Jeugd geeft FC Den Heeg De zorgen voor morgen van Vaclav Jezek Wervelende show van Ajax Van Vliet, Korevaar en Bouma gepasseerd tegen NEC MAANDAG 29 SEPTEMBER 1980 hhh Chris Treling. WIÊÊËËÊMÊêÈÊÊwm MEGEN Voor FC Den Haag is en de toekomst belangrijk. De atie waarin de club is terecht- omen, kan geen andere con- iie tot gevolg hebben. Het dil- ma tussen verjongen en hoe elijkertijd het publiek presta- te bieden, bestaat dus niet. De en) jeugd is de enige waarborg r mogelijk wat florissantere ja- In dat licht bezien is het goed zaterdagavond Van Vliet, Kore- (hoeveel verdiensten ze ook FC Den Haag hebben gehad) Bouma tegen NEC buiten de eg waren gelaten. Te spreken een drastische verjonging is ter onzin, want alleen Van der in was het - gedeeltelijk -nieu- jeugdige gezicht. Wickel en sen, de andere vervangers, mo- daartoe niet meer worden ge- end. Toch, en dat geeft te den ken, bepaalden juist jongeren het aanzien van het duel én de royale score. Vier-twee en dat in een uit wedstrijd. Het kan niet op. Omdat het trainer Hans Kraay in de voor gaande wedstrijden te veel was geworden, die fouten en nederlagen, moesten geves tigde namen het veld ruimen. Min of meer gedwongen veranderingen dus tegen NEC, maar daarom nog niet minder terecht. FC Den Haag had een prikkel nodig, Kraay zorgde daarvoor („Je moet de uitwerking daarvan beslist niet overdrijven") en FC Den Haag won van NEC. Een onthutsend zwak NEC, maar goed. Van der Zwan en Keloglu (die nota bene aan rust toe leek) bepaalden het gezicht van FC Den Haag. De twee, samen „opgegroeid" in het C- team, vonden elkaar gemakkelijk aan de rechterkant. Openingen in overvloed daar door, geholpen door de wegtrekkende Melis en de keihard werkende Jansen. De eerste twee doelpunten volgden daaruit. Schoonheden van treffers. In de tiende mi nuut passte Keloglu diep naar de opko mende Van der Zwan, die Lohman pas seerde Lohman en een trekbal losliet waar Treling precies op tijd zijn hoofd achter zette. De bal verdween in de voor doelman Schellekens verste en onbereikbare hoek (0-1). Na een half uur zette Van der Zwan op de rand van het strafschopgebied de buiten kant van zijn rechtervoet tegen de bal, die na een voorzet van Keloglu uit het cen trum van NEC's verdediging was wegge sprongen. De bal draaide hard in het net (0-2). Kraay kwam met gebalde vuist de dug-out uit ter ondersteuning van het geweld waarmee Van der Zwan toen al voor de beslissing zorgde. Enthousiasme Het enthousiasme waarmee het tweetal Keloglu-Van der Zwan te werk ging, sloeg over op Van Leeuwen. De spits groeide zichtbaar, deed technisch goede dingen en gaf enkele mooie dieptepasses. Het was goed dat hij zelf voor 0-3 zorgde na een uittrap van Havenaar en doorkoppen van Treling. FC Den Haag kirde van plezier en Schellekens voorkwam bij kansen van Treling en Melis een voortijdige afgang van NEC. Na de rust moest NEC wel offensief spe len, maar de Haagse verdediging sloot uit stekend met Mansveld aan het hoofd, de nu terugblijvende Van der Zwan („Ik kreeg toch weer wat conditionele problemen na die eerste helft"), de franjeloos maar daar om sterk spelende Wickel en de ontdek king Wetzel. Na vorige week rechtsachter te hebben gespeeld tegen PEC Zwolle, moest Wetzel het dit keer op links probe ren. Ook daar ontpopte hij zich als een perfecte mandekker, die steeds op het goede moment vóór zijn tegenstander kwam. Drie spitsen FC Den Haag bleef In die fase ook met drie spitsen spelen, waardoor vooral Tre ling nog eens kon bewijzen dat hij wel de gelijk gevaarlijk is als hij maar de kortste weg naar