Jaar celstraf geëist voor aam polit slag op ïeman Straat-kinderkleurwedstrijd: op 3 oktober in Haarlemmerstraat Verzameld en getoond fraaie pijpeneolleetie in museum de Lakenhal Laboratoriumschool Rijnland organiseert derde Open Dag ASFAL T-ARTIESTEN KUNNEN AAN DE SLAG „Mode met een glimlach doodlopende geschiedenis in Leidse schouwburg NATIONALE CHEMIE DAG kunst en kunstenaars Stelende huisvrouw ingerekend Economisch wel en wee iTAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1980 PAGINA 5 Als welhaast iedereen zich op 3 oktober in het feestgewoel heeft gestort om, gepast of wellicht later op de dag ongepast, Leidens Ontzet te vieren, zal in de Haarlemmerstraat twee uur lang de jeugd op het wegdek haar slag slaan. Dat wil zeggen, dat van half tien tot half twaalf zo'n tweehonderd meisjes en jongens, ingedeeld in categorieën (van 6 tot 8, van 8 tot 10 en van 10 tot 12 jaar), zich zullen overgeven aan een straat- kinderkleurwedstrijd, daarbij geruggesteund door de Leidse Courant, een krant die zich best weieens wil uitsloven voor het goede doel. Niet zomaar leuk kliederen op het asfalt, de kinderen, maar allemaal op de knieën voor een vel dik tekenpapier (er zijn maar 225 van die vellen besteld, dus kom alsjeblieft niet met driehonderd stuks grut aanzetten; de spelleiding heeft een limiet van 200 deelnemertjes gesteld) om daarop met kleurkrijtjes creatief en geprikkeld door een tomeloze fantasie je gang te kunnen gaan. Uiteraard gaat het om prijzen Dan is daar, fysiek compleet, vedette Connie Vink hierna te noemen mevr. Vink die aangenaam tussen de ijverige kinderen door loopt en gespitst commentaar geeft, hopelijk niet gehinderd door de juryleden, die ook hun werk moeten doen op basis van de nummers die op de petjes van de kinderen staan. Let wel: ieder kind krijgt een petje en is verplicht dat te Connie Vink telt te petjes... blijven dragen gedurende de wedstrijd. Zonder petje kleurt men tevergeefs in, en vliegt het deelnemertje reglementair de prijzenlaan uit. Daar kan zelfs mevr. Vink, hoe goed ogend ook, dan niets meer aan doen. Overigens deelt mevr. Vink aan het einde zelf de prijzen uit: drie per categorie. Mocht het die dag van stonde af aan abominabel weder zijn, ja dan wordt het kleurfestijn verplaatst naar de welwillend ter beschikking gestelde grote zaal van Sociëteit Minerva aan de Breestraat. Maar de petjes blijven op Hoe en waar dan ook. Geen gezeur. Knoeien op de petjes mag, met stift en zo, maar per se niet boven op de klep, want daar staat het nummer van de artiest, en onherkenbaarheid zou uitschakeling voor een prijs kunnen betekenen. De klep blijft dus blank en onaangetast (hoe vaak ik dat gisteren al niet heb moeten horen, bij aanmeldingen aan de balie van het „secretariaat"). Alle gekheid op een stokje: men kan zich, als jongen of meisje binnen de geldende leeftijdsgroepen, nog aanmelden bij de receptie van de Leidse Courant, Apothekersdijk 34; zolang de voorraad, binnen het beschikbare potentiëel, strekt. Als bewijs van inschrijving geldt het witte rennerspetje. Daarna is het wachten tot de ochtend van 3 oktober. Dan dienen de kleurlustigen om uiterlijk half tien aanwezig te zijn bij de L.C.- dubbeldekker die geparkeerd zal staan op de Haarlemmerstraat ter hoogte van Stille Mare-Kuipersteeg. Daar krijgen ze hun vel tekenpapier, waarna de kinderen aan de slag kunnen. Om elf uur begint de jury delibererend te ziften en moeilijk te doen (een jury heeft het per definitie altijd moeilijk) en als mevr. Vink tenslotte de prijzen gaat uitreiken kan het petje af: voor de winnaars. In geval van regen wordt dezelfde procedure gevolgd in Minerva. Uitgeslapen hulptroepen zijn dan daar aanwezig. