Donkerharige Ria maakt damestrio weer compleet \l uzieh vooreen harmonisch huwelijk tp doorschijnende lap oranje zijde PLATEN POPSPRAAK Concertagenda Straigt Lines De Canadese groep Straigt Lines bestaat uit vijf „ervaren" studiomuzikanten. En dat is dan ook alles wat je hoort op hun titelloze debuut-elpee. Straight Lines bestond in '76 uit Bob Buckley piano. Peter Clarke zanger-bassist en David Sinclair zanger-gitarist. In '79 kwamen daar Peter Padden (zang en percussie) en Daryl Burgess (drums) bij. Vervolgens schreven ze een tiental technisch perfecte en harmonieuze nummers. Dat klinkt mooi, maar eigen karakter ontbreekt. Hun muziek is vlak, weinig verrassend; de groep levert dan ook geen nieuw bloed aan al bestaande muziekvormen. Het lijkt er op dat de groepsleden het eigen gedegen studio- verleden danig in de weg zit, want de afgemeten en rede lijk doordachte composities zijn eigenlijk schoolvoorbeel den van doodgewone popsongs; niets minder en vooral niets meer. H.E. Simple Minds Empires and Dance Ook met haar nieuwe elpee Empires and Dance, opvolger van Real to Real Cacophony, stelt de van oorsprong Schot se groep haar luisteraars niet bepaald op hun gemak. Want behalve bittere teksten van zanger Jim Kerr, die vooral de moderne samenleving en de oorlog bezingt, krijgen zij wei nig rustgevende muzikale begeleiding te horen waarbij de overheersende toetsenbijdragen van Michael McNeil voor Empires en Dance sfeerbepalend zijn. De jonge groep roept op dit album, hun derde, herhaaldelijk herinneringen op aan de eerste LP's van Roxy Music of meer bij de tijd van Magazine. Of de Simple Minds net zoveel succes staat te wachten, blijft echter nog de vraag. Daarvoor is de for matie nog tezeer in ontwikkeling. Op hun beste momenten, zoals in het swingende „Thirty frames" of „Constantinople line" waarin Derek Forbes (bas) druk experimenteert met disco-ritmes, houdt de groep ongetwijfeld een belofte voor de toekomst in. Maar dan wel voor hen, die zich tevreden stellen met de muziek van het zoveelste, alleen maar leuke groepje, dat vanuit de new-wave beweging naar voren treedt. N.M Marianne Faithful Degenen die zich al helemaal verheugd hadden op het eenmalige Nederlandse optreden van Marianne Faith ful, zullen teleurgesteld moeten worden. Want de toer- nee van deze Engelse zangeres en band waarbij o.a. Ne derland (7 oktober a.s.), Duitsland en Frankrijk zou den worden bezocht, is uitgesteld tot nader order. Re den: Marianne heeft haar nieuwe elpee nog niet klaar en de toernee was gepland om samen te vallen met de release van de plaat. Het ziet ernaar uit dat de band nog wel wat uurtjes in de studio zal moeten doorbren gen. „Maar" zo is er door zangeres Faithful en de ha ren beloofd, „nog dit jaar zullen we de toernee star ten". Selecter Met driekwart van de tweede elpee gereed is de line up van de Selecter gereduceerd tot vijf man. Verdwenen zijn basgitarist Charley Anderson (muzikale redenen) en toet senist Desmond Brown (persoonlijke redenen). Er zijn nog geen vaste vervangers gevonden zodat de baspartij voorlo pig wordt waargenomen door producer Roger Lomas. Voor de toetsen onderhandelt de groep momenteel met Norman Watt-Roy van de Blockheads. BZN Tweemaal goud en eenmaal platina. Deze onderschei dingen mocht de Volendamse groep BZN van de week in Hilversum in ontvangst nemen voor de successen van hun album „Grootste Hits" en nieuwste elpee „Green Valleys". Kinks De Engelse formatie „The Kinks" die onlangs met de live- dubbelelpee „One For The Road" op de markt verscheen, gaat zeer binnenkort op toernee en doet daarbij ook