Orgel Hooglandse Kerk weer in gebruik herschi/drinks HET GAT INI HAND VA) NEDERLAN DE 1 1 |J oude glorie hersteld begroting vertoont gat biina 10 miljoen Voorschotense raad morrend accoord met schoolzwemplan Leidse Waardgracht in RESTAURATIE VOLTOOID iKoakje dml mm. ml...ml Umckl Van Ulsen futloos Gedeputeerde opent gezon dh eidscen trum TAD LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1980 PAGINA 3 L l l P DE Nu in de boekhandel KAM1 FRANS NI F 25,- rPEis w/ f* UITGEVERU BERT BAKKER AMSTERDAM VOORSCHOTEN Wethouder L. Mar selis van Sport en Recreatie kreeg gis teravond tijdens de raadsvergadering een grote hoeveelheid kritiek te ver werken naar aanleiding van de visie van het Voorschotense college op het schoolzwemmen. Het VVD-raadslid G. De Graaf voelde zich door de voor ken nisgeving aan te nemen brief die de wethouder aan het schoolzwemmen had gewijd behoorlijk „in zijn kuif ge pikt" en ook het PvdA-raadslid J. Vis ser had bezwaren tegen de brief. Vol gens de twee raadsleden had de heer Marselis eerder moeten nadenken over de haalbaarheid van zijn schoolzwem- plannen. Aanvankelijk was het de bedoeling van het Voorschotense college om met de ope ning van het nieuwe recreatiebad 'Het Wedde' instructiezwemmen in te voeren voor de klassen drie en vier van het lager onderwijs en voor de klassen vijf en zes zogenaamde „natte gymnastiek", (het aan leren van reddend zwemmen, snorkelen, waterpolo en wedstrijdslagen). Uitbrei ding naar de klassen één en twee en eventueel de oudste groep kleuters zou successievelijk worden doorgevoerd nadat de plaatselijke zwemverenigingen zich aan de nieuwe situatie zouden hebben aangepast. Voorwaarde was wel dat het vervoer van de kinderen slechts in be perkte mate door de gemeente zou kun nen worden georganiseerd en dat van de ouders een bijdrage van 40 gulden per schooljaar moet worden gevraagd. Aange zien ae schoolbesturen de gemeente on langs hebben laten weten dat van veel ou ders niet op een bijdrage hoeft te worden gerekend, moesten de plannen aanmerke lijk worden gematigd. Het college komt nu uit op instructiezemmen voor de klas sen twee en drie van de lagere school. Er wordt geen ouderbijdrage gevraagd en het vervoer wordt door de gemeente ver zorgd, met uitzondering van het scholen complex Noord-Hofland en de Adegeest- school. De scholen die voor de vierde, vijfde en zesde klassen een lesuur „natte gymnastiek" willen invoeren moeten zelf voor het vervoer zorgen en de deelne mende leerlingen moeten in het bezit van een schoolz wem kaart a veertig gulden. Het is de bedoeling dat al op maandag 6 oktober met het instructiezwemmen wordt aangevangen. Deze ommezwaai werd wethouder Marse lis gisteravond niet in dank afgenomen. De wethouder werd verweten weinig zicht te hebben op de exploitatie, de raadsleden vonden het onjuist dat de Ade- geestschool van vervoer werd uitgesloten en ook vreesde men dat de instructeurs zouden worden getroffen door de plotse linge terugschakeling, die, zo nam men aan, ook wel voor behoorlijk wat irritatie bij de schoolbesturen en.de zwemvereni gingen zou zorgen. De heer Marselis, die zich door zijn partijgenoot De Graaf bij kans 'overhoop geschoten' voelde verze kerde de gemeenteraad dat het allemaal nogal meeviel en uiteindelijk werd de verandering toch geaccepteerd. Herschi Sinas met zuiver mineraal water, zuivere vruchtensappen en uitslui tend natuurlijke suikers irschi/Drinki Hoenibroek, tel. (045) 21 17 77 >EIDEN In zijn ïchtvaardiging 1jOor het doen van it Reve program- ia „Van het één ;omt het ander", gt Van Ulsen dat lij al jaren een in- lerlijke behoefte foelde om het erk van Reve „te iggen". Inderdaad leeft Van Ulsen jisteravond in de :houwburg een •oot aantal tekst deelten uit Re- e's oeuvre gezegd; Je beloofde thea- ^Jerdimensie die zou 'orden toege- 'oegd, het spelele- lent, was niet nwezig. In een loloniaal aandoend fekor, kennelijk teïnspireerd door e|et witte pak van 'an Ulsen, nam de iteur telkens een ik ter hand, en daaruit zittend of staand een frag ment; de overgan gen tussen de boekfragmenten werden gemaakt door