Strauss betrekt 3loedbad München in erkiezingsstrijd Irak stelt drie eisen voor vrede VAKBEWEGING MAG NIET 7 lES-NEO NAZI'S GEARRESTEERD HYV-voorzitter Kok: Katwijkse motorrijder verongelukt Die mooie, korte zomer Rob Voorbij ook weg als bondscoach schoonspringen Owennog in coma 2eidóe0ou/ta/nt hekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - -redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) inementen: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Maandag 29 september 1980. 70e Jaargang na 21772 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Roy Jenkins Discussieprogramma met Roy Jenkins om 22.35 uur op Ned. I en om 21.55 uur kwis „Twee voor twaalf". Op Ned. II om 18.59 uur scien- ce-fictionserie „Dossier Saffier en Staal" en om 22.35 uur ko mische serie „Soap". sonde >y na akellende ;terdam anks de ner- spanning de lopen maanden het kraakge- en aan de Am- lamse Prins drikkade, heeft rouw Christine i wenhorst het i geschonken een gezonde iter. Mevrouw wenhorst was van de legale oners van het aakte complex, meisje heeft de n Irene gekre- Gast steekt pensionhouder dood met mes DEN HAAG De Haagse politie heeft een 19-jarige man aangehouden, die er van wordt verdacht in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn pensionhouder op gruwelijke wijze om het leven te hebben gebracht. Het slachtoffer, de 41-jarige J. B. T. Mul ler, had volgens getuigeverklaringen kort voordat hij met een mes werd doodgesto ken, ruzie gehad met de verdachte. Eén van de bewoners van het pension aan de Van Zuylichemstraat trof de pension houder zaterdagmiddag levenloos op zijn kamer aan en alarmeerde de politie. Het onderzoek leidde direct naar de 19-jarige verdachte, die sinds een half jaar illegaal in Nederland verblijft. Reagan voor op Carter NEW YORK Uit opiniepeilingen is ge bleken, dat Ronald Reagan, de republi keinse kandidaat voor het Amerikaan se presidentschap, nu in 23 staten aan de kop gaat. Carter zou, als op dit moment verkiezingen zouden plaats hebben, in 14 staten met de winst gaan strijken. Uit de gegevens, verzameld door het Amerikaan se tv-station NBC, blijkt, dat Anderson, de onafhankelijke kandidaat, in geen enkele staat de zege kan binnenhalen. Het zal je kind maar wezen MOSKOU De cybernetica (leer van de robotbesturing) heeft voor hem geen geheimen, evenmin als de astronomie die voor hem heeft. Bovendien re pareert hij in een ommezien koelkasten, televisies en radio's. Die „hij" is de zevenjarige Maxim, woonachtig in Koeibyts- jev, op 800 km van Moskou Maxim kent verscheidenen ta len; dat wil zeggen dat hij ze kan lezen, sedert hij de grondbegin selen van de Indoeuropese talen heeft bestudeerd. „Weet u", zo zei hij onlangs tegen zijn ver baasde ouders, „dat lang geleden een asteroïde de planeet Mercu- rius heeft geraakt? Hij heeft er nog een litteken van ALTERNATIEVE AMBTENAREN STAKEN NIET AMSTERDAM Het Alternatief Ambte naren Actiecomité (AAA) doet niet mee aan de onderwijsdemonstratie woensdag in Den Haag. Het AAA staat positief te genover de plannen van minister Pais van onderwijs wat betreft de kortingen, zo heeft een woordvoerder gisteren in Am sterdam meegedeeld. Het AAA pleit al en kele jaren voor matiging en nivellering ten behoeve van de werkgelegenheid. De bezuinigingsplannen voor onderwijs zijn ten bate van die werkgelegenheid en gaan er niet ten koste van, zo stelt het AAA. De plannen van de minister bevatten ook ni vellerende elementen, zij het in geringe mate, terwijl bovendien de kwaliteit van het onderwijs op peil wordt gehouden, al dus het comité. Doden uit het water opgevist AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft het afgelopen weekend twee lijken uit het water gevist Vrijdagavond vond ie mand in de Keizers gracht het stoffelijk overschot van een on geveer dertigjarige, buitenlander. Zondag haalde de politie het lichaam van een twin tigjarige vrouw uit de Amstel. De identiteit van het tweetal is nog niet bekend. In geen van beide gevallen waren sporen van een misdrijf. De 21-jarige neonazist Gundolf Kohier, de ver moedelijke pleger van de aanslag tijdens de okto berfeesten in München. Waarschijnlijk is de zeer zware bom te vroeg ontploft, zodat Kohier teza men met elf onschuldige