AZ'67 een waardig lijstaanvoerder Zijn de koersrisico's van effecten utegroot geworden? 9,80% SPQRTTRIBUNE DeNMBbiedtueenbijzonderveilige beleggingsvorm. NMB LEIOSE COURANT MAANDAG 29 SEPTEMBER 1980 PAGIf DEN HAAG Op superieure wijze heeft AZ'67 zich in Zwolle als onbetwiste kop loper van de eredivisie gehandhaafd. De Alkmaarder8 hadden geen enkele moeite met PEC dat, evenals AZ'67, in de zes voorafgaande wedstrijden nog ongesla gen was maar tot de ontdekking kwam dat het klasseverschil zeer groot is. Gro ter dan de zege van 30 die AZ behaal de, want op een afstraffing van PEC wa ren de Noordhollanders niet uit. De equipe van Georg Kessler toonde zich in alle opzichten een waardig lijstaanvoer der. Er werd zelfverzekerd gespeeld zon der de tegenstander te onderschatten, de concentratie verslapte geen moment en de technische kwaliteiten waren voortdurend onmiskenbaar aanwezig. Misschien had PEC voor problemen kun nen zorgen als voor fanatisme en opportu nisme was gekozen, maar ook de oostelij ke ploeg heeft voor de kwaliteit van het bestaan gekozen. PEC was gehandicapt doordat Rinus Israel en doelman Van Geffen ontbraken, die door de negentienjarige Thijs Aarten werd vervangen, een paar weken geleden nog reserve-doelman van het toekomstelftal. Bij AZ zat Kees Kist weer op de bank en Kessler liet hem zitten. AZ'67 draaide zo geolied dat een wissel nauwelijks op zijn plaats was geweest. De aanvallende be- doelingen stonden bij Hovenkamp welis waar op een laag pitje, maar toen hij zich in de tiende minuut voor het eerst naar vo ren waagde, was het meteen raak. Uit zijn "voorzet kopte Tol de bal voor de voeten van de schietgrage Welzl (0—1). PEC was aangeslagen, begon slecht te combineren en er ontstond in het hart van de defensie een groeiende onzekerheid doordat Stein- voort geen enkele greep op Welzl had. De Zwolse voorstopper leverde zelfs na veel onhandig gemanoeuvreer de bal in, wat Welzl een simpele kans bood op 02. PEC leek rijp voor een grote nederlaag maar vond nog voor de rust de weg naar een opmerkelijk herstel, dat dank zij Trey- tel voor de Noordhollanders geen schade opleverde. Eerst voorkwam hij met een reflex een treffer van Frandsen en hij pa reerde een kopbal van Hoekstra. Dat herstel zette zich in de tweede helft niet voort. AZ, zeer geconcentreerd, ver overde een stevig overwicht op het mid denveld en controleerde het spel volledig. De derde treffer werd in de 21ste minuut ingeluid door een ongewild hakballetje van scheidsrechter Van Ettekoven, die zich dicht in de buurt van de solerende Ham ming bevond. Jan Peters ontfermde zich over de bal, zag Tol de diepte in spurten en de kans onberispelijk benutten: 03. Peters kreeg vlak voor tijd een gele kaart na een volkomen overbodige overtreding tegen de voor IJzerman ingevallen Vis- scher. Ook Hoekstra, die het als vervanger van Israel niet slecht deed, kreeg het geel. Scoreverloop: 10. Welzl 0—1. 31. Welzl 0—2, 71. tol 03. