V onderbaarli jke stijging iloemeninvoer in Engeland Nieuwe diaserie over snijbloemen In Nederland meer dan tien miljoen varkens IODUKTSCHAP VOOR ERTEELTPRODUKTEN: RODE PAPRIKA'S IN PRIJS GEDAALD DALEND PRIJSNIVEAU IN BLOEMEN HOOGTIJ DER DAHLIA'S WEER VOORBIJ -vip EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 29 SEPTEMBER 1980 PAGINA 11 i HAAG „Het is won- laarlijk zoals de bloeme- roer in Engeland de laat* jaren omhoog is gespron- Van een waarde van zes oen pond in 1976 nam de >er over 1979 toe tot 22 mil* pond, hetgeen een stij* met 272 procent over de Este drie jaar betekent". |wordt geconstateerd uit de 'ste gegevens van het Pro- Ijtschap voor Siertteltpro- |ften. Het blijkt dat Neder- 1 kans heeft gezien zijn po- op de Engelse markt nog te verbeteren, namelijk J 19 naar 23 procent van de |else bloemeninvoer. Israël Hkte de grootste sprong van r 47 procent. Maar het is lend dat Israël bijzonder in 1 afgelopen jaar een enorme [chtsinspanning heeft gele- nieuw afzetgebied te den, naast West-Duitsland ons land. Nederland heeft met 8 procent van de tota- anjerinvoer in Engeland en te handhaven, maar ook Israël kans een ong van 6 naar 44 procent maken. Dit ging ten koste de traditionele anjer-in- rders Frankrijk en Italië, ar ook Kenia en Columbia loren terrein van 55 naar procent. erigens heeft het Engelse ekersblad „The Grower" angs geconstateerd dat ge rende de maand juni 1980 lumbia zestien maal zoveel ers heeft ingevoerd dan in selfde maand van het vorig r. Dit is voor de Engelse Irekers een bewijs dat de im- fteurs zich niet houden aan „gentlemen's agreement" t zij gedurende het Engelse jerseizoen geen anjers zou- i importeren. [erop gaf een Engelse impor- |ir als antwoord, dat er vorig erg weinig anjers uit Co- nbia zijn ingevoerd als ge- j|lg waarvan Italië momen- ifel minder importeert. Maar b Engelse kwekers hebben I vermoeden dat de impor- s worden bedreigd door de lemehexporteurs om op de interleveranties een korting te passen, indien er nu i anjers worden gekocht. Voorspeld wordt, dat de Nederlandse rozeninvoer in Engeland terug gaat lopen Toppositie op de Engelse im port van bloemen neemt Israël in met een waarde in het afge lopen jaar van ruim tien mil joen Engelse ponden en Ne derland moet het met de, helft of 5.104.000 pond doen. En dat is duidelijke taal. Niet voor niets of zonder succes hebben de Israëlische exporteurs zich op de Engelse markt geworpen en speciale vliegtuigen ingezet, evenals dat het geval is voor West-Duitsland, teneinde de bloemen zo snel mogelijk over te brengen. Columbia is een „goede" derde in de concur rentiestrijd om de Engelse markt, met een importwaarde van 3.749.000 pond. Onderaan de lijst staat Amerika met 73.000 pond. Vierde is Italië met 1.292.000 pond. In dit verband een opvallend bericht in „Flower Trades Journal" dat de oorspronkelijk uit 's-Gravenzande afkomstige Geest Hortical Group zijn snij bloemen-afdeling van Spal ding verplaatst naar Aalsmeer, teneinde de overhead-kosten te drukken. Er is het hele jaar een onvoldoende vraag en in Nederland kunnen de bloe men meer concurrerend wor den ingekocht, waarbij het sortiment groter is plus het sterke pond. Er worden vooral veel eenvoudige gemengde bossen gekocht, maar de ver koopprijs mag bij de consu ment niet hoger zijn dan een pond. In hetzelfde vakblad een me dedeling uit Guernsy waar de import van snijbloemen uit Italië, maar ook uit Nederland een groot gevaar betekent voor de daar gevestigde teelt, bijzonder van rozen. Met