhat z.v. M. Kirac en H. Yagmurlu, Gijs Willem z.v. R. M. Blaauw en C. H. Witteveen, Youssef z.v. A. Housny en H. Safsaf, Jeroen Lodewijk z.v. P. G. Blok en C. W. van der Steen, Leendert z.v. L. van Tilburg en A. van Beien, Esther d.v. J. P. Verhoe ven en J. de Blanken, Carola Maria d.v. W. Faas en M. M. Vonk, Joeri Cornelis z.v. W. J. van der Kloet en G. C. Mol. Krista Esmeralda d.v. F. Dijs en E. H. Bouwer. Brenda d.v. A. Bronsgeest en C. Duiiverman, Nico- laas Johannes David Benjamin z.v. P. R. Bos en G. van der Horst. Overleden: A. Maat, geb. 26-1-1920 vrl. echtg. van J. Los; K. Dam, geb. 15-6-1920 man; G. den Hoed. geb. 6-1 1904 man; D. van Duijn, geb. 2-11 1917 man; L. van Wetering, geb. 1' 2-1960 vrl.: W. Pierlot, geb. 27-0-19C man; J. W. Hommel, geb. 2-2-19C man; L. Guijt, geb. 16-11-1894 vr echtg. van L. van Duijn; W. van d< Kraan, geb. 18-7-1916 man; J. va der Horst, geb. 28-5-1894 vrl. gel gew. met J. Kokkedee; A. Koolei geb. 28-5-1902 man; P. Onderwate geb. 26-9-1910 man; C. Dubbelaa geb. 16-1-1908 man. Gehuwd: D. J. M. de Blauw en M. 1 I. Morsch, A. van der Wal en A. 6 Driessen. D. Nieuwenburg en M. va Meijgaarden, T. A. Rasser en Y. t Hartgers, Th. C. A. Vogelaar en C. I Houwer. T. M'hamedi en P. Bekoo J. Freeke en M. J. Boom, J. Late veer en M. M. van Leeuwen, D. Reeder en R. D. Gunther, S. P. I van Heck en V. Th. de Beer. Ondertrouwd: W. Laterveer en Sliggers, A. D. P. Ouwerkerk en M. Wilstra, J. G. van der Schrier J. C. Nieboer, R. M. Prins en M. E. Sloos. H. H. Snik en S. Kukler, G. van der Schoor en G. P. Kortelanc LEIDEN De afgelopen zondag heeft het Jeugd kamerorkest Leiden onder leiding van Henk Briër, in het Groene Kerkje in Oegstgeest een ba- rokconcert gegeven. Afgezien van enkele solisten uit het orkest, traden er nog drie solisten op die onder andere twee triesonates lieten horen. Beide sonates werden werkelijk subliem uitgevoerd. Over de kombinatie van de drie instrumenten: hobo (Evertjan Weidner), cello (Michiel Weidner) en cla- vecimbel (Michael Latcham) zou je je vraagtekens kunnen hebben. Met name kreeg de clavecimbel niet veel kans - het vervulde een pure begeleidingsfunk- tie. De cellist daarentegen werd in beide werken niet ^gespaard. De lichtvoetige manier waarop hij zijn mu ziek ten gehore bracht getuigde \fan grote beheersing van het instrument. Een ouverture van Telemann viel op door de goede verdeling van de diverse stem men in het strijkorkest. Deze kwamen er goed uit. Het strijkorkest was naar mijn mening het best in het laatste stuk van de middag: een Concert Grosso van Vivaldi. De orkestsolisten lieten zien tot moei lijk, virtuoos spel in staat te zijn en het orkest toonde ook grote dynamische verschillen te kunnen maken.. Dat laatste, de beheersing van de dynamiek, maakte Bach deze middag tot een slachtoffer. In de twee Sinfonia's die van hem werden uitgevoerd werd dui delijk te weinig rekening gehouden met deze belang rijke komponent van de muziek, waardoor zijn mu ziek regelmatig één grote brij werd. Maarten vah Overeem werd met zijn, op zich goede, fluitsplo, hier helaas de dupe van. Zijn spel verdween soms in de klanken van het orkest - en je speelt tenslotte een solo of je doet het niet. Hen Briër vertelde voor de pauze iets over het aan staande 20-jarig jubileumconcert (29 november). Theo Olof zal dan als beschermheer van het orkest als solist optreden. In ieder geval staan Beethoven, Strategier en Saint-Saens dan op het programma. Hij vertelde bovendien hoe het orkest 20 jaar geleden ontstaan was. In alle Nederlandse orkesten zitten wel musici die het JKL als opstapje gebruikt hebben, onder andere de solocellist van het Concertgebouw orkest, zo besloot Briër trots. ARISTOS BOïUS Geschikt voor elke stellingensysteem Ladeblokken, deuren, tussenschotten, tafelbladen, hangmappen laden, grammofoonplatenkasten etc. Alles uit voorraad, vraag de gratis brochure en voorraadlijst. Bel of schrijf naar: Haaghuishot Lelden, Herenstraat 35L071 -1211 41, open ma. l/m vr. 8.30-12.30, l'f.30-18 u.. do. 19-21 u.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3