^oordwijkerhout vol twijfels kkoord met extra miljoen Raad Oegstgeest kapittelt college at wijk pakt ïergie- ïrspilling esoluut aan Warmond akkoord met grenswijziging \>Ilege kan begroting Evenementenhal amper duidelijk maken Avondzon kan nog niet bouwen Najaarsfeesten Lisse drukker dan ooit EERST PRATEN MET OUDERCOMMISSIE Zo waarlijk... LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1980 PAGINA 7 MtDWIJKERHOUT - De ir van de evenementenhal feordwijkerhout cal geen (ere vertraging ondervin* alhoewel de gemeente* gisteravond de grootste ite had met het voorstel het college een aanvul* I krediet van ruim één ben beschikbaar te stel* Zelfs een schorsing van «rgadering overleefde het (ge, daar wethouder mskerk tijdens de door PDA aangevraagde schor* i «nut datselfde CDA wist voor het standpunt college. als 'een tegenvaller', van onmacht', 'onver- wijze van behandeling' doen maar een gooi* in hoge mate de Deze discussie werd gegaan door een uit- inleiding van wethou der Klaauw, die in de één mil- waar te maken, alle partijen werd er op dat het college rijke- was met de gedetail- cijfers. Koelewijn (CDA) con- dat het bedrag niet de rekening van de (Kompleetbouw) kon geschreven. „Er zijn en betere voorzieningen en die kosten ook Toch con- architect had met de van december 1979. aan dat de een onder was van een beleidsplan nog een nieuw bi- en de uitbreiding het gemeentehuis op sta- Het fonds Gemeen- rzieningen (hiervoor zou na deze tegen- nog 4 miljoen gulden Om die reden voelde rat voor de mogelijk- vrijstelling van om- aan te vragen, er 11/4 miljoen be- worden op de n de hal. Dat bedrag weer terugmoeten vloeien in het fonds Gemeen schapsvoorzieningen. Hij vroeg zich verder af, of dit het einde was. „We hebben een halve bibliotheek en een half zwembad. Laten we in gods naam een gehele sporthal bou wen", zo verzuchtte Koele wijn. Hij bleef echter zitten met de vraag, dat 700.000,- van de verhoging verklaar baar was, maar f 400.000,- niet. Ruigrok (VVD) vond dat de architect na al zijn foute be rekeningen best een gedeelte van zijn vorstelijke honorari um kon inleveren. Wethouder Van de Klaauw verklaarde, dat dit niet mogelijk was. De heer Kuyper (D 66) kwam nog eens terug op de votering van het 8 1/2 mihoen krediet in december 1979. Toen vond hij het al „een waarschijnlijk- heidsgok met een maximum aan vi -trouwen". Hij vond dat alles veel te globaal was becij ferd en nader gepreciseerd diende te worden. „Het college moet er garant voor staan dat zich geen nieuwe verrassingen aandienen", zo eindigde nij. De heer Kuijper (PvdA) he kelde de „onverhoedse behan- deling in de commissies" en de „geruchtmakende wijze van presentatie" van het college. Ook hij kwam uit op een on verklaarbaar bedrag van 400.000,-. Verder stelde hij ij voorbaat (in verband met het vrijstellen van de omzetbe lasting) dat de beheersvorm in handen van de gemeente moest blijven en het bedrag verkregen uit de vrijstelling in het fonds Gemeenschapsvoor zieningen gestort diende te worden. Na een pauze stelde wethou der Van der Klaauw, dat de kwestie rond de vrijstelling van omzetbelasting in discus sie was met de inspecteur van belastingen. De raad zou daar over zo snel mogelijk iets ho ren. De evenementenhal zal verder door de gemeente be heerd worden. Vervolgens bleef hij echter het antwoord 6chuldig op de onverklaarbare f 400.000,-. In zijn inleiding TWIJK De gemeente Katwijk gaat de energiebespa- de maatregelen grootscheeps aanpakken. Dit deelde gis* ivond wethouder drs. J. Bergman tijdens de raadsverga- ing mee. Ten eerste gaat men het gemeentehuis isoleren, tweede de openbare lagere school „De Hooracs", dit als rbeeld voor alle andere scholen, terwijl de gemeentelij sportzalen binnen niet al te lange tijd aangepakt wor» Verder is er per 1 oktober een energie-ambtenaar aan- -okken, die, in overleg met de woningbouwverenigingen, plan voor grootscheepse isolatie van het woningenbe- 1 in Katwijk gaat opstellen. eerste instantie vroeg het ge van burgemeester en ouders in Katwijk de een krediet van veertien- nd gulden beschikbaar te en, voor het creëren van Tgiebesparende