de teelt daarvan werd in 1958 be gonnen en is nu tot 34 ha uit gebreid. In het algemeen viel de hoofdteelt in de winter, maar de meer moderne kwe kers zijn overgegaan tot telen van zomerbloemen. Voorspeld wordt dat de Neder landse rozeninvoer in Enge land van 26 naar 15 procent van het totaal zal teruglopen, maar Israël is van 60 op 81 procent gekomen. Zoals be kend levert Israël meer klein- bloemige soorten dan Neder land. Israël wist inmiddels ook de anemonenmarkt te ver overen in Engeland. Het aan deel steeg van 6 naar 46 pro cent, gevolgd door Italië met 43 procent, maar de Franse import verminderde van 56 naar 10 procent. Nederland moet het op de Engelse markt voornamelijk hebben van de „overige bloemen", die van 44 in 1976 toenam tot 51 procent in het afgelopen jaar. In 1976 leverde Nederland 62 procent van alle hyacinten, narcissen en irissen aan Engeland en 48 procent van de fresia. Van de overige bloemen leverde Ne derland 43 procent en dat is sinds 1976 een toename met ruim 5 procent. frEN HAAG Voor roepsvoorlichting heeft et bloemenbureau Hol- ffknd in Den Haag zijn dia- erie snijbloemen vcr- ieuwd voor het vereni- ingsjaar 80/81. In 53 dia's jrordt getoond wat zoal m worden gedaan met lloemen en ander decora- pef materiaal, bedoeld >r de versiering van het igelijks leven, eizoenbloemen en jaar-rond loemen, verwerkt in vazen, ihalen, mandjes, bakken en tfelkransjes. Voor speciale gebeurtenissen zijn er corsa- es, niet alleen om op een ja- on te dragen, maar ook op f|en hoed, in het haar of op e pols. Aan kerstversierin- en is ruime aandacht be- leed omdat de belangstelling iervoor van publiekszijde per groot is. De winterse feestdagen beginnen al eind lovember, met een advents- krans. Behalve moderne ar- een driehoeksschikking, een' rangementen (zgn. vegetatief ronde schikking en een vaas. schikken) wordt in diverse Uitbundig zijn de zomerboe- fasen de opbouw getoond van ketten, waarin naast zomer bloem ook wilde materialen kunnen worden verwerkt. In de hand gebonden kunnen ze zó in een vaas worden gezet. Een kwestie van oefening. Een bescheiden plaats is in geruimd voor de verzorging van bloemen en de sorti mentsvernieuwing. Over de verzorging van snijbloemen is inmiddels voldoende litera tuur verschenen, zodat de nieuwe diaserie voornamelijk handelt over het verwerken van bloemen. Voor groepen belangstellen den kan de diaserie kosteloos worden aangevraagd bij Bloemenbureau Holland (070-469358); alleen de re tourzending is voor rekening van de aanvrager. Bij elke zending wordt een handeling gevoegd, die informatie geeft per dia- over de toegepaste (levende) materialen en de bij de opbouw gebruikte hulpmiddelen. Linister |preekt in *oeldijk 'OELDIJK De minis- fcr van Landbouw en fisserij, ir. G. J. M. Iraks, houdt op maan- lag 13 oktober een inlei* ling voor de algemene fearvergadering van de [ring Westland van de j.T.B. Minister Braks preekt dan over „De glastuinbouw in de bran- ling van de tachtiger ja- en". )e bewindsman gaat daar- |ij onder meer in op aktu- le tuinbouwaangelegen- leden, waarbij tevens aan lacht wordt besteed aan je plaats van de Neder- kndse glastuinbouw in de iren tachtig. Hieraan foorafgaand wordt de juishoudelijke vergade- iing van de L.T.B. afge perkt. Behalve een ope ningswoord van voorzitter I. A. Barendse staat de ferkiezing van een vice- [oorzitter op de agenda. Aftredend en herkiesbaar 5 de heer A. J. Kouwen- loven. Deze jaarvergade- ing begint om half acht In is in de kantine van de [tiling