(Somo/rttSH Iran wiist iedere bemiddelingsjïoging de hand Zeker twaalf doden bij bomaanslag München Bredero-concern negeert wensen van Haagse raad •J. S.M. AR zegt ,Ja tegen CDA Personeelstekort dwingt NS Belgen in dienst te nemen :er FIREWOOD skersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Lelden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) tementen: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Zaterdag 27 september 1980, 70e jaargang no. 21771 Thriller Thriller „Het beest moet ster-, ven" om 21.20 uur op Ned II en om 21.55 uur op Ned. I tv- serie „De vergeten oorlog". Morgen om 19.30 uur op Ned. I reportage „Pinkpop" en om 21.40 uur toneelstuk „Antigo ne". Op Ned. II om 15.35 uur jongerenprogramma „Politiek draait ook om jou" en om 20.40 uur welzijnsprogramma van Koot Bie. Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: PERIODEN MET ZON In de ochtend enkele mistban ken, in de loop van de dag zonniger perioden. Tegen de avond meer bewolking, maar waarschijnlijk overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Zwakke tot matige zuidenwind. krant van vandaag trant van vandaag omvat In totaal 22 pa fs en bestaat uit twee delen. Het actuele ivs uit binnen- en buitenland, stad, regio port vindt u zoals gebruikelijk in het eer- deel. De wekelijkse bijlage Finale bevat ■jér meer reportages over: he black hole": drie jaar zoeken naar gat in de ruimte, irzen en Arabieren waren nooit vrienden, let woorden leg je Dodewaard toch niet Stil? |s moeder drinkt...komt de duivel in huis. 'ter Hoevenaars (23) plantte Nederlandse jjriekleur op Leninpiek. iprovisatietoneel over de bajes. Verrassende opgang van nieuwe ster aan Franse Rivièra. i DEN HAAG De AR-kiesverenigin- gen en een overgrote meerderheid van de leden van de AR-partijraad hebben zich vrijwel unaniem uitgesproken voor een definitief samengaan van de ARP met de CHU en de KVP in het CDA. Dit blijkt uit het proces-verbaal, opgemaakt van de stemming onder de kiesverenigingen en de leden van de partijraad. Vandaag wordt in Amster dam de officiële opheffingsvergade ring gehouden. Tijdens deze bijeen komst heeft AR-voorzitter Hans de Boer een beroep gedaan op.de „veron trusten" binnen de ARP zich niet af te keren van het CDA maar zorgen voor een „authentieke AR-inbreng" in het CDA. Meer Duitsers leren Nederlands ENSCHEDE Bij Duit sers in het grensgebied be staat een toenemende belangstelling voor de Ne derlandse taal. Aldus Eu- regio, het samenwerkings verband van Twente, de Achterhoek en het Duitse West-Munsterland, dat sinds vier jaar op Duitse Volkshogescholen cursus sen Nederland verzorgt. Verwacht wordt, dat de belangstelling voor het Nederlapds, dat geen deel uitmaakt van het lespaket op de Westduitse scholen, nog verder zal toenemen. Sterke stijging van aantal faillissementen DEN HAAG Het aantal faillissementen in de eerste helft van 1980 is, in vergelij king met het tweede halfjaar van 1979, met 304 toegeno men tot 1.148. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Per 100.000 inwoners bedroeg het aantal faillissementen in de bedoelde periode 16,0. Dit cij fer is, verdeeld naar provin cie, het hoogst in Zuid-West- Nederland, het laagst in Gro ningen, Friesland en Drente. De stijging betreft alle secto ren van het bedrijfsdleven. UTRECHT De personeelsproblemen dreigen de Neder landse Spoorwegen dermate boven het hoofd te groeien, dat men voor de goederendienst in Rotterdam ovefweegt een aantal Belgen in dienst te nemen. Bij NS, waar door het na tuurlijk verloop jaarlijks zo'n 2.000 nieuwe mensen nodig zijn, ziet men geen kans het grote tekort aan rangeerders, conducteurs en machinisten op te vullen. De wervingsacties van de Spoorwegen blijken weinig effect te sorteren. Van de 500 bezoekers van de „Banentrein" in Rotterdam traden er uiteindelijk tien bij de NS in dienst. Een van de oorzaken voor het niet kunnen vervullen van de vacatures is de woningnood, waardoor mensen elders uit het land niet naar de Randstad willen en kunnen ko- LIJSTTREKKERSCHAP WORDT OMSTREDEN PvdA niet unaniem achter Den Uyl AMSTERDAM Bij bepaalde groepen binnen de Partij van de Arbeid is verzet onstaan tegen de voorgenomen keus, vanmiddag, van drs. J. den Uyl tot lijst