,Serajewo wil sobere Winterspelen lasketbalsters kansloos tegen Polen Van der Looy technisch sterke driebander Herfstvakantie op Mallorca ECRETARIS-GENERAAL ORGANISATIECOMITÉ TIJDENS WERKBEZOEK IN NEDERLAND: 99 Koeperman ziet af van tweekamp ORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1980 PAGINA 9 EVENTER Alexander Novak, secretaris-ge- eraal van het organisatiecomité van de Olym* ische Winterspelen 1984 in het Joegoslavische crajewo, was de afgelopen twee dagen op werkbezoek" in Deventer. Novak kwam bij de jortvloerenfirma Descol een kijkje nemen om- at de Joegoslavische regering de accommodatie a de Winterspelen van Nederlandse sportvloe- :n wil voorzien. Aangezien de Deventer firma j „hofleverancier" van wijlen president Tito ras, kwam dat bedrijf als eerste voor de leve- ng in aanmerking. Daarbij kwam ook nog dat en groot aantal sportaccommodaties in Moskou oor deze firma waren gebouwd en gelegd. lexander Novak is vandaag met een aantal contracten naar elgrado en Serajewo teruggekeerd. Tijdens zijn werkbezoek ii hij over de Winterspelen onder andere: „De Spelen gaan erajewo ongeveer driehonderdmiljoen gulden kosten. Voor oegoslavië is de organisatie een uitdaging. We zullen probe- sn de Winterspelen sober, maar toch efficiënt, te organise- ïn". )e bouw van de Olympische accommodaties is in volle ing. Op de hellingen van de Bjelasnica, Jahorina en Igman orden de springschansen en de trajecten voor het alpine- liën aangelegd. Voor de bobslee-wedstrijden wordt er een lan op de Trebevic-berg gebouwd. Er komen ook nog twee ti-centra in de omgeving van de Grlica en Hrasnica. Met iarbij twee ijsstadions voor kunstrijden en ijshockey. In het centrum van Serajewo gaan we een kunstijsbaan bouwen voor de schaatswedstrijden. Schaatsen en bobslee zijn in Joe goslavië nog onbekende sporten. De ijsclub Serajewo, die mede belast is met de organisatie van de Winterspelen, wil binnenkort een afdeling schaatsen oprichten. Ik ben daarom ook op zoek naar een Nederlandse schaatstrainer". Er zijn inmiddels contacten gelegd met Ab Garritsen, die in Lake Placid erg succesvol was. Zijn pupil Annie Borckink won toen een gouden medaille. Garritsen is benaderd om tot aan de Winterspelen clubtrainer van Serajewo te worden. Hij krijgt daarbij de taak één of twee Joegoslavische rijders voor de Winterspelen af te leveren. Novak verder over de organisatie van de Winterspelen: „De bouw van een Olympisch Dorp is begonnen. We gaan uit van ruim tweeduizend bedden. In de omgeving moeten ook nog nieuwe hotels moeten komen, die plaats bieden aan zeker 10.000 mensen." Over politiek wil de Joegoslavische zakenman weinig zeg gen. „We hebben Moskou en Lake Placid gevolgd. In 1984 zal er geen politiek bij de Winterspelen zijn. Joegoslavië is lid van de Niet-Gebonden landen. Daarom weten we nu al dat Algerië, Marokko en China bij de Winterspelen in 1984 ver tegenwoordigd zullen zijn. We verwachten een recordaantal deelnemers en bezoekers" zegt Aelxander Novak. Alexander Novak: ,,De Spelen gaan Serajewo on- gveer driehonderdmiljoen gulden kosten". IJ A LUK A De krachtinspanningen epaard gingen met de verrassende over- t(iing op Bulgarije, zijn het Nederlands fjes basketbalteam tegen Polen opgebro- In het laatste duel uit de halve finales het toernooi om het Europees kam- rjnschap verloor Nederland kansloos met van Polen. Ie rust beenden de Oranje-dames de tegen- aardig bij. De score liep traag op en was het verschil niet onoverkome lijk: 29-26. Na de pauze viel Nederland ver te rug. De laatste twintig minuten werd een lij densweg voor Oranje. Slechts negentien punten wisten de