Neder land aan. De exacte datum waarop de heren hun Neder landse fans zullen vergasten, is nog niet bekend. Als richt lijn wordt de maand november gegeven. Wat wél vaststaat is dat de eerstkomende single van de Kinks de live-versie zal zijn van het klassiek geworden nummer „Lola". Ian Hunter Ian Hunter, een fenomeen in de wereld van de rock, is o.a. van de partij op het driedaagse muziekgebeuren, dat Veronica in het kader van het muziekprogramma „Countdown" op 16, 17 en 18 oktober in de Rotterdam se Jaap Edenhal organiseert. Hunter zal voor dit con cert ondermeer gitarist Mick Ronson meenemen. Be halve Hunter zullen op dit driedaagse festijn de Ame rikaanse formatie The Crusaders (Rhapsody and Blues) optreden en The Specials, van wie binnenkort een tweede elpee wordt verwacht. teptember Squeeze, Para- l in Amsterdam, september Ry Cooder, )ré in Amsterdam. Al Mae 9, Charlton Club in Rotter- September Ry Cooder, \denburg in Utrecht, [oktober Marmelade, rc/ van Troje in Den Haag. jktober The Dubliners, \gresgebouw in Den Haag. ttober Ry Cooder, Doe ïi'n Rotterdam. Iron Mal- j Groenoordhal in Leiden, jrprogramma Kiss. 11 oktober The Meteors, Paard van Troje in Den Haag. 12 oktober Kevin Ayers, Paradiso in Amsterdam. 13 oktober Robert Palmer, Carré in Amsterdam. 14 oktober Kevin Ayers, Lantaarn in Rotterdam. 18 oktober Girl school, Pa radiso in Amsterdam 19 oktober Robert Palmer Congresgebouw in Den Haag. 24 oktober Matchbox, Para diso in Amsterdam. 31 oktober Skids, Paard van Troje in Den Haag. 1 november Captain Beet- heart, Paradiso in Amsterdam 14 november Urbanus in Diligentia in Den Haag. 27 november Queen, Groe noordhal in Leiden. komt uit Amsterdam, haal- i de eens haar ULO-diploma en verdiende twaalf jaar lang de kost als fotomodel. Zij is klein noch groot, maar heeft wél lange, slan ke benen én Indisch bloed. Al jarenlang droomde zij van een blitzcarrière als zangeres, maar producers krijgen nu eenmaal dage lijks goedogende meisje te j verwerken die menen te be- 1 schikken over een voort ref- j felijk stemgeluid. Verleden week lukte het haar echter door te dringen in het be- loofde land van de roem, de glamour, de poen en de I roddel. Zij is de uitverkore ne die het damestrio LUV weer mag completeren. Haar naam is Ria Thielsch. In de riante villa van LUV- manager Pim ter Linde ont moeten wij deze Ria. Niet al leen, maar in aanwezigheid ■J van haar zangzusters Marga "1 en José én beschermheer „Pimmetje", zoals de drie da- mes hun breedgeschouderde J cipier plegen te noemen. Ij „Ria", zijn de aandeelhouders Marga, José en Pim van de d onderneming Interluv BV het met elkaar eens, „heeft I nog helemaal geen ervaring met journalisten. We willen 1 haar dus een beetje bijstaan, J niet zo maar loslaten op de h pers. Tenslotte werden de ■1 roddelrubrieken Patty ook j fataal. Zij kon niet langer op tegen al die boze tongen die h haar van alles en nog wat 2 aanwreven en daarom wilde 1| zij niet meer bij ons terugko- 4 men". Naar de ware reden 4 van Patty's afhaken, zo'n drie maanden geleden, moet het drietal overigens nog steeds gissen. Want Patty heeft al die tijd niets van zich laten horen. Haar advocaat wél, zij het alleen om elke maand trouw te vertellen dat zijn cliënte nog steeds over spannen is. Over haar ver blijfplaats wil hij niets kwijt, evenals hij geen woord wil reppen over Patty's bezighe den en gezelschap. Twee ton Natuurlijk roken Marga, José en Pim op een gegeven mo ment onraad. „Maar toch", zegt de pittige José achter een glas bier, „konden we maar niet geloven dat zij ons werkelijk in de steek wilde