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Gisteravond in de Leidse Schouwburg Jan van Aalst gezien, met z'n theater-cabaretshow „Mode met een glimlach". Chansonier- conferencier Jan van Aalst deed erg z'n best, samen met charmante top-mannequin Yvonne, die met op de achtergrond een uitstekend strak decor een een paar zinnetjes tekst sprak en wat rondliep in tijdloze kleren van Haagse couturier Gérard Brussé. Men had een redelijk aantal toeschouwers verwacht; het waren er amper dertig. Niemand van de weggeblevenen heeft iets gemist. Dat doet me oprecht leed. Toen ik een tijdje terug aanmoedigende dingen schreef in „Langs Omwegen", hoopte ik, dat het allemaal best zou meevallen. Ook gezien de „try outs" in andere plaatsen, waar men, volgens zeggen, wel met meer dan honderd belangstellenden naar „Mode met een glimlach" min of meer geboeid kwam kijken. Jan van Aalst's dingen van de show waren eigenlijk best aardig, zonder dat men er nou werkelijk op had zitten wachten. Leuk decor, een beetje geestdodend spel van goedwillende pianist Frans Konijnenburg; een wat houterig, gecontracteerd voortbewegen van gevorderd model Yvonne. Hier en daar goede teksten. Werkelijk teksten, waar een gevestigde conferencier echt mee uit de voeten had gekund („Van Agt is met al dat uitkleden in Den Haag bezig een nieuw sprookje te schrijven: De kleren van de kiezer"). Maar wat moest je ermee Hiermee is alles zowat gezegd, tot mijn spijt. En in een lege zaal loopt zelfs een genie dood. Ik zou het anders werkelijk niet weten. Schouwburgdirecteur Hans van Dam, halverwege al: „Ik geloof, dat dit de eerste vergissing in mijn loopbaan is geweest..." Hoogmade/Den Haag Een jaar gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen een 23-jarige Amsterdammer we gens door hem gepleegde in braken en diefstallen en po ging een politieman zwaar li chamelijk letsel toe te bren gen. In Amsterdam had verdachte een auto gestolen en daarmee reed hij in de nacht van 20 juli naar Woubrugge, waar hij in een supermarkt aan de Wou- deweg een partij sigaretten weghaalde. Daartoe had hij de sponningslatjes van een ruit verwijderd. Op de terugweg werd ver dachte te Hoogmade bij een oprit door de bemanning van een politieauto aangehouden, maar hij wilde er vandoor. Daarop werd de door hem bé- stuurd'e auto door de politie klem gereden en verdachte naar de kant van de weg ge drongen. Toen de politieman Kaspers uit Alphen aan den Rijn uit zijn auto stapte, reed verdachte met toenemende snelheid naar de politieman. Hierbij kwam de agent in een gevaarlijke situatie maar kon zich in zijn auto laten terug vallen. Verdacht ontkende de opzet te hebben gehad de agent aan te rijden. Hij gaf wel toe langs de politieauto te hebben willen rijden teneinde te vluchten. „Ik heb al heel wat straffen gehad in mijn leven, maar ik heb nooit iemand bedreigd of letsel toe willen brengen", al dus zijn mededeling. De officier geloofde daar niet erg in, gezien de wijze waarop verdachte op de politieauto in reed. Tijdens de aanvankelijke achtervolging was met 140 km. snelheid gereden en verdachte verklaarde door dat alles in paniek te zijn geraakt. „Ik zag ineens allemaal blau we lichten van politieauto's en wilde weg." Mogelijk door een fout in de schakeling zou de auto die hij eerst achteruit had gereden, naar voren zijn geschoten. De verdediger meende dat van opzet geen sprake is. De snel heid waarmee verdachte reed kon ook niet groot zijn ge weest, gezien de korte afstand. Verdachte zocht wel een vluchtweg, maar is niet agres sief en heeft nooit geweld ge pleegd. De verdediger vroeg een grotendeels voorwaardelij ke gevangenisstraf op te leg gen. Vonnis op 9 oktober. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Overleden: C. Ph. Leon- hard, geb. 29-11-1898 man; M. G. Wijnands, geb. 25-5-1908 vrl. echtg. van C. Warmerdam; J. Klijs, geb. 11- 12-1912 vrl. geh. gew. met J. Pret; W. Eveleens. geb. 19-5-1902 man. Geboren; Marretje Johanna d.v. M. J. Noort en J. W. Snijder; Claudia Cécile A. P. Schetter en A. Schulp; Mathys Dirk z.v. H. van der Plas en R. Hoogeveen; Maartje Franclsca d.v. G. G. J. Heomskerk en A. A. van Duijn; Thijs z.v. G. Starkenburg en E. J. Glasbergen; Sahika d.v. M. A. Aloglu V Bayrarn; Janine d.v. C. Hou- waart en W. A. van Hensbergen; Jo- landa d.v. P. J. Nagtegaal en I. Hons- beek; Tjeerd Jan z.v. T. Ariesen en D. J. Molijn; Francina Alida d.v. C. H. M. Ruijlenbeek en A. Ouwehand; Marion d.v. A. P. F. Biermans en R. Lichten- lels; Leonie d.v. R. Fallaux en W. F. van Gelder, Carin Johanna Maria d.v. M. Röst en J. J. A. Kaiser; Hele na Maria Jacoba d.v. H. Heemskerk en M. F. J. Valk; Michael Leonardus G. L. J. M. van Goozen en C. E. M. Hogenboom; Irene Maria d.v. B. A. C. Dijkmans en M. Noort; Jacobus Willem z.v. A. Guljt en C. W. Verburg; Laura d.v. J. J. Hermans en P. B. J. van der Meer; Sebastiaan Willem z.v. W. J. E. Geuke en G. R. M. Klein; Jo- landa d.v. C. de Mooij en J. Houps; Cindy d.v. P. J. van der Aar en A. M. Hoogervorst; Davina Deborah d.v. W. C. Undhout en M. van Mosel; Maartje 'olijn d.v. H. A. Dubbelaar en C. A. van der Wertt; Mirjan d.v. J. Pijnaker en M. A. J. Roelofs; Linda G. Vlieland en J. H. Jonker. Zilveren jubileum parochieraad '.De Hart eb rug' LEIDEN De parochie raad van de Hartebrug viert zondag 28 septem ber haar 12,5 jarig be staan. Ter gelegenheid hiervan wordt er die dag na de hoogmis van 10.45 met medewerking van het gemengde koor, om 12.00 uur in de Romanus- zaal een bijeenkomst ge houden waar alle groe peringen van de paro chie vertegenwoordigd zullen zijn. De parochieraad vormt een belangrijke ondersteu ning van de pastor en de parochie. Het kan zelfs ge beuren dat bij afwezigheid van geestelijken de leden van de parochie raad de parochie moeten begelei den. Dat de parochieraad daartoe in staat is, blijkt uit de vele aktiviteiten die zij in de loop der jaren heeft georganiseerd. Tij dens de feestelijke bijeen komst zal aandacht be steed worden aan het feit dat er een tekort aan me dewerkers is in de Harte brug. Deze manifestatie is dan ook bedoeld om ken nis te maken met alles wat leeft in de parochie en wat de verlangens zijn van het parochieleven. Een „wilde" verzameling kleipijpen in de buurt van Leiden gevonden. LEIDERDORP De Laboratorium- school Rijnland aan de Leidsedreef 5 in Leiderdorp doet op zaterdag 11 okto ber voor de derde achtereenvolgende keer mee aan de „Chemie Open Dag", een initiatief van de Koninklijke Ne derlandse Chemie Vereniging. daarbij niet liggen op spectaculaire schei kundige proeven, maar er zal toch het no dige te zien zijn. In de practicumlokalen niet in de goot weggespoeld maar worden van de opleiding tot chemisch analist zijn door een bédrijf vernietigd. De Laborato- een aantal opstellingen te zien met destil- riumschool Rijnland