speelsters aan de score uit de eerste helft toe te voegen. Polen daarentegen huppel de vrolijk verder en plaatste zich onbekom merd voor een plaats bij de eerste vier door Ne derland op afstand te zetten en te houden: 71- Door dit resultaat treedt Nederland in de klas seringsduels aan in de strijd om de vijfde tot en met achtste plaats. Vandaag spelen de dames tegen Hongarije. Bij winst speelt Oranje een dag later om de vijfde en zesde plaats tegen de winnaar van het duel tussen Bulgarije en Roe- menie. Bij verlies treedt Nederland aan tegen de verliezer van die wedstrijd om de zevende en achtste plaats. In de finalegroep bevinden zich de Sowjet- Unie, Polen, Joegoslavië en Tsjecho-Slowakije De Russinnen, verreweg de voornaamste kan didaat voor de titel, spelen tegen Tsjecho-Slo wakije, Polen tegen Joegoslavië. De uitslagen zijn: Groep A: Sowjet-Unie-Bulgarije 119-63 (67-23). Polen-Nederlaru 71-45 (29-26). 1. Sowjet-Unie Polen 3 Nederland 4. Bulgarije Groep B: Joegoslaviè-Roemenie 78-53 (44-25). Tsjecho-Slowakijt Hongarije 77-70 (36-38). 318-146 187-205 171-257 210-278 1. 2. Tsjecho-Slowakije 3. Roemenie 4 Hongarije 3 2 15 3 2 15 217-199 222-211 183-215 208-205 uy Drut og steeds ioed \iING De Fransman Drut, die tijdens de Inpische Spelen van 1976 Jlontreal een gouden me- W won op de 110 meter flen cn kort na zijn olym- pe triomf tot prof werd ard, heeft gisteren in ng laten zien dat hij op specialiteit nog altijd uit de voeten kan. die sinds enige maanden in wedstrijden mag uit ten, won de 110 meter hor- jin 13.85 seconden. Tweede de Engelsman Wilbert in 13.93. Na de eerste Ivan dit tweedaagse evene- it leidt de ploeg van Groot- annië voor het team van 'erenigde Staten. De Brit- wonnen vijf gouden me- les, de Amerikanen vier. loeilijke ■4den ;halke '04 JJN Voor Schalke '04 :en moeilijke tijden aan. era vond verspeelde de g een punt tegen het ge- loveerde Arminia Biele- Elgert nam Schalke twee een voorsprong, maar s en Schock zorgden er- dat Arminia met een ge- (2-2) uit Gelsenkirchen ij vertrekken. Bochum incasseerde zijn te nederlaag van dit sei- De overwinning van het sspelende Borussia Mön- i-Gladbach was verdiend. .000 toeschouwers die op ickelberg aanwezig wa- zagen Matthöus en Bruns de thuisclub doelpunten bel voor Bochum. ÏRTWERELD LEFELD Gaby Minne- heeft de revanchwedstrij- van het wereldkampioen- ip bij de stayers gewonnen. JDEN De Australiërs Allan en Danny Clark ien de wielerzesdaagse Londen gewonnen. HAAG De ijshockey- (strijd Nijmegen-Utrecht r de nationale beker is tien luten onderbroken omdat ubliek met stenen gooide, cht won uiteindelijk met Andere uitslagen: Tilburg- terdam 3-6, Assen-Den h 10-6. Iser Koeperman. DEN HAAG Iser Koeperman ziet af van de damtweek- amp tegen Harm Wiersma. Gistermorgen gaf de ex-Russi sche grootmeester aan het ANP een verklaring af, waaruit blijkt dat de spanningen en de onvriendelijke sfeer rond de tweekamp hem verhinderen optimaal gemotiveerd aan de strijd te beginnen. Koeperman stelt in zijn verklaring na drukkelijk dat de Koninklijke Nederlandse Dambond (KNDB) in deze kwestie geen blaam treft. De actie van Koeperman heeft Harm Wiersma danig verrast. „Daar snap ik niets van", was zijn eerste reactie. „Ik ken ook spanningen voor die tweekamp. Dag en nacht ben ik er mee be zig, ook op organisatorisch gebied. Die toestanden rond de match bevallen mij evenmin. Maar dat is voor mij nog geen reden om van de tweekamp af te zien". De Fries meent dat Koeperman de damsport met zijn houding schade berokkent. „De match had grote propagandistische waarde. Er was van alle kanten veel belangstelling voor. Veel gemeenten