Joris is een waakse bastaard Optocht' De 'Grote Optocht' wordt weer een materiaalslag HERMAN ROEDOE, WAGENMAKER VAN DE 3 OCTOBER VEREENIGING, IS BIJNA HELEMAAL ROND ^AD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1980 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven hon den zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende redenen afge staan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Diere nasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. is een speels dier. Dan zit het er weer op voor 1980, na alle onderweegse opstoppingen en andere congesties. De kelkjes sherry zijn dan weer op een oortje na versnoept op de vaste punten, en het eerste gehik in de rijtuigen wordt met moeite onderdrukt. Het zal mij benieuwen, hoe koelbloedig nieuwe burgemeester Kees Goekoop deze traditionele obstakels denkt te kunnen nemen, onder een hoge hoed, die hem ongetwijfeld zal misstaan. De heer Vis had veel minder hoofdtooi te bedekken. Herman Roedoe, overigens, schijnt óók te moeten kijken naar zijn optocht, zo vreest hij. Misschien denkt hij intussen aan zijn reclametoestanden op de Femina en aan de verhuur van z'n wagens „aan derden"; dat zijn voornamelijk regionale belangstellende corporaties met een publiek feestje in „Ach, ik kom er altijd wel uit, in de toekomst", vertrouwt Herman Roedoe, de vindingrijke. Voor de meerijdende „boekdrukkunst" kreeg hij van de Leidse Plantsoenendienst een afgeschreven zieke lijsterbes die voor de optocht werd gerooid en nu „de boom" wordt, waaruit Laurens Coster letters sneed die, in het zand gevallen, zó'n prachtige afdruk maakten dat Coster opeens „als het ware" de kunst zelf uitvond en daarmee de monniken een stuk geraffineerd brood uit de mond stootte. En verder vond Herman (die Roedoe uitdraagt onder het mom van Visser) op rooftochten erg bruikbare stoelen en fauteuils langs de route van de kraakwagen. „Antiek, meneer; bijna. Daar zie je soms de leukste dingen staan Ook met afdankertjes kan een 3 oktoberse grote optocht een feest en een succes ziin. ten. Zijn naam is Joris. Joris een bastaard. Hij heeft wat weg van een terrier en hij heeft inmiddels de respectabele honden leeftijd van vijf jaar bereikt. Joris heeft een zwarte vacht die afgewisseld wordt door grijs haar om zijn bek en op de rest van zijn kop. Ook zijn buik begint al aar dig grijs te worden. De voorkant van zijn oten zijn lichtbruin en zijn oren hangen et grootste deel van de dag naar bene den. In het asiel is hij tamelijk stil en som ber, maar zijn karakter is veel levendiger. Joris is speels. Wanneer hij naar buiten kan, komt hij los. Binnenshuis is hij waaks. Daarom zou het beter zijn als hij terecht komt bij iemand die over een tuin beschikt omdat een flatwoning als gevolg zou hebben dat Joris begint te blaffen te gen iedereen die voorbij komt. De schoft hoogte van Joris is 45 centimeter. Zijn vorige baas had Joris ruim een jaar geleden liefderijk uit het asiel meegeno men, maar hij heeft weer afstand van hem gedaan, niet omdat Joris overlast zou bezorgen, maar omdat de baas van Joris geen zin meer had om voor een hond te zorgen. Tina en Daisy Tina, de hond die twee weken geleden op deze plaats tentoongesteld werd, is be roemd geworden. Bij de opening van Beestenspul is zij door Prinses Margriet aan de nieuwe eigenaar aangeboden wor den. Haar nieuwe tehuis zal in Leiderdorp zijn. Daisy de hond van vorige week heeft ook een nieuwe baas gevonden. Zij blijft in Leiden. goeie maand werken eraan ging er voor de mensen van Roedoe inzitten. Telkenjare op tijd klaar, dat wel. „Alleen veertien dagen geleden heb ik even