heeft het afgelopen laties, chromatografie, spectrum-fotome- jaar zonder ongelukken gewerkt, trie en nog vele andere zaken, waaronder De Laboratoriumschool Rijnland heeft het laserapparaat van de school. De oplei- momenteel 470 studenten onder haar hoe- In heel Nederland kunnen op deze dag la- ding tot medisch analist omvat onder de. Dat aantal overschrijdt de capaciteit boratoriumscholen en £hemische bedrij- meer uitgebreid bloed- en urineonderzoek van de school aanmerkelijk en daarom is en de belangstellenden kunnen een blik binnen afzienbare tijd uitbreiding te ver werpen door de opgestelde microscopen wachten. Tot nu toe konden de afgestu- om eem idee te krijgen van het werk van deerden van de school binnen een half de analist. Verder kan men ook een be- jaar werk vinden. De school verzorgt zo- zoek brengen aan de computerruimte van wel opleidingen op het niveau van het monderwijs, en het is de bedoeling daarbij de school waar een indruk wordt gegeven middelbaar beroepsonderwijs, dat binnen- ook iets weg te nemen van de kwade geur van de sterke invloed die de opmars van kort vierjarig wordt als op het niveau van u,aarin laatcto tüA ic i<™»n micro-electronica op het laboratoriu- het hoger beroepsonderwijs dat ongeveer monderzoek heeft. Verder zullen de au- drieëneenhalf jaar in beslag neemt. Daar- dio-visuele middelen waar de school over naast kent de school een opJ LEIDEN In het Stedelijk verzameling van in Leiden Museum de Lakenhal in Lei- en omgeving gevonden pij den is vandaag de expositie pen. De hele collectie in de „Verzameld en getoond - Een Lakenhal is door de hobbiist pijpeneolleetie" geopend. In Hans van der Meulen in een de vitrines van de Singels- tijd van acht jaar vergaard, zaal liggen honderden pij- Het onderzoek, dat hij in pen uit binnen- en buiten- deze korte periode naar de land uitgestald. Uniek is de herkomst van met name de Leidse pijpen heeft verricht is in historisch opzicht van groot belang gebleken. Tot voor kort wist niemand, dat Leiden naast Gouda een eigen tabakspijpgilde (1661) heeft gekend en dat de Pil- grimfathers het ambacht van pijpmaken uiteindelijk in de Sleutelstad hebben geïntrodu ceerd. Uit de expositie en de in het museum verkrijgbare in formatie over het pijpmaker- sambacht mag een en ander blijken. „Verzameld en ge toond" is de titel van een reeks van exposities, waarin de pijpeneolleetie de eerste is. De volgende expositie heeft als ondertitel: „Oude radio's", eveneens door een Leidse ver zamelaar bijeengebracht. Gisteravond was de voorbe zichtiging van de expositie. De Leidse wethouder van CRM, drs. P. Schoute, werd bij deze gelegenheid het door Van der Meulen en zijn vrouw. H. Tu- veiligheid van het onderzoek. Gevaarlijke chemische stoffen worden bijvoorbeeld ven worden bezocht. De Laboratorium school Rijnland is op 11 oktober van 10.00 tot 15.00 uur geopend. De school wil de belangstellenden een zo natuurgetrouw mogelijk beeld geven van het laboratoriu waarin de chemie de laatste tijd is komen te staan als gevolg van de gifvondsten en dergelijke. Leraren en leerlingen zullen de bezoekers een uitgebreid beeld voor schotelen van de opleiding en daar desge wenst toelichting bij geven. De nadruk zal tot bio- beschikt uitgebreid worden ingezet, er technicus (assistent bij proefoperaties bij zullen films te zien zijn en dergelijke. dieren) en een avondopleiding tot amanu- Veel aandacht wordt ook besteed aan de ensis. pan, geschreven boekje „De Leidse tabakspijpmakers in de 17e