trekker van de PvdA voor de verkiezin gen van volgend jaar. Enkele leden van de partijraad willen dat de raad een uit spraak doet over Den Uyls standpunten over Nederland en de Navo. Den Uyl had eerder laten weten niet als lijsttrekker te zullen optreden als de PvdA zich zou uitspreken voor het afstoten van alle „NAVO-kerntaken" door Nederland. Het partijbestuur heeft inmiddels laten we ten dat de motie over het lijsttrekkerschap niet aan de orde kan komen, omdat dit in strijd zou zijn met de reglementen van de partij. Bombardementen op bagdad en teheran Je «TEHERAN BAGDAD- NEW YORK Nadat giste- seen eerder op de dag enig opti- JjJhisme was ontstaan over de nogelijkheden voor de Paki- president Zia Oel-Haq namens de Islamitische nferentie te bemiddelen in de rlog tussen Iran en Irak, leeft Teheren vannacht de ;omst van missies van goede of bemiddeling van de eaand gewezen. Iran is niet be- id ook maar één woord te dbfc>reken, dat in de richting van onderhandelingen gaat, aldus *e Iraanse premier Radjai. Al- ■pen mensen die komen kijken ^jaar de bewijzen van de misda den die Irak in Iran heeft be gaan zijn, aldus Radjai, wel kom in Theheran. Irak heeft wel met de bemiddelingspoging ingestemd. Verder kwam van nacht in New York de Veilig heidsraad bijeen. De zitting werd na drie kwartier ver daagd. Intussen ging de strijd tussen beide landen onvermin derd voort en werden zowel Bagdad als Teheran met bom men bestookt. Over aantallen slachtoffers is niets meege deeld. De strijd tussen Irak en Iran concen treert zich nog steeds rond de oliein stallaties aan de Shat Al-Arab. Met name om de stad Chorramsjar wordt hevig gevochten, waarbij zeer veel do den zouden zijn gevallen. Diplomaten in Bagdad hebben de indruk dat de te genstand van de Iraanse militairen bij Chorramsjar stugger is, dan Irak had verwacht. Volgens nog onbevestigde berichten zouden vrouwen en kinderen de stad hebben verlaten. De Iraanse ra dio heeft gisteren toegegeven, dat de grote olie-raffinaderij van Abadan ge deeltelijk vernield is en men er niet in is geslaagd de aldaar woedende bran den te blussen. Zowel Irak als Iran meldden verder de tweede zeeslag in vijf dagen voor de monding van de Shat Al-Arab. Hierbij zouden meerdere schepen tot zinken zijn gebracht. In beide landen heeft men momenteel te kampen met tekorten aan brandstof en voedsel. In Iran werden de mensen gewaarschuwd tegen hamsteren van voedsel omdat dit „tegen de religie" zou zijn (zie verder pagina 7). ™SLAG VOOR slDVOORRAAD -jeprodukten ■ktober I it per liter ""urder HAAG De invoering en speciale toeslag op de 77.5ieprijs van één cent per >ber is er de oorzaak van, benzineprijzen op die niet zoals het plan net één cent per liter b*agd zullen worden. Ter- de bezineprijzen gelijk h, gaan andere aardolie- nekten in prijs omhoog. leum en diesel worden ^ent per liter duurder, ■É-andolie een cent per li- de prijs van LPG. Ie gevallen zijn de prijs- vj igingen bedoeld voor de g van een strategische ranioodvoorraad en worden Bet veroorzaakt door de tussen Irak en Iran. Geen krant ont vangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur num mer 122248 en 1 per speciale 1 koerier wordt de i Krant alsnog be- 1 zorgd. bewir dit, 362! ijdig !ii^,5anvan9 20,30 uur 1EERHOEVE Oud Ade Vanavond Dr. F.N.Schwarz, voorzitter van de raad van bestuur van het Interuniversitair reaktor Instituut te Delft zit, In af wachting van de beslissing van de bezetters van het In stituut om technici toe te laten tot de reaktor, op de stoep van het gebouw. (Zie ook pagina 19) Kom nu naar de vernieuwde video Bar Dancing Dis- cotheek DE SYLWIN CLUB Nu ook met gezellige grill bar. Geopend: woensdag van 20.00-1.00 uur, vrijdag van 20.00-2.00 uur, zaterdag van 20.00-2.00 uur, zondag van 14.00-18.00 en 20.00- 1.00 uur. Dus nu met z'n allen naar de VIDEO DISCOTHEEK DE SYLWIN CLUB Breestraat 49, Leiden. DISCOTHEEK a.s. zondag in café Lelieveld, Nieuwveen. Aanvang 20.00 uur. Entree gratis. Hulpverleners tillen een van de slachtoffers in een lijkkist. MEER DAN 100 GEWONDEN MUNCHEN Bij een aan slag op het terrein waar het Oktoberfeest van München wordt gehouden, zijn gister avond minstens 12 mensen omgekomen. Er vielen 115 gewonden, zo heeft de poli