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toe schouwers 12.000. Gele kaart Hoekstra (PEC) en Peters (AZ'67). PEC: Aarten; Drost (Van Moorst), Hoekstra, Stein- voort, Hamming: Frandsen. IJzerman (Visscher), Booy; Riemers. Van der Hengst, Jans. AZ'67: Treytel; Van der Meer. Metgod, Spelbos. Ho venkamp; Peters, Nygaard, Jonker; Arntz, Welzl, Tol. fC Utrecht FC Utrecht, nog steeds zonder Van Hane- gem maar met een weer als van ouds spe lende Van Veen, won verdiend met 31 van Roda JC in een wedstrijd waarin een hoog tempo werd gevoerd en Utrecht geen moment in de verdrukking is ge weest. FC Utrecht begon onstuimig en de eerste tien minuten stond Roda onder zware druk en Jongbloed moest al zijn talenten tonen. Uit een door Adelaar genomen hoekschop kopte De Kruik de bal door en tussen een woud van Limburgse verdedigers wist Van Veen tenslotte Jongbloed te passeren: 1 0. Twee minuten later maakte Van der Vlag zijn enige fout in deze wedstrijd door over een pass van De Wit heen te trappen en toen hoefde Nanninga maar een tikje te geven: 11. Utrecht werd wat onrustig en dat kostte Van der Lem en Wildbret een gele kaart. Na de rust had Utrecht al direct succes met weer een hoekschop van Adelaar en weer scoorde Van Veen: 2—1. Utrecht bleef de betere ploeg en nadat Hendrikx, die voor Nielsen in het veld was gekomen, van Corver geel had gekregen en Nannin ga, alleen voor Van Breukelen, had ge faald, kwam in de 21e minuut van de twee de helft de definitieve beslissing. Peter de Wit haalde Adelaar onderuit en De Kruik knalde vanaf elf meter de eindstand naar 31. Scoreverloop. 29. Van Veen 1—0, 31. Nanninga 1— 1. 48. Van Veen 2—1. 66. De Kruik (strafschop) 3 1. Scheidsrechter: Corver. Toeschouwers: 8.000. Gele kaarten v.d. Lam en Wildbret (Utrecht) en Hendrikx (Roda). FC Utrecht: Van Breukelen; Du Chatlnier. Van der Vlag, Wildbret. Right; Tervoort. De Kruid. Adelaar; Van der Lem (Van Staa), Rietveld (Cabo) Van Veen. Roda JC: Jongbloed; De Wit. Tsinos, Degens. Hanssen; De Jong. Nielsen (Hendrikx), Ehlen; Marij- nissen, Nanninga (Meijers), Eriksen. FC Twente Vier dagen voor de zware return in het toernooi om de UEFA Cup tegen Wolver hampton Wanderers heeft PSV zijn zelf vertrouwen behoorlijk opgevijzeld. Winnen bij FC Twente was Immers sinds het sei zoen 1966/67 niet meer voorgekomen. Een fortuinlijke treffer van Piet Wildschut, vier minuten voor tijd, zette een punt ach ter een lange reeks van nederlagen en ge lijke spelen, die PSV aan de bezoeken aan het Diekman overhield. Met PSV triomfeerde het elftal dat het ge luk het meest op zijn hand had. FC Twente had het. meer spannende dan goed voet bal brengende, duel al voor die verrassend verlopen slotfase kunnen beslissen. Het kreeg, hoewel PSV zeker op het midden veld meer dan gelijkwaardig was, aanzien lijk meer kansen dan de bezoekers, die in de Koreaan Jung Moo Huh hun beste spe ler hadden en de op papier als centrum- Spits spelende Terry Maybank voortdu rend achter zijn aanval lieten opereren. Bos, Jol, Thoresen, Sanchez Torres en Rohde wisten echter met de riante moge lijkheden geen raad, al was de Spanjaard met een schot tegen de paal dicht bij suc ces. PSV werd pas echt gevaarlijk als het van afstand schoot, wat Koeman vier minuten voor de rust met een knal tegen het hout werk onderstreepte. Na de hervatting sta pelden de fouten aan weerszijden zich op. Vlak nadat Egbert Mulder het geel uit zijn zak had gehaald toen Willy van de Kerkhof de doorgebroken Zondervan torpedeerde, leek Jol de openingstreffer te produceren. Zijn ziedend schot werd echter door Brandts juist genoeg van richting veran derd. Doesburg redde vervolgens schitte rend na een