ruilverkaveling Rietveld door ,In Kerk en Zanen bouwen voor Alphense behoefte' Zoeterwoudse raad verslikt zich bijna in subsidie Vrouwencafé 1 Trein doodt Boskoopse WAARDERING VOOR WERKSTUK NATUURBESCHERMERS 7At DROOGLEGGING! NIEUWKOOPSE CLUBKANTINES Onenigheid over beveiliging van Nieuwkoopse kruising Geld Jeugdraad voor instellingenoverleg REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1980 PAGINA 2 ZOETERWOUDE „Wij lijn teleurge steld over de gesprek ken met wethouder W. Maan. Hij heeft ons er een beetje inge luisd." Op deze ma nier reageerde Lia Groen als vertegen woordigster van het Vrouwencafé gistera vond na afloop van de raadsvergadering op het overleg dat de afgelopen weken met de wethouder heeft plaats gevonden. Dit overleg leidde er toe dat enkele dames van het Vrouwencafé met een startsubsidie van 500 gulden voor 1980 accoord gingen, omdat Maan de indruk wekte dat er geen geld meer beschikbaar was. Maan zelf verdedigde zich door te stellen dat dit dan een misver stand moest zijn omdat hij bedoelde te zeggen dat burgemeester en wethouders niet meer dan öUU gulden subsidie wilden geven. Deze gang van zaken vorm de in eerste instantie voor Lansbergen (Pro gressief Zoeterwoude) reden genoeg om als nog de oorspronkelijk voorgestelde subsidie van 1100 gulden toe te willen kennen. Samen met partijgenoot Stra- ver pleitte hij om zo soepel mogelijk tegeno ver emancipatieactivi teiten op te treden. Ook mevrouw Plantin- ga (CDA) verweet Maan dat het Vrou wencafé alleen door diens optreden een be drag van 500 gulden accepteerde en kwam daarom met het voor stel om te subsidiëren op basis van rekenin gen die aan het einde van het jaar overlegd dienen te worden. Fractiegenoot Engelkes goot dit voorstel in een iets andere vorm en wilde 500 gulden be schikbaar stellen plus een bedrag dat nodig is om extra gemaakte kosten te subsidiëren met een maximum van 600 gulden, zodat de to tale subsidie ergens tussen de 500 en 1100 gulden uit zou komen. Toen dit voorstel ge wijzigd werd in net toekennen van 50% van de gemaakte kos ten, zegde PZ haar steun aan het voorstel op. Stemmen over elk van de drie voorstellen moest duidelijkheid brengen. Zowel het voorstel om 500 gulden subsidie toe te kennen (B en W), als om 1100 gulden toe te kennen (Lansbergen) en het compromisvoorstel van Engelkes haalden het niet omdat de verschil lende raadsleden el- kaars voorstellen weg stemden. Michielsen van de VVD bracht redding. Hij stelde voo»- om 750 gulden toe te kennen. Na 5 minuten schor sing van de vergade ring kreeg hij de 8 raadsleden van het CDA achter zijn voor stel. PZ stemde tegen. „Wij vinden dit koe handel en daar doen we niet aan mee", liet fractievoorzitter Kees Straver weten. Scouting Zoeterwoude 35 jaar ZOETERWOUDE Onder bet motto de „zevensprong" viert Scouting Zoeterwoude dit weekeinde haar 35-jarig bestaan. Morgenavond is er een feest avond voor leden, oud-leden, ouders, donateurs en anderen die iets met scouting te maken hebben. Om 7 uur beginnen de leden van de groep met het opvoeren van o.a. een sprook jeslied, kampfragmenten 1980, circus, rock and roll festival, krelis en een modeshow. Ook de staf zal nog een verrassend nummer ten beste geven. Na afloop hiervan is er de moge lijkheid om bij te praten ter wijl er volop drank en muziek aanwezig zal zijn. Alle scou- ting-mensen (oud-leden!) wor den in de tot feesttent omge bouwde trappenfabriek van Cromvoirt (Noordbuurtseweg 7) verwacht. Zondag is de dag dat ook de andere Zoeterwou- denaren het scouting-feest mee kunnen vieren. Van twee tot vijf uur is het open dag met allerlei activiteiten. Behalve een foto-expositie, film, email léren, etc. zal de verkoop van een prachtig klein gietijzeren kacheltje het hoogtepunt van de middag moeten worden. Als tegenprestatie voor wat Scouting voor de missionaris sen doet, zal veilingmeester Koos Paardekooper het ka cheltje (dat beide avonden van de missionarissenveiling al door velen bewonderd is) o- penbaar verkopen. Hazers- woudenaar plunderde