Wereldkampioennon alleen winst in twee dubbelspelen Marja Wokke titel 15 Polobekers voor ZIAN en Het Gooi Zilver en brons voor motorcoureurs !esde plaats voor asketbalsters i laalhandbalsters derde iPORTTRIBUIME Bewijs Realiteit Droevig MASTERSTOERNOOI BADMINTON Willems wint tweede klassieker voor België Nieuw hoofd bestuur NIS Goede start damesin bridge- Olympiade Schermwinst in Benelux- toernooi LEIDSE COURANT MAANDAG 29 SEPTEMBER 1980 PAGINA 17 De voetbalwereld leeft weer in de Europa Cuptijd. Dat is de periode waarin de trai ners het altijd hebben over mijn spelers hebben de Eu ropa Cupwedstrijd al in hun hoofd" of „ze hebben de wedstrijd nog in de benen". Er is altijd in Nederland al een opvallende aversie ge weest tegen het spelen van meer dan één wedstrijd per week. Semiprofs kunnen daarvoor nog aanvoeren dat zij ook nog wel wat anders te doen hebben dan voetballen maar full profs moeten in staat worden geacht meer dan eens - zie Engeland waar in het begin van de competitie razend snel wordt „doorgestoomd" en nie mand klaagt - per week aan te treden. Zij, die bezwaren maken en trainers die mid- weekse wedstrijden aangrij pen om mindere tot slechte prestaties in de competitie van een excuus te voorzien, mogen zich spiegelen aan de vier buitenlanders die In dienst van Ajax zijn. Zater dag speelden zij met Dene marken tegen en in Joego Slavie, gisteren waren ze in De Meer present, leverden een goede prestatie af en Arnesen was zelfs de ster van het veld. Het bewijs is geleverd dat voor hun vak le vende full profs zelfs in staat zijn tweemaal in twee dagen te spelen, en goed. Dan moet het met tussenpozen helemaal te doen zijn. Zo niet, dan mankeert het de full prof aan de juiste instel ling of conditie. En dan mag hij zicg niet full prof noemen want aan beiden kan hij zelf werken. De ontwikkeling van de sport heeft mede geleid tot vele in ternationale confrontaties, waarin Nederland zich ook driftig heeft gemengd. Aller lei sporten hebben zich in Europa Cuptoernooien, Eu ropese- en wereldkampioen schappen gestort. De resul taten deden er klaarblijkelijk minder toe, als men er maar bij was. Daarbij werd de rea liteit vaak uit het oog verlo ren. Dat men er „niets te zoeken had" telde niet. De honkbalbond bijv. zendt met grote regelmaat een ploeg naar het toernooi om de wereldtitel, dat veelal aan het andere eind van de we reld wordt gehouden. Verder dan een plaats in de staart- groep komen de honkballers niet. Ze gaan derhalve ook niet om te leren want ze zijn al jaren niet verder geko men. Of ze zijn zeer hard leers. Ook het Nederlands Handbal Verbond heeft de realiteit opzij geschoven en liefst negen ton aan „bijdra gen" gevraagd aan het NOC en de Stichting Nationale Sporttotalisator om een am bitieus programma - vier w.k.-toernooien met voorbe reiding - te kunnen afwer ken. Het NHV heeft al een bondscoach op andermans kosten (SNS) kunnen aan trekken. In deze tijd waarin eenieder een stapje terug moet, doen velen in de sportwereld alsof er niets aan de hand is. Als de resul taten daartoe aanleiding zouden geven, zou men er nog enige vrede mee kunnen hebben. Maar het NHV, dat „overal" bij wil zijn en veelal slechts magere resultaten behaalt, kan zelf ook wel wat zuiniger zijn en schrappen wat niet hoogstnoodzakelijk is om zodoende het werkelijk noodzakelijke te kunnen uit voeren. Begin augustus werd de nieuwe draf- en renbaan in het Limburgse Schaesberg geopend. Sindsdien zijn er elke vrijdagavond rennen en draverijen op