tie van de Beierse hoofdstad meegedeeld. In een vuilnisbak vlak bij de hoofdingang van het feestterrein was een springlading verstopt. Deze kwam tien minuten voor de sluitingstijd van het feest tot ontplof fing. Het Beierse ministerie van binnen landse zaken heeft een beloning van 50.000 mark (ongeveer 55.000 gulden) uit geloofd voor aanwijzingen die tot de ar restatie van de dader(s) kunnen leiden. De politie tast nog volledig in het duister omtrent de daders. Een woordvoerder van de federale politie in München verklaarde dat er geen directe aanwijzingen zijn dat het een „terroristische aanslag" betreft. De Westduitse procureur-generaal, Kurt Rebmann, verklaarde eveneens dat er geen aanwijzingen zijn die er op duiden dat de daders gezocht moeten worden in extreem rechtse of extreem linkse krin gen. Over een motief voor de aanslag is tot nu toe nog niets bekend, aldus Reb mann. Hij liet doorschemeren dat onmid dellijk na de aanslag alle onderdelen van de Westduitse veiligheidsdienst gealar meerd zijn. Nadere bijzonderheden hiero ver wilde hij niet geven. Volgens de laatste gegevens van de politie is er een springlading van een kilo ge bruikt. Direct na de explosie snelden am bulances en brandweerauto's toe, terwijl de politie de omgeving afsloot. Premier Strauss van Beieren en de Westduitse mi nister van justitie, Vogel, kwamen naar het terrein om zich ter plekke van de situ atie op de hoogte te stellen. Het bierfeest in München wordt al 146 iaar gehouden. Het trekt tienduizenden bezoekers. Het feest, dat afgelopen zater dag is begonnen, zal, ondanks de aanslag, doorgaan. geen bioscopen in palacegebied scheveningen ADVERTENTIE DEN HAAG De moeilijkheden die zijn ontstaan rond de herontwikkeling van de badplaats Scheveningen lijken naar een cli max te groeien, nu het Consortium Scheve ningen duidelijk heeft gemaakt geen biosco pen in bet Palacegebied (naast bet Kur- ha us) te wilien hebben. De Haagse raads commissie voor ruimtelijke ordening en stadsvernieuwing heeft zich onlangs na drukkelijk uitgesproken vóór de bouw van bioscopen in genoemd gebied. Volgens de di rectie van het consortium, waarin het Bre dero-concern de belangrijkste participant is, kan de gemeenteraad haar echter niet dwin gen tot de bouw van bioscopen over te gaan. Bredero is wel bereid te praten over de bouw van bioscopen elders in het contractgebied. Volgens de bouwgigant was er alle reden om aan te nemen dat B en W van Den Haag zou den instemmen met de wijziging van het bouw plan voor het gebied (de bouw van kantoren in plaats van bioscopen). Bredero beroept zich onder meer op het be stuurlijk overleg met de gemeente Den Haag op 30 november vorig jaar waarin de bouwgigant het Haagse gemeentebestuur op de hoogte bracht dat zou worden afzien van bioscopen- bc^iw in het Palacegebied. Het «wicern ver wacht op korte termijn toestemming van B en W voor de verandering van het bouwplan. De bouwgigant is verder niet van plan zich te houden aan de raadsuitspraak van 15 septem ber, dat hij bij de verdere bouw van de bad plaats gebonden is aan een vaste verdeling. Volgens Bredero was het lijstje, dat behoorde bij het in 1973 afgesloten contract en waarin de verdeling van de ruimte over woningen, win kels, kantoren, horeca en dergelijke was vast gelegd, slechts indicatief. Wethouder dr. C. Blankestijn (economische za ken, bestuurlijk coördinator herontwikkeling Scheveningen) 'bevestigde gisteravond desge vraagd dat de bioscopen op 30 november aan de orde zijn geweest in een bespreking tussen het college van B en W en het consortium. Dat B en W daarbij de indruk zouden hebben gewekt dat Bredero z'n gang kon gaan, ontkende hij. „Bredero heeft er namelijk bij gezegd dat de mogelijkheid zou worden onderzocht, of de bioscopen in het Palacegebied alsnog gereali seerd zouden kunnen worden. Pas in augustus van dit jaar was het voor ons duidelijk dat die mogelijkheid niet meer aanwezig was", aldus de wethouder. Over het genoemde lijstje zei de heer Blankestijn: „Het college van B en W is gebonden aan de raadsuitspraak van 15 septem ber. Die zal het college uitvoeren. Uiteraard kan het Bredero-concern hier stappen tegen ondernemen".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1