maatrege- in het fraaie, maar energie lokkende gemeentehuis en r maatregelen in de „Hoor- school, die als voorbeeld r de andere Katwijkse olen kan staan, monde van de heren Van Plas (CDA), Haasnoot dA) en Van Mierlo (Ge- pntebelangen D'66) sprak meerderheid van de raad »r genoegen uit over de )rges telde aanpak. :i Katwijkse college heeft ingenieursbureau Gra- Vskv en Poort B.V. ge- iagd berekeningen en plan- te maken voor een onder- indse parkeergarage in het dcentrum. „Deze postzegel", ils wethouder Bergman het (mt, in het hart van Kat- k krijgt na meer dan dertig r voorbereiding haar uitein- ijk vorm. De eerste blokken luwbouw zijn gereed of Bn op stapel. Als alles goed kt is in 1983 het centrum ge ld. Toch kreeg de raad giste- nog een belangrijk voor- I in handen geschoven, na- ilijk het plan om een twee- jen diepe parkeergarage on- de noordoosthoek aan te (gen. Het grote probleem bij i aanleg zal ongetwijfeld de Re stand van het grondwa- peil zijn, aldus wethouder frgman, die van het inge- lursbureau graag en kosten rekeningen ziet. Van deze fekeningen zal afhangen of wel of geen parkeergarage int De wijzig van de pachtsom die de Katwijkse strandexploitan- ten moeten betalen over 1980 verhitte de gemoederen van de raad en in net bijzonder die van Dick van Duijn (PvdA). Al sinds de zomerstorm, die de nodige schade aan de exploi tanten bezorgde, pleit Van Duijn voor een gesprek tussen de Vereniging van Strandex- ploitanten en het college. Tele fonisch had burgemeester Bos ook toegezegd dat er een ge sprek kwam, maar Van Duijn vindt het onbegrijpelijk dat de raad eerst voor twee jaar de pachtverplichting vastlegt, waarna er pas (het gesprek is gepland in oktober) gepraat gaat worden. Wel was men het er over eens dat het niet om de grootte van de pachtsom gaat (die is redelijk), maar vooral om de andere pachtbe- palingen, zoals strandvakbe- waking voor zwemmers en schoonhouden van de hoogwa- terlijn. Omdat de voetbalvereniging KRV vorig jaar het kampioen schap in haar afdeling behaal de, meende het college deze vereniging een geschenk aan te moeten bieden. De voetbal vereniging deelde daarop mee, dat zij graag een bescheiden tribune in gebruik wil nemen. Vandaar dat de raad een voor stel over een krediet van vijf tigduizend gulden voorgelegd kreeg. De raad keurde dit voorstel goed, hoewel raadslid Timmermans (CDA) bang was voor precedentschepping naar andere verenigingen en de SGP tegenstemde, omdat KRV op zondag speelt had hij dit bedrag door middel van een opsomming van aller lei verbeteringen en aanpas singen terug weten te brengen tot 100.000,-. De heren Koe lewijn (CDA) en Kuijper (PvdA) bleven echter vragen, waar dan die andere f 300.000,- gezocht moesten worden' Op dit punt nam wet houder Heemskerk (VVD) het heft in handen. Hij verklaarde dat het in feite niet om een onverklaarbare 100.000,- ging, maar inderdaad om de onverklaarbare 400.000,-. „Het gat van 4 5 ton is ge woon door een te optimistische begroting van de architect ont staan en door allerlei dubbel tellingen probeert deze archi tect nu zijn straatje schoon te vegen", verduidelijkte hij. In december 1979 had de begro ting dus in feite al 4,9 miljoen gulden moeten bedragen en niet 4,4 miljoen gulden. Na deze uitspraken vroeg de heer Koelewijn zich af of G.S. wel akkoord zou gaan met deze verhoging. Direct daarop vroeg hij een schorsing aan om de zaak met zijn fractiegeno ten te bespreken. Tijdens deze schorsing werd het CDA actief terzijde ge staan door de VVD'er, wet houder Heemskerk, terwijl in een andere kamer de EZP, de PvdA, D'66 en het VVD-lid Ruigrok tot een eensluidend standpunt trachtten te komen. Na de schorsing verklaarde de heer Koelewijn namens het CDA dat het verhaal van wet houder Van der Klaauw on duidelijk was overgekomen. Wethouder Heemskerk had meer succes gehad. Koelewijn constateerde dat het college het aandurfde met de aange boden cijferopstelling naar G.S. te gaan. Verder stelde hij dat uitstel ook geld ging kos ten. „Wij gaan daarom schoor voetend over de streep", zo eindigde hij. De heer Kuyper verklaarde vervolgens dat de EZP, de PvdA en D'66 juist