Aantal schakels in toomketen onbreekt nog Wat is geweldloos... Met woorden leg je Dodewaard toch niet stil? Het Duitse elektriciteits bedrijf RWE kon do af gelopen maand op het nippertje een contract afsluiten met het Engel se opwerkingsconcern BNFL in Windscale voor de opwerking van 54 ton „uitgebrande" splijtstof elementen. Ze zijn af komstig uit de grote kernreactor Biblis-A die door dit contract weer even vooruit kan. Een maand eerder namelijk had de rechter in Kassei verboden dat RWE nog meer splijtstofelemen ten in het onderwater bassin bij de centrale (Kompaktlager) zou op bergen. Doordat RWE thans 20 reactorstaven naar Engeland kan stu ren, kan de kernlading van Biblis-A weer ge deeltelijk worden „ver verst", waardoor de elektriciteitscentrale weer stroom kan leve ren. Het geval-Biblis heeft betrekkelijk weinig aan dacht gekregen, hoewel het in zijn consequen ties een unieke zaak had kunnen worden. Een en ander vindt zijn oorzaak in de omstandigheid dat een aantal schakels in de atoomketen nog steeds niet voorhanden is, dan wel niet goed functioneert. In het ge val-Biblis gaat het niet alleen om gebrek aan opwerkingscapaciteit van „uitgebrande" reac torelementen (90 pro cent van het materiaal kan namelijk weer ge bruikt worden in „nor male", dan wel nucleaire kweekreactoren) maar ook om het ontbreken van opslagfaciliteiten, permanent dan wel lij delijk. Vandaar dat er bij de centrales „Kompakt- lagers" ontstaan, onder water-bassins waarin de staven - van elkaar ge scheiden door platen baronstaal om „over springen" van neutro nen te voorkomen - zo dicht mogelijk opeen worden opgeslagen. Ze koelen dan al en de ra dio-activiteit neemt af. De kerncentrale in Bors- sele (geëxploiteerd door PZEM) heeft onlangs vergunning gekregen voor een dergelijke kompaktopslag, waarbij de opslagcapaciteit is uitgebreid van 218 tot 560 elementen. Daar naast zijn er altijd 121 lege posties voorhan den, waarin in geval van opperste nood de com plete kern van de reac tor kan worden ge plaatst. Met deze nieu we vergunning kan de PZEM acht bedrijfsjaren vooruit. Anders is de situatie in Dodewaard. Minister Van Aardenne van eco nomische zaken heeft weliswaar in allerijl ver gunning gegeven voor een vergrote opslag (tot 248 staven), maar er staan reeds zoveel ele menten in de rekken dat de complete kern (164 staven) in geval van nood niet meer in het onderwater-bassin kan worden opgeborgen. Dit is een van de redenen waarom de tegenstan ders van kernenergie proberen de nucleaire centrale aan de Waal te sluiten. De bedrijfslei ding stelt daar echter tegenover dat Dode waard nog mogelijkhe den heeft tot opvoering van de opslagcapaciteit tot 700 a 800 elementen. Daarvoor is evenwel een nieuwe vergunning van de minister vereist. Ondanks de mogelijkhe den om via onder ande re „Kompaktlagerung" „uitgebrande" splijtstof elementen bij de centra les op te slaan, willen de centrales graag zo snel mogelijk van de staven af. Dat wil zeggen, ze naar de opwerkingscen- tra sturen, omdat ze dan ook van het gevaarlijke kernsplijtingsafval af zijn. Uit uitgelekte con tracten met opwerkings fabrieken blijkt evenwel, dat de klant behalve op gewerkte splijtstof ook het afval terugkrijgt. Weliswaar niet onmid dellijk, maar nadat het daar zo'n tien jaar heeft gelegen. Eveneens moe ten de klanten meebeta len aan de bouw van nieuwe opwerkingsfa brieken, waarbij het gaat om tientallen mil joenen guldens.' Uit deze clausules blijkt dat het smeden van de laatste schakels