de prachtige baan die miljoenen heeft ge kost. Niet minder bezoekers dan op Duindigt en Hilver sum weten de weg naar de piste te vinden. Over de be zoekcijfers heeft men dan ook in Limburg niets te kla gen. De omzet aan bier is zelfs beter dan elders. Alleen met do totalisatoromzet, de drijfriem van de paardesport, is het zeer droevig gesteld. Afgelopen vrijdag was een nieuw dieptepunt bereikt aan de totalisatorkassa in Schaesberg. De omzet was rond de zeventig mille. Een zelfde aantal bezoekers bracht twee dagen later zes ton bij elkaar. Limburgers blijken kijkers naar paardes port en geen gokkers. Daar was men jaren geleden in Baarlo al achtergekomen. De totalisatoromzet kwam daar tot twintigduizend gulden. Men kon in Baarlo het hoofd niet boven water houden en moest sluiten. Acht jaar latei ondernam Schaesberg hel tweede avontuur. Op hel ogenblik moeten er in Schaesberg al tonnen bij. De Stichting Nederlandse Dral en Rensport staat vijf jaai garant voor het verlies.Er dat zal wel eens (te) hoos kunnen oplopen. LONDEN De revanchegedachte heeft een grote rol gespeeld bij de finales van het twee de open Masters-badmintontoernooi in Lon den. In de vijf eindstrijden stonden alle rege rende wereldkampioenen, maar slechts in twee dubbelspelen handhaafden de titelhou ders zich. In beide gevallen was dat te danken aan Chris tian Hadinata, die zijn faam als 's werelds beste dubbelspeler opnieuw bevestigde. De Indone siër pakte met zijn gerenommeerde partner Ade Chandra de titel in het herendubbelspel en met Imelda Wigoeno de hoofdprijs in het gemengd dubbel. De enkelspeltitels gingen naar de Indo nesiër Liem Swie King en de Deense Lene Kop pen. Beiden revancheerden zich hiermee voor een matig optreden bij de onlangs in Jakarta gehouden wereldkampioenschappen. De rege rende wereldkampioene Verawaty Wiharjo haal de de finale niets eens. Zij w.erd in haar groep verslagen door de Japanse Yanakura, die zich kwalificeerde voor de finale met het kleinst mo gelijke puntenverschil. Als Verawaty twee pun ten meer had gescoord (ze verloor met 116, 11—5) had zij in de finale gestaan. In die eindstrijd had Lene Koppen al haar tech nische capaciteiten en vasthoudendheid nodig om zich de Japanse van het lijf te houden. De Deense tandarts, die niet bestand bleek tegen de tropische hitte en in Jakarta haar wereldtitel kwijtraakte, versloeg Yanakura met 9—12, 11— 5, 11—8. In de eindstrijd van de heren slaagde Rudi Har- tono er niet in opnieuw Vadertje Tijd te grazen te nemen. De 31-jarige bereikte met drie zwaar bevochten overwinningen de finale maar was daarin kansloos tegen zijn jongere landgenoot Liem Swie King. Van dezelfde speler, van wie hij in Jakarta nog met 159, 159 had gewonnen, verloor hij nu met 1511, 153. CHAVILLE Daniël Willems heeft gisteren voor de tweede zege van een Belgische ren ner in dit seizoen gezorgd in een klassieker. De coureur van IJsboerke zegevierde in de Grote Herfstprijs. Hij legde de 230 kilometer van Blois naar Chaville af in 5 uur 46 minuten en 30 seconden. Eerder dit seizoen was van zijn landgenoten slechts Pollentier succesvol geweest in een klas sieker. Hij eiste de zege in de Ronde van Vlaanderen op. Onder de 161 renners, die van start gingen, bevonden zich niet wereldkampioen Bernard Hinault en Tour-winnaar Joop Zoetemelk. De beslissing viel pas in de slotfase in de omge ving van Parijs. Twintig kilome ter voor de finish, juist toen de Fransman Chassang was inge lopen, vluchtte Willems. De Belg bouwde snel een