laten. We gingen met elkaar om als echte vriendinnen, aten vaak in de weekeinden bij elkaar en gingen zelfs met elkaar op vakan tie". Een paar weken geleden moesten de overgebleven LU V-meisjes er echter wel in geloven, dat zij het voortaan zonder Patty moesten doen. Want toen deelde Patty's raadsman zonder blikken of blozen mee dat zijn protégé nooit meer zou komen opda gen. „Dat geintje", merkt be waker Pim op, „heeft ons zo'n 200.000 gulden gekost. En dan praat ik alleen nog maar over de schade die we hebben geleden omdat de meisjes niet konden optreden LUV-MEISJES MARGA ENJOSE: TWEE BLONDEN, DAT WORDT ZO SAAI en niet over wat het ons alle maal heeft gekost, omdat we geen platen konden opne men. Daarbij heeft Patty ook nog onze image geschaad. Wat we daarvoor moeten claimen, maken onze advoca ten wel uit". Wat deze Pim trouwens ook bijzonder hoog zit, is dat hij een paar dagen geleden hoorde dat Patty mo menteel een solo-elpee op neemt voor Zebra Records, de platenmaatschappij van haar nieuwbakken vriend Carlo Nasi. „Als dat geen ge rucht is, maar werkelijk waar", dreigt hij, „gaan we het hard spelen en dan blijft het niet bij die twee ton". Dezelfde humor Intussen heeft Interluv BV echter in Ria een vervang ster gevonden, die overigens geen aandeelhoudster van deze onderneming wordt, maar gewoon een werk neemster die maandelijks een salaris ontvangt. Tijdens het interview is zij opvallend stil, maar wanneer haar gevraagd wordt hoe zij bij het dames trio terechtkwam en hoe zij dit ervaart, glinsteren haar ogen en blijkt zij ineens niet meer op haar mondje geval len te zijn. „Marga'doet zij haar relaas, „kende ik van vroeger en zij wist dat ik graag op de planken wilde staan. Drie jaar geleden deed ik al een eerste poging in die richting, toen ik samen met de groep Flame een singletje opnam. Dat werd echter een grote flop. Meer dan tien exemplaren werden er niet van verkocht. Intussen viel ik wel eens voor Patty in. Ik lijk namelijk op haar en heb ook precies dezelfde stem. Toen Patty voorgoed uitviel, lag het dan ook voor de hand ommij te vragen". Blonde Marga vindt het nodig om haar hier te onderbreken en benadrukt: „Voorlopig ten minste, want we wilden de maar hebbi meisj Nieuwe LUv-meisje Ria Thielsch: Al jaren droomde ik van een blit zcarrière als zangeres. José (midden) en Marga (rechts): Ria was de beste van al die tweehonderd andere meisjes. Zij doet tenminste gewoon, stelt zich niet zo aan. andere tweehonderd meisjes die zich ongevraagd als LUV-kandidaat hadden aan gemeld, ook een kans geven. Daar bleven er echter maar vijftig van over. Overigens alleen donkere types, omdat we twee blonden in de groep zo saai vonden. We hebben ze allemaal aangehoord, maar kwamen tenslotte toch tot de conclusie dat Ria de beste was. Niet alleen omdat haar stem zo bij het geluid bij onze groep past, maar ook omdat zij hetzelfde type is als Patty. Bovendien zit zij op dezelfde golflengte als wij. Zij begrijpt onze humor en doet niet zo overdreven vriendelijk en gemaakt als al die andere meisjes". Geweldige kick Ria kan haar geluk nog steeds niet op. Nog steeds leeft zij in een soort zevende hemel en denkt zij dat ze droomt. „Maar als ik win kel", vertelt ze, „blijkt het al lemaal heus waar te zijn. De mensen wijzen me na en roe pen: Dat is het nieuwe LUV- meisje. Zalig is dat, die aan dacht". In het middelpunt van de belangstelling stond zij trouwens ook, toen de nieuwe LUV-formatie verle den week in slot Loevestein en afgelopen dinsdag in de Ahoy-hal optrad. „Het pu bliek, waarvoor we door col lega 's waren ge waarsch u wd omdat