In de atoomketen niet alleen uiterst kostbaar is en nauwelijks meer een zaak van één land alleen kan zijn, maar ook dat die landen, die over op- werkingecapaciteit be schikken, per sd niet het vuilnisvat van de kernin dustrie willen worden. Vooral niet omdat de af- valproblematiek nog steeds een onderwerp van studie is dat nog lang niet is opgelost. Vandaar dat onder an dere de Nederlandse an ti-kernenergiebeweging stelt, dat de produktie van nog meer radio actief afval uit kern centrales gestopt moet worden. Hetgeen bete kent, dat die centrales stil gelegd moeten wor den. Om te beginnen met Dodewaard. installeren, waardoor de opslagcapaciteit vergroot wordt tot 700 800 staven, zon der dat we daar bouwtechnische voorzie ningen voor hoeven te treffen", zegt hij. Deze .Kompaktlagerung" wordt op dit ogenblik op tamelijk grote schaal toege past in West-Duitsland, waar de elektrici teitsbedrijven evenmin uit de voeten kun nen met de splijtstofelementen uit de kernreactoren. Er heerst all over the world een chronisch gebrek aan opwerkingsca paciteit, mede omdat in de Verenigde Sta ten op dit ogenblik niet wordt opgewerkt, teneinde de alom gevreesde plutonium- economie te voorkomen. Bovendien kam pen de Franse en Engelse fabrieken ener zijds met technische problemen, ander zijds bezitten zij een veel te geringe capa citeit om (nieuwe) buitenlandse klanten te bedienen. Teneinde deze kringloop te doorbreken en de hoeveelheid radio-actief afval uit kerncentrales in ons land niet gro ter te maken, ook al omdat er nog geen afdoende opslagmethodiek voor bestaat, vinden tegenstanders van kernenergie dat Dodewaard dicht moet. Daarnaast wil men duidelijkheid over de afgesloten opwer- kingscontracten, die alvorens ze geëffec tueerd kunnen worden nog de goedkeu ring van het parlement nodig hebben. Waarbij Van de Woestijne opmerkt, weinig of geen vertrouwen te hebben in dit soort parlementaire democratie. „Het parlement hobbelt vaak achter de feiten aan. Boven dien rolt er, om bijvoorbeeld partij-politie ke redenen of om een bepaald kabinet in het zadel te houden, toch vaak een andere beslissing uit dan die, welke men krach tens een eerdere opstelling van de betref fende politici zou mogen verwachten". Ook kabinet-Den Uyl Ten aanzien van de geheime contracten met de opwerklngsconcerns blijft de kri tiek van Van de Woestijne niet beperkt tot het huidige kabinet of tot minister Van Aardenne, maar kapittelt hij ook het kabi net-Den Uyl dat weinig of geen informatie over kernenergie en nucleaire installaties doorspeelde naar de Nederlandse bevol king. „Op welke signalen uit de samenle ving wacht een parlement in hemelsnaam nog?", vragen Stomphorst en Van de Woestijne, terwijl ze wijzen op de grote UC-demonstratie enkele jaren geleden in Almelo, die 40.000 mensen op de been bracht. „De Partij van de Arbeid bijvoor beeld is al twee congressen lang tegen kernenergie, maar meneer Den Uyl moet zo nodig weer zeggen dat we maar moe ten wachten. Wij zijn van mening dat het merendeel van de Nederlandse bevolking tegen kernenergie is. Daarom moet Dode waard dicht!". Dergelijke uitspraken van woordvoerders van de actiegroep „Dodewaard gaat dicht", maken geen enkele indruk op de werknemers in de centrale zelf. Deze zeg gen (In een open brief) dat „de centrale conform de verleende vergunningen en onder controle van de bevoegde autoritei ten zoals de Kernfysische Dienst van het ministerie van sociale zaken, de sector Straling van