Westland-Noord te roeldijk. RUNDVEESTAPEL MINDER TOEGENOMEN DEN HAAG Het aantal Nederlandse varkens heeft de tien miljoen overschre den Tussen mei vorig jaar en mei dit jaar groeide het aantal met ruim vierhon derdduizend of 4,3 procent tot 10.137.000. Het centraal bureau voor de statistiek (CBS) heeft dit bij zijn jaarlijkse landbouwtel ling geconstateerd. Het aantal dieren per bedrijf is ook sterk gegroeid, want evenals vorig jaar is het aantal bedrij ven met varkens fors ver minderd: met 6,9 procent tot 44.100. De toeneming van de rundveestapel is duidelijk minder dan vorig jaar: met 76.000 stuks of 1,5 procent tot 5.225.000. De stijging zat voor een belangrijk deel bij nog onvolwassen vrouwelijke dieren: met 3,9 procent tot 1.038.000, maar ook het aan tal volwassen melkkoeien steeg, met 1,3 procent tot 2.356.000. Ook bij het melk vee een flinke uitbreiding van het aantal dieren per be drijf met melkvee: met 6,1 procent tot 67.200. Het aantal kippen nam met drie miljoen toe tot 81,1 miljoen. Net als de voorgaande jaren bleef de slachtkuikenmesterij vrij sta biel (dit jaar 38,5 miljoen slachtkuikens) terwijl het aantal leghennen nog onver minderd toenam: van 34,3 miljoen tot 37,4 miljoen. Het aantal bedrijven met kippen verminderde met 6,7 procent tot bijna 8.700. Het aantal schapen liep voor het eerst sinds jaren terug: met 4,2 procent tot 858.000. Het aantal bedrijven met schapen bleef gelijk: 22.600. Het aantal paarden en pony's op agrarische bedrijven ver minderde met vijf procent tot 66.500, het aantal agrarische bedrijven met paarden met 8,6 procent tot 22.700. Het aantal eenden op agrarische bedrijven nam met 2,1 pro cent af tot 674.000, terwijl het aantal bedrijven met eenden werd gehalveerd tot hon derd. Het aantal kalkoenen verminderde met 6,5 procent tot 880.000, verdeeld over 160 bedrijven. De rode paprika's moesten het in de afge lopen verslagweek duidelijk met aanmer kelijk lagere prijzen stellen. De gemiddel de prijs daalde van 2,60 naar 1,83 per kilo. Als er een vergelijking wordt ge maakt met de resultaten van het vorige seizoen in dezelfde verslagweek, dan ste ken de prijzen nog ongunstiger af, want toen lag de gemiddelde prijs op 3,54. Het grote prijsverschil wordt veroorzaakt door het zeer ruime aanbod van rode paprika's. De aanvoer van de vier belangrijkste vei lingen was ruim 112 ton groter in vergelij king met de aanvoer van vorig jaar. Bij de groene paprika's viel er echter een terug val in de aanvoer waar te nemen. Dit kwam de prijsvorming in de afgelopen week duidelijk ten goede. De gemiddelde prijs voor de groene paprika's liep op naar f 2,79 per kilo. Het blijft een interessante zaak om de groothandelsprijzen op de Westduitse markt te volgen. De grootste concurrent, te weten Italië, zet indruk wekkende hoeveelheden af, wekelijks zo'n kleine 3000 ton. Het prijsverschil is nog altijd opvallend, zo werd er voor een kilo groene Italiaanse paprika's ongeveer 1 D.M. betaald, terwijl er voor het Hol landse produkt 3.15 D.M. betaald werd. Bij de rode paprika's was er sprake van een zelfde verschil. Voor de komende week wordt er van rood een kleiner aanbod verwacht en een verder prijsverval lijkt onwaarschijnlijk, enig herstel lijkt niet uitgesloten. Het aanbod van groen lijkt gelijk te blijven, veel prijsverandering wordt er voor deze sortering niet ver wacht. Aubergine-golf Het is normaal om deze tijd van het jaar, dat de aanvoer van aubergines wekelijks geleidelijk afneemt. Dit is de laatste we ken echter