stukken mu ziek of Van Ulsens stem op de band. Het waarom van dit Reveprogram- ma is mij geheel ontgaan. Van een theaterprestatie was geen sprake, het daadwerkelijk voorlezen leek mij een excuus om niet te hoeven spelen. Visueel viel er dus niets te beleven. Ook de tekstbe handeling yan Van Ulsen was niet bij zonder; hij was niet in staat de speciale sfeer die van Re- ve's boeken uit gaat, op te roepen. Bovendien was zijn articulatie slecht, een euvel waaraan vreemd genoeg vele solospelers lij den. Kortom, de Reve- liefhebber had net zo goed thuis kun nen blijven om zelf een boek te lezen. En de Van Ulsen- liefhebbers hebben hun favoriet niet op zijn best meege maakt. JACQUELINE MAHIEU van het orgel werd vastge steld dat er nog zoveel van het originele pijpwerk aan wezig was, dat een recon structie naar de toestand 'de Swart/Hagenbeer' het meest voor de hand lag. Pieter de Swart was de man die het or gel in 1565 bouwde en Ha- genbeer voerde in 1637 enige veranderingen aan zodat het orgel ook de gemeentezang kon ondersteunen. Zo wer den de ontbrekende pijpen zo goed mogelijk passend bij het oude werk gemaakt, waarbij gebruik gemaakt werd van 17e eeuws lood. De heer Brons licht de restauratie verder toe: „Omdat de deels zeer oude frontpijpen erg verweerd waren en de be trekkelijk geringe wanddikte schuren en polijsten niet toe liet, werden alle frontpijpen van tinfolie voorzien. De or gelkas werd schoongemaakt, bijgekleurd en waar nodig van nieuw bladgoud voor zien". In de huidige toestand heeft het orgel 24 stemmen verdeeld over hoofdwerk, bovenwerk en pedaal met in totaal 1348 pijpen." De res tauratie kostte 550.000 gul den. De restauratie van het orgel is bij velen een punt van dis cussie geweest. De bezwaren tegen de resiauratie richtten zich op het feit dat het orgel een halve toon lager is gezet en dat men heeft gekozen voor de Werckmeistertempa- ratuur. Volgens Dr. Vente zijn déze bezwaren onge grond: „Doordat het orgel een halve toon verlaagd is, wordt alleen musiceren met blazers iets moeilijker. Wan neer het orgel gebruikt wordt bij de gemeentezang en bij vocale ensembles zijn er geen problemen." Het concert dat Joop Brons (de cantor-organist van de Hooglandse Kerk) gaf ter ge legenheid van het weer in gebruik nemen van het orgel bestond uit zes werken. In 'In dir ist Freude' van J.S. Bach bleek dat ook na de res tauratie en de daarbij uitge voerde verlaging van de toon van het orgel, het orgel nog uitstekend geschikt is voor het oeuvre van Bach. De rest van het feestelijk programma bestond uit de 'Echofantasie' van J.P. Sweelinck, gedeel ten van 'Messe pour les cou- vents' van F. Couperin, 'Trumpet voluntary van H. Heron, 'Flöten Uhrsttlcke' van Joseph Hadyn en als slot 'Batalla Imperail' van Johan nes Cabanilles. Het concert toonde de welluidendheid en grote volume van dit reiatief kleine orgel. TER AAR De heer W.H.M. Aalbers, lid van het col lege van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, heeft gistermiddag het gezondheidscentrum in Ter Aar offi cieel geopend. In het volle gebouw aan de Essenlaan voltrok de gedeputeerde de opening door een gordijn weg te trekken, hierachter hing een rieten schaal waarop met bloemetjes de woorden 'Gezondheidscen trum Interkruis Ter Aar' te lezen waren. In de toe spraak die de heer Aalbers hield prees hij de vereni ging Interkruis en de gemeente Ter Aar voor hun goe de en efficiënte samenwerking. Ook burgemeester P.J. Verhoef memoreerde de uitsteken de samenwerking. „Hierdoor was het mogelijk, het gezond heidscentrum in iets meer dan de tijd die er voor een ge boorte staat te bouwen". De burgemeester overhandigde de heer Aalbers dan ook een mand met bloemen en potten met augurken en uitjes. In het nieuwe gebouw hebben een groot aantal gezondheids instanties zitting. Een kleuter-,en zuigelingenbureau, bejaardengymnastiek, een fysiothera peut, een opticien, een wijkverpleegkundige, de stichting Rijn-en Veenstreek, de stichting Aar-en Veenstreek, bu reau sportkeuringen en de E.H.B.O.