het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne, de Dienst voor het Stoomwezen en de Arbeidsinspectie van het district Arnhem door ons met zeer goed resultaat wordt bedreven". Derhalve hebben zij gevraagd om bescherming ten einde hun werk ongestoord te kunnen uit oefenen. De blokkade van de centrale op 27 mei jl. door 120 actievoerders ligt hen nog vers in het geheugen. Op die dag was de centrale van 6 uur 's morgens tot 4 uur 's middags niet toegankelijk. „Weliswaar zijn er op die dag geen problemen ge weest, maar na acht uur werken begint je aandacht te verslappen en dat kun je niet hebben", zegt een van de personeelsver- tegenwoordigers. „Volgens ons berust alle oppositie tegen kernenergie op een stuk maatschappelijke onvrede, waarbij kerne nergie er wordt uitgepikt. Wij, die werken in de centrale zijn nooit bang voor onze veiligheid. We hebben een goed Inzicht in de veiligheidsstudies en analyses. Dat iEWAARD Wordt de kerncentrale j Dodewaard medio oktober inzet van massale confrontatie tussen tegen- Jers van kernenergie en de Neder- ïe regering? In de weekeinden van 28 ember en 4 oktober zullen actievoer- uit heel Nederland zich beraden over rraag of het inderdaad mogelijk zal zijn 'een blokkade c.q. terreinbezetting de ^Megawatt grote centrale aan de Waal "te leggen. Jnar we zullen niet zo dom zijn om met koppen tegen een kordon van de g, Diele Eenheid in te gaan", aldus Rob mhorst van de actiegroep „Dodewaard dicht". „Het zal in principe een ge- lloze actie worden, waarbij van onze de nadruk zal worden gelegd op mas- eit gedurende een aantal dagen (vier Qzes of zeven), omdat je anders hele- ^l niets bereikt". i en ander heeft tot gevolg gehad dat kleine centrale in de Betuwe op dit iblik wordt getransformeerd in een vesting, compleet met afschrikwek- le prikkeldraadversperringen en elek- liscb beveiligde hekwerken. Uitsluitend iisen die zich goed kunnen legitimeren gen het terrein van de centrale op, dat lendien „gescreened" wordt door tele- pcamera's, waarvan de beelden door jrakingspersoneel, 's nachts uitgerust honden, worden opgevangen. Het in :entrale werkzame personeel, eert klei- ionderd man, slaat dit alles met nauw iolen ongenoegen gade. „Treurig dat |zo moet", aldus ir. S.H. Wolderingh, Ier van de kerncentrale, terwijl hij zijn laat gaan over de kleine haven waaro- rmen beschikt en die eveneens bevei- I wordt tegen indringers. „Het is in elk (al goed voor de werkgelegenheid", rkt een ander op, wijzend op de werk- imheden aan de toegangsbrug, die van I nieuw, stevig wegdek wordt voorzien. tepannen swel de aankondiging van minister Van •denne van economische zaken in geen geval een blokkade dan wel bezetting van de Dodewaard-centrale te zullen toleren, verheugde gezichten onder het personeel heeft opgeleverd („Eindelijk duidelijkheid") is er toch sprake van een zekere gespan nenheid. Vier personeelsvertegenwoordi- gers zeggen te hopen dat de 18e oktober voorbij zal gaan als elke andere dag en dat de actievoerders zullen wegblijven. „We hopen het wel, maar verwachten het niet", aldus stralingsdeskundige Schuur- mans. „Je went weliswaar aan acties als deze, maar je staat desondanks toch voortdurend onder druk" „En wat Is geweldloos?", zo vraagt hij zich met anderen af. „Met woorden leg je de centrale niet stil. De actievoerders roepen geweld op. alleen al door voor de centrale te gaan zitten". Ook bewoners van de Waalbanddijk in Dodewaard, waaraan de kerncentrale ligt, zijn niet geheel gerust op de dingen die gaan