niet het geval. De aanvoer nam de laatste drie weken juist toe. Begin september was er nog sprake van een aan trekkelijk prijsniveau van ongeveer 3,90 Het keuren van aubergines bij de veiling Westland-Noord. per kilo, hier is inmiddels wel het nodige vanaf gegaan, want de gemiddelde prijs ligt thans op 1,67 per kilo. Het ziet er naar uit dat de aanvoergolf begint af te nemen, als gevolg daarvan zal de prijs zich weer herstellen. Door het kleiner geworden aanbod wordt de afnemende export naar Zweden en En geland gecompenseerd, er ontstond bij de tomaten weer ruimte voor wat prijsher stel. Zo liep de prijs voor de A-I-export op van 1,26 naar 1,49. Bij de vleestoma ten werd de aanvoer ook kleiner, ook hier herstelde de prijs zich. De sortering BBB liep in prijs op van 1,39 naar 1,75 per kilo. De totale tomatenaanvoer wordt ge leidelijk kleiner, zodat er een vaste markt ontstaat. De prijs blijft gelijk of loopt iets op. De aanvoer van komkommers is in wat rustiger vaarwater gekomen, de aanvoe- rexplosie lijkt voorbij. De prijsvorming van de afgelopen week wijst althans in die richting. De lichtere sorteringen lie pen weer in prijs op en wel met gemid deld 7 cent per stuk. Zo varieerde de prijs van de sortering 41/76 van 33 tot 57 cent per stuk. Er wordt op een ongeveer gelijk blijvend aanbod gerekend, dat tegen ge lijkblijvende of iets hogere prijzen zal worden afgezet. De aanvoer van bloem kool wil steeds maar moeilijk op gang ko men. De wekelijkse aanvoer valt de helft kleiner uit als vorig seizoen. De prijzen varen er echter wel bij. In de afgelopen week werd er gemiddeld 2,03 per stuk betaald. Voor de komende week wordt er op een groter aanbod gerekend, de prijs zal geleidelijk dalen. De aanvoer van spruiten breidt nu wekelijks verder uit. Door een levendige vraag weet de prijs zich redelijk te handhaven, er werd ge middeld 1,27 per kilo betaald. Voor de komende week wordt er op een groter aanbod gerekend, dat tegen lagere prijzen verkocht zal worden. Ondanks een klei ner wordend aanbod daalde de prijs voor ijsbergsla naar 32 cent per stuk. Dit prijs verval moet toegeschreven worden aan de zeer matige vraag naar dit gewas. Voor de komende week worden er echter betere resultaten verwacht. Snijbonen brachten,. f 2,25 per kilo op, pronkbonen daarente gen 1,20. De prijs voor snijbonen loopt verder op, pronkbonen lijken nog niet veel in prijs te veranderen. Prei werd ook de afgelopen week goedkoper, er werd nl. 55 cent per kilo betaald. Een verdere prijsdaling wordt er echter niet verwachte De handel in Chinese kool zit helemaal in de put, getuige de prijs van 22 cent per kilo. De prijs lijkt niet veel te veranderen. Andijvie werd voor 45 cent per kilo ver kocht. De vraag naar spinazie zakte hele maal in elkaar, zo daalde de gemiddelde^ prijs naar slechts 20 cent per kilo. Bij aan houdend mooi weer lijkt de prijs laag te blijven. v Weinig optimistische klanken uit het bloemen- en potplan tenkamp. Weliswaar mooie nazomerse dagen, maar met negatieve werking voor de kwekers die wel zorgden voor een grote aanvoer van pro- dukten, maar geen invloed uit kunnen oefenen op het prijsni veau. De binnenlandse afzet leed on der de beperkte belangstelling van kopers en koopsters en die beperkte zich niet tot onze grensen, zodat de export onder het milde klimaat had te lij den. Gemiddeld lagere prijzen dan in voorgaande weken en ook ongunstig afstekend bij dezelfde week van het vorig jaar. Topaanvoer van onder meer trosanjers, waar dan ook de klad in de