het gereserveerde mensen zouden zijn, verwel komde me warm. Zij accep teerden me direct en deden binnen de kortste keren met ons mee". Dat was een ge weldige kick", neemt José nu het woord van haar over, „die we een tijd lang hebben moeten missen". Men neme. Het damestrio LUV is dus nog steeds geliefd? „Natuur lijk", reageert Marga. „Het is allemaal geroddel dat ons pu bliek ons niet meër moet, omdat Patty nu weg is en omdat ik een romance heb met John de Mol. We hebben zelfs hele aardige brieven 'van fans gehad waaruit blijkt dat ze juist met ons meele ven. Vanzelfsprekend heb ben sommige mensen mij die affaire wél kwalijk genomen. Willeke Alberti is nu een maal een geliefd artieste en wanneer je haar echtgenoot afpakt zullen veel mensen zich daar aan storen. Maar waar zij zich mee bemoeiden, heb ik nooit begrepen. Wan neer ik een man neem, is dat toch alleen mijn zaak". „Ne men", roept José een tikje verontwaardigd uit. „Ja men neme gewoon luidt het gek scherende antwoord van de dame die vindt dat anderen hun neus niet in haar privé- zaken moeten steken. Commercie Intussen zijn alle gemoederen rond het fenomeen LUV bedaard. De persmuskieten laten het damestrio met rust, er komen geen boze brieven meer binnen van mensen die zich het lot van Willeke aan trekken en voorlopig zit er geen love-affaire meer in. De meisjes zijn alle drie voorzien en menen het serieusmet hun partners. Bovendien wil len zij nu al hun energie be steden aan optredens en het maken van platen. A.s. maandag verdwijnen zij in de studio om de single te maken die 21 oktober moet uitko men. Daarna zullen zij zich gaan bezighouden met de el pee waarvan de release een maand later is gepland. Ook deze keer zullen zij met num mers komen die lekker ge makkelijk in het gehoor lig gen, dat wil dus zeggen met een steeds terugkerend re frein en eenzelfde dreun. „Die doen het toch goed", menen zij alle drie, „en com mercie vinden we niet vies. Bovendien willen onze fans niets anders. Zij vinden het leuk vrolijke nummers te ho ren van meisjes die sexy zijn. En ook daar hebben we geen bezwaar tegen. We willen ons vrouw zijn niet onder stoelen of banken steken en trekken ons niets aan van wat de feministen daarover zeggen. Trouwens we moeten de eerste brief van hen nog krijgen LUDUINA SALTERS In tegenstelling tot Willem Elsschot die van een uitge blust, onttakeld huwelijk in een kort gedicht een van de schrijnendste uitbeeldingen gaf die de 20ste eeuw se Neder landse literatuur kent, kon bijna twee eeuwen eerder de tachtigjarige Quirinus van Blankenburg naar zijn eigen woorden het huwelijk nog waarderen als „een dubbele harmonie van twee in één en één in twee". Blankenburg die naar alle waarschijnlijkheid zo'n veertig jaar het vroegere Duyschot-or- gel in de Haagse Nieuwe Kerk bespeelde, componeerde zijn „muzikaal zinnebeeld" in 1733 ter gelegenheid van het huwe lijk van onze latere stadhouder Willem IV en de Engelse kroonprinses. Hij maakte vier montere tweestemmige com posities voor klavecimbel waarvan de stemmen onder ling verwisselbaar zijn en toch een geheel blijven vormen. Heel curieus werden deze doorwrochte maar uiterst le vendige vreugdeklanken ge drukt op een lap doorschijnen de oranje zijde die met het midden als vaste draailijn naar boven of naar onder kon wor den gekeerd. In omgeslagen toestand werd het spiegelbeeld van het oorspronkelijke noten beeld zichtbaar en werd de bo venstem onderstem en anders om. Aan de suite die naar het ge bruik van de vroege 18e eeuw de wijdlopige en geleerde titel „Duplicata Ratio Musices ou La Double Harmonie" werd