het doel zoekt. Zoals in de ze ventigste minuut toen hij linea recta naar Schellekens soleerde en door Visser in het strafschopgebied onderuit werd gelopen. Keloglu besprong Treling van blijdschap, Pen schoot vanaf elft meter feilloos 0-4 in. Dat was een van zijn weinige goede acties, want Pen was een dissonant in het niet grootse maar wel enthousiaste FC Den Haag. Hij maakte ook (weer) een fout waaruit NEC terugkwam tot 1-4. Heisper kon vrij aanleggen. Direct daarop werd Pen vervangen door Bouma, terwijl hem dit keer niet naar de kleedkamer vergezel de. NEC kwam door een strafschop van Sal- fischberger (invaller voor De Groot) waar achtig nog dichterbij. Mansveld kon niet anders dan een Inzet van Hendriks uit de kruising slaan. Salfischberger passeerde Havenaar (aarzelend bij hoge ballen) maar net (2-4). NEC kreeg daarmee veel te veel. Niettemin bewees FC Den Haag zonder tot groots voetbal te komen, dat met enthou siasme, goede wil en talentvolle jeugd veel te bereiken is. Of dat het begin is van een nieuwe toe komst valt te betwijfelen. Schoenmaker is inmiddels uit de Verenigde Staten terug gekeerd. hij zal ongetwijfeld direct mees pelen. En ook Albertsen verschijnt weer op het middenveld nu hij zijn schorsing achter de rug heeft. Schoenmaker is een goede voetballer, soms zelfs erg goed en het karakter van Albertsen is zo langza merhand spreekwoordelijk in Haagse krin gen. Daar gaat het dus niet om. Maar de ontwikkeling, die tegen NEC zo voorzichtig is ingezet (jeugd aan de basis van de eer ste overwinning in een uitwedstrijd sinds 28 april 1979!), dreigt daarmee direct weer te worden stopgezet. Dan heeft zo'n pres tatie alleen maar een kortstondige publici taire waarde (Ajax komt zaterdag naar het Zuiderpark). En dat kan toch nooit de be doeling zijn. DICK HOFLAND Scoreverloop: 10. Treling 0-1, 30. Van der Zwan 0- 2. 36. Van Leeuwen 0-3. 72. Pen 0-4 (strafschop). 79. Heisper 1-4, 90. Salfischberger 2-4 (strafschop). Scheidsrechter: Van der Laar. Toeschouwers: 4000. NEC: Schellekens: Willemse. Hiddink. Visser, De Groot (Salfischberger) Strik, Muiderij (Selbach). Meijers; Heisper, Hendriks, Lohman. FC Den Haag: Havenaar; Van der Zwan. Mansveld. "Wickel, Wetzel (Korevaar); Pen (Bouma) Keloglu, Jansen; Melis. Van Leeuwen. Treling. AMSTERDAM Ondanks het gemis van Ling en Hamberg, die beiden nog niet „speel- rijp" zijn, heeft Ajax voor de eerste keer in dit seizoen voor een wervelende show gezorgd. Promovendus FC Groningen was een te zwakke opponent om Ajax ook maar enigszins dwar9 te liggen. Dankzij drie doelpunten van de jeugdige spits Willem Kieft en een verheffende demon stratie van aanvoerder Frank Arnesen toog de aanhang van de landskampioen uitermate tevreden huiswaarts. Theo Verlangen, de oefen- meester van Groningen, wen ste na afloop niets af te dingen op de ruime zege van de Am sterdammers. „In de beginfase hebben we getracht Ajax op te vangen. Toen dat jammerlijk mislukte, ook door persoonlij ke fouten van onze ploeg, gaf ik geen stuiver meer voor deze wedstrijd. Zoals Arnesen speelde was grote klasse. Want een snelheid brengt die Deen in Ajax". Snelheid, dat was het verschil tussen de landskampioen en de promovendus. Uitermate traag bewoog Groningen zich over het veld. Op het midden veld tikten Veldmate en de wat arrogant spelende Van Dijk el kaar de bal secuur in de voe ten, maar dat verontrustte Ajax niet, omdat de verdedi ging alle tijd kreeg zich te her groeperen als de organisatie even zoek was. Frank Arnesen speelde de dag tevoren met Denemar ken tegen Joego-Slavië en was gisteren