politiewagen HAZERSWOUDE/DEN HAAG Een 20-jarige losar- beider uit Hazerswoude had wel een brutaal stukje uitge haald. door een geparkeerde politieauto te plunderen. Dat wil zeggen, hij baalde bet stoplicht, blauw zwaailicht en twee sirenes van het voertuig. „Een knap brutaal stukje", zo moest de officier van justitie bij de Haagse politierechter vaststellen. Hij werd bij dat karwei door een plaatsgenoot geassisteerd, maar de officier moest consta teren dat bij het uitreiken van de dagvaarding een fout was gemaakt, zodat hij concludeer de tot nietigverklaring daar van. Maar wel kon de zaak te gen de andere verdachte aan de orde komen en de officier eiste tegen hem wegens dief stal in vereniging gepleegd, vijfhonderd gulden boete en voorwaardelijk een week ge vangenisstraf. Het vonnis werd driehonderd gulden boe te en voorwaardelijk een week gevangenisstraf met proeftijd van twee jaar. De strafzaak tegen de losarbei- der zal mogelijk op een later tijdstip weer aan ae orde ko men. BOSKOOP De 68-jarige mevrouw T. Alblas uit Bos koop is gistermiddag om het leven gekomen door een bot sing met een trein op een met knipperlichten beveilig de spoorwegovergang in Boskoop. Mevrouw Alblas werd door de trein Gouda-Alphen aangere den toen zij per fiets overstak. De machinist van de trein heeft niets van het ongeluk gemerkt en is doorgereden. HAZERSWOUDE „De toe komst van het Rietveld: sterns of sierteelt?" Dit Is de titel van een door Peter de Knijff (Alphen aan den Rijn) en John van Gemeren (Reeu- wijk), van de Alphense afde ling van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie, samengesteld rapport dat gis teravond de tongen in de ge meenteraad van Hazerswoude zo'n twee uur lang in beroe ring bracht. Het tweetal au teurs dringt sterk aan op aan passing van het bestaande ruilverkavelingsplan Rijn streek-Zuid ten gunste van na tuur en landschap van de Riethoornse Polder. „Voor kennisgeving aannemen", ad viseerden burgemeester en wethouders aan de raad, na dat De Knijff en Van Geme ren het rapport aan de ge meentebestuurders hadden toegestuurd. Zo dachten diver se raadsleden er niet over. In die raad werd waardering uitgesproken ten opzichte van het werk dat beide heren heb ben verzet, voordat ze hun ge gevens, naar aanleiding van weidevogelinventarisaties in 1976-1979, publiceerden. En ondanks de aandrang vanuit de raad aan het college van b. en w. om toch een enkel waar derend woord daarvoor te ui ten, zei burgemeester J. ten Heuvelhof: „Ik heb moeite om een ingekomen stuk te kwali ficeren en heb er geen behoef te aan". Hij wil de uitvoering van het ruilverkavelingsplan ten spoedigste zien uitgevoerd. Daarbij deelde hij mee dat in de ruilverkavelingscommissie een natuurbeschermer zitting zal nemen. Een beperkt stuk grond ten noorden van de Riethoornse Vaart zal in de toekomst sier teelt gaan bevatten, volgens het streekplan. Dit willen b. en w. ook onderbrengen in het bestemmingsplan dat de ge meenteraad nog moet gaan vaststellen. John van Geme ren, na afloop van de gemeen teraadsvergadering: „Natuur lijk ben ik nu teleurgesteld. Maar wanneer het bestem mingsplan ter visie wordt ge legd, kunnen we natuurlijk onze bezwaren kenbaar ma ken". Andere mogelijkheden liggen er, zijns inziens, bij het provinciebestuur en bij de Kroon. Gedeputeerde Staten hebben overigens al kennis kunnen nemen van „De toe komst van het Rietveld: sterns of sierteelt?", maar van Geme ren en De Knijff hebben nog geen reactie uit Den Haag ont vangen. Het CDA schaarde zich achter het college. M. de Boer: „De plannen zullen de flora en de fauna niet aantasten". „Wel moet", aldus dit raadslid het betrokken gebied geleidelijk aan in cultuur worden ge bracht". Zijn fractiegenoot B. Poot bepleitte dat de ruilver kavelingscommissie erop zal toezien dat de bossages in het desbetreffende terrein inder daad zullen worden aangelegd. VVD-er G. de Ruiter trok de resultaten van de enquête van de Werkgroep Toekomst Sier teelt (waarin Van Gemeren en De Knijff blijken zitting te hebben) in