gegeven laat u zich door dat fraais niet afschrikken! voegde Blankenburg zelf nog enkele feestelijke viool-, trom pet- en paukenimitaties toe. In de Amsterdamse Toonkunstbi bliotheek en in de Universiteit van Rostock werden nog en kele stukken van zijn hand ge vonden zodat de Brabantse klavecinist Gerard Dekker het tot heden bekende originele klavecimbelwerk van Blan kenburg compleet kon vastleg gen op plaat 7072 van Editio Laran, eén kleine maar actie ve Haagse platenmaatschappij. Dekker speelt de muziek in de zogenaamde middentoonstem ming die de componist bedoel de. De zeer intelligente Blan kenburg die verscheidene ja ren aan de Leidse Universiteit studeerde en er enkele graden moet hebben behaald, leefde in de overgangstijd van onge- tempereerde stemmingen naai de gelijkzwevende tempera tuur. Getuige zijn enkele jaren geleden in facsimile herdrukte Elementa Musica" (een om vangrijk theorieboek dat enigszins is te beschouwen als de muziekwetenschappelijke verklaring van zijn in op dracht van de Staten van Hol land vervaardigd instrumenta le psalmenboek) wees hij de getempereerde stemming, ir, tegenstelling tot Bach, radicaaj af. Zoals alle klavecinisten die in oude stemmingen willen spelen, leverde dit Dek kei hier en daar moeilijkheden op waarvoor hij intussen aardige Oplossingen vond. Dit geldi met name voor de uit 1725 da: terende Fuga obligata" die tien jaar later nota bene in Londen werd gepubliceerd als de laatste van een reeks van zes fuga's op naam van- Handel! Het verbaasde Blankenburg nauwelijks. Vooral als compo nist voelde hij zich door. zijn tijd- en landgenoten onder schat. Wel hebben onderzoe kingen aangetoond dat Handel en ook grootheden als Johann Joseph Fux en Antonio Calda- ra zijn werk kenden en waar deerden, maar in zijn directe omgeving overheerste jaloerse miskenning. Als auteur van zijn werken noemde hij tijde lijk „Di Castelbianco", een Ita liaanse verbastering van zijn werkelijke naam. Volgens Blankenburg werd zijn werk toen goed ontvangen. „Het most van verre komen om goed te zijn", schrijft hij ver bitterd. „Tot ik ten laatsten het momaanzigt afdeed, begon weer d'eige historie. Het is goed dat Dekker eens de aandacht op zijn naam en zijn werk vestigt zoals dat al eerder gebeurde toen A. Kom- ter-Kuipers Blankenburgs in Rostock gevonden cantate „L'Apologie des Femmes" uit gaf. In deze cantate dient Blankenburg zijn Franse colle ga André Campra van repliek die in een anti-feministische cantate de vrouwen op de hak had genomen. Het is jammer dat we Blankenburgs Apologie die vroeger nogal eens door Bernard Kruysen met de So nata da Camera werd uitge voerd (en op een Erato-plaat werd vastgelegd) de laatste tijd zo zelden horen. De keerzijde van de klavecim belplaat van Dekker bevat een aantrekkelijke, zij het niet bij zonder verrasende suite van de nauwelijks bekende Mid delburger Pieter Bustijn. Hoe zeer muziek alom „in de lucht kon hangen", blijkt uit de pre- ludio met een motief dat ook bij Bach en Handel voorkomt. Het is overigens aangename, onderhoudende muziek, en dat is ook het geval met het eerste, geheel in Italiaanse stijl ge houden divertimento van de in het Belgische Leuven wer kende Matthias van den Gheyn. Rubio's kopie van een klavecimbel van Pascal Taskin uit 1769 doet het op deze plaat met 18e eeuwe muziek uitste kend. JOHN KASANDER Van huis uit kreeg Quirinus van Blan kenburg de opvatting mee dat de Ita liaanse muziek van zijn dagen de beste was. Hier een Venetiaans klavecimbel dat zich in het Haags Gemeentemu seum bevindt.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 21