gebeuren. „We hebben meer angst voor de actie dan voor de centrale", aldus mevrouw Bunt. „Het is jammer voor ons heerlijke dorp dat er nu weer moeilijkhe den dreigen". Ook mevrouw Rietveld spreekt zich in soortgelijke bewoordingen uit, al wil ze zeker niet gezegd hebben dat heel Dodewaard ongerust zou zijn in ver band met de komende actie. „Je merkt er over het algemeen weinig van", zo meent de beheerster van het plaatselijke dorpshuis, die in haar uitspra ken gemeentesecretaris Spaan aan haar zijde vindt. Hoewel deze een voorbehoud maakt, „omdat je natuurlijk nooit weet wat er onder de oppervlakte bij de bevolking leeft". Daadstellen In Nijmegen zeggen Bob Stomphorst en Johan van de Woestijne namens de actie groep „Dodewaard gaat dicht" dat de ac tievoerders de komende tijd de plaatselij ke bevolking van Dodewaard en omgeving zullen gaan informeren over het hoe en waarom van de actie. Beiden laten duide lijk uitkomen dat de tijd gekomen is een daad te stellen. „Verkiezingsprogramma's van politieke partijen wijzen of kernenergie af of maken zeer grote voorbehouden, ter wijl de praktijk leert dat de bestaande twee centrales (Dodewaard en Borssele) rustig blijven doordraaien, als gevolg waarvan de hoeveelheid radio-actief afval in ons land alsmaar groter wordt. Van Aar denne heeft zelfs al de plaats genoemd voor twee nieuwe nucleaire centrales". Verder wijzen ze op het groeiende aantal „uitgebrande" splijtstofelementen in de opslagbassins bij de centrales, omdat ze al twee jaar niet kunnen worden opge werkt, noch bij Cogéma in het Franse La Haque, noch bij BNFL in het Britse Winds cale. Zowel Stomphorst als Van de Woes tijne hekelen het feit dat de contracten, die zowel Dodewaard als Borssele met de opwerkingsfabrieken hebben gesloten, ge heim zijn. „Hoewel Dodewaard maar een klein pestdingetje is, moeten wij gaan meebetalen aan de nieuwe opwerkingsfa briek in Engeland, die de staven uit de centrale moet gaan opwerken. Bovendien weten we helemaal niet hoe die contracten er uit zien". Verrassingen Inderdaad blijken de contracten die elek triciteitsbedrijven met de twee Europese opwerkingsconcerns afsluiten, steeds meer verrassingen te bevatten. Ook ir. Wolderingh geeft toe dat ook Dodewaard zal moeten meebetalen aan de bouw van de nieuwe opwerkingsfabriek in Windsca le, die pas aan het einde van de tachtiger jaren operationeel zal zijn. Dat betekent dat de kerncentrale in Dodewaard tot dat tijdstip haar „uitgebrande" splijtstofele menten niet kwijt kan en ze dus zelf zal moeten opslaan. Bij het huidige concept betekent dat, dat rond 1983 het bestaan de bassin vol zal zijn. Overigens tilt ir. Wolderingh daar niet zo zwaar- aan. „We kunnen in dat geval extra kompaktrekken actievoerders zijn van plan Dodewaard te slui- i. De regering, inclusief de belangrijkste politieke rtijen, heeft intussen laten weten dat zulks niet tolereerd kan en zal worden. De vraag is dan ook, of het er even vreedzaam aan toe zal gaan als bij de opruiming van de eerdere blokkade in mei van dit jaar, waarvan hier een beeld. hebben veel van die actievoerders niet. Die weten vaak nauwelijks waar ze over praten. Zo ook bijvoorbeeld over de om standigheid dat wij in Dodewaard niet meer alle 164 brandstofstaven uit de kern zouden kunnen opslaan in het onderwater bassin. Nou, als er één plaats is waar die kern veilig is, dan is het in het reactorvat. Daar is alle koeling voorhanden, de af scherming en noem maar op...". Nooit geïnformeerd In Nijmegen lachen Johan