twijfel. Een onder zoek bij 115 sierteeltbedrijven leverde onder meer het ant woord op dat uitbreiding van het boomkwekersareaal niet noodzakelijk wordt geacht. Hoewel er twee jaar geleden meer behoefte was aan boom- kwekersgrond, acht De Ruiter uitgebreiding geboden, gezien ook de nieuwe milieuwetge ving die op stapel staat, waar door er meer grond nodig zal zijn. CDA-er Rietveld kraakte het rapport: „Er zit geen enke le haalbare suggestie in". Hij schermde met een enquête, waarvan de gegevens geheim zijn en voorlopig blijven. Het onderzoek werd, zei hij, ver richt door een officiële instan tie. Burgemeester J. ten Heuvel hof vond de probleemstelling van het tweetal Van Gemeren en De Knijff onjuist. Het rap port moet aan de orde komen bij behandeling van het plan sierteeltgebied. Hij ontzenuw de de bewering van het duo, als zou er een weg worden aangelegd die een kilometer van de Rietveldse Vaart te lig gen komt. „Dat is 350 meter". De Riethoornse Polder noem de hij „een interessante pol der", waar, naar de burge meester opbellende lieden be weren, snel moet worden be gonnen om sierteelt te kunnen beoefenen. Wethouder J. de Wit kort, maar krachtig: „We moeten voor de toekomst zor gen". Waarbij hij overigens wel zijn respect uitte voor „deze jongens (De Knijff en Van Gemeren, dus). Mevrouw Van der Lecq, nogmaals: „Het tweetal wordt eenzijdigheid verweten" (zij zien een einde van het karaktistieke land schap en van de natuur ter plaatse opdoemen). Maar, ging zij verder: „Is dit aan de ande re kant ook niet zo?" Zij is er voorstander van om een stuk natuurgebied te behouden, zonder dat ook de boomkwe kerij schade ondervindt. VVD- er Fransen: „We moeten voortgaan met de uitvoering, rekening houdend met het na tuurschoon". NIEUWKOOP In de giste ren gehouden raadsvergade ring kwam een voorstel van het college van burgemeester en wethouders aan de orde om het verstrekken van sterke drank in verenigingsgebou wen in het vervolg te gaan weren. Alhoewel na enkele kritische vragen van het raadslid Swart (D'66) bleek, dat er geen overleg was ge weest met de verenigingen en dat er tegenover de inkom stenderving voor de vereni gingen geen extra subsidie sou worden gesteld, bleek de raad het toch snel eens te kunnen worden over de aanvaarding van een verordening, welke het schenken van een borrel in clubkantines tegen gaan. De raad stelde de verordening vast teneinde in de eerste plaats de jeugd te beschermen tegen drankmisbruik. Voorts gelegd. In de sportcommissie was de zaak aan de orde ge steld en er waren van de vere nigingen geen negatieve gelui den gekomen, zo stelde wet houder mevr. v.d. Most-de Ridder. Teneinde de vereni gingen niet al te snel met het inkomstenverlies te confronte ren werd overeenkomstig het voorstel van B en W besloten om een overgangsperiode van 5 jaar in acht te nemen, is het de bedoeling om de doel stelling en de aard van de vei enigingen zuiver te stellen, zo dat dezen niet de taak van d horeca-ondernemers gaa overnemen. Men wil dez vorm van para-commercialis me tegen gaan. Alhoewel geen overleg gt voerd was met de verenigin gen bleek wel, dat deze erva op de hoogte waren dat dez verordening ter vaststellin aan de raad zou worden vooi NIEUWKOOP Dat de on veilige situatie van het kruis punt Kennedylaan-Achterweg in Nieuwkoop de gemoederen bezig houdt, werd gisteren tij dens de raadsvergadering weer duidelijk. Dat de oplos sing van dit probleem niet zo eenvoudig ligt, was iets dat nog sterker naar voren trad. Bleken de deskundige instan ties ANWB en stedebouwkun dig bureau Stad en Landschap van mening te verschillen, de Hoogste punt raadhuis Oegstgeest De werkzaam heden rond de verbouwing en uitbreiding van het gemeente huis van Oegstgeest aan het Wilhel- mlnapark be reikten giste ren hun hoog tepunt en dat betekende dat het traditionele pannenbier weer rijkelijk kon vloeien. De grote groep belangstellen den kreeg na het officiële ge beuren een rondleiding over de bouw plaats en kon zich na deze Inspannende bezigheid laven