slachtoffers om het leven is gekomen. an onze correspondent Ami van Vree) )NN De bloedige bom- nslag op het oktoberfeest in llnchen, die vrijdagavond at twaalf bezoekers gedood 213 mensen deels zeer zwa- erwondingen toegebracht !ft, is vrijwel zeker het rk geweest van een neo-na- tische groepering, de 'ehrsportgruppe Hoff- De vermoedelijke da- de 21-jarige student Gun- Köhler uit Donaueschin- is daarbij zelf om het le- gekomen omdat, naar 1 aanneemt, de ontsteking de zware bom te vroeg is afgegaan. Kanselierskandi daat Franz Josef Strauss heeft deze grootste aanslag in de ge schiedenis van de Bondsrepu bliek aangegrepen om felle kritiek op de Bondsregering te spuien waarmee hij, tegen alle waarschuwingen in, het bloedbad van Miinchen in de sfeer van de verkiezingsstrijd heeft getrokken. Procureur-generaal Rebmann deelde gistermiddag op een persconferentie in Karlsruhe mee dat zes leden van de neo-nazistische groep onder wie de aanvoerder, Karl-Heinz Hoff mann op verdenking van medeplich tigheid zijn gearresteerd. Ze hebben nog geen bekentenis afgelegd. In tientallen woningen van neo-nazi's zijn huiszoekingen verricht waarbij springstof, granaten, een mijn en an der materiaal voor het vervaardigen van bommen in beslag werden geno men. In het ouderlijk huis van Koh ier vond de politie een handleiding voor het maken van een bom en che misch materiaal dat daarbij wordt ge bruikt. Kohier geldt als verbindings man van de „Wehrsportgruppe". De bom explodeerde vrijdagavond om 22.19 uur bij de hoofdingang van het oktoberfest in München waar "zich op dat moment meer dan dui zend mensen bevonden. Hij was ver borgen in een papiermand en had een springstoflading van een a twee kilo. De explosie veroorzaakte een paniek onder de aanwezigen. Uren lang waren politie, artsen, en ambu lances in de weer om doden en ge wonden weg te brengen. Het okto berfeest wordt na rijp beraad voort gezet; alleen morgen zal het worden gesloten wanneer de officiële rouw dienst voor de slachtoffers wordt ge houden. Precies één week voor de verkiezin gen van het Westduitse parlement heeft de CDU/CSU-kandidaat voor het kanselierschap, de Beierse minis ter-president Franz Josef Strauss de aanslag in München aangegrepen om felle kritiek te uiten op minister Baum van Binnenlandse Zaken (FDP). Volgens Strauss zou Baum door zijn „zogenaamd" liberale poli tiek de veiligheidsdiensten te onze ker hebben gemaakt en het terroris me hebben gebagatelliseerd. Politici van de regeringspartijen hebben met afschuw gereageerd op de manier waarop .Strauss het drama in Beieren in de verkiezingsstrijd betrekt. Vol gens regeringswoordvoerder Boiling bewijst dit „op een afschrikwekkende manier hoe deze kandidaat personen en apparaten van de staat belastert ter wille van propagandistische doel einden." Een woordvoerder van de FDP noemde de uitlatingen van Strauss „een grove smakeloosheid". Inderdaad zijn Strauss' verwijten in volslagen tegenspraak met wat hij en veel van zijn partijgenoten in het verleden hebben beweerd. Hun kri tiek richtte zich juist altijd tegen het feit dat Baum in zijn jaarlijkste ver slag van de werkzaamheden van de Duitse BVD zoveel nadruk legt op het extremisme van rechts, dat in hun ogen veel ongevaarlijker is dan dat van de RAF. Beestenspul Prinses Margriet met echtgenote Pieter en de vier kinderen openden zaterdagmorgen 'Bees tenspul '80' in de Leidse Groenoordhallen, een bonte verzameling die te boek staat als de grootste dierenshow van Europa. De 6000 getoonde dieren trokken zo'n 43.000 bezoekers. Op de foto staat het prinselijk paar oog in oog met een kameel van de dierentuin Wassenaar. (Zie verder pag 3) BAGDAD De Iraakse president Saddam Hoes sein heeft zich gisteravond bereid verklaard tot beëin diging van de militaire ac ties op voorwaarde dat Te heran de eisen van Irak in willigt. In een uitzending van radio Bagdad zei Sad dam Hoessein dat Irak de strijd tegen Iran zal sta ken, als Iran het gezag over de grensrivier Sjatt- el-Arab erkent, drie eiland jes in de Straat van Hor- muz aan de Verenigde Ara bische Emiraten teruggeeft en de propagandacampag ne van de ayatollah Kho- meiny en diens aanhangers om de Irakezen tot een op stand tegen hun regering aan te sporen, wordt beëin digd. Deze eisen zijn vorige week al door de Irakezen gesteld, maar het ziet er naar uit dat zij door de Ira- niërs opnieuw zullen wor den afgewezen. President Hoessein zei bereid te zijn direct of via een derde partij of internationale organi satie te willen onderhandelen over een rechtvaardige en eer volle" regeling welke de „legi tieme en historische rechten" van Irak zou moeten erken nen. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft de strijdende partijen gisteravond in een resolutie opgeroepen tot een wapenstilstand. President Zia-Ul-Haq van Pakistan ver volgde zijn vredesmissie en reisde van Teheran naar Bag dad, nadat de Iraanse presi dent Bani-Sadr hem had laten weten dat de strijd zou worden voortgezet „totdat de laatste aanvaller uit ons land is ver dreven". Wat de strijd zelf aangaat, heeft Irak gezegd Achwaz, de hoofdstad van de Iraanse olie provincie Khoezestan, te heb ben ingenomen. Dit is evenwel door Iran een „grote leugen" genoemd. In zijn radiotoe spraak zei Hoessein dat Iraak se strijdkrachten zijn doorge drongen tot Dezfoel, 110 kilo meter ten noorden van Ach waz en Chorramshar, de be langrijkste Iraanse haven aan de Sjatt-el-Arab, waarsinds medio vorige week hevig wordt gevochten. Als Achwaz is ingenomen, zo wordt ver moed, zullen de Irakezen wel licht een nieuwe provinciale regering installeren gevormd door leiders van de Arabische meerderheid in Khoezestan. (Zie verder pagina 9) EN BOSCH FNV-voorzitter Wim ,ok heeft er vanmorgen voor gewaar- ihuwd, niet lichtvaardig in de fout te :rvallen bij voorbaat een investe- ngsvijandige houding aan te nemen, ij erkende, dat investeringen als zo- mig niet altijd leiden tot een uitbrei- ing van de werkgelegenheid, zelfs wel ins als gevolg van de technologische itwikkelingen juist tot minder ar- idsplaatsen leiden. Anderzijds bevor- :rt de produktie van kapitaalgoede- n de werkgelegenheid. En investerin- :n leveren hoe dan ook een bijdrage it de economische groei. ie groei, zo hield hij het congres van zijn ikcentrale voor, hebben we nodig om middelen beschikbaar te krijgen voor het realiseren van verschillende economische en maatschappelijke doelstellingen, ook ten aanzien van de werkgelegenheid. Niet zo maar groei, beter is een selectieve groei, maar toch groei, en daarvoor is her stel van investeringen nodig. „Zonder enig herstel van de economische groei zijn onze dromen niet te realiseren, tenzij we jaar in, jaar uit op alle fronten, dus niet al leen wat koopkracht betreft, terug wil lën". Maar de vakbeweging wil wel meepraten over de investeringen en de daarmee ver band houdende werkgelegenheidsascpec- ten. Kok hekelde het gebrek aan bereid heid bij de werkgevers om aan hun plei dooien voor technische en economische innovatie ook een ruime sociale dimensie te geven. „Op deze wijze zijn zij het zelf die het investeringsklimaat op grove wijze schaden". Hij laakte ook het regeringsbeleid, dat zich bij ombuigingen en loonbeperkingen almaar beroept op de noodzaak van ver betering der concurrentiepositie voor het bedrijfsleven. Die positie is volgens Kok al enkele jaren aan het verbeteren, maar van een betere exportpositie is geen spra ke. Hij weet dit aan een falend manage ment, aan een Jan Saliegeest bij het be drijfsleven, dat maar zit te wachten op kopers en geen nieuwe markten zoekt. (Zie verder pagina 5) LISSE De 20-jarige be roepsmilitair A. van Beelen uit Katwijk is zaterdagavond door een verkeersongeval om het leven gekomen. Hij zat achter op een motor, waarvan de be stuurder in een bocht de macht over het stuur verloor. De motor reed tegen een be tonnen paal. Het slachtoffer overleed op weg naar een zie- kenhuis. De bestuurder van de motor, een 24-jarige inwoner van Voorhout, raakte gewond. Hond mishandeld: 500 gld. boete DEN HAAG Voor dierenmishandeling heeft de Haagse recht bank een 27-jarige rijksambtenaar uit Den Haag veroordeeld tot vijfhonderd gulden boete en voorwaardelijk twee weken hech tenis met proeftijd van twee jaar. Verdachte bevond zich in de hal van het Haagse spoorwegstation, waar zijn hond moeilijk deed en weigerde te lopen. De man sleepte daarop het dier over een afstand van ongeveer 50 meter over de stenen vloer van de hal, terwijl de hond op zijn