-vereniging. Ook gaat men in het centrum preventieve kankeronderzoeken doen. Op zaterdag 11 oktober houdt de Interkruisvereniging open huis zodat de inwoners van Ter Aar het nieuwe ge bouw kunnen bezichtigen. LEIDEN - De Leidse Waardgracht is op moderne wijze in oude glorie her steld. Ter ere daarvan werd gistermid dag een klein feestje in de buurt ge vierd. Op de fraai versierde brug met de Groene Steeg overhandigde de heer J. Philippo van de buurtcommissie Herengracht/Zijlsingel als dank een enorme taart aan PvdA-raadslid me vrouw M.A. Koning. Dit vanwege haar inspanningen in de gemeente raad om de Waardgracht weer open te krijgen. Van de zonnige brug met op de achtergrond draaiorgelmuziek trok het gezelschap buurtbe woners en genodigden naar de nabijgelegen kantine van de vereniging met de plotseling weer heel toepasselijke naam: „De watervrien den". Daar feliciteerde wethouder Waal de wijkbewoners met de heropening van het „slootje Gods", zoals de Waardgracht ook wel wordt genoemd. Ook deelde hij foto's uit van de Waardgracht zoals die er in zijn bloeitijd in 1870 heeft uitgezien. De strijd om het wel of niet weer opengraven van de Waardgracht begon in 1975. Met een krappe meerderheid werd in december 1977 be sloten toch een gracht te maken in deze pas ge renoveerde buurt. Het gedeelte dat gisteren werd heropend heeft acht ton gekost. Volgend voorjaar hoopt men ook het gedeelte van de Oosterkerkstraat tot de Zuidsingel te hebben voorzien van een gracht. Dit gaat de gemeente vier ton kosten. LEIDEN Het geres taureerde orgel van de Hooglandse kerk is gis teravond weer in ge bruik genomen. Na een inleidend woord door de President-Kerkvoogd Mr B. Plomp en een toelich ting op de restauratie door de orgeladviseur van de Hooglandse Kerk Dr. M.A. Vente, toonde de organist de heer J. Brons de kwaliteit van het orgel. De restauratie heeft onder meer de a- koestiek aanmerkelijk verbeterd zodat er geen lange nagalm meer is. In zijn toespraak dankte de heer Plomp iedereen die aan de veelomvattende werk zaamheden heeft bijgedra gen: „Het restaureren van een orgel is geen eenvoudige klus. Het teamwerk van alle medewerkers en adviseurs zorgde ervoor dat onze orga nist zich niet meer hoeft te behelpen. Hij kan zijn muzi kaliteit voortaan op een uit stekend orgel tonen." De heer Vente gaf de paar hon derd belangstellenden en ge nodigden daarna een spoed cursus 'orgelonderwijs. Hij Hang naar hedendaagse interpretatie in Fluit- harpconcert LEIDERDORP Wie gis- teravond de moeite nam om de Dorpskerk in Leiderdorp te bezoeken, kon genieten van een concert door Abbie de Quant (fluit) en Edward Witsenburg (harp) die wer ken ten gehore brachten uit de 18e t/m 20e eeuw. In het uitvoeringspeil dat zich op een constant hoog peil be vond, was slechts die nuance aan te brengen dat het duo meer affiniteit toonde met de modernere muziek. Als begeleidingsinstrument vond ik de harp in Bachs so nate in E niet zo geschikt. Met alle waardering voor de goede kanten aan de uitvoering, de strakkere klank van het clave- cimbel had het geheel helder der en meer gedisciplineerd doen klinken. Ook de fluit had wel wat meer kracht kunnen geven. De harpsolo van Wit- senburgs Amerikaanse leraar Grandjany is als compositie een anachronisme, die uit de tijd van Beethoven leek te ko men, maar het is een stuk waarin alle technische moge lijkheden van de harp worden benut, hetgeen Witsenburg met een indrukwekkende vir tuositeit en sprekende expres sie deed. Muzikaal vond ik Sequenza van Berio het hoogtepunt. Technisch veeleisend door de variëteit in klankvorming en als seriële muziek moeilijk te begrijpen, maar adembene mend door de intensiteit die Abbie de Quant in elke toon wist te leggen. Het is zeldzaam dat één enkele noot zo veel zeggend kan klinken en in zo'n helder compositorisch verband kan staan. Trof in de sonate-concertante van Spohr vooral de forse be geleiding van Witsenburg, na de pauze klonken fluit en harp gelijkelijk met kracht en be zieling. De composities nodig den daartoe ook uit: uit het in termezzo van Andriessen sprak een voor deze componist haast ongewone spanning. De ballade van Badings en de vijf