kogel van Bos. Tien minuten voor tijd hielp Mulder PSV. FC Twente nam een vrije trap en deed dat uiterst geraffineerd, waardoor Thoresen alleen voor Doesburg kon opduiken. De Noor werd echter door de scheidsrechter tegen de grond gelopen, zodat PSV een doeltrap mocht nemen. Toen iedereen zich al met een gelijkspel had verzoend, stond Piet Wildschut vier minuten voor tijd op 25 meter van het En- schedsee doel plotseling helemaal vrij. Hij besloot toen maar te schieten en zag, ook tot zijn eigen verbazing, het leer via de binnenkant van de rechterpaal achter doelman Andrè van Gerven verdwijnen: 0—1. Scoreverloop: 86. Wildschut 0—1. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 15.000. Gel» kaart W. v.d. Kerkhef (PSV). FC Twente: Van Gerven; Jol, Gritter, Overweg. Zondervan; Scheve. Kila (Bleuming). Bos; Sanchez Torres, Rohde. Thoresen. PSV: Doesburg; Stevens, W. v.d. Kerkhof. Brandts, Wildschut; Van Kraay (Jansen), Koeman, Valke; Koster. Maybank. Jung Moo Huh. Go Ahead Het boegeroep en de fluitconcerten van het Deventer publiek waren tekenend voor de schamele ontmoeting van Go Ahead Eagles en het ook al niet sterke Sparta. De Deventer ploeg, die al na één minuut dóór een doelpunt van Loggie tegen een achterstand aankeek, kon in de eerste helft niet imponeren. Go Ahead speelde zonder agressie, inzet en zelfvertrouwen. Het zwakke Sparta had geen moeite met het verdedigen van de snel verkregen voorsprong. Na de rust leek er een opleving in het spel te komen. Go Ahead begon met een fel of fensief en kreeg de beloning. Körver trok de bal bij de achterlijn voor en lanceerde Van Kooten, die de gelijkmaker met een listig tikje langs Berends werkte: 11. Go Ahead bleef aanvallen en had de beste kansen op de overwinning. Maar In de 20e minuut sloeg Sparta toe. Van Gaal drib belde ongestoord door de Deventer-de- fensie en scoorde: 12. Scoreverloop: 1. Loggie 01, 51. Van Kooten 11, 65. Van Gaal 12. Scheidsrechter: Oetelmans. Toe schouwers: 6000. Gele kaarten Kristiansen (Ea gles) en Tiktak (Sparta). Go Ahead: Endeman: Schneider. Koopman, Oude Wesselink. Körver; De Goey (Groeneweg), Lode- wege, Kristiansen; De Graaf, Van Kooien. Ten Cate (Voskamp). Sparta: Berends: Andriessen. Jansen. Van Gaal, Tiktak (Van der Gijp); Blind (Stuy van der Herik), Advocaat, Van Tiggelen; Loggie, Geels. Meijer. MW De eerste 45 minuten van MVVExcelsior speelden zich voornamelijk af op de Rot terdamse helft, waarbij MVV volop de ge legenheid krèeg om te scorenl De van slag zijnde Schapendonk kreeg vijf kansert, maar hij faalde. Eén van zijn missers zou niettemin de in leiding vormen voor de eerste Maastricht se treffer. Schapendonk had de Rotter damse defensie, inclusief Vermunt, om speeld. Hij zag echter geen kans de bal in het lege doel te werken. Het leer werd als nog weggewerkt maar belandde voor de voeten van Marcel Adam die gemakkelijk kon scoren: 10. In de tweede minuut van de tweede helft verhoogde Van der Poppe de voorsprong tot 20. De Rotterdammers waren het daar niet mee eens. Zij appelleerden we gens buitenspel. Op advies van grensreoh- ter Severeijn handhaafde Keizer echter zijn beslissing. De zege leek veilig. MVV's trainer Steegman zette Busk in. De lange De centrumverdediger mocht zijn rentree ken. Wegens een operatie aan de ach pees kwam Busk dit