en 18e eeuw" aangeboden. Dit boekwerkje bevat een schat aan studiemateriaal over een industrietak in Leiden, die door historici volkomen is ver waarloosd. De geschiedenis van de Leidse kleipijp wordt er uitvoerig in behandeld. Niet alleen werden door Hans van der Meulen en zijn echtgenote 64 pijpmakers opgespoord, waarvan 18 merken konden worden geïdentificeerd, maar ook werd het pijpmakersgilde ontdekt, wat een unieke ont dekking mag worden ge noemd. Het fraai geïllustreer de boek is voor 19,75 in het museum te koop. Op de expo sitie worden buiten Neder landse (Leidse) pijpen ook En gelse, Duitse, Belgische en een verzameling heel bijzondere bewerkte Franse pijpekoppen getoond. „Verzameld en ge toond" is tot zondag 16 novem ber te bezoeken. Geopend da gelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Zon- en feestdagen van 13.00 tot 17.00 uur en op 3 oktober van 10.00 tot 12.00 uur. De Singelzaal bevindt zich op de begane grond en is ook voor invaliden bereikbaar. Adres: Oude Singel 28 in Leiden. Het Tromp Muziekconcours De beide prijswinnaars treden in Eindhoven is gewonnen zaterdag op in de Eindhovense door de 28-jarige Hanna Stadsschouwburg samen met Jaszyk uit Polen. De tweede het Brabants Orkest o.l.v. Hein prijs is toegekend aan Marius Jordans, die tevens jury-voor van Paassen uit Amsterdam, zitter was. NOORDWIJK Een huis vrouw (30) uit Haarlem liep tegen de lamp toen zij op een van haar rooftochten een be zoek bracht aan het paviljoen „Duinzicht" van het psychia trisch ziekenhuis „Sancta Ma ria". De vrouw, die met een dubbe le tas op pad pleegt te gaan, was met de bus naar Noord- wijk gekomen. In de badplaats pikte zij een fiets van de straat en reed daarop naar „Sancta Maria". In het paviljoen haal de zij onder de ogen van de ei genares een damestas weg, waarin zich onder meer een aantal bankcheques bevonden. Vervolgens maakte zij zich met de buit uit de voeten. De verpleegster aan wie de tas toebehoorde, zag de vrouw in de kamer rondscharrelen, maar meende aanvankelijk dat het een patiënte was, die de óiagnoselijst stond te bekij ken. Even later ontdekte zij dat de tas was verdwenen en waarschuwde zij de portier. Deze rekende de vrouw in en gaf haar over aan de recher che. De waardepapieren bleek zij inmiddels door de w.c. te hebben gespoeld. i De Haarlemse bleek een goede bekende van de politie. Zij had reeds enkele tientallen proces sen-verbaal voor diefstallen In bejaardencentra en ziekenhui zen op haar naam staan. De kleinhandel in curiosa van J. G. Stouten-Fasel aan de Korte Mare 6 is opgeheven. Aan de Middelweg 12 is „Eu ropa Afrika Tours", het sa menstellen van touristische reizen en het uitvoeren daar van opgeheven. Het aan de Oude Vest 33d gevestigde Maatschappelijk be middelingscentrum Bofy, fbe: midd. bij het verlenen van maatschappelijke- en sociale diensten, is opgeheven. Het gastfittersbedrijf „La- bruyére Warmtetechniek" aan de Vrouwenkerkkoorstraat 11 is voortgezet door P. H. van Riël. Het zaakadres van de auto- plaatwerkerij en handel in ge bruikte auto's „Entertainer" n verplaatst van de Spilsteeg 23 naar het Levendaal 178. Het zaakadres van de amb. handel in bloemen en planten van J. Maassen-van der Brink is verplaatst van de Balistraat 54 naar Leiderdorp. Het koffiehuis „Fortuna' aan de Haven 52 is overgeno men en voortgezet door P. C Gorree, Utrechts Jaagpad 1. Aan de Groenesteeg 91 is hei reclamebureau Philip van Driesten gevestigd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5