duetten van Francaix zijn charmant en klonken met een zeggingskracht die slechts ge geven kan worden door musici van groot kaliber. legde uit hoe een orgel in el kaar zit en wat er nodig is om een orgel een mooi geluid te laten voortbrengen. Ook vertelde hij uitvoerig aan de hand van een aantal door de heer Brons gespeeld voor beelden wat er door de res tauratie aan het orgel veran derd is. In 1960 kwam de heer Vente al tot de conlcusie dat restau ratie van het orgel noodzake lijk was. Het zou tot 1969 du ren voordat het ministerie van CRM subsidie toezegde. De restauratie van het orgel werd daarna vertraagd door de vorig jaar september vol tooide restauratie van de Hooglandse Kerk. De nu vol tooide restauratie van het im posante muziekinstrument startte in 1979. In overleg met de Rijksdienst voor de monumentenzorg droeg het College van Kerkvoogden de restauratie op aan de Duitse Orgelmaker Jürgen Arend. Aan de restauratie werkten naast de heer Vente ook drs. O. Wiersma en dr. J. Biezen mee. Een nauwkeurige in ventarisatie van de toestand waarin het orgel verkeerde, leidde tot de conclusie dat het orgel weer in de staat ge bracht moest worden van voor 1880. Aan de hand van de inscripties op de pijpen Eerste steen voor 't Hok LPHEN AAN DEN RIJN De gemeente ilphen zal het komende jaar fors moeten (zuinigen. Dit is de conclusie die kan wor- getrokken uit de voorlopige begroting Ie de gemeente Alphen heeft opgesteld. De tgroting vertoont een voor Alphen onge- end groot tekort van bijna 10 miljoen gul- et financiële tekort wordt hoofdzakelijk ver- irzaakt door de lagere uitkering die Alphen t het Gemeentefonds van de Rijksoverheid itvangt. Het grote tekort wordt tevens veroor- akt door de sterke toename van de kosten >or Algemene zaken, Openbare Werken en ultuur/Recreatie. Ook bij het onderwijs stij- ;n de kosten niet evenredig met de inkom en. Vooral het basis-onderwijs geeft een nega- sf beeld. orig jaar had de gemeente Alphen een tekort in 4.5 miljoen gulden op de voorlopige begro- ng. Een tekort dat na snoeiing omgezet werd i een positief saldo van twee miljoen gulden, f het de gemeente Alphen ook dit jaar zal luk- en een negatief saldo om te zetten in een irerschot is op dit moment nog niet duidelijk. We zullen er hard aan moeten trekken", zo zegt de heer Goedhart, wethouder van finan cien. „Het streven van de gemeente is een posi tief saldo van een miljoen gulden over te hou den". Het 10 miljoen-tekort op de begroting be tekent niet dat Alphen op de rand van een fail- lisement staat. „Uit overschotten van voorgaan de jaren heeft Alphen een reserve opgebouwd die op dit moment 10.5 miljoen bedraagt. Ook is er aan de verkoop van grond, geld overgehou den dat als reserve dient, maar dit geld is ei genlijk gereserveerd voor bijvoorbeeld de aan leg van sportvelden. „De situatie is dan ook zorgelijk, maar niet ho peloos te noemen", vindt de Alphense wethou der. „de voorlopige begroting moet eigenlijk ge zien worden als een soort verlanglijstje van de gemeentelijke afdelingen. Deze verlangens worden verzameld en dan wordt er gekeken wat het geheel gaat kosten. Dit jaar valt dat echter zeer negatief uit. We moeten de zaak dus opnieuw op een hoop vegen en met de cijfers in de hand gaan strepen om zo tot een verant woorde wijziging op de voorlopige begroting te komen". Deze wijziging hoopt de wethouder op 9 oktober gereed te hebben. De heer T.H.J. Kou- wenhoven, directeur van de Provinciale Jeugdraad in Zuid- Holland heeft gister middag de eerste steen gelegd voor de nieuwbouw van het vorig jaar uitge brande jeugdcen trum 't Hok aan de Voorhóutse Boek horstlaan. Het nieu we onderkomen voor de Voorhoutse Jeugdraad die geen huisvesting wil in het Sociaal Educa tief Centrum aan de Voorhoutse Gaas- bak, kost 260.000 gulden. Naar ver wachting zal het nieuwe jeugdcen trum in december van dit jaar opgele verd kunnen wor den. De Gedeputeerde Aalbers onthult het rieten ta bleau. WEER WATER IN 'SLOOTJE GODS' Het gerestaureerde orgel van de Hooglandse kerk volle pracht.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3