voor sprong op die uitgroeide tot maximaal 45 seconden. De achtervolgers verkleinden het verschil tot 18 seconden. Hen- nie Kuiper finishte in het pelo ton en was als 23e de beste Nederlander. GROENEKAN De algemene ledenvergadering van de Ne derlandse Invaliden Sport bond (NIS) heeft zaterdag in Fort Voordorp te Groenekan een nieuw hoofdbestuur ge kozen. Cor Westerneng, sinds 1977 voorzitter van de NIS, zal deze functie blijven vervullen. Voor een zittingsperiode van drie jaar werden voorts gekozen H. Bosman, P. C. Joon, A. van der Merwe, G. Moberts-Groe- newegen, W. Ruth, P. van Eys- den, H. Wiegman en C. Tak. Over de verdeling van taken en functies vergadert het nieuwe bestuur deze week. Dan wordt tevens mogelijk de aanzet ge geven tot een beleidsprogram ma. Het hoofdbestuur van de NIS werd tijdens de algemene le denvergadering in juni eerst weggestemd en vervolgens te ruggehaald. Critici verweten de NIS slecht beleid op het ge bied van publiciteit en finan ciën. VALKENBURG Het Neder landse herenteam is de brid- ge-Olympiade te Valkenburg begonnen met winst en ver lies. Op de eerste wedstrijd dag werd België met 128 verslagen en later werd met 1614 van Hong Kong verlo ren. Het eerste treffen dient maar zo snel mogelijk te worden ver geten. In de twintig gespeelde handen ging weinig om. Voor Nederland zaten André Mul der, Carol van Oppen, Anton Maas en Renè Zwaan achter de tafel. In de tweede partij werd het laatstgenoemde duo vervangen door Hans Vergoed en Hans Kreijns. Dat bleek geen gelukkige greep. Vergoed en Kreijns raakten verstrikt in ingewikkelde manoeuvres, het geen de tamelijk forse neder laag inluidde. Het Nederlandse damesteam was erg goed. In de zoge naamde „gesloten kamer" le verde het paar Marijke van der Pas/Elly Schippers tegen Israël een uitstekende prestatie, die de basis voor de zege (13—7) vormde. Dit duo maakte daar mee de wat mindere verrichtin gen van Petra Kaas en Bep Vriend weer goed. Later op de dag wonnen de Nederlandse dames met 146 van het ster ker geachte Polen. De strijd om motorcrosstitel in cc-klasse is opnieuw titelgegadig- Rond en Toon wonnen zaterdag (NBr) elk één en finishten beiden als tweede. In het al- klassement handha- en Karsmakers zich eerste plaats. >as terug van in Frank- de ortijdig beëindigen, ink heeft gisteren tij- nternationale motor- in Wehl (Gel de beste tijd gemaakt. tot en met 3.000 de coureur uit Aals- de 402 meter in 8,338 I (RIJS Het Nederlandse dameselftal zaalhandbal is gisteren rde geworden in een vierlandentoernooi in Parijs. De laatste idstrijd won Nederland met 166 van Italië. Daags tevoren ïrd met 2010 van Frankrijk verloren. De Franse dames, die igeslagen bleven, wonnen het toernooi. de wedstrijd Frankrijk—Nederland scoorden Jeanne Arnoldus- I n, Jacqueline Drenth, Ine Ehrens, Dirkje Hartmans (ieder twee- I aal). Marjan Schobben en Carola Pasman ieder een keer. larjo Smeets schoot tegen Italië zesmaal raak. Voor de overige j lelpunten zorgden Annemiek Faazen (2), Hanneke van Eyl (2), I ge Barreveld (2), Carola Pasman (2), Jeanne Arnoldussen en je Ehrens. ndstand: 1. Frankrijk 6 punten; 2. China 4; 3. Nederland 2; 4. ilië 0. BRIOUDE De Nederlandse motor sportploeg is zaterdag tijdens de inter nationale zesdaagse vijfde geëindigd in de strijd om de Zilveren Vaas. De Westduitse coureurs namen in de Franse plaats Brioude de Vaas in bezit. De tweede plaats in deze wereldtitelstrijd voor landen (b-klasse) ging naar Zweden, Oost- Duitsland werd derde. De „trophy" (a- klasse) werd, evenals vorig jaar, een prooi voor Italië. In deze categorie was voor Ne derland een achtste plaats weggelegd. De 55e internationale motorzesdaagse was zwaarder dan alls voorgaande edities. Niet alleen de klassementsproeven maar ook de route bleek voor menig renner ern stige problemen op te leveren. De helft van de coureurs haalde het einde niet. Van de dertien ingeschreven Nederlandse rijders, die werden ondersteund door 80 helpers en zo'n duizend Nederlandse sup porters, finishten er elf. Van hen verover den er vijf zilver en zes brons. Zilver: Herman van Hoegee, Anne Kies, Jan Tijhuis, Simon Schram, Gerrit Wol- sink. Brons: Joop Staman, Martin Schalkwijk, Arno Dreezen, Jan ten Velde, Gerrit Aal- tink en Jappie de Jong. De Duitser Herle, die de Utrechtse Singelloop ook won, voert het veld aan in de straten van de Domstad. GROUW In Grouw werd zaterdag gelo pen om de nationale titels voor dames en jongens-a op de 15 kilometer. Marja Wokke won bij de dames in de zeer goe de tijd van 51 minuten en 55,3 seconden. Tweede werdTïarla Beurskens en derde Eefje van Wissen. Bij de jongens triom feerde Kim Reynierse in 50.34,7. De Westduitser Christoph Herle heeft gis teren in Utrecht de 55e Singelloop gewon nen. Herle legde de 10,5 kilometer door de Utrechtse binnenstad af in 30 minuten en 38,2 seconden. De Belg Alex Hagelsteens eindigde op een achterstand van tien se conden als tweede en Gerard Nijboer, de winnaar van de zilveren medaille op de Olympische marathon van Moskou, kwam veertien seconden na Herle als derde over de eindstreep. Jan Dijkkamp van Metro heeft zaterdag in Rotterdam een uurloop gewonnen. Dijk kamp legde op een parkoers door het Kra- lingse Bos 18 kilometer en 358 meter af. Simcr, Blom van Delta Sport zegevierde op hetzelfde parkoers In een wedstrijd over 10 Engelse mijl. Hij had voor de ruim zestien kilometer 53 minuten en 16,4 se conden nodig. In de uurloop werd Koos Verhoeven (De Bataven) vierde en eerste veteraan, zijn clubgenoot Henk van Leeu wen vijfde en Rob Veldhuizen (VLTC) zes de. Lasse Viren, de Olympische kampioen op de vijf en tien kilometer van München en Montreal, heeft gisteren in zijn woonplaats Myrskylae zijn laatste wedstrijd gelopen. De wedstrijd over 21 kilometer, die het midden hield tussen een wegwedstrijd en een veldloop, werd gewonnen door Emiel Puttemans (Bel) voor de Finnen Ismo Tou- konen en Jouni Kortelainen. Viren bezette de achtste plaats. Miruts Yifter, die in Moskou de 5000 en 10.000 meter op zijn naam bracht, staakte de strijd na eender de van de race. De wedstrijd trok in totaal 2.144 deelnemers, aanmerkelijk meer dan het aantal inwoners dat Virens woonplaats telt. ulta Blangè (no. 15) veelvuldig scorend voor het Neder- se team, onder de Hongaarse basket in actie. NJA LUKA Het Nederlandse basketbalteam is in het nooi om de Europese titel voor dames als zesde geëin- In Banja Luka werd gisteren de laatste wedstrijd met !8 van Bulgarije verloren. Bij de rust stonden de Neder- jdse dames al met 33—21 achter. Door dit resultaat eindigde Jgarije als vijfde. 'br Nederland scoorden Ria van der Meys 8, Anita Blangê 6, [cien Seca 4 en Ellis Bosch 4. lerdag had Nederland met 6461 gewonnen van Hongarije, (verwege dit ook in Banja Luka gespeelde duel was de stand 34 in het voordeel van Nederland. De punten voor Neder- I werden gèmaakt door Anita Blangé (32), Gerda de Ridder Carla de Liefde (12), Lia van Reemst (4), Ria van der Meijs I Marja Helvoirt (2), Ellis Bosch (2). j wedstrijd om de zevende plaats leverde een overwinning op ,jr Hongarije, dat Roemenië met 8171 versloeg. 