in m'n piepzak gezeten, met al die andere klussen erbij. Die kun je niet laten liggen en daar ben je mensen aan kwijt", aldus Herman Roedoe, die vermoedt dat het steeds moeilijker zal worden, iets nieuws voor die optocht te verzinnen. En dan maar weer improviseren met die wagens, waarvoor door de ontwerpster globaal een tekening wordt gemaakt zonder dat de afmetingen en de schaal precies vastliggen. „Onze mensen hebben ervaring met het werken vanaf die grote gekleurde tekeningen en ze mogen hier veel eigen ideeën naar voren brengen". Roedoe is erg tevreden met de specialistische schilder, die een week of wat geleden werd aangenomen voor het fijnere artistieke werk. „Dat deed vroeger Visser allemaal zelf en het was werkelijk moeilijk hem op dit gebied te vervangen. Maar de man die we nu hebben is erg kleurgevoelig; hij werkt grandioos, secuur. Net zogoed als mijn andere medewerkers, die gemotiveerd blijven, ook voor zaken zoals de bloemencorso's van Rijnsburg, Den Haag, Katwijk en Rotterdam, het Beestenspul, Leidato en de beurs Femina die op 3 oktober in Rotterdam geopend wordt. Het hele jaar door werk; gelukkig wel. Na 3 oktober kunnen we even ademhalen en dan gaan we de boel in de hal wat opruimen, wat uitbouwen en efficiënter maken". Als eerst maar weer die 3 oktober-wagens bebloemd en wel op de Burggravenlaan staan opgesteld, klaar om kalmaan uit te rukken, volgende week vrijdag. Roedoe heeft zorg voor deze wagens: „Kijk, bij een corsowagen wordt veel decor met bloemen weggewerkt, maar op deze 3 oktoberwagens blijft het decor zichtbaar, met maar een paar toeven bloemen erop. Deze praal is bewerkelijker, de afwerking moet perfect zijn. Ja ja, en dan volgende week de jaarlijkse ramp met het witte lijnen trekken en nummers kalken op de Burggravenlaan en, vooral, op de Kaasmarkt. Dat doen wij ook altijd. De Kaasmarkt is het ergst, met die geparkeerde auto's. Daar moeten we gewoon onder de De praalwagen 'Zomerzotheid', mede opgebouw met materiaal van de sloop. Geheel rechts Herman Roedoe. auto's doorkruipen om de vakken te kunnen markeren Zo trekt over een week het wagenpark van de 3 October Vereeniging weer verrassend en verstrooiend langs de dichte hagen van tienduizenden toeschouwers. Schande over hen, die op deze dag de Sleutelstad de rug toekeren en hun heil elders trachten te zoeken. Die zijn er! Jawel. Ik zou uitblinkende namen kunnen noemen, edoch, dezulken moeten tegen zichzelf beschermd worden. Maar de optocht kronkelt voort. Met' horten en stoten. Door de oude, enge binnenstad. Op bepaalde punten belaagd door brood- en anderszins dronken pretmakers, die zich nog ver verwijderd houden van de hutspot met klapstuk. Onschuldige „landmijnen", die bij het zout in de 3 oktober-pap horen en door geen koraalmuziek gedemonteerd kunnen worden. Geen nood; het Leesfeest viert en vreet kilometers door. Achter commandant Commandeur aan, en de paarden met hun arorria, de rijtuigen met soms moeilijk te verkennen autoriteiten, de muziek en de eigenlijk inleidende Wijze Uil een oehoe en het alfabet. Dan volgen de groepen met een „hoogstaande" praalwagen in hun midden: Laurens Jansz. Coster rijdt mee als onze vaderlandse uitvinder van de boekdrukkunst (met aan boord twee ouwe drukkunstige mangels die Joop Visser net niet uit de handen van Roedoe heeft kunnen houden); achter het "sprookje van Fabiola" (met die Eftelingse waterlelies en een fee als gillende keukenmeid) rijdt dan Annie M. G.'s eigen raakgetekende Pluk van de Petteflet, gevolgd door de Baron van Münchhausen op de kogel. „Rozen verwelken, schepen vergaan, maar onze vriendschap blijft altijd