prijzen zat. Van trosanjers bijvoorbeeld ruim 11 miljoen tegenover 7 miljoen in dezelfde week van vorig jaar, maar met gemiddelde prijs van respectievelijk 16 en 22 cent. En dat hangt er in! Een soortgelijk beeld in de Freesia met aanvoer van bijna 6 mil joen, gemiddelde prijs 13 cent tegenover vorig jaar ruim 3 miljoen aanvoer en prijs van gemiddeld 23 cent. En ook dat telt aan. Met 2 miljoen grote en 3 miljoen kleine rozen, was de gemiddelde prijs voor eerst- genoemden nu 92 cent, vorig jaar 96 maar voor de kleine soort, nu 16 en vorig jaar 21 cent. Met een toch al niet zo'n dave rend bloemenjaar is er met het oog op de naderende dure stookwinter onder de kwekers een mineurstemming. Het landelijk beeld dat het VBN geeft over de maand au gustus toont een daling aan van het prijsniveau tegenover vorig jaar met ruim 8 procent, ook al kan hieraan worden toegevoegd dat augustus toen goed was. In augustus daalde de landelijke snijbloemenom- zet van ruim 101 miljoen gul den tot 93.3 miljoen en wat de potplanten betreft was er een stijging van 27.5 miljoen vorig jaar, naar 28.7 miljoen gulden in augustus dit jaar. Terug naar de CCWS. Afgelopen week een aanvoer van 40.551.179 bos of stuks en op brengst van 11.035.624.43 te gen vorig jaar aanvoer 30.358.377 en opbrengst 10.037.384.71. De 10 miljoen grotere aanvoer leverde dus nauwelijks een miljoen gulden méér op en dat tekent de gang van zaken. Wat gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelf de week vorig jaar zijn: Ame rikaanse anjers 22 (30), trosan jers 16 (22), anthurium 1.03 (1.22), snijgroen 17 (16), trosehrysanten jaarrond 30 (36), idem geplozen 57 (62), trosehrysanten normaal 71 (99), idem geplozen 54 (52), freesia 13 (23), gerbera 35 (44), gladiolen 10 (13), irissen 11 (13), leliekelken 46 (72), lelie- takken 48 (42), cymbidium groot 92 (96), idem klein 39 (45), grote rozen 22 (30), idem klein 16 (21), sonia 17 (23), be- linda 14 (20), red garnette 10 (14). Wat de potplanten betreft, zou het ook hier wel beter kun nen. Er was een aanbod van 84.267 stuks en opbrengst van 1.615.565.99. Het zit er bij be gin van deze week nog niet zo erg in dat het er veel beter op wordt. Hoezeer ook het huidi ge klimaat algemeen wordt ge waardeerd, aan de bloemen- kwekers kost dat geld en dat kunnen ze hard gebruiken. Het zijn voornamelijk de pot planten die het veilingbeeld nog wat ophouden. Het landelijk overzicht van de twaalf bij de VBN aangesloten bloemveilingen geeft tot en met augustus over dit jaar een teruggang aan omzetcijfers te zien van totaal 129.101.000 vorig jaar, naar 121.815.000 dit jaar, dus ruim vijf procent minder. Van de drie grootste veilingen vermelde we: Aals meer met een teruggang van 53.569.000 vorig jaar tot 50.370.000 over de acht maanden van dit jaar, dus met 6 procent. De CCWS van 3.7 miljoen en Flora Rijnsburg van 12.842.000 naar 11.369.000 of 11.5 procent. Veiling Berkel en Rodenrijs kon 2.5 procent omzetstijging boeken, maar dat is dan ook een witte raaf onder de ove rige veilingen in ons land! Flo- risant is het (nog) niet dit jaar in de bloementeelt! De hoogtij der dahlia's is weer voorbij. Weliswaar bloeien mede dankzij het fraaie herfstweer van de afgelopen weken de stekken nog uitbundig, maar die bloei interesseert de kweker niet zoveel. Hij teelt voor de knol en niet voor de bloem. Nu de rooitijd in zicht komt, speelt dus vóór alles de vraag: zit er al een behoorlij ke knol onder? Hij is zo hier en daar al aan het visiteren geweest: een steekproef