hebben geprobeerd een van de zestien partijen binnen hun muren te halen. De damsport leefde weer. Dat breekt Koeperman nu af". Wiersma hoopt, dat Koeperman op korte termijn op zijn beslis sing zal terugkomen. „Ik ken Koeperman wel een beetje. Hij is vrij emotioneel. Toch vind ik de houding, die hij nu aanneemt, vrij zwak. Ik hoop dat hij op zijn misschien niet voorbarige, maar zeker beïnvloede beslissing terugkomt. Hier schieten we allebei niets mee op". Over de financiële kant van de zaak wil Wiersma zich niet uitlaten. De winnaar van de tweekamp zou rond de vijfendertig duizend gulden getoucheerd hebben. Het hoofdbestuur van de dambond heeft telegrafisch van Koe perman een schriftelijke verklaring geëist dat hij zich terugtrekt voor de tweekamp tegen Harm Wiersma. Het hoofdbestuur heeft Koeperman met onmiddellijke ingang ontzet uit de rech ten van het lidmaatschap van de KNDB tot het moment waarop zijn verklaring is ontvangen. Daardoor is hij niet gerechtigd uit te komen in wedstrijden van de KNDB. Koeperman komt in de competitie uit voor de club Lent. (Van onze biljartmedewerker) DEN HAAG Het sterk bezette internatio nale driebandenbiljarttoernooi in centrum Die Haghe heeft na twee ronden in de per soon van Eddy van der Looy een zeer aan vaardbare leider. De technisch knappe Bra bander won als enige speler tweemaal. Eerst van Gerard Lorist, de joyeuze, onbere kenbare Amsterdammer, en vervolgens van Piet de Jong. Van der Looy gebruikte respectievelijk 55 en 60 beurten, waarmee zijn algemeen gemiddelde op 1.043 staat. Dat is voor Van der Looy, die vorig seizoen in het ereklassekampioenschap op een haar na het nationale moyennerecord miste, be slist geen uitschieter. In het komende nationale kampioenschap gaat hij beslist als een der be langrijkste kanshebbers van start. Nog iets over de kracht van de leidende Van der Looy. In zijn ontmoeting met Lorist was hij er na 44 beurten nog niet in geslaagd van zijn tegenstander los te geraken: 3534. Elf beurten verder echter had Van der Looy de zaak ge klaard met series van 9, 4, 6 en 5 in de 47e, 51e, 52e en 55e beurt, Lorist op 36 caramboles ach terlatend. Van de biljartprofs (voor niets rijst tenslotte slechts de zon) heeft Boulanger, de man die het toernooi de internationale tint geeft, zich in zo verre waargemaakt dat hij de kortste partij tot nu toe „oprispte". Hij versloeg in de eerste ron de de bedremmelde Hagenaar Jan Lommers in 43 beurten (3060). In de tweede ronde raakte de Luikenaar tegen Lorist het spoor echter vol ledig bijster. Bij 3230 voor Lorist in 30 beur ten was nog alles mogelijk, doch de Belgische ineenstorting werd compleet geïllustreerd door de eindstand na 51 beurten: 6037. In vrijwel elk toernooi heeft Boulanger derge lijke zwakke momenten, hetgeen de verklaring is voor het feit dat hij internationaal nooit tot een echte grootheid is uitgegroeid. Zeker niet in driebanden. Ruud Nieuwenburg, die dit seizoen na het échec van het afgelopen seizoen toen hij als nieuwbakken ereklasser volledig door de mand viel, heel wat heeft goed te maken, start te opmerkelijk, zij het niet erg uiterst succesvol. Het opmerkelijke zat hem in twee remises te gen Joop de Wilde en Frans de Vries. De remi se tegen De Wilde kwam uit forse achterstand in de boeken; na 46 beurten leidde De Wilde nog met 4755. Uitslagen: Van der LooyDe Jong 6051 (60); LommersDe Wilde 5058 (65), Lommers winnaar door 10 punten handicap; LoristBou langer 6037 (51); De VriesDe Jong 6052 (72); LommersBoulanger 3060 (43); Nieu- wenburgDe Wilde 6060 (51); Van der LooyLorist 6036 (55); NieuwenburgDe Vries 6060 (68). Stand na twee