in de trouwzaal van het tijdelij ke secretarie- gebouw aan de Endegeester- straatweg. waar nog het nodige geser veerd werd. Bintangs in Midas De popformatie De Bintangs lijkt van geen ophouden te we ten. Niet minder dan twaalf Jaar, voorziet deze populaire popformatie Nederland (en daarbuiten) van geliefde, aan de tijd aangepaste popmuziek. Morgen kan het Alphense pu bliek het hart ophalen aan deze groep die als toonaange vend In Nederland wordt aan gemerkt. De Bintangs brengen popmuziek in de ruimste zin des woords. Rock, funk, niets is deze formatie teveel en een grote opkomst wordt zaterdag i Midas. waar de groep haar concert geeft, verwacht. Het optreden begint om negen uur. ALPHEN AAN DEN RIJN De Jeugdraad koet ons niets meer nu deze zichzelf heeft op geheven. Betaling van presen tiegelden. postzegels en derge lijke, hoeven niet meer. Laten we deze vrijgekomen gelden besteden aan een spoedig overleg tussen vertegenwoor digers van de gemeente en de Alphense instelling. Zo luidde het voorstel van PvdA raads lid Fred Gijbeis tijdens de gis teravond gehouden gemeente raadsvergadering. Zoals bekend heeft de Alphen se Jeugdraad haar ontslag aan geboden vorige week. Reden daartoe was het tot op hoogte punt gegroeide ongenoegen over het tot een minimum af gebrokkelde bevoegdheid van deze raad. Met name vonden de leden zich in het hemd ge zet door het besluit van de ge meenteraad om het Alphense Jongerencentrum Madonna de gevraagde 250.000,- te geven voor de verbouwing van haar accommodatie. De Jeugdraad meende dat dit de druppel was die de emmer deed overstro men: nog maar kort daarvoor had deze beslist dat Madonna nog wel even moest wachten met verbouwing. Een lage plaats op de prioriteitenlijst was het gevolg. Het college van Burgemeester en Wethou ders accentueerde de minimale betekenis van de jeugdraad en Madonna wel de verbouwing te geven. Raadslid Gijbeis trachtte gis teravond de gemeenteraad op te warmen en er toe te bewe gen een debat over de gerezen moeilijkheden te beginnen Iets waartoe de raad weinig voel de, het uitblijven van reacties in aanmerking nemende. De raad heeft een raad van advies in het leven geroepen die ambtelijk advies zal uitbren gen inzake de consequenties van het heengaan van de Jeugdraad. Gijbeis meende dat het „er in Alphen altiid al aan geman keerd had, dat er geen overleg tussen de (jeugd) instellingen had plaatsgevonden. Mogelijk kan dit overleg nu worden ge organiseerd met de gelden die bespaard kunnen worden, al dus het socialistische raadslid. Wethouder Haanstra zegde toe de suggestie van Gijbeis mee te nemen in zijn besprekingen met de raad van advies. Iets waar deze geen genoegen mee nam. Gijbeis meende dat als het overleg nu nog langer ver zaakt zou worden, het einde zoek was. Wethouder Haanstra het niet nodig als vervangend wethouder (Haanstra vervangt de zieke Wethouder van Cul turele zaken, mevr. Donker) uitgebreid op de woorden van het raadslid in te gaan". raadscommissies ruimtelijke ordening en financiën waren zelfs tot van het collegevoor stel afwijkende of onderlin| verdeelde oordelen gekomen Uit dit alles wist het college van B en W toch een voorstel aan de raad te destilleren on een krediet van 110.000,- te voteren voor een reconstructie ter plekke. Het voorstel van het college hield in om de voorrangssitua tie ter plaatse te handhaven, maar de relatief slechte zicht baarheid op dit kruispunt te verhelpen door het aanbren gen van verkeersgeleiders en het vervangen van het asfa/f in de aansluitstroken van At I Kennedylaan door klinkers. De te plaatsen zuilen accentu- reren dan, zo stelde het colle ge, het ondergeschikte karak-\ ter van de Kennedylaan tenj opzichte van Achterweg-Chur- chilliaan en vormen duidelijke verticale elementen, die niet wegvallen tegen de achter grond, terwijl deze verdei reeds op grote afstand zicht baar en herkenbaar zijn. Dit ontlokte fractievoorzitter H. Bos van het CDA, die zich voor stoplichten uitsprak, de opmerking dat hij geen be hoefte had aan „die verticale