bestaan", zegt daarop het Poëzie-album tegen Willemien. „Het verguld avondje" komt rechtstreeks uit de Camera Obscura, het „epos" van Beets vol gezapige Hollandse gezelligheid. „Gijsbrecht van Aemstel", in verkleurd fluweel, vecht op een wagen een middeleeuwse vete uit, met veel krijgsrumoer om zich heen, en je blijft je afvragen wanneer ooit die historische kledij van de Vereeniging door de motten zal zijn verteerd; waarschijnlijk beschikken voorzitter Rörsch en de zijnen over niet te schatten aantallen kamferballen. We zien dan „Een zomerzotheid" (van onze Cissy van Marxveldt) met een blauwe auto, waarvoor Roedoe materiaal betrok bij een autosloper, die gratis banden verstrekte omdat het voor „de optocht" was. Best een leuke wagen, evenals die met de studeerkamer van prof. Higgins uit „My fair lady", waar het toneelstuk Pygmalion van George Bernard Shaw model voor stond. Zou ik warempel „De apeketting" bijna vergeten zijn, met de leesplank- plaatjes van aap, noot, mies. In elk geval besluit de beeldschone „Angelique" (die ondermeer in Versailles onstuimige avonturen, het raadplegen waard, beleefde) het „Leesfeest", vlak vóór een stelletje landerige musketiers en rijkspolitieruiters in hoge zit. LEIDEN In dit weekend waarin de dierentenshow 'Beestenspul' met zo'n 6000 dieren van zeer verschillend plui mage in de Leidse Groenoordhallen in het middelpunt van de belangstelling staat, hoopt het Leids Dierenasiel op extra aandacht voor de honden en kat ten die noodgedwongen in het asiel verblijven. Vandaar dat het asiel met bijna al zijn dieren op Beestenspul aanwezig is en vandaag gesloten is voor mensen die belangstelling hebben voor een gezonde, min of meer zielig of nooddruftig hond of kat. Dit keer in deze kolommen wederom een hond die al veel te lang in het asiel ver blijft. Sinds 9 augustus zit hij vrij somber in zijn hok op een nieuw tehuis te wach- jk jk in „Grote Optocht" van oktober is volop in de Jonaak. Samengesteld in van de el-Ioogmogende Heren de-an de Leidse 3 October enfereeniging: negen .praalwagens, ontworpen Leny Noyen- in'ander, uitgevoerd op in Ie „wagenwerf" van m;eclameburo Joop dat aan de ^eiderdorpse Zijldijk •en grote loods van ■buizend vierkante meter (gebruik heeft. In deze eale, zo gunstig ogelijk benutte, erkruimte zwaait sinds iegin van het jaar uia^erman Roedoe de Jirectiestaf; wat dan neestal een lineaal of |30|en verfkwast is. fichoonpa Joop Visser leeft zich sindsdien als 15-plusser uit de business teruggetrokken J®r^n komt een enkele teer nog even om de ïoek kijken om zich te Wrgeren, goede raad te jeven of om het zomaar 30ïens te zijn met wat zijn langetrouwde opvolger cp poten zet. Herman „Natuurlijk Hebben wij andere ■deeën dan Visser en ik Hegrijp ook wel, dat hij ich niet altijd kan /erenigen met de gang /an zaken. Wij doen het II Viu eenmaal op onze vfigen manier. Dit is mijn ierste zelfstandig in iur jlkaar gezette 3 iktober-optocht, maar ur ^iet m'n eerste ervaring |rmee: ik ken de jptocht al acht jaar van i0U{jiabij en nu als mijn broekzak". Negen wagens van .Leesfeest" (zo is de optocht 10 genoemd) worden, als een MVlag die veel literaire 'adingen dekt, in de hal ig.ichter de Touwfabrieken in teamverband door jicht werkers in elkaar gezet. (jDe tiende wagen is traditiegetrouw elk jaar aan de Leidse [nstrumentmakersschool. (r dpen bonte bloemlezing op wieletjes, een overzicht van dhet leesgenot dat jong en oud dagelijks kan beleven. Nu onderwerp van de Grote ,ur (Optocht. Met erg veel Eiguranten op de wagens en I8.ferg veel kinderen ook. Een

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5