schoorvoe tend vóór de streep bleven staan. Hij constateerde nog maals dat men was overvallen door cijfers, terwijl dit werk eigenlijk in de commissie thuis hoorde. Hij stelde daarom voor aanstaande maandag een com missievergadering te houden over dit onderwerp en de dins dag daarop in een extra raads vergadering nogmaals de zaak aan te pakken. Vervolgens zondigde de heer Sluis (naar zijn zeggen) tegen de partijdis cipline. Hij stelde dat men in december 1979 de verplichting op zich had genomen Noord- wijkerhout aan een evene mentenhal te helpen. Hij con stateerde verder dat deze zaak „niet van de frisse" was en de architect met „tien natte vin gers" had gewerkt. „De sport hal had niet morgen en ook niet vandaag gebouwd moeten worden, maar gisteren", was zijn conclusie. Met de stemmen van de PvdA, de EZP en D'66 tegen werd het aanvullend krediet van ruim één miljoen gulden verstrekt. De heren Van Schie (EZP) en Kuyper (D'66) tekenden daarbij aan, dat zij graag gezien hadden dat er eenstemmigheid in deze zaak was. Op deze manier wensten zij echter niet aan de realisering van de evenemen tenhal mee te werken. Ziekenvervoerders demonstreren Minstens honderd gespecialiseerde ziekenvervoerders hebben gistermiddag bij het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhy giëne in Leidschendam geprotesteerd tegen het plan van staats secretaris mevrouw Veder-Smit om per 1 oktober een eigen risi co van honderd gulden in te voeren voor het ziekenvervoer. Bij de ziekenvervoerders bestaat de vrees dat de patiënten minder gebruik zullen gaan maken van hun diensten, waardoor in deze bedrijfstak zeker 650 arbeidsplaatsen op de tocht komen te staan. Na een gesprek met een delegatie met onder meer een vertegenwoordiger van de Vervoersbond FNV zegde de staatssecretaris toe aan de hand van voorstellen van de zieken vervoerders hun werkgelegenheidssituatie nader te bezien. In geen geval wordt meer aan het eigen risico van honderd gulden getornd. De maatregel gaat definitief op 1 oktober In. T. Meyvogel geridderd KATWIJK - De scheidende adjunct-directeur van Openba re Werken T. Meyvogel heeft vanmiddag uit handen van burgemeester C. A. Bos de versierselen ontvangen, die behoren bij de onderscheiding tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De heer Mey vogel vertrekt in verband met zijn leeftijd (hij is VUT-ge* rechtied) uit de aktieve dienst De Katwijker T. Meyvogel verlaat vandaag na 38 jaar bij de Katwijkse gemeente werk zaam geweest te zijn de dienst Openbare Werken, waarvan hij adjunct-directeur was. Ook op maatschappelijk gebied heeft de heer Meyvogel zijn sporen verdiend. Hij is onder meer regent van de Stichting Bejaardenzorg en bestuurslid van de Chr. Technische School in Katwijk. In verband met het afscheid biedt de gemeente Katwijk de heer Meyvogel tot vanavond 18.30 uur een receptie in Tri podia aan. RIJNSBURG De stichting Avondzon kan nog niet beginnen met de bouw van bejaar denwoningen aan de Smidstraat omdat nog niet alle woningen ter plaatse zijn ont ruimd. Een gezin is nog achtergebleven, hoe wel men al wel een verhuisvergoeding heeft ontvangen en alternatieve woonruimte Is aangeboden. De gemeenteraad van Rijnsburg toonde zich gisteravond bezorgd over deze ontwikkeling. Het college liet weten dat al zeven maal ver vangende woonruimte is aangeboden, maar dat daar telkens niet op werd ingegaan. Burge meester De Roos sluit niet uit, dat de kanton rechter ingeschakeld zal worden om tot gerech- terlijke uitzetting te beslissen. De raad heeft gisteravond onvoorbereid het voorbereidingsbesluit Buitengebied verlengd. Dit moest men wel doen, omdat min of meer J vergeten was, dat het thans geldende besluit op het punt staat te verlopen en een bestemmings plan nog niet geleed is. Met een 6pannende Korte» baandraverij op de Heere- weg, is gisteren de periode van de Harddraverijfeesten in Lisse afgesloten. Een bijzon der feestelijke periode, met maar liefst 59 evenementen op het programma die over een hele week werden uitge smeerd. De organisatoren kunnen met grote tevreden heid op dit gebeuren terug zien. Zelden heeft men in een week tijds