seizoen nog ni het veld. Door deze wissel raakte de nisatie in de defensie van MVV echter komen zoek. Excelsior kreeg kansen i trof Peter Gerards in een uitsteki vorm. Twee doelpunten in de slotfase voi geen genade in de ogen van Keizer treffer van Excelsior keurde hij af op vies van zijn grensrechter, die buiter van de scorende Rini Piasmans had constateerd. Het Maastrichtse doel kwam van Schapendonk. Naar de me van Keizer had hij echter bij zijn pogin bal te koppen gesteund op de rug Pattinama. S^oreverloop: 21. Adam 10. 47. v.d. Poppe Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 9000. kaarten Pattinama (Excelsior) en Van S ren (MVV). MVV: Gerards. Quaden, Van Marijk. Dijkstra lombatn; Van der Poppe, Janssen (Busk) Mlt Van Bommel. Schapendonk. Adam (Van Stav( Excelsior: Vermunt; Ridderhof. Ouwehand. I na ma, Leenheer (Kraa); Nijssen, Struis, Wasl Ernst. Van Daele, Piasmans (Pot). Willem II Willem II had beter moeten weten. V jaar nam het als debutant in de eredji niet zelden zijn toevlucht tot de coun taktiek. Wageningen pakte de zaken in1 burg niet anders aan en hield er eenl helemaal verdiende overwinning van i aan over. Willem II mocht tenminste aanspraak i ken op een puntenverdeling, zowel gs de krachtsverhouding als het aantal j ringskansen. In aanmerking genomen! vendien dat de Wageningse voorstofi Van der Ley tot driemaal toe zijn versla doelman 1e hulp kwam door de bal var doellijn te halen en een schot tegen paal van Raeven, was het niet zo vret dat Wagenings trainer De Ruiter na af zei: „We hebben een flinke portie gl De Tilburgse ploeg raakte compleet de kook toen Wageningen de leiding door Hazelhekke. Willem II bleef, met falend middenveld, het antwoord schul Een uitval via Van Vijfeijken zette Wj ningen, ondanks het doelpunt van Mac nald nog niet helemaal op fluweel wan het resterende kwartier laaide het Tilbt se aanvalsvuur nog hoog op. Een zei» treffer van Hoyer werd verhinderd door in de weg lopende ploeggenoot Rae\ die uit een voorzet van de voortreffi spelende Broeken doelman Suvee 1 slotte toch nog versloeg: 12. Scoreverloop: 17. Hazelhekke 01. 74. MacDol 02. 77. Raeven 12. Scheidsrechter: Weet Toeschouwers: 9000. Willem II: Adjanski; Cosic (Nelemans). Roemg Huybregts. Havermans; Van de Ven. Calderw Bastiaansen (Hoyer); Broeken, Raeven. Van Mil Wageningen: Suvee; Braam. Van der Klift, der Ley. Tollenaar, Hendriks, Van de Berg. Osenbruggen. Van Vijfeijken, MacDonald, Hi hekke (Van Pelt). Nederlands voetbalglorie De ondertitel - Alle interlands van 1905 tot heden - van dit boekwerk van liefst ruim 350 pagina's zou kunnen doen vermoeden dat een dorre op somming in de vorm van ver slagen zou zijn gebundeld. ■Niets is minder waar. Wie het in 1947 verschenen „eerste deel" of een van de vijf tot 1965 aangevulde boeken in zijn bezit heeft, weet beter. Auteur ir. A.van Emmenes heeft er eén lange vertelling van gemaakt, daarbij eerst en vooral steunend op zijn on voorstelbaar sterke geheugen dat hem in staat stelt allerlei reeds lang vergeten voorval len, maar ook gebeurtenissen die hij voor het eerst open baart, te verwerken op een .geheel eigen, persoonlijke manier. Alsof hij in een ge makkelijke stoel zijn „voet- balverhaal" zit te vertellen. Hoewel de tachtig jaar gepas seerd, heeft hij niet alles kun nen meemaken. De