toestanden en druppels" en graag een afdoende oplossing wilde. Ook vanuit de andere fracties vielen kritische opmerkingen te beluisteren, temeer toen bleek, dat de commissies in feite niet al te zeer achter het voorstel van B en W stonden. Na lange discussie bleek wel, dat het voorstel van B en W om een krediet van 110.000 beschikbaar te stellen alleen genade kon vinden wanneer er na de votering van dit kre diet nog volop ruimte zou zijn om in commissieverband wijzi gingen in de plannen aan te brengen. ALPHEN AAN DEN RIJN Tijdens de gisteravond gehouden gemeente raadsvergadering werd uitvoerig inge gaan op het voorstel inzake de struc tuurschets Kerk Zanen. Kerk Za nen is de nieuwe wijk die Alphen van plan is op te zetten aan de andere zijde van de spoorlijn. Over de inhoud van deze wijk verschillen de meningen. Het ligt in de bedoeling om circa 5400 wo ningen neer te zetten waarin zo'n 10.000 mensen zullen worden gehuisvest In de structuurschets wordt ruime aan dacht besteed aan de werkgelegenheid die zal moeten worden gecreëerd om het fo rensisme (het op en neer pendelen van Alphenaren tussen Alphen en een andere stad waarin men werk heeft) tegen te gaan. Een tweede in het oog springend streven is de flexibiliteit die aan de dag zal worden gelegd ten aanzien van het bouwtempo. Het rapport gaat ervan uit dat dit bouwtempo vertraagd moet wor den en versneld wanneer omstandigheden dit rechtvaardigen. Een omstandigheid zou bij voorbeeld kunnen zijn, dat de belangstelling voor een woon- en werk stad als Alphen zou teruglopen. In dat ge val dient men te kunnen terugkomen op het streefgetal van 5400 woningen in het jaar 2000. Raadslid Van Geest van D'66 meende dat Alphen slechts diende te bouwen voor Alphenaren en geen regionale taak had. Iets waar het rapport tevens van sprak. Van Geest had ernstige kritiek op het wo- ningbeleid van de gemeente en vond dat deze „maar door ging met haar zo ge naamde regionale taak. Hij vond dat Alp hen daarvoor geen geld nad en meende voorts dat het provinciaal bestuur afwij zend stond tegenover de stelling dat Alp hen ook rekening diende te houden met de komst van nieuwe bewoners. Voorts meende hij dat er zou moeten worden ge streefd naar de bouw van woningen in de premiesfeer en keurde de bouw van wo ningen in de vrije sector af. Goedkope woningen bouwen is dringend noodzake lijk. Hij meende voorts dat er een groot aantal .stille woningzoekenden" waren. Een categorie die hij meende te bespeuren onder echtparen die wensten te scheiden en daarvan afzagen als gevolg van het ge brek aan woningen. Van Geest meende dat de nieuwe wijk Kerk Zanen slechts huizen diende te bouwen die aan „de wer kelijke behoefte konden voldoen". Zijn argumenten werden ten volle ge steund door de PvdA die weinig zag in een groot Kerk Zanen en veel meer meende te zien in een kleinere opzet met goedkope premiewoningen en woning wetwoningen. PvdA-fractieleider Van Vlies, kon wel instemmen met de uit gangspunten genoemd in het rapport maar wilde daarin opgenomen zien dat er zou worden gestreefd naar de bouw van huizen ten behoeve van de minder draag- krachtigen. Deze toevoeging vond genade bij de CDA-fractie. Deze bleek het echter niet eens te zijn met een tweede voorstel van de PvdA-voorman om potentiële be woners van de wijk in alle aspecten te la ten meebeslissen over de woningen en de opzet van de wijk. Eerder had wethouder Haanstra toegezegd dat hieraan teveel as pecten kleefden die nader zouden moeten worden uitgewerkt. Haanstra was wel van mening dat er inspraakprocedures dien den te komen. Nog geen mening blijkt er te bestaan over de te creëeren werkgelegenheid in de nieuwe wijk. Het gemeentebestuur twij felt aan de aantrekkelijkheid voor Alphtn voor het bedrijfsleven. Met name de grondprijzen zouden vestiging in en rond Alphen onaantrekkelijk maken. Een nieuw probleem waarover in commissies eerst zal worden overlegd waarna de ge meenteraad zich tevens over de zaak zal buigen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4