van de Woestij ne en Rob Stomphorst op hun beurt om dergelijke uitspraken. „We hebben aan Harrisburg gezien hoe veilig zo iets is". „De bevolking is wel degelijk ongerust over die groter wordende aantallen splijt stofelementen die bij de centrale worden opgeslagen. De bewoners zijn nooit geïn formeerd over dat aspect van de centra le". Zijn woorden worden bevestigd door op merkingen van F. Popma, bedrijfsleider van een plaatselijke conservenindustrie, de buurman van de kerncentrale aan de Waalbanddijk. „Er bestaat zeker wel agi tatie tegen die opslag en ongerustheid over de snelle wijze waarop de minister vergunning heeft verleend om meer staven te mogen opslaan", zegt Popma. Daar naast is er toch ook sprake van een ze kere ongerustheid onder de bevolking over de komende actie, waarvan gezegd wordt dat er duizend harde actievoerders uit Duitsland naar Dodewaard zullen ko men. Wat mij betreft mogen ze dat ding hier op de dijk dan ook sluiten". De situatie overziend is het niet moeilijk te concluderen dat er geen sprake van is dat de kerncentrales Dodewaard en Borssele binnen afzienbare tijd op initiatief van de overheid gesloten zullen worden. Er is nog zoiets als een brede maatschappelijke dis cussie over (kernjenergie, die zeker twee Jaar zal duren, alvorens er verstrekkende besluiten over de toekomstige energie voorziening in Nederland (door het parle ment) zouden kunnen worden genomen. Weliswaar vindt een kamerlid als de libe raal Ploeg een dergelijke discussie „verlo ren tijd", en gezien zijn (voortijdige) aan- wijziging van de locaties van twee nieuwe kerncentrales denkt minister Van Aarden ne er wellicht ook zo over, een groot deel van het parlement lijkt zich aan die twee jaar vast te klampen als aan een laatste strohalm. Om te voorkomen dat men nu reeds zou moeten kiezen. Nieuw type splijtstofelement Het bedrijf Gemeenschappelijke Kernener giecentrale Nederland (GKN), dat de cen trale in Dodewaard beheert en exploiteert, wijst op het belang van de 54-MW nucleai re vermogen dat aan de Waal opgesteld staat, vooral met het oog op toekomstige ontwikkelingen. Niet alleen maakt het jaar verslag over 1979 melding van onderzoe kingen in Dodewaard, waardoor een nieuw type splijtstofelement kon worden ontwik keld, ook wijst men op het (hoge) beschik baarheidspercentage van de centrale (en reactor), waardoor deze zeer hoog scoren in de wereld van de nucleaire elektriciteits opwekking. Argumenten die de actievoerders onaan gedaan naast zich neerleggen. Zij hebben enkel belang bij de vraag of zij op de 18e oktober metterdaad een effectieve blokka de kunnen realiseren. Wanneer het te ver wachten ME-cordon hen op enkele kilo meters van de centrale zou houden, zal van een reële blokkade nauwelijks sprake zijn. Het bedieningspersoneel zal de cen trale dan immers ongestoord in en uit kun nen lopen. „Wat ons betreft mogen ze er wel uit, maar er niet weer in, tenzij om de centrale af te schakelen", aldus Van de Woestijne en Stomphorst. „Van onze kant rekenen wij er op normaal te worden afgelost", zegt het personeel van de centrale. „De overheid moet daar voor zorgen. Als men wil protesteren moet men in Den Haag zijn, niet bij ons". Inmiddels heeft „Den Haag" gesproken en wacht iedereen in spanning af wat er in de tussenliggende periode zal gebeuren. KLAAS GOÏNGA Rond de kerncentrale worden reeds met het oog op de komende acties de nodige, vaak ingrijpende voorzieningen getroffen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17