buik lag. Hij deed dat met een riem, zodat het dier nodeloos werd gekweld, aldus de rechtbank in het vq^nis. In de middag zon In de nacht en ochtend veel bewolking, mogelijk regen mi nimumtemperatuur rond 11 graden en matige zuidwesten wind. In de middag perioden met zon, temperatuur rond 17 graden en matige wind uit west tot zuidwest. Morgen zon: 6.37 - 18.18 Schev. hoogw.: 6.34 en 18.56 Laagw.: 2.34 en 14.55. NEW YORK Johan Neeskens is bij Cosmo9 weer in genade aangenomen. Na geruime tijd spoorloos te zijn geweest, heeft hij zich weer gemeld bij de club. Er wa- el enige diepgaande ge sprekken met de clubleiding voor nodig voor Neeskens (29) weer tot het complex werd toegelaten. Zijn schorsing, die per 11 september was uitgesproken, werd ongedaan gemaakt. Neeskens maakte de be slissende wedstrijd tegen de Eztecs voor plaatsing in de finale van het Amerikaans kampioenschap niet mee en evenmin de eindstrijd, die met 3-0 van Fort Lauderdale werd gewonnen. Zonder enig com mentaar te leveren maakte de clubleiding van Cos- mos de terugkeer van Neeékens bekend. Trainer Ri- nus Michels had bij de finale tegen Lauderdale al misprijzend uitgeroepen:,,Het verbaast me niets dat Neeskens zo maar verdwijnt. Hij is het slachtoffer geworden van de alcohol." M ROTTERDAM Petur Petursson, die bij Feyenoord als spits speelde in plaats van de reeds lang gebles seerde Jan Peters, is voor geruime tijd uitgeschakeld. Morgen wordt de IJslander in het St.Franciscus Gast huis in Rotterdam geopereerd aan een peesschede ontsteking onder zijn rechterknie. Zijn herstel zal ze ker zes weken duren. Vorig seizoen al had Petursson last van die ontsteking maar na verloop van tijd leek hij te zijn genezen. Na dat hij drie wedstrijden voor IJsland had gespeeld, openbaarde de kwaal zich weer en nam in hevigheid toe nadat Petursson tijdens de oefenperiode vór de competitie in botsing was gekomen met de doelman van FC Den Bosch. Met lopen had hij evenwel nog geen last, hoewel pijnstillende injecties noodzakelijk waren. Vorige week, in het duel met Wageningen, moest hij zich laten vervangen. Een grondig onder zoek bracht aan het licht dat opereren onvermijdelijk was. ..maar staan nog steeds drie punten achter op AZ'67, dat zeven overwinningen op een rij behaalde. Dat kon nog gisteren, aan het eind van die mooie, korte zomer eind september. Op het Braassemer- meer werd het seizoen voor de plassenzeilers nage noeg afgesloten. Meestal worden ze dan geteisterd door regen of wind maar ditmaal konden ze in hun zomerse baadje over de plas zwalken. Daarvan werd met liefst 530 schepen gebruik gemaakt. Er was geen wind, zodat het een massale drijfpartij werd. Maar daaraan tilde niemand zwaar. Er kon im mers nog een portie bruin worden verzameld, zoals Laserzeiler Ed v.d.Steene demonstreert. DEN HAAG Rob Voorbij, die enkele maanden gele den bij de schoonspringvereniging Morgenstond als trainer werd ontslagen, is ook geen bondscoach meer van de nationale schoonspringploeg. Per 1 januari 1981 is hij door de KNZB van zijn functie ontheven. Rob Voorbij:,, Dit heeft niets te maken met de moei lijkheden die er zijn geweest tussen mij en Caroline Linthuis en het ontslag bij Morgenstond. Het contract loopt aan het eind van dit jaar af. Volgens de bond staan het volgend jaar niet veel belangrijke wedstrij den op het programma. Voor elke wedstrijd zal een begeleider worden aangewezen. Bovendien is er geen geld voor 1981 beschikbaar voor een bondstrainer/ coach. Zodra er mogelijkheden zijn is volgens de ii bond een terugkeer mogelijk". Voorbij wil bij het schoonspringen be trokken blijven. De Hagenaar, die in en kele jaren de Haag se vereniging Mor genstond naar de top bracht, gaat zich de komende tijd beraden hoe hij zich verdienstelijk kan maken voor zijn geliefde schoon- springsport. LOS ANGELES De Britse bokser Johnny Owen, die een week geleden tijdens een gevecht om de wereldtitel in het bantamge- wicht tegen de Mexicaan Lupe Pintor bewusteloos raakte, heeft in een ziekenhuis in Loa Angeles een her senoperatie onder gaan. Owen ver keert nog altijd in coma. De toestand Onderaan heeft NAC het ook van de 24-jarige dit seizoen weer moeilijk. Brit is kritiek.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1