bij Ajax de grote man die zijn ploeg naar een show van de bo venste plank leidde. Via de beweeglijke Arnesen werd de val van het Groningse bastion voorbereid. De Deen, die door trainer Beenhakker aan het begin van dit seizoen tot aanvoerder werd gepromo veerd, blijkt zich bij Ajax steeds meer te ontpoppen tot de grote leider. Toen hij reeds na acht minuten Kieft had aan gezet de score te openen, kon zijn wedstrijd niet meer stuk. Met acties, die soms deden herinneren aan Cruyff in zijn beste dagen, deklasseerde hij Groningen. En dat nog geen 24 uur nadat hij met de landen- j ploeg van Denemarken was uitgekomen tegen Joego-Sla- vië. Trouwens. Arnesen was niet de enige die gisterochtend vroeg in Ljubljana in het vliegtuig was gestapt. Met hem reisden ook mee Jensen, Lerby en Ziegler. De vier Denen bewezen dat een „echte" prof best in staat is om binnen korte tijd twee wedstrijden te spelen. „Toch was ik er een beetje bang voor dat het te veel voor ze zou zijn", sprak Leo Been hakker. „Gelukkig heeft het goed uitgepakt. Maar dit moet natuurlijk niet te vaak gebeu ren". Gemakshalve ging de trainer er aan voorbij dat Gro ningen het zijn ploeg wel heel erg gemakkelijk maakte. Ver langen; „Fouten akkoord. Ajax sterker, dat calculeer ik ook voor zo'n wedstrijd in. Maar dat we als beginnelingen speelden, vind ik wel blame rend. Je moet weer weken te gen die knapen aanpraten voordat ze over een dergelijke grote nederlaag heen zijn". coreverloop: 8. Kieft 1—0, 21. Kieft 2—0, 34. Van Loon 2—1, 39. Van Geel 3—1. 57. Kieft 4—1. 83. Wegge- laar 51. Scheidsrechter: Bakker. Toeschouwers: 11.000. Gele kaart voor Arnesen (Ajax). Ajax: Schrijvers; Wijnberg, Zwam- born, Ziegler (Weggelaar), Boeve; Molenaar, Lerby. Jensen; Arnesen, Kieft, Van Geel (Wiggemansen). Groningen: Ploeger; Bloemberg. Hid dink, Waalderbos, Boer; Van Dijk, Veldmate. Mulder (Timlsela); Van Loon, Houtman, Dijkstra. TERDAM Het spit- obleem bij Feyenoord ft zijn hoogtepunt be- t. Trainer Jezek zit vol- n de moeilijkheden. Jan era is al lange tijd uit de latie en traint slechts in- dueel, Petur Petursson oor maanden uitgescha- 1 (zie voorpagina) en de rnatieve spits Sjaak it kreeg zaterdaga- tegen NAC zijn derde kaart. Dat betekent dat •noord aanstaande za- lag in de uitwedstrijd en PSV helemaal geen itrumspits - of wie daar- >r kan doorgaan - meer ft, ook Balkestein nog et missen wegens zijn lorsing en moet afwach- hoe de blessures zich wikkelen die Wim van en Ben Wijnstekers (tij- is de tweede helft resp. een kwartier en tegen eind vervangen door en De Leeuw) op- Jezek sprak van lichte aan de knie maar' er nog een duel met de amateurs van lives Tam- tussen de confrontatie PSV. Feyenoord scharrelt al moeizaam rond in de regionen en wekte tegen NAC geenszins de zich met het nodige over tegenslagen te heenzetten. Als er die in de eerste tien na de rust niet was en als „degradatie- Jo'Janssen zijn NAC Uit de amateurclub EDO plukte Ajax Willem Kieft, die in de hoofdploeg ongekende fu rore maakt. Hij Is een doelpuntenmaker van formaat en tegen FC Groningen scoorde hij drie maal. Dit is zijn eerste treffer. Hoog opspringend verslaat hij doelman Ploeger, ondanks de aanwezigheid van twee Groningse verdedigers. niet zo defensief had laten spelen, zou er ten eerste een aangenamer duel en ten twee de mneer kans voor de Breda- naars op een beter resultaat dan verlies van 4-0 zijn ge weest. Vaclav Jezek had het zijn mannen in de rust dan ook voorgehouden:,,Gemiste kan sen en afgekeurde doelpunten mogen niet leiden tot onzeker heid en onrust, tot te gehaast spel