zoveel mensen op de been weten te brengen. Gisteren werden overigens nog andere evenementen ge organiseerd, zoals de grote viswedstrijd. Het was de Hil- legommer Cock van Andel die de van heinde en verre gekomen sportvissers de loef afstak. Allebei de eerste prijzen wer den door hem veroverd. In de speeltuinen van Kindervreugd en de Bijenkorf weerden de kleintjes zich ondertussen ook geducht, terwijl op het terrein Meerenburgh was te zien hoe afgerichte Duitse herdershonden zich kunnen gedragen. Tenslotte werden op deze laatste harddraverij feestdag van 1980 op het Lu naparkterrein vele honderden luchtballonnen de vrije ruimte ingestuurd. Tenslotte kwam het grote spektakel de Korte- baandraverij. Aanvankelijk was voor zeer velen de uit slag zo klaar als een klontje, gezien het enorme aantal mensen dat had ingezet op Ricky First, maar zij hadden op het verkeerde paard ge wed. De eerste prijs en de zil veren tulp voor de jockey werd veroverd door Paard D. Ricky First werd tweede en Pailieter 3e. De omzet van de totalisator behaalde op deze middag een rekord met een totaal bedrag van ca. 48.000,- dat is een kleine 15.000,- gulden meer dan vorig jaar. WARMOND De grenswijzi ging tussen Warmond en Lei den zal eindelijk na bijna 10 jaar onderhandelen worden uitgevoerd. De raad ging gis teren akkoord met het voor stel daartoe. Raadslid Timmerman (PW) toonde zich aanvankelijk niet zo gelukkig met het voorstel. Hij zou graag voor alle zeker heid nog eens de afspraken op schrift gesteld zien die tussen de beide gemeenten zijn ge maakt Met name de 10% van het aantal te bouwen wonin gen in het gebied die voor Warmonders beschikbaar zou den komen en de verklaring van Leiden geen brug te zul len bouwen over de Grote Sloot wilde hij in het voorstel terug zien. Burgemeester zeg de toe in het besluit te zullen verwijzen naar de brief waar in alle afspraken worden ge noemd. Een van die afspraken is ook een afschermende groenzone van 65 meter breed ten noor den van de Merenwijk. Aan vankelijk dacht Leiden te kunnen volstaan met het plan ten van een rij populieren. Daarmee nam Warmond uiter aard geen genoegen. Leiden zal de 65 meter brede groen strook nu aan moeten leggen, binnen een jaar nadat de grond is verkregen, indien no dig door onteigening. Tussen de datum van het besluit en de datum waarop dit besluit wet telijk bekrachtigd zal zijn, ver lopen naar verwachting 2 ja ren. Voor die overgangsperio de is een regeling met Leiden getroffen waarbij Warmond een bedrag per inwoner aan Leiden betaalt voor diensten als: reiniging, onderwijs en brandweer. De bewoners van dat deel van de Merenwijk zullen immers in die over gangsperiode tijdelijk War- monder zijn. De oorzaak van de noodzake lijke grenswijziging is een ver keerde inmeting in de Meren wijk waardoor de geplande woningen te dicht op de even eens geplande Provinciale weg 6 zouden komen te staan. Om alles weer recht te trekken werd het trace van de PW6 iets in de richting van War mond verschoven en die PW6 en de spoorlijn Haarlem-Lei den vormen nu de grens tus sen Leiden en Warmond. Noordwijker ernstig gewond NOORDWIJK Gistermor gen vond op de Herenweg ter hoogte van De Krom een ver keersongeval plaats, waarbij de heer K. Boerema (54), chef van de rioolwaterzuiverings installatie te Noord wijk, ern stig werd gewond. Met zijn personenauto komend uit de richting Rijnsburg, sloeg hij bij de kruising over het viaduct linksaf met de bedoe ling terug te rijden naar de op rit van de provinciale weg. De bestuurder van een achterop komend personenbusje werd door de plotselinge manoeuvre verrast en reed de auto in de flank aan. De heer Boerema liep onder meer zwaar hoofd letsel op en werd naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht Brommer raakt aanhangwagen NOORDWIJKERHOUT Een 20-jarige bromfietser uit Noordwijkerhout is gistermorgen vrij ernstig gewond ge raakt na een botsing met de aanhanger van een vrachtwa gen op de oprit van de provinciale weg nabij de s'Graven- damseweg. De 30-jarige uit Limburg afkomstige chauffeur van de vracht wagencombinatie reed de oprit op en kruiste daarbij de