eerste in terlands beschrijft hij dan ook aan de hand van documenta tie en „horen zeggen". Maar op 12 april 1909 - 0-4 tegen Engeland - was hij er al bij. Van Emmenes, de voetbal kenner - een voetbalfanaat mag wel gezegd worden - woonde in zijn lange carrière als sportjournalist, radio- en tv-commentator bijna vier honderd interlands bij waar van driekwart van het Neder lands elftal. Hij bezit het ver mogen kritisch te zijn zonder te kwetsen of te suggereren. Hij oordeelt, beoordeelt en veroordeelt objectief en daar in schuilt de grote kracht van dit boek. Met grote kennis van zaken wordt, tussen de smakelijke verhalen door, geanalyseerd. Door de voet balbond gemaakte fouten worden niet verzwegen, waar door de lezer een heldere kijk krijgt op het hoe en waarom van de magere en vette jaren van het Nederlands elftal. Over discussiepunten, die nóg gelden - o.a.wanneer is het sterkste voetbal gespeeld - geeft hij zijn deskundige mening. De grote lijn die door het Nederlands interlandvoet bal loopt, wordt door hem helder neergezet. Het recente toernooi om de Europese titel in Italië besluit het boekwerk, dat tientallen foto's, sommige van historische waarde, be vat. Een kostelijk bezit voor de voetbalfan, die enige klei ne omissies - HBS speelt niet meer op Houtrust en in de in de „oudheid" geschreven hoofdstukken worden enige woorden gebruikt die nü als discriminerend kunnen wor den opgevat - gerust op de koop toe mag nemen. In een herdruk zal daaraan zeker aandacht worden besteed. En zulk een nauwgezet, vlot ver halend boek, verdient dat. Ir.A.van Emmenes: Neer- landa voetbalglorie. Uitgeve rij Omega Boek/Nieuwe Wieken, Amsterdam. Prijs: t. 39,50. ADVERTENVE Als u denkt over beleggen, dan vraagt u zich misschien af hoe het l met de koersrisico's zit. Logisch.Door het koersverloop kunnen grote of kleine schommelingen, zowel positief als negatief, ontstaan. Indien u verzekerd wilt zijn van een goed rendement zonder deze fluctuaties dan heeft de NMB een prima alternatief. De NMB Kapitaalmarkt- Renterekening U maakt een hoog rendement en uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. De rente is gegarandeerd een half pro cent hoger dan de gemiddelde rente op een aantal aflosbare Staatsleningen. De rentevergoeding wordtmaandelijks aangepast. Er zijn geen kosten aan verbonden. De rente komt jaarlijks beschikbaar. de dag van storting een looptijd van 5 jaar. Maar u kunt eerder over uw geld beschik ken. In zo'n geval brengen wij u een gelei delijk afnemende retourrente in rekening. Wij kunnen ons levendig voorstellen dat u meer informatie wilt over deze bij zonder veilige beleggingsvorm. Kom eens langs bij één van de meer dan 460 NMB kantoren of vraag meer informatie aan met onderstaande coupon. Doen! Renie voor de maand okiober U loopt geen koersrisico's over de be legde bedragen. Ter volledigheid nog even dit. Elk be drag dat u op de rekening stort, heeft vanaf Informatie-COUpOn. Ik wil graag meer weten over de NMB Kapitaalmarkt-Rente- I rekening. Stuurt u mij meer informatie. I Naam:Straat: Postcode:Plaats: I In een envelop zonder postzegel opsturen aan de NMB, Afdeling KMR/Retailbanking, Ant- I woordnummer 131,1000 PA Amsterdam. NEDERLANOSCHE MIDDENSTANDSBANK De NMB denkt met u mee.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16