ronden: 1. Van der Looy 4/1.043; 2. De Vries 3/0.857; 3. Bou langer 2/1.031; 4. Nieuwenburg 2/1.008; 5. Lo rist 2/0.905; 6. Lommers 2/0.740; 7. De Wilde 1/1.017; 8. De Jong 0/0.780. Hockeydames beginnen met winst AYR Het Nederlandse da mes hockeyteam is gisteren in de Schotse plaats Ayr het ju- bileumtoernooi van de IFW- HA (50-jarig bestaan) begon nen met een overwinning van 6-0 op het Caraïbische elftal. Bij de rust was de stand 5-0 door vier treffers uit strafcor- ners van Fieke Boekhorst en een doelpunt van Sophie von Weiier. Na de hervatting scoorde Marjolein Eijsvogel. In de tweede wedstrijd won een wereldelftal met 4-0 van Schotland. Hier was de rust stand 1-0. Voor de doelpunten zorgden Veronika Wolf (WD1), July Stavers (VS), Marilyn Pugh (Wal) en Jennifer McDo nald (NwZ). De opstelling van het Neder landse team was: Jolien Mah ler, Madeion Belien, Anneke Bax, Fieke Boekhorst, (50. Li- sette Sevens), Margriet Bleyer- veld, Toos Bax, Elsemieke Hil- len, Cathy Woudenberg, An- nelies Kaptein, Sandra le Poole en Sophie von Weiier (45. Marjolein Eijsvogel). Nog even nagenieten van de zon. Dat kan tijdens de herfst vakantie op Mallorca. Van 17 en met 24 oktober 1980 orga niseert uw krant in samenwerking met Teletours een speciale reis naar dit zonnige Spaanse eiland met zijn heerlijke stran den. Het verblijf is in het Hotel Orient, een uitstekend toeristenho tel in El Arenal. Alle kamers zijn voorzien van een volledig in gerichte badkamer, balkon en telefoon, terwijl het hotel be schikt over ruime bars en restaurant. Ter plaatse bestaat volop mogelijkheid tot het maken van excursies, waarover de Teletours-hostess u graag zal infor meren. De prijs van deze herfstvakantie bedraagt 575 per persoon op basis van vol pension in een tweepersoonskamer. Toeslag éénpersoonskamer 50. Minimum aantal deelnmers: 50. Inbegrepen: vliegreis Schiphol-Palma v.v.: lichte maaltijden aan boord; transfer vliegveld-hotel Orient; reisbegeleiding Teletours-hostoss; verblijf op basis van vol pension op twee persoons kamers. Inlichtingen en boekingen uitsluitend telefonisch (na 9 uur en niet op zaterdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie te Den Haag, tel. 070-635918. Vaasteam op dreef BRIOUDE De Nederlandse coureurs, die tijdens de 55e internationale motorzesdaagse in de Franse plaats Brioude uitkomen in de strijd om de Zilveren Vaas, doen het niet slecht met een voorlopige vijfde plaats. De juiste klassering hangt af van het straf puntentotaal van Joop Staman. Deze werd aanvankelijk gediskwalificeerd omdat hij onder de ogen van een tijdcontroleur de ernstigste overtreding in een zesdaagse, het verwisselen van een buitenband, beging. Een officieel rapport was voor de wedstrijdleiding voldoende Staman uit te sluiten. Na uren overwerk kreeg het Nederlandse jurylid Jos Vaessen de jury echter zo ver dat de diskwalificatie ongedaan werd gemaakt. Schaakzege Larsen TILBURG Op de tweede rustdag van het internationale schaaktoernooi in Tilburg werd de afgebroken partij uit de zesde ronde tussen de Westduitser Hübner en de Deen Lar sen voortgezet. Larsen won het duel. De stand is nu: 1/3. Portisch, Karpov en Spasski 4 punten, 4/7. Hort, Timman, Sosonko en Larsen 3, 8/11. Ribli, Kavalek, Tal en Anderssoh 2 1/2. 