en te veel verkeerde pas ses." Dat had de ploeg kenne lijk in de oren geknoopt want NAC werd direct na de rust op de kniëen gedwongen. Daar vóór was het een en al ellende geweest. NAC weigerde perti nent mee te werken aan een aardig kijkspel en streefde slechts één doel na: een punt je pakken. Trainer Jo Janssen was de bijeenkomst vóór de competitie in Zeist, waar alle oefenmeesters beterschap be loofden en het negatieve voet bal zouden afzweren, al weer helemaal vergeten. De pessi misten krijgen dan toch gelijk: als een ploeg in de narigheid zit, gaan alleen de punten tel len. Janssen deed het duel dus af met twee spitsen, Vreijsen, de enige die zich in balvaardig heid met de Feyenoorders kon meten, en Van Gils die nog niet zo lang geleden deel uit maakte van Jong Oranje. De rest van NAC wierp een ver dedigingslinie op waarop Fey enoord zich dood liep. Er kwamen wel kansen maar er werd te slordig of te on doordacht gecombineerd, te zwak of verkeerd gericht ge schoten en toen NAC's doel man Van Eenennaam de bal tot twee keer toe losliet en Feyenoord beide malen het doel vond, had de te lankmoe dige scheidsrechter Geurds overtredingen (duwen) gecon stateerd. Dat gebeurde alle maal In het eerst kwartier. Ingrijpen Typerend voor het wegvallen van het zelfvertrouwen was het nemen van een vrije trap. Van Deinsen en Notten over legden erg lang. Ze wisten het niet meer. Toen Troost, die zijn gele kaart opliep na een charge tegen de onbehouwen Krijnen die verschoond bleef van de kaart, tegen de rust nog eens twee keer naast mikte in goede positie, moest Jezek nodig ingrijpen. NAC was er nog niet aan te pas gekomen en had zich in gesteld op nog een helft ver dedigen. Jezeks woorden mis ten evenwel hun uitwerking niet. Krijnen werkte de bal na een hoekschop nog wel uit hetm doel maar Van Til scoor de toch: 1-0. Pal daarop werd Troost door Budding - „meer over de vleugels spelen", had Jezek bevolen - in staat ge steld er 2-0 van te maken. En 'eer elf minuten waren verlo pen had Notten - vrijwel zijn enige goede daad terwijl ook Vermeulen, steeds „zoekend" naar zijn linkerbeen, onopval lend speelde - NAC op een onoverkoombare achterstand van 3-0 gezet.Als een kopbal van Bouwens niet door Joore van de doellijn was gewerkt, had er wellicht een schutters feest kunnen volgen, zelfs nog als Vermeulen niet door Krij nen met zijn zoveelste niet be strafte overtreding van achter en was neergelegd op weg naar Van Eenennaam. NAC trok zowaar af en toe ten i aanval, waardoor in de achter- ste gelederen enorme gaten vielen waarvan Feyenoord, omdat de middenlinie het fi naal liet afweten, geen gebruik i kon maken. Er bleek wel dat een aanvallend NAC het Feye noord veel moeilijker had kun nen maken maar angst was de i raadgever geweest die Jo Janssen tot dat laffe spelletje had verleid. Quaars schoot voor open doel over, een schotje van Lokhoff leverde geen problemen op. En Bouwens mikte op de lat alvo rens Van Deinsen inschoot: 4- 0. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop:46. Van Til 1-0, 48. Troost 2-0, 56. Notten 3-0, 86. Van Deinsen 4-0. ScheidsrechterGeurds. Toeschouwers: 18.561. Gele kaart Troost. FEYENOORD: Hiele; Wijnstekers (De Leeuw), Statleu, Nielsen, Brard; Van Til (Bouwens), Notten, Van Deinsen; Budding. Troost, Vermeulen. NAC: Van Eenennaam; Neeskens, Joore, Krijnen, Dekker; Lokhoff, Quaars, Sprangers (Clerx). De Schepper; Vreijsen, Van Gils (Smits). yenoords eerste doelpunt is een feit. Binnen tien minuten na de rust werd NAC omver gelopen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15