5 finale werd gespeeld tussen de Sovjet-Unie en Polen. Polen aevierde zaterdag met 79—72 over Joego-Slavië en de Sovjet- Je won met 9462 van Tsjecho-Slowakije. In de eindstrijd had Joiympische kampioen weinig moeite om met 95—49 (4429) jen te verslaan. Joegoslavië werd derde door Tsjecho-Slowa- te verslaan met 6157 (3029). N HAAG Nederlandse judoka's hebben op internationale irnooien goede resultaten behaald. Bij de open Spaanse npioenschappen voor dames in Barcelona werden drie gou- n medailles veroverd. de klasse tot en met 61 kilo triomfeerde Anita Stadt door in de ale de Joegoslavische Angelovice met houdgreep te verslaan, ud was er ook voor Marjolein van Unen in de klasse boven 72 o, door een overwinning met verwurging op de Spaanse Guttu- is. De derde triomf was voor de larrdenploeg die 23 punten be- alde, voor Spanje met 19. Lund werd bij de open Zweedse kampioenschappen voor he il een zilveren en bronzen plak gewonnen. Zilver door Rob logendijk in de klasse tot 60 kilo. In de eindstrijd moest hij zijn ierdere erkennen in de Westduitser Peter Jupke die met een nklem won. Willy Wilhelm greep in de klasse boven 95 kilo- im een bronzen medaille. Wroclaw werd de Tilburger Bert Verhoeven op verrassende ze wereldkampioen bij de studenten in de klasse tot 86 kilo- am. Verhoeven, die reeds de nationale titel in deze klasse ert, versloeg o.a. zeer sensationeel de gedoodverfde winnaar, Japanner Toshiga Kawasaro met een armklem. Daarvoor had viermaal opvallend gemakkelijk met ippon gezegevierd. In de ale versloeg hij met een houdgreep de Pool Hanc Bogclauw. een internationaal toernooi in Losser kwam de bronzen me- illewinnaar van Moskou Henk Numan, tot een overwinning in klasse tot 95 kilo door een zege op Hans Meijer. LUXEMBURG De Neder landse 8chermploeg heeft gisteren in Luxemburg het Beneluxtoernooi gewonnen. De Nederlandse dames had den het wel bijzonder gemak kelijk. Luxemburg werd met 115 opzij gezet en de wed strijd tegen België ging niet door omdat de tegenstander .het liet afweten. Dat betekent een „walk-over" voor Karin de Brie, Jacky Leenders, Yvette Kardolus en Monique van Schooneveld. De Nederlandse heren werden alleen bedwongen door Luxemburg. Het duel eindigde in 8—8. Door een beter treffer gemiddelde ging de zege als nog naar Nederland. Peter Kleinjan, Rory Janssen, Olaf Kardolus en Erik Zwennis ver sloegen België met 9—7. Duel tussen Spijker (links) van De Zijl/LGB en De Vogel (no. 10) van AZC in het toer nooi om de polobekers. KAMPEN Het Gooi bij de dames, en ZIAN/VC bij de heren zijn winnaars geworden van de nationale waterpolobekers waarom werd gespeeld in het zwembad De Steur in Kampen. De dames van Het Gooi wonnen beide wedstrij den: 72 van OZPC uit Oldenzaal en 43 van het Haagse DSZ. Bij de heren besliste het doel- gemiddelde ten gunste van ZIAN/VC, dat giste ren AZC uit Alphen met 8—4 versloeg. De Rob ben liet De Zijl/LGB (Leiden) kansloos: 63. In de finale ZIANDe Robben kwam de ontkno ping in de derde periode. Bij de stand 54 in het voordeel van De Robben werd Nico Lande- weerd na een zware overtreding tegen Jan- Evert Veer door de scheidsrechters Van Dorp en Geurtsen uit het water gezonden. Deson danks scoorde De Robben eerst nog 64, maar in een furieuze eindspurt kwam ZIAN/VC nog langszij en won daarmee de beker en de aantrekkelijke geldprijs.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17