12. HUbner 2. Sanders uitgeschakeld BORDEAUX Nationaal kampioen Louk Sanders is in de tweede ronde van het internationale tennistoernooi in Bor deaux uitgeschakeld. Sanders verloor met 6-1, 6-1 van de Nieuwzeelander Chris Le- Zwakke start handbalteam Parijs De Nederlandse dames zaalhandbalploeg is in het internationale toernooi te Parijs zwak van start gegaan. Van China werd verloren met 17-16 (8-7). Voor Nederland scoorden Maijo Smeets (5), Hanneke van Eyl (4), Dirkje Hartmans (3), Jeanne Arnoldussen (3) en Jacqueline Drenth (1). Vandaag ontmoet Nederland de Franse dames en morgen is Italië tegenstander. Nieuwe tegenstander Blanchard ROTTERDAM Half zwaargewicht Alex Blanchard zal maandagavond tijdens het boksgala in Rotterdam niet uit komen tegen Ignatio Gorostidi. Deze bokser kreeg geen medisch attest van de dokter, waardoor het gevecht geen doorgang kan vinden. Blanchard zal nu in de ring uitkomen tegen Patrick McKenzie uit Jamaica. Lammers twintigste trainingstijd MONTREAL Jan Lammers is tijdens de eerste training voor de Grand Prix van Canada, die morgen in Montreal wordt gehouden, als twintigste geëindigd. In zijn Ensign kwam hij tot een rondetijd van 1.34.658. De snel ste coureur was de Australiër Alan Jones met 1.30.710. Vandaag wordt de tweede en laatste training gehouden. Hinault dit seizoen niet meer actief PARIJS Bernard Hinault zal in de resterende najaars- klassiekers niet aan de start verschijnen. De Breton heeft het wielerseizoen op advies van zijn arts eerder beëindigd dan hij aanvankelijk van plan was. De val in het Criterium der Azen, dat door Joop Zoetemelk ge wonnen werd, kwam Hinault op een rugkwetsuur te staan. Het genezingsproces vordert langzaam. Om die reden adviseerde zijn arts hem tenminste nog twee weken rust te houden. Hinault nam daarna zelf de beslissing het voor de rest van dit seizoen voor gezien te houden. Veel interesse voor Schuster KEULEN Bemd Schuster heeft gisteren tot half 1982 zijn lopende contract bij FC Köln opgezegd. Diezelfde dag be reikte het bestuur van de Keulse Bundesligaclub het bod van 3,5 miljoen mark op de 29-jarige middenvelder. De transfersom werd geboden door een andere bundesligavere- niging, die als restrictie gaf dat de identiteit van de bieder niet onthuld mocht worden. Eerder bood Barcelona al eens 4,5 mil joen mark voor Schuster. Cosmos wil de Westduitse internatio nal overnemen voor maximaal 3,5 miljoen mark. Ook Algeri en Caldenty namen doping PARIJS De Franse wielerbond heeft gisteren de namen bekend gemaakt van de andere twee stayers die evenals de Nederlander Rene Kos werden betrapt op het gebruik van doping. Het gaat om de prof Pietro Algeri (Ita, zesde) en de amateur Ba- rolome Caldentey (Bel, derde). Deze laatste moet evenals Kos zijn medaille inleveren. Kos en Algeri kregen een voorwaarde lijke schorsing van een maand, Caldentey werd voor dezelfde periode onvoorwaardelijk geschorst. Beroep West Ham afgewezen ZURICH De straf die de UEFA (Europese voetbafedera- tie) deze week de Engelse club West Ham United oplegde naar aanleiding van ongeregeldheden van supporters in het Bernabeu-stadio te Madrid, blijft gehandhaafd. West Ham werd veroordeeld tot een boete van 36000 gulden en moet zijn wedstrijd tegen Castilla (UEFA-Cup) op ten minste driehonderd kilometer van het eigen stadion spelen. De vereni ging tekende daartegen beroep aan, dat gisteren door de com missie van beroep van de UEFA werd afgewezen. Waslander niet naar Chelsea ROTTERDAM De overgang van Koos Waslander van het Amerikaanse Fort Lauderdale Strikers naar de Londense tweede-divisieclub Chelsea gaat niet door. Gisteren meldde Waslander zich bij zijn oude club Excelsior in Rotterdam. De rossige spits zou graag weer voor de Woudestein- club uitkomen, maar de transfersom die Lauderdale voor hem vraagt, ligt aan de hoge kant. Desondanks wil Excelsior op korte termijn de onderhandelingen over een transfer van Waslander heropenen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9