s'Gra- vendamseweg. De bromfietser verkeek zich op de lengte van de combinatie en raakte nog net de achterkant van de aanhanger. OEGSTGEEST - Financiële tekorten dreigen spelbreker te worden bij de realisering van een nieuw te bouwen school. Het ontwerp voor een waaier vormig schoolgebouw waarin de vierde openbare lagere school „De Springplank" on dergebracht zal worden, is te duur uitgevallen. De ouder commissie van genoemde school die thans nog aan de Lange Voort is gevestigd is echter met een kostencalcula- tie op de proppen gekomen die aanmerkelijk lager is als die van de architect, medewerkers en aannemer. De burgemeester en wethou ders zijn fiks aan het rekenen en vergaderen geweest en vol gens de laatste berichten kan aan het genoemde ontwerp geen .uitvoering gegeven wor den. Kortom, de conclusie van b en w is negatief. Wethouder mevrouw Blom (onderwijs) verklaarde gisteravond dat het college in een bcaloten zitting eerst de raad wilde voorlich ten en daarna met de ouder commissie wilde praten. De ouders van de leerlingen van „De Springplank" waren tij dens de raadszitting in groten getale aanwezig om te protes teren tegen een besloten raadszitting waarin het nega tieve resultaat zou worden voorgelegd. Namens de gehele raad diende de CDA-fractie- voorzitter, de heer Van Hazel, een motie in. Daarin werd uit gesproken dat de raad het be treurde dat b en w tot hun be sluit gekomen waren zonder de oudercommissie te horen. Men vindt dat het alsnog moet gebeuren en dat de kostencal- culatie van de commissie be keken dient te worden het geen kan dienen als een on- Nadat de raad een korte tijd misbare schakel om te komen geschorst was, verklaarde bur- tot een verantwoorde besluit- gemeester Scheenstra het best vorming. De raad vindt dat al- te vinden dat eerst de ouder- les openbaar via commissie en commissie en daarna de raad OEGSTGEEST Voor de aanvang van de raadszitting te Oegstgeest werden respectievelijk de heren H. A. Rijks en D. Sanders als raadslid geïnstalleerd. De liberaal de heer Rijks legde de eed af, de radicaal Sanders de belofte. Na het „zo waarlijk helpe mij God almachtig" van Rijks was er een kleine aarzeling bij de heer Sanders die met een nieuwe eedsformule kwam: „Zo waarlijk eh, eh, dat be loof ik". Desondanks kwam de installatie tot stand en wen ste burgemeester Scheenstra hen veel wijsheid. „U bent beide econoom en die hebben wij in deze tijd hard nodig. raadsvergaderingen besproken zal worden ingelicht. „Als de kan worden. Het college wordt volgorde andersom moet zijn in de motie uitgenodigd de ge- hebben wij daar vrede mee", nomen beslissing in nerover- weging te nemen. De heren Wuisman (D'66) en Van Hazel (CDA) stonden er echter op dat de motie in stemming werd gebracht. De wethouders keerden zich ge drieën tégen de inhoud, maar de rest van de raad stemde voor. Zodat b en w rond de ta fel moet gaan zitten met de oudercommissie om de zaak nogmaals onder de loep te ne men. Gemeenteschool De raad van Oegstgeest is gis teravond akkoord gegaan met de verkoop van een honderd jaar oude gemeenteschool aan de Leidse buurt. In het ge bouw is een sportschool geves tigd en de eigenaar daarvan kan het gebouw nu overne men voor de somma van 186.000 gulden. Met name de heren Van Hazel (CDA) en Wuisman alsmede mevrouw Van Vloten (CDA) pleitten voor het behoud van de (D'66) in hun ogen waardevolle voor gevel. De D'66-er Wuisman wilde zelfs in het koopcontract een bepaling opgenomen zien waarin het de koper verboden wordt, anders dan met toe stemming van b en w, veran deringen aan de gevel aan te brengen. Dat ging het college echter te ver. Voor een veran dering heeft men immers al tijd de toestemming van b en w nodig. Daar bleek Wuisman toch moeite mee te hebben, hii bleef erbij dat het vastgelegd diende te worden en dat de be paling echt geen vorm was van „ingebouwd wantrouwen" zoals gesteld werd. De D'66-er vond echter niet voldoende steun bij de rest van ae raadHetgeen echter niet wil zeggen dat b en w ten aan zien van enige waardevolle ge bouwen de vinger niet bjj de pols willen houden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7