nemen of de stekken het goed hebben ge daan. Het gaat de kweker om de vraag of hij dit jaar een flink aantal leverbare knollen en dan liefst een hoog percen tage „enen" uit de roe zal kunnen ha len. Wat dat laatste betreft, kon het wel eens meevallen. Ook de stekken die op het zgn. naland van vroeg gerooide tulpen zijn ge plant, hebben zich wonder boven wonder nog goed hersteld. Die stekken kregen nl. direct na het planten vier, vijf weken ach tereen de ene regenbui na de andere te verwerken. Er vielen nu geen stekken weg van de droogte, maar van de nattig heid. En de stekken die wel in leven ble ven, groeiden niet. Ze bleven door het vocht en de -lage temperaturen maar „kwarren" en stonden zo stil als een em mer. Door het betere weer van de afgelo pen weken is de groei er aardig in geko men en ze vertonen nu een redelijk goede stand. min bedrijft men er nu al opgewekt han del in. We hebben het al eens meer ge zegd: een brok speculatie is de bloembol- lenhandel niet vreemd. En dat alles gqbeurt op de bloembollen- beurs in Hillegom, in hetzelfde gebouw waar de afgelopen week de hoogste baas van de Rabobank, ir. Pierre Lardinois, er niet omheen draaide, maar ronduit zei dat het ruwe weer van de tachtiger jaren dui delijk is -begonnen. Het bedrijfsleven en de banken zullen alles op alles moeten zetten om dat barre weer met zo min mo gelijk kleerscheuren door te komen. Met de sierteelt staat het er, in vergelijking met andere bedrijfstakken, niet eens zo gek voor. Bollen-, bloemen-, bomen- en plantenkwekers zijn goed voor een export van tweeëneenhalf miljard en daarmee zijn ze een zeer belangrijke poot in de va derlandse economie geworden. Exporteren Speculatie De dahlia-oogst van dit jaar is voor een groot deel al verkocht voor beste prijzen. Zelfs de verkoop van dahliaknollen voor levering november 1981 is al weer op gang gekomen. Kennelijk zien de bloem bollenexporteurs de dahlia-toekomst roos kleurig in, want voor de alledaagse soor ten uit het handelsassortiment legt men f 37,50 per 100 op tafel. Dat is niet niks en dan gaat het bepaald niet om kinderachti ge aantallen, maar om gehele „kramen", Dahlia's zijn geen gevraagd artikel voor de export. die ettelijke honderdduizenden stuks om vatten. Moet U zich eens voorstellen wat dit bete kent. Die knollen kunnen pas in novem ber van het volgend jaar worden gerooid. En die moeten groeien van stekken, die men moet halen van knollen die volgende maand gerooid moeten worden. Die knol len moeten opgelegd in kassen, vervol gens gestekt, afgehard en geplant. Niette- De groei is er zelfs niet eens uit, maar het zal in de komende jaren wel gaan om het cardinale punt: exporteren of creperen. Alle seinen staan in die richting en het zullen met name de jonge ondernemers zijn die het zullen moeten gaan méken, al dus de heer Lardinois. Terug naar de dahlia's. De optimistische prijzen die men ook voor de oogst van volgend jaar al wil geven, zijn natuurlijk een mooie zaak, maar er schuilt ook een gevaar in. De kans is niet denkbeeldig dat de dahliakwekers gaan zorgen dat de bo nen tot in de hemel groeien en dat men opnieuw gaat zorgen voor een fikse uit breiding. Dat laatste zou nl. een ramp kunnen betekenen. Dat is in het verleden al herhaaldelijk bewezen, maar de ge schiedenis leert, dat de mens van de ge schiedenis niets wenst te leren. Dat geldt zeker voor de agrarische wereld en de sierteelt vormt helaas geen uitzondering op deze regel...!

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11